מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קריאה עדכנית ליהודי הגולה: עלו לארץ הקודש!

דרישה במצות ישוב ארץ ישראל ומשמעותה המעשית, וחקירה בסוגיית מדינת ישראל, סמליה וחגיה במשנת חכמים
זאב ערבות

Re: קריאה עדכנית ליהודי הגולה: עלו לארץ הקודש!

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' ינואר 14, 2019 5:18 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:החשבונות של כמויות הרפורמים והחילונים אינם נוגעים לאיש הפרטי

האיש הפרטי המתגורר בלעיקוואד, לעומת האיש הפרטי המתגורר בבני ברק. בא נעריך זה לעומת זה, ונראה את מעלות אחד על חבירו. מצד אחד, בבני ברק יש לו להאברך הרבה יותר תלמידי חכמים מסביבו, שיכול לדבר בלימוד וליהנות מידיעותיו בכל מקצועות התורה. בלעיקוואד, יש כאלה אבל לא בכמויות שיש בבני ברק. בבני ברק מתגוררים אחד על גב חבירו, כך שיש סיכויים יתרים לפגוש את התלמיד חכם. לעומת זה, בלעיקוואד מתגוררים רחוק יותר אחד מחבירו, כל אחד בביתו הפרטי, על אף שהרבה בתים מהזן של פעם עדיין נמצאים כאן. לזה יש מעלה גדולה ג"כ, שיותר קל להכניס ערכים לילדיו, ואינו מסתמך על הרחוב. עבור גרים ובעלי תשובה, עדיף הרחוב. אבל עבור בני תורה הספוגים ברוח התורה ומסורה, עדיף להשאיר הדבר בידיהם. יש יותר גשמיות בלעיקוואד, וזה לא פוסח על בתים הכי חרדיים. אבל בארץ יש רוח של רדיפת וחמדת הממון שאין בחו"ל, חוץ מכמה גבירים. ההנהגה בארץ ישראל מסורה בידי גדולי תורה, דבר שאינו קיים בחו"ל. הישיבות הם יותר רחוקים מחלק החילוניות, אבל הפוליטיקה נכנסת לתוך הביהמ"ד פנימה (אני זוכר כאשר הגעתי לארץ כשהייתי בחור, תמהתי לראות אנשים מכובדים וראשי ישיבות, נעצרים לקרות מודעות רחוב)

בקיצור, אין כלל בדבר, ויש מעלות וחסרונות בשתי המקומות

הם יודעים זאת היטב (ובכלל כמה בסתר לבם אם היו נותנים להם אשרת הגירה היו באים לכאן) אך למען האמת צריך להצדיק את שיטתם שיש לא"י מעלות סגוליות וכן מכלול מצוות שניתן לקיים רק בה וראוי להתעלם מהחסרונות למען כך, שנאמר אין א"י נקנית אלא ביסורים. אך מצד שני נאמר בואו חשבון וסתם כך לעלות לא"י בלי חשבון מאין אפרנס את משפחתי וכו' זה חוסר אחריות. היו כאלו שאכן עלו לארץ והפקירו את משפחותיהם אך איני סבור שזה נכון (מסופר גם במעילו של שמואל שהאמא התחתנה בשנית ועלתה עם בעלה לארץ והפקירה את ילדיה בחו"ל ושם יש סיפור מרתק כיצד שלשת האחים עלו לארץ).

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' ינואר 14, 2019 6:32 pm

בקיצור הרב שך כתב פעם שארץ ישראל זה מצוה חשובה מאוד אבל מעולם זה לא נחשב מעיקרי הדת, (כמו תורה, שבת, וכו')
אשרי מי שזוכה לקיים מצות ישוב ארץ ישראל, אבל זה לא דוחה שום עיקר, ומי שלומד יותר טוב בחו"ל צריך לעבור דירה מא"י לחו"ל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' ינואר 14, 2019 6:42 pm

משולש כתב:בקיצור הרב שך כתב פעם שארץ ישראל זה מצוה חשובה מאוד אבל מעולם זה לא נחשב מעיקרי הדת, (כמו תורה, שבת, וכו')
אשרי מי שזוכה לקיים מצות ישוב ארץ ישראל, אבל זה לא דוחה שום עיקר, ומי שלומד יותר טוב בחו"ל צריך לעבור דירה מא"י לחו"ל.

האם תוכל להראות היכן מובאים הדברים?
היית צריך לכתוב שמי שלא הולך לו הלימוד בארץ שינסה את מזלו בחו"ל. אחד מקרובי משפחתינו מירושלים, בן של ת"ח מופלג לא הלך לו כשהיה בן 16-17 והתחיל להדרדר ושלחו אותו לישיבת אור ישראל במונסי ופה נתעלה וחזר למסלול הנכון וחזר לארץ.

ומלאה הארץ דעה את ה

הודעהעל ידי ומלאה הארץ דעה את ה » ב' ינואר 14, 2019 6:46 pm

רק רוצה שתדעו.
הוריי עשו עלייה במסירות נפש וויתרו על הרבה מאד בשביל להגיע ושום תופינים לא היו קונים את האהבה הז.

אתם אומרים שמצוות יישוב ארץ ישראל היא לא חיוב.
למעשה, כל הדבר הזה שנקרא מצוה קיומית ולא חיובית נוסד במטרה להסביר למה לא עולים לארץ, ולמען ה' אני שואל נניח, שמדובר במצווה קיומית, הרי מדובר ברצון ה'! ואתם כל הזמן אומרים שאני עולה גבוה לענייני השכינה אבל למעשה אתם לרגע לא מוכנים לשאול מהו רצון ה' בעניין. כל ההתייחסות שלכם זה איפה יהיה יותר נח לקיים את ההלכות שאליהם הורגלנו כל השנים. אבל מה עם להעלות קצת את רמת היהדות? נראה לכם שזה יקרה הכל ברגע אחד כשמשיח יגיע? כל אחד שעושה מאמץ לעלות קצת מעבר להרגלי הגלות פותח פתח לה' לתת לנו הרבה יותר! איפה ה'קמתי אני לפתוח לדודי'?? איפה ה'קומי אורי כי בא אורך'?? אני יודע שתגידו שאלה דיבורים לא למעשה. אבל תבואו לארץ ואראה לכם את העשרות אלפים שכן חיים כך. כן, גם המון חרדים. ואליהם תתצטרפו אם ממש מפריע לכם אלה שרבים אחד עם השני.

אתם חייבים לשים על לב שגם בזמן עזרא היו בדיוק את אותם הטיעונים ובגלל שעזרא עשה את בבל סולת נקייה השכינה לא חזרה לבית שני.

שימו לב גם שכמעט כל הפסוקים המדברים על תשובה מדברים בתחילתם או בסופם על עניין שיבת עם ישראל לארצו, זאת אומרת שעצם מצב הגלות הוא חטא של ריחוק וחלק מהחזרה בתשובה הוא השיבה בפועל לארץ. אתם מוזמנים לבדוק זאת בעצמכם בלי להסתמך רק על חלק מהרבנים שכל חשיבות א"י בעיניהם זה סוג של 'עלייה רוחנית' ותו לא. רואים את הארץ כסוג של בונוס ולא כדבר שהקבה פתח בו את הדיבור עם אברהם יצחק יעקב ומשה.

אמשיך כשיהיה לי זמן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' ינואר 14, 2019 7:41 pm

ניכרים דבריך שאתה כותב מן הלב, אך למרבה הצער כפי שאתה טוען שאנו מדברים מחוסר ידיעה ולו היינו באים ורואים את המציאות בעינים היינו משתכנעים, אף אתה לו היית בא לכאן ורואה את המציאות שלנו בעיניים היית משתכנע שלא שייך לנו כעת לעלות לארץ ולהנות מקדושתה.
אך יחי ההבדל הקטן, אתה סבור שאינני יודע מה קורה בארץ ורק ניזון מחדשות ושמועות וסומכים על רבנים שכל חשיבות א"י בעינהם זה סוג של עליה רוחנית ותו לא... ומפליא מנין לך זאת? האם יש לך כדור מזכוכית דרכו אתה רואה כיצד החיים שלנו מתנהלים ומה מדריך את מעשינו? לידיעתך עד גיל 21 גרתי בארץ לסרוגין והייתי כמעט בכל פינה שלה. מאז בקרתי בה כ30 פעם (איני זוכר בדיוק) ורוב משפחתי בה והרבה מחברי שאני אתם בקשר מתמיד ועוקב אחר כל הנעשה בה מדי יום ביומו ואף פה רוב ידידי הם ישראלים המעורים היטב במה שנעשה בארץ בכלל ובציבור החרדי בפרט וכל תנועה ומלה של הגרח"ק מיד מועברת לכאן בזמן אמת. בקיצור אני מזמין אתכם אחר כבוד לכמה זמן שתרצו שתראו ותווכחו במו עיניכם עד כמה אנו מחוברים ומקשורים לא"י והעובדה שאנו נמצאים במרחק של 10000 ק"מ מירושלים לא משמעותית בעידן התקשורת והטכנולוגיה שכן נאמר במדרש שעתידים כל הארצות להתקפל (או משהו כזה). יש לנו כרגע 3 ילדים בארץ שמתקשרים יום יום ומספרים על כל מהומה והפגנה במאה שערים ושומעים את הקולות ורואים את המראות. לתומי אני סבור שאני יודע יותר טוב ממה שקורה אצלכם ממה שאתם יודעים (בפרט אותם הדברים שהצנזורה אוסרת לפרסם בארץ כמו פרטי המבצע הסודי בעזה שנכשל ומי הוא אותו מג"ד מ' המסתורי). אנו גם קוראים את כל עלוני בית הכנסת וכל הפשקווילים וכל העתונים החרדיים מגיעים לכאן והספרים מגיעים לביגלייזן ביום המחרת מיום הופעתם בארץ, והסופרים מלאים במאכלים ומעדנים מהארץ כולל חלביים ובשריים.
לידיעתך, גם הורי עשו עלייה לארץ במסירות נפש והיו צריכים להיות בקפריסין בתת תנאים ואז בהגיעם לארץ היו ימי הצנע שממש לא היה כלום.
מה שאתה כותב שאנו אומרים שמצוות ישוב א"י היא לא חיוב זה אכן נכון. יש רק שתי מצוות עשה שהן חיוב ונענשים על אי קיומם, ישוב א"י אינה אחת מהן! משמע בתנאים מסויימים הדבר מותר והתנאים ידועים ואני מקיים את כל שלשת התנאים (פחות או יותר), מה שקורה עם השאר איני יודע ולא על אחריותי, אך במחילת כבודך, האם אינך סבור שתמיכת העשירים כאן ביהדות החרדית חיונית? אם התמיכה הזו תפסק האם אתה יודע כמה כוללים בארץ יסגרו? האם אתה מוכן לקחת זאת על אחריותך?

הדברים הבאים שאתה כותב הם ממש פרופגנדה נוסח לובביץ:
ולמען ה' אני שואל נניח, שמדובר במצווה קיומית, הרי מדובר ברצון ה'! ואתם כל הזמן אומרים שאני עולה גבוה לענייני השכינה אבל למעשה אתם לרגע לא מוכנים לשאול מהו רצון ה' בעניין. כל ההתייחסות שלכם זה איפה יהיה יותר נח לקיים את ההלכות שאליהם הורגלנו כל השנים. אבל מה עם להעלות קצת את רמת היהדות? נראה לכם שזה יקרה הכל ברגע אחד כשמשיח יגיע? כל אחד שעושה מאמץ לעלות קצת מעבר להרגלי הגלות פותח פתח לה' לתת לנו הרבה יותר! איפה ה'קמתי אני לפתוח לדודי'?? איפה ה'קומי אורי כי בא אורך'?? אני יודע שתגידו שאלה דיבורים לא למעשה. אבל תבואו לארץ ואראה לכם את העשרות אלפים שכן חיים כך. כן, גם המון חרדים. ואליהם תתצטרפו אם ממש מפריע לכם אלה שרבים אחד עם השני.
לידיעתך, יש הרבה דברים שהם רצון ה' אך לא מסתדרים בחיים. רצון ה' שכל אחד יתחתן ויקים משפחה אך לך תראה כמה רווקים ורווקות יש או כמה זוגות שאין להם ילדים? אז מה עדיף:שרווק יגור בארץ לקיים את רצון ה' או כשרואה שמזלו לא הולך לו שיסע לחו"ל לחפש זיווג? או זוג שאין להם ילדים וצריכים טיפולים? כלומר קיום רצון ה' זה דבר טוב אך הוא לא מחייב בצורה אבסולוטית אלא יש מרחב תמרון. ומי אמר לך שלא שאלנו מהו רצון ה'? בכלל נושא רצון ה' הוא מורכב ואיני מסתדר כ"כ עם מי שאומר לי מה לדעתו רצון ה'. מנין לנו לדעת בוודאות מהו רצון ה' היכן עלינו לדור? שמעתי מהגר"ש ברעוודא בשם החזון איש שאמר לו שכאשר אדם רוצה לדור במקום מסויים, יש איזה בת קול שאומרת לו זאת ואין להתערב בבחירתו (כך זכור שאמר כשהיה לנו צרות במקום מגורינו החדש במונסי ויתכן שאיני מדייק).
ידידי, ההתיחסות שלי היא לא איפה יהיה לי יותר נח... אלא כאשר אדם גר במקום מסויים ויש לו שם את כל התשתית שבנה במשך שנים כולל משפחה חברים פרנסה וכו' לא קל סתם כך לעזוב ולעבור למקום חדש ולהתחיל לבנות הכל מחדש, ובפרט לא בגילי ובמצבי הרפואי. כך שאתה צריך להזהר כשאתה אומר דברים כאלה לאדם זר שאינך מכיר.
איני יודע מה יקרה כשיבא משיח... ואכן יש הרבה בארץ שחיים כפי שאתה מתאר, אך גם פה יש אותם, והמריבות זה לא מה שמפריע לי, גם פה יש מריבות (מסוג אחר) - בעצם שום דבר לא מפריע לי אלא פשוט אין באפשרותי לקיים לך לך במצב הנוכחי ואפילו תתן לי וילה עם 10 חדרים וגינה ומכונית מהודרת עם נהג וכולל צמוד לבית. אתה פשוט מסרב להבין שיש לכל אדם מצבים בחייו ושהוא לא יכול לפרט לך כל דבר - שסתם כך יעקור את דירתו ויעבור לגור בארץ, אפילו שזה רצון ה'.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' ינואר 15, 2019 9:15 am

יורשה נא לי להשחיל ציטוט קצר:
תלמוד בבלי מסכת פסחים דף מט עמוד א
אמר רב כהנא: אי לא נסיבנא כהנתא - לא גלאי. אמרו ליה: והא למקום תורה גלית! - לא גלאי כדגלי אינשי.

רש"י מסכת פסחים דף מט עמוד א
לא גלאי - רב כהנא גלה מבבל לארץ ישראל, כדאמר בהגוזל ומאכיל (בבא קמא קיז, א).
לא גלאי כדגלו אינשי - שאר תלמידים יוצאים מדעתן, ואני יצאתי על כרחי, מחמת מרדין ואימת מלכות.

רב כהנא קורא לעליה מבבל לארץ ישראל - גלות.
ככל שזה מוקשה, צריך להבין שישנם יהודים טובים שאצלם זה המצב, ואנו מצפים לגאולה השלימה שתביא גם אותם ברינה, ושמחת עולם על ראשם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' ינואר 15, 2019 1:31 pm

מעניין הלא בימי הגמרא היה ניתן לעלות לארץ ומדוע כל האמוראים לא עלו? הם לא ידעו את כל מה שהרב ומלאו וחבריו יודעים בענין קדושת הארץ ורצון ה' וכו'
ויותר מכך, כל אותם גדולים כגרמ"פ והגר"א קוטלר שהיתה הבחירה בידם לבוא לארץ או לארה"ב מדוע בחרו לבוא לכאן הם לא ידעו או התעלמו מהענין? משמע יש שקולים אחרים שגוברים על השקול לחיות בארץ ועוד יותר מדוע האדמור מסאטמר עזב! הרי זה עוד יותר גרוע

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ג' ינואר 15, 2019 2:55 pm

לזאב הערבות.
בהקשר למה שחסר, וחסר באופן עקרוני בגולה, עיין במאמרי שצורף להודעתי הקודמת. שם תמצית דעתי על משמעות של ארץ ישראל.

כמובן לא התכוונתי שכל אחד צריך לעלות בלא להתחשב בנסיבות. אם למשל סיבות רפואיות לא מאפשרות זאת - שלא יעלה. אם קיים חשש סביר שהילדים יצאו לתרבות רעה - כנ"ל. אם יש ממשלת שמד של ביזנטיון - זה גם שיקול חשוב.
אבל צריך לדון בפן ההלכתי של יציאה לחו"ל. וצריך להתייחס לגלות כלמשהו של בדיעבד גדול.

בדרך כלל אני מעדיף לא להיסחף לאשכולות נפיצים של אספקלריא. מקווה שלא פגעתי באף אחד, אולי הייתי צריך לכתוב ביתר עדינות. הנני מתנצל על לשון בוטה.

נ.ב. כלמדתי ב"אדרת אליהו" הייתי צריך לנסוע לחו"ל לצורך סידורים חשובים. בשביל לקבל התר יציאה לחו"ל מצה"ל הייתי צריך להחתים את רה"י שליט"א. כשנגשתי אליו, הוא שאל אותי "מישהו התיר לך?". ואמר שלא יחתום אלא אם ר' משולם או רב אחר יורה שמותר לי לצאת לחו"ל. ספרתי לרב משולם את כל הסיפור והואהתיר, הרב חתם וטסתי.
אז קצת נדהמתי קצת מהגישה, התחלתי להרהר:והמקרה הזה הותיר עלי רושם חזק.
נ.ב.ב. עיין גם בדברי העורך בשני העמודים האחרונים של גליון 38 של "קדושת ציון".
download/file.php?id=68084

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' ינואר 15, 2019 4:12 pm

זאב ערבות כתב:מעניין הלא בימי הגמרא היה ניתן לעלות לארץ ומדוע כל האמוראים לא עלו? הם לא ידעו את כל מה שהרב ומלאו וחבריו יודעים בענין קדושת הארץ ורצון ה' וכו'
ויותר מכך, כל אותם גדולים כגרמ"פ והגר"א קוטלר שהיתה הבחירה בידם לבוא לארץ או לארה"ב מדוע בחרו לבוא לכאן הם לא ידעו או התעלמו מהענין? משמע יש שקולים אחרים שגוברים על השקול לחיות בארץ ועוד יותר מדוע האדמור מסאטמר עזב! הרי זה עוד יותר גרוע

יש לציין, בתקופה שהגר"א קוטלר והאגרות משה והאדמו"ר מסאטמאר באו הנה לארה"ב, הרי היה כאן מדבר שממה ברוחניות, וזרמו לכאן אלפי פליטים שנמלטו מהשמדת השואה, והם היו כאן בלי משען ומשענה, לולא ה' שהותיר לנו את גדולי ישראל הנ"ל, כמעט שנגדע קרן ישראל, ומי יודע איזה חורבן היהדות הי' כאן לולא יגיע כפם של הגה"ק הנ"ל שהקימו עמודי עולם התורה והיהדות כולה במדינתינו, וכבחינה שאמרו במגילה (יא ע"ב), לא מאסתים ולא געלתים לכלותם שהעמדתי להם בית רבי וחכמי דורות
כמדומה, שמצות ישוב ארץ ישראל אין בכוחה להכריע את המאזנים בכגון דא.....

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' ינואר 15, 2019 6:31 pm

יפה, הוא שאמרתי שמצוות המגורים בא"י אמנם מצווה חשובה אך לא גוברת על שיקולים אחרים שיש לכל אחד ואחד, ולא משנה עם הוא רב או אדמור או סתם יהודי פשוט. האם אלו שמנסים לעודד אותי לעלות לארץ מתחייבים לעזור לי בתשלום חובותיי ומציאת פרנסה מכובדת ודירה לפי כבודי שיכולה להכיל את הספריה עם 120 כונניות וכן לשלם את העברת החפצים וכו' (שכן לנו היום אין את האפשרות). אם הייתי חוצפן והיו מציעים לי לעלות לארץ בלי לברר מה מצבינו הכולל הייתי עונה להם בלשון סלנג אל תבלבלו לי את המח:)

ומלאה הארץ דעה את ה

הודעהעל ידי ומלאה הארץ דעה את ה » ג' ינואר 15, 2019 8:08 pm

יש לי הרבה מאד מה לכתוב על הדיון עד כה ועוד אכתוב.
אבל כרגע רק כמה הערות: 1. שימו לב שהסכמנו שצריך לדון בכובד ראש על כל מקרה אבל עדיין לא הסכמתם לדון אפילו לרגע בטענתי שכל הדיון צריך לבוא אחרי הדיון על מרכזיותה של הארץ ופטרתם עצמכם מזה בטענה שהגדוילים שלפנינו בטוח יודעים יותר טוב מכולנו את הערך האמיתי ובכל זאת נשארו אז אנו פטורים מהדיון הראשוני ואני שואל: ומה בכך אם הם יודעים? זה אומר שכל אחד יודע זאת באותה הרמה? כולם באים לדון בכובד ראש לפני החכמים, או שיש אווירה של היתר גורף? למה פתאום בזה כולם הולכים אחר המקילים? וכי אין רבנים ידועי שם הפוסקים כי חייבים לעלות או לפחות לעשות טיפ טיפה יותר מאמץ? למה אותם לא שואלים? כולם כל היום אומרים ר' חיים ר" חיים, אבל כשהוא מורה לאנשים לעזוב הכל ולבוא הם נמנעים מלשאול אותו בנושא..
2. אני מכיר טוב טוב את האווירה מכיוון שאני נפגש יום יום בתיירים חרדים מאמריקה ומאירופה ואני מתחקר אותם על זה ומעוד הרבה צמתים. כללו של דבר: דרשו מעל ספר ה' וקראו ותראו שלא רק אני מדבר כך אלא רוב מנין ובנין של גדולי ישראל לאורך כל הדורות!!
3. אני גם לא מבין: אתה מצדיק את נשארי גלות בבל למרות שחז"ל האשימו אותם בחורבן בית שני?
4. אנשים מתפללים שהקב"ה יקבץ נידחים הם מתכוונים שהוא יביא אותם יחד עם הכונניות שלהם? מתקבל על הדעת שאומר לה' שאלמד תורה רק אם יהיה לי כך וכך כסף בחשבון כל חודש?
5. אני מצפה שכל אחד יראה איך הוא יכול לקדם את העליה של אלו שכן יכולים ואז נדע כי כנים דברם ופשוט שלהוציא דיבת הארץ ולהיטפל לכל בעיה הכי קטנה זה בעצם להאשים את הקב"ה בזה שאנחנו לא באים עדיין.
6. לגבי הטענות על כך שמוסדות התורה נשענים על אלו שבחו"ל. האם אינכם יודעים שישנם נבואות לרוב ש'חיל גויים יבואו לך' 'כי שוד מלכים תינקי' נראה לכם שרק איך שזה עובד היום זה יכול לעבוד? בפרט שהיום רואים איך הייצוא של ישראל עולה ועולה מכמעט כלום ועוד הרבה מאד ניצוצות של קיום הנבואות האלו. התייצבו וראו את ישועת ה'!
מקווה שאובן נכון..

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' ינואר 15, 2019 8:28 pm

ומלאה הארץ דעה את ה כתב:כולם כל היום אומרים ר' חיים ר" חיים, אבל כשהוא מורה לאנשים לעזוב הכל ולבוא הם נמנעים מלשאול אותו בנושא..

נדמה לי שהסיבה להוראתו זו אינה קשורה למצוות ישוב א"י.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' ינואר 15, 2019 8:41 pm

יחשדו אותי במפלגתיות ובחשבונאות, אבל כיון שעלה, לא אוכל להתאפק מלשאול, האם בבני ברק שואלים את ר' חיים בכל התחומים?

לא מזמן השתתפתי בחתונת בחור שלמד באחת הישיבות החשובות, שראש ישיבתו עמד בכנס בחירות והכריז שר' חיים הוא 'משה רבינו של הדור' וכו' וכו', הבחור בן 20 פלוס התארס בהוראתו הישירה של הגר"ח, ונזרק על אתר מהישיבה!! בגלל שהוא שמע למשה רבינו.

לא מזמן סיפרה אשה שהשתתפה בשיח די רחב של נשים, עלה נושא החיסכון לנישואי ילדים. אחת ציטטה בשם הגר"ח שלא צריכים לחסוך. מיד כולן התנפלו עליה, אחת אמרה, מי אמר שר' חיים בעצמו אמר, והשניה אמרה, ואולי דיבר למישהו מסוים, והשלישית העיזה יותר ושאלה אם הוא מתמצא במחירי הדירות....

אז השקר הזה שנקרא ר' חיים לא קשור דווקא לתושבי חו"ל.

היה לי בכולל אחד שלא חדל מלהשמיס לי על אמונת חכמים, אמרתי לו, אני שומע כבר 22 שנה בכל דבר למורי ורבי. 'רבותיך' הגראי"ל והגרח"ק לא היו נכנסים לבית שלך בשבת, כי אין לך גנרטור, ור' חיים כתב מפורש שכתיבה של א' כמוך פסולה בס"ת..... לא היתה לו ברירה, בסוף הוא התקין גנרטור.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' ינואר 15, 2019 9:00 pm

צודק כמובן.
אבל לגבי גנרטור וכו' יש להעיר שמן הסתם גם לא כל האומרים "ר' חיים ר' חיים" חדלו לענוד שעון יד, שכן עדיין בהלכה יש מקום לדעות נוספות.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' ינואר 15, 2019 9:05 pm

לענ"ד נושא הגנרטור הוא מטא הלכתי, יש בו גם הנהגה מעבר להלכה, וכמובן נושא גיל הנישואין הוא כזה. מה גם שבנושאים הזה יש גם זלזול ודריסה של דעת הגר"ח ולא רק אי החמרה כשיטתו.

אפשר גם להפוך כל נושא של הנהגה והשקפה לנושא הלכתי ולגמור את הסיפור. לענ"ד עיקר החלוקה היא לא בין הלכתי להשקפתי אלא בין אישי לציבורי. כל הנושאים הנ"ל יש בהם מימד ציבורי לא קטן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' ינואר 15, 2019 9:28 pm

איתן כתב:לזאב הערבות.
בהקשר למה שחסר, וחסר באופן עקרוני בגולה, עיין במאמרי שצורף להודעתי הקודמת. שם תמצית דעתי על משמעות של ארץ ישראל.

כמובן לא התכוונתי שכל אחד צריך לעלות בלא להתחשב בנסיבות. אם למשל סיבות רפואיות לא מאפשרות זאת - שלא יעלה. אם קיים חשש סביר שהילדים יצאו לתרבות רעה - כנ"ל. אם יש ממשלת שמד של ביזנטיון - זה גם שיקול חשוב.
אבל צריך לדון בפן ההלכתי של יציאה לחו"ל. וצריך להתייחס לגלות כלמשהו של בדיעבד גדול.

בדרך כלל אני מעדיף לא להיסחף לאשכולות נפיצים של אספקלריא. מקווה שלא פגעתי באף אחד, אולי הייתי צריך לכתוב ביתר עדינות. הנני מתנצל על לשון בוטה.

נ.ב. כלמדתי ב"אדרת אליהו" הייתי צריך לנסוע לחו"ל לצורך סידורים חשובים. בשביל לקבל התר יציאה לחו"ל מצה"ל הייתי צריך להחתים את רה"י שליט"א. כשנגשתי אליו, הוא שאל אותי "מישהו התיר לך?". ואמר שלא יחתום אלא אם ר' משולם או רב אחר יורה שמותר לי לצאת לחו"ל. ספרתי לרב משולם את כל הסיפור והואהתיר, הרב חתם וטסתי.
אז קצת נדהמתי קצת מהגישה, התחלתי להרהר:והמקרה הזה הותיר עלי רושם חזק.
נ.ב.ב. עיין גם בדברי העורך בשני העמודים האחרונים של גליון 38 של "קדושת ציון".
download/file.php?id=68084

קראתי את מאמרך ברפרוף ובי בוודאי לא פגעת ולא כתבת דבר בוטה וחסר עדינות, דעתך לגיטימית אם כי לכל אדם יש את המציאות שלו וגם דעתו לגיטימית. הרבה ספרים ומאמרים נכתבו על חשיבות א"י והדיור בה אך כבר כתבתי שהתורה ניתנה בסיני ולא בא"י מסיבה טובה - שהיא לא תלויה בא"י ובמקום מסויים, רק התכלית היא להגיע לא"י ולחיות בה, אך אם נמנע הדבר אז אין לבא לאדם בטענות מדוע אינו מקיים את המצווה ולתת לו הרגשה לא טובה כאילו עובר על רצון ה', אחרת יש טענה חזקה על הרבה מגדולי הדורות שלא עלו לארץ ולא משנה מה היו התנאים. הנה הרמב"ן וריה"ל כן עלו למרות שהיה קשה הדבר, אז מדוע הרשב"א לא עלה? ומדוע הרמב"ם עזב למצרים לאחר שעלה? האם הרמב"ם לא ידע מה שאתה והרב ומלאה... יודעים?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' ינואר 15, 2019 9:30 pm

ומלאה הארץ דעה את ה כתב:3. אני גם לא מבין: אתה מצדיק את נשארי גלות בבל למרות שחז"ל האשימו אותם בחורבן בית שני?

מוגזם להגדיר את זה כך. כוונתך כנראה ליומא ט: אבל הנושא שם הוא השראת שכינה, שלא הייתה בבית שני (ראה רש"י שם). הסיבה של החורבן, כפי שכתוב שם, היא שנאת חינם.

אגב, יש בנותן טעם לציין לדברי הפנ"י:
פני יהושע מסכת כתובות דף קיא עמוד א
...והא דאמר ר"ל בפ"ק דיומא [ט' ע"ב] א"ל קא סנינא לכו שלא עליתם כולכם בימי עזרא לאו מימרא פסיקא היא ואגדות חלוקות הן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' ינואר 15, 2019 10:37 pm

ומלאה הארץ דעה את ה כתב:יש לי הרבה מאד מה לכתוב על הדיון עד כה ועוד אכתוב.
אבל כרגע רק כמה הערות: 1. שימו לב שהסכמנו שצריך לדון בכובד ראש על כל מקרה אבל עדיין לא הסכמתם לדון אפילו לרגע בטענתי שכל הדיון צריך לבוא אחרי הדיון על מרכזיותה של הארץ ופטרתם עצמכם מזה בטענה שהגדוילים שלפנינו בטוח יודעים יותר טוב מכולנו את הערך האמיתי ובכל זאת נשארו אז אנו פטורים מהדיון הראשוני ואני שואל: ומה בכך אם הם יודעים? זה אומר שכל אחד יודע זאת באותה הרמה? כולם באים לדון בכובד ראש לפני החכמים, או שיש אווירה של היתר גורף? למה פתאום בזה כולם הולכים אחר המקילים? וכי אין רבנים ידועי שם הפוסקים כי חייבים לעלות או לפחות לעשות טיפ טיפה יותר מאמץ? למה אותם לא שואלים? כולם כל היום אומרים ר' חיים ר" חיים, אבל כשהוא מורה לאנשים לעזוב הכל ולבוא הם נמנעים מלשאול אותו בנושא..
2. אני מכיר טוב טוב את האווירה מכיוון שאני נפגש יום יום בתיירים חרדים מאמריקה ומאירופה ואני מתחקר אותם על זה ומעוד הרבה צמתים. כללו של דבר: דרשו מעל ספר ה' וקראו ותראו שלא רק אני מדבר כך אלא רוב מנין ובנין של גדולי ישראל לאורך כל הדורות!!
3. אני גם לא מבין: אתה מצדיק את נשארי גלות בבל למרות שחז"ל האשימו אותם בחורבן בית שני?
4. אנשים מתפללים שהקב"ה יקבץ נידחים הם מתכוונים שהוא יביא אותם יחד עם הכונניות שלהם? מתקבל על הדעת שאומר לה' שאלמד תורה רק אם יהיה לי כך וכך כסף בחשבון כל חודש?
5. אני מצפה שכל אחד יראה איך הוא יכול לקדם את העליה של אלו שכן יכולים ואז נדע כי כנים דברם ופשוט שלהוציא דיבת הארץ ולהיטפל לכל בעיה הכי קטנה זה בעצם להאשים את הקב"ה בזה שאנחנו לא באים עדיין.
6. לגבי הטענות על כך שמוסדות התורה נשענים על אלו שבחו"ל. האם אינכם יודעים שישנם נבואות לרוב ש'חיל גויים יבואו לך' 'כי שוד מלכים תינקי' נראה לכם שרק איך שזה עובד היום זה יכול לעבוד? בפרט שהיום רואים איך הייצוא של ישראל עולה ועולה מכמעט כלום ועוד הרבה מאד ניצוצות של קיום הנבואות האלו. התייצבו וראו את ישועת ה'!
מקווה שאובן נכון..

1. כן, לארץ יש מרכזיות אך יש דברים אחרים שיש להם ערך חשוב אף יותר כגון משפחה ותלמוד תורה והם דוחים את מצוות ישוב א"י. אתה רוצה לשכתב את סדר העדיפויות? אם הגדולים במשך הדורות לא הורו לעלות לארץ בהוראה גורפת מן הסתם יש לכך סיבות טובות.
3. לא יודע איך הגעת לנשארי גלות בבל, דברתי על תקופת התלמוד
4. אם היית במקומי היית מוותר על כל ספריך בכדי לעלות לארץ? איזה מן מהלך יש לך להבנת בני אדם??
5.דבריך אינם מובנים. מי מוציא את דבת הארץ רעה? מדוע עלי לעבור לגור במדינה חילונית הרודפת את החרדים ?
6. תשאל כל ישיבה ומוסד אם הם מוכנים לוותר על התרומות מחו"ל עבור שכולם יעלו לארץ.

ומלאה הארץ דעה את ה

הודעהעל ידי ומלאה הארץ דעה את ה » ד' ינואר 16, 2019 5:50 am

אני לא רוצה לשכתב את סדר העדיפויות אני רק רוצה ללמוד אותם ולסדר אותם יחד. אולי נראה לך שלא יתחדש לך דבר אבל בגלל שיש לי ניסיון בזה אומר בצורה ברורה שכל מי שפותח את הנושא הזה מגלה עולם חדש שהוא לא הכיר וזה כדאי, כדאי מאד.

2. ריש לקיש קשר יחד את האמוראים ואת נשארי בבל. אבל אני טענתי טענה וכדי שתתייחס לגוף השאלה ולא לצדדיה.

3. אני לא מדבר עליך אישית ולכל אחד מוחזק חזקת צדיקות אבל על הקהל בתור ציבור יש לי טענה. כלל יהיה נקוט בידך כששתי ילדים צריכים לצאת לשירותים זה מובן אבל פתאום כשחצי כיתה צריכים זה אמור להדליק נורות אדומות.

4. לומר שהמדינה רודפת חרדים זה לא נכון בלשון המעטה. הם אמנם מקשים עלינו בכל מיני נושאים אבל זה סוג של תקיעת ציפרניים ברגע שהבנת שאין לך עוד כח. עלינו ורק עלינו מוטלת החובה לעמוד כאן בפרץ ולשנות את הכיוון של המדינה וכמה שיותר חרדים יהיו פה זה יהיה יותר בנקל.

5. אף אחד שלא יוותר על ההכנסות מחו"ל אבל גם לא מוטל על כל יחיד לעשות את החשבונות הללו. שומר מצווה לא ידע דבר רע.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ינואר 16, 2019 6:55 am

ומלאה הארץ דעה את ה כתב:אני לא רוצה לשכתב את סדר העדיפויות אני רק רוצה ללמוד אותם ולסדר אותם יחד. אולי נראה לך שלא יתחדש לך דבר אבל בגלל שיש לי ניסיון בזה אומר בצורה ברורה שכל מי שפותח את הנושא הזה מגלה עולם חדש שהוא לא הכיר וזה כדאי, כדאי מאד.
האם אתה מוכן להרחיב מה כוונתך בעולם חדש?
2. ריש לקיש קשר יחד את האמוראים ואת נשארי בבל. אבל אני טענתי טענה וכדי שתתייחס לגוף השאלה ולא לצדדיה.
לא ידעתי זאת ואני רק רואה בגובה העיניים ואין לי עסק בנסתרות. אני שואל שוב (ומתעלם משאלתך): אלפי אמוראים חיו בבבל - הם לא ידעו מה שאתה יודע בענין א"י?
3. אני לא מדבר עליך אישית ולכל אחד מוחזק חזקת צדיקות אבל על הקהל בתור ציבור יש לי טענה. כלל יהיה נקוט בידך כששתי ילדים צריכים לצאת לשירותים זה מובן אבל פתאום כשחצי כיתה צריכים זה אמור להדליק נורות אדומות.
אני כן מדבר עלי אישית וכאן הטעות שלך. לי לא שייך לעלות כעת לארץ - סוף פסוק. מה שעושים אחרים זה העסק שלהם. הקהל מורכב מיחידים וכל יחיד הוא עולם בפני עצמו וכל אחד צריך לעשות את החשבונות שלו אם שייך לו לעלות לארץ או לא. ואכן יש הרבה שעולים - ולעומתם יש שיורדים ויש כאלה שנוקטים בשב ואל תעשה. איני מבין את המשל שלך על חצי כיתה.
4. לומר שהמדינה רודפת חרדים זה לא נכון בלשון המעטה. הם אמנם מקשים עלינו בכל מיני נושאים אבל זה סוג של תקיעת ציפרניים ברגע שהבנת שאין לך עוד כח. עלינו ורק עלינו מוטלת החובה לעמוד כאן בפרץ ולשנות את הכיוון של המדינה וכמה שיותר חרדים יהיו פה זה יהיה יותר בנקל.
כדאי שתקרא שוב את שאתה כותב. בתחילה אתה כותב שזה לא נכון שהמדינה רודפת חרדים ומיד אח"כ שמקשים בכל מיני נושאים! יפה מאוד, אני קורא לזאת רדיפה ואתה קשיים. האם אתה נהנה לראות את המשטרה מביאה פרשים על סוסים לפנות מפגינים חרדיים ולהכות בהם באכזריות? הם אף נהנים לעשות זאת (כך נראה מהבעת פניהם) ועוד מביאים נשים בכדי להתעלל עוד יותר בבחורים. איני מצדיק את ההפגנות כאשר הם מפריעות לסדר הציבורי אך האם כך גם מטפלים בציבור הערבי שמתפרע פה ושם? אם הייתי רואה שהציבור החרדי מאוחד ומלוכד אולי היה לך טענה שצריך לבא ולעזור למאמץ, הוא מפורד ומפולג אז לאיזה מהציבורים עלי לעזור במאבקם? יש לך המלצה? (האחדות המדומה לפני הבחירות היא אשליה שנמוגה מיד אחרי הבחירות). המפלגות החילוניות יודעות זאת ומתעתעות בנו. תראו מה עשה לנו לפיד לפני כמה שנים
5. אף אחד שלא יוותר על ההכנסות מחו"ל אבל גם לא מוטל על כל יחיד לעשות את החשבונות הללו. שומר מצווה לא ידע דבר רע.

אני מדבר באופן פרקטי ואתה מדבר בסיסמאות. סיסמאות לא משלמות את שכר האברכים. לך תשאל כל ראש ישיבה וראש כולל אם הוא מוכן לוותר על ההכנסות מחו"ל ותדווח לי כמה מסכימים לכך.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' ינואר 16, 2019 7:19 am

זאב ערבות כתב:כן, לארץ יש מרכזיות אך יש דברים אחרים שיש להם ערך חשוב אף יותר כגון משפחה ותלמוד תורה והם דוחים את מצוות ישוב א"י.

גם לשאת אשה, ללמוד תורה ולהתפרנס לא התירו לרדת מהארץ לגמרי, אלא רק על מנת לחזור. כשיש רעב זה משהו אחר.
אז לא מדויק ש"הם דוחים את מצוות ישוב א"י". עכ"פ לא לדעת רמב"ם, תוס' וכו'
כבר נכתב הרבה על הגדרים ההלכתיים של יציאה לחו"ל/ עלייה לארץ. יש לי מכר שכתב קונטרס בנידוו. גם כאן בפורום היו לפחות שני אשכולות.

לגבי התנצלות לא התכוונתי למה שנכתב במאמר, אלא להודעותי באשכול.

ומלאה הארץ דעה את ה

הודעהעל ידי ומלאה הארץ דעה את ה » ד' ינואר 16, 2019 7:23 am

עולם חדש הכוונה לעולם ענק של מושגים והיכרות קרובה יותר (עד כמה שניתן לומר זאת) עם רבון העולמים, שרק בלמידה חוזרת ונשנית של התנך ניתן להבין אותה וזה פותח פתח רחב להבין אחר כך את שפת חז"ל 'להבין משל ומליצה דברי חכמים וחידותם' עיין בגרא על הפסוק הזה.

כשדוד המלך מצווה את בנו 'דע את אלוקי אביך ועבדהו' למה כוונתו? ברור שדרך סוגיות בבבא מציעא קשה מאד לחשוב שאפשר להגיע לידיעת ה'. (ידיעת מצוותיו זה נושא אחר)

האמוראים בבבל באמת הם לא אותו דבר בדיוק כמו אלו שנשארו בבבל ויש לחלק בין לפני חורבן הבית ללאחריו. אבל בדיוק כמו שצריך לחלק אז צריך גם היום לחלק בין התקופה שהיה פה שיממון לבין תקופתינו שהרבה מאד סימנים ה' שלח לנו לחזור הנה, החל מזה ש'כיוון שארץ ישראל נותנת פירותיה אין לך קץ מגולה מזה' וכלה מכך שפשוט רואים איך שאין מקום בעולם שלא חזרו משם ולא נשארו מקומות שאי אפשר לחזור משם. אם אלו לא סימנים אז מה כן? וברמבן כתוב שהקב"ה דורש מאיתנו לשים לב לסימנים שהוא שולח.

אין חולק שגלות הערב רב היא הקשה מכולם מכמה בחינות כמו שהגרא כותב שזה השעור שבעיסה, אך מה הפיתרון? לברוח מזה, או לשמר את העיסה ולבער את השעור?

משל הכיתה רק בא להגיד שכשיש את אותו התירוץ להרבה אנשים בו זמנית, כנראה שהסיבה היא משהו אחר.

כתוב בישעיהו 'עוד אקבץ עליו לנקבציו' והרמבן מסביר שיש שני שלבים בקיבוץ הגלויות אחד מרצון ויחסית בקל והשני בכפיה ו'בחמה שפוכה אמלוך עליכם' אני חושב שלכל אחד מומלץ לבחור בראשון כל עוד שייך. (למשל בצרפת זה כבר הולך ומשתנה)

ומלאה הארץ דעה את ה

הודעהעל ידי ומלאה הארץ דעה את ה » ד' ינואר 16, 2019 10:53 am

1547628715602335579129.jpg
תפילה של הרמחל בגודל מעלת עם ישראל בארץ הקודש
1547628715602335579129.jpg (3.92 MiB) נצפה 2723 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ינואר 16, 2019 6:34 pm

ומלאה הארץ דעה את ה כתב:עולם חדש הכוונה לעולם ענק של מושגים והיכרות קרובה יותר (עד כמה שניתן לומר זאת) עם רבון העולמים, שרק בלמידה חוזרת ונשנית של התנך ניתן להבין אותה וזה פותח פתח רחב להבין אחר כך את שפת חז"ל 'להבין משל ומליצה דברי חכמים וחידותם' עיין בגרא על הפסוק הזה.

כשדוד המלך מצווה את בנו 'דע את אלוקי אביך ועבדהו' למה כוונתו? ברור שדרך סוגיות בבבא מציעא קשה מאד לחשוב שאפשר להגיע לידיעת ה'. (ידיעת מצוותיו זה נושא אחר)

האמוראים בבבל באמת הם לא אותו דבר בדיוק כמו אלו שנשארו בבבל ויש לחלק בין לפני חורבן הבית ללאחריו. אבל בדיוק כמו שצריך לחלק אז צריך גם היום לחלק בין התקופה שהיה פה שיממון לבין תקופתינו שהרבה מאד סימנים ה' שלח לנו לחזור הנה, החל מזה ש'כיוון שארץ ישראל נותנת פירותיה אין לך קץ מגולה מזה' וכלה מכך שפשוט רואים איך שאין מקום בעולם שלא חזרו משם ולא נשארו מקומות שאי אפשר לחזור משם. אם אלו לא סימנים אז מה כן? וברמבן כתוב שהקב"ה דורש מאיתנו לשים לב לסימנים שהוא שולח.

אין חולק שגלות הערב רב היא הקשה מכולם מכמה בחינות כמו שהגרא כותב שזה השעור שבעיסה, אך מה הפיתרון? לברוח מזה, או לשמר את העיסה ולבער את השעור?

משל הכיתה רק בא להגיד שכשיש את אותו התירוץ להרבה אנשים בו זמנית, כנראה שהסיבה היא משהו אחר.

כתוב בישעיהו 'עוד אקבץ עליו לנקבציו' והרמבן מסביר שיש שני שלבים בקיבוץ הגלויות אחד מרצון ויחסית בקל והשני בכפיה ו'בחמה שפוכה אמלוך עליכם' אני חושב שלכל אחד מומלץ לבחור בראשון כל עוד שייך. (למשל בצרפת זה כבר הולך ומשתנה)

כבוד הרב ומהדא"ה,
אני מחזק את ידך שתמשיך בהחדרת מודעות חשיבות א"י ותעודד את אחינו בני ישראל לשוב אליה אך מציאות החיים גוברת על אידיאולוגיה. לא כל מה שטוב ורצוי ומועיל ונכון וצודק לך טוב בשביל האחר. לכל אדם יש חשבונות משלו וצריך לעשות שיקול דעת נבון מה סדר העדיפויות שלו. מצוות ישוב א"י עם כל חשיבותה ומעלותיה וכל הפסוקים והמדרשים המדברים בשבחה אינה מן המצוות שחייבים לקיימה בכל מחיר, כך שמבחינתי נושא זה סגור כיוון שאין לי מה להוסיף.
איני זוכר אם כבר העליתי זאת כבר אך זה מוכיח שלא ניתן ללמוד מפסקי תשובות כאלו הנפוצים היום.
קבצים מצורפים
משוגע.jpg
משוגע.jpg (64.7 KiB) נצפה 2701 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 16, 2019 8:05 pm

נוטר הכרמים כתב:יחשדו אותי במפלגתיות ובחשבונאות, אבל כיון שעלה, לא אוכל להתאפק מלשאול, האם בבני ברק שואלים את ר' חיים בכל התחומים?

לא מזמן השתתפתי בחתונת בחור שלמד באחת הישיבות החשובות, שראש ישיבתו עמד בכנס בחירות והכריז שר' חיים הוא 'משה רבינו של הדור' וכו' וכו', הבחור בן 20 פלוס התארס בהוראתו הישירה של הגר"ח, ונזרק על אתר מהישיבה!! בגלל שהוא שמע למשה רבינו.

לא מזמן סיפרה אשה שהשתתפה בשיח די רחב של נשים, עלה נושא החיסכון לנישואי ילדים. אחת ציטטה בשם הגר"ח שלא צריכים לחסוך. מיד כולן התנפלו עליה, אחת אמרה, מי אמר שר' חיים בעצמו אמר, והשניה אמרה, ואולי דיבר למישהו מסוים, והשלישית העיזה יותר ושאלה אם הוא מתמצא במחירי הדירות....

אז השקר הזה (נו נו..) שנקרא ר' חיים לא קשור דווקא לתושבי חו"ל.

היה לי בכולל אחד שלא חדל מלהשמיס לי על אמונת חכמים, אמרתי לו, אני שומע כבר 22 שנה בכל דבר למורי ורבי. 'רבותיך' הגראי"ל והגרח"ק לא היו נכנסים לבית שלך בשבת, כי אין לך גנרטור, ור' חיים כתב מפורש שכתיבה של א' כמוך פסולה בס"ת..... לא היתה לו ברירה, בסוף הוא התקין גנרטור.

נו נו..

ידידי ר' נוטר, כבר כתבתיך על כך בעבר, ובאמת אינני יודע מה לא מובן לך. אצל אף אחד מהגדולים שהנהיגו את הדורות האחרונים, לא מצינו שהציבור ראה את עצמו כפוף לכל הוראותיהם גם בעניינים הפרטיים, כ''א רק בענייני ציבור. עד שאתה שואל על אותו ראש ישיבה, מדוע לא תשאל על כל ראשי הישיבות ששמו הגדול של רבינו הרב שך תמיד היה שגור על לשונם בדרשות חוצבות להבות אש, מה שממש לא הפריע להם שלא לשמוע בקולו למשל בענייני קצב הלימוד וההספק בישיבותיהם, נושא שהיה בנפשו ממש, (וישנן עוד דוגמאות רבות).
האם כולם נכנעו לכל הוראותיו ההלכתיות או ההנהגתיות של רבינו החזו''א? ממש, אבל ממש לא. האם כולם נכנעו לכל הוראותיו ההלכתיות או ההנהגתיות של רבינו הגרי''ז? ממש, אבל ממש לא. וכן הלאה, וכן הלאה.
לכל אחד מהגדולים היה את המעגל הקרוב של תלמידים שקנו ממנו תורה וראו בו את רבם המובהק ואכן קיבלו עליהם את כל הוראותיו גם בענייניהם הפרטיים, אמנם שאר הציבור קיבלו עליהם רק את הנהגתם הציבורית, אך באשר להנהגה האישית התנהגו לפי רבותיהם הפרטיים מהם קנו תורה או הלכה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' ינואר 16, 2019 8:12 pm

זה נכון ולא נכון. כלומר, אין ספק שקבלת רב לרשכבה"ג אינה מחייבת הליכה אבסולוטית לאור כל הליכותיו והנהגותיו מאז ועד עולם בכל התחומים, אבל כאשר מדובר ב'משה רבינו' זה קצת אחרת.

ובמילים אחרות, כשאנשים מצפצפים ציבורית על הוראות עקרוניות מפורסמות עד כדי לזרוק בבזיון מישיבה מי שבסך הכל שמע למשה רבינו, שלא יטיפו מוסר לאחרים. מעבר לכך, גם אתה יודע את האמת שלא מדובר כאן רק בדברים מאוד ספציפיים, אלא במערך יותר כולל. ובוא נשאל ככה, חוץ מ'הנהגת הדור', במה רובו המוחלט של הציבור ממושמע לו? מקבלים ממנו איזה דרך בצורת הישיבות, בדרכי החינוך, בנתינת הדגשים הנכונים איפה שצריך? תענה לעצמך.

ואגב, מאז ומעולם סברתי שהטענה למה לא שמעו לרב שך בדרך הלימוד היא טענה אמיתית ונוקבת. היא לא פירכא על מי שלא שמע, אבל בהחלט יש בזה משום 'טול קורה' כאשר באים לאחרים בטענות.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' ינואר 16, 2019 8:13 pm

ומה באמת ההבנה ב'פלגינן נאמנות' הזה?

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ד' ינואר 16, 2019 8:36 pm

פרנקל תאומים כתב:מדוע לא תשאל על כל ראשי הישיבות ששמו הגדול של רבינו הרב שך תמיד היה שגור על לשונם בדרשות חוצבות להבות אש, מה שממש לא הפריע להם שלא לשמוע בקולו למשל בענייני קצב הלימוד וההספק בישיבותיהם, נושא שהיה בנפשו ממש,

לכידה.PNG
לכידה.PNG (34.13 KiB) נצפה 2660 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' ינואר 16, 2019 8:46 pm

בהקשר לדרך הלימוד, יצויין שמרן האבי עזרי לא סבר מכל החלוקה של 'עיון' ו'בקיאות', דבר שהונהג בישיבות מקדמת דנא וע"י גדולי עולם, כך שהיתה בעיה אמיתית להתאים את שיטתו ולהטעמיע אותה בישיבות. לא מעט מתלמידיו התאמצו להנחיל לתלמידיהם יותר הספק וגם מתן חשיבות לבקיאות. אם אני לוקח לדוגמא בעלמא את מו"ר הגרש"א הכ"מ, לצד הלימוד העיוני והאיטי של הבוקר בחן אותנו על מסכתות שלמות, ועודד ידיעת ש"ס.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' ינואר 16, 2019 8:59 pm

נוטר הכרמים כתב:לדוגמא בעלמא ...

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' ינואר 16, 2019 9:24 pm

זאב ערבות כתב:לידיעתך, יש הרבה דברים שהם רצון ה' אך לא מסתדרים בחיים. רצון ה' שכל אחד יתחתן ויקים משפחה אך לך תראה כמה רווקים ורווקות יש או כמה זוגות שאין להם ילדים? אז מה עדיף:שרווק יגור בארץ לקיים את רצון ה' או כשרואה שמזלו לא הולך לו שיסע לחו"ל לחפש זיווג? או זוג שאין להם ילדים וצריכים טיפולים? כלומר קיום רצון ה' זה דבר טוב אך הוא לא מחייב בצורה אבסולוטית אלא יש מרחב תמרון. ומי אמר לך שלא שאלנו מהו רצון ה'? בכלל נושא רצון ה' הוא מורכב ואיני מסתדר כ"כ עם מי שאומר לי מה לדעתו רצון ה'. מנין לנו לדעת בוודאות מהו רצון ה' היכן עלינו לדור? שמעתי מהגר"ש ברעוודא בשם החזון איש שאמר לו שכאשר אדם רוצה לדור במקום מסויים, יש איזה בת קול שאומרת לו זאת ואין להתערב בבחירתו (כך זכור שאמר כשהיה לנו צרות במקום מגורינו החדש במונסי ויתכן שאיני מדייק).
.

אולי בכלל "בית פלוני לפלוני"?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ינואר 16, 2019 9:41 pm

התכוונת מן הסתם לומר "בת" פלוני לפלוני. אכן הרבה באו לכאן לחפש שידוך וב"ה הצליחו אך כמו בכל דבר אין ערבויות.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' ינואר 16, 2019 9:55 pm

לא,
זו לשון הגמרא בתחילת סוטה
ארבעים יום קודם יצירת הולד, בת קול יוצאת ואומרת בת פלוני לפלוני בית פלוני לפלוני שדה פלוני לפלוני

[ואם לצורך בת פלוני הותר לצאת, כי לא נודע היכן היא, ועל כן מותר לצאת מא"י, י"ל דהוא הדין ל"בית" ול"שדה"]

אבק פורח

הודעהעל ידי אבק פורח » ה' ינואר 17, 2019 8:38 am

תם מה הוא אומר כתב:לא,
ארבעים יום קודם יצירת הולד, בת קול יוצאת ואומרת בת פלוני לפלוני בית פלוני לפלוני שדה פלוני לפלוני

[ואם לצורך בת פלוני הותר לצאת, כי לא נודע היכן היא, ועל כן מותר לצאת מא"י, י"ל דהוא הדין ל"בית" ול"שדה"]
זה נאמר דרך הלצה?

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ה' ינואר 17, 2019 1:20 pm

אבק פורח כתב:
תם מה הוא אומר כתב:לא,

זה נאמר דרך הלצה?

כמובן.
רק הבאתי את הגמרא לגבי הבת קול שאולי מכאן מקור השמועה שהזכיר "זאב ערבות"

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ינואר 17, 2019 3:45 pm

נוטר הכרמים כתב:זה נכון ולא נכון. כלומר, אין ספק שקבלת רב לרשכבה"ג אינה מחייבת הליכה אבסולוטית לאור כל הליכותיו והנהגותיו מאז ועד עולם בכל התחומים, אבל כאשר מדובר ב'משה רבינו' זה קצת אחרת.

ובמילים אחרות, כשאנשים מצפצפים ציבורית על הוראות עקרוניות מפורסמות עד כדי לזרוק בבזיון מישיבה מי שבסך הכל שמע למשה רבינו, שלא יטיפו מוסר לאחרים. מעבר לכך, גם אתה יודע את האמת שלא מדובר כאן רק בדברים מאוד ספציפיים, אלא במערך יותר כולל. ובוא נשאל ככה, חוץ מ'הנהגת הדור', במה רובו המוחלט של הציבור ממושמע לו? מקבלים ממנו איזה דרך בצורת הישיבות, בדרכי החינוך, בנתינת הדגשים הנכונים איפה שצריך? תענה לעצמך.

ואגב, מאז ומעולם סברתי שהטענה למה לא שמעו לרב שך בדרך הלימוד היא טענה אמיתית ונוקבת. היא לא פירכא על מי שלא שמע, אבל בהחלט יש בזה משום 'טול קורה' כאשר באים לאחרים בטענות.

במחילת ידידי, אינני רואה כאן כל חילוק. כן משה רבינו או לא משה רבינו, העיקרון הוא ברור.
(וחוץ מזה, משה רבינו או רשכבה''ג הוי היינו הך. אתה מבין היטב שאף אחד לא מתכווין לומר שמרנא הגרח''ק הוא בדרגת משה רבינו כפשוטו, כ''א על דרך שאמרו ז"ל "משה שפיר קאמרת", הוי אומר- גדול הדור, וכ''ז פשוט).

ולטעמי, הנהגה של ראש ישיבה בישיבתו הינה בהחלט עניין פרטי ולא ציבורי.

אני בהחלט חושב שהציבור התורני הושפע ומושפע רבות ממרנא הגרח''ק שליט''א, ברגע זה עולות במחשבתי כמה וכמה הקפדות הלכתיות שאני הק' משתדל בל''נ להיזהר בהם, בגלל דעתו של רבינו הגרח''ק. ואם הזכרת גנרטור, אני חושב שזו דוגמא מצויינת, מפני שבזכות מרנא הגרח''ק העניין של הגנרטור קיבל תנופה גדולה מאד בציבור הליטאי. גם רבים מאלו שעוד לא עשו גנרטור, מקווים לעשות כן בעתיד לכשירחיב וכדו', שלא לדבר על ישיבות ובתי מדרשות שלאט לאט עברו ועוברים לגנרטור, ובמקומות שעדיין לא עשו כן, בדר''כ זו רק שאלה של "מתי" ולא שאלה של "האם". והנקודה היא שמדובר בהוצאה כספית גדולה ומכבידה ופעמים רבות גם העניין הטכני הוא מסובך וכו'.
את מרנא הגרח''ק שואלים שאלות אישיות רבות ובהחלט נשמעים לו. מתי לא נשמעים לו? כאשר מדובר בהוראות הלכתיות/הנהגתיות חריגות מאד האופייניות לו בלבד, בעניינים אלו אנשים נשמעים לגדולים האחרים. וכך היה גם אצל רבותינו זצ''ל, הוראות הלכתיות/הנהגתיות חריגות לא קנו שביתה בציבור, לכה''פ לא באופן מיידי. כמה אנשים בתקופתו של רבינו החזו''א נמנעו מלהשתמש בחשמל בשבת? כמה אנשים בתקופתו נמנעו מלטלטל בשבת היכא דאיכא עירוב (ואפי' לא עירוב מהודר)? מעטים מאד. דוק ותשכח שכמעט כל הוראות רבינו הגרח''ק שאינן קונות שביתה אצל הציבור, הן בעצם הוראותיו של רבינו החזו''א, ועד שאתה שואל מדוע לא נשמעים להגרח''ק, עליך בעצם לשאול מדוע לא נשמעים לחזו''א.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 17, 2019 5:48 pm

פרנקל תאומים כתב:
נוטר הכרמים כתב:זה נכון ולא נכון. כלומר, אין ספק שקבלת רב לרשכבה"ג אינה מחייבת הליכה אבסולוטית לאור כל הליכותיו והנהגותיו מאז ועד עולם בכל התחומים, אבל כאשר מדובר ב'משה רבינו' זה קצת אחרת.

במחילת ידידי, אינני רואה כאן כל חילוק. כן משה רבינו או לא משה רבינו, העיקרון הוא ברור.
(וחוץ מזה, משה רבינו או רשכבה''ג הוי היינו הך. אתה מבין היטב שאף אחד לא מתכווין לומר שמרנא הגרח''ק הוא בדרגת משה רבינו כפשוטו, כ''א על דרך שאמרו ז"ל "משה שפיר קאמרת", הוי אומר- גדול הדור, וכ''ז פשוט).

אני בהחלט חושב שהציבור התורני הושפע ומושפע רבות ממרנא הגרח''ק שליט''א, ברגע זה עולות במחשבתי כמה וכמה הקפדות הלכתיות שאני הק' משתדל בל''נ להיזהר בהם, בגלל דעתו של רבינו הגרח''ק. ואם הזכרת גנרטור, אני חושב שזו דוגמא מצויינת, מפני שבזכות מרנא הגרח''ק העניין של הגנרטור קיבל תנופה גדולה מאד בציבור הליטאי. גם רבים מאלו שעוד לא עשו גנרטור, מקווים לעשות כן בעתיד לכשירחיב וכדו', שלא לדבר על ישיבות ובתי מדרשות שלאט לאט עברו ועוברים לגנרטור, ובמקומות שעדיין לא עשו כן, בדר''כ זו רק שאלה של "מתי" ולא שאלה של "האם". והנקודה היא שמדובר בהוצאה כספית גדולה ומכבידה ופעמים רבות גם העניין הטכני הוא מסובך וכו'.
את מרנא הגרח''ק שואלים שאלות אישיות רבות ובהחלט נשמעים לו. מתי לא נשמעים לו? כאשר מדובר בהוראות הלכתיות/הנהגתיות חריגות מאד האופייניות לו בלבד, בעניינים אלו אנשים נשמעים לגדולים האחרים. וכך היה גם אצל רבותינו זצ''ל, הוראות הלכתיות/הנהגתיות חריגות לא קנו שביתה בציבור, לכה''פ לא באופן מיידי. כמה אנשים בתקופתו של רבינו החזו''א נמנעו מלהשתמש בחשמל בשבת? כמה אנשים בתקופתו נמנעו מלטלטל בשבת היכא דאיכא עירוב (ואפי' לא עירוב מהודר)? מעטים מאד. דוק ותשכח שכמעט כל הוראות רבינו הגרח''ק שאינן קונות שביתה אצל הציבור, הן בעצם הוראותיו של רבינו החזו''א, ועד שאתה שואל מדוע לא נשמעים להגרח''ק, עליך בעצם לשאול מדוע לא נשמעים לחזו''א.

איני מתערב בנושא, רק הבלטתי כמה קטעים שהיה ראוי לכתוב במקומם חומרות!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ינואר 17, 2019 11:12 pm

פרנקל תאומים כתב:

ואגב, מה תאמר כשהחלוקה הזאת נעשית גם לאידך גיסא? כלומר- כידוע, היו דמויות תורניות של גדולי הדור ממש, שנשמעו להם מאד בעניינים הלכתיים ואפי' בעניינים הנהגתיים, אבל במישור הציבורי לא החשיבו אותם כ''מנהיגים''.. וכמו שאמר לי פעם איזה ראש כולל חשוב כשאמרתי לו משהו משמיה דרבן של ישראל מרנא הגרש''ז נ''ע: " יש דברים שמסורים רק ל'מנהיגים' " (דהיינו דעתו של מרנא הגרש''ז בענייני הנהגת הדור לא רלוונטית..).

כשלעצמי, אני באמת לא כ''כ מקבל את החלוקה הזאת, ולענ''ד פשוט שגדול הדור בתורה וביר''ש, הרי שדעתו הינה דעת תורה גם בכל עניין ציבורי. ואדרבה, דווקא לאידך גיסא אני חושב שמתקבל על הדעת שגם אם קיבלנו הנהגתו של חכם פלוני בענייני הנהגת הציבור, הרי שאי''ז מונע מאיתנו להישמע לרבותינו הפרטיים בענייני הלכה או הנהגה אישיים.
יהיה איך שיהיה, כולנו מכירים את החלוקה הזאת היטב, והיא היתה ועודנה מקובלת במחוזותינו. ואינני יודע איזה טעם יש לתמוה עליה דווקא בהקשר של חכם פלוני.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ינואר 17, 2019 11:24 pm

נוטר הכרמים כתב:בהקשר לדרך הלימוד, יצויין שמרן האבי עזרי לא סבר מכל החלוקה של 'עיון' ו'בקיאות', דבר שהונהג בישיבות מקדמת דנא וע"י גדולי עולם, כך שהיתה בעיה אמיתית להתאים את שיטתו ולהטעמיע אותה בישיבות. לא מעט מתלמידיו התאמצו להנחיל לתלמידיהם יותר הספק וגם מתן חשיבות לבקיאות. אם אני לוקח לדוגמא בעלמא את מו"ר הגרש"א הכ"מ, לצד הלימוד העיוני והאיטי של הבוקר בחן אותנו על מסכתות שלמות, ועודד ידיעת ש"ס.

נו נו.. אתה רואה? כשאתה רוצה ללמד זכות, ועל מי שאתה רוצה ללמד זכות, אתה יודע לעשות זאת, ושערי תירוצים והסברים לא ננעלו.

לעצם העניין, אתה בטוח שהחלוקה הזאת היתה מקדמת דנא? כמדומה שהיא קנתה שביתה בעיקר בעולם הישיבות שאחרי חורבן אירופה.
יהיה איך שיהיה אין כל דמיון בין איך שלומדים בישיבות היום ובין איך שלמדו בישיבות מזרח אירופה לפני השואה. לפני השואה, גם כשלמדו עיון, למדו אותו הרבה הרבה יותר מהר. וזה גופא מה שרבינו ה'אבי עזרי' טען, זו היתה טענה שמלבד עצם ההיגיון שבה (ליגמר איניש והדר ליסבר), היא היתה גם אופיינית לשמרנות שלו, הוא טען שהישיבות של אחרי השואה שינו בהדרגה את אופן הלימוד, ושלא כך היו לומדים בישיבות אירופה.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' ינואר 17, 2019 11:30 pm

כלומר זה לימוד מודרני

חזור אל “דרישת ציון”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים