מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

טעם התנגדות הגדולים לתכלת

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
זאב ערבות

Re: טעם התנגדות הגדולים לתכלת

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 10, 2024 4:43 pm

כמה ציטוטים ממלבב (לעיל):
1. אין לי עסק במיסטיקה, תורה לא בשמים היא.
2. סוף האמת לנצח, לובשי התכלת הולכים ומתרבים.
3. וכי מה שזיידרמן אומר זה תורת משה?

1. אם אינך מאמין במיסטיקה, ומוכן לקבל את טענות המדענים בענין התכלת, מדוע אינך מאמין לטענות המדענים בענין חיסונים ומקבל כתורה למשה מסיני את טענות המתנגדים למרות כל ההוכחות נגדם? עקביות זה דבר חשוב מאוד. ואכן תורה לא בשמים היא, אך הויכוח כאן הוא לא תורני אלא מציאותי, מה שנקרא בלשון המדענים ריאליה, עובדה שלא כולם מקבלים את הממצאים בדבר זהות התכלת כעובדה מוגמרת שאין עליה עוררין.
2. בוודאי שסוף האמת לנצח, הבעיה היא שאינך יודע בוודאות מהי האמת, והאם יש לך סטטיסטיקה כמה לובשי תכלת יש ובאיזה קצב הם מתרבים? במחיר של 120 דולר ל4 פתילי תכלת איני רואה כיצד זה יהפך למוצר פופלרי.
3. והכי מה שהרב טופורוביץ אומר זה תורת משה?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ו' מאי 10, 2024 5:10 pm

1. כמו שאתה לא מקבל את דעת המדענים בעניין בריאת העולם.
בעניין התכלת יש הסכמה מכל המדענים מקיר לקיר, וגם מגדולי ישראל מדורות קודמים שהיו בקיאים בספרים חיצוניים.
2. אני בקשר עם מוכרי התכלת לכן יש לי את הסטטיסטיקה, אם זה לא היה אמת לא היו כ"כ הרבה אנשים שוחים נגד הזרם, וגם השוללים בדרך כלל מטעמים צדדיים שונים ומשונים חדשים לבקרים שניכר שזה רק תירוצים ולא קושיות על הזיהוי.
3. הוא לא אדם שמוצץ סיפורים מאצבע, ובאותו תקופה שמעתי דברים דומים מכמה כיוונים מה שלא נשמע עד אז.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 10, 2024 5:29 pm

1. מה הקשר בין זיהוי התכלת וחיסונים שזה דבר שניתן לברר, לבין גיל בריאת העולם שזה דבר אמוני שכך מקובל עלינו, ואם אינך מקבל דעות מדענים לגבי גיל העולם מדוע שתקבל את דעתם בענין התכלת? תהיה עקבי.
2. בדיוק היום דברתי עם מאן דהו בארץ ואמר לי שלובשי התכלת הם מיעוט ורוב הציבור מסתכלים על זה כדבר תמהוני. ואולי תוכל לשתף אותנו עם הסטטיסטיקה של מוכרי התכלת?
3. לא אמרתי שר"ט מוצץ סיפורים מהאצבע, והאם זיידרמן (לא שמעתי עליו ואיני יודע מיהו) כן ממציא סיפורים? סוף סוף לא נשמע מפיו של רב חיים שהוא חוזר בו אלא זה הפירוש שלך למה שאמר לר"ט שאם הוא משוכנע שזה תכלת - שיהיה בריא וילבש אותו. וכנ"ל כל שאר הדברים ששמעת מכמה כיוונים, אולי גם זיידרמן שמע דברים? יש כלל בפסיכולוגיה, כל אחד שומע מה שהוא רוצה לשמוע, דבר הגורם בין השאר להרבה בעיות שלום בית.
אתה חוזר כמו תוכי על השמועות ששמעו אנשים, וכמה פעמים צריך לומר לך שלשמועות אין שום משמעות?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ו' מאי 10, 2024 5:35 pm

אם ויכוחי סרק לא היה לוקח זמן הייתי עונה לך

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » א' מאי 19, 2024 7:31 am

מלבב כתב: גם סגול אפשר לעשות מקלא אילן ע"י עירבוב

לא נכון

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » א' מאי 19, 2024 2:20 pm

viewtopic.php?f=52&t=59941&start=720#p772045
וגם אתה בעצמך הבאת בקונטרס מד״ר קורן על האריג ממור על שיתכן והוסיפו לו קלא אילן

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » א' מאי 19, 2024 4:28 pm

מלבב כתב:viewtopic.php?f=52&t=59941&start=720#p772045

אם הוסיפו קלא אילן בהכרח שזה היה כדי לייצר סגול? או אולי כדי לעשות הסגול יותר כחול?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 20, 2024 4:59 am

מלבב כתב:אם ויכוחי סרק לא היה לוקח זמן הייתי עונה לך

ניחא לי אינך צריך לענות שבאמת אין לי הבנה בנושא, אך מה תענה לר' יעקב משה הלל בתשובתו הארוכה בשו"ת וישב הים ח"ד? שני הענפים האחרונים מצורפים בקובץ (התשובה משתרעת על פני 130 עמ').
קבצים מצורפים
וישב הים.pdf
(4.62 MiB) הורד 24 פעמים

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' מאי 20, 2024 11:40 am

אין בדברים שום חידוש, טענות ישנות שכבר השיב להם בטוב טעם ודעת בחוברת חותם של זהב ולבוש הארון ועוד.
החידוש היחיד שיש בו שהאשים אלפי לובשי תכלת ביניהם מגדולי הדור, כאפיקורסים רח"ל, זה הוא חידוש גדול מאוד.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' מאי 20, 2024 12:16 pm

עכ''פ כתב:
מלבב כתב:viewtopic.php?f=52&t=59941&start=720#p772045

אם הוסיפו קלא אילן בהכרח שזה היה כדי לייצר סגול? או אולי כדי לעשות הסגול יותר כחול?

מה זה משנה, העיקר שאפשר לצבוע ע"י תערובת שניהם ואעפ"כ בחרו בדרך היקרה, בע"כ שיש איזה סיבה גם לחלק הכחול למה דווקא רצו בחילזון ולא בקלא אילן, או בגלל מה שרוי הופמן אומר שגם קלא אילן באופן מיקצועי זה לה זול משמעותי, או בגלל שבכל זאת יש איזה הבדל בעמידות, או בגלל שלא בכל מקום היה מצוי קלא אילן, יהיה ההסבר אשר יהיה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 20, 2024 12:21 pm

מלבב כתב:אין בדברים שום חידוש, טענות ישנות שכבר השיב להם בטוב טעם ודעת בחוברת חותם של זהב ולבוש הארון ועוד.
החידוש היחיד שיש בו שהאשים אלפי לובשי תכלת ביניהם מגדולי הדור, כאפיקורסים רח"ל, זה הוא חידוש גדול מאוד.

לא שאלתי מה החידוש, אלא מה תענה. כמובן לא סברתי שתקבל את הדברים ואת דעת שאר הגדולים שהוא מצטט. ולא משמועות גרידא.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' מאי 20, 2024 1:25 pm

על זה עניתי לך שאענה שיעיין בחותם של זהב ימצא שם תשובות בטוב טעם ודעת על כל טענותיו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' מאי 21, 2024 4:39 pm

מלבב כתב:על זה עניתי לך שאענה שיעיין בחותם של זהב ימצא שם תשובות בטוב טעם ודעת על כל טענותיו.

אז בבקשה תאמר לו שיעיין... אך בכל מקרה את התשובה הוא כתב לך ולאחרים כמוך שמסרבים לקבל את העובדה שלמרות כל ההוכחות, מידי ספק לא יצאנו, ולדוגמא יש הוכחות חותכות ממדענים שהתקופה הפרסית היתה ארוכה ב186 ממה שמובא בסדר עולם, אך אצלינו קובע מה שמובא בס"ע ולא משנה כמה הוכחות יביאו לך המדענים.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' מאי 22, 2024 2:56 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

בן המחבר

הודעהעל ידי בן המחבר » ג' מאי 21, 2024 4:47 pm

מה הכוונה "קובע"? יש משמעות הלכתית לקביעה זו?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' מאי 21, 2024 5:54 pm

קובע משמע זה המסורה שלנו ולא של מדעני וחכמי העולם ואפילו צודקים במאה אחוז. ובנוגע לשאלתך האם יש למנין השנים משמעות הלכתית? איני מתמצא כ"כ בנושא אך לכאורה מן הסתם יש, למשל לגבי מנין השמיטים והיובלות, וכן באיזו שנה אנו עומדים (לא בדיוק משמעות הלכתית אך זה משנה הרבה גימטריאות ונוטריקונים שמשחקים במספר השנה). ובכל מקרה מדוע צריך שיהיה לכך השלכות הלכתיות? האם כל דבר צריך שיהיו לו השלכות הלכתיות? למשל למה נפקא מינה אם הארץ מסתובבת סביב השמש או השמש סביב הארץ? השאלה כאן היא על מי ועל מה מסתמכים, על הקבלה והמסורת או על חכמי ומדעני העולם.

בן המחבר

הודעהעל ידי בן המחבר » ג' מאי 21, 2024 6:13 pm

ידועים דברי הרמב"ם בכמה מקומות שאין הכרעה בדברי אגדה, משום שהפסיקה היא לצורך מעשי, ואילו במקום שאינו נידון הלכתי לא שייך לקבוע.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' מאי 21, 2024 8:17 pm

זאב ערבות כתב:
מלבב כתב:על זה עניתי לך שאענה שיעיין בחותם של זהב ימצא שם תשובות בטוב טעם ודעת על כל טענותיו.

אז בבקשה תאמר לו שיעיין... אך בכל מקרה את התשובה הוא כתב לך ולאחרים כמוך שמסרבים לקבל את העובדה שלמרות כל ההוכחות, מידי ספק לא יצאנו, ולדוגמא יש הוכחות חותכות ממדענים שהתקופה הפרסית היתה ארוכה ב186 ממה שמובא בסדר עולם, אך אצלינו קובע מה שמובא בס"ע ולא משנה כמה הוכחות יביאו לך המדענים.
תוכן חבוי
אתר זה מחייב להיות להיות מחובר על מנת לצפות בתוכן חבוי.

(וד"א כעת נתגלה גלילי מהתקופה הפרסית שבו כתובים כל עשרת מלכי פרס כדעת אומות העולם, האם זה ישכנע מישהו?).

הוכחות חותכות לא נוגע להלכה ונשאר בגדר ספק? כזה חידוש עוד לא נשמע מעולם
אם הוא לא רוצה לעיין מה יועיל להגיד לו לעיין, אבל גם לשאלה שלך תמצא תשובה שם אם אתה כן רוצה לעיין ולא רק סתם לשאול שאלות לקנטר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' מאי 21, 2024 8:39 pm

בניגוד לזיהוי התכלת שיש בו ספיקות, וזו עיקר הבעיה, שמדי ספק לא יצאנו וכאן זה כן נוגע להלכה

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' מאי 21, 2024 8:41 pm

אתה אומר בעצמך שאתה לא מכיר את הנושא, אז איך אתה יודע שיש בזה עדיין ספיקות?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' מאי 21, 2024 10:04 pm

איני מכיר את הנושא לא אומרת שאיני יודע את עיקרי הדברים, ויודע מספיק בכדי לדעת שיש בעיות עם הזיהוי, עובדה, לא כולם מקבלים את הזיהוי כוודאי, ומדובר בת"ח שכן מכירים היטב את הנושא, כרב אשר ווייס ועוד, והאם אתה סבור שרב יעקב משה הלל לא מכיר את הנושא ולמרות זאת כתב תשובה המשתרעת על פני 130 עמ'? רק רב טופורוביץ מכיר את הנושא ועל פיו ושמועותיו אנו חיים? כבר הוכחתי לך שהגרח"ק לא שינה את דעתו, אך אתה מתעקש עם השמועות שלך, נו, מה ניתן לעשות, תלבש תכלת כאוות נפשך, אך אל תנסה לשכנע את מי שסוברים שזה לא התכלת, לו ההוכחות שלך היו מעל כל ספק, מן הסתם כל המתנגדים היו מקבלים אותם, לפחות מבחינת הזיהוי אם לא מבחינת המסורת שזה כבר ענין אחר.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' מאי 21, 2024 10:31 pm

איפה אמרתי שהוא לא מכיר את הנושא? אני מכבד את מי שחושב שמידי ספיקא לא נפקא, רק מדבריך היה נשמע שלכו"ע מידי ספיקא לא נפקא על זה עניתי שאנחנו חושבים שזה כן יצא מידי ספק, ומי שרוצה להבין למה שיעיין בספר חותם של זהב, זה הכל.
נערך לאחרונה על ידי מלבב ב ג' מאי 21, 2024 11:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' מאי 21, 2024 10:41 pm

לאאא אני רק אמרתי שאתה אמרת ובגלל זה אמרתי שאתה אמרת שאני אמרתי וחוזר חלילה כל הלילה

!!!RA RA RA

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' מאי 22, 2024 12:09 am

הפצת המעיינות כתב:לאאא אני רק אמרתי שאתה אמרת ובגלל זה אמרתי שאתה אמרת שאני אמרתי וחוזר חלילה כל הלילה

!!!RA RA RA

אכן צריך גם קצת בדחנות וליצנות וסרקסם מדי פעם ואתה ממלא את התפקיד נאמנה. ואם אצלך כעת לילה משמע שאתה במזרח העולם.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' מאי 22, 2024 12:41 pm

אם אתה אוהב הומור רבי זאב, אז גם אני אענה חלקי ואומר, רבי זאב היקר, למה בעניין הפאות מהודו החלטת לסמוך על דעת רב ח"ד ווייס ורב בעלסקי בניגוד לדעת רב אלישיב ורבי חיים קנייבסקי, ואילו בעניין התכלת החלטת לסמוך על דעת רב אלישיב ורבי חיים קנייבסקי בניגוד לדעת רב בעלסקי ורבי ח"ד ווייס? האם בגמרא שלך הגירסא בדאורייתא הלך אחר המיקל?

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' מאי 22, 2024 2:39 pm

גוט!! געוואלדיג!!

אמנם התשובה פשוטה:
כי פאות שאלה הלכתית, ותכלת שאלה השקפתית, ובהשקפה אין לרב קטן זכות להביע דעה.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' מאי 22, 2024 2:57 pm

ונתנו ידידים כתב:גוט!! געוואלדיג!!

אמנם התשובה פשוטה:

אתה מתכוון בהומור או ברצינות?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' מאי 22, 2024 3:13 pm

כשתילי זיתים כתב:
זאב ערבות כתב:(תגובה להנ"ל בלי לצטט)
יפה, בכמה שורות סכמת את כל נושא התכלת שנשפכו עליו אין ספור קולמוסים. אבל..... מה עונים לך המתנגדים ובינהם גדולי ישראל לא פחותים מאלו שהזכרת הטוענים שלמרות כל ההוכחות עדיין מדי ספק לא יצאנו ועוד טענות אחרות? כלומר הויכוח הזה לעולם לא יגמר עד ביאת גואל צדק וזה מה שבאתי לומר וכמדומני שעל זה באה התשובה בקונטרס שהעליתי

המתנגדים בדרך כלל לא עונים לו שכבר ענו באריכות לכל דבריו אבל חוזר על אותן דברים שכבר הופרכו עשרות פעמים ומייגע את המתנגדים.
(לדוגמא בעלמא, מה שכותב שיש ברבה אופנים לצבוע כחול, ופשוט שידעו כן בעבר,א. מקודם כל אין הרבה אופנים בכלל, ב. ואפילו אם כן מה ההכרח שידעו מזה, ג. ואם אולי היו אלו שידעו מזה מה נפק"מ, אין שום סיבה להגיד שהיו משתמשים בזה במקום קלא אילן, לכן לא רואים מזה כלום), וכהנה לכל שאר דבריו.
בקיצור רוב דברי המלבב שליט"א הם סתם דמגוגיא שלא מחייב כלל תשובה שכבר מובן מאליו.

א. אכן יש כמה אופנים פשוטים לצבוע כחול
העמדה בשמש אחר הצביעה
חימום אחרי הצביעה
שהיה זמן ממושך בטמפרטורת חדר
צביעה בכמות קטנה (לציצית לא צריך כמות גדולה)
זוהר עמר כותב שגם במי ים ומי חמצן
צביעה בכמות גדולה של צבע ביחס לצמר
כל זה גילו בנתיים, מי יודע כמה עוד דרכים יש שגילו באלפי שנות שימוש.
ב. מי פתי יאמין שאתה מאמין בשטויות שאתה כותב
ג. אין גם שום סיבה להגיד שהשתמשו בתכלת במקום קלא אילן, ויותר מזה אין שום סיבה להגיד שהשתמשו לסגול בעירוב אק"ק עם אדומת הפה כמו שכותב פליניוס כשיכלו לעשות את זה עם קלא אילן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' מאי 22, 2024 5:42 pm

מלבב כתב:אם אתה אוהב הומור רבי זאב, אז גם אני אענה חלקי ואומר, רבי זאב היקר, למה בעניין הפאות מהודו החלטת לסמוך על דעת רב ח"ד ווייס ורב בעלסקי בניגוד לדעת רב אלישיב ורבי חיים קנייבסקי, ואילו בעניין התכלת החלטת לסמוך על דעת רב אלישיב ורבי חיים קנייבסקי בניגוד לדעת רב בעלסקי ורבי ח"ד ווייס? האם בגמרא שלך הגירסא בדאורייתא הלך אחר המיקל?

בוודאי אוהב הומור (נא להוסיף לביוגרפיה שלי). מלבב יקר, כל המשא ומתן שלי עמך הוא בגדר הומור, פשוט מלבב להתכתב עם אחד שאוהב לענות ואף פעם לא מוותר.
ובקשר לפיאות שהזכרת, מנין לך על מי אני סומך? ידיעתך, אני סומך על רב דוד פיינשטיין שאמר שאין שום חשש בפיאות מהודו! ובכלל אשתי לובשת פיאות סינטטיות! ורב חיים אינו פוסק, וכמו שאיני אוחז משיטתו שאין ללבוש שעון, אינו הרב שלי, ורב דוד פיינשטיין לבש שעון ואף הורה לי שמותר ללבוש שעון בברוקלין אם הוא נראה כתכשיט!
ובענין התכלת איני סומך על אף אחד אלא פשוט לא לובש, ואף הרבה שכן אוחזים שהתכלת היא התכלת האמיתית לא לובשים אותה מכל מיני טעמים. וענין נוסף, לשים פתיל תכלת שמחירו 120 דולר כאשר יש בממוצע 2 טליתות גדולות, וחמש טלית קטן, מדובר ב840 דולר, לו זה היה וודאי ללא כל ספק בהסכמת כל הפוסקים - ניחא, לא היה ברירה, אך כיוון שזה ספק למרות כל הפלפולים וההוכחות, ובנוסף שיש הרבה שמתנגדים כגון הגריש"א והגרח"ק ועוד רבים, אני מוותר על ההוצאה המיותרת ועדיף לתת את הכסף לצדקה שזה בוודאי 100 אחוז מועיל לכל השיטות והדעות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' מאי 22, 2024 5:48 pm

מלבב כתב:ב. מי פתי יאמין שאתה מאמין בשטויות שאתה כותב
ג. אין גם שום סיבה להגיד שהשתמשו בתכלת במקום קלא אילן, ויותר מזה אין שום סיבה להגיד שהשתמשו לסגול בעירוב אק"ק עם אדומת הפה כמו שכותב פליניוס כשיכלו לעשות את זה עם קלא אילן.

ב. לכל אחד זכות להאמין באיזה שטויות שהוא רוצה להאמין
ב. אין שום סיבה להגיד... אין שום סיבה להגיד...
ואולי כן יש סיבה להגיד... האם אתה בעל הבית על השמועות והסיבות?
וסתם הערה כללית: אינך שם לב שלאף אחד ממתנגדי התכלת המשתתפים באשכול זה איכפת מכל ההוכחות והשמועות והסיבות שאתה מביא? האם לאחר 48 דפים של פלפולים הצלחת לשנות את דעתו של מישהו? כמו שאף אחד לא הצליח לשנות את דעתך! בקיצור, דיון חסר תועלת שאינו מוביל לשום מקום ורק הולך סחור סחור כמו הקרוסלה בלונה פארק.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' מאי 22, 2024 8:20 pm

זאב ערבות כתב: בקיצור, דיון חסר תועלת שאינו מוביל לשום מקום ורק הולך סחור סחור כמו הקרוסלה בלונה פארק.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' מאי 22, 2024 8:27 pm

מלבב כתב:
ונתנו ידידים כתב:גוט!! געוואלדיג!!

אמנם התשובה פשוטה:

אתה מתכוון בהומור או ברצינות?

שכל אחד יחליט לבד

אבל הלכה למעשה כך אני נוקט לובש פאה ולא תכלת, יהיה הסיבה מה שהוא.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' מאי 22, 2024 10:03 pm

מלבב כתב:א. אכן יש כמה אופנים פשוטים לצבוע כחול

ובאיזה אופן השתמשו כשהתכלת היה ידוע?
בכל אופן מה ענין שמיטה להר סיני, מה ענין פאות לתכלת? תכלת זו מצוה אלא שנאבדה לנו המסורת לזיהוי במשך הדורות, כך ששב ואל תעשה עדיף שכן מי ערב לך שאתה אכן מקיים את המצוה? לבישת פאה זו לא מצוה אלא נועדת לכך שלא יתגלו שערות הנשואות ותו לא (ודרך אגב בקרוב עומד לצאת ספר הכצעקתה השלם עם למעלה מאלף עמוד ובו מוכח באלף הוכחות שאין שום סרך ע"ז בפאות מהודו)

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' מאי 22, 2024 11:22 pm

לאחרונה למדתי כמה פעמים בכל מיני מקומות בשס שארגמן (וגם תולעת שני) היה נחשב יקר, ואף פעם לא כתוב תכלת. מה הפשט?

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' מאי 23, 2024 1:26 am

ונתנו ידידים כתב:לאחרונה למדתי כמה פעמים בכל מיני מקומות בש"ס שארגמן (וגם תולעת שני) היה נחשב יקר, ואף פעם לא כתוב תכלת. מה הפשט?

עיין: viewtopic.php?t=59941&start=1800#p830506
viewtopic.php?f=52&t=59941&start=1760#p830276

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 9 אורחים