מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חובת חיזוק בחיבת ארץ ישראל

דרישה במצות ישוב ארץ ישראל ומשמעותה המעשית, וחקירה בסוגיית מדינת ישראל, סמליה וחגיה במשנת חכמים
גאולה בקרוב

חובת חיזוק בחיבת ארץ ישראל

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ד' יוני 06, 2012 3:51 pm

נכתב בעקבות נפילת ההצעה לחוק ההסדרה, על ישובי ארץ ישראל.

והנה רובא דאינשי לא מסוגלים הרבה להועיל מעשית. אבל גם מי שלא הולך להפגנות ומאבקים, ולא שובת רעב, אין זה פוטר אותו מלהרגיש חלק מהענין, לכאוב את הכאב הגדול, להתפלל ולרצות, ולהיות שותף במה שיכול.
ולו רק מצד הכרת הטוב, שבלעדי אנשי יש"ע ומאבקם- הרי מצד המנהיגות השולטת מזמן מזמן תותחי האויב היו מטר מת"א, בני ברק וירושלים.
לכן מוטל עלינו בשעה זו להוסיף חיזוק בקרבנו בחיבת הארץ, להוקיר את מיישביה גם במקומות נידחים שהציונות החילונית אינה רוצה להכיר בהם, להתפלל עליהם ולרצות בטובתם. והוא רחום יכפר עוון, על אחינו הכל כך מבולבלים, תינוקות שנשבו.

ודבר שפתיים אך למחסור, שגם מי ששייך לציבור "החרדי" אין לו "פטור" בכלשהו לחיבת הארץ, ולא קשור כלל ליחס למדינה או לציונות החילונית, ואפילו לא לשאלה כמה הוא מחבב או מעריך את ציבור "הכיפות הסרוגות".
וכבר כתב מרן החזו"א זצ"ל שמצות ישוב הארץ הוכרעה ע"י הרמב"ם והרמב"ן וכל הפוסקים.

בעז"ה הקב"ה יזכנו לכל חבלי ארץ הקודש, ויתקיים בנו: "הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא".

שחר

Re: חובת חיזוק בחיבת ארץ ישראל

הודעהעל ידי שחר » ד' יוני 06, 2012 4:20 pm

גאולה בקרוב כתב:ודבר שפתיים אך למחסור, שגם מי ששייך לציבור "החרדי" אין לו "פטור" בכלשהו לחיבת הארץ, ולא קשור כלל ליחס למדינה או לציונות החילונית, ואפילו לא לשאלה כמה הוא מחבב או מעריך את ציבור "הכיפות הסרוגות".
וכבר כתב מרן החזו"א זצ"ל שמצות ישוב הארץ הוכרעה ע"י הרמב"ם והרמב"ן וכל הפוסקים.

אל תשכח שהאתר כאן חרדי לצערך (ומה זה המרכאות על החרדים? לא ברור, אולי החרדים החדשים התכוונת), וכדאי שאת הדעות הסרוגות, העולות מבין השיטין, תשאיר במקומות אחרים.

על עצם הענין הכאוב שהעלית אינני יכול להתייחס כרגע אך ראיתי למחות בכל תוקף בשימוש שהמזרחניקים מנסים לעשות שוב ושוב במרן החזו"א זללה"ה עד שניתן לחשוב ח"ו כאילו היה לו איזה קשר למזרחי, בשעה שהיה ממתנגדיה הבולטים.

ואם ימחקו את האשכול הזה מה טוב!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 06, 2012 5:23 pm

כפי הבנתי הקרקע שייך לערבי, ומכיון שקיי"ל שגזל עכו"ם אסור, הרי שהם מחוייבים לעבור.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 06, 2012 6:10 pm

(ומה זה המרכאות על החרדים? לא ברור, אולי החרדים החדשים התכוונת)

כיוון שהוא שם גם מרכאות על "הכפות הסרוגות", לא מובן על מה יצא הקצף.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 06, 2012 6:14 pm

וגם בקשר לחזו"א לא מובן, הוא לא אמר שאילו היה החזו"א קיים היה אומר כך או אחרת בעניין אקטואלי, כל מה שאמר הוא שדעת החזו"א שחייבים ביישוב הארץ, וזה אמת.

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » ד' יוני 06, 2012 6:46 pm

תוכן כתב:כפי הבנתי הקרקע שייך לערבי, ומכיון שקיי"ל שגזל עכו"ם אסור, הרי שהם מחוייבים לעבור.

גם במלחמת יהושע היית עומד מנגד מחשש גזל עכו"ם.
נערך לאחרונה על ידי תיקו ב ד' יוני 06, 2012 7:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משכיל אל דל

הודעהעל ידי משכיל אל דל » ד' יוני 06, 2012 6:50 pm

גאולה בקרוב כתב:ולו רק מצד הכרת הטוב, שבלעדי אנשי יש"ע ומאבקם- הרי מצד המנהיגות השולטת מזמן מזמן תותחי האויב היו מטר מת"א, בני ברק וירושלים.
.

כמה נעים לשהות במחיצתו של נביא בן נביא שהיה יודע "מה היה אילו".
זה יותר מנביא שיודע מה יהיה
הוא יודע גם מה היה יכול להיות אחרת...

למשל, תסריט אפשרי אחר, אם לא ההתנחלויות מזמן היתה כאן פדרציה שקטה כאשר מעבר לקו הירוק יש "סטייט" כמו בארה"ב ללא צבא משלה, אבל עם הנהגה עצמית, וללא שינאה.
לא שברור לי שכך, אבל רק להוריד לך את הבטחון העצמי.
הדעה הזו מסגירה את מזרחניקיותו של הכותב. הם בטוחים שבזה הצילו את המדינה.
(הייתי שם!)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 06, 2012 6:57 pm

אתה יודע טוב מאד שאין המצבים דומים.

צh33

הודעהעל ידי צh33 » ד' יוני 06, 2012 7:06 pm

משכיל אל דל כתב:
גאולה בקרוב כתב:

למשל, תסריט אפשרי אחר, אם לא ההתנחלויות מזמן היתה כאן פדרציה שקטה כאשר מעבר לקו הירוק יש "סטייט" כמו בארה"ב ללא צבא משלה, אבל עם הנהגה עצמית, וללא שינאה.
(הייתי שם!)

ואי אומר כמה נעים לשהות במחציתו של הוזה הזיות וחלום חלומות בחלום הכל קורה מאליו עם אפס השקעה.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 06, 2012 7:11 pm

גאולה בקרוב כתב:נכתב בעקבות נפילת ההצעה לחוק ההסדרה, על ישובי ארץ ישראל.

תעשה טובה בלי פוליטיקה כאן.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 06, 2012 7:14 pm

משכיל אל דל כתב:
גאולה בקרוב כתב:ולו רק מצד הכרת הטוב, שבלעדי אנשי יש"ע ומאבקם- הרי מצד המנהיגות השולטת מזמן מזמן תותחי האויב היו מטר מת"א, בני ברק וירושלים.
.

(הייתי שם!)

דומה אתה בעיני לאחד שעובר את הרחוב ומבלי לשים לב בא רכב מולו וכמעט שדרס אותו לולא שאחד שהצליח להסיט את הרכב איך שהוא שלא ידרוס אותו. וכששואלים אותו למה לא אומר תודה הרי הוא כמעט נדרס, הוא עונה בלשון זה: "כמה נעים לשהות במחיצתו של נביא בן נביא שהיה יודע "מה היה אילו". זה יותר מנביא שיודע מה יהיה. הוא יודע גם מה היה יכול להיות אחרת... למשל, תסריט אפשרי אחר, אם הרכב היה פוגע, היה מזיז לי שריר שמכאיב לי הרבה זמן, והייתי מתפטר מכאבים שמלוים אותי כבר ארבעים שנה. לא שברור לי שכך, אבל רק להוריד לך את הבטחון העצמי. הדעה הזו מסגירה את נטיית נפשו של הכותב. הוא בטוח שזה שהסיט את הרכב הציל אותי".

ובמלים אחרות, אתה כפוי טובה לא פחות ולא יותר.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 06, 2012 7:21 pm

אני מתחיל להריח כאן וויכוח פוליטי, רבותי אני מתריע כאן ועכשיו. אם זה ימשיך ככה אני עוד עלול לשקול לאיים על נטישת הפורום הזה לכמה שעות.

שחר

הודעהעל ידי שחר » ד' יוני 06, 2012 7:32 pm

אוצר החכמה כתב:וגם בקשר לחזו"א לא מובן, הוא לא אמר שאילו היה החזו"א קיים היה אומר כך או אחרת בעניין אקטואלי, כל מה שאמר הוא שדעת החזו"א שחייבים ביישוב הארץ, וזה אמת.

הוא אשר אמרתי, בכל שקר יש מעט מן האמת, רוקחים משהו אמיתי מהחזו"א, עם להבדיל דברים שכ"כ היו זרים לו, והתוצאה היא, לשרת את האינטרסים המנוכרים של המזרחי.
בסגנון תפיחה כזו על שכמם של כל בעלי ההשקפה הנ"ל, ועוד ע"י מנהלי האתר, הרי שאתר זה יהפוך די מהר ליושבי מרכז הרב בלבד (ויש כאן כבר הרבה כאלו כידוע).
גם לי יש הרבה מה לומר בבחינת דע מה שתשיב, אבל אין לי האנרגיה לזה, ובתחילה חשבתי לתת לאשכול לשקוע, אלא שלא יכלתי שלא למחות בזלזול הנ"ל.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 06, 2012 7:35 pm

שחר כתב:
אוצר החכמה כתב:וגם בקשר לחזו"א לא מובן, הוא לא אמר שאילו היה החזו"א קיים היה אומר כך או אחרת בעניין אקטואלי, כל מה שאמר הוא שדעת החזו"א שחייבים ביישוב הארץ, וזה אמת.

הוא אשר אמרתי, בכל שקר יש מעט מן האמת, רוקחים משהו אמיתי מהחזו"א, עם להבדיל דברים שכ"כ היו זרים לו, והתוצאה היא, לשרת את האינטרסים המנוכרים של המזרחי.
בסגנון תפיחה כזו על שכמם של כל בעלי ההשקפה הנ"ל, ועוד ע"י מנהלי האתר, הרי שאתר זה יהפוך די מהר ליושבי מרכז הרב בלבד (ויש כאן כבר הרבה כאלו כידוע).
גם לי יש הרבה מה לומר בבחינת דע מה שתשיב, אבל אין לי האנרגיה לזה, ובתחילה חשבתי לתת לאשכול לשקוע, אלא שלא יכלתי שלא למחות בזלזול הנ"ל.

גם אני מצטרף לדברי שחר.
(ועיין היטב בהודעתי הקודמת שכמעט ואיימתי לפרוש מן הפורום הזה).

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 06, 2012 7:36 pm

אחשדרפנטובסקי כתב:אני מתחיל להריח כאן וויכוח פוליטי, רבותי אני מתריע כאן ועכשיו. אם זה ימשיך ככה אני עוד עלול לשקול לאיים על נטישת הפורום הזה לכמה שעות.

אוי, איזה איום!
אתה יכול לעזוב, ואפילו לכמה חודשים. אף אחד לא יזיל דמעה....

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 06, 2012 7:44 pm

חכם באשי כתב:
אחשדרפנטובסקי כתב:אני מתחיל להריח כאן וויכוח פוליטי, רבותי אני מתריע כאן ועכשיו. אם זה ימשיך ככה אני עוד עלול לשקול לאיים על נטישת הפורום הזה לכמה שעות.

אוי, איזה איום!

מי כמוך יודע שלענין נטישתי את הפורום - אתה נוגע בעדות ופסול.
חוץ מזה דע לך שכבר קיבלתי באישי עשרות תגובות המבקשות ממני לא לנטוש את הפורום, וכנראה שאאלץ להענות לבקשתם. לפעמים צריך לוותר על הרצונות האישיים בפני רצון הציבור.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 06, 2012 7:46 pm

חכם באשי כתב:

אוי, איזה איום!

מי כמוך יודע שלענין נטישתי את הפורום - אתה נוגע בעדות ופסול.
viewtopic.php?f=4&t=9580&p=87526&hilit=%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9D+%D7%A9%D7%98%D7%95%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D#p87526
חוץ מזה דע לך שכבר קיבלתי באישי אלפי תגובות המבקשות ממני לא לנטוש את הפורום, וכנראה שאאלץ להענות לבקשתם. לפעמים צריך לוותר על הרצונות האישיים בפני רצון הציבור.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 06, 2012 7:53 pm

אם אני "נוגע בעדות" יבואו האחרים ויעידו, כי כמעט מעולם לא תרמת מאומה לפורום, פרט להצקות, הטרדות ו'חכמות' בלא סוף..., כך במשך כל הימים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 06, 2012 7:56 pm

ועכשיו מבלי פוליטיקה, מדובר בטעות אנוש שכמה אנשים בנו בית על קרקע לא להם, ובעל הקרקע לא רוצה אותם שמה. מבלי למעט כי הוא זה מהעגמת נפש שבדבר, האם יש אפשרות אחרת חוץ מלסלק אותם?

חקר

הודעהעל ידי חקר » ד' יוני 06, 2012 8:03 pm

תוכן, הנה קטע מתוך מייל שהורץ:
כדאי להבין את המצב:
בתחילת שנות השישים, החליט המלך חוסיין לרשום את אדמות יהודה ושומרון על שמם של ערביי האזור.
לחוסיין לא היתה שום זכות חוקית לעשות זאת. 15 שנה קודם לכן, במלחמת השחרור, נכבש השטח על ידי סבו – עבדאללה, בניגוד גמור לחוק הבין לאומי.
רוב ערביי האזור הגיעו אליו בעקבות ההתעוררות הציונית וישבו בו תקופה קצרה בלבד. אולם המלך הירדני רצה לחלק את שלל הביזה ולהרוויח הן את הלגיטימציה לבעלותו על השטח והן את ההכנסות המיסים.
עד לשחרור יהודה ושומרון בששת ימי הניסים, הספיק המלך הירדני לרשום באופן פיקטיבי שכזה את רוב הקרקעות שבחבל בנימין. ניתן להבדיל בקלות בין בעלות אמיתית של ערבים על קרקע ביו"ש – בעלות הרשומה בטאבו עוד לפני הקמת המדינה – לבין הרישומים שלאחר הכיבוש הירדני.
משום מה החליטה מדינת ישראל להתעלם מהקושאן האמיתי - התנ"כי, להתעלם מהצהרת בלפור והחלטת חבר הלאומים שהועידו את השטח ליהודים ולהכיר בכיבוש הזר הירדני ובאופן בו חילק את שלל ביזת ארץ היהודים.
כך נוצר מצב שבו רובם הגדול של יישובי חבל בנימין – בית אל, שילה, עפרה וכו' – נמצאים לכאורה על אדמות "פרטיות" – כלומר במעמד דומה לזה של גבעת האולפנה.
לכן ההחלטה למנוע הסדרה חוקית של מעמד ההתיישבות והחרבת בתי האולפנה, מהווה הקדמה בלבד, ל"התנתקות" גרועה פי כמה מזו שעברנו בקיץ 2005, גירוש וחיסול רובו המוחלט של חבל בנימין. אמנם הפעם לא מדובר בהחלטת ממשלה אלא בביצוע החלטות בג"ץ. אבל הבג"ץ הזה התקבל בגלל מחדל של הממשלה בהגנה המשפטית על היישובים שהיא הקימה - מול התביעות של "שלום עכשיו". משמעות ההחלטה היא גיוס הליכוד כקבלן הביצוע של יריב אופנהיימר.
יש לדברים משמעות עמוקה יותר:
כיון שבמקרים דומים, בהם בעל הקרקע היה יהודי (משני צידיו של הקו הירוק) הפתרון היה תשלום פיצויים לבעל הקרקע, ההרס במקרה הזה הוא אמירה שהקרקע של הערבים היא "קדושה" במובן שאין היא רק נכס נדלני, אלא ערך השייך לערבים, ולכן חייבת להיות "נקייה" מבניה יהודית. החשש שאין מדובר על שמירת זכות הקניין הפרטית של הערבי מתעצם עוד לאור העובדה שמצד שלטון החוק יש שמירה יוצאת דופן על הזכויות הקנייניות של הערבי כלפי היהודים אבל ויתור גמור על זכויות אלו כאשר הן עלולות להיפגע על ידי ערבים. לכולם ברור שבעל האדמה לא ירוויח כלום מהרס הבתים. הוא לא יבנה או יעבד את השטח המצוי בלב בית אל. אבל ברור גם שהוא אינו יכול לממש את זכות הקניין שלו ולמכור אותו ליהודים שרוצים לקנותו, בגלל אזלת יד שלטונית של מדינת ישראל המפקירה אותו לאיום ברצח מצד הערבים, כך אכיפה דרקונית של "החוק" מצד אחד ואזלת יד מצד אחר עוקרת את ההתיישבות היהודית בלב ארץ ישראל.

כמובן שאיני מביע דעה בנושא לכאן או לכאן מאחר שאין לי שום מושג בענין, מה שכן, המחשבה על העקירה מאד מכאיבה, ובודאי על כל אחד מוטל להיות נושא בעול עם חבירו במאי דאפשר.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 06, 2012 8:16 pm

חכם באשי כתב:אם אני "נוגע בעדות" יבואו האחרים ויעידו

לכשיבואו. בינתיים כבר עלו התגובות הנלהבות אצלי באישי לעשרות אלפים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 06, 2012 8:19 pm

חוקר, האמן לי שללא גוזמא כלל איני ישן בלילה מפני כאבם וסבלם של אחינו בשרינו היקרים לי מאד. בעת ההתנתקות עזבתי את הארץ כי לא רציתי להיות נוכח בארץ בעת עוול נוראי זה. אבל בהנחה שכל מה שכתוב באימייל ההוא נכון מבחינה משפטית, עדיין כרגע הדברים לא סודרו מבחינה משפטית, וא"כ מה אפשר לעשות.

(ובאשר להחלטתו של חוסיין שאינה חוקית, כלל לא ברור לי שאפשר לממשלת ישראל לעשות משהו בנידון, כי כל עוד שלא סיפחו כל האזור ההוא אל תוך מדינת ישראל, הלא החוק הישראלי לא חל שמה, וכרגע יש שם חוק צבאי בלבד.)

חיס

הודעהעל ידי חיס » ד' יוני 06, 2012 8:23 pm

מענין חובת חיזוק בחיבת ארץ ישראל...

ראה כאן מהספר "דרך עדותיך" (על יהושע)
קבצים מצורפים
דרך עדותיך.gif
דרך עדותיך.gif (11.02 KiB) נצפה 6767 פעמים

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יוני 06, 2012 10:39 pm

הרב אלעזר שך זצ"ל

ראשי פרקים אחדים
מתוך משנתו של מרן ראש הישיבה

ו. מהו דינם של שטחי ארץ ישראל במצב הנוכחי?

ארץ ישראל שייכת לעם ישראל בין אם היא נמצאת תחת שלטונו ובין אם הוא גולה ממנה ושלטון זר שולט בה.

קדושת הארץ קיימת גם בשעה שאנו נמצאים בגלות, ומצווה עלינו לישב בה וליישבה גם כשאין בה שלטון יהודי!

השאלה הניצבת כיום, לאחר ששטחי ארץ ישראל נכבשו על ידי הצבא, האם לצורך שלום אמיתי יש לנו לוותר על שטחי ארץ ישראל או שאסור לוותר ויש להאבק ולהלחם על החזקתם?

השאלה הזאת – אינה שאלה!

ארץ ישראל הובטחה לאברהם אבינו כי היא תנתן במתנה לזרעו אחריו. במתנה, לא באמצעות החרב.

יצחק אבינו ברך את שני בניו, כאשר את יעקב הוא ברך בברכה ש''יתן'' לו האלוקים, ואת עשיו הוא ברך שיחיה על חרבו!

הכיבוש והאחיזה באמצעות הכח בלבד, משמעותם, כי עדיין לא קיבלנו את הארץ מאת הקדוש ברוך הוא, וממילא השאלה אודות ''ויתור'' עליה אינה מציאותית!

הדבר היחידי העומד על הפרק הוא, האם מבחינה בטחונית עדיף להגיע להסכם עם הערבים, ואם ההסכם הזה הוא כן מציאותי ואמיתי.

לכן, אין לערב את המושגים, אלא יש להגדיר היטב שכל הדיון בנושא ה''שלום'' הוא במישור הביטחוני המעשי ולא בתחום העקרוני של מצוות ישוב ארץ ישראל.

עוד תגיע העת, בה יתן לנו הקדוש ברוך הוא את האפשרות ליישב את ארצנו הקדושה ולשבת בה בשלום ובבטחה, בלי שנצטרך להאבק על כיבושה ועל הזכות להחזיק בה.

העת הזאת תגיע כשנהיה ראויים לכך. ובינתיים, אין הכיבוש הצבאי במלחמת ששת הימים יכול להקדים לנו את אותה עת.

אנו מאמינים בקביעה שקבע בורא העולם בתורתו, כי ישיבתנו בשלום בארצנו מובטחת בתנאי מפורש של שמירת חוקי תורתו.

אך, אם חס וחלילה, ימשיך עם ישראל להתנהג כפי שהוא נוהג כיום, שהשלטון היהודי בארץ אינו מכיר בה' ובתורתו, והתנהגותו הבלתי מוסרית של חלק גדול מהעם תואמת את אותה האזהרה האמורה בתורה – שארץ ישראל עתידה להקיא את עם ישראל מתוכה כשם שהקיאה מקרבה את העמים שישבו בה מקודם [עקב התנהגותם הבלתי מוסרית!] – הרי לא רק שליטתנו בשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים תהיה נושא לדיון, אלא עצם קיומנו בארץ אינו מובטח כלל וכלל!

למאמר המלא:
קבצים מצורפים
1.rar
(5.19 KiB) הורד 185 פעמים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 07, 2012 12:02 am

מי כתב את המאמר הזה, זה הרי לא לשונו של הרב שך, ולא סגנון דבריו בדברי תורה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 07, 2012 12:05 am

עכשיו אני רואה שחתום שם למטה יעקב שלו, מי זה?

מי נהר

הודעהעל ידי מי נהר » ה' יוני 07, 2012 12:14 am

כמדומני שזהו ר' יעקב שולביץ בעמ"ס חברותא

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יוני 07, 2012 12:20 am

את שם הכותב לקחתי מכאן:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7% ... 7.A4.D7.AA

[מדובר בחוב' די מפורסמת עם התמונה המפורסמת של הרב ש"ך זצ"ל].

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ה' יוני 07, 2012 12:58 am

מה שנטען כאן לחשש "פוליטיקה", הרי זו טענה חמורה ביותר, ואין מילים לתאר גנותה, שהיא כטענת ה"משכילים" (לשון סגי נהור) בכל הדורות, שאתם הרבנים תתעסקו בענינכם, בדיני מוקצה, תפילין ותערובות, ואת הענינים הגדולים והחשובים תניחו לנו.
וכי לתורת משה יש מה לומר על כל דבר קטן שבקטנים, ולא על היחס לארץ ישראל ושאר סוגיות מעשיות ציבוריות?
מי מגדולי ישראל חושב בכיוון הזה? רחמנא ליצלן מהאי דעתא, לקרוא לזה פוליטיקה!!

ומה שהובא לעיל מדרך עדותיך לגבי חיזוק בתורה ומצוות שיועיל לארץ ישראל, פשיטא שגם זו היתה כוונת הדברים, חיזוק בתורה ותפילה, ובכל מה שמעביר את רוע הגזירה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 07, 2012 7:32 am

ברור שכל החלטה ציבורית, כמו כל החלטה, היא עניין תורני, ואני לא חושב שיש מי מבאי הפורום שחושב שאין לפוסקים ולרבנים להביע דעה בכגון זה.
אבל כשם שבזמן הלימוד אדם מגביל עצמו ללימוד עצמו, ולא לנושאים תורניים שמסביב, כן הפורום הזה נועד לדיונים בנושאים תורניים וענייני סופרים וספרים, ואנו משתדלים להמנע כאן מלדון בנושאים ציבוריים הקשורים בהשקפות ומחלוקות ציבוריות ופוליטיות.

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ה' יוני 07, 2012 8:13 am

[, ואנו משתדלים להמנע כאן מלדון בנושאים ציבוריים הקשורים בהשקפות ומחלוקות ציבוריות ופוליטיות.
[/b][/quote]
אלא שמי שיסתכל בדברים שכתבתי, יראה שאני לתומי/ תמימותי חשבתי שאין בזה שאלה כלל, ושחיבת הארץ וישובה בזמננו הוא דבר שמוסכם ומקובל על רובא דרובא של יראי השם וחושבי שמו,
וכל הדיון על קרקע "ערבית" הרי כידוע גם מצד המציאות, וגם מצד ההלכה, הרי זה בטל ומבוטל כעפרא דארעא [ופוק חזי כמה מקומות בגוש דן הם על "קרקע ערבית"...]

והשאלה היא האם אכן הוא רק "לתומי", והתברר שטעיתי, והוא בכלל נושא "ציבורי", שקשור ב"מחלוקת פוליטית",והוא בכלל "ביטול תורה", וכל העוסק בדברי תורה ועוסק בדברי שיחה מאכילין אותו גחלי רתמים,
או שיותר פשוט, שלא צריך 'להתרגש' מפלוני אלמוני שהגיבו כאן ועשו רעש וליצנות מדבר העומד ברומו של עולם, והשם הטוב יכפר בעדם.

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ה' יוני 07, 2012 8:23 am

הרב 'יאיר' הביא שמרן הגרא"מ שך זצ"ל כתב:ארץ ישראל הובטחה לאברהם אבינו כי היא תנתן במתנה לזרעו אחריו. במתנה, לא באמצעות החרב.

יצחק אבינו ברך את שני בניו, כאשר את יעקב הוא ברך בברכה ש''יתן'' לו האלוקים, ואת עשיו הוא ברך שיחיה על חרבו!

הכיבוש והאחיזה באמצעות הכח בלבד, משמעותם, כי עדיין לא קיבלנו את הארץ מאת הקדוש ברוך הוא, וממילא השאלה אודות ''ויתור'' עליה אינה מציאותית!

קשה להאמין שדברים אלו נפקו מפומיה דהאי גברא רבה!

הרי יש מצוה לכבוש את הארץ במלחמה (לפחות לדעת הרמב"ן וסיעתו, וצ"ע אם יש מי שחולק בדבר), וכן עשה יהושע, וכן מפורש בתורת משה בכמה דוכתי. (כמובן, עדיף בלא מלחמה, אך אם לא זכינו, חובתנו להילחם ולכבוש הארץ).

(כמובן, שאלה זו איננה נוגעת לשאלה האם מדינת ישראל היא קיום של המצוה לכבוש את הארץ או לא, אבל ערעור על עצם מצות כיבוש הארץ הוא פלא.)

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יוני 07, 2012 8:55 am

חתום שם למטה יעקב שלו

ואם היית קורא הכל אולי היה יותר מובן.
(ואין להשוות בין כיבוש יהושע לשאר זמנים).

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ה' יוני 07, 2012 10:36 am

גאולה בקרוב כתב:מה שנטען כאן לחשש "פוליטיקה", הרי זו טענה חמורה ביותר, ואין מילים לתאר גנותה, שהיא כטענת ה"משכילים" (לשון סגי נהור) בכל הדורות, שאתם הרבנים תתעסקו בענינכם, בדיני מוקצה, תפילין ותערובות, ואת הענינים הגדולים והחשובים תניחו לנו.
וכי לתורת משה יש מה לומר על כל דבר קטן שבקטנים, ולא על היחס לארץ ישראל ושאר סוגיות מעשיות ציבוריות?
מי מגדולי ישראל חושב בכיוון הזה? רחמנא ליצלן מהאי דעתא, לקרוא לזה פוליטיקה!!

כן? מה אתה אומר?
תשמע אדוני הנכבד, נכון שלתורה יש מה לומר בכל דבר וענין, ושייך דעת תורה גם בפוליטיקה. א"כ אולי אפשר יהיה להפוך את הפורום הזה גם לפורום בענייני פוליטיקה, או תמיכה טכנית במשחקי מחשב, ולפורום בזיאולוגיה או ברפואת שיניים? והלא ודאי גם בדברים אלו יש לתורה מה לומר.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' יוני 07, 2012 10:39 am

אחשדרפנטובסקי כתב:תשמע אדוני הנכבד, נכון שלתורה יש מה לומר בכל דבר וענין, ושייך דעת תורה גם בפוליטיקה. א"כ אולי אפשר יהיה להפוך את הפורום הזה גם לפורום בענייני פוליטיקה, או תמיכה טכנית במשחקי מחשב, ולפורום בזיאולוגיה או ברפואת שיניים? והלא ודאי גם בדברים אלו יש לתורה מה לומר.

רעיון מצויין, ובמיוחד שיש לנו כבר מן המוכן מנהל לפורומים האלו - אחשדרפנטובסקי בעצמו!

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ה' יוני 07, 2012 10:43 am

חכם באשי כתב:
אחשדרפנטובסקי כתב:תשמע אדוני הנכבד, נכון שלתורה יש מה לומר בכל דבר וענין, ושייך דעת תורה גם בפוליטיקה. א"כ אולי אפשר יהיה להפוך את הפורום הזה גם לפורום בענייני פוליטיקה, או תמיכה טכנית במשחקי מחשב, ולפורום בזיאולוגיה או ברפואת שיניים? והלא ודאי גם בדברים אלו יש לתורה מה לומר.

רעיון מצויין, ובמיוחד שיש לנו כבר מן המוכן מנהל לפורומים האלו - אחשדרפנטובסקי בעצמו!

עוד פעם הוא מתחיל איתי.
לתשומת לב עשרות אלפי מעריצי, ראו הוזהרתם. בסוף אני עוד עלול לאיים שוב לעזוב את הפורום.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ה' יוני 07, 2012 10:45 am

יאיר כתב:הרב אלעזר שך זצ"ל

מה זה הרב אלעזר ש"ך? יאיר, באמת לא יפה.

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ה' יוני 07, 2012 10:48 am

א.PNG
א.PNG (183.66 KiB) נצפה 6618 פעמים

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' יוני 07, 2012 11:14 am

אחשדרפנטובסקי,
נו, תממש כבר את איומייך! נו כבר! 'עשרות האלפים' לא מסוגלים להתאפק מלראותך עוזב. רק אל תחזור תחת ניק אחר..

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 07, 2012 12:32 pm

גאולה בקרוב כתב:
אלא שמי שיסתכל בדברים שכתבתי, יראה שאני לתומי/ תמימותי חשבתי שאין בזה שאלה כלל, ושחיבת הארץ וישובה בזמננו הוא דבר שמוסכם ומקובל על רובא דרובא של יראי השם וחושבי שמו,
וכל הדיון על קרקע "ערבית" הרי כידוע גם מצד המציאות, וגם מצד ההלכה, הרי זה בטל ומבוטל כעפרא דארעא [ופוק חזי כמה מקומות בגוש דן הם על "קרקע ערבית"...]

והשאלה היא האם אכן הוא רק "לתומי", והתברר שטעיתי, והוא בכלל נושא "ציבורי", שקשור ב"מחלוקת פוליטית",והוא בכלל "ביטול תורה", וכל העוסק בדברי תורה ועוסק בדברי שיחה מאכילין אותו גחלי רתמים,
או שיותר פשוט, שלא צריך 'להתרגש' מפלוני אלמוני שהגיבו כאן ועשו רעש וליצנות מדבר העומד ברומו של עולם, והשם הטוב יכפר בעדם.

א. לדעתי האישית, פשוט עניין חובת יישוב הארץ שהיא אכן מצווה, ואין הבדל בתוה"ק בין מצווה למצווה וחיובינו שווה בכולם. וכואב הלב לראות שעושים קריקטורה מדברי תוה"ק ומצוותיה, אפילו אם יצטדקו שהכוונה ללעוג למשהו אחר

ב. אבל כיוון שהדברים גלשו לדיון אל העניין עצמו של החוק, א"כ כבר עברנו להקשרים פוליטיים, ושוב אין רע בדיון עקרונית רק לא כאן מקומו.

ג לא אמרתי שהמדבר בזה זה ביטול תורה ומאכילים אותו גחלי רתמים וכולי, רק שאנו נמנעים כאן מלדון בעניינים כגון אלה על אף חשיבותם והמקום שיש לדון ולהתווכח על העניינים.

חזור אל “דרישת ציון”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 43 אורחים