מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

טעם התנגדות הגדולים לתכלת

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
מעט דבש

Re: טעם התגדות הגדולים לתכלת

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' ספטמבר 13, 2022 3:34 pm

יהושפט כתב:...בעקבות דין בפורום השכן שהתגלגלתי אליו...
[מי שרוצה מוזמן לעיין באשכול המפלצתי שם מעמ' 86 לערך, ולראות את התהליך שעברתי תוך כדי דיון...

https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?p=659776#p659776
https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... 80#p663380
נערך לאחרונה על ידי מעט דבש ב ג' ספטמבר 13, 2022 10:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' ספטמבר 13, 2022 4:58 pm

עוד נקודה חשובה שלא הארכנו מספיק, הוא למה בכלל אנשים ישתמשו באק"ק לכחול נטו, אם אפשר בקלות להשמש בקלא אילן, שהוא ממש בדיוק אותו דבר.
ומה שמביאים מפליניוס שאק"ק עמיד יותר מקלא אילן, שם הוא מדבר על סגול מהאק"ק, ולא כחול. ולא אפשר כלל להגיד, לפי מיטב הבנתי, שכחול האק"ק עמיד יותר, כיון שהם בדיוק אותן חומרים. וזה לכאורה ראיה גדולה שלא השתמשו בהאק"ק לכחול.
ד"ר מנדל סינגר כנראה הוא הראשון שעמד בזה מלפני 20 שנה, ראה דבריו כאן.

https://www.tekhelet.com/pdf/mendel.htm

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' ספטמבר 13, 2022 5:45 pm

יהושפט כתב:
מלבב כתב:התכוונתי שזה לא יותר מספק לא שמסתבר שכן התיחסו ולא להיפך,( כל זה לשיטתכם, לי עצמי מסתבר שאופנת הרומיים לא התפשט לכל העולם והכותבים הרומיים לא כתבו רק על מנהגי רומי)

אני מחפש ראיה שהתייחסו, לא אפשרות. וכבר כתבתי שאני לא שולל שבחלק מהמקומות אפשר לפרש שהם התייחסו לכחול, אולם ראיה אין. והחילוק מובן.

בנוגע לאופנה, האופנה הזו התפשטה אפילו בא"י, וכמו שכותבת סוקניק מהאריגים שנמצאו בארץ, שכמעט כולם היו כמובן צמחיים, רק 4 אחוז מהם הם עם כחול, כל השאר עם ארגמן ירוק ושחור. ממש האופנה הרומאית במיטבה. אם כי יש לזה יוצא מהכלל אחד, בקומראן שם נמצא רק כחול, והחוקרים משערים שהקומראנים שהתבדלו מכל השפעות זרות, החזירו את עטרת תפארת צבע התכלת ליושנה.
נוסיף על כך, שכמצרך יוקרה, השוק הטבעי של הארגמונים בזמנם היה רק לאנשי האצולה הגבוהה של רומי, כך שחוץ מכמה יהודים שהפיקו תכלת בשביל מצוה, ואולי לעיתים לבדים אם הם היו עשירים מספיק, פשוט וברור שכמעט כל התעשייה הלכה רק לסגול ואדום ולא לכחול.

בגמרא עירובין משמע שתכלת לבגדים היה דבר נפוץ באר"י.
מה שלא מצאו הרבה כחול מן הצומח יתכן שזה בגלל שגם קלא אילן היה דבר יקר יותר משאר צבעונים אם כי פחות מתכלת.
ברור שגם ארגמן וגם תכלת היה רק לאנשי המלוכה ולעשירים גדולים, אבל עדיין היו עשירים חוץ מאנשי המלוכה, וגם היה מדינות אחרות חוץ מרומי.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' ספטמבר 13, 2022 5:56 pm

יהושפט כתב:וכעת לענין האריגים, כתבו לי שלו יהי שנוכל לזהות בוודאות כמו ע"פ בדיקת דנ"א או טכניקה אחרת שאכן אותם אריגים שנמצאו הם בוודאות מהאק"ק, עדיין כל אין עוד אין לנו מקור שידעו איך להפיק תכלת מהאק"ק בצורה מסודרת, יתכן שאותם ממצאים הם מאיזה מקרה בו מישהו יצא לו בטעות תכלת. אולם לדעתי הדבר רחוק מהדעת, שבדיוק אותם בדים מתי מספר שנצבעו בתכלת מקרית, הם אותם שישרדו ולא במקום אחד אלא בשנים או שלשה מקומות שונים, מתקופות שונות. הכל אפשרי כמובן, אבל נראה לי רחוק מאד מהדעת, ולכן לו יהי שבהמשך המחקר אכן יזוהו האריגים בוודאות גמורה, יש לזה משקל רב בעיני.

גם לו יצוייר שיוכיחו שזה מהאק"ק, צריכים לזכור שעיקר השאלה הוא כמה זה היה נפוץ בזמן חז"ל. שהרי עיקר הראיה הוא מחז"ל שלא הזהירו מזה כלל והזהירו רק מקלא אילן. אבל אם בזמנם לא היה נפוץ כלל, אז ראיה זו אינה כ"כ חזק. (כמובן זה יהיה קצת ראיה, והסבירות שזה תכלת יעלה פי כמה, אבל לדעתי הענייה לא יהיה זה ראיה ברורה כלל וכלל). (ונא לא לצעוק עלי מן התוספתא, ביארתי שהתוספתא מדבר מחילזון הידוע ולא מזהיר מאק"ק שלא היה נפוץ כלל לכחול, ויתכן שדמיו היו יקרין אפילו מתכלת האמיתי. ובפרט שממסכת ציצית נראה שלומדים שהברייתא במנחות הוא המשך הברייתא בהתוספתא. וקשה להוכיח שום דבר מהתוספתא, לדעתי.)
ולכן אף אם נוכיח שהם מהאק"ק. מה שבינתיים לא נעשה כלל כמו שביארת היטב היטב, צריך להתמודד בזה שכל הספרים מתקופת חז"ל מאריכים רק על סגול ולא על כחול. וכן צריך ליישב קושיית ד"ר זינגר למה ישתמשו בכחול אם יש להם קלא אילן.
בינתיים, זה רק תיאורטי, שעדיין אין שום הוכחה שהממצאים הם מהאק"ק.

אין רצוני להתווכח כעת על זה, אני יודע שהטענה שמצדדי התכלת אוהבים ביותר הוא תיאוריית השני חלזונות, כמו שנראה למעלה מדברי אחרון התלמידים שיושב ומצפה שאכתוב דברים כאלו, ודבריי אלו הם לו כמים קרים על נפש עייפה, שבינתיים העלה רק חרס בידו, מ"מ כתבתי האמת מה שנראה לי, ואיני אומר קבלו דעתי, ועל פרט זו אין בכחי להתווכח.
נערך לאחרונה על ידי כשתילי זיתים ב ג' ספטמבר 13, 2022 6:00 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' ספטמבר 13, 2022 5:57 pm

כשתילי זיתים כתב:עוד נקודה חשובה שלא הארכנו מספיק, הוא למה בכלל אנשים ישתמשו באק"ק לכחול נטו, אם אפשר בקלות להשמש בקלא אילן, שהוא ממש בדיוק אותו דבר.
ומה שמביאים מפליניוס שאק"ק עמיד יותר מקלא אילן, שם הוא מדבר על סגול מהאק"ק, ולא כחול. ולא אפשר כלל להגיד, לפי מיטב הבנתי, שכחול האק"ק עמיד יותר, כיון שהם בדיוק אותן חומרים. וזה לכאורה ראיה גדולה שלא השתמשו בהאק"ק לכחול.
ד"ר מנדל סינגר כנראה הוא הראשון שעמד בזה מלפני 20 שנה, ראה דבריו כאן.

https://www.tekhelet.com/pdf/mendel.htm

הרי אתה מודה שאק"ק לא דוהה כמו שכתב פליניוס, אז מה היה הלהיטות לתכלת בזמן התנך?
פליניוס כותב שהאק"ק לא דוהה בכביסה, והרדב"ז כותב שהקלא אילן כן היה יורד בכביסה, הרי שזה לא דומה.
במקום לשאול למה היו צריכים לאק"ק אתה יכול לשאול יותר שהרי בגמרא וברמב"ם מפורש שהתכלת יותר עמיד מקלא אילן, והתשובה היא שהחומר הוא לא דומה לגמרי, יש בקלא אילן חומר שמפריע לחיזור מושלם לכן זה לא נתפס מספיק חזק בצמר.

גם אם קלא אילן הוא חזק כמו האק"ק בשביל מה היו צריכים לערבב את האק"ק עם האדומת הפה כדי לקבל צבע האחלמה כמו שכתב פליניוס, הרי יותר זול להשתמש עם קלא אילן במקום האק"ק, ובכלל למה היו צריכים את האק"ק בשביל הסגול, הרי יותר זול לערבב קלא אילן עם חלזונות האחרות.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' ספטמבר 13, 2022 6:02 pm

לא מבין דבריך כלל וכלל. האק"ק כסגול לא דוהה. ככחול זה ממש קלא אילן וודאי דוהה.
התכלת האמיתי לא דומה ממש לקלא אילן, ומן הסתם לא דוהה. ופשוט

ושאר דבריך אינם מובנים כלל. כשמערבים האק"ק עם שאר דברים, זה לא רק האינדיגו של הקלא אילן, אלא הסגול של הקלא אילן, שזה לא דוהה, כמש"כ פליניוס

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' ספטמבר 13, 2022 8:00 pm

כשתילי זיתים כתב:לא מבין דבריך כלל וכלל. האק"ק כסגול לא דוהה. ככחול זה ממש קלא אילן וודאי דוהה.

ושאר דבריך אינם מובנים כלל. כשמערבים האק"ק עם שאר דברים, זה לא רק האינדיגו של הקלא אילן, אלא הסגול של הקלא אילן, שזה לא דוהה, כמש"כ פליניוס

לא ברור לי הענין
לטענת החוקרים כל תוצרי הארגמונים והקלא אילן, חזקים באותה מידה הם כולם צבעני יורה, וכולם לא אמורים לדהות בכביסה. וכמו שכתבת לא כתב פלינ' בשום מקום שהאק"ק דוהה בכביסה, הוא כותב שהתחליפים הצמחיים של הסגול, דוהים, והם אכן צבעים חלשים יותר.
גם בחז"ל קלא אילן הוא צבע חזק שצפון לא מעביר, ולא כתוב בשום מקום שהוא דוהה בכביסה, הבדיקה היא כמובן לא כביסה. ג
עכ"פ אין סיבה להניח שהכחול מהאק"ק עמיד פחות מהסגול.
כמובן שיש כאן קושיא על זיהוי האק"ק, כיון שמה ההבדל בינו לבין סתם קלא אילן. התירוץ המקובל שהחיזור של הקלא אילן בזמנם היה חלש יותר מזה של החלזון. בניסוי של שיינמן עם קלא אילן בתנאים של פעם לכאורה הוכח לא כך. רוי הופמן מציע עוד אפשרות, שהקלא אילן של חז"ל היה קלא אילן מדולל [שיטה שהשתמשו לדבריו במצרים] שהוא באמת פחות עמיד. ומה שלא חששו לקלא אילן טוב, משום שלטענתו מחיר הפקתו היה שווה ערך לזה מהארגמונים, אין לי יכולת לשפוט את הסבירות של הטיעון הזה, אבל צריך לבדוק האם הבדים שנמצאו מקלא אילן בכמות רבה בהרבה מהחלזון, לא מפריכים את טענתו, ככל והם מקלא אילן טוב.
כמובן, שאם נניח חלזון אחר, י"ל שהוא היה חזק יותר גם מהאק"ק והקלא אילן.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' ספטמבר 13, 2022 8:03 pm

מלבב כתב:
פליניוס כותב שהאק"ק לא דוהה בכביסה, והרדב"ז כותב שהקלא אילן כן היה יורד בכביסה, הרי שזה לא דומה.

אם אפשר ציון מדוייק של הרדב"ז.
יישר כח.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' ספטמבר 13, 2022 8:06 pm

מגופת חבית כתב:
יהושפט כתב:

אני אישית עד לפני ג' שבועות הייתי סבור כמו רבים וטובים א. שאכן נמצאו אריגים הצבועים בוודאות מאק"ק. ב. ששיטת הפקת הצבע ע"י העמדה בשמש היתה שייכת בזמנם, וממילא רחוק הדעת שלא הכירו אותה. ג. שהמקורות ההיסטורים הקלאסים באופן טבעי היו אמורים להתייחס לתכלת, ומשכך אף שלא חשבתי שמוכח שהזכירו, יש סבירות רבה שלא יתעלמו, וממילא נפרש באותם מקומות ידועים שלזה כוונתם. וכל זה ראיות חיוביות לזיהוי התכלת. ניתן כמובן לטעון שהיו שני תכלת גויית ויהודית, טענה שמתפלמסים עליה רבות שוב ושוב, לדעתי אין מקום לטענה זו, ואכמ"ל.
.

מאד מעניין למה חשבת כן ולמה חזר בך??

כתבתי כבר כמה פעמים שלתומי סברתי שהיות והתכלת היו חשוב גם אצל האומות כמוכח בתנ"ך ובחז"ל, מוזר שהם יתעלמו ממנו. עד שהתוודעתי [ואני באמת כועס על עצמי שלא ביררתי את זה בעבר] שצבע הכחול באופן כללי היה שנאוי אצלם שלא לומר נעדר חשיבות, וממילא אין שום סיבה שיתייחסו לכזה המופק מהחי. ואף אחד שהתעסק איתם לא דמיין לקחת את צבע האק"ק היקר כזהב וייצר ממנו משהו כחול. אלא מאי היה על פלינ' לספר שהיהודים משתמשים בו לתכלת ובגדים. באמת צע"ג...

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' ספטמבר 13, 2022 8:12 pm

לענין הגלאקו - המקום בו כביכול פלינ' כותב שצבע הפורפורא כצבע הים, ולענין הלוידיום, ראיתי כי מלאכתי נעשתה בידי אחרים, ואין טוב לי מלהעלות לכאן את דברי ר"ש טייטלבוים עצמו בספרו לולאות תכלת ובהערותיו לתרגום פלינ' שעשה, שבהגינות רבה מסביר שאין מזה שום ראיה.
לולאות.pdf
(1.5 MiB) הורד 98 פעמים

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' ספטמבר 13, 2022 11:41 pm

כשתילי זיתים כתב:לא מבין דבריך כלל וכלל. האק"ק כסגול לא דוהה. ככחול זה ממש קלא אילן וודאי דוהה.

אם אתה חושב שמעט הברום הוא זה שגורם לא להיות עמיד, א"כ קושיתך מעיקרא ליתא שהרי בקלא אילן אין ברום, ובאק"ק אפילו כששהה בשמש זה לא נהרס לגמרי.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ג' ספטמבר 13, 2022 11:43 pm

.
קבצים מצורפים
יקינטוםיוספוס פלאוויוס.png
יקינטוםיוספוס פלאוויוס.png (156.15 KiB) נצפה 4555 פעמים
נערך לאחרונה על ידי אחרון התלמידים ב ד' ספטמבר 14, 2022 10:12 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ד' ספטמבר 14, 2022 12:23 am

אחרון התלמידים כתב:הרב הרצוג. והיקינתום.
הרי הוא ז"ל בא מנקודת מוצא שלא ידע כלל ואף לא העלה בדעתו שיש אפשרות להפיק ממנו כחול, אלא רק סגול! וזה ברור למתבונן, שתפיסתו היתה משתנית לחלוטין אם התיידע לכך שישנה אפשרות גבוהה מאוד להפיק ממנו כחול, לא היה נדחק לא הוא ולא אחרים.

חז"ל לימדונו שבמילי דעבידי לגלויי לא משקרי אינשי. הנה דבריו המלאים של הגרי"א הרצוג. ישפטו הקוראים האם מי שכתב כנ"ל לגבי שיטת הרב הרצוג הוא בגדר 'אינשי'.
קבצים מצורפים
הרב הרצוג 1.jpg
הרב הרצוג 1.jpg (175.71 KiB) נצפה 4539 פעמים
הרב הרצוג 2.jpg
הרב הרצוג 2.jpg (150.57 KiB) נצפה 4539 פעמים

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 12:25 am

אחרון התלמידים כתב:...

אם אתה יכול בבקשה להעלות דף לפני ודף אחרי מויטרביוס. תודה.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ד' ספטמבר 14, 2022 12:50 am

.
נערך לאחרונה על ידי אחרון התלמידים ב ד' ספטמבר 14, 2022 10:09 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 12:56 am

אחרון התלמידים כתב:
...
ויטרוביוס
[/size], כתב על אדריכלות 10 ספרים. זה נשמע כמו גודל ש"ס מתיבתא, אבל - לא, כל הספרים יחד הם כחוברת בינונית, וכל פרק הוא בן כמה שורות. בחיבור מדבר איך בונים בנין מקום ציבורי וכו' על על ענינו וב' פרקים בספר השביעי מדבר על צביעת המקום.
וזה לא נכון שפרק אחד על סגול ופרק על כחול, ולא שאף אחד לא מכחיש... אף אחד לא מאשר! פרק מסויים מדבר על צביעה מאבנים וכו' קרוב לדומם ובפרק האחר צביעה מהחי. וכל הגשת הנושא מוטעה.

עכ"פ מהשפה הלטינית ההיא, תורגם הספר לעברית על ידי רוני רייך שנחשב מתרגם מקצועי מאוד, ציטטוהו כמה חוקרים (כגון כמה מהמאמרים 'צבע מהטבע' מאת ח. שורק א. איילון על צבעים טבעיים בעת העתיקה ת"א תשנ"ג 1993) ובעוד מקומות. הוא עצמו שולח לד"ר זיידרמן בהקשר בין הארגמן לתכלת המקראית (הערות לספר שביעי הערה 49).
ואכן תרגם בפשיטות שליוידום lividum הוא כחול. וזו ראי' נוספת וברורה שמהאק"ק הופק הכחול. אלא שהגוי תלה זאת באמונה תפילה ע"י מרחק מהשמש וכו', שזה לא נוגע לענין.

לא הבנתי למה תיאוריו איפה כל חלזון נמצא לא נוגעים לעניינינו, אולי ההסבר שלו הוא קשקוש, אבל את החלזון הכחול הוא שם בין המערב לצפון, לא ממש באזורינו, ולנו הוא דווקא מזכה את זה האדום.
עכ"פ, אני מבין שלדעת כבודו הכיר פלינ' ארגמון שפשוט צובע שחור, וואו, תגלית מדהימה, אולי זה ההסבר לדמו שחור כדיו של הרמב"ם, וצבעונין המשחירים, אני רץ לפרסם מאמר בענין. או שאולי במחשבה שניה, בעצם ראשונה וחצי, מה שויטרביוס התכוון בסגול עם גוון שחור, הוא התכוון גם בסגול עם גוון כחול, ובעצם הוא מתאר ארבעה גוונים של סגול, סגול כהה, סגול כחלחל, סגול טהור, מסתמא זה הנקרא המלכותי, וסגול אדמדם.
ונמשיך לקרוא, בפרק יד הוא מציע תחליף לצבעים הארגמניים, וראה זה פלא התחליף הזה מפיק סגול, ולא כחול. רק בהמשך הוא נזכר לספר משהו על תחליף אינדיגו בהקשר לדבריו על צבעים אחרים.
ולא אמנע מלהעתיק שוב את דבריו הברורים של טייטלבוים, עוד מתגד תכלת מפורסם, שלא רוצה חלילה למצוא אותה...
טייטלבוים.png
טייטלבוים.png (100.55 KiB) נצפה 4522 פעמים

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ד' ספטמבר 14, 2022 1:05 am

.
נערך לאחרונה על ידי אחרון התלמידים ב ד' ספטמבר 14, 2022 10:09 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 1:07 am

אנצל את הדיון כאן להעלות עוד נקודה חשובה מאד שהזכרתי לעיל בקצרה, ולפיה לא ברור לי בכלל האם נמצאה כבר שיטה שיכלו להפיק בה תכלת מהאק"ק בימים ההם
כל מי שיש לו מידע לתרום בנושא אודה לו מאד-

כידוע במשך שנים ניסו למצוא דרך להפיק תכלת, מהאק"ק שצובע בטבעי סגול, עד שהתגלתה השיטה, של העמדת היורה בשמש, דבר הגורם לפירוק מולקולות הMBI הצובעות סגול, וכך מתאפשרת צביעת כחול. וכך כותבים ברבים מהקונ' שבשיטה פשוטה זו צבעו בעבר תכלת.
אלא שאליה וקוץ בה, התברר שכדי שהשמש תפעל את פעולתה, צריך שהצבע יישב בכלי שקוף, בלי זה כמות קרני השמש שנכנסת מפתח היורה לא מספיקה לפרק את אותם מולקולות, מה גם שהיורה צריכה להיות מכוסה כדי שהצבע לא יתחמצן, והצבע יוצא סגול. כמובן שאיש בימים ההם לא צבע בזכוכית לבנה, ומשכך האופציה הזו לא היתה מעשית בזמנם. כפי שמתואר במאמרים המצ"ב נעשו נסיונות שונים לצבוע ע"י השמש בכלי לא שקוף והדבר לא צלח.
למעשה ככל הידוע לי, שנים פרסמו שיטות אחרות לצביעת כחול, באופנים שהיו יכולים להיות מוכרים בעת ההיא
ד"ר רוי עמנואל הופמן הצליח בצביעה שניה [קרי צביעה ביורה אחרי צביעת צמר שהפך לסגול, והוציא חלק גדול ממולקולות הMBI] להפיק צבע סגול כחלחל, שאחרי חימום באדי מים הפך לתכלת. כמובן שצביעה שניה היא בעייתית מבחינת ההלכה להרבה ראשונים, אולם הדבר שנוי במחלוקת, ומלב זאת ניתן לטעון שצביעה שניה כזו כשרה לכו"ע, ואכמ"ל. אך כל הרעיון שרק בצביעה שניה היו מפיקים תכלת, ממש לא נראה בסוגיא במנחות.
במאמר שהתפרסם לאחרונה ע"י הרב אריה לבנון, הוא ניסה שיטה אחרת, ומסקנת ממצאיו, היא שמבלוטות אק"ק המסופקות ע"י פתיל תכלת, שהם בלוטות שמיובשות בשמש לכמה ימים, הוא אכן הצליח להפיק תכלת, אולם מבלוטות שקיבל מטופורוביץ' שעברו הקפאה, ובעצם שימשו להכנת הצבע טריות, המקסימום שהוא הגיע אליו הוא כחול-טורקיז, רחוק מצבע השמים, וגם זה רק בכלי זכוכית שכאמור לא רלוונטי [אם כי לא ברור מה בדיוק גרם באותו ניסוי להפקת הטורקיז].
לבנון מעלה השערה שהשוני בין הבלוטות הוא משום שהם נאספים באזורים אחרים בים [קרואטיה ויוון בהתאמה], אך בעיקר נוטה לשער שייבוש הבלוטות בשמש משפיע על הצבע המופק, וגורם לו להיות כחול בקלות רבה יותר. ניסיתי לברר אצל רוי הופמן באלו בלוטות הוא צבע, ולא קיבלתי תשובה, אך מתוך מאמרו נראה שהוא צבע בבלוטות מיובשות, מה שמעלה את השאלה באם הניסוי היה נעשה בבלוטות טריות, האם היה יוצא תכלת אפילו בצביעה שניה, סביר מאד שלא.
כך שלמעשה ניתן לומר שככל הידוע נכון לעכשיו, עדיין אין שיטה להפקת כחול מהאק"ק בתנאי הקדמונים.
כמובן שאם האריגים שנמצאו הם אכן מהאק"ק, או ככל שנסבור מחמת ממצאים אחרים כמו הקונכיות שהתכלת היא מהאק"ק, אזי ברור שהם הכירו שיטה כזו, ובכל מקרה יתכן שהיתה להם שיטה שעדיין לא גילינו אותה, סביר לחלוטין. אולם תכל'ס נכון לידיעותינו עכשיו, לא ברור בכלל אם נמצאה שיטה כזו. כך שמי שחושב שהתכלת איננה מהאק"ק, יכול בהחלט לטעון שלא היתה כלל אפשרות להפיק כחול מהאק"ק.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ד' ספטמבר 14, 2022 1:14 am

.
נערך לאחרונה על ידי אחרון התלמידים ב ד' ספטמבר 14, 2022 10:10 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 1:18 am

אחרון התלמידים כתב:בס"ד

אתה צודק, אין ראי' שצבעו באק"ק כחול, שום ראי' הכל שטויות.
רק תעשה לי טובה שפעם הבאה שאני או אחרים נכתוב שלא כדאי להגיב, שאין זכות לדרוש עם אחר פעם לבזבז את זמננו על אלו שימצאו את התירוצים מתחת לנהר הסמבטיון, אל תספר, לא לי ולא לאחרים בתמימות, שפשוט לא עמדו על הנושא המדובר.

בקיצור זה לא התכלת! לא ולא ולא!!!
רק עצה קטנה: חוקר רציני לא כל פעם מתייחס למה שפלוני או אלמוני כתבו גם אם הם אמינים, אם יכול לבדוק בעצמו. בודק את הנאמר רואה את הדברים ומגיע למסקנה נכונה.
כן יתן לידידו שינה לילה טוב.

לא רוצה להגיב אל תגיב, כבר נוכחתי לראות מה ערך טענותיך, את החפץ שחשבתי שאולי אמצא אצלך לא מצאתי.
אבל תעשה לי טובה, כשעונים לך דברים פשוטים וברורים, זכותך להתווכח איתם, אבל אין לך זכות לזלזל בכל מי שחושב אחרת ממך ומסביר לך למה הראיות שלך אינם ראיות.
חוקר רציני בהחלט מראה שעוד אנשים אחרים ביחוד שגם אתה מעריך אותם חושבים כמוהו, זה בהחלט מראה איפה השכל הישר נמצא.
מה שחוקר רציני לא עושה, הוא לקבוע מסמרות בלי להכיר את החומר הרלוונטי שכתבו על הנושא, ולחשוב שהוא ממציא את הגלגל מחדש.

ותמשיך כהרגלך להתעלם מכל מה שכתבתי גם היום בארוכה, למה לדעתי יש צד רציני שזה כן התכלת, הרי ברור שאם לא הסכמתי עם טענותיך, אז בהכרח שזה "בקיצור זה לא התכלת! לא ולא ולא!!!", גם אם אציג טיעונים הפוכים. חוששני שפשוט לדעתך מי שמטיל תכלת, לא משום שהוא השתכנע שפלינ' דיבר עליה, לא יצא ידי חובה.

אני בהחלט שב ומצהיר במילים ברורות - ככל שידיעתי משגת אין ראי' מהמקורות ההיסטורים שצבעו באק"ק כחול, שום ראי', הרוב שטויות, והמיעוט הקטן נדחה בקל.
דומני שמיצינו את הדיון בינינו אא"כ יובאו כאן דברים חדשים. ואז אשמח לשנות את דעתי, אני לגמרי בעד שהאק"ק יהיה התכלת. ואפילו שימצא מקור ברור שכותב שהפיקו כחול מהאק"ק.
לילה טוב גם לך. והבוחר יבחר.
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ד' ספטמבר 14, 2022 2:10 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 1:28 am

אחרון התלמידים כתב:
יהושפט כתב:אנצל את הדיון כאן להעלות עוד נקודה חשובה מאד שהזכרתי לעיל בקצרה, ולפיה לא ברור לי בכלל האם נמצאה כבר שיטה שיכלו להפיק בה תכלת מהאק"ק בימים ההם

כידוע במשך שנים ניסו למצוא דרך להפיק תכלת, מהאק"ק שצובע בטבעי סגול, עד שהתגלתה השיטה, של העמדת היורה בשמש, דבר הגורם לפירוק מולקולות הMBI הצובעות סגול, וכך מתאפשרת צביעת כחול. וכך כותבים ברבים מהקונ' שבשיטה פשוטה זו צבעו בעבר תכלת.
אלא שאליה וקוץ בה, התברר שכדי שהשמש תפעל את פעולתה, צריך שהצבע יישב בכלי שקוף, בלי זה כמות קרני השמש שנכנסת מפתח היורה לא מספיקה לפרק את אותם מולקולות, מה גם שהיורה צריכה להיות מכוסה כדי שהצבע לא יתחמצן, והצבע יוצא סגול. כמובן שאיש בימים ההם לא צבע בזכוכית לבנה, ומשכך האופציה הזו לא היתה מעשית בזמנם. כפי שמתואר במאמרים המצ"ב נעשו נסיונות שונים לצבוע ע"י השמש בכלי לא שקוף והדבר לא צלח.
למעשה ככל הידוע לי, שנים פרסמו שיטות אחרות לצביעת כחול, באופנים שהיו יכולים להיות מוכרים בעת ההיא
ד"ר רוי עמנואל הופמן הצליח בצביעה שניה [קרי צביעה ביורה אחרי צביעת צמר שהפך לסגול, והוציא חלק גדול ממולקולות הMBI] להפיק צבע סגול כחלחל, שאחרי חימום באדי מים הפך לתכלת. כמובן שצביעה שניה היא בעייתית מבחינת ההלכה להרבה ראשונים, אולם הדבר שנוי במחלוקת, ומלב זאת ניתן לטעון שצביעה שניה כזו כשרה לכו"ע, ואכמ"ל. אך כל הרעיון שרק בצביעה שניה היו מפיקים תכלת, ממש לא נראה בסוגיא במנחות.
במאמר שהתפרסם לאחרונה ע"י הרב אריה לבנון, הוא ניסה שיטה אחרת, ומסקנת ממצאיו, היא שמבלוטות אק"ק המסופקות ע"י פתיל תכלת, שהם בלוטות שמיובשות בשמש לכמה ימים, הוא אכן הצליח להפיק תכלת, אולם מבלוטות שקיבל מטופורוביץ' שעברו הקפאה, ובעצם שימשו להכנת הצבע טריות, המקסימום שהוא הגיע אליו הוא כחול-טורקיז, רחוק מצבע השמים, וגם זה רק בכלי זכוכית שכאמור לא רלוונטי [אם כי לא ברור מה בדיוק גרם באותו ניסוי להפקת הטורקיז].
לבנון מעלה השערה שהשוני בין הבלוטות הוא משום שהם נאספים באזורים אחרים בים [קרואטיה ויוון בהתאמה], אך בעיקר נוטה לשער שייבוש הבלוטות בשמש משפיע על הצבע המופק, וגורם לו להיות כחול בקלות רבה יותר. ניסיתי לברר אצל רוי הופמן באלו בלוטות הוא צבע, ולא קיבלתי תשובה, אך מתוך מאמרו נראה שהוא צבע בבלוטות מיובשות, מה שמעלה את השאלה באם הניסוי היה נעשה בבלוטות טריות, האם היה יוצא תכלת אפילו בצביעה שניה, סביר מאד שלא.
כך שלמעשה ניתן לומר שככל הידוע נכון לעכשיו, עדיין אין שיטה להפקת כחול מהאק"ק בתנאי הקדמונים.
כמובן שאם האריגים שנמצאו הם אכן מהאק"ק, או ככל שנסבור מחמת ממצאים אחרים כמו הקונכיות שהתכלת היא מהאק"ק, אזי ברור שהם הכירו שיטה כזו, ובכל מקרה יתכן שהיתה להם שיטה שעדיין לא גילינו אותה, סביר לחלוטין. אולם תכל'ס נכון לידיעותינו עכשיו, לא ברור בכלל אם נמצאה שיטה כזו. כך שמי שחושב שהתכלת איננה מהאק"ק, יכול בהחלט לטעון שלא היתה כלל אפשרות להפיק כחול מהאק"ק.

בס"ד
כל קטע שאתה כותב רק מראה את חוסר ידיעתך המוחלט בנושא. אנא תלמד קצת ברצינות לפני שאתה כותב כאן דברים לא נכונים, אנא הנח זאת.

אני אכן חסר ידיעה בנושא, מעבר למאמרים שהבאתי, בדיוק לכן העליתי את ההודעה הזו, וביקשתי מידע נוסף למי שיש. ולא הביישן למד.
אבל כנראה שגם כותביהם חסרי ידיעה בנושא, וכמוהם אגודת פתיל תכלת שפרסמה את המאמר של לבנון לפני חודשיים, רק לך יש ידיעות שבינתים לא שמענו עליהם, ושמשום מה אתה מסרב לגלות לנו אותם. אולי לפחות תמחול על כבודך לציין כמה מר"מ ללימוד בנושא, רק ככה בשורה שתיים, אם לא קשה לך.

בכל מקרה, אם חוסר ידיעתי בנושא, שווה לחוסר ידיעתי ועושר ידיעותיך בענין אזכור ספרי התכלת באוה"ע, אז תאמין לי שאני הולך לישון בשקט.
וכיון שאתה באופן כללי, במקום להתדיין עסוק בחלוקת עצות טובות, גם לי יש עצה טובה, הכרזות - מסוג ככה זה, וזהו זה, ואמונת אברכים, לא משכנעות אף אחד, אף פעם. מין טבע אנושי מוזר שכזה.
היה שלום.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ד' ספטמבר 14, 2022 2:13 am

אחרון התלמידים כתב:
לייבעדיג יענקל כתב:
אחרון התלמידים כתב:הרב הרצוג. והיקינתום.
הרי הוא ז"ל בא מנקודת מוצא שלא ידע כלל ואף לא העלה בדעתו שיש אפשרות להפיק ממנו כחול, אלא רק סגול! וזה ברור למתבונן, שתפיסתו היתה משתנית לחלוטין אם התיידע לכך שישנה אפשרות גבוהה מאוד להפיק ממנו כחול, לא היה נדחק לא הוא ולא אחרים.

חז"ל לימדונו שבמילי דעבידי לגלויי לא משקרי אינשי. הנה דבריו המלאים של הגרי"א הרצוג. ישפטו הקוראים האם מי שכתב כנ"ל לגבי שיטת הרב הרצוג הוא בגדר 'אינשי'.

בס"ד
ראשית, אני מודה. שכעת ראיתי את דברי הרב הרצוג מתוך ציטוטים. הייתי צריך לעיין במקור, ושם הוא נותן צד שיש אפשרות לצבוע כחול מהאק"ק - הגם שלמעשה לא ראה זאת.
אבל לגופו של עניין מה זה רלוונטי.
א. ברור שהכחול שמופק היום משביע רצון.
ב. הינטינה שלו, השערה שהופרכה.
ג. הנידון כעת השעליו אנו דנים הוא האם כתבו הגויים הקדמונים שהופק כחול מחלזון הפורפורא, התשובה היא חיובית -אין אפשרות לערער על כך (ובחסדי הי"ת ישנם עוד ראיות באמתחתי אבל נראה שדי בזה). ועל זה נסוב הנידון כעת.
ד. שאר טענותיו של כבוד הרב הרצוג זצ"ל לגבי דברי חז"ל הופרכו והובררו עד דק. לא נראה שיש טענה כעת מהחברים הנכבדים לחזור כל הפולמוס.

דרך אגב, הכתב הנכבד כבר ידע אז - viewtopic.php?f=52&t=17911&p=171132&hilit=%D7%AA%D7%9B%D7%9C%D7%AA&sid=4916f3b82b7daceb250043afb25cf27e#p171132
לפני כל הידיעות והגלויים שהתווספו, ועומד מאז ועד היום על דעתו בגבורה - שזה ודאי לא התכלת.

פעם ראשונה שאחרון התלמידים מודה שטעה. כל הכבוד!
אבל מיד הוא ממשיך בזה"ל: "לגופו של ענין מה זה רלוונטי". ובכן, גופו של ענין שהערתי עליו הוא שהיתה כאן המצאה כדי לדחות את מה שהגריא"ה כתב שהיקינתום הוא סגול. המצאה זו הוכחה כשקרית (אולי לא בכוונת זדון גמורה), והדרינן למ"ש הגריא"ה שהיקינתום שעליו דיברו כותבי או"ה הוא סגול ולא כחול!
נוסף על כך נתבררה לנו מידת הידיעות והחקירות שבהם נקט אחרון התלמידים, ונפק"מ למי שעדיין לא קלט מה הולך פה שיידע מה משקל יש לתת להצהרותיו.
כל שאר המלל של אחרון התלמידים בהודעה זו אינו קשור כלל למה שאני הערתי עליו הפעם, ומטרתו היא רק לטשטש את הבירור הנוכחי ולהמשיך בזריית החול ובמלחמת ההתשה הנואשת המתנהלת כאן על ידו וע"י מלבב לאורך כמה וכמה דפים.
כמובן יש מה להשיב גם על כל השאר, אבל לא זו היתה מטרתי הפעם, וגם איני מתכוון לעשות זאת באשכול זה. אין לי את הזמן ולא את כוחות הנפש האדירים של הרבנים כשתילי זיתים ויהושפט המסוגלים להתדיין בנחת עם אנשים מעוטי ידע, הבנה, בקשת אמת והגינות.
אחרון התלמידים ומלבב מוזמנים להמשיך למרוח עוד ועוד דפים של קש וגבבא ממוחזרים. אני סיימתי את חלקי. הצלחה רבה. לילה טוב וכט"ס!
נערך לאחרונה על ידי לייבעדיג יענקל ב ד' ספטמבר 14, 2022 4:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ד' ספטמבר 14, 2022 2:26 am

אם עד עכשיו כבר הוכחנו שאחרון התלמידים לא יודע צורת אות לטינית, עכשיו נתברר שלא קורא צורת אות בעברית. כבר ביארנו היטב האיך שאין שום ראיה שצבעו באק"ק כחול, ואחרון התלמידים לא הבין שום מילה שכתבנו, והדיון בזה אך למותר.
אין מן הצורך לדבר עם אנשים כאלו, כל מי שקורא פה מבין שכבר התייחסנו לכל דבריו. אם יש מישהו מבחוץ שחושב שיש משהו בדבריו שלא התייחסתי אליו, בבקשה לכתוב כאן ואדון בה.
וידוע מאמר החכם, הראיה הגדולה שאק"ק לא התכלת, כשקוראים דבריהם של תומכיה. ותומכיה מאוס"ה.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ד' ספטמבר 14, 2022 2:58 am

נמחק
נערך לאחרונה על ידי כשתילי זיתים ב ד' ספטמבר 14, 2022 7:05 am, נערך 4 פעמים בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 3:14 am

אגב, מי שרוצה לראות איך נראה מחקר רציני בנושא, הן מבחינת המקורות הקלאסים, זיהוי הצבעים וכו' וכו', והן מבחינת ההתייחסות השקולה לכל צד וצד, ההבחנה בין תאוריה רצינית, להשערות פורחות, וההבחנה בין תאוריה להוכחה גמורה, ההתייעצות עם מומחים על כל פרט ופרט, ועוד כהנה וכהנה, מומלץ לקרוא את עבודת הד"ר של הרב הרצוג, ולו את החלק העברי שנדפס בתכלת מישראל, שלא לדבר על האנגלית.
ככה נראה מחקר של חוקר גדול, בעל ידע רחב, זהיר ושקול, שלא לדבר על ת"ח במקרה הזה.
כמות המקורות אליהם הוא מתייחס בכל פרט ופרט מחד [הוא לא חשב שבציטוט שתי שורות וחצי הענין מוכרע], והפקפוקים שהוא מעלה בהשערותיו שלו עצמו, עם ההדגשה כל העת שהשערות יפות עדיין אינם דבר מוכרח, פשוט להתענג.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ד' ספטמבר 14, 2022 6:31 am

אמנם אין בפורום הזו כפתור "תודה", אבל כאן המקום להודות להרב יהושפט שליט"א עבור הודעותיו המחכימות, והכל בשפה ברורה ונעימה ובדרך ארץ שקדמה לתורה.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ד' ספטמבר 14, 2022 6:55 am

אחרון התלמידים כתב:ויטרוביוס כתב על אדריכלות 10 ספרים. זה נשמע כמו גודל ש"ס מתיבתא, אבל - לא, כל הספרים יחד הם כחוברת בינונית, וכל פרק הוא בן כמה שורות. בחיבור מדבר איך בונים בנין מקום ציבורי וכו' על על ענינו וב' פרקים בספר השביעי מדבר על צביעת המקום.
וזה לא נכון שפרק אחד על סגול ופרק על כחול, ולא שאף אחד לא מכחיש... אף אחד לא מאשר! פרק מסויים מדבר על צביעה מאבנים וכו' קרוב לדומם ובפרק האחר צביעה מהחי. וכל הגשת הנושא מוטעה.

יהושפט כתב:

אם אתה יכול בבקשה להעלות דף לפני ודף אחרי מויטרביוס. תודה.

אחרון התלמידים כתב:

קשה לי כעת. אבל הוא לא מדבר שם כלל על צביעה, וזה לא שייך לנ"ד.

קבצים מצורפים
Screenshot_20220913-235131_Xodo Docs.jpg
Screenshot_20220913-235131_Xodo Docs.jpg (140.84 KiB) נצפה 4467 פעמים

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' ספטמבר 14, 2022 8:05 am

בקשה להרבנים החשובים @אחרון התלמידים @יהושפט @כשתילי זתים, אנא ממכם, זה דיון מאוד מעניין, למה לגרום להפסקת הדיון ע"י התקפות ילדותיות אחד על השני, איזה תועלת יש בזה, למה אי אפשר להתווכח באופן מכובד יותר בלי התקפות וזלזולים.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' ספטמבר 14, 2022 9:12 am

כיון שהוזכר כאן זהר עמר, עיינתי שוב בספרו שלא היה תח"י מקודם, וראיתי שבהמשך דבריו באותו מקום הוא כותב שלדעתו את הינקיטון המוזכר בקודקס יוסטיאנוס ובעוד מקור כמופק מהפורפורא, יש לפרש כמתייחס לתכלת. לא ברור לי מדבריו שם הוא אם הוא סובר שמוכרח שהכוונה לתכלת, כמו בתה"ש ועוד תרגומים, או שזו רק אפשרות סבירה מבחינתו.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ד' ספטמבר 14, 2022 9:56 am

.
נערך לאחרונה על ידי אחרון התלמידים ב ד' ספטמבר 14, 2022 11:34 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ד' ספטמבר 14, 2022 10:06 am

הרב יהושפט, לפי מה שהבנתי בדברי עמר, הוא מפרש שהתכלת הוא סגול כחלחל כדעת הרבה/רוב החוקרים, ומשו"ה הוא מפרש דברי יוסטיניטן כמכוון לתכלת.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ד' ספטמבר 14, 2022 10:17 am

ולאחרון התלמידים, אם אתה אכן כ"כ תמים כמו שאתה מייצג, אבאר את הבעיה בקיצור. השאלה הוא אם יש ראיה שבאק"ק צבעו כחול. אם תביא ראיה שיקנטינס הוא כחול, דבר שאף אחד לא מכחיש שלפעמים הוא כחול, זה לא כלום עד שתוכיח שכל שאר המקומות זה כחול. לכן אם אתה רוצה להוכיח שזה תמיד רק כחול, אתה צריך לעיין עכ"פ בדברי הרב הרצוג בכל הראיות שמביא שזה סגול (אפשר להשתמש עם תרגום גוגל) ולהפריך אותם. אם לא תעשה זאת, אז הגילויים החדשים שנתגלו לך מהרב ינקלביץ, (שציטטת מדבריו מילה במילה בלי להבין מה הוא כותב, וגם לא הבאת סוף דבריו שיקנטינס זה ודאי לא כחול טהור לדעתו) לא מעלה ומוריד כלל וכלל. מרוב הפשיטות לא כתבתי זה.
ולעניין ויטרוביוס, אף לו יצוייר שתמצא תרגום אחד שכותב כחול, כיון שיש הרבה תרגומים שכותבים אחרת, אז זה לא ראיה מויטרוביוס, מקסימום זה ראיה מהמתרגם שאתה מציין. לאמיתו של דבר גם מהמתרגם ההוא זה לא ראיה כלל כמו שהסביר לך הרב יהושפט.
....

(כתבתי זאת כתגובה לדברי אחרון התלמידים שמייצג עצמו כתמים, אבל שוב מחק הודעתו. ואני רואה שעכשיו מאיזה סיבה מחק כמעט כל הודעותיו על עניין התכלת. גם אני מחקתי קצת מהודעה זו כיון שיתכן שאחה"ת אינו עומד בדבריו הראשונים)

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ד' ספטמבר 14, 2022 11:49 am

בס"ד
אכן מחקתי הודעותיי.
לא נראה לי נכון כך לנהל דיון - כגון, טענה שמופרכת בורחים לטענה אחרת וכו', מו"מ חסר-תועלת ועקר לא יוצא שום דבר. פשוט כלום.

כגון:
בתחילה הכל לא נכון
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770018&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770018
אח"כ נכון, אבל השתנה.
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770195&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770195
אח"כ זה גם תלוי במקומות...
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770347&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770347
עד שנשאר שצריך להוכיח להפך....
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770620&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770620

בסיכום הדברים אודה קבל עם ועולם: יקינתום הוא סגול. ליוידום הוא סגלגל. אבל כירליאו/צירליאו/סירליאו. רצוני ג"כ להודות שהוא צהוב/שחור. אבל מגיבים אחרים כתבו שהוא כחול. לכן אני מודה: שפיליניוס א. לא ידע. ב. א"א לסמוך עליו. ג. לא נחשב בדורו לצדיק.

כתבתי אמנם בחריפות, ואם לא נזהרתי בכבודו של אחד אות יותר מהמגיבים אתנצל על כך. אך יותר טוב להישאר בדעתי הקודמת שלאחר כל כך הרבה ויכוחים שנוהלו כאן עם מאות אלפי צפיות בכל אשכולות התכלת. אין מה לחדש וחבל על הזמן.

עכ"פ, רק זאת ידעו הצופים שאם תומכי התכלת לא מגיבים הם לא נאלמו דום, אלא שזה ללא תועלת.
מה שראיתי מהנסיון המועט שלי, שמי שרצה באמת לבדוק ונכנס לנושא על מנת להגיע למסקנה, לובש היום תכלת אולי בצנעא. דיונים אחרים לא מביאים שום דבר.

מי שמעוניין לדעת, ברצינות, יוכל לשלוח לי באישי ואשמח לענות.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' ספטמבר 14, 2022 1:51 pm

יהושפט כתב:
מלבב כתב:

אם אפשר ציון מדוייק של הרדב"ז.
יישר כח.

תרפה

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' ספטמבר 14, 2022 2:04 pm

יהושפט כתב:

אני בהחלט שב ומצהיר במילים ברורות - ככל שידיעתי משגת אין ראי' מהמקורות ההיסטורים שצבעו באק"ק כחול, שום ראי', הרוב שטויות, והמיעוט הקטן נדחה בקל.
דומני שמיצינו את הדיון בינינו אא"כ יובאו כאן דברים חדשים. ואז אשמח לשנות את דעתי, אני לגמרי בעד שהאק"ק יהיה התכלת. ואפילו שימצא מקור ברור שכותב שהפיקו כחול מהאק"ק.
לילה טוב גם לך. והבוחר יבחר.

מה אתה אומר על ראיות אלו מספר חותם של זהב?

כעי"ז ראיתי שהביא ר"ש טייטלבוים שליט"א מש"כ החכם היווני פולוקס על
צבעי החלזונות "יש אלו שמתגוונים-'קסאנתיז', ואלו שנהיה קיאנוס..." ותרגום
'קיאנוס' ביוונית מאוחרת הינו כחול (אונומסטיקון, ספר א', מט; הנ"ל חי בתקופת האמוראים
בספרו על אבני החושן כתב אפיפניוס (מתקופת האמוראים) על אבן הספיר
"ספפירוס הוא אבן שלפי האמור דומה לפורפורה הנקרא 'בלאטטא'..." והנה
אבן הספיר היא אבן בגוון תכלת כמבואר בגמ' והרי לנו שהיו צובעים
מהפורפורה בזמנם בגוון תכלת (המילה בלאטט"ה תורגמה ע"י החכם רבי אברהם רופא
בשלטי הגיבורים (פ' עט) כחלזון שצובעים בו תכלת, ויש מהמתרגמים שתרגמוה ארגמן, אך
בנידון דידן וודאי הכוונה תכלת שהרי הספיר אינו דומה אלא לזה כידוע מדברי חז"ל
ומהמציאות, כי האבן הזאת ידועה ע"פ כל תרגומיה.)
כעין זה גם בכתבי הומרוס אנו מוצאים את דימיון זה של השם פורפור לגוונו של
הים (המקור צוין לעיל הערה 81

הבנת האחרונים בספרי חכמי האומות
גם האחרונים שהבאנו לעיל, שהיו בקיאין בלשו©ות לע"ז ולכאו' מקורותיהם
בספרי אוה"ע, הבינו מדבריהם דאיירי בחלזון שצובעים בו תכלת, ולמה לנו
להכחיש הבנתם הפשוטה ללא הכרח (וכולהו ס"ל דתכלת הוא בלו"י, כמ"ש במקום אחר
בשה"ג (פ' מד) ובמוסף הערוך (ע"ע קלא אילן) שאף הוא מפרש 'פרפירא' – בגד תכלת; ורק
החוו"י הוסיף שדמו הוא בצבע פורפר, ועי' לקמן ח"ג אות ב' סע' ב לגבי דעת הפוסקים
שהתכלת סגול, מש"כ דשמא רק על הדם עצמו דיבר ולא על צבע התכלת בצמר כלל ומ"מ גם
הוא הבין בדבריהם שמהפורפורה הזה צבעו את התכלת).

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' ספטמבר 14, 2022 3:05 pm

יהושפט כתב:
אחרון התלמידים כתב:
יהושפט כתב:אנצל את הדיון כאן להעלות עוד נקודה חשובה מאד שהזכרתי לעיל בקצרה, ולפיה לא ברור לי בכלל האם נמצאה כבר שיטה שיכלו להפיק בה תכלת מהאק"ק בימים ההם

בס"ד
כל קטע שאתה כותב רק מראה את חוסר ידיעתך המוחלט בנושא. אנא תלמד קצת ברצינות לפני שאתה כותב כאן דברים לא נכונים, אנא הנח זאת.

אני אכן חסר ידיעה בנושא, מעבר למאמרים שהבאתי, בדיוק לכן העליתי את ההודעה הזו, וביקשתי מידע נוסף למי שיש. ולא הביישן למד.
אבל כנראה שגם כותביהם חסרי ידיעה בנושא, וכמוהם אגודת פתיל תכלת שפרסמה את המאמר של לבנון לפני חודשיים, רק לך יש ידיעות שבינתים לא שמענו עליהם, ושמשום מה אתה מסרב לגלות לנו אותם. אולי לפחות תמחול על כבודך לציין כמה מר"מ ללימוד בנושא, רק ככה בשורה שתיים, אם לא קשה לך.

בכל מקרה, אם חוסר ידיעתי בנושא, שווה לחוסר ידיעתי ועושר ידיעותיך בענין אזכור ספרי התכלת באוה"ע, אז תאמין לי שאני הולך לישון בשקט.
וכיון שאתה באופן כללי, במקום להתדיין עסוק בחלוקת עצות טובות, גם לי יש עצה טובה, הכרזות - מסוג ככה זה, וזהו זה, ואמונת אברכים, לא משכנעות אף אחד, אף פעם. מין טבע אנושי מוזר שכזה.
היה שלום.

אני קורא את הדיון בעניין, אולם לא בעיון עד כדי שאוכל להגיב לגופו של עניין.
אוכל רק להטריד את הצופים בכמה תובנות כלליות.

א) בעולם העתיק שמות הצבעים היה בלבול רציני, וכמעט שלא ניתן לקבוע מאומה על סמך של שימוש בשם כזה או אחר. לקבוע עובדות על סמך שימוש בשם מסויים צריך הוכחות נלוות חזקות מאוד. נראה שאין כאן דבר כזה.

ב) אדם שלא לובש תכלת (כמעט כולנו...) הרבה פחות נוגע בדבר מאשר אדם שכן לובש אותה. אין לי ולאף אחד בעייה להודות שכנראה זה התכלת הנכונה (וכך גם חשבתי לתומי, עד שאני מגלה - ושוב, רק ממבט ראשון - את החובבנות של תומכי התכלת), ולמרות זאת איני לובש אותה, כי אני, כמו רוב שלומי אמוני ישראל, ממושמע לאנשים גדולים ממני, גם אם איני מבין את נימוקם. מאידך, מי שתפס פוזיציה חזקה נגד כולם, הוא זה שבבעייה ויתקשה לחזור בו. בעצם האשכול הזה מהווה הוכחה מוחצת להנחה הזו...

ג) אחד החברים כתב מקודם ש"הוא שאל והסבירו לו שזה כמו טביעת אצבע". מלבד ההסתמכות על משפט לא מחייב, פשטני, חסר תימוכין והסבר, שנאמר בעל פה, עצם ההשוואה נראית רחוקה מחשיבה מדעית ומעולם המדע. אין אפשרות לקבוע שבדיקה כימית מסויימת על כמה אריגים ענתיקות מתפוררים אמינה בדיוק כמו טביעת אצבע. אין צורך גם להסביר את זה אפילו.

ד) לא קראתי את הדברים כה בעיון, אבל לי אישית דיי מספיק היכרותי המקודמת עם הניק יהושפט בכדי לתת אימון במסקנותיו. בעצם אין צורך בהיכרות מוקדמת, תרבות הדיון לבדה דייה בכדי להוכיח זאת.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ו' ספטמבר 16, 2022 4:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' ספטמבר 14, 2022 3:13 pm

אכן מחקתי הודעותיי.
לא נראה לי נכון כך לנהל דיון - כגון, טענה שמופרכת בורחים לטענה אחרת וכו', מו"מ חסר-תועלת ועקר לא יוצא שום דבר. פשוט כלום.

כגון:
בתחילה הכל לא נכון
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770018&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770018
אח"כ נכון, אבל השתנה.
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770195&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770195
אח"כ זה גם תלוי במקומות...
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770347&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770347
עד שנשאר שצריך להוכיח להפך....
viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770620&sid=7749533190f3360819e94f3049b7812d#p770620

בסיכום הדברים אודה קבל עם ועולם: יקינתום הוא סגול. ליוידום הוא סגלגל. אבל כירליאו/צירליאו/סירליאו. רצוני ג"כ להודות שהוא צהוב/שחור. אבל מגיבים אחרים כתבו שהוא כחול. לכן אני מודה: שפיליניוס א. לא ידע. ב. א"א לסמוך עליו. ג. לא נחשב בדורו לצדיק.

כתבתי אמנם בחריפות, ואם לא נזהרתי בכבודו של אחד אות יותר מהמגיבים אתנצל על כך. אך יותר טוב להישאר בדעתי הקודמת שלאחר כל כך הרבה ויכוחים שנוהלו כאן עם מאות אלפי צפיות בכל אשכולות התכלת. אין מה לחדש וחבל על הזמן.

עכ"פ, רק זאת ידעו הצופים שאם תומכי התכלת לא מגיבים הם לא נאלמו דום, אלא שזה ללא תועלת.
מה שראיתי מהנסיון המועט שלי, שמי שרצה באמת לבדוק ונכנס לנושא על מנת להגיע למסקנה, לובש היום תכלת אולי בצנעא. דיונים אחרים לא מביאים שום דבר.

מי שמעוניין לדעת, ברצינות, יוכל לשלוח לי באישי ואשמח לענות.

כצופה מן הצד, אעיר:
הרבנים 'כשתילי זיתים' ו'יהושפט' (שאין לי שום קשר איתם) ניהלו את הדיון מאד בענייניות, והתמקדו בטענותיהם.
אבל אתה היית כל הזמן בלחץ גדול שמא ח"ו וח"ו יעברו לטענות אחרות.

ולגבי הדוגמאות שציינת:

שם כתב "יש הרבה הוכחות שיקנטינס בשעתו היה מין סגול".

שם טענו, שאין הוכחה שהמילה 'יקנטינס' שימשה לתכלת בזמן חז"ל. והוכחה מכמה מאות שנים קודם אינה הוכחה, וממילא חזרנו למשמעות הפשוטה שמוכחת ממקורות אחרים מזמן חז"ל, שהכונה לסגול.

שם זה היה ביחס לטענה שהעלה תומך התכלת הרב 'מלבב', (ראה גם כאן), שאם מצאנו בתנ"ך שבגדי תכלת היו חשובים, מסתמא גם בזמן חז"ל היו חשובים, ולא מסתבר שכותבי הגויים יתעלמו מהם, ולכן זה מוכיח ש'יקנטינס' כולל גם כחול. ועל זה ענו שגם אם בזמן התנ"ך בגדי תכלת היו חשובים, בזמן חז"ל לא, ואין הוכחה שכותבי הגויים התייחסו לבגדים אלו במילה 'יקנטינס'.

זה מה שטענו לאורך כל הדיון - שצריך הוכחה שכותבי הגויים התייחסו לכחול, ולא מספיק שישנה אפשרות לפרש כך בדבריהם.
והנה ציטוט מתחלת הדיון:
יקנטינוס משתמשים בה לפעמים לכחול ולפעמים סגול, ותלוי באיזה זמן ובאיזה מקום, בתרגום השבעים הכוונה לכחול, וכן בעוד מקומות, אבל בשאר מקומות (למשל ביסטיניאן) הכוונה סגול, כמו שהאריך בזה הרב הרצוג.

וזה בדיוק מה שכתבו גם בסוף הדיון.

כל זה צורה של ויכוח נורמלי, עם טענות ענייניות וממוקדות. אך עקב הניסיון המר שלך מויכוחים קודמים נלחצת מדאי כאן.
ועל הטענה שהיו אלפי הודעות בענין התכלת, אעיר שוב, שעל הנקודה שדנו כאן באשכול כמעט לא מצאתי חומר בפורום.
ולגבי מחיקת הודעותיך לא הבנתי למה למחוק חומר שיכול לעזור לאנשים הצופים מבחוץ, גם אם לדעתך לא תשכנע את בעלי מחלוקתך כאן.
נערך לאחרונה על ידי מעט דבש ב ד' ספטמבר 14, 2022 4:00 pm, נערך 5 פעמים בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' ספטמבר 14, 2022 3:15 pm

יהושפט כתב:כמה מהחברים כאן שאלוני באישי למה אני מייחס חשיבות רבה לשאלה האם אכן האריגים הכחולים צבועים בוודאות מהאק"ק, ולמה אני אומר שמתסבר שזו התכלת בגלל ממצאי הקונכיות. ואפרש שיחתם ושיחתי.

רק קודם הקדמה קצרה, לדעתי מנקודת מבט הלכתית - ואני מדבר כמובן למי שמוכן להזדקק למקורות חיצוניים בבירור הלכה - יש חשיבות רבה האם יש לנו מקורות חיוביים לזיהוי התכלת כמו אריגים ומקורות היסטורים ברורים, שאז יש יותר מקום לחייב להטיל תכלת. מאשר עם כל הזיהוי, סביר ככל שיהיה, נתמך בבסיסו רק על הימצאות ואי הימצאות של ממצאים, שאז מסופקני עם מצד ההלכה יש לזה מקום. החילוק מובן, ואין צורך להסבירו.

וכעת לענין האריגים, כתבו לי שלו יהי שנוכל לזהות בוודאות כמו ע"פ בדיקת דנ"א או טכניקה אחרת שאכן אותם אריגים שנמצאו הם בוודאות מהאק"ק, עדיין כל אין עוד אין לנו מקור שידעו איך להפיק תכלת מהאק"ק בצורה מסודרת, יתכן שאותם ממצאים הם מאיזה מקרה בו מישהו יצא לו בטעות תכלת. אולם לדעתי הדבר רחוק מהדעת, שבדיוק אותם בדים מתי מספר שנצבעו בתכלת מקרית, הם אותם שישרדו ולא במקום אחד אלא בשנים או שלשה מקומות שונים, מתקופות שונות. הכל אפשרי כמובן, אבל נראה לי רחוק מאד מהדעת, ולכן לו יהי שבהמשך המחקר אכן יזוהו האריגים בוודאות גמורה, יש לזה משקל רב בעיני.

ולענין הקונכיות, אני כמובן מסכים כמו שכתבו לי וכמו שכבר כתבתי לעיל, שאם חלזון התכלת לא היה בעל קונכיה ולא היה לו אלא איזה נרתיק קלוש, אזי כמובן שיתכן והוא לא השאיר שריד ופליט, ואין מהממצאים כל ראיה. אולם בעיני יש סבירות רבה שחלזון התכלת יהיה אשר יהיה, הוא אכן ממשפחת הארגמונים, שהיא המשפחה הימית היחידה המוכרת לנו מאז ומקדם כמפיקה צבע. ולא זו בלבד, אלא שבדם חלזונותיה המוכרים לנו נמצאים צבענים כחולים הצובעים תכלת, אם כי אלו שלפנינו הם מעורבבים עם צבענים נוספים, ולכן מהתערובת לא מתקבל באופן טבעי צבע כחול, אלא צבע המורכב מכחול וצבעים אחרים. וגם הממצאים של האריגים הכחולים יש בהם אותם צבענים שיש בארגמונים [כולל אלו הסגולים]. ונוסף לזה, שנראה שיש קשר בין תעשיית התכלת והארגמן מצד המיקום ועוד. ולדעתי חלזון התכלת לא היה משהו ניסי יהודי, אלא זו המוזכר באיי אלישה ובאחשוורוש, ובמקורות האשורים ועוד. כמובן שאינני יכול להוכיח את זה בוודאות, אבל דומני שיש כאן סברה רבה.

אני אישית עד לפני ג' שבועות הייתי סבור כמו רבים וטובים א. שאכן נמצאו אריגים הצבועים בוודאות מאק"ק. ב. ששיטת הפקת הצבע ע"י העמדה בשמש היתה שייכת בזמנם, וממילא רחוק הדעת שלא הכירו אותה. ג. שהמקורות ההיסטורים הקלאסים באופן טבעי היו אמורים להתייחס לתכלת, ומשכך אף שלא חשבתי שמוכח שהזכירו, יש סבירות רבה שלא יתעלמו, וממילא נפרש באותם מקומות ידועים שלזה כוונתם. וכל זה ראיות חיוביות לזיהוי התכלת. ניתן כמובן לטעון שהיו שני תכלת גויית ויהודית, טענה שמתפלמסים עליה רבות שוב ושוב, לדעתי אין מקום לטענה זו, ואכמ"ל.
אולם בעקבות דין בפורום השכן שהתגלגלתי אליו ומשם לדיון כאן נוכחתי לראות א. שהאריגים לא הופקו בוודאות מאק"ק וכמו שכבר כתבתי. ב. שהעמדה בשמש לבדה לא היתה שייכת בזמנם שלא השתמשו בכלים שקופים, ואמנם יתכנו שיטות אחרות אך אין כל הכרח שהם היו ידועות. ג. שיתכן מאד והמקורות הקלאסים התעלמו מהפקת התכלת אף לו היתה מהאק"ק. שוב ממילא נשאר כל הזיהוי רק על אי המצאות הקונכיות, שכאמור יש לו לדעתי סבירות לא רעה, אבל משקלו שונה מכל האמור, והאמת אהובה מהכל. וכמו שלא החזקתי בדעתי הראשונה, אם יתברר לי שטעיתי במה שכתבתי כאן, לא אחזיק גם בדעתי השניה.
[מי שרוצה מוזמן לעיין באשכול המפלצתי שם מעמ' 86 לערך, ולראות את התהליך שעברתי תוך כדי דיון. אני לא ממליץ לאף אחד לעשות את זה, זה מיותר לחלוטין ודי משעמם, וציינתי זאת רק משום שיש כאן כאלה שמנסים כל העת לרמז כאילו אני מתנגד תכלת ותיק בתחפושת].
אני יודע שאני מאכזב אי אלו אנשים משני הצדדים, בעד ונגד, שמצפים שתהיה "לנו או לצרינו", או שתהיה בעד מאה אחוז ותתמוך בפחות או יותר כל הטענות בעד, או שתהיה נגד ותתמוך כנ"ל להיפך. עמם הסליחה.

שאלת הבהרה
בהנחה הגיונית מאוד שבעולם העתיק השתמשו בארגמון רק לסגול, או שאין לנו מושג איך הארגמון שלפנינו נעשה כחול בשיטות העתיקות, מה לא הגיוני להמשיך ולטעון שזן מסויים של הארגמון מפיק צבע כחול באופן טבעי, והזן הזה נכחד, או שהוא נדיר מאוד, או שבמשך הדורות נעשה נדיר מאוד?
ואיך נשלול את ההנחה שהקונכיות העתיקות שנמצאו הכילו בתוכם את הזן המדובר?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' ספטמבר 14, 2022 3:24 pm

מה אתה מנסה לטעון, שרק הזן הנכחד כשר וזה פסול או ששניהם כשרים?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' ספטמבר 14, 2022 3:30 pm

מלבב כתב:מה אתה מנסה לטעון, שרק הזן הנכחד כשר וזה פסול או ששניהם כשרים?

אני מנסה להבין את ההיתכנות המציאותית, עוד לפני ההיבט ההלכתי.

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים