מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תנא לפני 200 שנה?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
מקדש מלך

Re: תנא לפני 200 שנה?

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:05 pm

הרואה כתב:
מקדש מלך כתב:והיו היתה לו בת, שהוא החליט, שבגלל שהוא רוצה לעזוב את החצר שגדל בה, עליה לוותר על כל אמונותיה שחונכה עליהן במוסד שהוא עצמו שלח אותה אליו. וגם - כבונוס - לנתק קשרים עם כל החברות!

ההבדלים הדקים שבין הראש ישיבה לאדמו"ר הם כל אמונותיה???
מבלי משים הגדרת את הבעיה הכי גדולה פה בסיפור!
הבעיה הזאת הרבה יותר גדולה מחטיפת כמה ילדות בודדות מתוך עשרות אלפים

יתכן. אתה אכן סובר שהאמונה במנהיג שעליך לציית לו ללא עוררין היא בעייתית. אבל ככה מחנכים בגור כבר מאה שנה (כן כן. לפני מאתיים שנה היה נראה אחרת... אבל זה חינוך של קרוב למאה שנה), ואני דברתי מנקודת המבט של סיפור החטיפה. לא לעצם האידיאולוגיה.

אבל יש לי כמה הערות על דבריך.
א) לא מדובר בהבדלים דקים, אלא עבים כקורת בית הבד.
ב) ברור שאם היה מדובר באדם שהתחנך מלידה בדרך אחרת, הרי שזה לא משמעותי. פה זה סיפור שונה: זה אומר שאתמול צייתת בחרדת קודש לאדם שהוא הסמכות התורנית מספר אחד, ולמחרת עליך לשמוע שהוא איש (לא משנה...). ועוד דברים דומים.
ג) לא עסקתי בחשיבות האמונות הללו או אמיתותתן, אלא בעובדה שהיא הוכרחה לוותר עליהן, כלומר על השבר כפי שהוא מצידה, ופשוט.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:08 pm

זאב ערבות כתב:
מקדש מלך כתב:
בן מיכאל כתב:רבינו, אני מעריך אותך מאד, ומעריך את העובדה שהשתדלת לכתוב בצורה מכבדת, אשר על כן, אשתדל לכתוב אחרי שארגע מהכעס שההודעה גרמה לי.

אני אוכל את הלב שהייתי צריך להתכתב בדיוק איתך בסיפור הזה.
אבל באמת כתבתי את מה שאני חושב.
וסליחה מעומק הלב. לא אני זה שפתחתי את התיבה הזו. ואין לי משהו אישי בעניין.

זה נשמע כמו דיון בבית דין כאשר כל צד מביא עובדות נוגדות ולך תדע למי תאמין בלי אורים ותומים. אין לי מושג מכל הסיפור הזה אך לא משנה איזו גירסא היא הנכונה, זה לא נשמע טוב לאיזה מצב הגענו שמשתמשים בילדים ככלים במשחק השחמט.

תתפלא לשמוע שגם לי אין מושג מהן העובדות.
בעובדות שכן נכתבו, הסתמכתי על מכתב שהאבא עצמו כתב, והועלה לפורום פעם, ופשוט הערתי עליו מנקודת ראותי.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ינואר 25, 2024 6:11 pm

מחשבה אחת כתב:
מקדש מלך כתב:(באגרת פומבית שהוא כתב, הוא טוען שהוא יודע בבירור עם מי היא עמדה בקשר. אבל לא נוקב בשם. רק לא מהסס לקבוע שהיא פעלה בהנחיית ראשי הוועדה. עולם הפוך, מי שודאי עשה את העוולה זוכה לחסינות, והשערות שאין לי מושג מניין הוא יודע אותן - על כל פנים באגרת הוא לא הציג שום ראייה לכך, הופכות לנאשם העיקרי. סתם אגב, איזה אדם שרוצה להשלים עם בתו כותב "אגרת פומבית ומתאר איך היא טורקת לו טלפונים, ואיך היא "מורעלת"? אני הייתי ממליץ לו דרך פעולה אחר, כמובן רק במידה ומה שדחוף לו זה להשלים איתה ולא מטרות אחרות).

מן הסיפור הנ"ל אכן עלה הרושם שמדובר באדם שדעתו נתבלעה עליו, אולי מרוב צער, ואולי שפיותו היתה משם והלאה כבר הרבה שנים. אבל מולו עמדה מערכת משומנת ויעילה במיוחד, כאשר נראה שבחרו לעשות ממנו סיפור לדוגמא, ולא אדם ששפיותו מוטלת בספק. יחי ההבדל בין אדם מעורער למערכת מושחתת.

ראית את הסיפור, או ציטוט מגמתי שהובא כאן?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:13 pm

מחשבה אחת כתב:
מקדש מלך כתב:(באגרת פומבית שהוא כתב, הוא טוען שהוא יודע בבירור עם מי היא עמדה בקשר. אבל לא נוקב בשם. רק לא מהסס לקבוע שהיא פעלה בהנחיית ראשי הוועדה. עולם הפוך, מי שודאי עשה את העוולה זוכה לחסינות, והשערות שאין לי מושג מניין הוא יודע אותן - על כל פנים באגרת הוא לא הציג שום ראייה לכך, הופכות לנאשם העיקרי. סתם אגב, איזה אדם שרוצה להשלים עם בתו כותב "אגרת פומבית ומתאר איך היא טורקת לו טלפונים, ואיך היא "מורעלת"? אני הייתי ממליץ לו דרך פעולה אחר, כמובן רק במידה ומה שדחוף לו זה להשלים איתה ולא מטרות אחרות).

מן הסיפור הנ"ל אכן עלה הרושם שמדובר באדם שדעתו נתבלעה עליו, אולי מרוב צער, ואולי שפיותו היתה משם והלאה כבר הרבה שנים. אבל מולו עמדה מערכת משומנת ויעילה במיוחד, כאשר נראה שבחרו לעשות ממנו סיפור לדוגמא, ולא אדם ששפיותו מוטלת בספק. יחי ההבדל בין אדם מעורער למערכת מושחתת.

לטעון שאולי מדובר באדם לא שפוי שנים רבות, ואחר כך לקבוע בוודאות שהמערכת שעמדה מולו מושחתת וגם להתנבא מה היו מטרותיה, עפעס... לא עושה שירות טוב לעמדה שאתה מנסה לייצג.
בכל אופן כל עוד ואתה מנומק יש מה לענות. תמשיך ככה. אם תמשיך בסיסמאות, נשתדל להתעלם ממך, ובא לציון גואל אמן.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ה' ינואר 25, 2024 6:18 pm

מקדש מלך כתב:לקבוע בוודאות שהמערכת שעמדה מולו מושחתת וגם להתנבא מה היו מטרותיה, עפעס...

אתה מנסה לשכנע שלמערכת לא היו שיקולים זרים, לא היו אינטרסים אישיים, והמערכת העמידה לנגד עיניה רק את טובת הילדה הבוגרת, שמאוד רוצה לשמור על אמונותיה, מה שממש לא יתאפשר בחסות הוריה. אני נוטה להשתכנע, אבל קודם אבקש לברר: את הפלורליזם המרשים הזה המערכת מפגינה אולי גם כלפי ילדים אחרים, שכבר אינם כל כך מאמינים בגור, ורוצים לערוק? הם נלחמים עם ההורים לאפשר לילדים האלה ללכת לההוא?
לאנשים פרטיים מותר לגלות חולשות, ובתור קרובי משפחה מותר להם גם לחטוא בנגיעות. למערכת המורכבת מאנשים זרים אסור לעשות זאת, בוודאי כשהיא באה להתערב ולפרק משפחות. כמה פשוט.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:24 pm

מחשבה אחת כתב:
מקדש מלך כתב:לקבוע בוודאות שהמערכת שעמדה מולו מושחתת וגם להתנבא מה היו מטרותיה, עפעס...

אתה מנסה לשכנע שלמערכת לא היו שיקולים זרים, לא היו אינטרסים אישיים, והמערכת העמידה לנגד עיניה רק את טובת הילדה הבוגרת, שמאוד רוצה לשמור על אמונותיה, מה שממש לא יתאפשר בחסות הוריה. אני נוטה להשתכנע, אבל קודם אבקש לברר: את הפלורליזם המרשים הזה המערכת מפגינה אולי גם כלפי ילדים אחרים, שכבר אינם כל כך מאמינים בגור, ורוצים לערוק? הם נלחמים עם ההורים לאפשר לילדים האלה ללכת לההוא?
לאנשים פרטיים מותר לגלות חולשות, ובתור קרובי משפחה מותר להם גם לחטוא בנגיעות. למערכת המורכבת מאנשים זרים אסור. כמה פשוט.

למערכת יש שיקול אחד מרכזי, שמירה על שלימות החצר.
היא חושבת שזה שיקול חשוב מאוד, איך כתוב בציטוט שהעלה צופה ומביט? "יסודות הדת".
השיקול הזה גורם לה לצאת במאבק מול מי שניסה למוטט את הקהילה.
ברור שבמסגרת המאבק היא עלולה לטעות, במסגרת הפגיעה האישית שחש כל חסיד גור (כל בר דעת מבין באיזו פגיעה מדובר) הוא יכול גם לכעוס באופן אישי על הצד השני, ולעשות מעשים אשר לא ייעשו.
ובכלל לא אגב, גם הצד השני יכול לעשות בדיוק את אותם דברים, ומאותם סיבות (וכמובן לעולם לא להיות מואשם בכלום, כי בהרווארד מחנכים לשנאת החזק והמדכא...).

אבל זה לא הופך אותה ל"מערכת מושחתת", על כל פנים לא הבאת לכך בדל של ראייה.
אלא אם כן בדעתך הרחבה לטעון, שקהילה אמורה להסתכל בחיבוק ידיים איך מנסים לפרק אותה, ללגלג על כל מה שראייתה הוא מיסודי היהדות וכו'.
ברור שהצד השני חולק וטוען שלהיפך, היהדות הנכונה נמצאת אצלו. לחיי. אבל הצד הראשון משוכנע אחרת.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ה' ינואר 25, 2024 6:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ה' ינואר 25, 2024 6:26 pm

יהושפט כתב:
ישעיהו לוריא כתב:תשס’’ב הייתה שנה דרמטית בכל הנושאים הללו.
והיה בעל דרוש בגור שאמר על תשס’’ב את ראשי התיבות הבאים:
ת’ תאומים, קריסת מגדלי התאומים ימים אחדים לפני ראש השנה תשס’’ב.
ש’ שך, פטירת הרב שך בראשית השנה.
ס’ סרולצ’ה, החזרת הבן הגדול בויז’ניץ רבי ישראל, מהרחקתו. בחג סוכות אותה שנה.
ב’ בקיאות, בחודש חשון בוטל העיון לחלוטין, אחר שנות ערפל מכוונות, העברת העיון לאחה’’צ ומשם לערב..

אני שמעתי את הווארט בשעתו בשנת תשס"ב, ובתוספת, וא"ת הרי התאומים היה בתשס"א וי"ל שלשאול שאלה כזו זה כבר בכלל עיון...

היו אומרים ת'הא ש'נת ס'דר ב'קיאות

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ה' ינואר 25, 2024 6:35 pm

אבא כתב:
לגור יש מלחמה עם הפלג שפרש וזה הכל
[בלי קשר לשאלה האם הם צודקים או לא].

כאן מדובר בקבוצה שסגורה מכל העולם ולא מאפשרת למישהו לפרוש מהקבוצה.
זהו הבדל מהותי ותהומי.
.

כנראה שאינך בקיא בפרטים.
בויזניץ אין איסור לדבר בין משפחות. אין איסור להשתתף בנישואי אחרים וכו'
ואידך זיל גמור.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ה' ינואר 25, 2024 6:36 pm

מקדש מלך כתב:למערכת יש שיקול אחד מרכזי, שמירה על שלימות החצר.
היא חושבת שזה שיקול חשוב מאוד, איך כתוב בציטוט שהעלה צופה ומביט? "יסודות הדת".
השיקול הזה גורם לה לצאת במאבק מול מי שניסה למוטט את הקהילה.
ברור שבמסגרת המאבק היא עלולה לטעות, במסגרת הפגיעה האישית שחש כל חסיד גור (כל בר דעת מבין באיזו פגיעה מדובר) הוא יכול גם לכעוס באופן אישי על הצד השני, ולעשות מעשים אשר לא ייעשו.
אבל זה לא הופך אותה ל"מערכת מושחתת", על כל פנים לא הבאת לכך בדל של ראייה.
אלא אם כן בדעתך הרחבה לטעון, שקהילה אמורה להסתכל בחיבוק ידיים איך מנסים לפרק אותה, ללגלג על כל מה שראייתה הוא מיסודי היהדות וכו'.
ברור שהצד השני חולק וטוען שלהיפך, היהדות הנכונה נמצאת אצלו. לחיי. אבל הצד הראשון משוכנע אחרת.

יש סט ערכים אחד - ערכי התורה. והם תקפים למערכת ולאדם הפרטי כאחד. יש ערך של שמירה על יחסים תקינים בין הורים לילדים (כבד את אביך - לעומת לא תחמוד) ואין ערך של שמירה על שלימות החצר. שמא שכחתי ושמא לא למדתי, אבל אינני זוכר ערך כזה בתורה. אם זה לא בא על חשבון מצוות מפורשות - ניחא. אבל להעדיף את "הערך" הזה על פני ערכים מפורשים בתורה?
ואם המערכת החשובה חושבת שזה "יסודות הדת", חובת כל אדם ואדם ששומע על כך והתריע ולמחות, חובתו מדין תוכחה וגם מדין שליחות (שהמערכת מייצגת את כל אחד מהחסידים).
כאשר ר' אליעזר יודל פינקל שלח את טובי הבחורים שלו לישיבתו החדשה של הרב מבריסק, הוא לא הבין את אלה שהתפעלו או התפלאו. מה זה משנה היכן הם לומדים? וכי הוא אישית מרוויח מזה שהם לומדים דווקא אצלו?

הטענה שלפני האחרונה השאירה אותי פעור פה. אין לי הרבה מה לטעון ולהשיב מול הטענה שאם ילדה בוגרת, כנראה חשובה במיוחד, לא תתחנך במוסדות גור זה יביא את הקהילה להתפרקות. זה בהחלט שיקול משמעותי, ואני מניח שלא כל חסידות היתה עומדת בפיתוי הזה. בסוף מדובר בטובתה של משפחה אחת מול טובתם של 14 אלף משפחות.
אך את הטענה האחרונה אינני מבין. אם השיקול של המערכת היה שלא ילגלגלו עליה, היא היתה צריכה לעודד בכל דרך את החסידים המתלבטים והפוזלים החוצה שיעזבו. לדעתך, ההתנהלות של המערכת הגבירה את הלגלוג או שצמצמה אותו?
נערך לאחרונה על ידי מחשבה אחת ב ה' ינואר 25, 2024 6:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' ינואר 25, 2024 6:37 pm

מקדש מלך כתב:וסליחה מעומק הלב. לא אני זה שפתחתי את התיבה הזו. ואין לי משהו אישי בעניין.

סליחה על ההתקפה. אבל מה שעשית זה כמו טיפש שזורק גפרור ליער...
היה כאן דיון פורה ודי עניני על 'זנבות מנחם.
מישהו זרק בדרך אגב משפט אודות גור.
עם טפת שכל, היית פשוט מתעלם, ונותן לאשכול לחזור למסלולו - 'לזנבות מנחם'..

אבל מה לא עושים למען 'כבוד החסידות'.' החלטת 'לצאת מגדרך' (לאחר חצי שנה שהתאפקת), ולהגן על גור.
מה הרווחת???
האם כבוד רבך והחסידות שלך התעלה בגין מעשיך???

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ה' ינואר 25, 2024 6:38 pm

וואו!!
ברוך השם יש לנו הפוגה מענינה של ויזניץ וחזרנו לדבר על הנושא החביב עלינו עד לאחת - חסידות גור.
כבר מזמן שלא היו אשכולות שהשתרבבו לשם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 25, 2024 6:41 pm

מקדש מלך כתב:
מחשבה אחת כתב:

לאנשים פרטיים מותר לגלות חולשות, ובתור קרובי משפחה מותר להם גם לחטוא בנגיעות. למערכת המורכבת מאנשים זרים אסור. כמה פשוט.

כלומר "חצר גור" זה גטו שאין יוצא ממנו? לא יציאה פיזית אלא יציאה מהחסידות הנקראת בפי כל גור נדלן. הנשמע דבר כזה? אין לבן אדם שיהיה אשר יהיה אפשרות להחליט שהוא רוצה דרך אחרת? אז כבר כתב מאן דהו לעיל שכל דרך אחרת מותרת אך לא זו הנקראת גור תורה, ומדוע? במה שונה חסידות גור שמנסים לשמור על שלימותה בכל מחיר ובכח הזרוע מכל חסידות אחרת שמתפלגת? הלא התפלגות זו דרכה של החסידות מימים ימימה.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:47 pm

מחשבה אחת כתב:יש סט ערכים אחד - ערכי התורה. והם תקפים למערכת ולאדם הפרטי כאחד. יש ערך של שמירה על יחסים תקינים בין הורים לילדים (כבד את אביך - לעומת לא תחמוד)

כל ילד שהוריו פרשו מונחה לשמור על כבודם של הוריו!

ואין ערך של שמירה על שלימות החצר. שמא שכחתי ושמא לא למדתי, אבל אינני זוכר ערך כזה בתורה.

אכן לא למדת. יש כזה ערך בתורה, ואין לי את הפנאי להסביר לך. על כל פנים ככה אני חושב, וככה חושבים כל חסידי גור.
רק אגב, במחלוקת הליטאית על מה נחלקו?

אם זה לא בא על חשבון מצוות מפורשות - ניחא. אבל להעדיף את "הערך" הזה על פני ערכים מפורשים בתורה?

שום ערך לא הועדף על פני שום ערך אחר. הבלים וסיסמאות.

ואם המערכת החשובה חושבת שזה "יסודות הדת", חובת כל אדם ואדם ששומע על כך והתריע ולמחות, חובתו מדין תוכחה.

יש לך בכלל מושג מהו החינוך הגוראי, איך נראים מוסדותיו, מי יושב בוועדות שלו? מהן ההשלכות של הרס החצר?
איך יכולה להיות לך חובה בו בשעה שאתה טוען טענות שלא מראות הרבה הבנה בתחום.
ניסית לשמוע את הצד שלהם ממישהו?
ואם יש שם כמה וכמה רבנים גדולים מאוד שבטוחים ככה על פי הבנתם בתורה, והרבנים שלך שותקים, אז רק ההדיוטות צריכים לקפוץ בראש?

הטענה שלפני האחרונה השאירה אותי פעור פה. אין לי הרבה מה לטעון ולהשיב מול הטענה שאם ילדה בוגרת, כנראה חשובה במיוחד, לא תתחנך במוסדות גור זה יביא את הקהילה להתפרקות. זה בהחלט שיקול משמעותי, ואני מניח שלא כל חסידות היתה עומדת בפיתוי הזה. בסוף מדובר בטובתה של משפחה אחת מול טובתם של 14 אלף משפחות.

לא הבנת את דבריי. ברור שלא דברתי על הסיפור ההוא, שהוא צירוף מקרים אומלל. דברתי על עצם המאבק.

אך את הטענה האחרונה אינני מבין. אם השיקול של המערכת היה שלא ילגלגלו עליה, היא היתה צריכה לעודד בכל דרך את החסידים המתלבטים והפוזלים החוצה שיעזבו. לדעתך, ההתנהלות של המערכת הגבירה את הלגלוג או שצמצמו אותה?

היא היתה צריכה לגרום לכך שלא יהיה ויכוחים פנימיים בתוכה בין הדיוטות יודעי כל על הערכים שמבחינתה הם מיסודי היהדות.
והיא אכן הצליחה בכך.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:50 pm

עתניאל בן קנז כתב:
מקדש מלך כתב:וסליחה מעומק הלב. לא אני זה שפתחתי את התיבה הזו. ואין לי משהו אישי בעניין.

סליחה על ההתקפה. אבל מה שעשית זה כמו טיפש שזורק גפרור ליער...
היה כאן דיון פורה ודי עניני על 'זנבות מנחם.
מישהו זרק בדרך אגב משפט אודות גור.
עם טפת שכל, היית פשוט מתעלם, ונותן לאשכול לחזור למסלולו - 'לזנבות מנחם'..

אבל מה לא עושים למען 'כבוד החסידות'.' החלטת 'לצאת מגדרך' (לאחר חצי שנה שהתאפקת), ולהגן על גור.
מה הרווחת???
האם כבוד רבך והחסידות שלך התעלה בגין מעשיך???

יכול להיות שטעיתי, אבל לא הבנתי מה הקשר "כבוד החסידות".
אני חושב דברים, יש לי דעות, ומותר לי לצפות שיבינו את הצד שלי.
אני לא מחזיק מעצמי שוטה, ולא תמים, ולא עקום. ואני לא אפילו לא תינוק שנשבה...

חשבתי שאציג את הטענות שלי, מבקש האמת יוכל לשמוע צד, והשונא, ממילא יישאר שונא. אם טעיתי או לא? אין לי מושג.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 6:54 pm

זאב ערבות כתב:
מקדש מלך כתב:
מחשבה אחת כתב:

כלומר "חצר גור" זה גטו שאין יוצא ממנו? לא יציאה פיזית אלא יציאה מהחסידות הנקראת בפי כל גור נדלן. הנשמע דבר כזה? אין לבן אדם שיהיה אשר יהיה אפשרות להחליט שהוא רוצה דרך אחרת? אז כבר כתב מאן דהו לעיל שכל דרך אחרת מותרת אך לא זו הנקראת גור תורה, ומדוע? במה שונה חסידות גור שמנסים לשמור על שלימותה בכל מחיר ובכח הזרוע מכל חסידות אחרת שמתפלגת? הלא התפלגות זו דרכה של החסידות מימים ימימה.

לא ולא. גור היא אחת המקומות הכי ליברליים בעניין עזיבה, לכל מקום אחר שהוא.
כאן היה משהו אחר לגמרי, נסיון למוטט את הכל.

כל חצר מתפלגת בפטירת המנהיג, כולם מודים שהקודם קדוש קדוש, וכעת השאלה מי יבוא אחריו. ולאף אחד אין זכות לכפות מישהו שחושב אחרת (ולמרות זאת מתרחשות מחלוקות מכוערות מאוד).
כאן מדובר במהלך מסיבי של ערעור על מי שמייצג סמכות תורנית עליונה, והפצה שיטתית של טענות (לטעמי כמובן הזויות) על המעללים הרעים שהוא עושה.
במקרים כאלו ברור שהתגובה תהיה חריפה.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ה' ינואר 25, 2024 7:03 pm

מקדש מלך כתב:יש לך בכלל מושג מהו החינוך הגוראי, איך נראים מוסדותיו, מי יושב בוועדות שלו? מהן ההשלכות של הרס החצר?

אין לי מושג קלוש! אבל עדיין אינני מבין איך כל העניינים האלה רלוונטיים לעניין.
אני מאמין באמונה שלמה (למרות שכבר הבנתי שכל חסידי גור אינם מאמינים בזה כלל) שחסידות גור חזקה ואיתנה, והיא תעמוד בעריקתם של כמה חסידים, ולו גם מאות בודדות שילכו לדרכם ללא מאבק. מוזר מניין נובע הפקפוק העמוק של החסידים החושבים את החסידות שלהם כמערכת כל כך רופפת ועלובה, שכל רוח מצויה יכולה להשאיר אותה כמו חורבות עזה.
נניח שהיה "נסיון למוטט את הכל" (כאשר כולנו זוכרים היטב איך כל הסיפור התחיל, ואיך דחקו אותו בכוח), וזה הצדיק את כל המהלכים, הרי עכשיו כבר אין חשש כזה, אז מה הבעיה לאפשר לאנשים לבוא לחתונות בניהם ובנותיהם?

מקדש מלך כתב:
מחשבה אחת כתב:אך את הטענה האחרונה אינני מבין. אם השיקול של המערכת היה שלא ילגלגלו עליה, היא היתה צריכה לעודד בכל דרך את החסידים המתלבטים והפוזלים החוצה שיעזבו. לדעתך, ההתנהלות של המערכת הגבירה את הלגלוג או שצמצמה אותו?

היא היתה צריכה לגרום לכך שלא יהיה ויכוחים פנימיים בתוכה בין הדיוטות יודעי כל על הערכים שמבחינתה הם מיסודי היהדות.
והיא אכן הצליחה בכך.

לחילופין היא יכולה היתה לעודד את כל המפקפקים להימלט החוצה ולמצוא את אושרם אצל מישהו אחר, וכך לא יהיו שום ויכוחים פנימיים בתוכה בין הדיוטות, וגם לא אנשים ממורמרים ועשוקים (אישית אני מכיר יותר מעשרה חסידי גור, שלא עזבו, והם מקללים את כל הקדוש והיקר, ומאידך לא התמזל מזלי למצוא אחד שמוכן להצדיק את המערכת. לכן אני שמח לנצל את ההזדמנות הזו ולהקשיב לך בחפץ לב ובפתיחות).

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 7:12 pm

מחשבה אחת כתב:אין לי מושג קלוש! אבל עדיין אינני מבין איך כל העניינים האלה רלוונטיים לעניין.
אני מאמין באמונה שלמה (למרות שכבר הבנתי שכל חסידי גור אינם מאמינים בזה כלל) שחסידות גור חזקה ואיתנה, והיא תעמוד בעריקתם של כמה חסידים, ולו גם מאות בודדות שילכו לדרכם ללא מאבק. מוזר מניין נובע הפקפוק העמוק של החסידים החושבים את החסידות שלהם כמערכת כל כך רופפת ועלובה, שכל רוח מצויה יכולה להשאיר אותה כמו חורבות עזה.
נניח שהיה "נסיון למוטט את הכל" (כאשר כולנו זוכרים היטב איך כל הסיפור התחיל, ואיך דחקו אותו בכוח), וזה הצדיק את כל המהלכים, הרי עכשיו כבר אין חשש כזה, אז מה הבעיה לאפשר לאנשים לבוא לחתונות בניהם ובנותיהם?

לגור יש נכס של ציות לדעת תורה, שכל מקום אחר יכול רק לקנאות בו.
כנראה שהיה חשש, שאם מאות אנשים בבת אחת בועטים בזה, הרי שזה יקרר לכולם. והיה כאן עוד סיבות רבות המובנות למבקש אמת.
כשנראה מקום כל כך גדול וליברלי שורד כזו מכה, נדע שאין חשש. עוד לא ראינו.

וכעת, אני לא ישבתי על האבניים וקבעתי מה לעשות. יתכן בהחלט שטעו, אבל הקביעה שמדובר במערכת של שחיתות בעלמא היא הוצאת שם רע מוחלטת.

מקדש מלך כתב:לחילופין היא יכולה היתה לעודד את כל המפקפקים להימלט החוצה ולמצוא את אושרם אצל מישהו אחר, וכך לא יהיו שום ויכוחים פנימיים בתוכה בין הדיוטות, וגם לא אנשים ממורמרים ועשוקים (אישית אני מכיר יותר מעשרה חסידי גור, שלא עזבו, והם מקללים את כל הקדוש והיקר, ומאידך לא התמזל מזלי למצוא אחד שמוכן להצדיק את המערכת. לכן אני שמח לנצל את ההזדמנות הזו ולהקשיב לך בחפץ לב ובפתיחות).

אני לא יודע את מי אתה מכיר (מדרך הטבע, אדם מבחוץ מכיר את כותל המערב, ואדם מבפנים את כותל המזרח). ואני מכיר אלפים אחרים.
ואני לא באתי להצדיק את ה"מערכת", אלא לקבוע שהשיקול העיקרי שלה היה שלימות החצר, שהוא בעיניי שיקול יסודי ועיקרי ביהדות.

ואני לא רואה את ה"פתיחות" שלך, מי בכלל ביקש ממך להיות בטוח בדברים שאין לך מושג לגביהם?
שלא לדבר על נגיעות רגילות ונפוצות כמו שמחה לאידו של האחר (בפרט החזק והמוצלח) וכו'. לב יודע מרת נפשו.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 7:14 pm

מחשבה אחת כתב:הרי עכשיו כבר אין חשש כזה, אז מה הבעיה לאפשר לאנשים לבוא לחתונות בניהם ובנותיהם?

כל מי שרוצה יכול בחפץ לב להשתתף בשמחות של קרובי משפחתו (רק אתמול ישבתי בשמחה עם משפחה מעורבת שישבו יחדיו). בדרך כלל הסירוב הוא יוזמה עצמית.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 25, 2024 7:16 pm

מקדש מלך כתב:
זאב ערבות כתב:
מקדש מלך כתב:
מחשבה אחת כתב:

לא ולא. גור היא אחת המקומות הכי ליברליים בעניין עזיבה, לכל מקום אחר שהוא.
כאן היה משהו אחר לגמרי, נסיון למוטט את הכל.

כל חצר מתפלגת בפטירת המנהיג, כולם מודים שהקודם קדוש קדוש, וכעת השאלה מי יבוא אחריו. ולאף אחד אין זכות לכפות מישהו שחושב אחרת (ולמרות זאת מתרחשות מחלוקות מכוערות מאוד).
כאן מדובר במהלך מסיבי של ערעור על מי שמייצג סמכות תורנית עליונה, והפצה שיטתית של טענות (לטעמי כמובן הזויות) על המעללים הרעים שהוא עושה.
במקרים כאלו ברור שהתגובה תהיה חריפה.

במחילת כבודך, אני יודע על הנעשה בחסידות גור קצת יותר ממה שאתה חושב, ויש כאן הרבה בפורום שיודעים הרבה, ואתה כותב כאילו רק אתה יודע. כמובן שלא ניתן לכתוב כאן כל מה שיודעים מסיבות שונות, אך לידיעתך, כבר היו פילוגים בחסידויות עוד לפני שנפטר המנהיג, וכאשר נפטר מנהיג בהרבה מקרים קמו כמה מנהיגים שכן האחרים לא רצו לותר על ההזדמנות להיות אף הם מנהיג, ואכן כדבריך השאלה מי יבוא אחריו היא השאלה הבוערת ובחסידות גור קרה דבר מענין שארבעה אחים זכו להיות מנהיג זה אחר זה ולכן נוצרה בעיה למי מצאצאי האדמורים הזכות להיות המנהיג הבא, בדרך כלל כמדומני הזכות שמורה לבן המנהיג היותר מבוגר אך כולם יודעים שפיטרו את בן המנהיג הקודם ממשרתו ומכל מעמד כלשהו כהכנה לירושת הבן של המנהיג הצעיר יותר שעד כמה שידוע לי לא כך חוקי ירושת האדמורות. אז מה הטענה עליו שרוצה להקים אדמורות משלו? זה לא שרוצה למוטט את גור אלא המנהיג הנוכחי ממוטט אותה ע"י שפיטר אותו ממשרתו כראש הישיבה שזה בעצם היה הפסק שדרכו בהנהגת החסידות הסתיימה. איני קובע מי הצד הצודק רק כותב מנקודת מבט הראות של חסידי גור תורה שלפי הנ"ל יש להם את הזכות להיות ממורמרים ולרצות להתנתק משושלת האדמורות הנוכחית, ואם כדבריך חסידות גור היא הליברלית ביותר מכל החסידויות, אז דברים אלו טופחים על פניך, שכן אין שום הצדקה להחרים את מי שהוא היורש החוקי (הוא או אחיו בני הפני מנחם) ואפילו לא נגעתי בשאלה שכולם דנים בה מי בכלל הוא זה הראוי להיות המנהיג (מבחינה מנהיגותית ומבחינה תורנית) שזו שאלה אחרת לגמרי שהרבה יותר חשובה מדיני הירושה, ואל תשכח ששכן שלי מעבר לכביש הוא חסיד גור מבטן ומלידה (וכבר הבאתי משמו דברים בפורום) והכיר את כל אדמורי גור החל מהבית ישראל שהיה בן בית אצלו ועם האדמור הנוכחי היה חברותא כך שיש לי מקורות נאמנים לידיעותי ואיני סתם מורח.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 7:21 pm

זאב ערבות כתב:במחילת כבודך, אני יודע על הנעשה בחסידות גור קצת יותר ממה שאתה חושב, ויש כאן הרבה בפורום שיודעים הרבה, ואתה כותב כאילו רק אתה יודע. כמובן שלא ניתן לכתוב כאן כל מה שיודעים מסיבות שונות, אך לידיעתך, כבר היו פילוגים בחסידויות עוד לפני שנפטר המנהיג,

לדוגמא?

אך כולם יודעים שפיטרו את בן המנהיג הקודם ממשרתו ומכל מעמד כלשהו כהכנה לירושת הבן של המנהיג הצעיר יותר שעד כמה שידוע לי לא כך חוקי ירושת האדמורות. אז מה הטענה עליו שרוצה להקים אדמורות משלו? זה לא שרוצה למוטט את גור אלא המנהיג הנוכחי ממוטט אותה ע"י שפיטר אותו ממשרתו כראש הישיבה שזה בעצם היה הפסק שדרכו בהנהגת החסידות הסתיימה. איני קובע מי הצד הצודק רק כותב מנקודת מבט הראות של חסידי גור תורה שלפי הנ"ל יש להם את הזכות להיות ממורמרים ולרצות להתנתק משושלת האדמורות הנוכחית,

הרב זאב, לא באתי לקבוע שחסידי "גור תורה" טועים. אני דברתי מנקודת מבט של גור, שכן חושבת שהאדמו"ר צודק במהלכיו. בנוגע לגוף הויכוח מי צודק לא כתבתי מילה וחצי מלה, לא אני ולא שאר המשתתפים.

ואם כדבריך חסידות גור היא הליברלית ביותר מכל החסידויות, אז דברים אלו טופחים על פניך, שכן אין שום הצדקה להחרים את מי שהוא היורש החוקי (הוא או אחיו בני הפני מנחם) ואפילו לא נגעתי בשאלה שכולם דנים בה מי בכלל הוא זה הראוי להיות המנהיג (מבחינה מנהיגותית ומבחינה תורנית) שזו שאלה אחרת לגמרי שהרבה יותר חשובה מדיני הירושה, ואל תשכח ששכן שלי מעבר לכביש הוא חסיד גור מבטן ומלידה (וכבר הבאתי משמו דברים בפורום) והכיר את כל אדמורי גור החל מהבית ישראל שהיה בן בית אצלו ועם האדמור הנוכחי היה חברותא כך שיש לי מקורות נאמנים לידיעותי ואיני סתם מורח.

כאמור, הטיעונים שלך אינם ממין העניין.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ה' ינואר 25, 2024 7:24 pm

ונתנו ידידים כתב:וואו!!
ברוך השם יש לנו הפוגה מענינה של ויזניץ וחזרנו לדבר על הנושא החביב עלינו עד לאחת - חסידות גור.

אולי כדאי להחזיר את האשכול למסלולו ולהפסיק עם גור

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 7:35 pm

ונתנו ידידים כתב:

אני בעד!

ואגב, הרב עתניאל, אולי תספור כמה פעמים ניסו באשכול לקשר בין גור לשוואנצנים? וכעת תבדוק האם הקשר החם ימשיך.
כנראה שבכל זאת לא נעים כשיש טיפש ברקע, עם גפרור ביד...

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ה' ינואר 25, 2024 7:38 pm

מקדש מלך כתב:
מחשבה אחת כתב:ואין ערך של שמירה על שלימות החצר. שמא שכחתי ושמא לא למדתי, אבל אינני זוכר ערך כזה בתורה.

אכן לא למדת. יש כזה ערך בתורה, ואין לי את הפנאי להסביר לך.

אם גלוי ומפורש הוא במקורו(ת), הַראנו נא.
אם לא, הרי ככל שיגדל שיעור ההצטרכות לקשר נימא בנימא ולבנות את הערך על פי יסודות כתובים, כך יחלש וַדאותו ותקפו, כי בכל קשירה יש לבדוק החזק הוא או במהרה ינתק.

עוד דבר שלא הבנתי, נניח שאם הלכה הבת עם אביה היתה משאירה על הצד את אותם "עיקרי הדת" שקיבלה בבית לימודה, למה חשבו המלמדים שהם אפוטרופסיה? כשם שאין האב אדון עליה, גם הם אינם בעליה, אין להם בה קנין הגוף ואין היא אמה עבריה למו. מדוע עליהם לדאוג ל"אמונותיה"?

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ה' ינואר 25, 2024 7:41 pm

דנו למעלה אם קהל פלוני הוא "כת" או לא.

מה איסור על פי תורה יש אם יתאים לכללי "כת"?

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' ינואר 25, 2024 7:43 pm

בן מיכאל כתב:
מקדש מלך כתב:
בן מיכאל כתב:הינך מכחיש את חטיפת אחיינתי?

לא. רק אספר את הסיפור מנקודת הידע שלי.
ומצער אותי מאוד שאני מוכרח להיכנס לזה דווקא מולך.

היו היה איש, שרצה לעזוב את החצר שהיה בה.

והיו היתה לו בת, שהוא החליט, שבגלל שהוא רוצה לעזוב את החצר שגדל בה, עליה לוותר על כל אמונותיה שחונכה עליהן במוסד שהוא עצמו שלח אותה אליו. וגם - כבונוס - לנתק קשרים עם כל החברות!

אבל על פי התורה, אדם רשאי למכור את בתו לאמה עד הגיעה לגיל בגרות, והיא כבר עברה את הגיל הזה.
כך שהשכל הישר מורה, שעליו לקרוא לבתו, ולומר לה: את עשי כרצונך, אבל אני, איני יכול להיות כאן יותר (היו רבים שנקטו בצעד הזה, והיחסים נשמרו כתקנם. פחות או יותר. ברור שאב ובנו שנמצאים בשני צידי מתרס כה מדממים מתקשים לנהל יחסים חלקים לחלוטין).

ובמקום זה, הוא ניסה להכריח אותה לעבור יחד איתו, ולפי הודאתו, ניסה להכריח אותה לנתק קשרים עם אנשים שדברה איתם, והיא מאוד מאוד כועסת עליו. כעס נורא.

וכעת, האם היו נשמות טובות שסייעו לנתק הזה?
האם האירוע התגלגל מעצמו, או שראשי וועדת גור ניהלו אותו מאחורי הקלעים?
האם גור ראתה חובה לעצמה לסייע לבת אומללה, שבעצם הוקרבה קרבן על מזבח עימות שלא קשור אליה?
ואולי גור טועה בצעד הזה?
ואולי (כפי שאמרה שופטת כלשהיא) להיפך, אי אפשר לתת לבת הרגשה ששני הצדדים זרקו אותה?
ומי זה גור במקרה הזה? האם יש ישיבות וועדה מסודרות שמחליטות מה עושים, או שאדם מסויים מחליט?
ואולי האדם הזה הוא קיצוני בדעותיו באופן חריג, או נוקשה וכוחני (זה טבעי שאנשים כאלו יושבים בכאלו צמתים)?

הרבה שאלות שאין לי עליהם תשובות.

אבל רק דבר אחד ברור. אין לכל זה מאומה עם המשפט הפשטני שנקרא "גור חטפה ילדים".

(באגרת פומבית שהוא כתב, הוא טוען שהוא יודע בבירור עם מי היא עמדה בקשר. אבל לא נוקב בשם. רק לא מהסס לקבוע שהיא פעלה בהנחיית ראשי הוועדה. עולם הפוך, מי שודאי עשה את העוולה זוכה לחסינות, והשערות שאין לי מושג מניין הוא יודע אותן - על כל פנים באגרת הוא לא הציג שום ראייה לכך, הופכות לנאשם העיקרי. סתם אגב, איזה אדם שרוצה להשלים עם בתו כותב "אגרת פומבית ומתאר איך היא טורקת לו טלפונים, ואיך היא "מורעלת"? אני הייתי ממליץ לו דרך פעולה אחר, כמובן רק במידה ומה שדחוף לו זה להשלים איתה ולא מטרות אחרות).

רבינו, אני מעריך אותך מאד, ומעריך את העובדה שהשתדלת לכתוב בצורה מכבדת, אשר על כן, אשתדל לכתוב אחרי שארגע מהכעס שההודעה גרמה לי.

מעט נרגעתי..., אנסה להגיב.
כבר כתבו לך שהוא לא הורה לה לאבד את כל אמונותיה...
והוא גם ממש לא הורה לה לנתק קשר עם כל החברות! היו כמה אנשים שהסיתו אותה נגדו, והוא הורה לה לנתק איתם קשר. בדיוק כפי שכבודו יורה לבתו אם מישהו יסית אותה לעזוב את ביתו!...
אתה בעצם טוען שהיא כועסת וברחה מהבית מרצונה ללא הסתת אף אחד, או מקסימום אנשים בודדים, או שבכלל היה כאן כוונה טובה לסייע לנערה אומללה... מה אתה חושב אם בסמינר שביתך לומדת תחליט בת לברוח מהבית שלא משום סיבה הקשורה למחלוקת, מה יאמרו לה המורות? מה יעשו העסקנים, לא יעשו את כל שביכולתם לקרב בין הילדה להוריה? ודאי שלא יעודדו את בריחתה.
ואי אפשר בלי שאלה פשוטה, לו יצוייר שאכתוב לך הוכחות (נניח באישי) ותווכח שראשי הוועדה הם שעשו זאת, האם תשנה את דעתך עליהם?
לגבי אם "גור" הרשמית מעורבת, הרי שגברת ת. מ. מראשי המסיתות בקו ה'הגנה' היא שהחזיקה אותה בביתה במשך כחצי שנה, האם יתכן שזה שלא על דעת הועדה?
לגבי המכתב שהועלה בפורום אינני יודע אם המכתב נכתב על ידי אחי או מי מהמשפחה [אני יכול לברר אם זה חשוב לך], אבל במכתב שם לא נכתב שהיא טורקת מעצמה, אלא שהסיתו אותה לעשות כן. וכמובן ש"מורעלת" הכונה שיש המרעילים אותה, ולא לתאר שהיא רעה, ולאו עכברא גנב אלא חורא גנב.
מה שכן, אכן אין נכון להכליל בכך את כל גור, רבים מאד כולל מהחסידים הגדולים אכן מתנערים מהמעשה המזעזע הזה. ואוסיף שוב, שיש להעריך את העובדה שאתה כותב בצורה שקולה ומכבדת.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 7:47 pm

במסתרים כתב:אם גלוי ומפורש הוא במקורו(ת), הַראנו נא.
אם לא, הרי ככל שיגדל שיעור ההצטרכות לקשר נימא בנימא ולבנות את הערך על פי יסודות כתובים, כך יחלש וַדאותו ותקפו, כי בכל קשירה יש לבדוק החזק הוא או במהרה ינתק.

מתנצל. יקשה עלי כעת לעשות זאת, ובכל מקרה לא באתי לדון על כך. רק אומר שמבחינת חסידי גור חורבן החצר משמעותו אסון ליהדות. לא חייבים להסכים עמהם בפרט הזה. אבל אי אפשר לטעון שהם לא חושבים ככה, ורק שחיתות ושלטון וכו' עומדים לנגד עיניהם במלחמות הללו.
עוד דבר שלא הבנתי, נניח שאם הלכה הבת עם אביה היתה משאירה על הצד את אותם "עיקרי הדת" שקיבלה בבית לימודה, למה חשבו המלמדים שהם אפוטרופסיה? כשם שאין האב אדון עליה, גם הם אינם בעליה, אין להם בה קנין הגוף ואין היא אמה עבריה למו. מדוע עליהם לדאוג ל"אמונותיה"?

בהחלט, אם המלמדים מינו עצמם אפוטרופסים עליה, הרי שהם נהגו שלא כשורה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 25, 2024 7:51 pm

ונתנו ידידים כתב:

האשכול הזה הוא דו מסלולי, וגם ענין ויזניץ אינו מהנושא שלו אלא איכשהו התגלגל, שכן מכותרת האשכול איש לא ינחש מה הולך כאן

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' ינואר 25, 2024 7:53 pm

בן מיכאל כתב:
בן מיכאל כתב:
מקדש מלך כתב:
בן מיכאל כתב:הינך מכחיש את חטיפת אחיינתי?

לא. רק אספר את הסיפור מנקודת הידע שלי.
ומצער אותי מאוד שאני מוכרח להיכנס לזה דווקא מולך.

היו היה איש, שרצה לעזוב את החצר שהיה בה.

והיו היתה לו בת, שהוא החליט, שבגלל שהוא רוצה לעזוב את החצר שגדל בה, עליה לוותר על כל אמונותיה שחונכה עליהן במוסד שהוא עצמו שלח אותה אליו. וגם - כבונוס - לנתק קשרים עם כל החברות!

אבל על פי התורה, אדם רשאי למכור את בתו לאמה עד הגיעה לגיל בגרות, והיא כבר עברה את הגיל הזה.
כך שהשכל הישר מורה, שעליו לקרוא לבתו, ולומר לה: את עשי כרצונך, אבל אני, איני יכול להיות כאן יותר (היו רבים שנקטו בצעד הזה, והיחסים נשמרו כתקנם. פחות או יותר. ברור שאב ובנו שנמצאים בשני צידי מתרס כה מדממים מתקשים לנהל יחסים חלקים לחלוטין).

ובמקום זה, הוא ניסה להכריח אותה לעבור יחד איתו, ולפי הודאתו, ניסה להכריח אותה לנתק קשרים עם אנשים שדברה איתם, והיא מאוד מאוד כועסת עליו. כעס נורא.

וכעת, האם היו נשמות טובות שסייעו לנתק הזה?
האם האירוע התגלגל מעצמו, או שראשי וועדת גור ניהלו אותו מאחורי הקלעים?
האם גור ראתה חובה לעצמה לסייע לבת אומללה, שבעצם הוקרבה קרבן על מזבח עימות שלא קשור אליה?
ואולי גור טועה בצעד הזה?
ואולי (כפי שאמרה שופטת כלשהיא) להיפך, אי אפשר לתת לבת הרגשה ששני הצדדים זרקו אותה?
ומי זה גור במקרה הזה? האם יש ישיבות וועדה מסודרות שמחליטות מה עושים, או שאדם מסויים מחליט?
ואולי האדם הזה הוא קיצוני בדעותיו באופן חריג, או נוקשה וכוחני (זה טבעי שאנשים כאלו יושבים בכאלו צמתים)?

הרבה שאלות שאין לי עליהם תשובות.

אבל רק דבר אחד ברור. אין לכל זה מאומה עם המשפט הפשטני שנקרא "גור חטפה ילדים".

(באגרת פומבית שהוא כתב, הוא טוען שהוא יודע בבירור עם מי היא עמדה בקשר. אבל לא נוקב בשם. רק לא מהסס לקבוע שהיא פעלה בהנחיית ראשי הוועדה. עולם הפוך, מי שודאי עשה את העוולה זוכה לחסינות, והשערות שאין לי מושג מניין הוא יודע אותן - על כל פנים באגרת הוא לא הציג שום ראייה לכך, הופכות לנאשם העיקרי. סתם אגב, איזה אדם שרוצה להשלים עם בתו כותב "אגרת פומבית ומתאר איך היא טורקת לו טלפונים, ואיך היא "מורעלת"? אני הייתי ממליץ לו דרך פעולה אחר, כמובן רק במידה ומה שדחוף לו זה להשלים איתה ולא מטרות אחרות).

רבינו, אני מעריך אותך מאד, ומעריך את העובדה שהשתדלת לכתוב בצורה מכבדת, אשר על כן, אשתדל לכתוב אחרי שארגע מהכעס שההודעה גרמה לי.

מעט נרגעתי..., אנסה להגיב.
כבר כתבו לך שהוא לא הורה לה לאבד את כל אמונותיה...
והוא גם ממש לא הורה לה לנתק קשר עם כל החברות! היו כמה אנשים שהסיתו אותה נגדו, והוא הורה לה לנתק איתם קשר. בדיוק כפי שכבודו יורה לבתו אם מישהו יסית אותה לעזוב את ביתו!...
אתה בעצם טוען שהיא כועסת וברחה מהבית מרצונה ללא הסתת אף אחד, או מקסימום אנשים בודדים, או שבכלל היה כאן כוונה טובה לסייע לנערה אומללה... מה אתה חושב אם בסמינר שביתך לומדת תחליט בת לברוח מהבית שלא משום סיבה הקשורה למחלוקת, מה יאמרו לה המורות? מה יעשו העסקנים, לא יעשו את כל שביכולתם לקרב בין הילדה להוריה? ודאי שלא יעודדו את בריחתה.
ואי אפשר בלי שאלה פשוטה, לו יצוייר שאכתוב לך הוכחות (נניח באישי) ותווכח שראשי הוועדה הם שעשו זאת, האם תשנה את דעתך עליהם?
לגבי אם "גור" הרשמית מעורבת, הרי שגברת ת. מ. מראשי המסיתות בקו ה'הגנה' היא שהחזיקה אותה בביתה במשך כחצי שנה, האם יתכן שזה שלא על דעת הועדה?
לגבי המכתב שהועלה בפורום אינני יודע אם המכתב נכתב על ידי אחי או מי מהמשפחה [אני יכול לברר אם זה חשוב לך], אבל במכתב שם לא נכתב שהיא טורקת מעצמה, אלא שהסיתו אותה לעשות כן. וכמובן ש"מורעלת" הכונה שיש המרעילים אותה, ולא לתאר שהיא רעה, ולאו עכברא גנב אלא חורא גנב.
מה שכן, אכן אין נכון להכליל בכך את כל גור, רבים מאד כולל מהחסידים הגדולים אכן מתנערים מהמעשה המזעזע הזה. ואוסיף שוב, שיש להעריך את העובדה שאתה כותב בצורה שקולה ומכבדת.

אכן נוכל להמשיך באישי. אם כי כעת אני חייב לקום. אבל אני חייב לציין שאמנם עדיין לא קראתי את ההודעה שלך בשלימות, אבל עדיין הרושם הראשוני הוא שהטיעונים שלך כעת הם בגדר "נרטיב", וכל אחד מבין שיש כמה נרטיבים בכל סיפור.
ושוב סליחה ומחילה, מה שבעיני הוא דיון יבש בעיניך הוא כאב מבעבע, ומי כמוני מבין זאת...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 25, 2024 7:58 pm

מקדש מלך כתב:
זאב ערבות כתב:במחילת כבודך, אני יודע על הנעשה בחסידות גור קצת יותר ממה שאתה חושב, ויש כאן הרבה בפורום שיודעים הרבה, ואתה כותב כאילו רק אתה יודע. כמובן שלא ניתן לכתוב כאן כל מה שיודעים מסיבות שונות, אך לידיעתך, כבר היו פילוגים בחסידויות עוד לפני שנפטר המנהיג,

לדוגמא?

אך כולם יודעים שפיטרו את בן המנהיג הקודם ממשרתו ומכל מעמד כלשהו כהכנה לירושת הבן של המנהיג הצעיר יותר שעד כמה שידוע לי לא כך חוקי ירושת האדמורות. אז מה הטענה עליו שרוצה להקים אדמורות משלו? זה לא שרוצה למוטט את גור אלא המנהיג הנוכחי ממוטט אותה ע"י שפיטר אותו ממשרתו כראש הישיבה שזה בעצם היה הפסק שדרכו בהנהגת החסידות הסתיימה. איני קובע מי הצד הצודק רק כותב מנקודת מבט הראות של חסידי גור תורה שלפי הנ"ל יש להם את הזכות להיות ממורמרים ולרצות להתנתק משושלת האדמורות הנוכחית,

הרב זאב, לא באתי לקבוע שחסידי "גור תורה" טועים. אני דברתי מנקודת מבט של גור, שכן חושבת שהאדמו"ר צודק במהלכיו. בנוגע לגוף הויכוח מי צודק לא כתבתי מילה וחצי מלה, לא אני ולא שאר המשתתפים.

ואם כדבריך חסידות גור היא הליברלית ביותר מכל החסידויות, אז דברים אלו טופחים על פניך, שכן אין שום הצדקה להחרים את מי שהוא היורש החוקי (הוא או אחיו בני הפני מנחם) ואפילו לא נגעתי בשאלה שכולם דנים בה מי בכלל הוא זה הראוי להיות המנהיג (מבחינה מנהיגותית ומבחינה תורנית) שזו שאלה אחרת לגמרי שהרבה יותר חשובה מדיני הירושה, ואל תשכח ששכן שלי מעבר לכביש הוא חסיד גור מבטן ומלידה (וכבר הבאתי משמו דברים בפורום) והכיר את כל אדמורי גור החל מהבית ישראל שהיה בן בית אצלו ועם האדמור הנוכחי היה חברותא כך שיש לי מקורות נאמנים לידיעותי ואיני סתם מורח.

כאמור, הטיעונים שלך אינם ממין העניין.

אחפש לך דוגמאות, ומה זאת אומרת נקודת מבט של גור? מי קובע את נקודת המבט והאם אין לבן האדמור הקודם הזכות לנקודת מבט משלו? ואולי נקודת המבט מעיקרה לא צודקת, שכן נקודת מבט זה דבר מאוד נזיל, אין שני אנשים בעולם שיש להם נקודת מבט זהה מבחינה פיזית וכן מבחינה רעיונית, אלא שיש כאלו השבויים בנקודת המבט של אחרים ואפילו אם יש בליונים (כמו בסין למשל) זה לא אומרת שהם צודקים.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' ינואר 25, 2024 8:15 pm

חזרה לענין זנבני ויזניץ, והאם הנהגתה ככת
דומני שחוץ צד השלילי ממה שהכל סובב על ההייליגע רבי והשוואנצאנות וגם מתערב להם בשידוכים וכנ"ל
אבל הכי קשה שיש צד חיובי בו
למשל ערך שבתון עם כל הילדים שלו וערך להם שולחנות ובעת הזאת רומם אותם והנהיג אותם בתורה ותפלה ומניעת דיבורי חול באופן שמקטנותם שהם באמת זוכים לקדושה וטהרה וטעם בשבת יותר מכל החסידים ושיש סיבה להיות חסיד וחלק מההייליגע ויזניצע.
וכמדומה כן בכל כת כח החיובי וכח השלילי משתמשים בה בערבוביא

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ה' ינואר 25, 2024 8:59 pm

מאיר סובל כתב:
זאב ערבות כתב:
מקדש מלך כתב:באופן עקרוני, אינני משתתף בדיונים בפורום זה.

אשריך וטוב לך.
מחלקך יהי חלקי.

אשריך אתה.
אל תתקנא בו - כבר השלים כל מה שהחסיר בד' החודשים.
מתברר שכולנו בני אדם, גם אם מתאמצים קצת להיות מלאכים.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ה' ינואר 25, 2024 9:11 pm

מרבית מה שכותב כאן מקדש מלך לא מוסכם, בטח לא מה שכותב שככה חושבים כל חסידי גור.

רק דבר אחד אני מוכרח להסכים איתו בכל לב: ההבדל בין האדמו"ר מגור ובין הגר"ש אלתר הוא הרבה הרבה יותר מקורת בית הבד וגם בדרכי חינוכם ההבדלים הם תהומיים.
זה נכון בהחלט.
נערך לאחרונה על ידי ישעיהו לוריא ב ה' ינואר 25, 2024 9:28 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ה' ינואר 25, 2024 9:25 pm

מקדש מלך כתב:
במסתרים כתב:אם גלוי ומפורש הוא במקורו(ת), הַראנו נא.

מתנצל. יקשה עלי כעת לעשות זאת, ובכל מקרה לא באתי לדון על כך. רק אומר שמבחינת חסידי גור חורבן החצר משמעותו אסון ליהדות. לא חייבים להסכים עמהם בפרט הזה. אבל אי אפשר לטעון שהם לא חושבים ככה, ורק שחיתות ושלטון וכו' עומדים לנגד עיניהם במלחמות הללו.

אתה בורח כל הזמן לדיונים צדדיים, אבל חשוב ביותר שתקדיש מילים לעניין העיקרי, אותו הדגשתי בדבריך, כי אותו איש מלבדך לא מבין. איך עריקה של כמה מאות איש (שלא מאמינים ברבי, ברור?) תהיה חורבן לחצר המונה 14 אלף לכל הפחות?
אתה מפזר רמזים כאלה לאורך כל הדרך, כמו:
מקדש מלך כתב:כאן מדובר במהלך מסיבי של ערעור על מי שמייצג סמכות תורנית עליונה.

מקדש מלך כתב:לגור יש נכס של ציות לדעת תורה, שכל מקום אחר יכול רק לקנאות בו.
כנראה שהיה חשש, שאם מאות אנשים בבת אחת בועטים בזה, הרי שזה יקרר לכולם. והיה כאן עוד סיבות רבות המובנות למבקש אמת.

אוקיי, ברור כי לשיטתך דווקא בחסידות גור ערך הציות לרבי הוא גבוה מעל גבוה והוא חשוב במיוחד (אני מקווה שלא תתאכזב אם תגלה שכך עלה כאן גם בנוגע לויזניץ', וכבר הרבי הקודם שלהם דיבר על כך, וגם חסידי חב"ד יאמרו לך שאין ציות כמו בחב"ד, וביודעי קאמינא שגם בסלונים ובקרלין, ומסתמא יש גם חצרות אחרים). אבל קשה להבין איך בכל המקומות האחרים החצר לא התפרקה מפיצול, גם פיצול הרבה יותר מסיבי ודרמטי מזה, גם בחיי הרבי (בקרלין, שם עזבו המשפחות הכי דומיננטיות [ציינווירט], וכן בסלונים!), ואילו בגור זה יהרוס את היהדות, יערער את הסמכות, ימוטט את "נכס הציות" ויפרק את החצר. לאדם מן השורה, גם מבקש אמת, קשה להבין את הדינמיקה החברתית הזו. ואם היא אמת, אפשר להסביר אותה במשפט או שניים. מגילות ארוכות שמתחילות מחיה"ר, שמטרתן להרחיק את העדות, לא יועילו.

כשאומרים שהמערכת מושחתת הכוונה שהיא מעדיפה את האינטרסים שלה על פני ערכי התורה והמוסר וטובתם של האנשים. אין הכוונה שהיא עושה שחיתות כדי להציק לעוזבים להנאתה הסדיסטית. לא זאת הכוונה. ברור שהמערכת חושבת שהיא ממזערת נזק לחסידות. אבל זה לא מפחית מעוצמת השחיתות, כפי שאם מישהו גונב כדי שיהיה לו חשבון בנק מנופח זה לא מפחית מהשחיתות של הגניבה (בהשוואה למי שגונב רק כדי שלשני לא יהיה).
נערך לאחרונה על ידי מחשבה אחת ב ה' ינואר 25, 2024 9:32 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ינואר 25, 2024 9:28 pm

אודה על האמת, אני מחבב מאוד את כתיבתו של הרב 'מקדש מלך' (אותו אישית אני לא מכיר כמובן), והצטערתי על כך שכבר זמן רב לא ראינו אותו כאן בפורום.

חבל מאוד שהתברר שהוא עדיין כאן רק כתוצאה מענין כאוב זה, ואודה ולא אבוש שההודעות כאן אינן מכבדות אותו וחבל.

בית הגנזים

הודעהעל ידי בית הגנזים » ה' ינואר 25, 2024 9:36 pm

חרם.png
חרם.png (74.48 KiB) נצפה 2481 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 25, 2024 10:05 pm

קבלתי ממאן דהוא דבר שפורסם אתמו, אך הוא חושש להעלות לאשכול , כך שאני מעלה זאת ללא שום לקיחת אחריות על תוכן הדברים ונכונותם.

גור ואב’ז בשליחות אדונו, מגלים שיאים חדשים של רוע ורשעות איומה.

השבוע נפטר לבית עולמו האברך היקר והחשוב, צדיק ועובד אלוקים, רבי אלחנן דוב שיינברג זצ’’ל, אחרי שנה וחצי של ייסורים קשים ומרים שקיבלם בדרגות חיזוק ואמונה, בקבלת ייסורים באהבה ובהתנתקות טפח מעל גבי הקרקע, תוך שקיבל חיזוקים והתעוררות מרבו ומורו המובהק, אליו קשר עצמו, הגאון הצדיק רבי שאול אלתר מגור שליט"א שתמך בו רבות ברוממות ובכל העניינים.

האלמנה הצדיקה תחי’, שעמדה לימינו כל חייו ובפרט בשנות הייסורים הגופניים, נותרה בדד עם שמונה יתומים רכים, וכל קהילת פני מנחם, קהילתו של הגה’’צ הגר’’ש אלתר, נרתמה ועומדת לימינם כמו גם בכל תקופת המחלה.

אבל יש מי ששומע על שמונה ילדים רכים, והמחשבה העולה במוחו הפסיכופת היא לא איך עוזרים והיכן מצטרפים להוראת קבע,
אלא איך משתלטים על מוחם וליבם, או בכוח: וְאִם לֹא לָקַחְתִּי בְחָזְקָה, איך חוטפים את הילדים מהאמא ומנסים להחזירם לשלטון רודני איום.

תקראו עד הסוף. זה מזעזע ומחריד!

לאלמנה גב’ שיינברג יש 7 אחים ואחיות. ברגע שהיא ובעלה זצ’’ל עשו את צעד מסירות הנפש הזה, עברו לקהילת פני מנחם, מיד בתחילתה, הם חוו ניתוק אכזרי כמעט מכל אחיה ואחיותיה של הגב’.

הם ניתקו לה טלפונים, חדלו מדבר עמה, בעיקר האחיות, והתעללו בה והחרימו אותה.

בעלה, ר’ בערל נהיה חולה לפני שנה וחצי, ושום עזרה לא הגיעה מצידם, אף לא שיחת טלפון של סעד ותמיכה. כלום!
המשיכו בהתעלמות החולנית שלהם, בהוראת רבם קורח וווועדתו, לא חשו לבקרו כלל, לא לשלוח כלום.
לפני חודשיים, בשארית כוחותיו, הוא ערך בר מצווה לבנו בכורו, הזמין את כל המשפחה, אבל אף אחד מלבד ההורים המסורים, לא בא, לא הרים טלפון למזל טוב! כלום!

ברגע שנודע פטירת האברך ר’ בערל, שהיה גם בתוך ייסורים מתלהב מחידוש, מקושיא, מלומדות טובה,
באותו רגע, החלו גלגלי מוחו הפסיכופת של אב’’ז להתעורר.
הוא קרא לחלק מהאחים ולגיסים, מנסה גם דרך ההורים [היקרים מאוד] בשיטת המקל והגזר, כעת בעיקר הגזר.

פתאום הם נקראו לבוא להלוויה, פתאום הם באו לשבעה, וישר ניסו לדבר על עתיד הילדים...כאילו שיש למישהו עתיד בכת שבה הם שקועים. אבל הם היו אחוזי עמוק.
איך ההוא אומר: ב ש ל י ח ו ת

האלמנה השבורה, חזקה ברוחה כמו בעלה, הייתה בהלם מהם, והיא קמה ויצאה נסערת.

כעת מגיע המקל.
אב’’ז הרשע מתחיל כעת להפיץ בגנות האלמנה, איך ’באטימות’ לא הסכימה לקבל פני קרוביה שהתנכרו לה כל השנים האחרונות וביותר בתקופת מחלת בעלה.

איך לא הסכימה שידונו איתה על גורל ילדיה, אלו ששלחו לרמוז לה שבעלה היקר, הת’ח והצדיק ’פגע’ בצדיק הדור - כן צדיק הדור שלא יודע מכלום אבל כל הזמן נפגע. שלא יודע מכלום אבל לא מגיע לחתונת ראנד הערב -

איך היא לא חשה לצערם של אחיותיה ואחיה ש...רק ביקשו לנחם אבלים.

(כמו שהפיץ על הגאון רבי מיכאל פרום, שלא נאות לבוא לברית שבנו ערך בבית המדרש גור...אותו בן שלא דיבר עמו שנתיים ונשלח ע’’י הרשע ’להזמינו’ כאילו לברית שנערכת במקום שלא ייצא ממנו חי, והדברים עתיקים)

והכל בגלל 8 נפשות טהורות, שאב’’ז בפסיכופתיות רואה בהם נכס פרטי של אדונו, אופציה זמינה להשקעה, להשתלטות, לטרף את המוח ולתאוות נקמה במנוח היקר זצ’’ל, שכל מורשתו הייתה תורה ביגיעה, קדושה ושמחה, ענווה, קושיא טובה ופירכא עצומה.

לפני שבועיים, כשהוא שוכב בבית החולים, התקשר למי שהיה חברותא שלו שנים ארוכות (הוא עדיין בגור טרור לע’’ע) וביקש ממנו שיביא לו איזה קושיא טובה להתעסק בה. אחרי חצי שעה התקשר אליו שוב: גאלת אותי מייסורים. הייתה לי התקפה והייתי מוכרח לחשוב בלימוד להשיב נפשי.

בראש השנה, יצא לרגע מבית המדרש הגדול לאחת החצרות, הקיא והקיא, דם ועוד דם, דם הנפש, ואז....שב למקומו הרגיל והמשיך להתפלל,
כל זה בחיות פנימית עמוקה ועם מבט בהיר לחיים כפי שקנה כל השנים מרבו הגר’’ש, אפילו חרב חדה מונחת על צוארו של אדם אל יתייאש מן הרחמים.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ינואר 25, 2024 10:11 pm

לאחר הודעה כה דרמטית בוודאי נזכה להודעתו הקבועה של הרב איש ספר שליט"א:

שוין, הגיע זמן נעילה. לקום לשירת התקווה...

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' ינואר 25, 2024 10:15 pm

אז רגע לפני נעילה,
כמה המלצות:

א. לשים לב לא לערבב בין סנדיק ליוסקוביץ...
ב. להתייחס בכבוד הראוי לניק שנולד לכבוד האשכול...
ג. לבדוק מי מנהלת את המרכז לכתות...

בהצלחה וכט"ס

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 25, 2024 10:16 pm

מקדש מלך כתב:לא ולא. גור היא אחת המקומות הכי ליברליים בעניין עזיבה, לכל מקום אחר שהוא.

גור הוא אחד המקומות הליברליים... בא נראה מה כתוב תקנון שטיבעל גור בית שמש ג. מה בין זה ובין השוונצעס? והנראה מתוכו שזו כת במלא מובן המלה ושיש שליטה מלאה על החסידים בכל צעד ושעל ללא שיש להם כמעט מה לומר, הלזה יקרא חופש פעולה וליברליות?
קבצים מצורפים
תקנון שטיבעל גור בית שמש ג.jpg
תקנון שטיבעל גור בית שמש ג.jpg (98.69 KiB) נצפה 2394 פעמים

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 25, 2024 10:16 pm

דרומי כתב:לאחר הודעה כה דרמטית בוודאי נזכה להודעתו הקבועה של הרב איש ספר שליט"א:

שוין, הגיע זמן נעילה. לקום לשירת התקווה...

מצוין, ואז כולם יבינו היטב היטב מדוע אף אחד לא מוחה כנגד תופעות כמו כת הזנבות, וכמשנ"ת כמ"פ לעיל.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 151 אורחים