מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חומר מסכם על פולמוס סתם יינם שבאיטליה

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

חומר מסכם על פולמוס סתם יינם שבאיטליה

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' פברואר 05, 2015 12:28 pm

כידוע המחלוקת שהיתה אודות שתיית סתם יינם שהתפשטה בערי איטליה, ונדפסו בזה כתבים הרבה בימים ההם, יין שמורים למהרנ"ש וספר הזכרונות למהרש"א, הם ראשי המוכחים, ותעודה הנקראת מגן ומחסה וכו' שם הובאו נימוקי המתירים. וכידוע שהפולמוס הזה התערב עם הפלומוס על כשרות המקוואות וכו'.

אני מחפש האם נכתב מאמר המסכם את פולמוס זה והחומרים שהתחברו סביבו.

תודה למסייעים.

אני מניח שספרו של פרופ' חיים סולוויציק לא מגיע לתקופה הזו.

מה שנכון נכון

Re: חומר מסכם על פולמוס סתם יינם שבאיטליה

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' פברואר 05, 2015 12:32 pm

ראיתי מצינים ל"לתולדות הפולמוס על סתם יינם באיטליה ומקורותיו", סיני, עז, עמ' סב-צ.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' פברואר 05, 2015 1:32 pm

יש"כ גדול. קראתי בעבר ושכחתי (מכאן כתבתי על הקשר בין פולמוס המקוואות לפולמוס סתם יינם).

מעניין בספרית גינצוברג יש חיבור שלם בכת"י

http://primo.nli.org.il/primo_library/l ... H000076373
הם לא עמדו על זהות המחבר. אבל חלקו השני של כתב היד מצוי בידי אספן, ושם הועתקו הסכמות רבות שקיבל הכותב מחכמי איטליה (ובראשם הרמ"ז) סביב תקנות שעשה כנגד שתית סתם יינם, ושמו מפורש שמו: יהודה ליב בן חיים ליפשיץ

מענין שאיש שלפי האמור בהסכמות שם היה כ"כ מעורב בפולמוס ושמו לא נזכר בכלל.

מצאתי כמה ספרים שהובאו לבית הדפוס ע"י אריה יהודה ליב ליפשיץ בין חיים המכונה חיים חזן. וביניהם קינות עם פירוש בל"א, ונכתב עליו בתולדות אנשי שם, אבל לא ברור לי שזה אותו אדם.

האם הרשימה של קורניל הנזכרת בכרטיס של הספריה הלאומית, נמצאת באיזה מאגר?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' פברואר 05, 2015 4:34 pm

בא' מספרי המהר"ל בסופו (כמדומני בבאר הגולה) ישנה התקפה חריפה ביותר על אלו שמקילים לעצמם בשתיית סתם יינם, (משולב באזהרות חמורות נגד המוציאים לעז ופגם משפחה).
כעת אני מבין שככל הנראה דבריו שם מכוונים על אודות פולמוס זה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' פברואר 05, 2015 6:32 pm

איש_ספר כתב:אני מניח שספרו של פרופ' חיים סולוויציק לא מגיע לתקופה הזו.

פניתי אליו וקבלתי את תשובתו
ספריי עוסקים בתקופת רש" ובעלי התוספות, ז"א משנת אלף למספרם עד ראשת המאה הארבע-עשרה. אמנם הזכרתי מעשי אנשי איטליה בהערה ב"יינם" (עמ' 108, הערה 53.), אך לא חקרתי את הנושא, וממילא כ"י מוסקב-גינזבורג לא היה ידוע לי. אני מוציא כעת מהדורה תניינא של יינם והוספתי להערה הנ"ל את מאמרו של גרשון כהן, "לתולדות הפולמוס על סתם יינם באיטליה ומקורותיו", סיני, (תשל"ה), עמ' סב-צ. (ועל מורביה Edward Fram, Ideals Meet Reality: Jewish Law and Life in Poland, 1550-1655, 105- Cincinnati, 1997, pp. 95; דניאל שפרבר, מנהגי ישראל, ח"ב, ירושלים תשנ"ה, עמ' מט-סא; ח"ז, עמ' שפד). אם כבודו ישלח לי את מספרי העמודים בכ"י הנ"ל הדנים באיטליה, אביא את הידיעה על אודות החיבור לקהל הקוראים בשמו.
בכבוד,
חיים סולוביציק

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ה' פברואר 05, 2015 6:48 pm

מחולת המחנים כתב:בא' מספרי המהר"ל בסופו (כמדומני בבאר הגולה) ישנה התקפה חריפה ביותר על אלו שמקילים לעצמם בשתיית סתם יינם, (משולב באזהרות חמורות נגד המוציאים לעז ופגם משפחה).

בסוף ספר גבורות ה'

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' פברואר 05, 2015 7:14 pm

מרנא המהר"ל עוסק באנשי בוהמיה

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 06, 2015 11:02 am

אולי תתרום כמה מילים להסביר להדיוטות מה היו עיקרי הצדדים בזה?
תודה

ציטרון

הודעהעל ידי ציטרון » ו' פברואר 06, 2015 3:52 pm

ראה מאמרו של שלזינגר, מחלוקת בענין סתם יינם באיטליה בשנת שס"ח, יובל שי [ס"י לעגנון] (תשיח) 211-220
[כפי שצויין ברישום ברמב"י, המאמר כולל את ההדרת דעתו של ר' משה מפורטו, מכתב-יד פרטי].

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' פברואר 07, 2015 9:00 pm

הרב היא שיחתי, יעיין מר במאמר של גרשון כהן שהפנה אליו הרב מש"נ ותרו"ץ.
הרב ציטרון יש"כ, ראשית אין לי גישה למאמר, שנית אם מדובר על שס"ח הרי שזה כארבעים שנה לפני הפולמוס שבו היו מעורבים מהרש"א והרמ"ז ועוד.

ציטרון

הודעהעל ידי ציטרון » ד' פברואר 11, 2015 12:57 am

אי"ס,
אם אינך מעונין בפולמוס של ראשית המאה השבע-עשרה, עליך לדעת שגם הקונטרס "מגן ומחסה", הנספח לספר פלגי מים, של ר' משה מפורטו הנ"ל, שייך לתקופה זו. [על פולמוס זה ראה גם דברי אברהם יערי, מחקרי ספר, ירושלים תשי"ח, עמ’ 420-429].

בכל אופן, לא ראיתי את מאמרו של גרשון כהן, אבל אני משער שלפולמוס שאתה מחפש של סוף המאה, יש לשייך את תשובת ר' שמשון בזילה, שנדפסה ע"י בנו, ר' אביעד ש"ש, בסוף ספרו "אמונת חכמים". ואולי גם תשובות בעל "באר עשק" סימנים נ"ז, ק"ט.
כ"כ ראה דיון לגופו של ענין ומקורות נוספים אצל ר"ש מורפורגו בפחד יצחק ערך "סתם יינם" כרך ה דף קצא.
ראה עוד אצל מ׳ בניהו, היחסים שבין יהודי יוון ליהודי איטליה, תל אביב תש״ם, עמ׳ 177-174.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' פברואר 11, 2015 12:50 pm

ציטרון כתב:אי"ס,
אם אינך מעונין בפולמוס של ראשית המאה השבע-עשרה, עליך לדעת שגם הקונטרס "מגן ומחסה", הנספח לספר פלגי מים, של ר' משה מפורטו הנ"ל, שייך לתקופה זו. [על פולמוס זה ראה גם דברי אברהם יערי, מחקרי ספר, ירושלים תשי"ח, עמ’ 420-429].

בכל אופן, לא ראיתי את מאמרו של גרשון כהן, אבל אני משער שלפולמוס שאתה מחפש של סוף המאה, יש לשייך את תשובת ר' שמשון בזילה, שנדפסה ע"י בנו, ר' אביעד ש"ש, בסוף ספרו "אמונת חכמים". ואולי גם תשובות בעל "באר עשק" סימנים נ"ז, ק"ט.
כ"כ ראה דיון לגופו של ענין ומקורות נוספים אצל ר"ש מורפורגו בפחד יצחק ערך "סתם יינם" כרך ה דף קצא.
ראה עוד אצל מ׳ בניהו, היחסים שבין יהודי יוון ליהודי איטליה, תל אביב תש״ם, עמ׳ 177-174.

תודה על כל דבריך

פרץ מוצקין

הודעהעל ידי פרץ מוצקין » ד' מאי 27, 2015 12:07 pm

איש_ספר כתב:י

מעניין בספרית גינצוברג יש חיבור שלם בכת"י

http://primo.nli.org.il/primo_library/l ... H000076373
הם לא עמדו על זהות המחבר. אבל חלקו השני של כתב היד מצוי בידי אספן, ושם הועתקו הסכמות רבות שקיבל הכותב מחכמי איטליה (ובראשם הרמ"ז) סביב תקנות שעשה כנגד שתית סתם יינם, ושמו מפורש שמו: יהודה ליב בן חיים ליפשיץ

מענין שאיש שלפי האמור בהסכמות שם היה כ"כ מעורב בפולמוס ושמו לא נזכר בכלל.

מצאתי כמה ספרים שהובאו לבית הדפוס ע"י אריה יהודה ליב ליפשיץ בין חיים המכונה חיים חזן. וביניהם קינות עם פירוש בל"א, ונכתב עליו בתולדות אנשי שם, אבל לא ברור לי שזה אותו אדם.

האם הרשימה של קורניל הנזכרת בכרטיס של הספריה הלאומית, נמצאת באיזה מאגר?

אולי למישהו יש איזה מידע על הרי"ל ליפשיץ הלזה?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 153 אורחים