מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

החרם על אנג'ל

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עזריאל ברגר

Re: החרם על אנג'ל

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מאי 18, 2023 9:20 am

ועוד מתוך תגובה שקיבלתי בפרטי:
יודעני בבירור מאותו בוקר שההפגנה היתה בצומת דסלר וסרמן ראב"ד "כיכר הישיבה".
לפי התמונה בר לב נמצא ברח' וסרמן. הרב גר בראב"ד 17, מאות מטרים צפונה.
המפגינים נכנסו בהמשל לראב"ד אבל לא לבית ראש הישיבה.

מהרגע הראשון היה ברור לכל בר דעת (מהאיזור) שזה מעשה בסגנון ערבי מובהק שעל מעצר מתפרעים במזרח ירושלים מספרים בעולם שישראל חיללה את אל-אקצה.
ולצערי אצל הדור הצעיר ביותר, החרם על אנג'ל נהפך למצוות היום (אותו רובד שפעל עד אלימות נגד מניינים בקורונה, אחרי שבתקשורת החרדית מישהו השתמש על זה בשמו של הגרח"ק זצ"ל). והם השולטים היום על הצאן הנפזרה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מאי 18, 2023 9:21 am

סבורני, שמי שחשוב לו כבוד חכמי התורה - שיעשה כהוראותיהם, ולא כהמצאותיהם של הפוליטיקאים!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 18, 2023 11:53 am

האם כשאתה מתלבט בקונדיטוריה בין עוגת שמרים לעוגת גבינה אתה שואל את חכמי התורה?

או כשאתה מסתפק בין גבינה רגילה לגבינת קוטג'?

למה העדפת מאפייה אחת על חברתה היא צעד כה נועז שדורש הסכמה ואישור של חכמי הסנהדרין?...

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' מאי 18, 2023 12:20 pm

לגופה של השאלה האחרונה ולא של הענין בכללו
ברור שיש הבדל בין צעד שנעשה משיקולים אידיאולוגיים ותועלתיים לבין צעד שכולו שיקולים פרקטיים

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' מאי 18, 2023 1:21 pm

דרומי כתב:האם כשאתה מתלבט בקונדיטוריה בין עוגת שמרים לעוגת גבינה אתה שואל את חכמי התורה?
או כשאתה מסתפק בין גבינה רגילה לגבינת קוטג'?
למה העדפת מאפייה אחת על חברתה היא צעד כה נועז שדורש הסכמה ואישור של חכמי הסנהדרין?...

נו באמת. לא מתאים לך.

מדובר כאן על העדפה אישית של מאפיה על חברתה של איש פרטי? או על חרם ציבורי מאוגד ומאוחד בעל הד עצום, בתקופה של - וכחלק מ- מלחמת תרבויות / זכויות / פוליטיקה.
להצריך צעד כזה, לקחת אחריות על צעד כזה, לדברר אותו - בוודאי שצריך את גדולי הדור.
מדובר כאן לגמרי על "הלכות ציבור".

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ו' מאי 19, 2023 7:28 am

קבלתי.
הגאון רבי ישראל בונים שרייבר, ראש ישיבת 'נתיב הדעת' ומגדולי ראשי הישיבות: "יש עכשיו התארגנות של הציבור לשם שמים, למען כבוד התורה, שלא לתת יד למבזי התורה. ויש המתרפים בזה. צריך לדעת שלכל יחיד יש כאן כח, וכל יחיד שמתרפה בזה הוא נותן יד למבזי התורה, וגם אם נראה לו שרק הוא עושה כן, שידע שהוא חלק מהציבור, ואל תפרוש מן הציבור. יכול להיות שזה יקח אפי לו כמה חודשים, אבל מוכרחים לעמוד כחומה בצורה מול ביזיון כבוד התורה, על כל אדם לעשות חשבון נפשו על כל עסקיו ויידע שגם אם לפעמים נראה לו שהוא כלפי עצמו פטור ויש באמתחתו תירוצים מתירוצים שונים, מכל מקום כעת הוא נמצא בתוך ציבור, והציבור אינו מודע לכל התירוצים שעמו. עליו להזהר שבעתיים בכל מעשה שיעשה היאך האחרים יסתכלו עליו, ורק על פי זה לכלכל את צעדיו, להשפיע אך טוב, שמעתי שיש התרופפות בעניין, צריך לדעת שזה לא נושא של פוליטיקא, זה נושא של חילול ה', לחזק ידי מבזי התורה זה חילול ה'. צריך להקפיד על כך מאד, אפילו אם זה יקח כמה חודשים, בשום אופן שלא יהיה בזה ריפיון.

נכון שכך אמר?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' מאי 19, 2023 8:55 am

איזה עניין יש להמשיך בחרם לאחר ההבהרה שפורסמה לעיל?
viewtopic.php?f=51&t=61940&start=80#p795659

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » ו' מאי 19, 2023 9:15 am

היכי דמי חילול השם?
חילול השם הוא כאשר תלמידי חכמים סרים למשמעותם של צייצני רשת.
חילול השם הוא כאשר נער קטן נוהג בם.
חילול השם הוא כאשר אין דין ואין דיין.
חילול השם הוא כאשר ציבור החרדים לדבר ה' אינו שוקל את צעדיו, כי אם כמוץ א‍שר תדפנו רוח.
חילול השם הוא כאשר מכריזים על חרם בהמצאה שקרית, שלא היתה ולא נבראה ואפילו משל לא היתה. (אני מאמין באמונה שלמה שהכסיל ברלב, שעמד מרחק של כמה רחובות מביתו של רשכבה"ג, לא שמע את שמו מעולם).
חילול השם הוא כאשר גם אחרי שמתברר שלא היה כלום, דורשים התנצלות כי "כבר התגלגל הדבר".
חילול השם הוא כאשר תועלת יעקב אין כוחה אלא בכוחניות בריונית.
חילול השם הוא כאשר הציבור נוהג כמו עדר.

בכבודי לא מחיתם על כבודו של בשר ודם מחיתם. כחילול שבת בפרהסיה מדי שבת ושבתו בעבודות הרכבת הפסיק לעניין את חברי הקואליציה, אבל אנג'ל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' מאי 19, 2023 10:23 am

ישיבה מאן דהו כתב:היכי דמי חילול השם?
חילול השם הוא כאשר נער קטן נוהג בם.
חילול השם הוא כאשר אין דין ואין דיין.
חילול השם הוא כאשר ציבור החרדים לדבר ה' אינו שוקל את צעדיו, כי אם כמוץ א‍שר תדפנו רוח.
חילול השם הוא כאשר מכריזים על חרם בהמצאה שקרית, שלא היתה ולא נבראה ואפילו משל לא היתה. (אני מאמין באמונה שלמה שהכסיל ברלב, שעמד מרחק של כמה רחובות מביתו של רשכבה"ג, לא שמע את שמו מעולם).
חילול השם הוא כאשר גם אחרי שמתברר שלא היה כלום, דורשים התנצלות כי "כבר התגלגל הדבר".
חילול השם הוא כאשר תועלת יעקב אין כוחה אלא בכוחניות בריונית.
חילול השם הוא כאשר הציבור נוהג כמו עדר.

בכבודי לא מחיתם על כבודו של בשר ודם מחיתם. כחילול שבת בפרהסיה מדי שבת ושבתו בעבודות הרכבת הפסיק לעניין את חברי הקואליציה, אבל אנג'ל.

שפת"י!

אגב, האתרים החרדים פרסמו הודעה חגיגית לפיה סניף אנג'ל ברמת שלמה עומד בפני סגירה, ומנהלו הודיע לעובדים שהם בדרך לפיטורין...! אין לי מושג מי הזכיין שם, ומי הם העובדים שם. אני רק יכול לשער מי עובד בשכר מינימום. הענין שלא רק לי אין מושג, אלא גם למי שפרסם זאת בשמחה גלויה, ע"כ שהצליח לשבור את מטה לחמם...!

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ו' מאי 19, 2023 12:24 pm

קרית מלך כתב:קבלתי.
הגאון רבי ישראל בונים שרייבר, ראש ישיבת 'נתיב הדעת' ומגדולי ראשי הישיבות: "יש עכשיו התארגנות של הציבור לשם שמים,
נכון שכך אמר?

מתוך גליון השיחה השבועית שלו:
קבצים מצורפים
IMG-20230518-WA0013.jpg
IMG-20230518-WA0013.jpg (44.14 KiB) נצפה 2073 פעמים

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ו' מאי 19, 2023 2:52 pm

ישיבה מאן דהו כתב:היכי דמי חילול השם?

אכן רבי בונים שרייבר לא אמור לסור למשמעתם של צייצני רשת רק של ניקים אנונימיים בפורום אוצר החכמה.

כלומר מצד אחד אני מבין אותך, אבל מצד שני אתה בעצם לא מניח אגורה שחוקה על שיקול דעתם של ת"ח שמא אולי למרות שהם חושבים אחרת ממך זה לא בגלל שהם נגררים אלא בגלל שזו גם דעה אפשרית (גם פה בפורום יש שחושבים אחרת ממך).

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » ו' מאי 19, 2023 3:38 pm

הקלף נשלף כצפוי. שוטה אחד שלח לי הודעה פרטית ובה הטיף לי מוסר על כבוד חכמים. למזלי המבורך יש לי אילן גבוה להיחנק בו. ב"ה שיש גם כמה תלמידי חכמים בצד השני, ומעתה אנחנו יכולים לעמוד בפינת רחוב ולצרוח הדדית מלוא גרון ניחר עד דמדומי חמה.
ועכשיו ברצינות. בוא נדון כדרכה של תורה וכדרכם של תלמידי חכמים. הגרי"ב שרייבר נימק: "יש עכשיו התארגנות של הציבור לשם שמים, למען כבוד התורה, שלא לתת יד למבזי התורה. ויש המתרפים בזה". יש כאן מילה אחת אמת? עזוב מוסר, עזוב תורה, עזוב אנושיות. כל החרם הזה כל כך מטופש, מטומטם ונלעג. ההמון המוסת מצא לעצמו כתובת לתעל אליה את כעסו הגובר על הכשלונות שלו בחזית ההסברה, ואנחנו אמורים לנהוג כסומא בארובה. מתוך הערכה רבה אליו אני מניח שהוא לא מעודכן בפרטים הקטנים והוא ניזון משמועות המתבדרות ברחוב, אלה שגם אני שומע דבר יוום ביומו.
ההערכה לחכמים מחייבת אותנו להתייחס לדבריהם בכובד ראש ולדון ולשקול בנימוקיהם. אם רצונך לשכנע בדרכי ההגיון - מקובל. אם הכוונה לאיים עלי בקריאות "כופר כופר" - נו. נתמודד.

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ו' מאי 19, 2023 3:45 pm

אם הבנת בדברי שיש כאן מחאה או קריאת כופר כנראה שלא הבנת מאומה, מי שמעיק שלו הליכת הת"ח אחרי הנערים כנראה רואה ערך חשוב בהנהגה ציבורית ע"י ת"ח ולזה נדרש קצת יותר הערכה לשיקול דעתם, לא באתי למחות אלא להצביע על בעיה פנימית בדעה שלך, אני לא חושב שהנהגת ת"ח מבטלת את האפשרות שתהיה לך דעה עצמית שונה אבל חוסר האפשרות לקבל שאולי הוא חושב אחרת ממך לא רק בגלל שהוא נגרר אלא גם מסיבות אחרות מפקיעה את האפשרות להנהגת ת"ח באיזה שהוא אופן, ומשכך מה לך כי תלין על אופן הנהגתם בשעה שזו לא אופציה רלוונטית עבורך בכל מקרה, יתכן וסביר שאני קצת מגזים בתיאור שיש כאן ממש סתירה פנימית אבל ביקשתי לחדד נקודה מסויימת ואקווה שכעת הובנתי.

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » ו' מאי 19, 2023 3:58 pm

הבאר ההיא כתב:...אבל חוסר האפשרות לקבל שאולי הוא חושב אחרת ממך לא רק בגלל שהוא נגרר אלא גם מסיבות אחרות...

הלוא הוא עצמו גילה: 'יש עכשיו התארגנות של הציבור לשם שמים'. במפורש תלה עצמו בדעת הציבור. אוזני קשובה ואני מוכן בכל רגע לחזור בי ולשמוע נימוקים משכנעים על הקשר בין מעשה מעצבן של יו"ר דירקטוריון לחרם צרכנים על חברה (זה תקדים שמעולם לא קרה).

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ו' מאי 19, 2023 4:15 pm

ישיבה מאן דהו כתב:הלוא הוא עצמו גילה: 'יש עכשיו התארגנות של הציבור לשם שמים'. במפורש תלה עצמו בדעת הציבור. אוזני קשובה ואני מוכן בכל רגע לחזור בי ולשמוע נימוקים משכנעים על הקשר בין מעשה מעצבן של יו"ר דירקטוריון לחרם צרכנים על חברה (זה תקדים שמעולם לא קרה).

לא הבנתי מה מצאת במשפט הזה הוא מתאר את המצב נכוחה שזה לא התחיל מלמעלה כהוראת הרבנים, ולאחר תיאור המצב הוא מביע את דעתו שזה ראוי ונכון.
כתבת שהחרם הוא מטופש ונלעג וכו' משכך אם ת"ח של שהוא תומך בחרם הרי המסקנה היחידה האפשרית היא שהוא 'סר למשמעתם' של צייצני רשת, לפי התזה הזו הרי ברור שהוא בעצמו הודה בזה בכך שאמר שזה התארגנות ציבורית, אני בס"ה הצעתי עוד אופציה שהוא תומך בכך כי הוא סבור אחרת ממך.
ושוב הנושא לא היה כבודו אלא מה יש לקונן על הנהגת הת"ח כשבכל מקרה אתה נותן להם אשראי אפסי לחשוב אחרת ממך.

לגבי עצם החרם דעתי נוטה לדעתך בנוסח זה או אחר.

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » ו' מאי 19, 2023 5:01 pm

מסופר כי הגרי"ז מבריסק נהג להתווכח בדברי תורה עם צורבים רבים והיה טורח להעמידם על האמת, אך לפעמים היה "מתנמנם" מיד כשהיה שומע את הקושיה וממתין עד שהלה יבין את הרמז ויצא. שאלוהו בני ביתו פשר דבר, מדוע לאחרים הוא משיב ומאחרים הוא מתעלם. בתגובה הבחין הגרי"ז בין שני סוגי טעות: יש אחד שטועה וחושב ששתיים ועוד שתיים הוא חמש או שלוש, ואיתו ניתן להתווכח ולהוכיח לו את האמת. אך מי שחושב ששתיים ועוד שתיים הוא מדף או מזוודה, אין טעם להתווכח עמו.
יש דעה שלא אסכים איתה, אבל אני מבין אותה. יש דעה שאני יכול להבין בדוחק. יש דעה שאני לא מסוגל להבין. זה לא משחק סכום-אפס.

"על ימין שהוא שמאל", אך לא על ימין שהוא דלת. אם הסנהדרין יכריעו על מחלל שבת בסיף - אין לשמוע להם.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ש' מאי 20, 2023 11:58 pm

אגוטע וואך
הרב ישיבה מאן דהו. דבריך הפשוטין לא יובנו למי שלא רוצה להבין ולמי שרוצה להמשיך ללכת כסומא בארובה. איש לא טען שהגר"ב שרייבר הולך אחרי צייצני טוויטר וכפי שאני מכירו מסתמא לא יודע מה זה טוויטר. מאפה נודעה לו הפרשה הזו? הוא שמע מתלמידיו מסתמא או ממאן דהו שיש התארגנות על מחאה בפגיעה בכבוד תורת רבו מרן הגר"ג שליט"א והוא רוצה לחזק המחאה והזהירות בכבוד התורה.
אבל דא עקא, שהנושא הוא לא כבוד מרן הגר"ג, ע. ב. ל. לא שמע בחיים על מרן הגר"ג, הוא יצא באותם שבועות לכמה וכמה מהפגנות השמאל והגיע גם לב"ב לכיכר הישיבה והוא לא דיבר ברבים ולא פער פיו על אף אחד. ואת החרם הובילו צייצני הרשתות. אלו הן העובדות. וממילא הנושא הוא למי יש הכוח להוביל מחאה וסדר יום, וכפי שביטאת זאת מצויין, בכבודי לא מחיתם, על חילולי שבת שממשלת ימים 'על מלא' ממשיכה ברכבת לא מחיתם, על מינוי יו"ר הכנסת שלצנינים בעיני כל שומר תורה ומצוות לא מחיתם, וכו' וכו', נתפסו על אחת מיני עשרים הפגנות שמצאו שם זקן שמונה ליו"ר דריקטוריון וכו'.
בנתיים מהפעם האחרונה שהגבתי כאן, נודע לי (מוסמך) על לפחות ישיבה אחת ששאלו דעת אחד המיוחד מגדולי הדור שליט"א האם לבטל ההסכם עם אנג'ל בישיבתם והורה לשלילה. העיקר צייצני הרשתות יפרסמו על עשרות ישיבות שהפסיקו, האם היתה הוראה כזאת מאחד מותיקי ראשי הישיבות?! לא שמענו

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' מאי 21, 2023 12:00 am

סליחה מכולם פה, בר לב הוא כזה צדיק שאתם מגינים עליו?

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' מאי 21, 2023 12:04 am

הרב אוהב ציון
בר לב הוא לא צדיק ולא מגינים עליו
ראשית ברשת אנג'ל ברחבי הארץ יש אינספור עובדים חרדיים שמשענת פת לחמם בסכנה. שנית, הנושא הוא בכלל לא בר לב, הנושא הוא שנערים משלו בנו והם יחליטו את מי להחרים ועל מה להחרים, דבר שלא נשמע כזאת עד היום. גם בזמנו שהיו שניסו להחרים את בנק לאומי בגלל השתתפות בעליו בחטוטי שכבי בגני חמת, החרם לא נתפס למרות שהיו גדולים שניסו להחרים, וכאן, נערים שלא שנו ולא קרו שמנסים כבר תקופה להכתיב סדר יום בציבור החרדי, מקבלים פתאום הסכמה שבשתיקה מהציבור, כל כך קשה להבין שזה הנושא?

האויצרניק

הודעהעל ידי האויצרניק » א' מאי 21, 2023 12:24 am

יוסף חיים אוהב ציון כתב:סליחה מכולם פה, בר לב הוא כזה צדיק שאתם מגינים עליו?

לא מגינים עליו
יש כאן קבוצת אנשים ממגזר מסוים שחורה להם על כך שמגינים על כבודו של מנהיג הדור, ואינם שמים לב שמתוך כך באים לידי שבחו של אותו רשע
וזהו.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' מאי 21, 2023 12:29 am

יונת אלם כתב:נערים שלא שנו ולא קרו שמנסים כבר תקופה להכתיב סדר יום בציבור החרדי, מקבלים פתאום הסכמה שבשתיקה מהציבור,
כל כך קשה להבין שזה הנושא?

אכן נערים משלו בנו. אך הספונטיות של הציבור היא כהוצאת מרמור העצור מאז הקמת הממשלה, והשותפות החרדית בה.
נאלצנו להבליג בחכמה בכל ההפגנות הרפורמה. אך בסוף אנו כשֶה הפרוזה לזאבים תקשורתיים טורפים [ע"ע 'מוצצי הדם'..].

ואגב, זה הזמן לחזק את השקפתינו, ןמה אנחנו באמת אוחזים בכל יחסי דת-מדינה-ממשלה-שותפות וכו'
וגם להדגיש בדעתינו את הגאון יעקב, שאנו לא עולים יותר למדינה... אנו רק חוסכים.. בגלל מיעוט רמת החיים שלנו.

וכמו ששמעתי מיהודי 'מסורתי' את הפתגם הבא:
ויחי יעקב אומר רש"י פרשה זו סתומה. יעקב הוא איש תם יושב אהלים. וכשהכל תמהים מהיכן ירק זה חי? התשובה היא 'פרשה זו סתומה'..

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » א' מאי 21, 2023 12:43 am

האויצרניק כתב:

לא מגינים עליו
יש כאן קבוצת אנשים ממגזר מסוים שחורה להם על כך שמגינים על כבודו של מנהיג הדור, ואינם שמים לב שמתוך כך באים לידי שבחו של אותו רשע
וזהו.

קשה לתאר את התסכול שעובר אדם שפוי כשהוא מפלס את דרכו בין בתרי ההודעות כאן. אנשים מקדישים מאמץ להסביר בשפה ברורה ובנעימה את השיקולים השונים, לתאר את העובדות שאיש איננו מכחיש, לשרטט את התמונה כולה, ואז - - - נשמעת פעיית גדיים: "אבל ברלב הוא כזה צדיק? למה אתם מגינים עליו?"
קשה לענות על שאלה תמימה כזו, המפלחת כליות ולב. אך האם אנחנו קוראים את אותן הודעות? החלום חלמנו? מישהו הצדיק את ברלב? מישהו הגן עליו? האם זה היה הנושא לאורך כל הדיון?
הנושא הוא, אם צריך לדבר גסות: האם יעל צין ומני גירא-שוורץ הם אלה שמכתיבים את אורחות חיינו (לא בדקתי, אבל שמעתי מפי בקיאים ממני שאכן שני אלה המציאו את החרם). הנושא הוא למה לא נחרים את יתר החברות, שבבעלותם של שאר משתתפי ההפגנות. הנושא הוא האם איבדנו סופית את השפיות.
אבל עד שאתה מתלבט בינך לבין עצמך אם יש בכלל טעם לענות לאותו תמים, מופיע בהדרת גאונו חכם גדול יותר, שבעזות מצח נחושה חוזר על השקר של ההגנה על כבודו של מנהיג הדור. וכדי להצדיק את השקר ולצקת בו הגיון הוא מוסיף ומזהה בתחכום אינסופי את ההשתייכות המגזרית של "אלה שחורה להם". אה, ב"ה הכל התברר והכל אינטרסים. שוב הכל נופל בדפוס המוכר של אהרונים וזאלונים. אוח, כמה נוח. עכשיו כבר לא יעזרו גם הכחשות נמרצות. זהו, נסתם הגולל.
וזהו.

נ.ב. אם למישהו איכפת כל כך מה נאמר בערוץ 12, העצה היעוצה היא להפסיק לצפות בו...

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » א' מאי 21, 2023 12:49 am

מרנא הרב זילברשטיין שליט"א כבר כתב בתוך דבריו, שאמנם החרם לא הגיע מגדולי ישראל אבל הציבור הרגיש שא"א לשתוק על כבוד התורה, ולכן יש מקום לחרם זה, וכבר התפרסם השבוע כמה הוא תקיף בדעתו על החרם הזה (כמצורף בזה). וכך היא דעתם של עוד כמה וכמה מגדולי הרבנים, כפי שאני יודע (לא לכולם היה אומץ 'להתבזות' ולפרסם את זה בפרהסיא במכתב, אבל הורו בע"פ לכל מי ששואל אותם, ואטו תנא ליחשיב וליזיל את כל שמותיהם).
Screenshot_20230515-235413_Twitter.jpg
Screenshot_20230515-235413_Twitter.jpg (42.71 KiB) נצפה 1696 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 21, 2023 1:51 am

אדיר במרום כתב:מרנא הרב זילברשטיין שליט"א כבר כתב בתוך דבריו, שאמנם החרם...

אמרתי פעם למו"ל של מחזור ווילנא שמשפט כזה: "לדעת מרנא הגר"א זצוקלל"ה י"ל שהשלטן בקמץ", הוא חסר טעם. לאמור, צריך שתהיה הלימה בין התארים לבין הנושא עצמו.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' מאי 21, 2023 10:05 am

לא. הוא רשע לכאורה, ולכן רק בו אנו יכולים לקיים את הלאו דאורייתא "לא תטה משפט אביונך בריבו"!
ועד שנזדמנה לפנינו מצווה זו - איך נעזבנה?!

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מאי 21, 2023 3:29 pm

כדאי לדעת בכלל, שמאז הקמת הממשלה החדשה (ליתר דיוק, מאז התחילו השמאלנים בהפגנותיהם) חל שינוי כללי בכל האוירה בארץ בענינים אלו של חרדים וכו', לטוב ולמוטב - יש כאלו שנעשים יותר ויותר 'אנטי', ויש לאידך הרבה שדוקא ההסתה וכו' גורמת להם להסתכל בעינים יותר חיוביות. בקיצור, יש יותר בירור והפרדה בין הגושים, ופחות מצב של אנשים הרוקדים על כל החתונות ונמצאים איפוא שהוא באמצע, אלא 'יתבררו ויתלבנו הדברים'.

כדי להמחיש את זה שהמצב השתנה וכבר אינו מה שהיה עד כה, אספר מה ששמעתי מיהודי נכבד תושב חו"ל, שהעיד על עצמו כי כבר שנים רבות יש לו הרגל מגונה להתעניין מאוד בפוליטיקה בארץ, ועשה מאמצים רבים (גם לפני עידן האינטרנט) להשיג תמיד עיתונים וכו' כדי להיות מעודכן בחדשות ובמאמרי הדיעה וכו', וכמה שגערו בו והעירו לו על הרגל מגונה ומיותר זה לא הצליח להיגמל ממנו... והנה, מספר הנ"ל, מאז לפני כמה חדשים שהתחילו ההפגנות הנ"ל, לפתע אני מרגיש שזה בכלל לא מעניין אותי, לא מושך אותי ולא מסקרן אותי! מה שעשרות שנים היה אצלי כל כך חזק, לפתע התפוצץ ונעשה כל כך אפסי ומטופש.

בקיצור, כוונתי להמחיש שחל שינוי רציני באוירה, ה' יעזור שיהיה רק לטובה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מאי 21, 2023 5:03 pm

מה מגונה בלהיות מעודכן ולהתעניין בפוליטיקה והנעשה בארץ? הלא נראה מחברי הפורום שהם מעודכנים, היטב ואם זה מגונה האם יש הבדל אם זה תושב חוץ או תושב הארץ? ומדוע זה נעשה בדווקא עכשיו אפסי ומטופש? אדרבא, כעת זה נעשה יותר חשוב להיות מודע לאן נושבות הרוחות. כך שלדבריך צריך למחוק אשכול זה וכל האחרים הדנים בעניני השעה שכן הם אפסיים ומטופשים.
ועוד הערה, מסיפור אחד לא מביאים ראיה על הרוחות המנשבות ועל שינוי אווירה וכו'

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' מאי 21, 2023 5:40 pm

עזריאל ברגר כתב:ועוד מתוך תגובה שקיבלתי בפרטי:
יודעני בבירור מאותו בוקר שההפגנה היתה בצומת דסלר וסרמן ראב"ד "כיכר הישיבה".
לפי התמונה בר לב נמצא ברח' וסרמן. הרב גר בראב"ד 17, מאות מטרים צפונה.
המפגינים נכנסו בהמשל לראב"ד אבל לא לבית ראש הישיבה.

מהרגע הראשון היה ברור לכל בר דעת (מהאיזור) שזה מעשה בסגנון ערבי מובהק שעל מעצר מתפרעים במזרח ירושלים מספרים בעולם שישראל חיללה את אל-אקצה.
ולצערי אצל הדור הצעיר ביותר, החרם על אנג'ל נהפך למצוות היום (אותו רובד שפעל עד אלימות נגד מניינים בקורונה, אחרי שבתקשורת החרדית מישהו השתמש על זה בשמו של הגרח"ק זצ"ל). והם השולטים היום על הצאן הנפזרה.

מבלי להכנס לויכוח הספציפי, נכונותך להעלות הודעה מגוחכת זו מעידה על הטיית לב.
הרי אותו כותב מציין שאמנם התמונה צולמה בככר הישיבה המרוחק כמה מאות מטרם מבית הרב, אך תוכד"ד מציין שהמפגינים נכנסו בהמשך לרחוב ראב"ד אבל לא לבית ראש הישיבה.. אז מה ההיתממות הזו, חשבת שהם דפקו לו בבית?
מי הוא הצבור שנלחם נגד מנינים בקורונה?..
ולא נרגעה הרוח עד שזה נהפך למצות עשה דאורייתא להגן על הכולירע ההוא: לא תטה משפט אביונך בריבו.. לא פחות!
בקיצור יפה שתיקה מנגיעות מוטות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 21, 2023 9:10 pm

קו ירוק כתב:מבלי להכנס לויכוח הספציפי, נכונותך להעלות הודעה מגוחכת זו מעידה על הטיית לב.
הרי אותו כותב מציין שאמנם התמונה צולמה בככר הישיבה המרוחק כמה מאות מטרם מבית הרב, אך תוכד"ד מציין שהמפגינים נכנסו בהמשך לרחוב ראב"ד אבל לא לבית ראש הישיבה.. אז מה ההיתממות הזו, חשבת שהם דפקו לו בבית?
מי הוא הצבור שנלחם נגד מנינים בקורונה?..
ולא נרגעה הרוח עד שזה נהפך למצות עשה דאורייתא להגן על הכולירע ההוא: לא תטה משפט אביונך בריבו.. לא פחות!
בקיצור יפה שתיקה מנגיעות מוטות.

ובנוסף, נניח שהוא לא ידע ולא התכווין למחות נגד מרן הגרי''ג שליט''א, בסדר,
אבל למחות נגד היהדות החרדית הוא התכווין?
להציק לתושבי בני ברק ולהתריס נגדם הוא התכווין?
להשתתף באופן פעיל בהסתה נגד היהדות החרדית הוא התכווין?
לתת יד לרדיפה של התקשורת החילונית המנוולת נגדנו הוא התכווין?
לחגוג עם חבורת הצבועים הנהנתנים של מדינת תל אביב את ההפנינג השבועי החדש כשהפעם על הגריל עומדת היהדות החרדית הוא התכווין?
לתת את ידו לתבערה המכוערת הזאת נגדנו הוא התכווין?
כן! כן! כן! כן! כן!

ובכן, אז שיארזו את הפקלאות שלהם הוא וראשי אנג'ל גם יחד, ושילכו לכל הרוחות.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' מאי 21, 2023 9:51 pm

הסיפור עם ה'חילול השם' של בר-לב מזכיר אותי סיפור אחר.

לאיש אחד נאבדו התפילין שלו. הוא חיפש וחיפש ובסופו של דבר התגלה שנזרקו לפח, וכבר הגיעו עובדי העירייה להוציא את הזבל ותפיליו עלולים להתבזות. מה עושים? אירגנו כמה אנשים חסרי תעסוקה, 'עסקונעם' בלע"ז, והלכו ביחד וקדשו שם שמים בחפשם את התפילין בערימת האשפה אשר מחוץ לעיר נ.י.. הקידוש ה' היה איום ונורא, בכל מקורות הנייעס החרדים דיווחו על הצדיקים המוסרים את זמנם היקר לחפש את התפילין, חניות האוכל שלחו מגשים שלמים לסייע בזה, חנות אחר שלחה בתי יד להחליף את המלוכלכים, ועמלו כמה ימים למצוא את התפילין.

אחרי כמה ימים, שלח לי מישהו סמ"ס - 'שמעתי שמצאו כבר את התפילין, אבל רצונם להמשיך את הקידוש ה' עוד כמה ימים'.

וכן הוא בנידון דידן, להיפך.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » א' מאי 21, 2023 10:14 pm

פרנקל תאומים כתב:כן! כן! כן! כן! כן!

אז אנחנו נעביר את הימים שלנו במחאות נגד ה מחאות של החילונים??? נקרע קריעה כל יום???
"שילכו לכל הרוחות"? נראה לי קצת השפעה של החילונים!!!

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' מאי 21, 2023 11:11 pm

קו ירוק כתב:ולא נרגעה הרוח עד שזה נהפך למצות עשה דאורייתא להגן על הכולירע ההוא: לא תטה משפט אביונך בריבו.. לא פחות!

לא עשה אלא לא תעשה.
ולא מצאתי כאן מישהו אחד שניסה להתמודד עם הטענה שלי, שעל זה בדיוק מדבר הלאו הזה.
ולמי שלא מכיר אותו, אצטט את לשון הרמב"ם בספר המצוות (מל"ת רעח):
שהזהיר הדיין כשידע שהוא אדם רשע ובעל עבירות – להטות דינו, והוא אמרו יתעלה "לא תטה משפט אביונך בריבו" (שמות כג, ו).
ולשון מכילתא: רשע וכשר עומדין בדין לפניך, לא תאמר: "הואיל ורשע הוא – אטה דינו". תלמוד לומר "לא תטה משפט אביונך בריבו", אביון הוא במצוות. כלומר אף על פי שאביון הוא במצוות, לא תטה דינו.

וכאן עומד לפנינו רשע, וטוען: להד"מ! מעולם לא ביזיתי את ראש הישיבה!
ועומדים לפנינו אנשים שאינם בחזקת כשרות (כן, זוהי ההגדרה של הפוליטיקאים החרדיים!) וטוענים שהוא ביזה.
ואתם טוענים שצריכים להכריע לפי האנשים ההם נגדו, בלי חקירה ודרישה, ולגמור דינו של אדם שלא בפניו, ולהעניש את כל שותפיו לחברה בעונש שע"פ דין לא מגיע להם וכו' וכו'...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' מאי 21, 2023 11:13 pm

שמעתי לפני שנים רבות מיהודי חשוב בדורנו (שאינני יודע אם יהיה לו נעים לפרסם את הדברים בשמו), ווארט עצוב וחריף מענייני דיומא:
הקב"ה חיזר עם התורה על כל האומות, אלו לא רצו לקבל אותה מפני שלא יוכלו לרצוח, ואלו לא רצו לקבל אותה מפני שלא יוכלו לגנוב, ורק היהודים קיבלו בלי לשאול.
מדוע היהודים קיבלו? איך הם לא חששו את אותם החששות בעצמם?
אלא טעם הדבר הוא מפני שהם ידעו את הסוד של "קידוש השם", ש"לקדש שם שמים" מותר לרצוח ומותר לגנוב (ויש מתירים עוד לאוים מעשרת הדברות וכו')...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' מאי 21, 2023 11:15 pm

אגב, שימו לב שבתחילת האשכול הגנתי על החרם (למרות שלא כל כך אהבתי את הרעיון מתחילתו), ורק כשפורסמה ההכחשה - שיניתי את דעתי.

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » א' מאי 21, 2023 11:33 pm

קו ירוק כתב:מי הוא הצבור שנלחם נגד מנינים בקורונה?..

כשקראתי שורה זו אמרתי לעצמי, כנראה גם שקרן נתפס לפעמים באמירת אמת. אך במחשבה שנייה אמרתי לעצמי, מסתמא גם זה שקר. הלכתי לבדוק: הקשתי בגוגל את החיפוש "עמר בר לב קורונה חרדים" והרי התוצאה:
הכולירע.png
הכולירע.png (52.63 KiB) נצפה 1367 פעמים

ואגב, אם זכרוני איננו מתעתע בי, דווקא הגרי"ג אדלשטיין והגר"ד לנדו הם אלה שנלחמו נגד מניינים בקורונה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 21, 2023 11:38 pm

מכון חכמי ליטא כתב:
פרנקל תאומים כתב:כן! כן! כן! כן! כן!

אז אנחנו נעביר את הימים שלנו במחאות נגד ה מחאות של החילונים??? נקרע קריעה כל יום???
"שילכו לכל הרוחות"? נראה לי קצת השפעה של החילונים!!!

מה לא מובן? מישהו כאן ביקש ממך להעביר את כל ימיך ולילותיך ומבחר שנות עלומיך במחאות?
כל שרמזתי הוא שאם התפתחה פה איזו שהיא התקוממות בעלת היבט מעשי בלתי מכביד נגד ההסתה אין שום בעיה ב"השקפה הטהורה" לשתף איתה פעולה. ולא צריך להתפתל באלף התפתלויות כדי להסביר למה זה (כביכול) לא בסדר ונורא ואיום לשתף איתה פעולה.

אני לא אומר שזו מצוה ואני לא אומר שזה ''חיוב'', תעשה מה שאתה רוצה, זה עניינך הפרטי, אני רק אומר שאני לא אזיל דמעות אם ראשי אנג'ל יפגעו כלכלית מהעניין הזה, וק''ו שלא אזיל דמעות אם אדע שעוד כל מיני בעלי הון שרוכבים עלינו יחשבו פעמיים לפני שהם מצטרפים לפסטיבלים של ההסתה.

וכפי שכבר ביארו, זה לא רק ההשתתפות של אותו זקן וכסיל במחאות ההסתה, אלא גם כל ההתנהלות של אנג'ל לאחר מכן.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 21, 2023 11:51 pm

ישיבה מאן דהו כתב:
קו ירוק כתב:מי הוא הצבור שנלחם נגד מנינים בקורונה?..

כשקראתי שורה זו אמרתי לעצמי, כנראה גם שקרן נתפס לפעמים באמירת אמת. אך במחשבה שנייה אמרתי לעצמי, מסתמא גם זה שקר. הלכתי לבדוק: הקשתי בגוגל את החיפוש "עמר בר לב קורונה חרדים" והרי התוצאה:
הכולירע.png

ואגב, אם זכרוני איננו מתעתע בי, דווקא הגרי"ג אדלשטיין והגר"ד לנדו הם אלה שנלחמו נגד מניינים בקורונה.

מה נסגר איתך?
עוד מעט תארגן מניינים לשירת "צדיק צדיק כתמר יפרח" מתחת לביתו של הברלב..
אתה חדור לגמרי ברוח השליחות של ''והצדיקו את הצדיק'', אבל אולי קצת התבלבלת עם הכתובת של ה''צדיק''..

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' מאי 21, 2023 11:58 pm

בסוף, בסוף. יש כאן יהודים יראי שמים שמאבדים פרנסתם.. [זכיינים קטנים ועובדי רשת], לא לשכוח..
'ולא עליך המלאכה לגמור'..
[אישית, אני סולד מהשורש 'ח.ר.מ'. כי היום זה הבעל מכולת מחר זה הבן דוד וכו'
אפשר להשתמש עם שורש ב.ח.ר. לבחור בטוב. כי השני יותר זול/טעים/משביע].

ישיבה מאן דהו

הודעהעל ידי ישיבה מאן דהו » ב' מאי 22, 2023 12:04 am

פרנקל תאומים כתב:מה נסגר איתך?
עוד מעט תארגן מניינים לשירת "צדיק צדיק כתמר יפרח" מתחת לביתו של הברלב..
אתה חדור לגמרי ברוח השליחות של ''והצדיקו את הצדיק'', אבל אולי קצת התבלבלת עם הכתובת של ה''צדיק''..

אויש. אתה מאכזב אותי. בעקבות ההודעה הקודמת שלך, בה הודית שכל הבלאגן לא קשור לכבוד התורה, אלא זאת סתם נקמנות על ההפגנות, נתתי שמחה בלבי וחשבתי שסוף סוף ניתן לדון בענייניות וביושר. ואילו עכשיו גם אתה התחלת לקרוא דברים שלא נאמרו ולייחס לי עמדות גסות מדי. חבל.
לגופו של עניין, אינני מכיר את האיש, לא עקבתי אחריו, ולמען האמת הוא ממש לא מעניין אותי. הרושם השטחי שלי, אם זה מעניין מישהו, שמדובר בטיפש בלשון המעטה. לא לחינם לא הצליח בפוליטיקה. והוא גם מנסה בכוח להרגיז ולהתסיס, מה שמצביע על מבנה נפשי מסוים. האם זאת סיבה מספקת לייחס לו בשקר מעשים שלא עשה? האם הרשעות שלו - בהנחה שהוא כן עבר על העבירה החמורה שבתורה והפגין נגד ביתו של רשכבה"ג - מצדיקה את מסע הנקמנות המטופש שמאיימת לבלוע חיים אותו ואת כל האדם ואת כל הרכוש? מבני תורה מסולאים בפז היה מצופה להגיב אחרת מאשר נהג מונית מצוי. זאת תגובה שבסופו של דבר, כמה שקשה לומר זאת, מוחקת את ההבדל המהותי בין ברלב למחרימיו. בכאב יש להסיק כי הם ראויים זה לזה. כי מה יתרון לו למחרים אם הוא נוקט באותן שיטות פעולה? מילא יעל צין ומני גירא, תינוקות שנשבו הם ולא התחנכו על ערכים אחרים. אבל שאברכים בעלי רמה יעסקו בשטויות כאלה? ולא, אי אפשר לפטור את תאוות הנקם כמשהו שקרה מאליו: "התפתחה פה איזו שהיא התקוממות בעלת היבט מעשי בלתי מכביד נגד ההסתה". בגלל שזה לא פוגע ישירות בכיסך זה "בלתי מכביד"? לכך התחנכת? הרי ברלב אינו מבעלי המניות ולא מבעלי החברה. הוא סתם שכיר שם. היכן ההגינות הבסיסית?

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' מאי 22, 2023 12:26 am

הטענה הכי לא משכנעת בכל הסיפור זה הרחמים על אנג'ל שהם לא אשמים (משא"כ לגבי זכיינים וכדו'), הם יכלו לגמור את הסיפור בהודעה של שתי שורות שהם מכבדים את הציבור החרדי והרבנים וזה לא מייצג את עמדתם וכו', שלא יהפכו אותם לקדושים מעונים, אחת מהשתיים או שהם באמת לא הפסידו כלום או ששווה להם להפסיד ולא להביע התחשבות מינימלית בחרדים.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 65 אורחים