מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

טעם התנגדות הגדולים לתכלת

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
כשתילי זיתים

Re: טעם התנגדות הגדולים לתכלת

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 12:38 pm

בתבונה כתב:העדויות התומכות בשימוש העתיק בחילזון Murex trunculus לייצור צבע תכלת נחשבות חזקות, עם 1. תיעודים היסטוריים, 2. תגליות ארכיאולוגיות 3.וניתוח כימי של דגימות צבע. יש קונצנזוס נרחב בקרב המומחים בתחום על כך, המחקר שנערך היה קפדני, ומקיף גישות שונות.

בהתאם, רמת הוודאות לגבי השימוש הקדום ב- Murex trunculus ליצירת תכלת נחשבת גבוהה מאוד

1. אין שום תיעודים היסטוריים שהיו משתמשים עם האק"ק לתכלת.
2-3 מה שמצאו הוא 1. קונכיות 2. שני אריגים, זהו הכל.

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » ג' יולי 11, 2023 1:06 pm

1. יש ויש תיעודים הסטוריים רבים אפילו מהאכדים.
2. יש בדים צבועים תכלת שהוכחו באנליזה כימית שהם נצבעו מהארגמון קהה קוצים. יש תגליות ארכיאולוגיות משמעותיות על מקורות הצביעה בחלזונות בתקופה העתיקה, במקומןת בהם ידוע שצבעו תכלת (תכילתו).

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 1:12 pm

1. להד"ם (המילה תכלת מוזכר במקורות קדומים, אבל לא שום דבר שיקשר זה להאק"ק)
2. דיברנו על זה, זה ה"ראיה" היחידה שלהם, וכתבתי שאם לדעת איזה רב זה ראיה מספקת, טוב. למרות שקורן כבר כתב שאפשר שזה מצביעה שנייה, שלא כשר לציצית, ומבחינה כימית ככל הידועה היום כך היה צריך להיות (אחרת אין שום דרך להגיע לכחול, כיון שהאריגים האלו לא עברו דיברומונציה). או שמאיזה סיבה בישלו הבגד וכשיטת זיידרמן.
באותן מקומות שצבעו תכלת (תכילתו), צבעו גם ארגמן, לכן אין שום ראיה שזה תכלת, ייתכן שהוא ארגמן.

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » ג' יולי 11, 2023 1:28 pm

1. בהחלט ידוע ששניהם הופקו ממקור דומה.
2. קורן כתב בעבר הרחוק כהצעה ראשונית מחוסר ידיעה, סביר שהוא מזמן חזר בו.
3. הצבע בבדים שנמצאו עבר בהחלט דיברומינציה, אין בזה כל ספק ואני ממליץ שתרחיב את הידע שלך, מעבר לאיזה חוברת של הר' בוכוולד.
4. יש מקורות רבים ומגוונים, למשל הממצאים מראים שלצד שאר הארגמונים ובמקביל אליהם היתה צביעה נפרדת דוקא ואיכותית דוקא בארגמון קהה קוצים. שהיווה מקור לגאווה. ולא ניתן להפיק ממנו ארגמן יציב ואיכותי.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 1:46 pm

בתבונה כתב:1. בהחלט ידוע ששניהם הופקו ממקור דומה.
3. הצבע בבדים שנמצאו עבר בהחלט דיברומינציה, אין בזה כל ספק ואני ממליץ שתרחיב את הידע שלך, מעבר לאיזה חוברת של הר' בוכוולד.
4. יש מקורות רבים ומגוונים, למשל הממצאים מראים שלצד שאר הארגמונים ובמקביל אליהם היתה צביעה נפרדת דוקא ואיכותית דוקא בארגמון קהה קוצים. שהיווה מקור לגאווה. ולא ניתן להפיק ממנו ארגמן יציב ואיכותי.

1. כנראה כוונתך שארגמן ותכלת הם ממקור דומה, מה הפירוש דומה. אם נניח שהתכלת היה לו קונכיה חזקה, אה"נ זה קצת ראיה מצד עצמו, שלא מצאנו קונכיות אחרות. אבל אם נימא שהתכלת דומה לדג, אז אין שום ראיה, גם אם מאיזה בחינה היה זה "דומה" לארגמן.
2. קורן אוחז כן עד היום על האריג מואדי, הוא כתב כן בשנה שעברה, מאיזה סיבה היה חוזר בו?
3. אני שמח להרחיב את הידע שלי, כפי מה שהבנתי לע"ע, אם זה עובר דיברומינציה אז זה מסיר הmbi והdbi, (כן כותב זיידרמן ועוד), ולכן אם עדיין יש אחוזים גבוהים של mbi, כמו שמצוי בהאק"ק קודם דיברומינציה, אז זאת אומרת שלא עבר דיברומנציה. אם לא הבנתי נכון, אדרבה נא להעמידני על האמת.
4. לע"ע לא הוכח כלל שצבעו בעבר עם שאר הארגמונים לבד, אדרבה נראה שצביעת ארגמן המזכר במקורות קדומים היה תמיד עם האק"ק, שהרי לא מצאו שום בגד שאין בה mbi, אשר מצוי רק בהאק"ק (קורן ועוד מדברים מזה).

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 11, 2023 3:10 pm

בתבונה כתב:1. בהחלט ידוע ששניהם הופקו ממקור דומה.

חגיגה דף יג עמוד ב: תניא, אמר רבי שמעון החסיד: אלו תשע מאות ושבעים וארבע דורות שקומטו להיבראות קודם שנברא העולם ולא נבראו, עמד הקדוש ברוך הוא ושתלן בכל דור ודור, והן הן עזי פנים שבדור.
הוריות דף יג עמוד ב: ת"ר, חמשה דברים משכחים את הלימוד: האוכל ממה שאוכל עכבר, וממה שאוכל חתול, ... והרגיל בזיתים, ...

אין טעם להתווכח עם לצים, ולא עם שקרנים פתולוגיים. חבל על הזמן!

קורן עצמו סבור בוודאות! שמוצא תכלת המקראית מן הארגמון קהה הקוצים, אלא שלדעתו הגוון הינו ויולט (לכן נזקק להידחק כל כך, באריג שגילו בואדי מורבעת).
לשיטתו, ישנם שני "תתי-מינים" בארגמון ההוא, שתכלת שייכת אל אחד מהם בלבד, דבר שלא התקבל במחקר.
רוב ככל מומחים אחרים, חולקים נגדו בטענותיו הללו (וכמו זיידרמן, עמר, סוקניק וכו').

"זֵדים - לֵצים" אלו, מעוותים ומתעלמים במכוון, מן העובדות אשר סותרות את דעתם, לדוגמא, מתיעוד ד"ר זיידרמן, על ניסוייו המוצלחים והטבעיים, בחימום צבען ארגמון (במצב מוצק) לפני הצביעה! הכבר גורם לשינוי הגוון לכחול מסגול, עיין למשל: https://www.tekhelet.info/the-blue-colour-of-tekhelet/

גם מתעלמים מניסוייו המוצלחים של הרב אריה לבנון, המוכיח כי ניתן לצבוע מהארגמון גוון תכלת גם בצביעה טבעית (בפרט בבלוטות מיובשות), ראה: https://thelibrary.tekhelet.com/uploads ... -Yoreh.pdf

כיו"ב, עובדות מתועדות רבות, מתעלמים מן הנתונים, או מעוותים אותם.
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ג' יולי 11, 2023 6:06 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 4:37 pm

לאלו שלא הבינו, זיידרמן מעולם לא צבע כחול מהאק"ק על ידי חימום הבלוטות , דבר שאי אפשר, אלא על ידי חימום הבגד. כל מי שקורא דבריו מבין זה, אך משום העילויים כאן שהבינו אחרת, שאלתי אותו במפורש אם עשה כן, ואם אפשר לצבוע כחול (באופן שישאר mbi) על ידי חימום הבלוטות, והוא ענה לי שאף אחד לא עשה כן, וזה אי אפשר. מי שרוצה תמליל של שיחת המייל שלי איתו, שיתקשר אלי בפרטי.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 11, 2023 5:22 pm

שקר גמור:
It was found
that, on heating to 60 °C, pure synthetic MBI
undergoes the same irreversible change in colour
to blue, as does the dyed wool. Accordingly, the
colour alteration in dyed wool is not dependent
on some interaction between wool and MBI
but is an inherent solid-state property of the
compound

גם בצמר צבוע, עיין: https://www.tekhelet.info/wp-content/up ... 0x1120.jpg

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 5:38 pm

אפשר לעשות כן עם mbi סינתטי אבל לא עם האק"ק (וכמו שהדגיש pure synthetic mbi). תשאל אותו אותו אם אתה רוצה יותר פרטים.
אתה גם מוזמן לכתוב עוד אלף פעמים, בכל צורה שהוא, שאני רמאי, שקרן, זייפן, מה שאתה רוצה (אולי תשאל להילדים שלך מה המנהג כיום בחדר), ועיין קידושין (ע, א)
נערך לאחרונה על ידי כשתילי זיתים ב ג' יולי 11, 2023 6:08 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 11, 2023 5:51 pm

הילדים אומרים שהמנהג כיום בחדר, שקוראים לזה: "חַרטטן". לא ידעתי מהו (ואולי מלשון "רשעים מלאים חרטות").
אגב, ראה: viewtopic.php?f=52&t=59941&start=1400#p799537
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ו' יולי 14, 2023 2:33 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 6:20 pm

באמונתו כתב:https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=52&t=59941&start=1400#p799537

כנראה כבוד הדרת קדושתו שואל, אם המומחים מוכיחים שאפשר לצבוע כחול עם האח"ק, מזה שאפשר לעשות גם עם dbi סינתטי, אז למה אי אפשר להוכיח כן בענין בישול, הרי אפשר לחמם mbi סינתטי, וא"כ גם אפשר לעשות כן להאק"ק!?
קושיא גאונית ממש, וראויין הדברים למי שאומרם. אף אני מתנצל מבכהדר"ג שליט"א, שאף שזה לא נראה אלי כקושיא, בפרט אם לא מבינים האיך פד"ב וחימום עובדים, מ"מ כיון שאני לא כימאי, לא אוכל לעזור לו בזה. אני רק הבאתי מה שהמומחים אומרים, אם יש לך שאלה על דבריהם, הייתי ממליץ לפנות אליהם בעצמך.
(וכפי שכבר כתבתי למעלה, אין לי שום בעיה להגיד שא"א לצבוע כחול עם האח"ק, רק כיון שלא ראיתי שום מומחה שחולק על קורן ו"פתיל" בענין זה, אין לי סיבה שלא לקבל דבריהם. אם זהר עמר יחלוק עליהם מפורש בענין זה, אז לא יהא לי דעה בנושא.)

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' יולי 11, 2023 7:00 pm

כשתילי זיתים כתב:לאלו שלא הבינו, זיידרמן מעולם לא צבע כחול מהאק"ק על ידי חימום הבלוטות , דבר שאי אפשר, אלא על ידי חימום הבגד. .

אי אפשר? הרי לבנון כן עשה

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 11, 2023 7:32 pm

הכול קשקוש.
זיידרמן מעיד על ניסויים מוצלחים בצבען עצמו, וכיו"ב בצמר צבוע.
לא מזכיר מלה אחת על "בישול בגדים".

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 7:57 pm

מלבב כתב:
כשתילי זיתים כתב:לאלו שלא הבינו, זיידרמן מעולם לא צבע כחול מהאק"ק על ידי חימום הבלוטות , דבר שאי אפשר, אלא על ידי חימום הבגד. .

אי אפשר? הרי לבנון כן עשה

כוונתי, כמובן, על ידי החימום, וכמש"כ. מה שקרה אצל לבנון לא היה שום קשר לחימום

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' יולי 11, 2023 7:59 pm

למה זה קשור

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 8:06 pm

מלבב כתב:למה זה קשור

אין לי מושג.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 8:07 pm

באמונתו כתב:הכול קשקוש.

תתחדש.
הנה עוד אפשרויות, לפעמים הבאים: בַּדַּאי, בְּלוֹפֶר, בַּלְפָן, גֻּזְמַאי, כַּזְבָן, מאחז עינים, מַמְצִיאָן, רַמַּאי
https://milog.co.il/%D7%A9%D7%A7%D7%A8% ... 7%95%D7%AA

ברוכים תהיו

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' יולי 11, 2023 8:44 pm

כשתילי זיתים כתב:
מלבב כתב:למה זה קשור

אין לי מושג.

אז מנין לך שזה לא קשור לחימום

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ג' יולי 11, 2023 8:54 pm

מלבב כתב:אז מנין לך שזה לא קשור לחימום

משום שזיידרמן כתב אלי שאי אפשר על ידי חימום, ואין לי סיבה שלא לקבל דבריו.
אך זה מעניין, כי אם זה משום הבישול, זה יסביר למה זה עבד רק עם בלוטות יבשות, ולא עם בלוטות לחות.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ג' יולי 11, 2023 10:21 pm

אולי זה צירוף של דרך החיזור והבישול, כי בלי בישול זה בדרך כלל לא מצליח.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 11, 2023 11:25 pm

ד"ר זיידרמן מעיד על שינוי הגוון ע"י החימום (במצב מוצק לפני הצביעה, ובצמר צבוע).
לבנון מאידך, התבסס על הייבוש, בשביל לשנות אל כחול.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' יולי 12, 2023 12:45 am

באמונתו כתב:ד"ר זיידרמן מעיד על שינוי הגוון ע"י החימום (במצב מוצק לפני הצביעה, ובצמר צבוע).
.

מה הכוונה שינוי הגוון, מסגול לכחול?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' יולי 12, 2023 1:01 am

כשתילי זיתים כתב:לאלו שלא הבינו, זיידרמן מעולם לא צבע כחול מהאק"ק על ידי חימום הבלוטות , דבר שאי אפשר, אלא על ידי חימום הבגד. כל מי שקורא דבריו מבין זה, אך משום העילויים כאן שהבינו אחרת, שאלתי אותו במפורש אם עשה כן, ואם אפשר לצבוע כחול (באופן שישאר mbi) על ידי חימום הבלוטות, והוא ענה לי שאף אחד לא עשה כן, וזה אי אפשר. מי שרוצה תמליל של שיחת המייל שלי איתו, שיתקשר אלי בפרטי.

זה לשון זיידרמן

In order to obtain a blue from trunculus-violet/purple, Amutat Petil Tekhelet introduced subjecting the natural dye to a modern chemical transformation (called “debromination” that was discovered in 1944), which changes it essentially to indigotin. However, this manipulation is unnecessary, now that we know that blue is obtained by simply heating the natural dye.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ה' יולי 13, 2023 12:25 am

בס"ד
יודע אני שיישמע מאוד לא טוב, ובאמת זה לא נכון כך לכתוב, אבל כדי שלא יטעו אחריו אומר באופן ברור:

או ששתילי זתים לא יודע כלום, אבל כלום על ידיעות מדעיות - שזה מה שאני מתרשם. או ....

לדעת כל החוקרים דתיים ושאינם, יהודים ושאינם - פה אחד, את התכלת המקראית הפיקו מארגמון קהה קוצים. כידיעה מוחלטת.
כך שכדי לומר מסקנה הפוכה ישנם 2 אופציות: או שהוא עצמו כימאי -חוקר בכיר ביותר, ובידיו מסכת הוכחות לשלול את מסקנת הממצאים, או שהוא דל גאה - שקרן.

אסביר מה טענת קורן.
הוא משער שבזמנים ההם לא חשפו לשמש את הצבען. אלא שיש באותו המין יחסי רכיבים שונים, נוטה לאדום ונוטה לכחול, שהיא התכלת המקראית.
האריג במצדה סתר מסקנה זו - גם לשיטתו.
ההבנה הברורה באנשי המדע, שאינם רחוקים בגווני הספקטרום. ולכן התכלת היא כחולה עד נוטה לסגול.
לאחרונה הוברר שיש חלזון שמפיק צבע כחול ישירות. כך שגם לאותה השיטה מאותו המין ממש צבעו כחול, וגם נוטה לסגול.
נערך לאחרונה על ידי מבקש לדעת ב ה' יולי 13, 2023 11:08 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 13, 2023 1:06 am

מלבב כתב:
באמונתו כתב:ד"ר זיידרמן מעיד על שינוי הגוון ע"י החימום (במצב מוצק לפני הצביעה, ובצמר צבוע).
.

מה הכוונה שינוי הגוון, מסגול לכחול?

בדיוק.

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » ה' יולי 13, 2023 7:53 am

באמונתו כתב:אין טעם להתווכח עם לצים, ולא עם שקרנים פתולוגיים. חבל על הזמן!

מבקש לדעת כתב:או ששתילי זתים לא יודע כלום, אבל כלום על ידיעות מדעיות - שזה מה שאני מתרשם. או שהוא שקרן פתלוגי מכוער.

אסתירא בלגינא קיש קיש קריא.

הרב כשת"ז לא שיקר אף פעם, ואתם יודעים את זה היטב, ובכל זאת אינכם מתביישים לקרוא לו שקרן וכו', בזמן שאתם אף פעם לא הבאתם על מה הוא "שיקר" כביכול.

לא נשכח ולא נסלח.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ה' יולי 13, 2023 11:34 am

בס"ד
עכ''פ כתב:
באמונתו כתב:אין טעם להתווכח עם לצים, ולא עם שקרנים פתולוגיים. חבל על הזמן!

מבקש לדעת כתב:או ששתילי זתים לא יודע כלום, אבל כלום על ידיעות מדעיות - שזה מה שאני מתרשם. או שהוא שקרן פתלוגי מכוער.

אסתירא בלגינא קיש קיש קריא.

לא נשכח ולא נסלח.

עכ''פ כתב:הרב כשת"ז לא שיקר אף פעם, ואתם יודעים את זה היטב, ובכל זאת אינכם מתביישים לקרוא לו שקרן וכו', בזמן שאתם אף פעם לא הבאתם על מה הוא "שיקר" כביכול.

?
אינני רוצה לדון לחוב. נתתי אפשרות נוספת ועיקרית. אינו יודע מושגים של ידיעות מדעיות. וגם... קצת עיינתי בעמודים הסמוכים.... וגם... הסגנון שלו... נעזוב זאת כעת.
ואפשר ואפשר לדרוש מאדם לא לשלול בביטחון מומחים רלוונטיים בתחומם.
לא כתבתי כזאת מתחושה פייבורוטית חלילה, אלא מחשש אובייקטיבי שיטעו לחשוב שיש כאן 'מחלוקת'.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' יולי 13, 2023 12:51 pm

מבקש לדעת כתב:כתבתי כזאת מחשש אובייקטיבי שיטעו לחשוב שיש כאן 'מחלוקת'.

תנוח דעתך, לא הועלת כלום. הציבור הקורא באשכול עדיין חושב שיש כאן [לכה"פ] "מחלוקת".
ממילא אתה לגמרי יכול לוותר על "ערכי הכינויים".
אולי אפילו כדאי לך, כי באמירות האלה אתה תורם לתחושה שאין כאן מחלוקת - אבל לכיוון השני.
רק אומר, כצופה ומביט מן הצד.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' יולי 13, 2023 1:40 pm

מבקש לדעת כתב:בס"ד
יודע אני שיישמע מאוד לא טוב, ובאמת זה לא נכון כך לכתוב, אבל כדי שלא יטעו אחריו אומר באופן ברור:

או ששתילי זתים לא יודע כלום, אבל כלום על ידיעות מדעיות - שזה מה שאני מתרשם. או ....

לדעת כל החוקרים דתיים ושאינם, יהודים ושאינם - פה אחד, את התכלת המקראית הפיקו מארגמון קהה קוצים. כידיעה מוחלטת.
כך שכדי לומר מסקנה הפוכה ישנם 2 אופציות: או שהוא עצמו כימאי -חוקר בכיר ביותר, ובידיו מסכת הוכחות לשלול את מסקנת הממצאים, או שהוא דל גאה - שקרן.

אסביר מה טענת קורן.
הוא משער שבזמנים ההם לא חשפו לשמש את הצבען. אלא שיש באותו המין יחסי רכיבים שונים, נוטה לאדום ונוטה לכחול, שהיא התכלת המקראית.
האריג במצדה סתר מסקנה זו - גם לשיטתו.
ההבנה הברורה באנשי המדע, שאינם רחוקים בגווני הספקטרום. ולכן התכלת היא כחולה עד נוטה לסגול.
לאחרונה הוברר שיש חלזון שמפיק צבע כחול ישירות. כך שגם לאותה השיטה מאותו המין ממש צבעו כחול, וגם נוטה לסגול.

הרב כשתילי זתים טוען שעיקר הסתמכות החוקרים על זה שאין הם רואים חילזון אחר שיכול להתאים לתכלת לכן חייב להיות שזה האק"ק, אבל לא מביאים ראיה חותכת למה לא יכול להיות ש היה עוד חילזון שנעלם שהיה לו צבען כחול טהור בלי הברום וממנו עשות את התכלת, ואק"ק שימש לארגמן, האם זה לא נכון? האם החוקרים כן יש להם ראיה חזקה שלא היה חילזון כזה שנעלם?

בן פקועה

הודעהעל ידי בן פקועה » ה' יולי 13, 2023 6:19 pm

הצפייה שהמחקר יוכיח שלא היה חילזון כזה שנעלם, מפספסת משהו בהבנת מהות המחקר.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' יולי 14, 2023 12:19 am

לא מצפים כלום מהמחקר, השאלה היא מה מחקר כזה אומר בשבילינו.
וחוץ מזה, ברור שאין אנו צריכים הוכחה שלא היה חילזון אחר, כל מה שצריכים הוא הוכחה שהחילזון שצבעו את התכלת - ולא רק את הארגמן - הוא ודאי האק"ק וכל עוד שליכא הוכחה ודאית על זה אפשר להגיד שיתכן והיה עוד חילזון שנעלמה מאיתנו ובטלה כל המוסכמות המדעית.
זהו טענת כשתילי ואני מאד מזדהה עם זה.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ו' יולי 14, 2023 2:02 am

בס"ד
צופה_ומביט כתב:

תנוח דעתך, לא הועלת כלום. הציבור הקורא באשכול עדיין חושב שיש כאן [לכה"פ] "מחלוקת".
אולי אפילו כדאי לך, כי באמירות האלה אתה תורם לתחושה שאין כאן מחלוקת - אבל לכיוון השני.

מה חושב הציבור אינך יכול לדעת. אבל ברור שיש 'מחלוקת' בין כל המומחים לכימיה, ארכיאולוגיה, היסטוריה ועוד, בארץ ובעולם, לבין שת"ז.
הוברר רק מכמה הודעות שאינו יודע לקרוא מאמר מדעי, שולל את הברור עם כאלו שטויות. אתה מצדיק כזו התרברבות? אין לי מה לומר לך.

ונתנו ידידים כתב:לא מצפים כלום מהמחקר, השאלה היא מה מחקר כזה אומר בשבילינו.
וחוץ מזה, ברור שאין אנו צריכים הוכחה שלא היה חילזון אחר, כל מה שצריכים הוא הוכחה שהחילזון שצבעו את התכלת - ולא רק את הארגמן - הוא ודאי האק"ק וכל עוד שליכא הוכחה ודאית על זה אפשר להגיד שיתכן והיה עוד חילזון שנעלמה מאיתנו ובטלה כל המוסכמות המדעית.

כלומר למדת מה דעת החוקרים משת"ז.
מי שרוצה לדון מחקרית באופן שכזה - קשה לי להבין אותו. לי חבל על הזמן.

בן פקועה

הודעהעל ידי בן פקועה » ו' יולי 14, 2023 2:13 am

עד כה חשבתי שמבקש לדעת הוא פרובוקטור בעלמא. עתה עלתה בי מחשבה זרה שהוא באמת מתכוון למה שהוא אומר, ולכן כאחד מן הציבור עליי להביע את התרשמותי העמוקה מידענותו, מכושר הניתוח שלו ומסבלנותו המופלגת.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' יולי 14, 2023 2:23 am

בן פקועה כתב:עד כה חשבתי שמבקש לדעת הוא פרובוקטור בעלמא. עתה עלתה בי מחשבה זרה שהוא באמת מתכוון למה שהוא אומר, ולכן כאחד מן הציבור עליי להביע את התרשמותי העמוקה מידענותו, מכושר הניתוח שלו ומסבלנותו המופלגת.

אני כבר מכיר את הרב מבקש לדעת, איש שהאמת נר לרגליו, ויודע היטב על מה הוא מדבר.

בינה להבין

הודעהעל ידי בינה להבין » ו' יולי 14, 2023 7:02 am

מבקש לדעת כתב:כלומר למדת מה דעת החוקרים משת"ז.

אז אולי תגיד אתה לנו מה דעת החוקרים וההוכחות שלהם באופן 'ששתתי"ז' לא יוכל להפריכן בשקריו או בטעיותיו

מבקש לדעת כתב:מי שרוצה לדון מחקרית באופן שכזה - קשה לי להבין אותו. לי חבל על הזמן.

הדיון כאן הוא דיון תורני -דהיינו אם הוכחות החוקרים מוכיחים מספיק לחייב ללבוש התכלת שלהם ע"פ תורה- ואינו עניין אם ההוכחות מוכיחים מספיק בכדי לגבש חוות דעת מדעי, זה נוגע למדענים בפורום שלהם, וכמדומה שהרב 'שתי"ז' לא יתרברב באותו פורום לומר שהוא יודע טוב יותר איך קובעים מדע

מבקש לדעת כתב:לי חבל על הזמן.

אם המטרה הוא שהציבור לא יחשוב שיש כאן מחלוקות [בנוגע מה שיש לעשות ע"פ תורה, כנ"ל], אז לא חבל
נערך לאחרונה על ידי בינה להבין ב א' יולי 16, 2023 6:53 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ו' יולי 14, 2023 10:37 am

צופה_ומביט כתב:

מה חושב הציבור אינך יכול לדעת. אבל ברור שיש 'מחלוקת' בין כל המומחים לכימיה, ארכיאולוגיה, היסטוריה ועוד, בארץ ובעולם, לבין שת"ז.
הוברר רק מכמה הודעות שאינו יודע לקרוא מאמר מדעי, שולל את הברור עם כאלו שטויות. אתה מצדיק כזו התרברבות? אין לי מה לומר לך.

ונתנו ידידים כתב:לא מצפים כלום מהמחקר, השאלה היא מה מחקר כזה אומר בשבילינו.

כלומר למדת מה דעת החוקרים משת"ז.
מי שרוצה לדון מחקרית באופן שכזה - קשה לי להבין אותו. לי חבל על הזמן.

לכן שאלתי אותך, האם זה לא נכון שהחוקרים בונים רק על זה שלא מצאו חילזון אחר שיתאים, אבל אין להם ראיה שלא היה חילזון אחר שנעלם, או שכן יש להם ראיות חזקות שלא היה חילזון אחר.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ש' יולי 15, 2023 11:24 pm

בסופו מאמר תגובה להרב בוקוולד.
קבצים מצורפים
מבשר ציון 205 פרשת מטו''מ תשפ''ג.pdf
(6.12 MiB) הורד 175 פעמים

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » א' יולי 16, 2023 1:02 am

באמונתו כתב:
בן פקועה כתב:עד כה חשבתי שמבקש לדעת הוא פרובוקטור בעלמא. עתה עלתה בי מחשבה זרה שהוא באמת מתכוון למה שהוא אומר, ולכן כאחד מן הציבור עליי להביע את התרשמותי העמוקה מידענותו, מכושר הניתוח שלו ומסבלנותו המופלגת.

אני כבר מכיר את הרב מבקש לדעת, איש שהאמת נר לרגליו, ויודע היטב על מה הוא מדבר.

אני עדיין לא הבנתי מה הוא באמת מבקש לדעת בכל תגובותיו פה, את האמת ודאי שלא ואולי הוא נר לרגליו אבל לא לראשו, רק שהוא עומד באמונתו ותמיד מחזק את עצמו בניק זה או אחר, ודבר אחד הוא נכון שהוא ורק הוא יודע היטב על מה הוא מדבר.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » א' יולי 16, 2023 1:39 am

בס"ד
אכן, הצדק בידיך האמת שהסכמת החוקרים על הטרונקולוס היא הוכחה אלימינציונית ש'לא מצאו חלזון אחר'... והרי אנו יודעים שנגנז, והתאוריה נשללה.
ניסיתי קצת להביא ידיעות - קצת הבאתי. וגם לקבל ידיעות מהמלומדים כאן. בדיון בעל אופי זה אני מהווה מכשול. תסלח לי.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 16, 2023 1:57 am

צופה_ומביט כתב:

אני יכול לדבר רק בשם עצמי. אני כצופה ומביט מן הצד רואה כאן ויכוח כמו כל ויכוח, עם שני צדדים, ומנסה לעקוב אחרי הראיות והטענות לכאן ולכאן.
מה שאני בטח לא מצדיק ומאד לא נעים לי לראות זה אנשים שלא עונים למה ששואלים אותם, ולא מפריכים את ההוכחות שמביאים להם, ולא מתרצים את הפירכות שמקשים עליהם, ומתעלמים מעובדות שמובאות להם, [וזה בדרך כלל הולך ביחד עם:] ומרבים להתרברב ולהתנשא, ובנוסף [וגם זה בדרך כלל הולך ביחד] בשלב מסוים מתחילים במסע כינוי שמות לצד השני והכפשה אישית לגופו של אדם.
אצלי לפחות זה בהחלט מטה את הכף לכיוון השני.
ודי בזה.

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 9 אורחים