מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מהמסד עד הטפחות

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
איש.dot

מהמסד עד הטפחות

הודעהעל ידי איש.dot » ד' פברואר 26, 2014 6:05 pm

כבוד חברי ורעי שליט"א
נתבקשתי על ידי ישיבה-גדולה בארה"ק לסייע במלאכת הרחבה ופיתוח יסודיים של אוצר-הספרים שלה. אוצר הספרים כולל כרגע קרוב לרבבת ספרים, בהם ספרי היסוד (ש"ס ומפרשיו רמב"ם שו"ע פוסקים ועוד) ועוד ועוד. צביון הישיבה הוא חרדי (לא ד"לי או מודרני), אך לא חרדי-מצומצם הדורש רק השלמת כל ספרי ראשי-הישיבות על הש"ס אלא בעל מסגרת רחבה המעוניינת לספק לבחורים מצע נרחב של ספרים לעיון בנושאים רבים.

אבקש את עזרתכם בשלשה נושאים:
1) הופקדו בידי עשרות אלפי שקלים לרכישת ספרים חדשים, הן כדי להחליף ספרים שהתבלו ובפרט כדי לחדש ולהרחיב את אוצר הספרים. לא קלה היא מלאכת ההרכבה של רשימת ספרים חשובים ודרושים שאינם ספרי יסוד, ועוד יותר קשה היא מלאכת מציאת ההוצאה המובחרת של כל ספר. אבקש את עזרתכם במציאת קטלוגים מסודרים של אוצרות-ספרים מובחרים וגדולים ברחבי הארץ, בהם אוכל לעיין ולהרכיב מתוכם את רשימת הספרים שאראה לנכון לרכוש.
2) גם משימת מיון וקטלוג הספרים איננה כה פשוטה כפי שהיא נראית, ובספריות ציבוריות זו אמנות של ממש שנכתבו עליה ספרים. בספריית הרמב"ם, למשל, פיתחו שיטה מיוחדת לקטלוג וסידור ספרים. אבקשכם, מכיון שעולם הקטלוג המקצועי איננו נהיר לי, לסייע לי במציאת מאמרים או ספרי הדרכה פשוטים שיסייעו לי להכריע בשיטה המועדפת לאוצר-הספרים זה.
3) כחלק ממשימת סידור אוצה''ס על מתכונתו, יידרשו לי גם עזרים טכניים - מדבקות מיוחדות לסימון הספרים וקטלוגם, סמני פלסטיק למדפים בהם כתוב סוגת הספרים שבמדף זה וכן הלאה. היכן ניתן להשיג פריטים אלו ואחרים?

ניתן להגיב כאן באשכול או באישי. כל סיוע או הכוונה מתקבלים בתודה מראש.

מה שנכון נכון

Re: מהמסד עד הטפחות

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' פברואר 26, 2014 9:00 pm

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ד' פברואר 26, 2014 9:36 pm

מצאתי את זה, ואיני לוקח אחריות לנאמר
קבצים מצורפים
ספריה תורנית - התמודדויות ואתגרים.doc
(44.63 KiB) הורד 271 פעמים

איש.dot

הודעהעל ידי איש.dot » ד' פברואר 26, 2014 9:52 pm

מ.ל. כתב:מצאתי את זה, ואיני לוקח אחריות לנאמר

תודה. כבר מצאתיהו בגוגל לפני שהעליתי את האשכול, אך טוב שהעלית לטובת הכלל.
מה שנכון נכון כתב:http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?106835&

תודה גם לך.

רבותיי, יש מקום לעוד מסייעים!

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' פברואר 27, 2014 12:36 am

בקובץ שהעלה הרב מ.ל. נכתבה הפיסקה הבאה:
ישנם ספרים שעל השער שלהם נכתב שם אחד, אך הם ידועים בשם אחר. דוגמאות מפורסמות הן 'שני לוחות הברית' של רבי ישעיה הורביץ, הידוע כ'של"ה' או 'תורת משה' של רבי משה אלשיך הידוע כ'אלשיך'.

ושמעתי בהקשר לכך [אחר מבוא ההתנצלות וידיעת מיעוט ערכי וכו'], שיש כמה ספרים הקרויים בשמות של מושגים נעלים ביהדות. משנה תורה, שני לוחות הברית, ותורת משה. ונסתבב הדבר שהעולם אינם משתמשים בשמות אלו. למשנה תורה קוראים רמב"ם, לשני לוחות הברית קוראים של"ה, ולתורת משה קוראים אלשיך [גם השימוש בשם תורת משה לספרו של החת"ס אינו נפוץ, למיטב ידיעתי].
כששמעתי, היתה ברשימה עוד ספר ונשכח ממני.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' פברואר 27, 2014 12:41 am

איש רגיל כתב:שמעתי בהקשר לכך, שיש כמה ספרים הקרויים בשמות של מושגים נעלים ביהדות. משנה תורה, שני לוחות הברית, ותורת משה. ונסתבב הדבר שהעולם אינם משתמשים בשמות אלו. למשנה תורה קוראים רמב"ם, לשני לוחות הברית קוראים של"ה, ולתורת משה קוראים אלשיך [גם השימוש בשם תורת משה לספרו של החת"ס אינו נפוץ, למיטב ידיעתי].
כששמעתי, היתה ברשימה עוד ספר ונשכח ממני.

ראה כאן
שארית ציון בסוף שהג מעג.GIF
שארית ציון בסוף שהג מעג.GIF (41.65 KiB) נצפה 3720 פעמים
נערך לאחרונה על ידי מה שנכון נכון ב ה' פברואר 27, 2014 1:18 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' פברואר 27, 2014 12:43 am

יישר כח גדול!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' פברואר 27, 2014 11:44 am

לי יש לתת לך עצה פשוטה, שאני מקווה שהיא ברורה מאליה אבל ליתר בטחון.
פתח לך טבלת אקסל תן לכל ספר שורה ולכל פרט טור(סוג תחום מדף, וכן נושא או תקופה וכולי עד כמה שאתה מוכן להשקיע). ואל תתעצל למלא, אפילו פרטים שהיום לא נראה לך שתוכל להשתמש בהם. תקפיד לשמור בטורים העיקריים על פורמט קבוע של כתיבה (למשל מספר כרכים תמיד באותה צורה ולא פעם ב' כרכים ופעם ב"כ

אח"כ תוכל למיין ולסנן בצורות שונות והדבר יעזור מאד.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' פברואר 27, 2014 1:04 pm

בהמשך לעצה של אוצה"ח, תעשה טור מיוחד לציין אם הספר הוא שו"ת או לא.

יעקב כהן

הודעהעל ידי יעקב כהן » ש' מרץ 01, 2014 8:39 pm

אגב היכן עדיף לכתוב את השותי"ם שיש להם שם (לאפוקי השותי"ם ששמם כשם מחברם) כל אחד במקומו או את כולם באות ש' ?

בן_אליעזר

הודעהעל ידי בן_אליעזר » ג' יולי 28, 2020 5:31 pm

אולי לא האשכול הכי אידיאלי לזה, אבל חיפשתי מקום להניחו.

ראיתי כתבה זו לאחרונה (לקוראי האנגלית שבינינו. עד שמישהו ירים את הכפפה ויתרגמו או יסכם אותו לתועלת שאר החברים) על כמה טיפים וכו' במיון וסידור לארון הספרים הביתית. אולי יהי' לתועלת:

https://thementch.com/the-best-way-to-o ... m-at-home/

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 564 אורחים