מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור לציורים להמחשת סוגיות קשות

חיפושי מקורות וכדומה
עשוי לנחת

מקור לציורים להמחשת סוגיות קשות

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' יוני 29, 2011 6:51 pm

ברצוני להעזר בחו"ר הפורום. אני מחפש מקורות קדומים לענין של ההמחשות והציורים לבאר סוגיות מוקשות, כגון סוכה, ציצית, עירובין, מילה, יבמות וכיו"ב. [ויש בראשונים ואפי' ברש"י כמה מקומות שציירו, אך השאלה היא] אם יש מישהו שמדבר ספציפית בנושא ציורים בעד או נגד?
[לדוגמא ראיתי מקום שמציין לעי' רי"ף שבת ח ע"א שהביא ציור כוורת וכתב "וזהו צורתו כדי שיתברר במראית העין" - יש חוץ מהבנת הלב גם מראית העין, שהיא סוג של בירור הדברים. וכמו"כ ראיתי כבר את הקדמת ה'שיחת חולין' ואני מחפש עוד מקורות.]
תודה מראש

תולעת ספרים07

Re: מקור לציורים להמחשת סוגיות קשות

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ד' יוני 29, 2011 7:02 pm

לדעתי ניתן להביא ראיה נגד הציורים
שהרי כתוב אצל מרע"ה שהראה לו המנורה באש רק מפני שנתקשה משמע שלכתחילה צריך להבין בלי ציורים.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ד' יוני 29, 2011 7:05 pm

רבינו משה אחז בידיו ג'וקים וצפרדעים והמחיש, כד' חז"ל על וזה לכם הטמא!

פעם היה צדיק גדול רבן גמליאל שמו והיו לו דמות צורות לבנות לחקור בהן את עדי קידוש החודש. [ר"ה]

ר"י עסקן בדברים היה והלך לבדוק בעיניו את חוקי הנמלים ועוד [חולין]

ועוד לאין מספר.

ובדורות האחרונים ידוע שלהח"ס היו בובות להמחשות דינים הנוגעים למבנה האדם.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ד' יוני 29, 2011 7:11 pm

ברור שכאשר אין ברירה יש להסביר על ידי אמצעי עזר אך כתבתי אם מלכתחילה יש להסביר דרך ציורים ועל זה הבאתי ממשרע"ה שרק במקום שנתקשה הראה לו הקב"ה על ידי ציורים וראה גם אצל כזה ראה וקדש בקידוש החודש כאשר טרחו שם המפרשים להבין מדוע הוצרך להראות לו ועוד הרבה.
בנוגע לח"ס לא זכור לי סיפור כזה אך אני נוטה לומר שלא יתכן כדבר הזה שהרי הח"ס הקפיד מאוד על לא תעשה לך כל תמונה וראה כל הפוסקים שגם צורת חמה ולבנה אין כל היתר וכו וכו'.
אם כי לא שמעתי אינו ראיה.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' יוני 29, 2011 7:12 pm

תולעת ספרים07 כתב:לדעתי ניתן להביא ראיה נגד הציורים
שהרי כתוב אצל מרע"ה שהראה לו המנורה באש רק מפני שנתקשה משמע שלכתחילה צריך להבין בלי ציורים.

לא דברתי על סתם מקומות כמו איך שבלעם נלחץ לקיר ועוג עוקר הר, דברתי על מקומות מוקשים להבנה, וכל אחד לפום 'נתקשה' דיליה.

רבינו זלמניו, שכוייח
זלמניו כתב:ועוד לאין מספר

בבקשה...
זלמניו כתב:ובדורות האחרונים ידוע שלהח"ס היו בובות להמחשות דינים הנוגעים למבנה האדם

יש גם מקור?
תודה

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ד' יוני 29, 2011 7:16 pm

תולעת ספרים07 כתב:ברור שכאשר אין ברירה יש להסביר על ידי אמצעי עזר אך כתבתי אם מלכתחילה יש להסביר דרך ציורים ועל זה הבאתי ממשרע"ה שרק במקום שנתקשה הראה לו הקב"ה על ידי ציורים וראה גם אצל כזה ראה וקדש בקידוש החודש כאשר טרחו שם המפרשים להבין מדוע הוצרך להראות לו ועוד הרבה.
.

ברור שלא דובר כאן על ציור להמחיש אם מיגו זה נאמנות או כח הטענה...

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ד' יוני 29, 2011 7:19 pm

עשוי לנחת כתב:

לא דברתי על סתם מקומות כמו איך שבלעם נלחץ לקיר ועוג עוקר הר, דברתי על מקומות מוקשים להבנה, וכל אחד לפום 'נתקשה' דיליה.

רבינו זלמניו, שכוייח
זלמניו כתב:ועוד לאין מספר

בבקשה...

רב ישב אצל רועי בקר ללמוד מומין [סנהדרין פ"ק]
ר' אליעזר כשלמד כישופין ללמוד ולהורות, עשה נסיונות מעשיים, אמר דבר ונתמלא השדה כולה קישואין [סנהדרין]

אגב, תולעת, במקרה דנן הוא באמת לא בא ללמד מה זה גדר של 'נוטל שכר כשומר קישואין'...

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 29, 2011 7:20 pm

זלמניו כתב:אגב, תולעת, במקרה דנן הוא באמת לא בא ללמד מה זה גדר של 'נוטל שכר כשומר קישואין'...

במהדורת שוטנשטיין המבוארת והמנוקדת (תצא לאור בעתיד, כנראה...), יתבאר הדבר יפה...

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ד' יוני 29, 2011 7:23 pm

בכל אופן יש לנו ראיה ממשה רבינו ע"ה שמלכתחילה אין להסביר דרך ציורים אלא יש עניין לטרוח ולהבין - ובמקומות מוקשים אכן צריך להשתמש בציורים כמו שעשה הקב"ה כאשר נתקשה.
עכשיו בסדר?
הייתה כאן התנגשות תגובה אך בכל זאת אשלח שוב.
בכל אופן יתכן וציורים זהו משהו כמו פירוש קל כאשר חסר בזה את העמילות והעסק בדברי תורה וצ"ב.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' יוני 29, 2011 7:24 pm

חכם באשכל, תמחיש לנו אם התכונת לעקוץ, או באמת, למדת פעם עירובין???

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ד' יוני 29, 2011 7:25 pm

תולעת ספרים07 כתב:בכל אופן יש לנו ראיה ממשה רבינו ע"ה שמלכתחילה אין להסביר דרך ציורים אלא יש עניין לטרוח ולהבין - ובמקומות מוקשים אכן צריך להשתמש בציורים כמו שעשה הקב"ה כאשר נתקשה.
עכשיו בסדר?
הייתה כאן התנגשות תגובה אך בכל זאת אשלח שוב.
בכל אופן יתכן וציורים זהו משהו כמו פירוש קל כאשר חסר בזה את העמילות והעסק בדברי תורה וצ"ב.

תן לנו דוגמא איך משרע"ה היה מסביר ליהודים ע"י עמילות התורה, מה זה עטלף, דוכיפת, עזניה או יחמור.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ד' יוני 29, 2011 7:26 pm

זלמניו: כל הראיות שהבאת כמדומני שזה משהו כמו שימוש וברור הדבר שכדי להורות למעשה צריך לראות בפועל - מדברים כאן איך לגשת לסוגיא ללמוד אם על יד המחשה וציורים או לשבור את הראש לנסות להבין ואין זה נוגע כלל לעניין שימוש להורות הלכה למעשה.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ד' יוני 29, 2011 7:28 pm

עשוי לנחת כתב:ברצוני להעזר בחו"ר הפורום. אני מחפש מקורות קדומים לענין של ההמחשות והציורים לבאר סוגיות מוקשות, כגון סוכה, ציצית, עירובין, מילה, יבמות וכיו"ב. [ויש בראשונים ואפי' ברש"י כמה מקומות שציירו, אך השאלה היא] אם יש מישהו שמדבר ספציפית בנושא ציורים בעד או נגד?
[לדוגמא ראיתי מקום שמציין לעי' רי"ף שבת ח ע"א שהביא ציור כוורת וכתב "וזהו צורתו כדי שיתברר במראית העין" - יש חוץ מהבנת הלב גם מראית העין, שהיא סוג של בירור הדברים. וכמו"כ ראיתי כבר את הקדמת ה'שיחת חולין' ואני מחפש עוד מקורות.]
תודה מראש

רק הערה אחת: יכול להיות שבנוגע ליבמות, ששם מדובר על טבלאות ולא ציורים להמחשה, יש מקום לדון וזה באמת נושא אחר לגמרי. ברור שכשמביטים בטבלה ולא 'שוברים את הראש' להבין את שלשלת היחס של 'חלאה ונערה' שהובאו ברש"י ריש יבמות, הדברים פורחים מהראש כנתינתן... כאן צריך הציור לבוא כהשלמה ועזר בלבד.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' יוני 29, 2011 7:29 pm

תולעת, נראה לי שעמילות זה להבין סברות, לחשבן סוגיות, אך לא לדמיין איך נראים כל מיני חיות, או צורות שונות

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 29, 2011 7:33 pm

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ד' יוני 29, 2011 7:34 pm

לפי קצב התמונות שיש היום בסוכה בעירובין וכו' וכו' לא ירחק היום ותוך שעה שעה וחצי נוכל לראות בסרט ולקבל סמיכה להיות שוחט סופר סת"ם וכו' אנו בדרך הנכונה.
המתינו וראו.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' יוני 29, 2011 8:29 pm

אוצר החכמה כתב:ראו כאן
http://www.otzar.org/WOTZAR/Book.aspx?12124&&page=63

אין לי הרשאה
נא לעזור לי באיזה אופן שיהיה
תודה

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » ד' יוני 29, 2011 8:51 pm

זו תגובה עניינית!

עשוי לנחת כתב:ברצוני להעזר בחו"ר הפורום. אני מחפש מקורות קדומים לענין של ההמחשות והציורים לבאר סוגיות מוקשות, כגון סוכה, ציצית, עירובין, מילה, יבמות וכיו"ב. [ויש בראשונים ואפי' ברש"י כמה מקומות שציירו, אך השאלה היא] אם יש מישהו שמדבר ספציפית בנושא ציורים בעד או נגד?
תודה מראש

יש ראשונים רבים שמציירים בספריהם, הרמב"ם צייר את המנורה ואת קניה וכו' בכתב ידו [כתוב את המילה 'מצייר' בתוכנת חיפוש על ספרי הרמב"ם... תמצאם כמה פעמים]. ובסוגיות עירובין יש ציורים רבים בראשונים ואחרונים, וכן בסוגיות של כלאים, ראה בפירושים השונים שם.
אגב, עיין בהלכות ניקור בדברי הרמ"א יו"ד סימן ס"ד כמדומני בחשיבות השימוש ממש כי אי אפשר להסביר בכתב...
ואם אתה מחפש ממש מקורות שעוסקים בתיאור הדבר עיין בספר לב האריה - לרבי אריה די מודינא - העוסק בענייני זיכרון.
הגמרא המפורסמת בברכות אומרת אין צור כה' אלוקינו אל תקרי צור אלא צייר...

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ד' יוני 29, 2011 11:57 pm

עשוי לנחת כתב:
אוצר החכמה כתב:ראו כאן
http://www.otzar.org/WOTZAR/Book.aspx?12124&&page=63

אין לי הרשאה
נא לעזור לי באיזה אופן שיהיה
תודה
קבצים מצורפים
1.gif
1.gif (115.28 KiB) נצפה 12234 פעמים

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' יוני 30, 2011 12:55 am

בעל התפארת ישראל כתב בהקדמה למשניות שבת :כי הרוצה להבין את עשיית בתי שתי נירין וכו' ילך ויראה 'כסא האריגה'
[ההדגשה זו לשונו] הרי לכם שלפעמים צריך לראות כדי להבין [אני בטוח כי ללא שום ציור לא של יוני ולא של אף אחד אחר, ספק רב אם מישהו פה יכול להסביר ולהמחיש מה זה העושה שתי בתי נירין]

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' יוני 30, 2011 10:10 am

החברים הביאו כאן הרבה דוגמאות נחמדות של מקומות שהיה צריך ראייה בעין, אך זה אינו חידוש, כי תמיד היה ענין של מסורת ושימוש, כגון במראות, וכן בניקור [כמו שהביא כאן א' החברים מהרמ"א ביו"ד], וכן זה בהרבה גמרות ומקורות, אך הנושא הוא להעביר את כל הדברים האלו בצורת ציורים או תמונות.
כמו"כ "אין צור - צייר כאלוקינו" לא הבנתי מה זה שייך לענייננו, וכמו"כ צורת הבית לא שייך לדידן, ששם יש פסוקים ברורים והבטחה ברורה בעניין, אך היכי דלא גלי לא גלי.
עכ"פ יישר כח על המקורות הנפלאים לעניין, ואשמח לשמוע עוד בנושא. [זה רלוונטי בשבילי]

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 30, 2011 3:26 pm

עשוי לנחת כתב:החברים הביאו כאן הרבה דוגמאות נחמדות של מקומות שהיה צריך ראייה בעין, אך זה אינו חידוש, כי תמיד היה ענין של מסורת ושימוש, כגון במראות, וכן בניקור [כמו שהביא כאן א' החברים מהרמ"א ביו"ד], וכן זה בהרבה גמרות ומקורות, אך הנושא הוא להעביר את כל הדברים האלו בצורת ציורים או תמונות.

מה רצונך לומר? שלומדי חולין יביאו פרה דייקא ולא ציור? מאי נ"מ?

כעת אתן לך ולכולנו אתגר, להבין, לא להסביר לי אפילו, את רש"י ויקרא ג, ד, ד"ה הכסלים.
מה מבאר ומה בא להסביר בזה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 30, 2011 4:14 pm

בעל התפארת ישראל כתב בהקדמה למשניות שבת :כי הרוצה להבין את עשיית בתי שתי נירין וכו' ילך ויראה 'כסא האריגה'
[ההדגשה זו לשונו] הרי לכם שלפעמים צריך לראות כדי להבין [אני בטוח כי ללא שום ציור לא של יוני ולא של אף אחד אחר, ספק רב אם מישהו פה יכול להסביר ולהמחיש מה זה העושה שתי בתי נירין

דווקא יש ספר שמבאר את העניין באר היטיב בשם מעשה אורג. המחבר שאיני זוכר את שמו היה דיין בלונדון כשהוציא את הספר ואמר שיעורים בעניין.

חיפשתי ומצאתי שהוזכר כבר כאן בפורום בשמו
http://www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=4&t=987&p=6130&hilit=%D7%9E%D7%A2%D7%A9%D7%94+%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%92#p6130

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 30, 2011 4:26 pm

אוצר החכמה כתב:
[ההדגשה זו לשונו] הרי לכם שלפעמים צריך לראות כדי להבין [אני בטוח כי ללא שום ציור לא של יוני ולא של אף אחד אחר, ספק רב אם מישהו פה יכול להסביר ולהמחיש מה זה העושה שתי בתי נירין

דווקא יש ספר שמבאר את העניין באר היטיב בשם מעשה אורג. המחבר שאיני זוכר את שמו היה דיין בלונדון כשהוציא את הספר ואמר שיעורים בעניין.

חיפשתי ומצאתי שהוזכר כבר כאן בפורום בשמו
http://www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=4&t=987&p=6130&hilit=%D7%9E%D7%A2%D7%A9%D7%94+%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%92#p6130

כל הספר נסוב סביב כמה ציורים!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 30, 2011 4:39 pm

לא ראיתי את הספר הרבה שנים אבל אני זוכר שהיה לתועלת להבין את הפרטים של מלאכת האריגה, ובשיעורו וכמדומני שגם בספר, הסביר גם איך אורגים שתי תמונות משני צדדי הבד המוזכר ברש"י במלאכת המשכן.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' יוני 30, 2011 6:42 pm

גוראריה כתב:מה רצונך לומר? שלומדי חולין יביאו פרה דייקא ולא ציור? מאי נ"מ?
כעת אתן לך ולכולנו אתגר, להבין, לא להסביר לי אפילו, את רש"י ויקרא ג, ד, ד"ה הכסלים.
מה מבאר ומה בא להסביר בזה.

אין הכי נמי, אתה צודק, אותי לא צריך לשכנע בנחיצות הענין, רק שכשאני בא להוציא חיבור עם ציורים באחד מנושאי התורה, אני מעונין לציין מקורות שדברו ספציפי על זה, כדי לבאר את נחיצות הענין. [אולי כוונת כת"ר להביא את רש"י ויקרא ג, ד ד"ה הכסלים כמקור מפורש ברש"י לזה שחייבים ציורים??]
עכ"פ יישר כח.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 30, 2011 6:45 pm

באירוניה ניתן לומר כי כמעט כל יושב ביהמ"ד הוא הוכחה שצריך המחשות....
בנוגע לרש"י הנ"ל, הצעתי אותו לדוגמא ואני מציע לך לנסות: צא לכל בימ"ד מזדמן ושאל את הלומדים, גם אלה שמסיימים חומש רש"י כל שבוע, לביאורו של רש"י זה....
אני לא מתחייב שאף אחד ממש לא ידע.
אבל... לך תנסה.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' יוני 30, 2011 6:48 pm

גוראריה כתב:באירוניה ניתן לומר כי כמעט כל יושב ביהמ"ד הוא הוכחה שצריך המחשות....

למה התכוון המשורר?????

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 30, 2011 6:56 pm

עשוי לנחת כתב:
גוראריה כתב:באירוניה ניתן לומר כי כמעט כל יושב ביהמ"ד הוא הוכחה שצריך המחשות....

למה התכוון המשורר?????

שאל נא כל פלוני ואלמוני לביאורם של מושגים הטעונים המחשה, ובהקדמה ליצירתך בעז"ה תוכל לכתוב: "נוכחתי בעצמי בחסר השורר בתחום זה, עד אשר לעיתים אפילו ת"ח מופלגים הבקיאים ביסודי הסוגיא והלכותיה אינם יכולים לבאר מציאות הדבר על בוריו"...

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ו' יולי 01, 2011 12:43 am

א. בדורינו דור דעה תמהני לאורך כל האשכול איך לא נזדעקו לומר שכב' השואל הוא אפיקורס...
ב. מספרים אודות הקאליסקער שבהיותו בן תשע כבר ידע מסכת חולין מהחל ועד גמירא, אולם שימוש מעשי לא היה לו. כאשר הראוהו קורקבן אמר: האט איז דער הייליגער קורקבן!
ג. לדעתי, הציורים כנזכר היו בכל הדורות והזמנים, דור דור והטכניקות שלו, אולם דורינו 'עלה' על כל קודמיו, שגם אם הגמרא מדברת אודות חמור - יציירוהו, ולא יסמכו על עומק דעתו של הלומד או הקורא שיבין במה המדובר.
'דור דעה' - כבר אמרנו?!

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ו' יולי 01, 2011 1:22 am

זקן ששכח: דומני שמספרים את זה על רבי ברוך בער לא כן?!

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' יולי 01, 2011 1:24 am

יאיר. כתב:viewtopic.php?f=17&t=4140#p31696
viewtopic.php?f=7&t=208#p24972
viewtopic.php?f=7&t=4698#p37939
viewtopic.php?f=7&t=1790#p11960

מה הסיפור שלך במילים?

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ו' יולי 01, 2011 1:25 am

עשוי לנחת. איני מבין יידיש.
נערך לאחרונה על ידי יאיר. ב ו' יולי 01, 2011 3:49 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' יולי 01, 2011 1:32 am

יאיר. כתב:עשוי לנחת. איני מבין יידיש.

אולי תלמד כבר אידיש????!!!!!!
[נראה שאתה מתכוון לתרגם לך את המשפט של זקן ששכח, "האט איז דער הייליגער קורקבן", ובכן התרגום הוא שהוא קרא בהתפעלות "הנה הקורקבן הקדוש", צריך גם להסביר לך את הבדיחה?? בשמחה רבה]

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ו' יולי 01, 2011 1:38 am

עשוי לנחת כתב:
יאיר. כתב:עשוי לנחת. איני מבין יידיש.

אולי תלמד כבר אידיש????!!!!!!
[נראה שאתה מתכוון לתרגם לך את המשפט של זקן ששכח, "האט איז דער הייליגער קורקבן", ובכן התרגום הוא שהוא קרא בהתפעלות "הנה הקורקבן הקדוש", צריך גם להסביר לך את הבדיחה?? בשמחה רבה]

תודה!
את האמת. רציתי ללמוד אידיש בעבר וקניתי 'שיחון יידיש' ביריד הספרים אך לא כ"כ יצא ללמוד ממנו ובסוף מכרתי אותו ב18 ש"ח לחבר בישיבה שהפציר בי לקנותו.

אתה לא מצפה שאלמד יידיש רק בשביל להבין פה את ההודעות. (אין לי שימוש בשפה במקום אחר).

נאשער

הודעהעל ידי נאשער » ו' יולי 01, 2011 1:45 am

זכור לי לשון רש"י בביאור בתבנית הבית [איני זוכר מקורו עכשיו] שכתב:'ואני לא היה לי לא רב וכו' בכל תבנית מלאכת המשכן הזה אלא כמו שהראוני מן השמים',רצוני להראות בזה שדברים מסובכים א"א להסתדר אלא באופן שמראים ומקרבים הדבר אל השכל.
בעצם כל זה מיותר, כי מה צריכים יותר ממה שמשה נתקשה והראהו הקב"ה באצבעו.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' דצמבר 20, 2016 5:20 pm

אני לומד פרק י"א בנגעים עם בני בן עשר, ומאד קשה לי לבאר לו את העניינים, ובפרט שבעצמי איני מבין אותם. ענייני טוויה ואריגה. בספר מראות חיים הרי הוא ממחיש אותם עבורי (עכ"פ מספיק להרגיע אותי) אבל הילד שלי לא נרגע. האם מישהו יודע איז מקום או אתר או ווידיאו הממחשת את העניינים עפ"י המשניות (או בדיעבד גם פרופ' בהיסטוריא של ביגוד) שאוכל להראות לו וללמד אותו?

אגב, אני הייתי פעם אצל גט פה בארה"ב, והאשה (לא חדרית ממאה שערים, היא הלכה עם מכנסיים וכו') קבלה את הגט והרב המסדר אמר לה להרים אותה ולהשים אותה תחת שחיה, כנהוג. היא שאלה אותו "האם איני צריכה ללכת עד הדלת עם הגט?" אמר לה "הן לאחמ"כ. אבל מאיך את יודעת את זה?" ענתה לו "יש בעברית תוכנית טלוויזיה בשם 'סרוגים' ושם תיארו איך אשה מקבלת גט. האם הרב ראה את זה אי פעם?"
ואמרתי אז שעוד מעט לא נצטרך ללמוד הלכות גיטין. נוכל לסמוך על סרטים כאלה וחסל.

מתון

הודעהעל ידי מתון » ג' דצמבר 20, 2016 6:06 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אני לומד פרק י"א בנגעים עם בני בן עשר, ומאד קשה לי לבאר לו את העניינים, ובפרט שבעצמי איני מבין אותם. ענייני טוויה ואריגה. בספר מראות חיים הרי הוא ממחיש אותם עבורי (עכ"פ מספיק להרגיע אותי) אבל הילד שלי לא נרגע. האם מישהו יודע איז מקום או אתר או ווידיאו הממחשת את העניינים עפ"י המשניות (או בדיעבד גם פרופ' בהיסטוריא של ביגוד) שאוכל להראות לו וללמד אותו?

במשניות עם פירוש "סייעתא דשמיא" עמודים רפ"ו - רפ"ט מסבירו היטב, גם יש שם כמה ציורים הממחישים הענין, אבל לא בדקתי אם הם עדיפים מספר מראות חיים.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' דצמבר 20, 2016 7:34 pm

תודה, אבל רציתי בהרחבה קצת, להבין כל צעד למה עשו כן, איזה מכשולים עמדו להם בדרך שרצו לתקן, איך שינו את המהלך במשך שנים וכו'. לכן רציתי מאמר או ספר מיוחד.

בדקתי שתי הספרים לפני שהתחלתי, ונראה שהציורים במראות חיים יותר ברורים ומתאים יותר לת"ח. סייעתא דשמיא נועדת עבור מתחילים וילדים. הן אמת שאני עדיין מתחיל בדברים אלו, אבל מקור ראשון יותר חשוב לי, עם קצת עזרה

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 47 אורחים