מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ידינו לא שפכו את הדם הזה ... האמנם?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אראל

Re: ידינו לא שפכו את הדם הזה ... האמנם?

הודעהעל ידי אראל » ג' אוקטובר 17, 2023 10:40 pm

נכון
בפרט שהמדובר בדעביד מעשה
ומכאן נלמוד שאינו מותר עפ"י תורה, לצה"ל, ליכנס לעזה לחסל מחבלים
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ג' אוקטובר 17, 2023 11:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כולל יונגערמאן

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ג' אוקטובר 17, 2023 10:50 pm

האיך בדיוק למדת זה?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' אוקטובר 17, 2023 10:58 pm

כולל יונגערמאן כתב:האיך בדיוק למדת זה?

שכן ברור, שיהרגו יהודים [מצהירים כסדר, שהכניסה לעזה יעלה מחיר, והחמאס ישתמשו בשבויים למגן..]
ועיי"ע באשכול הסמוך viewtopic.php?f=17&t=62939

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 17, 2023 11:43 pm

אראל כתב:
א. לא ידוע לי על סטמורי שהולך לרופא אטיאיסט, ואם יש מהם שהולכים לא שואלים ולא דורשים, גם לא ידוע לי על רופא המתהלל כוחי ועוצם ידי, בדרך כפירה בה'

ב. ואמרת בלבבך כוחי ועוצם ידי זה פסוק בתורה, זיל קרי ביה רב

ג. אני לא אומר כלום למעשה, כי לא ראיתי ולא שמעתי שממשלת מדינת ישראל או ראשי הצבא שלהם ישאלו בדעת תורה, ואם יתרמי שישאלו, כמובן שהם עושים מה שנוח ונראה להם [וברוב גאוותם ואיגאו שלהם, קרבות יחפצון], וגם לא נראה בעתיד שהמדינה הזאת וממשלתם תהיה מורכבת בעיקר וברובם משומרי תורה ומצות, ולע"ע החוקים שלהם אינם כפופים כלל וכלל למשפטי ודיני התורה..., ובקיצור השאלה לא רלוונטי כלל, חבל על בזבוז הזמן...
כל הדברים שכתבתי לעיל, היינו חלק הרלוונטי למעשה מצידנו, מה שמוטל עלינו לעשות עתה, והאיך אנו מחויבים להתפלל להקב"ה
אבל בעקרון הדברים, כן, אם יקרה, והמדינה יתעניין מאוד בדעתו של הרבי מסאטמאר, וישתדלו להשיג את מספר הטלפון שלו בגן עדן, ויצליחו להתקשר אתו, אז מסתמא ישיב להם הרבי מסאטמאר שאסור עפ"י תורה ליהודים שיהיה להם ממשלה ומשטרה וכו' עד ביאת המשיח, כולל ממשלה עפ"י חוקי התורה....

ד. בודאי שמותר לעמוד מנגד, והלא בשעה שנכנסים לבית הכנסת להרוג ולטבוח, ויש אפשרות להציל על ידי הריגת הרוצחים, הרי הם רודפים ממש, אין שום חולק בדבר שמותר ומצוה להרגם, זיל קרי ביה רב בפרשת משפטים "אם במחתרת ימצא הגנב וגו', עיי"ש ברש"י ובסוגי' הגמ' בסנהדרין... [אך בתגובה הסמוך הצגתי שאלה דומה, שאין לי תשובה ברורה ע"ז, מה יהיה הדין אם הרוצח יעמיד בפניו יהודי אחר כמגן, ואין אפשרות להרוג הרוצח אלא באמצעות הריגת היהודי, אם יש איזה היתר להרוג הרוצח והיהודי גם יחד...., איני יודע ....]

א. זה שלא ידוע לך לא אומרת שאין. אם הרופא הכי מומחה לענין מסויים הוא אתיאיסט, תהיה סמוך ובטוח שילכו אליו. והכי מה איכפת לי מה אמונתו של הרופא? הלא הוא טרוד במלאכתו (ולפסיכולוג ופסיכיאטר אתאיסטים אכן לא ראוי ללכת) ומדוע הולכים לרופא מוסלמי כפי שמצוי בארץ?
ג. בספרי ר' יצחק זילברשטיין מובאים סיפורים שאנשי צבא ומדינה הלכו לשאול גדולי ישראל בעניני צבא ומלחמה (ולשיטת סאטמר אין להאמין לסיפורים). ובוודאי שלא ישאלו רבנים מחוגי מתנגדי הצבא, שכן מדוע להם לבזבז את זמנם ובפרט שאין להם שום מושג והבנה בענינים אלו. לדוגמא, לא אלך לשאול רב שמתנגד לחיסונים אם עלי להתחסן. מקסימום מה שיאמרו להם שצריך להניח את נשקם ולמסור לערבים את המדינה.
ד. אם אתה כבר מסכים שמותר לעמוד מנגד, אם לא התאמנת בנשיאת נשק והטסת מטוס והפעלת טנק וכדומה, כיצד תעמוד נגדם? בחרב סייף וקשת?
ובקשר לסוגיה של יהודי כמגן, זה מה שנקרא דילמא ויש מצבים בחיים שבלי פלפולים ובלי למדנות צריך לפעול ואין זמן לעשות חשבונות כאלו וכאלו ואת החשבון עושים אח"כ. מכיוון שרוב חברי הפורום לא עשו צבא או אימון צבאי אחר כלשהו וכמובן לא היו במצבים קשים כאלו, אז קל להם לדבר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוקטובר 17, 2023 11:45 pm

אראל כתב:נכון
בפרט שהמדובר בדעביד מעשה

אם צה"ל לא יכנס לעזה להשמיד את המחבלים, בפעם הבאה הם יעשו מה שעשו בעוטף עזה במאה שערים! קל לדבר ממקום מושבך בוויליאמסבורג

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' אוקטובר 17, 2023 11:50 pm

זאב ערבות כתב:
בפרט שהמדובר בדעביד מעשה

אם צה"ל לא יכנס לעזה להשמיד את המחבלים, בפעם הבאה הם יעשו מה שעשו בעוטף עזה במאה שערים! קל לדבר ממקום מושבך בוויליאמסבורג

כלל לא קל לדבר, ואפילו מוויליאמסבורג
הלב כואב והעינים דומעות...

אז איר ווילט סתם טשעפענען אדער סתם רעטאריק, גייט אייך ארויס פון דאנעט אדער גיי איך ארויס פון דאנעט

ואם לדון בדבר הלכה
ראה, רמב"ם פ"ה מהל' יסוה"ת הל' ה', 'יהרגו כולם ואל ימסרו נפש אחת מישראל'... אתה שומע, 'יהרגו כולם' אפילו הם מאיימים על כל מאה שערים ווויליאמסבורג ומאנסי ביחד

ולהלן שם הל' ז', והריגת נפש מישראל לרפאות נפש אחרת או להציל אדם מיד אנס, דבר שהדעת נוטה לו הוא שאין מאבדין נפש מפני נפש

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' אוקטובר 18, 2023 12:08 am

אראל כתב:
זאב ערבות כתב: נשמח לשמוע דברים כדורבנות ונגיש את הצעותיך לממשלת ישראל.
ואם כבר מדברים על תמיכת ממשלת ארה"ב שלדבריך פסולה וככרעי תרנגולת, מדוע מותר לקבל תמיכה כספית מהם? הלא ללא תמיכתם הכספית כל המוסדות כאן יסגרו ועשרות אלפי משפחות חרדיות יתמוטטו.

אין לי פנאי להכנס איתך בוויכוחים שבעיני ברור, במחילה מראש, אבל המציאות הוכיחה שאתך לא אגמור לעולם...
אך שלא יאמרו מדשתקי,

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' אוקטובר 18, 2023 12:16 am

זאב ערבות כתב:ד. אם אתה כבר מסכים שמותר לעמוד מנגד, אם לא התאמנת בנשיאת נשק והטסת מטוס והפעלת טנק וכדומה, כיצד תעמוד נגדם? בחרב סייף וקשת?
ובקשר לסוגיה של יהודי כמגן, זה מה שנקרא דילמא ויש מצבים בחיים שבלי פלפולים ובלי למדנות צריך לפעול ואין זמן לעשות חשבונות כאלו וכאלו ואת החשבון עושים אח"כ. מכיוון שרוב חברי הפורום לא עשו צבא או אימון צבאי אחר כלשהו וכמובן לא היו במצבים קשים כאלו, אז קל להם לדבר.

ר' זאב,
אחר הקידה חמש מאות ובקשת מחילה,
לא קשה לי להבין את התסכול שחש ר' אראל מהדיון הזה.
הוא טוען טענות הלכתיות, ולכל היותר השקפתיות, ואתה לפתע מסיט את הנושא למישור המעשי והאישי.
לא הצלחתי להבין כיצד ולמה תגובתך המצוטטת בזה קשורה לדיון.
מן הסתם יש לך נימוקים מכריעים לכך שכתבת אותה, אבל עכ"פ את מה שחש ר' אראל לנוכח תגובה כזו אני מבין בהחלט.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 12:34 am

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:
בפרט שהמדובר בדעביד מעשה

כלל לא קל לדבר, ואפילו מוויליאמסבורג
הלב כואב והעינים דומעות...

אז איר ווילט סתם טשעפענען אדער סתם רעטאריק, גייט אייך ארויס פון דאנעט אדער גיי איך ארויס פון דאנעט

ואם לדון בדבר הלכה
ראה, רמב"ם פ"ה מהל' יסוה"ת הל' ה', 'יהרגו כולם ואל ימסרו נפש אחת מישראל'... אתה שומע, 'יהרגו כולם' אפילו הם מאיימים על כל מאה שערים ווויליאמסבורג ומאנסי ביחד

ולהלן שם הל' ז', והריגת נפש מישראל לרפאות נפש אחרת או להציל אדם מיד אנס, דבר שהדעת נוטה לו הוא שאין מאבדין נפש מפני נפש

כמו שלך יש זכות להביע את דעתך, כמו כן יש את הזכות לאחרים, ואם דבריהם לא מוצאים חן בעיניך או לא לרוחך או לפי השקפתך זו בעיה שלך.
איני מתווכח כלל וכלל במישור ההלכתי ואיני מביע בו שום דעה, ולא רק כאן אלא בכלל מכיוון שלא הגעתי להוראה, אני כותב מנסיוני בכל מיני מצבים שהייתי בהם, בין בצבא ובין מחוץ לצבא שקל לדבר, אך כשזה מגיע הלכה למעשה לא תמיד המציאות מסתדרת עם ההלכה, וזה מה שכתבתי, כנראה אף פעם לא היית תחת אש או תחת הפגזת טילים שנפלו ממש מטר לידך והיית צריך לעשות החלטות של חיים ומוות, איני מאחל לאף אחד שיהיה במצבים כאלה, אך אני כן הייתי ומנסיוני זה אני כותב מה שכותב, בהרבה מקרים אין זמן לחשוב ולעשות חשבונות הלכתיים ואפילו אם יש אז זמן אז מרוב לחץ טועים, ודרך אגב הדבר מצוי לא רק בעניני צבא אלא בכל מצב חירום שנקלע אליו אדם שלא מרצונו, כך שבקיצור, והיה אם מישהו נמצא במצב קשה כזה שיש לו את הבחירה מה לעשות והוא בוחר לעשות מסיבה כלשהי לעשות לא כפי שההלכה דורשת, אין לבא אליו בטענות מדוע לא הקפדת על ההלכה, וענין זה אראל לא קולט שכן יושב לו בחוף מבטחים תחת גפנו ותחת תאנתו (או תמרתו) ורק יודע לדקלם את תורת הויואל משה כאילו אין חולק עליה ולפיה אנו צריכים למסור את עצמינו למחבלים צמאי הדם שיעשו בנו כרצונם. לחשוב שהם יתנו לנו לחיות בשלום זו אשליה, ושוב אני חוזר על דברי, אם הוא מתכווין ברצינות שצריכים להגן על עצמינו, באיזה אופן הוא מתכוין שנעשה זאת? ע"י תפלה? כמובן, בנוסף לכך בכדי להתעמת עם המחבלים צריך להיות מאומנים בטכסיסי מלחמה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 12:37 am

עקביה כתב:
זאב ערבות כתב:ד. אם אתה כבר מסכים שמותר לעמוד מנגד, אם לא התאמנת בנשיאת נשק והטסת מטוס והפעלת טנק וכדומה, כיצד תעמוד נגדם? בחרב סייף וקשת?

ר' זאב,
אחר הקידה חמש מאות ובקשת מחילה,
לא קשה לי להבין את התסכול שחש ר' אראל מהדיון הזה.
הוא טוען טענות הלכתיות, ולכל היותר השקפתיות, ואתה לפתע מסיט את הנושא למישור המעשי והאישי.
לא הצלחתי להבין כיצד ולמה תגובתך המצוטטת בזה קשורה לדיון.
מן הסתם יש לך נימוקים מכריעים לכך שכתבת אותה, אבל עכ"פ את מה שחש ר' אראל לנוכח תגובה כזו אני מבין בהחלט.

כבר עניתי בהודעה הקודמת, אך מדוע אסור לי לעורר את המישור המעשי... אני עקבי לכותרת האשכול והודעת הפתיחה שהאם אנו (החרדים) לא צריכים לשקול מחדש את היחס שלנו לצבא ולהשתתפות בו בצורה זו או אחרת, והוא בא ואומר שהדרך לעשות זאת זה ע"י תפילה ומסירת המדינה לערבים... וכי איך אני אמור להרגיש עקב דברים אלו? האם לי אסור להיות מתוסכל? רק לו מותר?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' אוקטובר 18, 2023 12:45 am

זאב ערבות כתב: והוא בא ואומר שהדרך לעשות זאת זה ע"י תפילה ומסירת המדינה לערבים...

מילא שאתה כופר לגמרי בכח התפלה להקב"ה, אינך מאמין שהקב"ה בלבד הוא יכול להושיע אותך ולו לבדו ראוי להתפלל וכו'... ... סוכ"ס ציוני אתה ואתה בטוח בזרוע עוזך יותר מבכח התפלה להקב"ה ....
אבל
האלוי, איפוא כתבתי מילים הללו שצריכים למסור המדינה להערביים??? שאתה מצטט בשמי???????

[מילא מה שקשקשת לעיל, במחילה מכבודך, דברי נכנסו בראשך מעוקם עד הסוף... כך שהדברים שכתבת אין להם שחר וקשר להדיון שהי' ביני לבין הרב תוכן...., על כן התעלמתי מן קשקושיך...., אבל למה שאתה טופל עלי דברים שלא כתבתי ולא אמרתי כלל???]

אני פורש מן אשכול הזה, במחילה מכל החבירים..., מה לעשות, אי אפשר לי להפטר מן הקוקו הזה
אולי שהמנהלים יטפלו עמו

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' אוקטובר 18, 2023 12:50 am

זאב ערבות כתב:האם לי אסור להיות מתוסכל? רק לו מותר?

גם לך מותר.
אלא שאני הקטן מבין טוב יותר אותו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 12:52 am

עקביה כתב:
זאב ערבות כתב:האם לי אסור להיות מתוסכל? רק לו מותר?

גם לך מותר.
אלא שאני הקטן מבין טוב יותר אותו.

זה בסדר, לא אמרתי בשום מקום קבלו את דעתי

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 1:07 am

אראל כתב:
זאב ערבות כתב: והוא בא ואומר שהדרך לעשות זאת זה ע"י תפילה ומסירת המדינה לערבים...

מילא שאתה כופר לגמרי בכח התפלה להקב"ה, אינך מאמין שהקב"ה בלבד הוא יכול להושיע אותך ולו לבדו ראוי להתפלל וכו'... ... סוכ"ס ציוני אתה ואתה בטוח בזרוע עוזך יותר מבכח התפלה להקב"ה ....
אבל
האלוי, איפוא כתבתי מילים הללו שצריכים למסור המדינה להערביים??? שאתה מצטט בשמי???????

[מילא מה שקשקשת לעיל, במחילה מכבודך, דברי נכנסו בראשך מעוקם עד הסוף... כך שהדברים שכתבת אין להם שחר וקשר להדיון שהי' ביני לבין הרב תוכן...., על כן התעלמתי מן קשקושיך...., אבל למה שאתה טופל עלי דברים שלא כתבתי ולא אמרתי כלל???]

אני פורש מן אשכול הזה, במחילה מכל החבירים..., מה לעשות, אי אפשר לי להפטר מן הקוקו הזה
אולי שהמנהלים יטפלו עמו

ציטוטים מהודעות קודמות שלך:
ברור שהסיבה הראשונה והגורם היחיד, לכל הסומאטוכע הזה היא... 'מדינת ישראל'..... אשר הצבא שלהם הנקרא צה"ל אינם כי אם הזרוע שלהם
[ואף שיש שם חלק ניכר שהם שומרי תורה ומצות, אבל הסיבה עדיין במקומה עומדת]....
המדינה הציונית, דין גרמא בנזקין, והגורם הישיר לאלפי רבבות ההרוגים שכבר נהרגו ונשחטו על מזבחותיה, ועדיין נהרגים ונטבחים רח"ל, מיום הקמתה עד היום הזה..
לא ביקשתי ממך שתגיש הצעותי לממשלת ישראל, אני לא מכיר בהם ובממשלתם, בעיני הם פושעי ישראל ואני מתפלל עליהם בכל יום ברכת ולמלשינים אל תהי תקוה...,
ג. שיטת הרבי מסאטמאר שאפילו אם המדינה תתנהג עפ"י דיני התורה, עדיין יש בהקמתה ובקיומה משום העברה על השבועה, וכפירה בגזירת הגלות, [על פרט זה מיותר להאריך, שכבר נפלגה הארץ ..., ואכמ"ל.....], ואף בלי איסור העברה על השבועות, אם עלול שעי"ז יגביר שנאת האומות, וברור שיגרום להריגת יהודים, יש בכך משום גרם רציחה, ואם משום יציאה למלחמה', הרי אין מוציאין למלחמת הרשות אלא עפ"י בי"ד של ע"א וכו'.
אמנם לא כתבת מלים אלו במפורש, אך לא צריך להיות למדן בשביל להבין את שיטת האדמו"ר מסאטמאר שאתה מצטט שיש בהקמת המדינה העברה על השבועה, משמע שיש לבטל את המדינה ולמסור אותה לערבים... הלא שיטה זו ידועה ומפורסמת.
ובקשר למה שאתה מכנה אותי כופר לגמרי בכח התפילה להקב"ה ושאני ציוני וכו', על זה אין לך מחילה, ניחא על ההשמצות עם קרניים וכדומה, אך כמדומני שלכתוב מה שכתבת זה נגד תקנות הפורום ומוציא שם רע ממדרגה ראשונה. ודרך אגב מוציא את כל ספריך מהבית.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' אוקטובר 18, 2023 1:38 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוקטובר 18, 2023 1:27 am

אראל כתב:א. לא ידוע לי על סטמורי שהולך לרופא אטיאיסט, ואם יש מהם שהולכים לא שואלים ולא דורשים, גם לא ידוע לי על רופא המתהלל כוחי ועוצם ידי, בדרך כפירה בה'

ב. ואמרת בלבבך כוחי ועוצם ידי זה פסוק בתורה, זיל קרי ביה רב

ג. אני לא אומר כלום למעשה, כי לא ראיתי ולא שמעתי שממשלת מדינת ישראל או ראשי הצבא שלהם ישאלו בדעת תורה, ואם יתרמי שישאלו, כמובן שהם עושים מה שנוח ונראה להם [וברוב גאוותם ואיגאו שלהם, קרבות יחפצון], וגם לא נראה בעתיד שהמדינה הזאת וממשלתם תהיה מורכבת בעיקר וברובם משומרי תורה ומצות, ולע"ע החוקים שלהם אינם כפופים כלל וכלל למשפטי ודיני התורה..., ובקיצור השאלה לא רלוונטי כלל, חבל על בזבוז הזמן...
כל הדברים שכתבתי לעיל, היינו חלק הרלוונטי למעשה מצידנו, מה שמוטל עלינו לעשות עתה, והאיך אנו מחויבים להתפלל להקב"ה
אבל בעקרון הדברים, כן, אם יקרה, והמדינה יתעניין מאוד בדעתו של הרבי מסאטמאר, וישתדלו להשיג את מספר הטלפון שלו בגן עדן, ויצליחו להתקשר אתו, אז מסתמא ישיב להם הרבי מסאטמאר שאסור עפ"י תורה ליהודים שיהיה להם ממשלה ומשטרה וכו' עד ביאת המשיח, כולל ממשלה עפ"י חוקי התורה....

ד. בודאי שמותר לעמוד מנגד, והלא בשעה שנכנסים לבית הכנסת להרוג ולטבוח, ויש אפשרות להציל על ידי הריגת הרוצחים, הרי הם רודפים ממש, אין שום חולק בדבר שמותר ומצוה להרגם, זיל קרי ביה רב בפרשת משפטים "אם במחתרת ימצא הגנב וגו', עיי"ש ברש"י ובסוגי' הגמ' בסנהדרין... [אך בתגובה הסמוך הצגתי שאלה דומה, שאין לי תשובה ברורה ע"ז, מה יהיה הדין אם הרוצח יעמיד בפניו יהודי אחר כמגן, ואין אפשרות להרוג הרוצח אלא באמצעות הריגת היהודי, אם יש איזה היתר להרוג הרוצח והיהודי גם יחד...., איני יודע ....]

א. אתה יודע טוב מאד שאין חסיד סטמר בעולם שבודק אם הרופא הוא אתיאסט יהודי אם לא, ואם יש חשש של כוחי ועוצם ידי. וזה מוכיח, שכל הטיעון של כוחי ועוצם ידי, הוא לא להלכה ולא למעשה, אלא סוג של התעוררות.

ג. אף אחד לא שואל לא את דעתך, ואף לא את דעתי. אנו בודקים מה יהיה הדין לפי שיטת הסטמר רב, כשהממשלה תהיה שומרת תורה ומצוות. כך דנים בכל שאלה הלכתית, שבודקים כל מיני היכי תימצות כדי להבין יותר טוב את הגדר ההלכתי של הסברא. דיבורים בסגנון של טלפון בגן עדן, לא יכירנו מקומו בדיון רציני. אבל אין לך מה לענות. וזה בסדר.

ד. אז הסכמנו שאם הערבים מתקיפים מותרים וחייבים להתקיף בחזרה כדי להתגונן, אפילו אם יש חשש לכוחי ועוצם ידי וחשש שהאומות ישנאו אותנו. עכשיו, מה קורה שהערבים מגיעים לבית כנסת עם חרבות שלופות ואין בכוחם של המתפללים להגן על עצמם, האם מותר לקרוא לחייל חילוני להגן על המתפללים, או שמא עדיף להתפלל להקב"ה אפילו אם הערבים שוחטים על ימין ועל שמאל?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' אוקטובר 18, 2023 2:18 am

תוכן כתב:א. אתה יודע טוב מאד שאין חסיד סטמר בעולם שבודק אם הרופא הוא אתיאסט יהודי אם לא, ואם יש חשש של כוחי ועוצם ידי. וזה מוכיח, שכל הטיעון של כוחי ועוצם ידי, הוא לא להלכה ולא למעשה, אלא סוג של התעוררות.

ג. אף אחד לא שואל לא את דעתך, ואף לא את דעתי. אנו בודקים מה יהיה הדין לפי שיטת הסטמר רב, כשהממשלה תהיה שומרת תורה ומצוות. כך דנים בכל שאלה הלכתית, שבודקים כל מיני היכי תימצות כדי להבין יותר טוב את הגדר ההלכתי של הסברא. דיבורים בסגנון של טלפון בגן עדן, לא יכירנו מקומו בדיון רציני. אבל אין לך מה לענות. וזה בסדר.

ד. אז הסכמנו שאם הערבים מתקיפים מותרים וחייבים להתקיף בחזרה כדי להתגונן, אפילו אם יש חשש לכוחי ועוצם ידי וחשש שהאומות ישנאו אותנו. עכשיו, מה קורה שהערבים מגיעים לבית כנסת עם חרבות שלופות ואין בכוחם של המתפללים להגן על עצמם, האם מותר לקרוא לחייל חילוני להגן על המתפללים, או שמא עדיף להתפלל להקב"ה אפילו אם הערבים שוחטים על ימין ועל שמאל?

באמת כבר אמרתי שהנני פורש מן האשכול הזה, אך אחר ששאלת, אשיב לך תשובה אחת ולא יותר, ומכאן ואילך אני פורש מן האשכול הזה לחלוטין בלי"נ

א. איך שתפרש הפסוקים בפרשת עקב ורם לבבך ושכחת וגו', כך תפרש את הטיעון הזה

ג. השבתי לך כבר די ברור, שלפי שיטת הסאטמר רב, כל הממשלה והשלטון והצבא הכל חפצא אחת של איסור, ואסור להתקיים כל זמן שעדיין לא זכינו להגאולה מהקב"ה ומלך המשיח, משהו לא ברור?, [השבתי לך לעיל בדרך בדיחותא בעלמא, כי באמת אינו רלוונטי...]

ד. כבר השבתי לך לעיל, אין לך דבר העומד מפני פיקוח נפש, כל זמן שיש דין הצלה מרודף הרי"ז פיקו"נ, אין שום סתירה בין צעד זה לחובת התפלה, צריכים להתפלל וצריכים גם לעשות כל טצדקי להציל נפשות ישראל מהריגה [כל זמן שהמדובר על הצלה ברורה, בלי להטיל עי"ז שאר יהודים בסכנת הריגה]

עד כאן, מכאן ואילך אני מוסר את המייקרופון למי שירצה לקבלה, כי אין לי עוד כוח להתדיין עם הקוקו הזה המסלף ומעקם את דבריי, ומה לעשות עמו, עוד מעט והוא זורק אותי משני העולמות...

[אם תרצה להתדיין עמי באופן רציני, אולי באישי, אם הפנאי יספיק]
ובצאתי, אשאיר כאן משל אחד, והנמשל אשאיר להקוראים לפתור..
אמא איספה את המאכלים שנשארו על השולחן ושם אותם במקרר, ובא ילד השובב והוציא את המאכל מן המקרר והשאירו החוצה, עד שנרקב ובאו העכברים ועשו חורבן בבית, עד שלא הי' עוד באפשרי ליפטר מן העכברים, יותר מכפי מה שהרגו בהם עוד הולידו עוד ועוד ועוד עד היום הזה...., ...
מי כאן אשם על העכברים???
שתהיו כולכם בריאים ושמחים... ביי ביי

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 2:29 am

אראל כתב:באמת כבר אמרתי שהנני פורש מן האשכול הזה, אך אחר ששאלת, אשיב לך תשובה אחת ולא יותר, ומכאן ואילך אני פורש מן האשכול הזה לחלוטין בלי"נ
ג. השבתי לך כבר די ברור, שלפי שיטת הסאטמר רב, כל הממשלה והשלטון והצבא הכל חפצא אחת של איסור, ואסור להתקיים כל זמן שעדיין לא זכינו להגאולה מהקב"ה ומלך המשיח, משהו לא ברור?, [השבתי לך לעיל בדרך בדיחותא בעלמא, כי באמת אינו רלוונטי...]

ואולי תחזור בך פעם נוספת ותענה על עוד שאלה: נניח הנס אליו אתם מיחלים מתקים ומחר ביבי מוסר את מפתחות המדינה לביידן, מי יהיה שם השליט? הטורקים? הבריטים? הפלשתינאים? הירדנים? הסורים? האיראנים? והאם נוכל ללמוד במנוחה ולישון בשקט?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' אוקטובר 18, 2023 3:17 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 2:33 am

נתבקשתי להעלות מאמר זה של ר' יחיאל יעקובזון על היחס שלנו למלחמה
קבצים מצורפים
היחס שלנו למלחמה - הרב יחיאל יעקובזון.pdf
(155.85 KiB) הורד 177 פעמים

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' אוקטובר 18, 2023 2:49 pm

זאב ערבות כתב:האם אנו (החרדים) לא צריכים לשקול מחדש את היחס שלנו לצבא ולהשתתפות בו בצורה זו או אחרת, והוא בא ואומר שהדרך לעשות זאת זה ע"י תפילה ומסירת המדינה לערבים... וכי איך אני אמור להרגיש עקב דברים אלו? האם לי אסור להיות מתוסכל? רק לו מותר?

אראל כתב:מילא שאתה כופר לגמרי בכח התפלה להקב"ה, אינך מאמין שהקב"ה בלבד הוא יכול להושיע אותך ולו לבדו ראוי להתפלל וכו'... ... סוכ"ס ציוני אתה ואתה בטוח בזרוע עוזך יותר מבכח התפלה להקב"ה ....
אבל

אולי שהמנהלים יטפלו עמו.

זאב ערבות כתב:ובקשר למה שאתה מכנה אותי כופר לגמרי בכח התפילה להקב"ה ושאני ציוני וכו', על זה אין לך מחילה, ניחא על ההשמצות עם קרניים וכדומה, אך כמדומני שלכתוב מה שכתבת זה נגד תקנות הפורום ומוציא שם רע ממדרגה ראשונה. ודרך אגב מוציא את כל ספריך מהבית.

קורה שבלהט הויכוח נפלטים פגיעות אישיות, ובפרט כשהויכוח על שיטת רבו של הרב 'אראל', אבל כמדומה שכאן כבר חצה את הגבול, וכדאי שיתפייסו הצדדים זה עם זה.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' אוקטובר 18, 2023 8:17 pm

אראל כתב:ובצאתי, אשאיר כאן משל אחד, והנמשל אשאיר להקוראים לפתור..
אמא איספה את המאכלים שנשארו על השולחן ושם אותם במקרר, ובא ילד השובב והוציא את המאכל מן המקרר והשאירו החוצה, עד שנרקב ובאו העכברים ועשו חורבן בבית, עד שלא הי' עוד באפשרי ליפטר מן העכברים, יותר מכפי מה שהרגו בהם עוד הולידו עוד ועוד ועוד עד היום הזה...., ...
מי כאן אשם על העכברים???
שתהיו כולכם בריאים ושמחים... ביי ביי

אראל וזאב, להתפעל מהסבלנות שלכם להתווכח שוב ושוב.
מכיון ואראל אמר שלא ימשיך לכתוב כאן אז אני מרשה להרחיב את המשל שלו...
יתכן שעל זה לא היתה כוונתו שלא יגיב, אז אולי נזכה לשמוע על זה כן תגובה.
וגם אני יודע שלא נשכנע אחד את השני אבל לתפארת המליצה.

וכך היה הסיפור.
אחרי שהתחילו הדברים להתעפש ולהירקב, ואפילו עכבר אחד כבר הגיע, הגיע אברימי במרוצה והחל לעשות פעולות לנקות את הלכלוך. בידיו ממש התחיל לנקות, אפילו קצה בגדיו נדבקו בהסירחון, אבל אז, בא במרוצה אחיו חיימ'ל שחשב שהוא אחיו הגדול, והחל לגעור בו בקול גדול, מדוע אתה מנקה את זה? תברח מהלכלוך הזה!!! תראה, זה נדבק לך בבגדים, אחר כך תבוא לחדר השני וגם יריח ממך!! בהדי כבשי דרחמנא למה לך, אתה לא הוצאת את הלכלוך מהמקרר, אלא רק הילד השובב, אל תנקה, אל תנסה לעזור. זה בכלל לא דרך התורה לנקות, זה לא דרכי אבותינו, אתה משתתף עם הלכלוך ותוך כדי הניקיון אתה מתלכלך בעצמך...
אברימי שאל, אבל כך לפחות יפסיקו העכברים, ותינקה הזוהמה, אני אחר כך רק ינקה עצמי מעט, אבל חיימל אמר לו, שבזה שאתה מנקה אתה נהיה יותר גרוע מהעכבר בעצמו...
בלית ברירה לא הצליח אברימי לנקות את הכל, וכך הגיעו העכברים והתרבו וכו' וכו',
וחיימל צועק על אברימי, אמרתי לך שאסור לנקות!!! אמרתי לך שאסור להתקרב ללכלוך!!! תראה איזה זבל ועכברים נהיה מזה!!!
ואברימי מרוב פחד אמר: נכון! הרבי מ'חיים' צדק!!!

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 11:25 pm

המשל נחמד, אך לא מתאים לנושא. מאז שנהיינו לעם בהר סיני עשינו טעויות ושילמנו עליהם מחיר יקר, אך תמיד ידענו להתאושש. הציונות היתה אחת מהטעויות, אך בין אם זה היה מעשה שטן או לא, העובדה היא שכתוצאה ממנה חזרו לא"י מליוני יהודים. זה היה רצונו של הקב"ה, שכן אחרת האם מותר לנו לומר שזה יד המקרה והגורל. איני בא להתווכח עם האדמו"ר מסאטמר והשיטה שלו בענין השלש שבועות, אך הרבה חולקים עליו, וכעת יש מציאות שחיים בארץ כשני מליון שומרי תורה ומצוות ועוד כחמש מליון יהודים מסוגים שונים, ולהשוות אותם לעכברים זה קצת מותח את החוט. מה חטאם ומה פשעם שהיתה תנועה ציונית על כל חטאיה? מעטים מאוד היום אם בכלל חושבים במונחים של ציונות, ופרט לחסידי סאטמר וגרורותיהם (ואולי בריסק) אין מי שסובר שצריך לתת את המדינה לערבים שישלטו עלינו בגלל שאסור להתגרות בהם. ולהתפלל תמיד טוב אך יחד עם זאת להתכונן למלחמה (וכתבתי זאת כמה וכמה פעמים אך להראל יש משקפי שמש כהים והוא רואה דרכם רק מה שהוא רוצה לראות). רק אדם שלא מבין בטבע הערבים ירצה לחיות תחת שלטונם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוקטובר 18, 2023 11:36 pm

מעט דבש כתב:קורה שבלהט הויכוח נפלטים פגיעות אישיות, ובפרט כשהויכוח על שיטת רבו של הרב 'אראל', אבל כמדומה שכאן כבר חצה את הגבול, וכדאי שיתפייסו הצדדים זה עם זה.

אני מלומד בפורום ממש כמעט מהיום הראשון להשמצות שונות (כמה מהם בפרטי, ומעניין שכמה מהם עד היום לא בקשו סליחה ומחילה!), אך לקרוא למאן דהו "כופר" לעיני כל יושבי הפורום כמדומני זה חציית קו אדום ולא משנה איזו הצדקה נותנים לכך. אני מאתגר את חברי הפורום אם אי פעם השתמשתי באיזה כינוי גנאי כלשהו (כלומר לגברא, לא את דבריו שלעתים קראתי להם דברי שטות וכדומה).

בשלימות

הודעהעל ידי בשלימות » ה' אוקטובר 19, 2023 1:38 am

יש ספר או חיבור מהגדולים החולקים על האדמו"ר מסאטמר?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 19, 2023 3:13 am

בשלימות כתב:יש ספר או חיבור מהגדולים החולקים על האדמו"ר מסאטמר?

העליתי שני מאמרים בראש עמוד זה וכן יש את הספרים מענה חכם,עלה נעלה, עד שתחפץ ויהודי וארצו ועוד, ובין השאר מראים כיצד משנה מקורות בשביל שיתאימו עם שיטת השלש שבועות.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אוקטובר 19, 2023 5:13 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ה' אוקטובר 19, 2023 4:39 am

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 19, 2023 5:02 am

זאב ערבות כתב:ולהשוות אותם לעכברים זה קצת מותח את החוט.

'כמדומה' שכוונת הרב 'לעשות רצונך' היתה להשוות את הערבים ליצורים הנ"ל.
וכללות דבריו מטין כעין המבואר בהודעת כת"ר, דוק ותשכח.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 19, 2023 5:24 am

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב:ולהשוות אותם לעכברים זה קצת מותח את החוט.

'כמדומה' שכוונת הרב 'לעשות רצונך' היתה להשוות את הערבים ליצורים הנ"ל.
וכללות דבריו מטין כעין המבואר בהודעת כת"ר, דוק ותשכח.

כל אחד יכול לפתור כרצונו וכמדומה שהעכברים הם הציוניים שכל אסונות הדור באו בגללם, ולו רק, לו רק לא היה קם הרצל עם הרעיון האוילי של עם ישראל בארצו לא היתה שואה ולא מלחמת יום כיפור והיינו כעת יושבים בשקט ושלווה, ניחוחים ורעננים תחת שלטון הערבים והאירופאים הנאורים, וכנראה שכחו שבימי ד' אומות, וספרד והאינקוויזיציה ומסעות הצלב ותח ותט וכו' הובלנו לשחיטה ולא היתה עדיין ציונות בעולם והאם גם הם עברו על השבועה?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 19, 2023 6:58 am

כמדומה שלא דקדק כת"ר אחר דברי המשל הנמשל בזה.
הציאָניסטן הם "[ה]ילד השובב", "אברימי" - רוב חוגי החרדים לדבר ה', "חיימ’ל" - חסידי סאטמאר והנלוים עליהם, ו(להבדיל אא"ה) "העכברים" - המחבלים ימ"ש.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 19, 2023 7:11 am

לבי במערב כתב:כמדומה שלא דקדק כת"ר אחר דברי המשל הנמשל בזה.
הציאָניסטן הם "[ה]ילד השובב", "אברימי" - רוב חוגי החרדים לדבר ה', "חיימ’ל" - חסידי סאטמאר והנלוים עליהם, ו(להבדיל אא"ה) "העכברים" - המחבלים ימ"ש.

בין עם הצדק עמך או לא, חבל לבזבז זמן על משלי עכברים שאין בינם לבין המציאות דבר אלא סתם קשקושי הבלים. חסידי סאטמר והנלוים אליהם חיים באשליה שהמדינה תמסר לערבים והם יוכלו לחיות בה בשלום. מעניין כמה מתושבי וויליאמסבורג ומונרו יעברו לגור במדינה הערבית הזו.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אוקטובר 19, 2023 5:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ה' אוקטובר 19, 2023 9:44 am

אני לא חושב שאמור להיות כזה. ודאי שלא מהגדולים.
ספר ויואל משה מציג זווית ראיה מעניינת מאוד, אבל מבחינה תורנית, עד כמה שהתרשמתי, הוא לא מציג איזה אתגר קשה לצד השני (מודה שעברתי עליו ברפרוף, אבל חבריי יותר עיינו בו)
נראה שהספר והשיטה בכלל נועדו להתקבל אצל חסידי המחבר, או חסידי השיטה. או, במילים אחרות, אדם ניטרלי לא אמור לאמץ את השיטה בעקבות הנימוקים. ממילא אין כך צורך לחבר חיבור שחולק.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ה' אוקטובר 19, 2023 10:07 am

החושב כתב:

ספר ויואל משה מציג זווית ראיה מעניינת מאוד, אבל מבחינה תורנית, עד כמה שהתרשמתי, הוא לא מציג איזה אתגר קשה לצד השני (מודה שעברתי עליו ברפרוף, אבל חבריי יותר עיינו בו)
נראה שהספר והשיטה בכלל נועדו להתקבל אצל חסידי המחבר, או חסידי השיטה. או, במילים אחרות, אדם ניטרלי לא אמור לאמץ את השיטה בעקבות הנימוקים. ממילא אין כך צורך לחבר חיבור שחולק.

בעל הויוא"מ שלח את הספר למרן גאב"ד טשעבין זצ"ל, וביקש מהשליח לראות מהי תגובתו, הרב מטשעבין עלעל בספר אחת הנה ואחת הנה, ואז סגר ואמר: מתנה חשובה צריך ליתן לה מקום של כבוד בארון הספרים, אך היכן אניח אותה, בין ספרי הלכה? לא מתאים, ספרי מוסר? גם לא, חשב מעט ואמר, ספרי דרוש! קם והניח את הספר בין ספרי דרוש.
זה היה היחס של רוב גדול"י לספר ויוא"מ מבחינה תורנית.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ה' אוקטובר 19, 2023 11:51 am

משוש דורים כתב:בעל הויוא"מ שלח את הספר למרן גאב"ד טשעבין זצ"ל, וביקש מהשליח לראות מהי תגובתו, הרב מטשעבין עלעל בספר אחת הנה ואחת הנה, ואז סגר ואמר: מתנה חשובה צריך ליתן לה מקום של כבוד בארון הספרים, אך היכן אניח אותה, בין ספרי הלכה? לא מתאים, ספרי מוסר? גם לא, חשב מעט ואמר, ספרי דרוש! קם והניח את הספר בין ספרי דרוש.
זה היה היחס של רוב גדול"י לספר ויוא"מ מבחינה תורנית.

מקובלנו שמעשה שהיה כך היה:
החזיר הרב מטשעבין את הספר לשליח, ואמר שאין לו מקום בארון הספרים. תמה הלה ואמר: והרי יש כאן הרבה מקום, ודווקא לספר קטן זה אין מקום? אמר הרב מטשעבין בשנינותו: זהו אינו ספר הלכה, לא קבלה, לא דרוש ולא אגדה. צריך להקים בשבילו ארון מיוחד, ובשביל זה אין לי מקום.

כולל יונגערמאן

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ה' אוקטובר 19, 2023 5:16 pm

בהקדמה מבאר שלא חדל מלכתוב נימוקים שיש עליהם תשובה, דאיכא דשמע בהא ולא שמע בהא ועכ"פ מידי כל הטיעונים א"א לצאת

ובאמת קשה לקבוע מקום לספר כזה שעיקרו לא נועד להוכיח הלכות פרטיות למעשה (שכמובן גם אם מסכימים לכל ההנחות שבספר עדיין יכולים להתווכח כדרכה של תורה אם פרטים כאלו ואחרים אסורים או מותרים) אלא השקפת עולם כללית ומקיפה שבאמת די ברור שזה הוא ההשקפה החרדית האוטנטית מאות בשנים רק שהאירועים במאה האחרונה ויותר הציגו אתגר מיוחד בפניו (כי צריך להפנים שהשקפה למעשה נוצרת בראש וראשונה מהמציאות בשטח. אם בר כוסיבא ולאחריו מר הונא היו מנצחים אז ההשקפה המקובלת לאורך הגלות היה פחות כהדעה שאוסרת מרידה באומות וכו' ויותר שזה תלוי ביכולת צבאית כמו שאר כל ההשתדלות בעולם). ולמעשה אצל הציבור החרדי - שאליו נועד הספר - המחבר והספר די הצליחו לתאר את המדינה והציונות כמשהו זר בגוף האומה ולא חלק חשוב מדברי ימיה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוקטובר 19, 2023 5:16 pm

בהמשך לתגובתי לדברי הבלע הנוראיים שנאמרו כאן לעיל באשכול נגד הצדיקים מיישבי הארץ הקדושה
מצ"ב דברים חשובים שכתב ר' עמנואל שילה (ולמען הסר ספק, אין בהבאת הדברים משום הסכמה לכל מה שאי פעם הוא כתב)
קבצים מצורפים
עמנואל שילה.docx
(25.1 KiB) הורד 62 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 19, 2023 5:22 pm

החושב כתב:

מה זה משנה עם הספרים שהזכרתי לעיל הם מהגדולים או לא? קבל האמת ממי שאמרה. תבדוק את המקורות שהם מביאים הסותרים את דברי הויואל משה ואז תשפוט אם יש דברים בגו או שלא. וכנראה סבר שחסידיו לא יטרחו לבדוק את המקורות וכמובן לא יקראו את דברי החולקים עליו, ולפחות במקרה אחד כשיצא הספר יהודי וארצו מאברהם קורמן החרימו הבד"ץ אותו ואת ספריו ואיימו על כל חנות בסביבות מאה שערים וגאולה שבל יעיזו להחזיק את הספר בחנות, מהסיבה הפשוטה שכך ימנעו מחסידיהם להתפס לדברי הספר הסותר את כל שיטת השלש שבועות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 19, 2023 5:36 pm

כולל יונגערמאן כתב:בהקדמה מבאר שלא חדל מלכתוב נימוקים שיש עליהם תשובה, דאיכא דשמע בהא ולא שמע בהא ועכ"פ מידי כל הטיעונים א"א לצאת

ובאמת קשה לקבוע מקום לספר כזה שעיקרו לא נועד להוכיח הלכות פרטיות למעשה (שכמובן גם אם מסכימים לכל ההנחות שבספר עדיין יכולים להתווכח כדרכה של תורה אם פרטים כאלו ואחרים אסורים או מותרים) אלא השקפת עולם כללית ומקיפה שבאמת די ברור שזה הוא ההשקפה החרדית האוטנטית מאות בשנים רק שהאירועים במאה האחרונה ויותר הציגו אתגר מיוחד בפניו (כי צריך להפנים שהשקפה למעשה נוצרת בראש וראשונה מהמציאות בשטח. אם בר כוסיבא ולאחריו מר הונא היו מנצחים אז ההשקפה המקובלת לאורך הגלות היה פחות כהדעה שאוסרת מרידה באומות וכו' ויותר שזה תלוי ביכולת צבאית כמו שאר כל ההשתדלות בעולם). ולמעשה אצל הציבור החרדי - שאליו נועד הספר - המחבר והספר די הצליחו לתאר את המדינה והציונות כמשהו זר בגוף האומה ולא חלק חשוב מדברי ימיה.

לו היה מחבר את הספר לפני קום המדינה וכל גדולי הדור אז היו מסכימים עם דבריו הלכה למעשה (בלי קשר לכוונותיו), אז ניתן היה לומר שלאחר השואה כל מי שהיתה הברירה בידו להגיע לארץ או לאמריקה היה צריך לבחור באמריקה ולהשאיר את המדינה לערבים, וכמובן צריך היה למצוא פתרון לאלו שכבר ישבו בה שכן הערבים לא היו נותנים להם לחיות במנוחה. אך עובדה שהאדמור בכבודו ובעצמו בחר לעלות לארץ ומסיבות לא כ"כ מובנות (ויש כל מיני השערות) בחר להגר לאמריקה עם קום המדינה, ולדרוש שהמדינה תמסר לערבים (אפילו נניח שהשיטה שלו היא להלכה) במציאות הקיימת זה התאבדות וכלל לא דבר מציאותי, בפרט שרוב האוכלוסיה אינם חרדים ולא איכפת להם מהדברי יואל. ולבא ולומר שכל מה שצריך לעשות זה לשבת ולהתפלל ולבטל את הצבא זה דברי הבל, וכי איך נלחמו בנ"י בעמלק? משה התפלל ויהושע חתך את ראשי גבוריו. אם תפלה לבד מועילה (ועוד תפלתו של משה רבינו) לשם מה צריך לצאת למלחמה?
ודרך אגב ראו כאן

כולל יונגערמאן

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ה' אוקטובר 19, 2023 6:09 pm

זה straw man argument

שתי טיעונים אלו - שצריך למסור א"י לערבים, ושאין צריך להתגונן וללחום נגד נכרים הצרים על עיירי ישראל, מעולם לא יצאו מפי האדמו"ר מ'סאטמאר, לא ציוה ולא דיבר ולא עלה על לבו

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 19, 2023 6:35 pm

כולל יונגערמאן כתב:זה straw man argument

שתי טיעונים אלו - שצריך למסור א"י לערבים, ושאין צריך להתגונן וללחום נגד נכרים הצרים על עיירי ישראל, מעולם לא יצאו מפי האדמו"ר מ'סאטמאר, לא ציוה ולא דיבר ולא עלה על לבו

בין אם יצאו בין לא יצאו, איני יודע אך כך יוצא מפי חסידיו והנה כמה דוגמאות מידידנו אראל באשכול זה, ולאחר שתקרא את דבריו, איזה מסקנות צריך להסיק? שאין מקום לממשלת ישראל וצריך לפרק את צבא הכחי ועוצם ידי. דברים כדורבנות. אז אם צריך לפרק את המדינה, מי לדעתך אמור לשלוט בה. אם זו שיטת האדמור מסאטמר איני יודע, אך אראל אומר זאת משמו.
ברגע שתכיר שאותו גוף הנקרא 'צה"ל' הם באמת גורמי הרציחות, הסיבה הראשונה שהכניס אותנו לכל הסבך הזה
אז תתבונן, אם אז היית מתפלל להקב"ה שיושיע אותך על ידם??, או על ידי מהלך אחר ברוב רחמיו וחסדיו ית'??
לא ביקשתי ממך שתגיש הצעותי לממשלת ישראל, אני לא מכיר בהם ובממשלתם, בעיני הם פושעי ישראל ואני מתפלל עליהם בכל יום ברכת ולמלשינים אל תהי תקוה..., אולי שתגיש הצעותי להקב"ה.
ה'ישועה והצלה'? בהחלט אין לנו להתפלל שיבוא לנו על ידי מדינת ישראל ממשלת השמד, והצבא שלהם, והלא הן המה שהמיטו עלינו את כל הצרה הזאת!
לפי שיטת הרבי מסאטמאר, אם הישועה והצלה בא על ידי אפיקורסים ורשעים, זה נסיון גדול וצרה גדולה, שעי"ז יוצא שיצליחו להטעות את ישראל לומר כוחי ועוצם ידי עשה לי החיל הזה, ובכן למה להתפלל שצה"ל יצליחו להרוג המחבלים? [ובנוסף, שיגרום לעורר ולהוסיף זעם על זעם, חימה על חימה בלי סוף, מצד האומות, וביותר מצד שאר מדינות הערביים ומיליוני אזרחיהם].
שיטת הרבי מסאטמאר שאפילו אם המדינה תתנהג עפ"י דיני התורה, עדיין יש בהקמתה ובקיומה משום העברה על השבועה, וכפירה בגזירת הגלות, [על פרט זה מיותר להאריך, שכבר נפלגה הארץ ..., ואכמ"ל.....], ואף בלי איסור העברה על השבועות, אם עלול שעי"ז יגביר שנאת האומות, וברור שיגרום להריגת יהודים, יש בכך משום גרם רציחה, ואם משום יציאה למלחמה', הרי אין מוציאין למלחמת הרשות אלא עפ"י בי"ד של ע"א וכו'.
לפי שיטת הסאטמר רב, כל הממשלה והשלטון והצבא הכל חפצא אחת של איסור, ואסור להתקיים כל זמן שעדיין לא זכינו להגאולה מהקב"ה ומלך המשיח, משהו לא ברור?,

ולהוסיף שמן על המדורה, מצד אחד הוא כותב שצריך לפרק את צבא כחי ועוצם ידי, ומצד שני כותב שהבא להורגך השכם להורגו. וכי איך נקום להורגו? אשמח לשמוע מה הם תכניות סאטמר כיצד יש לטפל בחמסניקים שבאים להורגינו (או המצרים או כל אויב אחר).

בשעת מעשה, כשהחמאסניק בא עליך להרגך השכם להרגו, בלי שום ספק, יש לו דין רודף לכל דבר.
בודאי שמותר לעמוד מנגד, והלא בשעה שנכנסים לבית הכנסת להרוג ולטבוח, ויש אפשרות להציל על ידי הריגת הרוצחים, הרי הם רודפים ממש, אין שום חולק בדבר שמותר ומצוה להרגם,

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אוקטובר 19, 2023 7:18 pm

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ה' אוקטובר 19, 2023 9:25 pm

בברכה המשולשת כתב:
כולל יונגערמאן כתב:
פרנקל תאומים כתב:
כולל יונגערמאן כתב:בנתיים אלו עם אגנדה זה הימין שמוכנים להחריב כל המדינה כדי להעביר חוקים אנטי דמוקרטיים, וע"ז כתבתי שחבל שהדת"ל שכחו מהממלכתיות והובילו מהלך שכזה, ומפורש בכתוב שזה הסיבה (לא כל שאר הפירצות בדת, אדרבה כמפורש בחז"ל שאף 'עצבים' כל זמן שהם מחוברים) למה גברה יד האויבים.

כל השאר שטויות במח"כ

תגיד, מי ומה קדח למוחך כ"כ עמוק את כל הקשקושים המקושקשים האלו?
הדברים שאתה כותב הם היפך מוחלט של המציאות. הוי האומרים על יום שהוא לילה ועל שחור שהוא לבן.

השמאל שולט כאן במשך שנים שליטה ללא מיצרים על כל המערכות, ולא מאפשר לגוש הימין-דתיים-חרדים לממש את המדיניות ואת הערכים שלהם. הימין מנסה נואשות באופן דמוקרטי לחלוטין (!!!), בסמכות שלטון הרוב, לתקן את האבסורד ואת העוולה הזאת (אבסורד ועוולה שמשפיעים כאן על כל מערכות החיים, ובחסותם נכפו עלינו הסכמי אוסלו האוויליים והאומללים והגירוש המרושע והמטורלל מגוש קטיף, שהם הגורם הישיר למלחמה ולרצח המבהילים שנחתו עלינו כעת מרצועת עזה, בצירוף העובדה שידיו של הימין היו כבולות לאורך כל השנים בגלל הבג"צ ושופרות השמאל מלבצע בטרוריסטים בכלל ובעזה בפרט את מה שכבר היה צריך מזמן לבצע בהם. את כל פירות הביאושים שלהם אנחנו אוכלים. ושלא לדבר על ענייני הדת במדינה שכבר שנים ארוכות בעטיים מתכרסמים והולכים כרסום אחר כרסום, בייחס הפוך לגדילה של ציבור החרדים ושומרי המצוות).

ואיך השמאל הגיב ל"העזה" של הימין? הם הראו לכולם את פרצופם האמיתי, מבלי למצמץ אפילו מצמוץ קל של מבוכה. הם פשוט הודיעו שהם יורידו את כל המדינה לטמיון אם רק הימין יעז לממש את כוחו הדמוקרטי לנסות להוביל שינוי שיאפשר לו לשלוט ולממש מדיניות. הם אמרו שיבצעו וגם החלו לבצע (שלא יהיה חשש ברכה לבטלה): החרבת הצבא, החרבת הכלכלה, החרבת מערכות הרפואה (!!!), הלשנות ומסירות לגויים "הנאורים" שבחו''ל, וזריעת אנרכיה מטורפת ברחובות. והמתקפה האכזרית של הערבים זה עתה נשענה באופן מפורש על האנרכיה והשיסוי שהשמאל זרע. פרצוף נאה להם.

אחינו הדת"ל לא עשו ככל זאת בזמן שהרשעים המרושעים החריבו את חבל ארצם וגרשו אותם בברוטאליות מבתיהם ונשלו אותם מנכסיהם וממפעל חייהם. הדת"ל לא עשו זאת, כי באמת המדינה חשובה להם והם מאמינים בה (לדעתינו, בתמימות יתירה ובאופן מוגזם, וגם לא באופן שבאמת ראוי ליהודים יראי ה' שאין להם להזדהות ולהתבטל למדינה חילונית אפיקורסית), והם מוכנים לשלם כמעט כל מחיר בעבור קיום המדינה.

השמאל הוכיחו באופן שאינו משתמע לשתי פנים שהם האמא שתגזור את התינוק לחתיכות, אם האופציה השנייה היא שהתינוק לא יהיה נתון לחסותה, ואילו הדת''ל (ואנו חלוקים עליהם הרבה, כאמור) בהחלט הוכיחו שהם האמא שלא תסכים לפגוע בתינוק בשום פנים ואופן, אפילו אם התינוק ייגזל ממנה. ואגב, הם עכשיו מוכיחים זאת שוב, כי למרבה הצער הימין שוב התקפל (ויתקפל) התקפלות מפוארת בפני השמאל אדוני הארץ, הם כבר ויתרו (והם ימשיכו לוותר, והם היו ממשיכים לוותר גם אילולא המלחמה) כמעט על כל החקיקה ההכרחית הנ"ל, ולו רק בשביל שהשמאל אדוני הארץ ירחמו על המדינה ולא יחריבו אותה לחלוטין ברוב חסדם ורוממותם.

הגורם הישיר לרצח עכשיו זה מדיניות ביבי והימין לחזק בפועל את החמאס כדי להחליש את הרשות, ה'שמאל' כלומר גנץ ולפיד דוקא צידדו בהשמדת חמאס כל הזמן אבל הימין מחמת סולם ערכים מעוות להחריד הפקירו כל תושבי הדרום, ועכשיו יש להם עוד החוצפה להאשים את ה'שמאל' בכשלונותיהם המהדהדים??? הסכם אוסלו והתנתקות - אם היו עושים הכל למגר ועכ"פ להחליש את חמאס - היה עובד די מצויין, אבל ממשלת הימין וביבי בראשה החליטו לבגוד כפשוטו בשליחותם על מנת לוודא ולהנציח המצב האומלל. (אולי ניתן להצדיק זאת בהתואנה שפחדו שמדינה פלסטינית מתונה יביא ביום מן הימים בטווח הארוך למתקפה מסיבית שח"ו יגרום לעשרות הרוגים. אבל הרי זה צחוק מכאיב למדי אחרי הטבח הזוועתי).

גילוי נאות:אני עונה בשם עצמי בלבד, ודבריי אינם באים לייצג אף אחד אחר מחו"ר אתרא קדישא הדין.

לגוף הדברים:
שקר!

זה תיאור חלקי ומסולף אפילו של מדיניות נתניהו.
אבל בכל מקרה זו לא מדיניות הימין האמיתי שאני מכיר (ועם כל הכבוד, אני מכיר את הדברים הרבה יותר מכתר"ה)

אנחנו קראנו כל הזמן לשחרר את רצועת עזה לשלטון ישראלי מלא.
אנחנו קראנו לפרק את יישות הרצח הזאת וגם את יישות הרצח הידועה בשם הרשות ("מדינה פלסטינית מתונה" שמשלמת הרבה כסף לכל מי שרוצח יהודים, שמארגנת פיגועים ושהייתה שמחה לטבוח את כולנו).
אנחנו קראנו למדיניות של אפס סובלנות לטרור, כולל זריקות אבנים.
אנחנו קראנו לריבונות יהודית אמיתית על כל חלקי א"י שבידינו או לידינו (עוד חזל"מ לגבי סיני הכבושה בידי מצרים ימש"ו וצפון הגליל הכבוש בידי לבנון ימש"ו).
אנחנו לא מתביישים במצוות כיבוש הארץ במלואה
ולא במצוות הורשת יושביה הגויים הרשעים ימש"ו

לעומת זאת, מה שחלק מהשמאל רצו בשנים האחרונות זה להקיז את דם חיילנו ע"מ להוציא את החמאס ולהשליט שם את הרשות
ואז להקים להם מדינה ביו"ש ובעזה, על חורבות היישובים שלנו
ואז לא היה מדובר על 1,500 הרוגים בעוטף אלא על מאות אלפים רח"ל בגוש דן, בשרון ובגליל.
ב"ה שהצילנו מהם ומשיניהם.
וזה היה כקומה על גבי קריסת כל הקונספציה של אוסלו
שמסרה שטחי א"י לגויים ימש"ו
ועלתה בנהרות דם
מתוך דמיון שזה יביא "שלום"
כשהזהרנו מראש וצעקנו ובכינו שזה רק יגרום למוות
וכשזה סופית התפוצץ להם ולנו בפנים בשנת תשס"א
הם סירבו להודות בטעות
ואז קומה שניה- הגירוש מגוש קטיף
כמה ניסינו למנוע את הדבר הארור הזה
ולא עלה בידינו
וכל מה שאמרנו והזהרנו קרה
והם לא הודו בטעות הנוראית הזאת
אלא הם ממשיכים להאשים אותנו-
את הצודקים
את הצדיקים
את עבדי ה' הנלחמים למען קידוש שמו בעולם

ועם כל הכבוד, מי שמדברר עכשיו את השיטה המתועבת והמטורפת של השמאל, שלא יצפה לקבל ממני תשובה מכובדת.

כמובן, שאינני מייצג בדבריי אף אחד מלבדי, ובחלק ממה שכתבתי מן הסתם חולקים עמי רוב חו"ר אתרא קדישא הדין
אבל יש גבול לכל תעלול.

בריה נמוכה כתב:
בברכה המשולשת כתב:גילוי נאות:אני עונה בשם עצמי בלבד, ודבריי אינם באים לייצג אף אחד אחר מחו"ר אתרא קדישא הדין.

לגוף הדברים:
שקר!

זה תיאור חלקי ומסולף אפילו של מדיניות נתניהו.
אבל בכל מקרה זו לא מדיניות הימין האמיתי שאני מכיר (ועם כל הכבוד, אני מכיר את הדברים הרבה יותר מכתר"ה)

לגבי נתניהו לכאורה זה אכן אולי תיאור חלקי כי יתכן מאוד שחלק ניכר מזה שלא הקריס את חמאס הוא בגלל פחדנותו היתירה
ולא רק בגלל שרצה לחזק את חמאס ולהחליש את הרשות

לגבי שאר דבריך אל תחשוד אותי עכ"פ שאני טוען כשיטת השמאל שצריך לתת להם מדינה וכדומה
כל דבריי הם אדרבה מעמדה של ימין ובגלל שאני מקבל שהערבים רובם הם קיצוניים וטרוריסטיים ימ"ש
לכן והיות מצד ההלכה שאני לא מקבל שיש חובת ירושת הארץ לפני ביאת המשיח ובפרט שזהו פקו"נ
על כן היות ושליטה ישראלית על המון הערביים ימ"ש תביא לתוצאות נוראות והרוגים רבים
ובפרט התיישבות בתוך המון ערבי טרוריסטי גם תביא לאסונות קשים
ולכן כתבתי שיש להימנע משליטה אזרחית ועדיף לתת זאת לרשות הפלסטינית ולהימנע מהתנחלויות
וכמדומה שרוב תושבי הארץ מצטרפים לדעה זו חוץ מדעתך שזהו עפ"י הלכה

והצעותיך יביאו לשפיכות דמים רבה ביותר ע"כ אני מזדעזע מדבריך
ואוסיף עוד שבראותי את דבריך אני חושב שעדיף שהבג"צ ישלוט ובלבד שלא יוכל הימין האמיתי לבצע את תכניותיו ההזויות

לגבי ההתיישבות לכאורה אין כלל להם תרומה בטחונית [אולי קלושה] לכאורה רק סיבה הלכתית
ראשית, יש לצבא שליטה במעטפת שמונעת כניסת אמל"ח, ידע וכסף.
שנית - מודיעין מעולה.
וכן חופש פעולה מבצעי. שתוכל לפעול מהאוויר, הים והיבשה.
מה הקשר בין הנ"ל להתנחלויות ומה צריך עוד
ויש גם טענה שזה מטיל עומס כבד על הצבא שמירה על כל התנחלות

ולגבי עזה
רצועת עזה היא מקום בלתי אפשרי לשליטה עבור ישראל. אם לדייק, מדובר בגיהינום. ברצועת עזה חיים יותר משני מיליון פלסטינים על שטח שנחשב לקטן מאוד ולצפוף מאוד. כנראה הצפוף ביותר על פני כדור הארץ. התושבים, בחלקם הגדול, רואים בישראל את האויב הגדול, את השטן. הם לא ציונים, בלשון המעטה. דורות של ילדים גדלו על מצע של הסתה נגד יהודים ונגד ישראל, ומאות אלפי צעירים גדלו כאשר כלי טיס ישראלים מפילים פצצות על הרחובות שלהם. זה לא מתכון מוצלח לדו קיום, בטח שלא לכיבוש ארוך טווח.

אז בוא נסכם ביניכם ואשאל כמה שאלות:
לדעת הרב בברכה יש מצוה של הורשת וישיבת הארץ ולכן חובה עלינו לכבוש את כל חלקי הארץ ושיהיו כל הערבים תחת שליטתינו [מה שאמרת בענין סיני לא הבנתי והרי אינו ארץ ישראל כלל מעיקר הדין ואולי בהבטחת העתיד אבל פשיטא שאין על זה מצות ירושת הארץ הנאמר בפרשת מסעי]. הרב בריה טוען שרבותינו חולקים על זה וליכא מצוה כהיום של הורשת וירושת הארץ עד בוא יבא משיח במהרה בימינו, ולכן לא רק שאין לנו חובה לעשות כנ"ל אלא גם טפשות הוא וכמעט אסור הוא לעשות כן כי אם נכבוש את כל הערבים יהיה לנו מזה סכנות גדולות, ולכן חייבים לתת להם שליטה אזרחית שלא יהיו תחת שליטתינו.
ובענין זה אני אישית ע"פ השקפותי וקבלתי ס"ל כהרב בריה, אמנם איני רואה בזה נפ"מ למעשה כי גם אם יש מצוה של הורשה וישיבה אין לנו את האפשרות לזה כי המדינה אינה בשליטתינו להחליט לקיים מצוה זו.
עוד טוען הרב בריה שודאי שאינו ראוי להתמחל ביניהם שזה יוסיף לנו צרות, והרב בברכה ס"ל שהתנחלויות מוסיף שמירה ואין לי להתערב בויכוח זה שאיני יודע הנכונות עם מי.
אמנם מה שאיני מבין בדבריך הרב בריה הוא איך ניתן להם שליטה אזרחית בלי מדינה הרי הם רוצים מדינה של ממש, ודעת שאר מדינות העולם והאו"מ וגם ארה"ב הוא ג"כ שמגיע להם מדינה כי שליטה אזרחית אינה דמוקרטית, וא"כ לא נראה לי שהאופציה שלך הוא מעשי, אדרבה תסביר לי, כי הרי מה שנתנו לפלסטינים ביו"ש לא עזר כלום כידוע שיש לנו פיגועים דבר יום ביומו והיינו משום ה"נ שהם רוצים מדינה ועוד חלקים בארץ ולא שליטה אזרחית בעלמא והאו"ם מצדד איתם.
וגם אתה מודה שאם ניתן להם מדינה זה יהיה דבר חמור ביותר וכמו שכתבת שאתה לא בעמדת השמאל ושהערבים הם רובם קיצונים וטררוריסטים.
וא"כ חזרנו לעיקר הנידון והויכוח שהשמאל רצה להחליש את חמאס ולהעביר את עזה לידי ההגנהגה הפלסטינית והימין עיכב בעדם כדי שלא יהיה כאן שליטה מאוחדת של עזה ויו"ש שזה היה גורם לנו גלי טרור גדולים בכל המדינה וכל מה שקרה ביום ש"ת בעוטף היה יכול לקרות בכל המדינה השם ירחם, ואיך ענית על הדברים האלו.
ועוד איך ענית על דברי הרב בברכה שלהיכנס להחליש את חמאס היה עולה לנו בהקזת דם חיילינו, ובשביל מה, בשביל שיקימו כאן רשות פלסטינית מאוחדת האם שוה ההקרבה בשביל הריוח.
סוף סוף לא ראיתי תשובות לטענת הרב בברכה גם אם נוציא את החלק ההשקפתי מביניהם.
ואני כשלעצמי נראה לי שיש לנו כאן תסבוכת די מורכב, כי אני מסכים עם הרב בריה שאין עיצה להשתלט עליהם ואני מסכים עם הרב בברכה שאין עצה לתת להם מדינה ולא שלטון, ואין לנו על מי להשען אלא על אבינו שבשמים, ואם בכל זאת היינו צריכים להחליט בין ב' האופציות הייתי אומר להשתלט עליהם שליטה אמיתית ותוקפנית למגר מהם את כל הפשיעה ושלא יהיה לאף אחד מהם רובה ובד בבד לטפח קצת את הישובים שלהם לתת להם כספים קואלציינים מבוקרים ולהמשיך עם הגרירת רגליים עם האו"ם עד כי יבא שילה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 174 אורחים