מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אננס על שלחן האדמורים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
כן מסתבר

Re: אננס על שלחן האדמורים

הודעהעל ידי כן מסתבר » ד' ינואר 31, 2024 11:25 pm

פרנקל תאומים כתב:אני לא בטוח שהגר''ש וואזנר, הגרי''ש אלישיב והגר''נ קרליץ ראו זאת רק כ"חומרא חשובה שצריך לנהוג כמותה".

ציטוט מהאשכול אליו לינקקתי לעיל:

סיפר לי מנהל אחד הסימינרים, שהתייעץ עם בעל שבט הלוי זצ"ל, האם להזמין את הרב ויא הי"ו להרצות בפני בנות הסימינר, והתשבה היתה: "דאך זאך מיר אז עהר איז אביסל מחמיר צו פיל". ובתרגום ללה"ק: "נדמה לי שהוא מחמיר קצת יותר מדאי.
נערך לאחרונה על ידי כן מסתבר ב א' פברואר 04, 2024 4:45 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ד' ינואר 31, 2024 11:30 pm

וכמובן יש לזכור שגם דברי המשכנות יעקב שעשר אחוזים נחשב בגדר ’מיעוט המצוי’ היא חומרא שלא הוזכרה בראשונים, יעויין באשכול הבא:
viewtopic.php?f=7&t=11783&p=110905&hilit

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ד' ינואר 31, 2024 11:32 pm

אני אישית, מאז שהרב ווייא פירסם את הוראותיו בנושא בדיקת הצימוקים, לא נטיתי מדבריו ימין ושמאל, ומעודי לא מצאתי שרץ אחד צף על פני מי שריית הצימוקים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 31, 2024 11:37 pm

כן מסתבר כתב:
פרנקל תאומים כתב:אני לא בטוח שהגר''ש וואזנר, הגרי''ש אלישיב והגר''נ קרליץ ראו זאת רק כ"חומרא חשובה שצריך לנהוג כמותה".

אני יכול.. לקבוע בוודאות, שעם כל בקיאותו המעשית, עליה אין חולק, החלטותיו כיצד יש לנהוג למעשה בעקבות הממצאים, אינן מבוססות כלל וכלל על כללים הלכתיים...

ואני יכול לקבוע בוודאות שאתה מדבר שטויות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 31, 2024 11:37 pm

כן מסתבר כתב:

אני יכול.. לקבוע בוודאות, שעם כל בקיאותו המעשית, עליה אין חולק, החלטותיו כיצד יש לנהוג למעשה בעקבות הממצאים, אינן מבוססות כלל וכלל על כללים הלכתיים...

ואני יכול לקבוע בוודאות שאתה מדבר שטויות.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ד' ינואר 31, 2024 11:40 pm

למניעת טעות, דברים אלו אינם אלא ציטוט, איני לוקח אחריות על אמינותו, מה שאוכל לקחת אחריות הוא רק על אי הימצאותן של שרצים על צימוקים המצויים בשוק.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 31, 2024 11:41 pm

כן מסתבר כתב:אני אישית, מאז שהרב ווייא פירסם את הוראותיו בנושא בדיקת הצימוקים, לא נטיתי מדבריו ימין ושמאל, ומעודי לא מצאתי שרץ אחד צף על פני מי שריית הצימוקים.

ואתה יודע איך נראה השרץ אותו אתה אמור למצוא ובאיזה גודל הוא אמור להיות, ועל איזה מצע אפשר להבחין בו בעין בלתי מזויינת?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 31, 2024 11:56 pm

כן מסתבר כתב:

ציטוט מהאשכול אליו לינקקתי לעיל...

לאור שיחות רבות בנושאי חרקים בירקות ובירקות עלים, שניהלתי עמו אישית, ביניהן אחת בה ניהלתי עמו ויכוח סוער יחד עם הרב ריווח הי"ו, על הנחייה שעמד להוציא לציבור, אני יכול לצערי...

אני באמת ממליץ לעבור על האשכול ממנו ציטטת, מתחילתו וכמעט עד לסופו. בין השאר תקראו שם בכמה הודעות על נפלאות הכשרות של הרב רווח..
viewtopic.php?f=17&t=18237

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ה' פברואר 01, 2024 6:52 pm

פרנקל תאומים כתב:
כן מסתבר כתב:אני אישית, מאז שהרב ווייא פירסם את הוראותיו בנושא בדיקת הצימוקים, לא נטיתי מדבריו ימין ושמאל, ומעודי לא מצאתי שרץ אחד צף על פני מי שריית הצימוקים.

ואתה יודע איך נראה השרץ אותו אתה אמור למצוא ובאיזה גודל הוא אמור להיות, ועל איזה מצע אפשר להבחין בו בעין בלתי מזויינת?

גם בפרטי העירו לי כעין זה.
ועל כן הדגשתי ש’לא נטיתי מדברי הרב וייא ימין ושמאל’.

נ.ב. כמובן שישנה בשוק סחורה נגועה, ואיני מתיימר לקבוע איך יודעים אם הצימוקים נגועים או לא, הדיון הוא רק אי מיקרי ’מיעוט המצוי’ שחייבו בו חכמים בדיקה.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » ה' פברואר 01, 2024 6:57 pm

שלא לדבר על ההפחדות הרווחות בסגנון ’חמשה לאווין מדאוריתא’, שכאשר היא נאמרת על סחורה שרובה נקיה, וברור שמדאוריתא הולכים אחר הרוב, אינה אלא הטעיית הציבור.
בשונה מירקות עליים שבהם הרוב נגוע, שבהם הרבו הפוסקים להזהיר את ישראל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' פברואר 04, 2024 1:34 pm

כן מסתבר כתב:שלא לדבר על ההפחדות הרווחות בסגנון ’חמשה לאווין מדאוריתא’, שכאשר היא נאמרת על סחורה שרובה נקיה, וברור שמדאוריתא הולכים אחר הרוב, אינה אלא הטעיית הציבור.
בשונה מירקות עליים שבהם הרוב נגוע, שבהם הרבו הפוסקים להזהיר את ישראל.

פיין. אשריך. תמשיך לזכות את הרבים.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » א' פברואר 04, 2024 4:41 pm

ירושלמי:

כשם שאסור להתיר את האיסור.
כך אסור לאסור את המותר.

כן מסתבר

הודעהעל ידי כן מסתבר » א' פברואר 04, 2024 4:47 pm

פרנקל תאומים כתב:
כן מסתבר כתב:

ציטוט מהאשכול אליו לינקקתי לעיל...

לאור שיחות רבות בנושאי חרקים בירקות ובירקות עלים, שניהלתי עמו אישית, ביניהן אחת בה ניהלתי עמו ויכוח סוער יחד עם הרב ריווח הי"ו, על הנחייה שעמד להוציא לציבור, אני יכול לצערי...

אני באמת ממליץ לעבור על האשכול ממנו ציטטת, מתחילתו וכמעט עד לסופו. בין השאר תקראו שם בכמה הודעות על נפלאות הכשרות של הרב רווח..

בעקבות דבריך אלו מחקתי מהודעתי את דעתו של הרב הנ”ל, שאין ידוע לי טיבו ומהותו, והשארתי רק מה שצוטט שם ממנהל פלוני בשם הרב ואזנער, בנושא החמרתו היתירה של הרב המדובר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' פברואר 04, 2024 9:59 pm

שמעתי את המעשה הבא:
בימי השואה היו שתי יתומות, אחת התחפשה לגויה והתחבאה בבית כומר יחד עם עוד נזירות. יום אחד יצאו הנזירות ועוד כמה בנות ששהו בבית ליער וקטפו מיני אוכמניות, אך הבחורה לפני שאכלה בדקה את פרי לראות אם יש עליו תולעים. הנזירות הבחינו בכך ומיד עלה חשד בלבם שהיא יהודיה והחלו מלחששים מאחרי גבה שצריך להודיע על כך לנאצים שהיו משלמים על מסירות. היא הבינה מה קורה ונמלטה מהבית בלילה לפני שיגיעו הנאצים. איכשהו הבחורה שרדה את השואה והגיעה לארץ, ואחותה אף היא שרדה בדרך כלשהי והגיעה לסאו פאולו בברזיל שם הקימה משפחה והיתה מחנכת. יום אחד היה אירוע כלשהו לילדים בעיר והמחנכת (אחותה של הבחורה) נושא השיחה היה כשרות, ובין השאר סיפרה איך הנזירות גילו את יהדותה של אחותה ע"י מסירות הנפש שלה לבדוק את הפירות מתולעים ואיך הצליחה לברוח וכו' וכו'. אחד הילדים שנכח באירוע היה ילד יליד ברזיל בשם משה ווייא, והוא סיפר לאחר שנים שהסיפור השפיע עליו ביותר ומאז החל לדקדק בעניני תולעים עד היום הזה...
עד כאן מה ששמעתי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 05, 2024 3:37 pm

כן מסתבר כתב:
פרנקל תאומים כתב:
כן מסתבר כתב:ציטוט מהאשכול אליו לינקקתי לעיל...

בעקבות דבריך אלו מחקתי מהודעתי את דעתו של הרב הנ”ל, שאין ידוע לי טיבו ומהותו, והשארתי רק מה שצוטט שם ממנהל פלוני בשם הרב ואזנער, בנושא החמרתו היתירה של הרב המדובר.

טוב שהספקתי לצטט אותך לפני שמחקת..

אגב, אני מבין שעל "הרב הנ''ל" אין ידוע לך טיבו ומהותו ולכן מחקת, אבל על אותו "מנהל פלוני" שצוטט ע''י "ניק אלמוני" כן ידוע לך טיבו ומהותו ולכן את הציטוט ממנו השארת.

כן מסתבר כתב:ירושלמי:
כשם שאסור להתיר את האיסור.
כך אסור לאסור את המותר.

כבר כתבתי, אשריך. לך בכוחך.. והושעת וכו'. המשך לזכות את הרבים לבל יכשלו חלילה באי אכילת תולעים וחרקים.

סלקא דעתך

הודעהעל ידי סלקא דעתך » ב' פברואר 05, 2024 8:53 pm

פרנקל תאומים כתב:
אראל כתב:ספרו של הרב איתם הנקין הי"ד, [תוך כדי דיבור], 'לכם יהיה לאכלה', הלא נכתבה לסתור את שיטתו המחמירה של הרב וויאו בענין תולעים

עם כל הכבוד ר' איתם הי''ד לא היה במעמד של "פוסק", ובוודאי שספרו אינו מייצג את דעת "רוב ככל הפוסקים".
הרב וויא שליט''א הוא המרא דאתרא ומרא דשמעתתא המרכזי בנושאים הללו, הוא הקדיש להם את מיטב שנותיו, עשרות שנים של בירור ומחקר, הן במישור המציאותי והן בפראקטיקה ההלכתית. בצמתים ההלכתיים הוא לא הכריע עפ''י דעתו בשום דבר, כ"א עפ''י דעתם של גדולי הפוסקים שב''י נשען עליהם והוא שימש אצלם הרבה בעניינים אלו. אין לו מגמה להחמיר (אלא שדרך הבריות לתרץ את התרשלותם בנושא זה בכך שכביכול מדובר בחומרות וחששות רחוקים, ולא היא).

איתם כותב בראש ספרו שכולם חייבים לרב וויא ישר כח גדול על בירור המציאות היטב הדק.
ולעניין ההלכה שבספר, הרי הוא קיבל הסכמה מרשימה מהרב נבנצל "אין לי השגה על דבריך".

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 18, 2024 1:12 am

במקום אחר הערתי האם זה נכון שהרב וייא הידוע בחומרותיו בעניני תולעים יתן גם הכשרים, ומישהו שאל היכן ראיתי זאת שהוא נותן הכשרים. ובכן היום ברשת בינגו כאן שהיא מקבילה לאושר עד לכבוד חג הפסח היו שקיות של חסא בהכשר הרב ויא.
קבצים מצורפים
ויא.jpg
ויא.jpg (4.27 MiB) נצפה 95 פעמים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אפריל 18, 2024 7:40 am

זאב ערבות כתב:במקום אחר הערתי האם זה נכון שהרב וייא הידוע בחומרותיו בעניני תולעים יתן גם הכשרים, ומישהו שאל היכן ראיתי זאת שהוא נותן הכשרים. ובכן היום ברשת בינגו כאן שהיא מקבילה לאושר עד לכבוד חג הפסח היו שקיות של חסא בהכשר הרב ויא.

זה לא חדש כלל, הוא כבר נותן הכשר על חסא לפסח, לכה"פ עשר שנים בודאי

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אפריל 18, 2024 7:49 am

לא טענתי שזה דבר חדש

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 179 אורחים