מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' נפתלי אנשין בעל חומש פשוטו של מקרא ורש"י כפשוטו זצ"ל

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זיז שדי

Re: הגאון ר' נפתלי אנשין בעל חומש פשוטו של מקרא ורש"י כפשוטו זצ"ל

הודעהעל ידי זיז שדי » ב' מרץ 04, 2024 3:13 pm

תוכן כתב:אין לי את הזמן לענות לכל המחרפים ומגדפים כל אחד לפי כבודו, ועל כן אסתפק בכמה הערות קצרות, ואם לא יהיו חידושים בהמשך, זאת תהיה ההודעה האחרונה שלי באשכול זה בל"נ.

1. ר' נפתלי אנשין יהודי ת"ח וירא"ש.

2. החומש פשוטו של מקרא שהוציא, שמפרש את המקרא בצורה רציונליסטית, היא מכשול לרבים. כמובן, לא הכל פסול בה, מן הסתם הרוב כשר, אבל היא מורידה (אולי רק מעט) מההוד וההדר של המקרא, מגמדת את אבות האומה, ומחדירה קרירות ללומד התמים. הרציונליזם (בתור השקפת עולם, אני לא מכחיש כמובן, שהיקום פועל לפי חוקים רציונלים בעיקר) והדת הם אויבים זה לזה, ומי שהדת יקר לו הרציונליזם שנואה עליו.

3. הביקורת הפומבית על פשוטו של מקרא היתה במקום. יחד עם זה, הקיצוניות שבה נאמרו הדברים וההשמצות האישיות והשקריות היו בלתי צודקות. אבל כך זה תרבות הויכוח בציבור החרדי, לטוב ולמוטב. חברי פשש"מ מומחים ומקצועיים בשיח מסוג זה, כמו שאפשר לראות באשכול זה ועוד הרבה אשכולות, אז אל להם לבוא בטענות.

4. בתי מדרש שתומכים בפשוטו של מקרא, הם עזרו ללבות את הרוחות, ושפכו דלק על המדורה, לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן, וכך הם גם אשמים בבזיונות שהגיעו למחבר.

5. כל עוד שאין הוכחה ברורה אני מכחיש מכל וכל, שהביקורת הפומבית גרמה למחלתו של המחבר או החמירה את מצבו. אדם בריא יודע איך להתמודד עם ביקורת - אכזרית ככל שתהיה. בפרט המחבר שהיה מוקף תומכים ואוהבים, אני לא מאמין לרגע שהביקורת השפיעה עליו לרעה, חוץ אולי מלהעכיר את רוחו קצת.

6. גם אם הביקורת היתה משפיעה עליו לרעה, עדיין הביקורת צריכה להאמר. הזוי לצפות, שאחד יכול לצאת עם הודעה פומבית ואף אחד לא יכול להגיב כלום, כי זה יפגע ברגשותיו. כמובן, שצריך להזהר בתכלית הזהירות לא לפגוע באדם עצמו, אבל הציפיה שאדם יכול לעשות מה שבא לו, ולאף אחד אין את הזכות להתנגד, היא ציפיה הזויה ובלתי מציאותית. אם הוא מפחד להפגע, אז הוא יכול לשבת בשקט, או להוציא את הדברים אחרי פטירתו.

7. יתירה מזו, מכיון שהמחבר הוא ת"ח וחוב לדון אותו לכף זכות, אני מאין שבאיזה שהוא מקום הוא שמח על הביקורת, והעריך שאנשים מתקנים את עבודתו, תוך הבנה שרק ככה צומחים.

8. כל עוד שאין מקור מוסמך אני מכחיש מכל וכל את סיפור התקיפה של ר' חיים ווייס. זה דרכם של חברי פשש"מ להמציא התקפות שלא היו ולא נבראו, ומבשרי אחזה.

9. אני לא פונקציה כלל בסיפור הזה. החלק שלי היה זניח מאד. חבר עצניק שניהל חלק מהמערכה שאל אותי מה אני חושב על החומש, אמרתי לו שאני מתנגד, אז הוא ביקש ממני קצת עזרה וחומר, זהו.

10. כל חיי אני מחפש אחר האמת, ומוכן להקריב הרבה מאד בשביל מטרה זו. אני גם לא אוהב להציג את עצמי בצורה אחרת ממה שאני באמת, אז אני מפרסם את דעותי. אני מודע לזה שאלו ששונאים אותי משתמשים ומן הסתם ישתמשו בחומר שבידם, כדי להשמיץ אותי, כך זה החיים, יהי להם אשר להם. מעשי ירחקוני ומעשי יקרבוני.

בקצרה. ההודעה ה"אחרונה" שלך כתבת כבר בתחילת האשכול.
2) לימוד והבנת הדת באופן רציונלי היא חלק בלתי נפרד מהדת. וכבר האריך בזה אדונינו הרמב"ם ז"ל במו"נ, והחושב כי הרציונליזם והדת אויבים הם זה לזה, אומר כי הדת היא בלתי רציונלית, אוי ואבוי לכפירה שכזו. וכבר האריכו בזה כל חכמי ישראל וידעת היום והשבות אל לבבך.
3) ביקורת לחוד והשמצות לחוד. הנשמע כדבר הזה שיקום אדם הנחשב לאחד מגדולי ישראל ומנהיגיו (לכה"פ בעיני ציבור גדול) ויכריז על אדם ת"ח וירא"ש (כלשון תוכן) כי הוא מבוגרי מכון מנדל. וכל כוונתו לקרר ליבות בני ישראל. ולא תצא ממנו שום התנצלות לאח"כ??? ולא רק זה אלא יפרסמו הדברים בראש כל חוצות אפילו לאחר שהתברר שהוא שקר וכזב? ותהי האמת נעדרת. וכיו"ב מהרבה דברים שהתבררו כשקר לגמרי וכל דבר שהיה בכלל וכו'
5) ברגע שהודית כי הדברים העכירו את רוחו הרי מקרא מלא דיבר הכתוב "רוח איש יכלכל מחלהו ורוח נכאה מי ישאנה" וכל המקרה מיתה כאילו שופך דמים. ובפרט בהלבנת פנים שכזו בראש כל חוצות. ומובטחני שהרבה מאיתנו ואני בכללם לא ישרדו התקפה שכזו.
6) שוב צריך להדגיש כי לבקר עבודה ולבזות אדם הם שני דברים שונים. הרבה מההתקפות היו אישיות ואמרו מה הם דעתו והשקפותיו של הרב זצ"ל וכל ביקורת שכזו היא אסורה בתכלית האיסור. וכל כל מי שהשתתף בפרסומה הוא בכלל "יכרת ה' כל שפתי חלקות "
7) ברגע שהביקורת אומרת שאינה בר תיקון כלל, הרי יצא זה מגדר תיקון לגדר קלקול ושוב אין כאן שום גידול כי אם השחתה.
8) אין החי יכול להכחיש את החי. ועדיין רח"ו חי, לך ושאליהו.
9) אם אכן כן הוא אז מה לך כי נזעקת הרי לא עשית כלום. ורק אזכירך משנה אחת במסכת מכות. לא בא השלישי אלא להחמיר עליו.... ענש הכתוב לנטפל לעושי עברה כעושי עברה.
10) האמת יורה דרכו כי אינך מחפש האמת כלל. כניכר מכל הודעותיך בפורום זה. וקל מאוד להסתתר תחת שם סודי ולכתוב כל העולה על רוחך בשם ה'אמת'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 3:21 pm

נטורי קרתא כתב:על המקרא נכתבו אלפי חיבורים, והחיבור הזה כמו חיבורים רבים אחרים בחר לעצמו פירושים שמצאו חן בעיניו. אך המבקרים טענו שהחיבור מקדם אג'נדות נסתרות ממניעים פסולים, בעיקר לאור הפירושים שהוא לא מצטט. ביקשו למצוא כפירה בעולם הבא, כפירה במלאכים ועוד טענות שטותיות שהוכחשו מיניה וביה. עכשיו אתה מגיע בטענה חדשה - שהיא למעשה מה שנקרא בשפה הפסיכולוגית "השלכה". ליהודי ירושלמי שלא הציץ מימיו מחוץ לבית המדרש אתה מייחס מגמות מודרניות, הנושבות בעוז בעולם המערבי, שהיה רחוק ממנו כרחוק מזרח ממערב. בטוחני שהוא בעצמו לא היה יודע לנמק ולהצדיק את הבחירות שלו, מלבד העובדה שהם פשוט מצאו חן בעיניו, כי הוא היה יהודי שכולו תורה ונטף אהבה לה' ולתורתו ולעמו, וכך בחר מה שנשמע באוזניו יפה ומתקבל. בוודאי שהמחבר לא ידע שהדת והרציונליזם צרות זו לזו. בביקורת זו אתה חוטא בפרשנות שלא על פי ההקשר. ראה הוזהרת!

אתה צודק בכל מילה. אבל אני לא מגיע עם שום טענה חדשה, אלא חוזר על הטעות הישנות בצורה קצת אחרת. תכלית ההעדפות שלו, ולא משנה מאיפה הם הגיעו, נתנו ביטוי להשקפת עולם רציונליסטית, שזה אומר, הכנסת תכנים מסוימים והשמטת תכנים אחרים. ועל זה הביקורת. ודרך אגב, אין לדברים שלי אפילו לשיטתך שום קשר להשלכה, עיין שוב.

נטורי קרתא כתב:קצת פחות נחמד לגלות שאתה מקבל את חוליי החברה כעובדה שאין לשנותה.

אני משתדל לנהל תרבות ויכוח ענייני, כולם מוזמנים להצטרף. אני אבל מודע לזה, שאין בכוחי לשנות את החברה, רק את עצמי אני יכול לשנות - קצת - אולי.

נטורי קרתא כתב:לפי הספרות, השפלה חברתית ותחושת דיכאון עשויות להשפיע על מערכת החיסון ועל הבריאות הפיזית, ולכן עשוי להיות קשה יותר להתמודד עם מחלות ולהתאושש מהן.

הדברים כבר הוכחשו למעלה, אדרבה, תביא אתה מקור לדברים. חוץ מזה שאני מכחיש שהרגיש תחושת דכאון. אדם בריא, יודע איך להתמודד עם ביקורת, קשה כלל שתהיה. ואם הוא ת"ח אז חזקה עליו שהוא בריא. מה עוד, שהוא היה מוקף אנשים שתמכו בו ואהבו אותו, וזה אחד הדברים שהכי עוזרים לוודא שהדכאון לא תגיע.

נטורי קרתא כתב:נניח שאכן דרכם של חברי פשש"מ להמציא בדותות, אבל האם אינך מכיר את הטיפוסים הקנאיים? נשגב מבינתך להאמין שהם צבאו על פתחו של רב כדי להרתיע אותו?

יכול להיות שבאו לבית הרב לדון איתו, וגם זה אני מסתפק, כי לא מדובר בקנאות עובר לסוחר. אבל לומר שהיתה פה אלימות וכיוצא, לדעתי מדובר בהמצאה מהחל ועד כלה. בכל מקרה, האנשים שאני מכיר שהתעסקו בנושא, רחוקים מכל אלימות שהוא כרחוק מזרח ממערב.

נטורי קרתא כתב:ידועה לך הסיבה שהחבר שלך הקדיש מזמנו וממרצו כדי לנהל את המערכה הזו?

כי הוא מאמין שהחומש הוא מכשול לרבים. אין סיבה אחרת. מדובר באברך שאני מכיר מאז שאני ילד קטן, ישר, הוגן, ת"ח מופלג, אין לו שום צורך בכסף וכבוד. אם הייתי חושד בו שיש לו מניע לא טהור, לא הייתי משתף איתו פעולה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 3:44 pm

לוצאטי כתב:
איש_ספר כתב:לגופו של דבר, מה שכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת בשל מצב רפואי, כנים הם הדברים.

ממשפחת הנפטר פנו אז לכמה רבנים ולחצו שלא לפרסם כלום משום שהוא מוטל חולה במיטה. כשהתפרסם כעת שהוא חלה במחלה ממארת ל"ע חשבתי שלזה היו מכוונים הדברים אז, וכעת מתברר שהחולי אז היה בענין אחר, רח"ל.

באו משפחה והתחננו על חיי אביהם, אחר מערכה שלא נפסקת כמה שנים.
לזאת אתה קורא "ניסו להשתיק כל ביקורת". הלא תבוש הלא תכלם.

לא תבושי ולא תכלמי מה תשתוחחי ומה תהמי.
אחזור ואפרש שוב. הביקורת על החומש היתה בסגנונות שונים, לא כולם השמיצו והעלילו. חלקם חכמים שלפי חינוכם בדרך לימוד המקרא, הרי שהחומש הזה בצורתו הנוכחית, ככל שהוא מתפשט יותר ויותר, בבתי ספר וחדרים וכו' וכו', מדובר בדבר שאסור להשלים עמו. כך למשל היתה עמדת איזה דיינים בבית הדין של הרב קרליץ ודוגמא בעלמא אני נותן. לא מנדלסון, לא שבתי צבי, אבל גם לא משהו שיכול להיות ספר של מלמדים ומורות.
אפשר לומר על מצדדי עמדה זו, שהם תינוקות של בית רבן, שוטים, סומים, וכל שאר מיני גידופין. בכל אופן מותר להם לבטא את עמדתם, כולל הוראה שהחומש אסור בהפצה. (ובתנאי שלא יוסיפו שקרים וכזבים ועלילות רשע). זו דעתי העניה, למרות שאחרים כאן טענו אחרת.

בני המחבר, כבנים מסורים לאביהם, הרואים את אביהם מוטל במיטה מצער על מעשה ידיו טובעים בים, ביקשו לעצור מכתבים מעין אלו, ולהתחשב במצבו וכו' וכו', ולא להוציא מכתבים בסגנון שהחומש אסור בהפצה וכו'.

אני מודה שלו הדבר היה בא אלי, ואני שאמור לכתוב מכתב כזה, מקבל את הידיעה שמכתב כזה יש לו השפעה הרת אסון על המחבר, ידי היו רפות וגופי מירתע ולא הייתי מוצא חיל לעמוד על המשמר. אבל בהחלט ניתן להבין גם מחשבה אחרת. מי שחושב שהחומש הזה הוא אסון, וחושב שהאחריות עליו, לא יכול להשתיק את הביקורת בגלל מצבו הרפואי של המחבר, יכול לעדן, לעטוף במחמאות, וכו' וכו', אבל לא לשתוק ולאפשר את המשך התפשטות החומש.

יכול שאני טועה לגמרי, ובני המחבר הזכירו את מצבו של אביהם רק כדי למנוע מפרסום השמצות שקריות, אבל למול מכתב המבקש לגנוז את המהדורה, הם לא הזכירו את מצבו. לא הייתי שם אפילו כזבוב על הקיר. אם מדובר בחילוקים כאלה, אני לא יכול לדייק. אני כותב לפי מה ששמעתי ואם יש כאן מישהו שיודע באופן מדויק יותר, אני מבטל את דברי. (מדויק יותר, אין פירושו דברים כללים בנוסח, כל המבקרים רשעים ארורים רוצחים וכו'. למי שלא הבין).

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 3:54 pm

אולי כעת שמחברו של פשש"מ כבר נפטר
בדמיוני שיהפכו כעת המערכה נגד 'אוצר החכמה' וצוות שלהם....
הלא גם הם עוכרי ישראל, מפיצים ספרים ודיעות פסולים באוצרם הטוב.... הרבה יותר גרועים מפשש"מ [ועכ"פ בגדר 'לא מריח טוב' כלשונו של הרב תוכן]......
ולחברי הצוות, אל תחושו ואל תפחדו, לפי דברי חכמי הרפואה כאן, ה"ה הרב תוכן והרב זאב ערבות, אין דבר כזה שימות אדם מסרטן ל"ע, בגרם השפלות ובזיונות ורדיפות, דבר שלא קרה מעולם......, לא יקרה לכם כלום....
ומשאחז"ל המלבין פני חבירו וכו' נחשב כרציחה (עי' ערכין טז. תוד"ה הא), גוזמא בעלמא נקטו......

אה, לזה לא מוכנים..... חס ושלום....., כי לא עם כולם אפשר לעשות כזאת, רק לעדיני נפש, שאינם מסוגלים לגונן על עצמם, בגדר פתגם העולם "א טויטן באגראבט מען נאר ווייל ער לאזט זיך"...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 4:20 pm

אראל כתב:אולי כעת שמחברו של פשש"מ כבר נפטר
הלא גם הם עוכרי ישראל, מפיצים ספרים ודיעות פסולים באוצרם הטוב.... הרבה יותר גרועים מפשש"מ [ועכ"פ בגדר 'לא מריח טוב' כלשונו של הרב תוכן]......
ולחברי הצוות, אל תחושו ואל תפחדו, לפי דברי חכמי הרפואה כאן, ה"ה הרב תוכן והרב זאב ערבות, אין דבר כזה שימות אדם מסרטן ל"ע, בגרם השפלות ובזיונות ורדיפות, דבר שלא קרה מעולם......, לא יקרה לכם כלום....
ומשאחז"ל המלבין פני חבירו וכו' נחשב כרציחה (עי' ערכין טז. תוד"ה הא), גוזמא בעלמא נקטו......

אה, לזה לא מוכנים..... חס ושלום....., כי לא עם כולם אפשר לעשות כזאת, רק לעדיני נפש, שאינם מסוגלים לגונן על עצמם, בגדר פתגם העולם "א טויטן באגראבט מען נאר ווייל ער לאזט זיך"...

תגיד הרב אראל, לתומי חשבתי שאתה חסיד סאטמר, הידועה זה כמה דורות, עוד מסיגט וקלויזנבורג, בסגנונה העדין והמדוד כלפי בעלי דבביהם, ציבור ויחיד, אבל כנראה שטעיתי ואתה בכלל חסיד הוסיאטין או אולי ר' שלמה מסד"ג. מעניין.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מרץ 04, 2024 4:23 pm

תוכן כתב:אין לי את הזמן לענות לכל המחרפים ומגדפים כל אחד לפי כבודו, ועל כן אסתפק בכמה הערות קצרות, ואם לא יהיו חידושים בהמשך, זאת תהיה ההודעה האחרונה שלי באשכול זה בל"נ.

1. ר' נפתלי אנשין יהודי ת"ח וירא"ש.
יכול להיות, זכות גדול נפלה באמתחתו להחזיר את לימוד החומש רש"י על מקומה, ומסתמא זה בא מחמת גודל יראתו2. החומש פשוטו של מקרא שהוציא, שמפרש את המקרא בצורה רציונליסטית, היא מכשול לרבים. כמובן, לא הכל פסול בה, מן הסתם הרוב כשר, אבל היא מורידה (אולי רק מעט) מההוד וההדר של המקרא, מגמדת את אבות האומה, ומחדירה קרירות ללומד התמים. הרציונליזם (בתור השקפת עולם, אני לא מכחיש כמובן, שהיקום פועל לפי חוקים רציונלים בעיקר) והדת הם אויבים זה לזה, ומי שהדת יקר לו הרציונליזם שנואה עליו.
החומש אינו פירוש רציונליסטי, אלא פירוש כפשוטו. אין רציונליזם שיביא לנו מטר ארצכם בעתו מחמת שמיעה במצוות ה', וכמו"ש הרמב"ן בכגון דא. הפירוש הוא פירוש כפשוטו של מקרא, ואינו מוריד מההוד וההדר של המקרא כלל, אלא מסביר את הפסוקים בצורה זו, שתשמש רקע לכל שאר מגווני הפירושים שיש שמה.
3. הביקורת הפומבית על פשוטו של מקרא היתה במקום. יחד עם זה, הקיצוניות שבה נאמרו הדברים וההשמצות האישיות והשקריות היו בלתי צודקות. אבל כך זה תרבות הויכוח בציבור החרדי, לטוב ולמוטב. חברי פשש"מ מומחים ומקצועיים בשיח מסוג זה, כמו שאפשר לראות באשכול זה ועוד הרבה אשכולות, אז אל להם לבוא בטענות.
החומש נכתב עבור בני בית המדרש, ומשתמשים בו בתוך בית המדרש. אם היה מקום לביקורת, המקום הוא בביהמ"ד פנימה, בספרים וכדו'. הביקורת ברחוב בכלל לא היה במקום, אף הביקורת עצמה היתה מוצדקת. ולא עוד, אלא מעולם לא נאמרה שום ביקורת ענינית בלתי מוקצנת בפומבי. רק בתוככי אתר זה וכדו', היו שניסו לכסות את ביקורתם במסוה של ענינות ואקדאמיות. הכותבים כאן בעד פשש"מ אינם 'חברי פשש"מ' ואין לנו שום קשר אתם. הרשעות התחילה מצד המתנגדים, החושבים שכל הגיג שיצא מבטן שלהם יש בו משום שמירת הדת והעמדת התורה על תילה, משל הכל תלוי על מחשבותיהם ומעשיהם.

4. בתי מדרש שתומכים בפשוטו של מקרא, הם עזרו ללבות את הרוחות, ושפכו דלק על המדורה, לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן, וכך הם גם אשמים בבזיונות שהגיעו למחבר.
אתם התחלתם באשו של מחלוקת, שפכתם דמו של איש חף מפשע, ותודה לקל שאתם יכולים להאשים את אחרים בתגובתם למעשיכם הפרועות. זה גופא שמתחתם קו על אסכולה אחת של תורה כאילו היא המשל של כפירה ואפיקורסות, ללא שום גיבוי או מקור, הוא הרשעות שלכם. מאחורי אדרת הקנאות וכבוד התורה אין כאן אלא רשעות לשמה. אף אחד לא שפך את הדם שלכם, אף אחד לא ביזה וקלל אתכם, אף אחד לא הצליח להוציא מכלל ישראל גישה מסוימת בתורה כמוכם, ואתם עוד הקוזאקים הנגזלים?!
5. כל עוד שאין הוכחה ברורה אני מכחיש מכל וכל, שהביקורת הפומבית גרמה למחלתו של המחבר או החמירה את מצבו. אדם בריא יודע איך להתמודד עם ביקורת - אכזרית ככל שתהיה. בפרט המחבר שהיה מוקף תומכים ואוהבים, אני לא מאמין לרגע שהביקורת השפיעה עליו לרעה, חוץ אולי מלהעכיר את רוחו קצת.
איזה יופי. הוא אשם בעצמו, כי הוא לא שלט ברוחו כאשר שפכו את דמו ללא שום דרך לענות. אכן, הודע את ירושלם את תועבתיה, שיכולים להעמיד בן אדם בפנה כזה, ועוד להגיד לו, "למה אתה לא מסתדר עם זה?" האם היה איש אחד, בהיסטוריה של מאתיים שנה, ששרד את התנפלותם של רשעי ירושלים והקנאים אשר בתוכה? הבה נשמע את השם של הגיבור הזה, כי אני לא מכיר אותו. כולם נפלו שדוד, כי חרב עמלק ביד קנאי ירושלים מאז עליית האשכנזים ועד היום, ועד שיבא גואל צדק, לא נפטר מהם.
6. גם אם הביקורת היתה משפיעה עליו לרעה, עדיין הביקורת צריכה להאמר. הזוי לצפות, שאחד יכול לצאת עם הודעה פומבית ואף אחד לא יכול להגיב כלום, כי זה יפגע ברגשותיו. כמובן, שצריך להזהר בתכלית הזהירות לא לפגוע באדם עצמו, אבל הציפיה שאדם יכול לעשות מה שבא לו, ולאף אחד אין את הזכות להתנגד, היא ציפיה הזויה ובלתי מציאותית. אם הוא מפחד להפגע, אז הוא יכול לשבת בשקט, או להוציא את הדברים אחרי פטירתו.
אתה שם עליו צפייה שמעולם לא היתה לו. אם יש לך ביקורת, תביעו עניינית, ותן לו להתגונן. אתם שפכתם את מלוא חמתכם, וסדרתם שלא יהיה בידו להתגונן. מי הסתובב אצל ההונגרים בארה"ב לשכנע אותם לחתום שא"א לתקן את הספר? מי מנע בעד קהל העדה החרדית לגמור את ה'תיקונים' שלהם? תדע ברורות, שכ"ש שאין לך את הזכות להקיא על הציבור, ואח"כ לחשוב שלא יאשימו אותך בתוצאות. אם אתה לא רוצה שיאשימו אותך ברצח, תשב בשקט. או לא, רק אל תשפכו דם, לא צריכים יותר.
7. יתירה מזו, מכיון שהמחבר הוא ת"ח וחוב לדון אותו לכף זכות, אני מאין שבאיזה שהוא מקום הוא שמח על הביקורת, והעריך שאנשים מתקנים את עבודתו, תוך הבנה שרק ככה צומחים.
כן כן הוא שמח מאד על הביקורת. הוא שמח עד מות. את מי אתה מאחל שמחות כמו אלה?

8. כל עוד שאין מקור מוסמך אני מכחיש מכל וכל את סיפור התקיפה של ר' חיים ווייס. זה דרכם של חברי פשש"מ להמציא התקפות שלא היו ולא נבראו, ומבשרי אחזה.
זה דרכם של מתנגדי פשש"מ, שברור לכולם שחתמו על שקרים וכזבים בולטים, כמו השתייכותו של הרב הולצמן להמהדורא, כמו היותו מחלל שבת, ועוד ועוד. בינתיים, יש הוכחות שקר עליכם, לא על חברי פשש"מ.

9. אני לא פונקציה כלל בסיפור הזה. החלק שלי היה זניח מאד. חבר עצניק שניהל חלק מהמערכה שאל אותי מה אני חושב על החומש, אמרתי לו שאני מתנגד, אז הוא ביקש ממני קצת עזרה וחומר, זהו.
עוד אחד כזה. למדנו שהעניש הקב"ה את הנטפל לעוברי עבירה כעוברי עבירה. לא יעזור לכם ולא לכל אלו שיתרצו, "חתמתי מפני כבודו של פלוני ופלוני."
10. כל חיי אני מחפש אחר האמת, ומוכן להקריב הרבה מאד בשביל מטרה זו. אני גם לא אוהב להציג את עצמי בצורה אחרת ממה שאני באמת, אז אני מפרסם את דעותי. אני מודע לזה שאלו ששונאים אותי משתמשים ומן הסתם ישתמשו בחומר שבידם, כדי להשמיץ אותי, כך זה החיים, יהי להם אשר להם. מעשי ירחקוני ומעשי יקרבוני.
אני לא שונא אותך, ואני לא מכיר אותך אישית יותר מהשם שלך והיכרות מועטת מאד עם האבא שלך, ושכנות עם הדוד שלך ע"ה בשנות ילדותי. אין לי שום חשבונות צדדיים, כ"א אלרגיה להגישה הזאת שיש אנשים אשר הדת רוחפת על פליצותיהם, ופלצות תאחזנה לכל מי שיערער על סמכות זו.
נערך לאחרונה על ידי ליטוואק פון בודאפעסט ב ב' מרץ 04, 2024 4:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' מרץ 04, 2024 4:35 pm

האם יהיה מחיר צבורי לפשע הזה?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 4:40 pm

אליסף כתב:האם יהיה מחיר צבורי לפשע הזה?

כן. הרבנים יקראו להעביר סדרה מתוך החומש הזה דייקא.

להתהלך
שם מלא: אורי הולצמן

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 4:44 pm

תוכן כתב:יכול להיות שבאו לבית הרב לדון איתו, וגם זה אני מסתפק, כי לא מדובר בקנאות עובר לסוחר. אבל לומר שהיתה פה אלימות וכיוצא, לדעתי מדובר בהמצאה מהחל ועד כלה. בכל מקרה, האנשים שאני מכיר שהתעסקו בנושא, רחוקים מכל אלימות שהוא כרחוק מזרח ממערב.

נטורי קרתא כתב:ידועה לך הסיבה שהחבר שלך הקדיש מזמנו וממרצו כדי לנהל את המערכה הזו?

כי הוא מאמין שהחומש הוא מכשול לרבים. אין סיבה אחרת. מדובר באברך שאני מכיר מאז שאני ילד קטן, ישר, הוגן, ת"ח מופלג, אין לו שום צורך בכסף וכבוד. אם הייתי חושד בו שיש לו מניע לא טהור, לא הייתי משתף איתו פעולה.

א.
אלימות היא לא רק במובן הפיזי, על אף שכאן בתוצאה הפיזית יש שנים שנשפך דמם כידוע, כל מסע החרמות והעלילות שקר בפרסומם ברבים, עם כל מה שקרה בכל בתי דינים, והמסע הציבורי, רק הבאתי דוגמה של אותה דרשה ידועה בחול המועד, ולומר שזה ספרי מינות, כי זה קשור למשכילים

ב. לגבי החבר, מה היה איתו בכל השנים לפני שפתחו את המערכה, הוא פשוט לא הכיר את החומש, וכך ברגע אחד כבר יודעים בדיוק מה כתוב שם, לאיזה בית מדרש זה קשרו, מה מטרת בית המדרש.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 4:45 pm

איש_ספר כתב:
לוצאטי כתב:
איש_ספר כתב:לגופו של דבר, מה שכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת בשל מצב רפואי, כנים הם הדברים.

ממשפחת הנפטר פנו אז לכמה רבנים ולחצו שלא לפרסם כלום משום שהוא מוטל חולה במיטה. כשהתפרסם כעת שהוא חלה במחלה ממארת ל"ע חשבתי שלזה היו מכוונים הדברים אז, וכעת מתברר שהחולי אז היה בענין אחר, רח"ל.

אחזור ואפרש שוב. הביקורת על החומש היתה בסגנונות שונים, לא כולם השמיצו והעלילו. חלקם חכמים שלפי חינוכם בדרך לימוד המקרא, הרי שהחומש הזה בצורתו הנוכחית, ככל שהוא מתפשט יותר ויותר, בבתי ספר וחדרים וכו' וכו', מדובר בדבר שאסור להשלים עמו. כך למשל היתה עמדת איזה דיינים בבית הדין של הרב קרליץ ודוגמא בעלמא אני נותן. לא מנדלסון, לא שבתי צבי, אבל גם לא משהו שיכול להיות ספר של מלמדים ומורות.
אפשר לומר על מצדדי עמדה זו, שהם תינוקות של בית רבן, שוטים, סומים, וכל שאר מיני גידופין. בכל אופן מותר להם לבטא את עמדתם, כולל הוראה שהחומש אסור בהפצה. (ובתנאי שלא יוסיפו שקרים וכזבים ועלילות רשע). זו דעתי העניה, למרות שאחרים כאן טענו אחרת.

בני המחבר, כבנים מסורים לאביהם, הרואים את אביהם מוטל במיטה מצער על מעשה ידיו טובעים בים, ביקשו לעצור מכתבים מעין אלו, ולהתחשב במצבו וכו' וכו', ולא להוציא מכתבים בסגנון שהחומש אסור בהפצה וכו'.

אני מודה שלו הדבר היה בא אלי, ואני שאמור לכתוב מכתב כזה, מקבל את הידיעה שמכתב כזה יש לו השפעה הרת אסון על המחבר, ידי היו רפות וגופי מירתע ולא הייתי מוצא חיל לעמוד על המשמר. אבל בהחלט ניתן להבין גם מחשבה אחרת. מי שחושב שהחומש הזה הוא אסון, וחושב שהאחריות עליו, לא יכול להשתיק את הביקורת בגלל מצבו הרפואי של המחבר, יכול לעדן, לעטוף במחמאות, וכו' וכו', אבל לא לשתוק ולאפשר את המשך התפשטות החומש.

יכול שאני טועה לגמרי, ובני המחבר הזכירו את מצבו של אביהם רק כדי למנוע מפרסום השמצות שקריות, אבל למול מכתב המבקש לגנוז את המהדורה, הם לא הזכירו את מצבו. לא הייתי שם אפילו כזבוב על הקיר. אם מדובר בחילוקים כאלה, אני לא יכול לדייק. אני כותב לפי מה ששמעתי ואם יש כאן מישהו שיודע באופן מדויק יותר, אני מבטל את דברי. (מדויק יותר, אין פירושו דברים כללים בנוסח, כל המבקרים רשעים ארורים רוצחים וכו'. למי שלא הבין).

ועל השקר של מינות מכון מנדל וכדומה יש לך מה לענות.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 4:48 pm

איש_ספר כתב:
לוצאטי כתב:

. [/size]

זה נשמע בדיוק כמו 'ועבדתם אלהים אחרים', כאילו בעצם כל הביקורת זה בסדר, רק במקרה אבא מוטל על במיטה וכו', זה שקר וצורה לא נכונה להציג את הסיפור.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 4:49 pm

להתהלך כתב:
איש_ספר כתב:
לוצאטי כתב:

ועל העובדה שנערים ממאחז רחבעם עקרו כרם של מוסטפא מכפר עוורתא יש לך מה לענות?
מי שאמר, שיתנצל או יסביר.
כבר כתבתי את המובן מאליו שאני לא מגונן על מוציאי שם רע ולא מבקש סליחה במקומם.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 4:54 pm

הנה עוד ממה שאמרו עליו:
viewtopic.php?p=734466#p734466

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 4:57 pm

איש_ספר כתב:

תגיד הרב אראל, לתומי חשבתי שאתה חסיד סאטמר, הידועה זה כמה דורות, עוד מסיגט וקלויזנבורג, בסגנונה העדין והמדוד כלפי בעלי דבביהם, ציבור ויחיד, אבל כנראה שטעיתי ואתה בכלל חסיד הוסיאטין או אולי ר' שלמה מסד"ג. מעניין.

נזדמן לי לאחרונה לבקר בגיהנם, ולתדהמתי מצאתי שם גם כמה מחסידי סאטמאר וותיקים, עוד מסיגט וקלוזנבורג.....

נער הייתי וגם זקנתי, כבר ראיתי ושמעתי הרבה רדיפות ומחלוקות בין יהודים .... סופו של דבר כבר ראיתי בעצמי לא אחת ולא פעמיים..., מי שציער יהודי באופנים כאלה, אם זכה, קיבל את עונשו בעוה"ז, ואם לא זכה אזי נענשו צאצאיו אחריו, רח"ל, זה לא משחק ילדים

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ב' מרץ 04, 2024 4:59 pm

איני מכיר אישית את הרב תוכן, ולא את חביריו, אבל צר לי על רצח האופי שעושים לו.
לפי מה שזכור לי מתקופת הפולמוס, אף אחד, כולל ה'קנאים הקיצוניים המטורפים' שהתקשרו לארה"ב [לדברי הרה"ג מתהלך], לא חלמו להאשים את ר' נפתלי זצ"ל בחוסר ירא"ש או שייכות למכון מנדל.
הטענה שהתהלכה אז [וצ"ע מקור השמועה] הוא שלא ר' נפתלי לבד חיבר את הספר, אלא היו מעורבים שם עוד ידים, ותלו את הכל באילן גדול הלא הוא ר' נפתלי אנשין.
הסיבות שאמרו כך, מלבד 'עדויות' של אנשים, וראיות נסיבתיות, הוא מזה שמרוב זעזוע מתכני הספר היה קשה להאמין שהוא מעשה ידיו להתפאר של ר' נפתלי, דוקא בגלל שנודע כירא"ש מרבים.
מהו האמת, אינני יודע. או שה'עדים' שיקרו לרבנים, וכבר מצאנו כן במשך הדורות, או שבעלי אינטרסים בהספר מציגים מצג שוא כאילו ר' נפתלי לבדו כתב הכל.
מה שברור, שלומר שמישהו האשים את ר' נפתלי בחוסר ירא"ש וכדו', הוא שקר גס.
גם על אברכים יקרים שליבם בוער בקרבם, כדוגמת ר' תוכן וחביריו, גם אם הם טועים ומטעים, אסור להעליל ולהוציא ש"ר.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 4:59 pm

דעתו של הרב אי"ס על החומש גופו, מבוארת כאן:
viewtopic.php?p=808283#p808283

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 5:01 pm

איש_ספר כתב:

איני מתמצא במדד עדינות הנפש או האגרסיביות של קבוצה זו אחרת, שכן בכל קבוצה ישנן עדיני נפש ויש אגרסיביים שזו תכונה אישית ולא מפלגתית. אך לגוף הזכרת שמי בפרט בהודעה זו, אני שמח על כל השפלה שאני מקבל כאן שתהיה לי לכפרת עונות, ולידיעת כותב הדברים (במדה ואינו יודע), הרי אני כבר פעמיים נותחתי על גידול בראש ועקב זאת כל חיי תלויים על כדור קטן של 5 מ"ג שאני לוקח כל יום (ועוד לידיעתו נתגלו אצלי לאחרונה עוד מספר גידולים ובשבוע הבא אני מתחיל סדרת טיפולי קרינה) ואכן אני מתחיל לתהות אולי זה בגלל שהוא רודף אותי תמידית בפורום הנכבד הזה, ומעניין שהוא מנסה להוכיח שגרימת צער גורמת לאותה מחלה והוא עצמו לא חושש לצער אחרים...
ומן הסתם הודעה זו תמחק אך לפחות יצאתי ידי חובת מחאה ופלא שלא מוחקים את ההודעה המתריסה שלו שהיא נגד תקנות הפורום שלא להשפיל אישית בשמו אף אחד.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' מרץ 04, 2024 5:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 5:02 pm

חברא כתב:הנה עוד ממה שאמרו עליו:

בלינק שנתת, לא מדובר מדובר בדברים שאמרו עליו, אלא על הפירוש. כלומר, טענו שחבורה ידועה שותפה ליצירת הפירוש. בתגובה לכך נטען שהחבורה אליה הוא רומז אינה קשורה לחומש כלל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 5:04 pm

זאב ערבות כתב:איני מתמצא במדד עדינות הנפש או האגרסיביות של קבוצה זו אחרת, שכן בכל קבוצה ישנן עדיני נפש ויש אגרסיביים שזו תכונה אישית ולא מפלגתית. אך לגוף הזכרת שמי בפרט בהודעה זו, אני שמח על כל השפלה שאני מקבל כאן שתהיה לי לכפרת עונות, ולידיעת כותב הדברים (במדה ואינו יודע), הרי אני כבר פעמיים נותחתי על גידול בראש ועקב זאת כל חיי תלויים על כדור קטן של 5 מ"ג שאני לוקח כל יום (ועוד לידיעתו נתגלו אצלי לאחרונה עוד מספר גידולים ובשבוע הבא אני מתחיל סדרת טיפולי קרינה) ואכן אני מתחיל לתהות אולי זה בגלל שהוא רודף אותי תמידית בפורום הנכבד הזה.
ומן הסתם הודעה זו תמחק אך לפחות יצאתי ידי חובת מחאה ופלא שלא מוחקים את ההודעה המתריסה שלו שהיא נגד תקנות הפורום שלא להשפיל אישית בשמו אף אחד.

כבודו הוא ממש צדיק גמור, מעולם לא רדף ולא ציער ולא עקץ שום מישהוא כאן בפורום, לא בגלוי ולא ברמיזה, מעולם לא סיפר כאן בגנותו של שום יהודי, לא יהודי סטמר ולא יהודי בעלזא ולא יהודי וויזניץ, חס ושלום!! ......
אוי, הרי ממש היום כתבתי כאן איזה סיפור על נשי סטמר שהכשילו בעליהן באיסור נדה רח"ל ..... אוי....

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 5:07 pm

אכן, ולכן קבלתי את עונשי, אך אשמח לראות קישורים המוכיחים את דבריך מכיוון שזכרוני חלש ולא זכור לי

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 5:10 pm

אהא!, מי כתב כאן [בתוך כ"ד שעות...] שורות אלו?: viewtopic.php?f=53&t=28017&p=826905#p826842
איך שנשים מקהילת סאטמאר הכשילו את בעליהן באיסור כרת רח"ל......
זה לא לשון הרע, חס ושלום!! אמת?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 5:25 pm

הפורום מלא בעובדות וסיפורים לא מחמיאים על קהילות שונות (ולמרות שזה אסור אף על אישים) וזה לצורך הדיון ולא בכדי להשפיל. יש מנהג של גילוח לנשים והוא גורם למכשול, מן הסתם המכשול נגרם גם בקהילות אחרות בהם קיים המנהג שכן המציאות היום היא שקשה לשמור על המנהג בגלל סיבות שונות שלא כאן המקום לפרטן, אך מה שנאמר לי הוא מחסיד קהילת מהר"א שיודע זאת מגוף ראשון וכדרכי אני משתדל לדייק בדברי ולהביא דברים כהווייתן ולא בכדי להשמיץ ולהשפיל קהילה זו או אחרת (ואתה אפילו לא משתייך לקהילת מהר"א).

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 5:26 pm

זאב ערבות כתב:לידיעתו נתגלו אצלי לאחרונה עוד מספר גידולים ובשבוע הבא אני מתחיל סדרת טיפולי קרינה

רפואה שלמה, וחיים ארוכים ובריאים!

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ב' מרץ 04, 2024 5:55 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:אהא!, מי כתב כאן [בתוך כ"ד שעות...] שורות אלו?: viewtopic.php?f=53&t=28017&p=826905#p826842

הפורום מלא בעובדות וסיפורים לא מחמיאים על קהילות שונות (ולמרות שזה אסור אף על אישים) וזה לצורך הדיון ולא בכדי להשפיל.

כשראיתי את דבריו הנוראיים של ר' זאב חשבתי שהרב אראל כבר ימחה את המחאה הראויה, ושוב חשבתי שלדברי לה"ר/רכילות כאלה אסור בכלל להתייחס, אך משכבר התייחס לזה הרב אראל בעקיפין חשוב להצטרף למחאה על כתיבת דברים שכאלה בפורום.
איך יתכן לכתוב האשמות חמורות שכאלה ועוד בצורה כוללנית על בני קהילה קדושה לה', ועוד להסתתר תחת ההיתר "הפורום מלא"... "וזה לצורך הדיון".

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 5:58 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:אהא!, מי כתב כאן [בתוך כ"ד שעות...] שורות אלו?: viewtopic.php?f=53&t=28017&p=826905#p826842
איך שנשים מקהילת סאטמאר הכשילו את בעליהן באיסור כרת רח"ל......

הפורום מלא בעובדות וסיפורים לא מחמיאים על קהילות שונות (ולמרות שזה אסור אף על אישים) וזה לצורך הדיון ולא בכדי להשפיל. יש מנהג של גילוח לנשים והוא גורם למכשול, מן הסתם המכשול נגרם גם בקהילות אחרות בהם קיים המנהג שכן המציאות היום היא שקשה לשמור על המנהג בגלל סיבות שונות שלא כאן המקום לפרטן, אך מה שנאמר לי הוא מחסיד קהילת מהר"א שיודע זאת מגוף ראשון וכדרכי אני משתדל לדייק בדברי ולהביא דברים כהווייתן ולא בכדי להשמיץ ולהשפיל קהילה זו או אחרת (ואתה אפילו לא משתייך לקהילת מהר"א).

תלמד חפץ חיים הלכות לשון הרע,
אפילו מעשיות אמיתיים לחלוטין, יש בסיפורם משום לשון הרע, שמעת פעם ע"ז???
אם כבודו מתאווה באמת לפרסם סיפורים, למה להזכיר שמות???? איזה תאווה היא זה להזכיר שם קהילה, שבכללות רובם ככולם יראים ושלימים חרדים לדבר ה', הרי אפשר לספר אותו סיפור בלי הזכרת שם קהילה, [היה מעשה בקהילה פלונית ממוצא הוגרי שמקפידים על גילוח וכו'.....]

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 6:20 pm

קרית מלך כתב:
זאב ערבות כתב:

הפורום מלא בעובדות וסיפורים לא מחמיאים על קהילות שונות (ולמרות שזה אסור אף על אישים) וזה לצורך הדיון ולא בכדי להשפיל.

כשראיתי את דבריו הנוראיים של ר' זאב חשבתי שהרב אראל כבר ימחה את המחאה הראויה, ושוב חשבתי שלדברי לה"ר/רכילות כאלה אסור בכלל להתייחס, אך משכבר התייחס לזה הרב אראל בעקיפין חשוב להצטרף למחאה על כתיבת דברים שכאלה בפורום.
איך יתכן לכתוב האשמות חמורות שכאלה ועוד בצורה כוללנית על בני קהילה קדושה לה', ועוד להסתתר תחת ההיתר "הפורום מלא"... "וזה לצורך הדיון".

לא האשמתי בדברי אף אחד אלא כתבתי עובדה ועל "מכשול נורא" שנגרם עקב כך. אם הדבר אכן קרא, והדבר אומת ע"י אחרים (בתוספת דברים שאיני יכול לפרטן), אכן זה דבר שצריך לתת עליו את הדעת איך מנהג יכול לגרום למכשול חמור דאורייתא, ובין השאר שלחתי את הדברים לרב המטפל בעניני מקוואות ושלח את הדברים לרבנים אחרים עם הכותרת "כתב לי ידיד מארה"ב - כדאי לרבנים להפנים היטב את הסיפור"! ומדוע שלא ידונו על כך בפורום? ועוד, לו הייתי כותב רק את העובדה שנגרם מכשול, ניחא, הייתי מקבל את הביקורת, אך הוספתי שהקהילה טיפלה בנושא. ודרך אגב כשסיפרתי את הדברים למאן דהו הוסיף שאיזה גביר שלא נקב בשמו מחסידי לובביץ שמע באקראי שתי נשים מדברות ביניהם שאינן הולכות למקוה בגלל שהוא מלוכלך, והלך ובנה בקראון הייטס מקווה מפואר להפליא בעלות של מליוני דולרים, כלומר כשיש מכשול צריך להתריע ולטפל בנושא. ונניח שנודע לי שיש מכשול, האם עלי להעלים את הדבר מפני הקפדתו של אראל שמיד יאמר עלי שאני משמיץ ומוציא שם רע וכדומה? זה בסופו של דבר פורום תורני שנועד לדסקס בין השאר נושאים מעין אלו. ואני מעיד על עצמי שלא העליתי את הנושא בכדי להשמיץ וללכלך אלא לעורר ותו לא, ומי שאינו מוכן לקבל את דברי כפשוטם שלא יקבל.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' מרץ 04, 2024 7:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נטורי קרתא

הודעהעל ידי נטורי קרתא » ב' מרץ 04, 2024 6:28 pm

לאחר מעקב ממושך התגלה חוק טבע חדש:
אשכול שצובר 127 הודעות תוך יום אחד - ואין שום נפק"מ בנוגע לנושא או לזהות המשתתפים - מניב אוטומטית התנצחות עזה בין אראל לזאב.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 6:39 pm

איש_ספר כתב:
להתהלך כתב:
איש_ספר כתב:
לוצאטי כתב:

אתה כותב כמה פעמים שלא היה כ"כ אלימות והיה רק ביקורת.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 6:41 pm

זה נורא להבין מה קורה כאן, איזה עלילה שפלה שהביאה לשפיכות דמים ממש, אוי לנו שכך עלתה בימינו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 6:43 pm

להתהלך כתב:
איש_ספר כתב:
להתהלך כתב:
איש_ספר כתב:
לוצאטי כתב:

אתה כותב כמה פעמים שלא היה כ"כ אלימות והיה רק ביקורת.
לצערי אני לא זוכר אפילו לא פעם אחת.
אני לחלוטין לא יודע, מה שיעור האלימות ומה שיעור הביקורת.
כתבתי רק דבר אחד, שהביקורת היו לה פנים רבות.

נטורי קרתא

הודעהעל ידי נטורי קרתא » ב' מרץ 04, 2024 6:49 pm

תוכן כתב:
נטורי קרתא כתב:על המקרא נכתבו אלפי חיבורים, והחיבור הזה כמו חיבורים רבים אחרים בחר לעצמו פירושים שמצאו חן בעיניו. אך המבקרים טענו שהחיבור מקדם אג'נדות נסתרות ממניעים פסולים, בעיקר לאור הפירושים שהוא לא מצטט. ביקשו למצוא כפירה בעולם הבא, כפירה במלאכים ועוד טענות שטותיות שהוכחשו מיניה וביה. עכשיו אתה מגיע בטענה חדשה - שהיא למעשה מה שנקרא בשפה הפסיכולוגית "השלכה". ליהודי ירושלמי שלא הציץ מימיו מחוץ לבית המדרש אתה מייחס מגמות מודרניות, הנושבות בעוז בעולם המערבי, שהיה רחוק ממנו כרחוק מזרח ממערב. בטוחני שהוא בעצמו לא היה יודע לנמק ולהצדיק את הבחירות שלו, מלבד העובדה שהם פשוט מצאו חן בעיניו, כי הוא היה יהודי שכולו תורה ונטף אהבה לה' ולתורתו ולעמו, וכך בחר מה שנשמע באוזניו יפה ומתקבל. בוודאי שהמחבר לא ידע שהדת והרציונליזם צרות זו לזו. בביקורת זו אתה חוטא בפרשנות שלא על פי ההקשר. ראה הוזהרת!

אתה צודק בכל מילה. אבל אני לא מגיע עם שום טענה חדשה, אלא חוזר על הטעות הישנות בצורה קצת אחרת. תכלית ההעדפות שלו, ולא משנה מאיפה הם הגיעו, נתנו ביטוי להשקפת עולם רציונליסטית, שזה אומר, הכנסת תכנים מסוימים והשמטת תכנים אחרים. ועל זה הביקורת. ודרך אגב, אין לדברים שלי אפילו לשיטתך שום קשר להשלכה, עיין שוב.

לא ולא. העדפותיו לא נתנו שום ביטוי להשקפת עולם רציונליסטית, וכבר הוכח שיש קטעים מלאי יראת שמים ואמונה, ואפילו באופן מוגזם. כך שהרציונליסטים לא יהיו שבעי רצון כלל מהחיבור. הביקורת העניינית על החיבור היא שאין לו קריטריון ברור וגישה בהירה לגבי מהו פשט ומה לא. אבל ביקורת כזאת לא יכולה להצדיק ג'יהאד.
אלא מאי? בעיניך אתה רואה רציונליזם, כי מבחינתך זהו האיום הגדול על אמונתך. לזה קוראים השלכה. לכן כשעומדים לפניך שני פירושים, אחד נעים ואחד מוקשה, אתה תעדיף את המוקשה, כי מבחינתך הדת והשכל אויבים זה לזה, ואילו הוא יעדיף את הפירוש הנעים, כי הוא רואה את הדת כי נעמה, ומסיבה זו עצמה אתה רואה בו אפיקורס. הפוך בה והפוך בה.

תוכן כתב:
נטורי קרתא כתב:קצת פחות נחמד לגלות שאתה מקבל את חוליי החברה כעובדה שאין לשנותה.

אני משתדל לנהל תרבות ויכוח ענייני, כולם מוזמנים להצטרף. אני אבל מודע לזה, שאין בכוחי לשנות את החברה, רק את עצמי אני יכול לשנות - קצת - אולי.

אינך רשאי לזרוק בקבוק נפט על גבי אש משתוללת ולטעון בתמימות מעושה שזה לא המקום למדורות אש, ומבחינת העירייה זה המקום לפסולת. כשאתה תורם את חלקך לג'יהאד, אתה שותף מלא.

תוכן כתב:
נטורי קרתא כתב:נניח שאכן דרכם של חברי פשש"מ להמציא בדותות, אבל האם אינך מכיר את הטיפוסים הקנאיים? נשגב מבינתך להאמין שהם צבאו על פתחו של רב כדי להרתיע אותו?

יכול להיות שבאו לבית הרב לדון איתו, וגם זה אני מסתפק, כי לא מדובר בקנאות עובר לסוחר. אבל לומר שהיתה פה אלימות וכיוצא, לדעתי מדובר בהמצאה מהחל ועד כלה. בכל מקרה, האנשים שאני מכיר שהתעסקו בנושא, רחוקים מכל אלימות שהוא כרחוק מזרח ממערב.

כדאי שתעדכן את ר' דוב לנדו בעניין. יש לו תפיסה מעניינת לגבי הקנאים האלה...
בינינו, מי שהוציא את אפו מחוץ לביתו בשנתיים האחרונות אפילו פעם אחת יש לו הרבה מחשבות לגבי מבחן המציאות שלך. או שאתה מתגורר באנטרטיקה.

תוכן כתב:

לא היה שום ספק שבעולם שהכל ממניעים טהורים. נער הייתי וגם זקנתי ומעולם לא ראיתי אדם שפועל במחלוקת שלא לשם שמים. זה ברור. השאלה היתה אחרת לגמרי: מה הסיבה שהוא מאמין שהחומש הוא מכשול? איזו נקודה מפריעה לו בחומש? אותה נקודה של רציונליזם שמפריעה לך?

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 6:51 pm

סעדיה כתב:איני מכיר אישית את הרב תוכן, ולא את חביריו, אבל צר לי על רצח האופי שעושים לו.
לפי מה שזכור לי מתקופת הפולמוס, אף אחד, כולל ה'קנאים הקיצוניים המטורפים' שהתקשרו לארה"ב [לדברי הרה"ג מתהלך], לא חלמו להאשים את ר' נפתלי זצ"ל בחוסר ירא"ש או שייכות למכון מנדל.
הטענה שהתהלכה אז [וצ"ע מקור השמועה] הוא שלא ר' נפתלי לבד חיבר את הספר, אלא היו מעורבים שם עוד ידים, ותלו את הכל באילן גדול הלא הוא ר' נפתלי אנשין.
הסיבות שאמרו כך, מלבד 'עדויות' של אנשים, וראיות נסיבתיות, הוא מזה שמרוב זעזוע מתכני הספר היה קשה להאמין שהוא מעשה ידיו להתפאר של ר' נפתלי, דוקא בגלל שנודע כירא"ש מרבים.
מהו האמת, אינני יודע. או שה'עדים' שיקרו לרבנים, וכבר מצאנו כן במשך הדורות, או שבעלי אינטרסים בהספר מציגים מצג שוא כאילו ר' נפתלי לבדו כתב הכל.
מה שברור, שלומר שמישהו האשים את ר' נפתלי בחוסר ירא"ש וכדו', הוא שקר גס.
גם על אברכים יקרים שליבם בוער בקרבם, כדוגמת ר' תוכן וחביריו, גם אם הם טועים ומטעים, אסור להעליל ולהוציא ש"ר.

ולא צר לך על רצח הרבה יותר חמור שעשו בצורה ציבורית, עד כדי רצח ממש, הרי הבאנו ויש עוד המון דוגמאות מכל המכתבים שיצאו נגד החיבור על סמך עלילת שקר, שאני כתבתי את הספר ולא הרב נפתלי, ועל זה עוד עלילה כאילו אני קשור למכון מנדל וכו', ויש לך צ"ע מקור השמועה, כי כך וכך, אבל מה הבעיה לשפוך כל טינופת על אנשים בלי להכיר ולדעת מה היה באמת, ועוד לעשות את זה בצורה של דרשות מפורסמות ברבים, עם חרמות ונדויים, לא לתת אפילו לעשות מהדורה אחרת, ואין כאן המקום ואין את הזמן לתאר באיזה אלימות וטרור זה נעשה,
רק את הדבר הפשוט לברר כדת וכדין, אין צורך, אפשר לדרוש בחוה"מ ברבים, ועוד על ידי איש מפורסם בעל תורה, לומר בוודאות, יש חומש של מנדל ומינות, בלי שום בירור.
העדויות של אנשים, אנשים רשעים שקרנים, אף אחד לא טורח להושיב בית דין, ולקרוא ולחקור מה קורה באמת, וכל מה שנאמר ונכתב בשנת תשפ"ב היה בלי שיכירו אפילו מה שכתוב בספר, ולא ידעו בכלל מי זה רבי נפתלי ומי זה אורי הולצמן, רק היתה להם מערכה נגד החברים היקרים שלי, והכל הותר בשביל זה.

ועוד אתה מיתמם ומסתפק מה האמת, האם רבי נפתלי כתב את הספר, איזה שקר ועזות וגסות יש בטענה שכזאת,

הרי אלו שצועקים עליכם להביא ראיה, ולא על הנרדף להביא ראיה.

עד היום הזה לא היה אחד שטרח לדבר איתי, להכיר אותי, הרי לשיטת המקטרגים הוא , שאני כתבתי את זה, ומוזר עד למאוד, שאף אחד לא פונה אלי, ולא מכיר אותי.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 6:53 pm

איש_ספר כתב:לצערי אני לא זוכר אפילו לא פעם אחת.
אני לחלוטין לא יודע, מה שיעור האלימות ומה שיעור הביקורת.
כתבתי רק דבר אחד, שהביקורת היו לה פנים רבות.

אני כן יודע איזה אלימות היתה כאן, וזה לא היה סוד, אם אתה לא יודע למה אתה מגיב,

זה שהחומש נכתב על ידי שהוא שקר גס, זה ברור ולא צריך לבדוק, אבל זה שהיה כאן אלימות וטרור, זה לא ברור.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 6:56 pm

איש_ספר כתב:

בלינק שנתת, לא מדובר מדובר בדברים שאמרו עליו, אלא על הפירוש. כלומר, טענו שחבורה ידועה שותפה ליצירת הפירוש. בתגובה לכך נטען שהחבורה אליה הוא רומז אינה קשורה לחומש כלל.

עוד שקר, כתוב שם שאותו בית מדרש הוציא את זה, ולא כתוב שהחבורה הזאת היא שותפה לדבר, אלא כביכול יש כאן מהלך של אותו בית מדרש משכילי , ועושה ליצנות מתורה שבעל פה, הוציא את הספר הזה.

באמת תמוה לי איך אותו חכם, לא חשש לדבר כך בלי לעשות שום בירור כל שהוא.

יהושפט

Re: הגאון בעל מחבר פשוטו של מקרא זצ"ל

הודעהעל ידי יהושפט » ב' מרץ 04, 2024 7:55 pm

איש_ספר כתב:
והסוף הוא קשקוש מוחלט. תוכן הוא איש פרטי, לכן כל הדעות המשונות שלו, הם עסק שלו עם עצמו או עם מי שמעונין להמנות על חבריו, משא"כ מי שמפרסם פירוש על חומש, שעתיד להיות ספר הספרים בכל ת"ת ובית ספר.

במחילה לא הצעתי חלילה לפתוח מערכה נגדו, אלא שאלתי מה הוא ירגיש אם תתנהל מערכה כזו נגדו
ואכן לא סביר וגם אין סיבה שתתנהל אחת כזו, הרבה יותר סביר מה שכתבו כאן לעיל שיטפלו לפורומינו הנכבד

בעיני, לעמוד ולטעון שלאדם לא אמור להיות אכפת ממערכה נגדו [בלי קשר לשאלה אם היא מוצדקת או לא] היא חוסר אנושיות ממדרגה ראשונה

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 9:54 pm

זאב ערבות כתב:
קרית מלך כתב:
זאב ערבות כתב:

לא האשמתי בדברי אף אחד אלא כתבתי עובדה ועל "מכשול נורא" שנגרם עקב כך. אם הדבר אכן קרא, והדבר אומת ע"י אחרים (בתוספת דברים שאיני יכול לפרטן), אכן זה דבר שצריך לתת עליו את הדעת איך מנהג יכול לגרום למכשול חמור דאורייתא, ובין השאר שלחתי את הדברים לרב המטפל בעניני מקוואות ושלח את הדברים לרבנים אחרים עם הכותרת "כתב לי ידיד מארה"ב - כדאי לרבנים להפנים היטב את הסיפור"! ומדוע שלא ידונו על כך בפורום? ועוד, לו הייתי כותב רק את העובדה שנגרם מכשול, ניחא, הייתי מקבל את הביקורת, אך הוספתי שהקהילה טיפלה בנושא. ודרך אגב כשסיפרתי את הדברים למאן דהו הוסיף שאיזה גביר שלא נקב בשמו מחסידי לובביץ שמע באקראי שתי נשים מדברות ביניהם שאינן הולכות למקוה בגלל שהוא מלוכלך, והלך ובנה בקראון הייטס מקווה מפואר להפליא בעלות של מליוני דולרים, כלומר כשיש מכשול צריך להתריע ולטפל בנושא. ונניח שנודע לי שיש מכשול, האם עלי להעלים את הדבר מפני הקפדתו של אראל שמיד יאמר עלי שאני משמיץ ומוציא שם רע וכדומה? זה בסופו של דבר פורום תורני שנועד לדסקס בין השאר נושאים מעין אלו. ואני מעיד על עצמי שלא העליתי את הנושא בכדי להשמיץ וללכלך אלא לעורר ותו לא, ומי שאינו מוכן לקבל את דברי כפשוטם שלא יקבל.

מאחל לך רפואה שלימה וחיים ארוכים
כל טוב
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ג' מרץ 05, 2024 12:14 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 10:48 pm

סיפר הגר"י גלינסקי זצ"ל:
הייתי בבית אחד מגדולי הדור הקודם, והגיעה קבוצת עסקנים הפועלת לשם שמים, לגדור גדרים ולסכור פרצות, להזהיר ולהתריע.
וכידוע, "כל מחלוקת שהיא לשם שמים סופה להתקיים" (אבות פ"ה מי"ז), יהיה מי שיזין אותה… לשם שמים = אש ומים.
דיווחו על פירצה חדשה. פלוני יוזם כך כך, והתוצאות מי ישורן. יש לצאת בחרם ושמתא וארור ונידוי. הנה, הנוסח כבר מוכן, דרושה רק החתימה.
פנה אלי הגדול: "נו, רבי יעקב, מה דעתך?"
וכי לשמוע לדעתי הוא צריך? אבל הבנתי מה רצונו.
נעניתי ואמרתי: המדרש (ילקוט שמעוני אסתר ו) מספר, שכאשר שמעה בתו של המן את קול הכרוז הקורא: "ככה יעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו" עלתה לגג לראות במחזה. ראתה וסברה שהרוכב העטוי בגדי מלכות אביה הוא, והכרוז הקורא לפניו הוא מרדכי. מה עשתה? נטלה עביט של שופכין והטילה על ראשו. נשא המן עיניו, כולו נוטף סחי ומיאוס. כיון שראתה שאביה הוא, נפלה מהגג ומתה. זהו שנאמר "והמן נדחף אל ביתו אבל" מביתו שמתה, "וחפוי ראש" – מהטינופת שנטפה על ראשו…
ומה בא מעשה זה ללמדנו?
שאם אתה עומד לשפוך דלי שופכין על ראשו של מישהו, אל תסתמך על מה שנראה ומסתבר, אלא תרד מהגג ותבדוק היטב!…
ונענע לי בראשו.
וכמה כעסו עלי…
נערך לאחרונה על ידי חברא ב ב' מרץ 04, 2024 10:51 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 10:49 pm

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:
קרית מלך כתב:
זאב ערבות כתב:

אני מאחל לך רפואה שלימה, ותהיה בריא אולם, והקב"ה יתן לך ראש ישר, [תרתי משמע], אז תבין ותשכיל, שאם אתה עושה עוול זה עוולה!, ואל תבזבז עוד זמנך היקר לגבב דברים להצדיק את עצמך, ובזה גמרתי
אם הבנת טוב, ואם לא, אני מתפלל עליך שתבריא בשלימות, בגוף ובשכל, אולי פעם יבוא זמן ותבין
כל טוב

ממש פלא פלאים, כל האשכול מדבר באי הצדק שנעשה למחבר הספר ושחשדו אותו בכל מיני חשדות שווא וכיצד זה גרם למותו בלא עת שזה ממש בגדר רציחה, והנה ממש באשכול זה אתה שופך את דמי ומבזה אותי לעיני כל ומאשים אותי בעוולות וגיבוב דברים ושאני עוד מצדיק את העוולות... ועוד כל מיני ביטויים באידיש שאיני אמור להבין כאילו אני איזה רשע מרושע שבא להכפיש את הקהילה שלך במזיד ובמכוון. ישמעו אזנך מה שפיך מדבר. ממש לא יאומן, כאילו אתה מדבר אל איזה שוטה שאין לו שכל ובינה להבין דבר ועוד נותן לו ברכה מעומק הלב שיבין וישכיל פעם.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 10:52 pm

קיינער האט אייך נישט דא מבזה געווען, קיינער האט נישט געזאגט איר זענט א רשע מרושע און א ודאי נישט שופך דמים געווען..., דרייט נישט קיין קאפ און האקט נישט קיין טשייניק
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ב' מרץ 04, 2024 11:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 10:59 pm

זאב ערבות כתב:ועוד כל מיני ביטויים באידיש שאיני אמור להבין

בלי להכנס לכל הדו"ד ביניכם, הביטוי באידיש שכתב אראל הוא:
"א טויטן באגראבט מען נאר ווייל ער לאזט זיך"
ופירושו:
"מת קוברים, כי הוא נותן".

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 167 אורחים