מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מי מגדולי ישראל הקדומים ידעו על הפורפורא?

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
אמיר כרמי

מי מגדולי ישראל הקדומים ידעו על הפורפורא?

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ו' נובמבר 02, 2018 10:25 am

בשיחה עם ת"ח גדול אודות התכלת הועלתה הטענה לפי כל גדולי ישראל שחיו בתקופת פירסום הדוקטורט של הרב הרצוג (תר"פ) הכירו את עבודתו וסמכו עליו שהאק"ק אינו חילזון התכלת קרי הגרי"ח זוננפלד! הרב קוק! החזון אי"ש! (ועוד כמובן אלו השמות שהוא הזכיר במפורש) הטענה הזאת נשמעה זרה בעיני כי לי נראה שאף אחד מהגדולים הנ"ל לא שמעו על האפשרות הזאת אך שמח אם מישהו יפנה אותי לעובדות ושמועות בעניין הזה כי אין לי שום מידע סותר (וטען לכאורה בדק וכי הרב הרצוג היה בוואקום?)

אב בבינה

Re: מי מגדולי ישראל הקדומים ידעו על הפורפורא?

הודעהעל ידי אב בבינה » ו' נובמבר 02, 2018 11:17 am

אמיר כרמי כתב:בשיחה עם ת"ח גדול אודות התכלת הועלתה הטענה לפי כל גדולי ישראל שחיו בתקופת פירסום הדוקטורט של הרב הרצוג (תר"פ) הכירו את עבודתו וסמכו עליו שהאק"ק אינו חילזון התכלת קרי הגרי"ח זוננפלד! הרב קוק! החזון אי"ש! (ועוד כמובן אלו השמות שהוא הזכיר במפורש) הטענה הזאת נשמעה זרה בעיני כי לי נראה שאף אחד מהגדולים הנ"ל לא שמעו על האפשרות הזאת אך שמח אם מישהו יפנה אותי לעובדות ושמועות בעניין הזה כי אין לי שום מידע סותר (וטען לכאורה בדק וכי הרב הרצוג היה בוואקום?)

גם לא ידעו שצובע כחול.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' נובמבר 02, 2018 11:34 am

לענ"ד, וכפי שכבר כתבתי פעם, עיקר טענת גדולי ישראל נגד התכלת אינה שהיא לא נכונה, אלא שאיננו מחוייבים לחפש אחריה, ולכן הם אינם מחוייבים להאמין לחוקרים, וגם לא לבדוק את דבריהם לעומק לראות האם צודקים הם (שגם לזה חיפוש ייקרא).
ולכן נראה שהחזון איש וכו' לא טרחו לבדוק לעומק האם הארגמון הזה הוא תכלת או לא. ומאידך יש לנו ראייה ברורה שלא צריך לבדוק. בדיוק כמו שכמעט כל גדולי ישראל מאז הרדזינר ואילך (150 שנה) לא בדקו את הנושא, לא חיפשו את התכלת, ולא התייחסו לעניין.
ועיין בתשובת הגרי"ש אלישיב בנושא: 'לא ידעתי' האם כך או כך, 'ולא ידעתי' האם כך או כך, וכו' - ונשאלת השאלה, אם אינך יודע מדוע אינך בודק? אלא כנ"ל.

אמיר כרמי

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ו' נובמבר 02, 2018 12:10 pm

אב בבינה כתב:
אמיר כרמי כתב:בשיחה עם ת"ח גדול אודות התכלת הועלתה הטענה לפי כל גדולי ישראל שחיו בתקופת פירסום הדוקטורט של הרב הרצוג (תר"פ) הכירו את עבודתו וסמכו עליו שהאק"ק אינו חילזון התכלת קרי הגרי"ח זוננפלד! הרב קוק! החזון אי"ש! (ועוד כמובן אלו השמות שהוא הזכיר במפורש) הטענה הזאת נשמעה זרה בעיני כי לי נראה שאף אחד מהגדולים הנ"ל לא שמעו על האפשרות הזאת אך שמח אם מישהו יפנה אותי לעובדות ושמועות בעניין הזה כי אין לי שום מידע סותר (וטען לכאורה בדק וכי הרב הרצוג היה בוואקום?)

גם לא ידעו שצובע כחול.

ודאי אך הוא טען שהרב הרצוג לא דחה את האק"ק מפני הגוון אלא מפני שאינו מתאים לסימנים של חז"ל וממילא אין בזה שום ראיה

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ו' נובמבר 02, 2018 3:34 pm

הרב הרצוג כתב את הדוקטורת שלו בשפה האנגלית. אינני בטוח, אל נראה לי שהוא הודפס רק בשנת 1987 למינינם (תשמ"ז). עכ"פ באופן חלקי העבודה הודפסה גם לפני כן, עיין בביליוגרפיה ב "התכלת" של הרב בורשטיין עמ' 240-1.
רוב גדולי ישראל לא ידעו אנגלית כלל.

בשנים תרצב-ה הרב הרצוג פרסם סדרה של מאמרים עבריים ב"ההד". במאמרים הללו יש את תקציר של עבודת הרב הרצוג, כולל דיון על אק"ק וינטינה. ויש גם את ההתכתבות בינו לבין הרב טיקוצינסקי ב"עיר הקודש והמקדש" כרך ה' פרק ה'.
לכל זה עיין "התכלת" של הרב בורשטיין עמ' 347-437.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ו' נובמבר 02, 2018 4:07 pm

הרב הרצוג לא היה הראשון שהזכיר את הזהוי של חלזון התכלת עם חלזון הפורפורא של גויים. קדמו לו יעב"ץ, חוות יאיר ועוד.
זה גם הייתה העמדה המקובלת במחקר.
כמובן שיש סוגים שונים של ארגמונים שניתן להפיק מהם צבע כזה או אחר, לא רק ארגמון קהה הקוצים.

עכ"פ רק בשנת תשמ"ה פורסמה האפשרות להפיק מאק"ק צבע תכלת-כחול.

אמיר כרמי

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ש' נובמבר 03, 2018 9:31 pm

איתן כתב:הרב הרצוג כתב את הדוקטורת שלו בשפה האנגלית. אינני בטוח, אל נראה לי שהוא הודפס רק בשנת 1987 למינינם (תשמ"ז). עכ"פ באופן חלקי העבודה הודפסה גם לפני כן, עיין בביליוגרפיה ב "התכלת" של הרב בורשטיין עמ' 240-1.

ומה בכך?! הרב הרצוג לא שיתף אף ת"ח מענקי ישראל שחיו בדורו?! זה נשמע לך הגיוני?
בשנים תרצב-ה הרב הרצוג פרסם סדרה של מאמרים עבריים ב"ההד". במאמרים הללו יש את תקציר של עבודת הרב הרצוג, כולל דיון על אק"ק וינטינה. ויש גם את ההתכתבות בינו לבין הרב טיקוצינסקי ב"עיר הקודש והמקדש" כרך ה' פרק ה'.
לכל זה עיין "התכלת" של הרב בורשטיין עמ' 347-437.

ישר כח אעיין שם בעזרת ה'

איתן

הודעהעל ידי איתן » ש' נובמבר 03, 2018 9:49 pm

אמיר כרמי כתב:
איתן כתב:הרב הרצוג כתב את הדוקטורת שלו בשפה האנגלית. אינני בטוח, אל נראה לי שהוא הודפס רק בשנת 1987 למינינם (תשמ"ז). עכ"פ באופן חלקי העבודה הודפסה גם לפני כן, עיין בביליוגרפיה ב "התכלת" של הרב בורשטיין עמ' 240-1.

וודאי שהרב הרצוג שיתף, למשל את הרב טיקוצינסקי וכנ"ל.

כמו שכתבתי הרב הרצוג פרסם גם סדרה של מאמרים עבריים על התכלת ב"ההד". ואף תכנן לתרגם את הדוקטורת שלו.
אמנם זה לא אומר שכולם הכירו את המאמרים הללו. למשל, מההתכתבות של הרב הרצוג עם הרב טיקוצינסקי רואים שהאחרון לא הכיר את המאמרים הללו, והרב הרצוג מפנה אותו לעיין בכתב עת הנ"ל.

אמיר כרמי

הודעהעל ידי אמיר כרמי » ש' נובמבר 03, 2018 9:55 pm

איתן כתב:
אמיר כרמי כתב:

וודאי שהרב הרצוג שיתף, למשל את הרב טיקוצינסקי וכנ"ל.

כמו שכתבתי הרב הרצוג פרסם גם סדרה של מאמרים עבריים על התכלת ב"ההד". ואף תכנן לתרגם את הדוקטורת שלו.
אמנם זה לא אומר שכולם הכירו את המאמרים הללו. למשל, מההתכתבות של הרב הרצוג עם הרב טיקוצינסקי רואים שהאחרון לא הכיר את המאמרים הללו, והרב הרצוג מפנה אותו לעיין בכתב עת הנ"ל.

עדיין לא קיבלתי תשובה. הרב זוננפלד ידע? הרב קוק? החזון איש? אפשר להוסיף עוד רבים. איך הם לא התייחסו כלל?
את מי עוד הרב הרצוג שיתף?

איתן

הודעהעל ידי איתן » א' נובמבר 04, 2018 12:06 am

אמיר כרמי כתב:עדיין לא קיבלתי תשובה. הרב זוננפלד ידע? הרב קוק? החזון איש? אפשר להוסיף עוד רבים. איך הם לא התייחסו כלל?
את מי עוד הרב הרצוג שיתף?

אינני יודע מי ידע ומי לא ידע.
אמנם לכאורה החזון איש ידע שהתכלת הרדזינית היא צבע סינטטי שנקרא "כחול פרוסי".
כמו שהוא אמר: "קח דם שור וצבע את הציצית" (מובא ב"לולאות תכלת" עמ' 139 בשם "מעשה איש" עמ' קלב).
וכידוע בתהליך הרדזינית במקום בלוטת הדין של דיונון אפשר לקחת מגוון חומרים אחרים מן החי (ומסתמא גם חלבונים אחרים), ובהם דם, שאכן השתמשו בו להפקת ברזל פרוציאנידי (שמשום כך אף נקרא "מלח דם") כך שימש להפקת כחול פרוסי.
מי שגלה את זה היה הרב הרצוג ששלח את הדגימות של תכלת הרדזינית ותיאור הצביעה לכמה כימאים. אז לכאורה החזון איש קרא את דברי הרב הרצוג בנושא, או עכ"פ שמע עליהם.
אמנם כזכור לי הרב הרצוג בכתביו העבריים לא מזכיר שאפשר להשתמש בתהליך הזה גם בדם של פרה.

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 18 אורחים