מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הייליגער שבת - לבעל אהבת ישראל מוויזניץ זי"ע

מאסף לדברי שירה ופרוזה באספקלריה של תורה וברוחם של חכמים. מן המקור ומן הכתובים.
ישראליק

הייליגער שבת - לבעל אהבת ישראל מוויזניץ זי"ע

הודעהעל ידי ישראליק » ג' אוגוסט 18, 2020 2:37 am

נתבקשתי לברר, מהי הסיפור שבעל אהבת ישראל קנה ניגון מרועה ששר הניגון על מילים "לכובע שלי שלש קצוות"?

לע"ע מצאתי באשכול ישן:
viewtopic.php?f=17&t=30848&p=364555&hilit=%D7%94%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%92%D7%A2%D7%A8+%D7%A9%D7%91%D7%AA#p364555

אדמו"ר מוהרח"מ מויז'ניץ 'גייר' הרבה ניגונים מן הגויים, על 'מיין הוט האט דריי עקן" (הגירסא הגרמנית העתיקה של 'לכובע שלי שלש פינות') הוא שר "אוי ויי אוי הייליגער שבת", וכו'.
כמה מהניגונים שהוא 'גייר' הם ניגוני שכורים רומניים מובהקים, חלקם מושרים היום אצל כלל הציבור ולאו דוקא בויז'ניץ (מעניין ששנים מניגוני השכורים ש'גייר' אדמו"ר מוהרח"מ, התקבלו בציבור דוקא כניגוני פורים... בויז'ניץ זה לאו דוקא).
ניגון שכורים אחד ש'גייר' אדמו"ר מוהרח"מ לרגל נישואי בתו, מושר בויז'ניץ בסוף ה'טיש' של ליל שב"ק ללא מילים (והרומנים הגויים שהיו עובדים בישיבה, היו רוקדים בקומה התחתונה בשעה שזימרו ניגון זה...). אולם ר' אריה דב (לייב בער) שמעונוביץ הי"ו טוען שהוא מכיר את המילים המקוריות עליהם היה הניגון מושר ברומניה, הבית הראשון הוא: 'מי שאין לו ארבע פרות שלא יבוא לרקוד אתנו', ואת מילות הבית השני אינו רוצה לספר כי אינו רוצה ללכלך את פיו.

מי שר את הניגון - האהבת ישראל או האמרי חיים?

ולפי ידיעתי מילות השיר הם שבת הייליגער שבת, שבת שבת קודש וכו', לא אוי וויי אוי הייליגער שבת; האם אני טועה?

ישראליק

Re: הייליגער שבת - לבעל אהבת ישראל מוויזניץ זי"ע

הודעהעל ידי ישראליק » ג' אוגוסט 18, 2020 9:16 pm

לייטנר כתב:https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%91%D7%A2_%D7%A9%D7%9C%D7%99_%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%A9_%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%AA

תודה!

מי יכול להעלות הניגון שהאמרי חיים הי' שר על טון זה, בבקשה

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' נובמבר 19, 2020 11:52 pm

למיטב ידיעתי (כמו שגם כתבתי באשכול שצוטט כאן) האמרי חיים התאים את המילים לניגון.

מצו"ב הניגון (יש בקובץ שני ניגונים: הראשון מיוחס לרה"ק מראפשיץ, והשני הוא הניגון המדובר).

נ.ב. לגבי השינוי "שבת הייליגער שבת" או "אוי וויי אוי הייליגער שבת", אלו שתי גרסאות קיימות (אין הבדל משמעותי בשירה). היום נהוג יותר בצורה השניה, וכך זה גם בהקלטה המצורפת. יש לי גם הקלטה ישנה יותר בה שרים בצורה הראשונה, אבל אני צריך לחפש אותה.
קבצים מצורפים
Track 05.mp3
(6.24 MiB) הורד 248 פעמים

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ו' נובמבר 20, 2020 12:02 am

והנה ההקלטה הישנה יותר של "שבת הייליגער שבת":
קבצים מצורפים
הייליגע שבת.mp3
(2.1 MiB) הורד 217 פעמים

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' נובמבר 22, 2020 3:44 pm

ואם כבר העליתי ניגון מגויר, אעלה כאן עוד (בשעתו כשכתבתי את המצוטט לעיל, בקשני חד מן חבריא להעלות כמה ניגונים כאלה, ולא מלאתי בקשתו).

את סיפורו של הניגון הבא שמעתי מפי ר' ניסן צבי (הערשיל) ויינר ז"ל (נלב"ע כ"ג ניסן ה'תש"פ), ששמע מפי אדמו"ר מוהרח"מ זצללה"ה:
בצעירותו התחמק האמרי חיים מהשירות הצבאי בהעמדת פנים שאינו כשיר, אך היה איזה מסור שהלשין עליו, והוא הובא לבית החולים הצבאי לבדיקות רפואיות. הרופא בדקו ואמר שהוא נראה בסדר גמור, והשאירו למעקב. סיפר האמ"ח: "אמרתי בלבי, כעת אתה מדבר כך, אבל עוד מעט "וועט מען דיר אן-שמירן מיט געלט" (ימרחו אותך עם כסף) ותדבר אחרת..."
בפועל נשאר שם האמרי חיים בליל הושענא רבה, ואחד האחים העובדים שם פנה אליו ואמר לו: "היות שאני משועמם ואתה משועמם הבה נפטפט יחד!" "לא ידעתי מה לעשות", סיפר האמ"ח, "ונסיתי לענות לו רק את ההכרח". ההרגשה היתה מאד קשה, לשהות בליל הושע"ר בצילו של נכרי. באמצע השיחה הופיע הרופא וגער באח: "איך מתאים לאח פשוט כמוך לדבר עם רבינר גדול כזה?!" "שמחתי בלבי", אמר האמ"ח, "יעצט האט מען דיר שוין אן-געשמירט מיט געלט" (כעת כבר מרחו אותך עם כסף), וזה אומר שבקרוב אצא מפה בשלום... ואכן ביום הושע"ר שוחרר הרבי לביתו עם פטור.
בעת יציאתו מבית החולים הצבאי, שמע את החיילים מנגנים מארש, ו"הלבישו" על המילים "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו".
בקובץ המצורף אפשר לשמוע את הניגון המגויר, ואחריו ניגון אחר על אותן מילים.
קבצים מצורפים
08-אשר בחר-קצבי-מהיר.mp3
(7.46 MiB) הורד 170 פעמים

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' נובמבר 22, 2020 3:49 pm

ניגון שכורים אחד ש'גייר' אדמו"ר מוהרח"מ לרגל נישואי בתו, מושר בויז'ניץ בסוף ה'טיש' של ליל שב"ק ללא מילים (והרומנים הגויים שהיו עובדים בישיבה, היו רוקדים בקומה התחתונה בשעה שזימרו ניגון זה...). אולם ר' אריה דב (לייב בער) שמעונוביץ הי"ו טוען שהוא מכיר את המילים המקוריות עליהם היה הניגון מושר ברומניה, הבית הראשון הוא: 'מי שאין לו ארבע פרות שלא יבוא לרקוד אתנו', ואת מילות הבית השני אינו רוצה לספר כי אינו רוצה ללכלך את פיו.

הנה הניגון:
18 ניגון שמחה.mp3
(1.43 MiB) הורד 191 פעמים

(לא את כל הניגונים שיש לי אני יכול להעלות, זה תלוי אם הקבצים משוחררים או לא)

חזור אל “אָשִׁירָה נָּא לִידִידִי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים