מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספרים שנאסרו לקריאה על ידי רבי נחמן מברסלב

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
תא חזי

Re: ספרים שנאסרו לקריאה על ידי רבי נחמן מברסלב

הודעהעל ידי תא חזי » א' יולי 02, 2023 9:31 pm

ישראליק כתב:הרב תא חזי,
מעניין על מי ועל מה יצא קצפך...

קצפי יצא על כמה מהברסלבים ששמו להם למטה לקצוף תמיד ולהעביר ביקורת השכם והערב (בין היתר גם על רבך ז"ל).

ישראליק כתב:מש"כ שלעתיד יהי' ההלכה כהרמב"ם; שיחה זה לא כתוב בחיי מוהר"ן, ולא בשיחות הר"ן, זה שיחה מקובלת מדור לדור, אבל זה לא יכול לשכתב מש"כ מפורש בספרים הנ"ל.

אבל הכותרות של תפילינסקי כן יכולות לשכתב... להפוך את כ"ק מוהר"ן לעם הארץ שנגד לימוד משנה תורה להרמב"ם זה הגיוני מבחינתך? (האם רבך לא כתב השכים והעריב בכל קונטריסיו על 'סדר דרך הלימוד' שצריך ללמוד גם רמב"ם תמידין כסדרן? לצד הגמרא והשו"ע וספרי רבינו?)

ישראליק כתב:מה שראית אצל כמה מחסידי ברסלב וכו' זה לא ראי' על כלום נגד שיחה מפורשת, בברסלב לוקחים כל החבילה, אי אפשר לומר שיחה זו נאה ושיחה זו לא...

זו אפילו לא שיחה מפורשת, שים לב מה הוא מצטט - הוא ממסגר את הדברים ההיפך ממה שהם כתובים במקורם. אבל הנח להם לחסידי ברסלב אהובינו, כל כת וכתה מושכת לכיוון שלה.

יהושפט כתב:
ישראליק כתב:מראה מקום בנושא האשכול:
ספר אשר בנחל חלק כא, מכתב ג' קה

ואגב, בנוגע לרמב"ם לא הובא כאן מה שפקפק מוהר"נ על דברי האר"י בשבח הרמב"ם [כמדו' נמצא רק בחיי"מ כת"י]: "שמה שמובא בספר הגלגולים שהרמב"ם היה פאת שמאל של משה רבינו, אינו יודע אם יצאו דיבורים אלו מפי האר"י ז"ל, ולדעתו אינו מפי האר"י ז"ל".

אגב, לגופם של דברים, יצאו גם יצאו דיבורים אלה מתחת קולמוסו של הרח"ו, סופרו הנאמן של האר"י. (בכתב היד של שער הגלגול דף רפ"ט ע"א, במהד' אהבת שלום עמ' פ"ט).

איש_ספר כתב:קודם כל, יוסף פרל היה רשע, ולא סתם רשע אלא מסור, מסור ומסית מתחרים שניהם על השליבה הנמוכה ביותר, ולפרל היה כנראה משניהם. כך שגם אם מצאת טעם בדבר מדבריו, לא ראוי לשבחו בשום אופן.

לגופם של דברים, פרל וחסידות, אני לא בקי במגלה טמירין ישר והפוך, אבל מה שהוא עשה, זו שיטה ידועה של לאסוף את כל הדברים הכי מוזרים ומופרכים ולהציג אותם כפני החסידות כולה. הוא הרי לא הבדיל בן פשיסחא לבין טשערנוביל, לקח מכולם וטינף על כולם. את כולם כולל כולם הוא ביקש להוציא מחוץ לחוק ועל רגלי מנהיגיהם להניח כבלים ולשלשם לבור לעולם ועד. זו לא רק הכללה של גוונים וזרמים, אלא גרוע מכך, הפיכת פרטים לכללים, תופעות שוליות לענינים מרכזים, וכך להציג את החסידות באור הכי נאלח והכי מסוכן. ע"כ הוא גונה לא רק ע"י החסידים שאת נפשם הוא ביקש ליטול, אלא גם על ידי סופרים אחרים בני דורו.

הרשימה שעלתה כאן יש בה מעין זה. לא לי לתאר את דמותו הסוערת של ר' נחמן, יש כאן אחרים שיודעים לעשות זאת טוב יותר, אבל לקחת את הדיבורים שלו, גיצים מתוך אותה בעירה גדולה ומתפרצת, ולהפוך אותם לאינדקס של שמות ספרים, זה להגחיך אותו לגמרי.

שפתיים יישק משיב דברים נכוחים, בכל פסקא ומלה בהודעה הנ"ל דאי"ס.
העולה מן המדב'ר, יותר משהרשימה נותנת דופי בכתבי הראשונים המתפלספים זיע"א, קיבוץ רשימה זו מבין להבות אש קודש דהסה"ק דחסידות ברסלב נותנת היא דופי ורוח משטמה בכ"ק אדמו"ר מוהר"ן זיע"א, לאפושי פלוגתא טובא ועל מגן.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' יולי 02, 2023 9:38 pm

מגדל כתב:ג. הרמיזות לדמיון כל שהוא בין היהדות הספרדית והקבלה לבין החסידות מרפסן איגרי.
הדמיון היחיד בין אלו הוא אלמנטים "לא רציונליים" אך הדמיון ביניהם יותר "לא רציונלי" משניהם יחד.

כספרדי, די לי בפולמוס האינדולקו וכו', שנחפזו האשכנזים (והגרי"ח מבבל זיע"א, שהיה מושפע רבות מספרות הדרש והקבלה האשכנזית, לרבות החסידית, והמכחיש זאת עינים לו ולא יראו אזניים) להציל את הספרדים מעצמם. אי-הרציונליות קיימת גם קיימת אצל הספרדים בשיעור מכובד מאוד ומתחרה עם עדות החסידים, ההבדל היחיד הוא שהחכמים בחלקם נתעלו מעל זה בספריהם, או הפרידו בין אחד לשני היטב, משא"כ אצל החסידים.
הרומנטיזציה המרומזת והמוגזמת של יהדות ספרד, תוכ"ד הטלת הרפש על החסידים (אשר לדידי הם (בשורש ובמהות, לא בהתפחויות וההסתעפויות - ואולי אפשר למצוא איזה רמזים לכך בדברי החיד"א בשם הגדולים) אך נגזרת של הספרדים, הלא תנועת הבעש"ט החלה בראש ובראשונה סמוך ונראה להיות פודוליה ודרום מזרח אירופה כבושים תחת יחד האימ' העותמאנית, על כל השפעותיה).

מגדל כתב:אני מרשה לעצמי להניח בזהירות שלו יקום אדם וינסה להכין חיבור כזה ע"פ דברי הפילוספים, המקובלים, הספרדים, האשכנזים, הליטאים, הוא לא יצליח להגיע לאוסף כלכך מזעזע ורחב יריעה.

לגבי סוף דבריך, גם כאן אני מסכים. בתחילה הבנתי שהדברים נשמעים כלכך הזויים שזה נשמע כמו פארודיה, אבל עתה אני מבין שלא כיוונת אלא לליקוט השיטתי. לדעתי גם בזה וגם בזה יש מן האמת.

למה להניח, אם אדון רובין הידוע עושה זאת בהצלחה מפקידה לפקידה ומספר לספר?!?
נערך לאחרונה על ידי תא חזי ב א' יולי 02, 2023 11:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' יולי 02, 2023 9:44 pm

מקדש מלך כתב:חידושו העיקרי של הרב עובדיה הוא החזרה ל'דינא דגמרא'. ולכן אין זו דרך חדשה משלו, אלא דרך כל הספרדים מאז חתימת התלמוד ועד להתפשטות תורת רבינו האר"י ז"ל (לפני כמאתיים וחמישים שנה, בחלק מארצות המזרח).
לאחר שלא נותרה דרך פסיקתית חיה ובר קיימא בצורה הזאת (לכל הפחות בארצות בבל וארץ ישראל בהן הוא התגורר)

נשארה גם נשארה, הלא מה עשו כל הפוסקים מאז ימי הגמרא ועד ימי הגרע"י זצ"ל, בעניין אבן העזר וחושן משפט, שבהם לא נגעה ולא פגעה השפעת הקדוש האר"י ז"ל (גם לא ברוב ענייני יו"ד)? הרב עובדיה פשוט החיל מחדש את התפיסה והשיטה הפסיקתית שבחו"מ יו"ד אה"ע, על ענייני או"ח (אגב, הא גופא לא היה זר לגמרי, והיה קיים אצל חלק מחכמי הספרדים אף לאחר האר"י, דוגמת חלק מחכמי מקנאס, והרב כנה"ג, ועוד). זה במובן של דחיית פסקי האר"י (שכנראה מפריע לרב מגדל). לגבי שאר הדברים אכן הרב עובדיה יצר שיטה חדשה (ובזה הגדיל לעשות אחד מבניו שליט"א).

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' יולי 02, 2023 9:51 pm

ישראליק כתב:
איש_ספר כתב: הרשימה שעלתה כאן יש בה מעין זה. לא לי לתאר את דמותו הסוערת של ר' נחמן, יש כאן אחרים שיודעים לעשות זאת טוב יותר, אבל לקחת את הדיבורים שלו, גיצים מתוך אותה בעירה גדולה ומתפרצת, ולהפוך אותם לאינדקס של שמות ספרים, זה להגחיך אותו לגמרי.

זה דרך עבודת רש"א (כדוגמת אלפא ביתא קדמיתא), איני רואה משהו יותר עמוק ברשימה זו

אז גם אם לא הוא הבעיה, יבוא שוטה אחר, ויכניס 'כל אחוריהם ביתה' לבטאוניהם של חסידי ברסלב, הצצים לאחרונה כפטריות לאחר הגשם, ומשם בארה לצעירי הצאן, שישתו מים המרים המאררים, להיות עוד יותר פלגנים וקנטרנים וכו' וכו'. אגב, אתה וחבריך תלמידי רבך תהיו הראשונים לעמוד בקו האש. איני מבין על מה אתה מגן.
(למותר לציין, למי שלא יודע, שכמה וכמה מהחריפים במשפיעי ברסלב של דורנו, בשונה מהדור שקדם לשואה והסמוך לאחריה, לומדים גם לומדים בלחישו "מתחת לשולחן" ספרי חקירה ופילוסופיה ופסיכולוגיה, ממורה הנבוכים ועד ספרי השיווק העצמי של דייל קרנגי... שוין... פרסום של שקר...)

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » א' יולי 02, 2023 10:00 pm

תא חזי כתב:
ישראליק כתב:הרב תא חזי,
מעניין על מי ועל מה יצא קצפך...

קצפי יצא על כמה מהברסלבים ששמו להם למטה לקצוף תמיד ולהעביר ביקורת השכם והערב (בין היתר גם על רבך ז"ל).

ישראליק כתב:מש"כ שלעתיד יהי' ההלכה כהרמב"ם; שיחה זה לא כתוב בחיי מוהר"ן, ולא בשיחות הר"ן, זה שיחה מקובלת מדור לדור, אבל זה לא יכול לשכתב מש"כ מפורש בספרים הנ"ל.

אבל הכותרות של תפילינסקי כן יכולות לשכתב... להפוך את כ"ק מוהר"ן לעם הארץ שנגד לימוד משנה תורה להרמב"ם זה הגיוני מבחינתך? (האם רבך לא כתב השכים והעריב בכל קונטריסיו על 'סדר דרך הלימוד' שצריך ללמוד גם רמב"ם תמידין כסדרן? לצד הגמרא והשו"ע וספרי רבינו?)

כבודו צודק, לא ירדתי לסוף דעתו.

אגב, איני מכיר את האיש רשא"ת, אם הוא חסיד ברסלב או לא, ומה כוונת הניק בית גנזים, חסיד גור מושבע - בהעלות כבר בפעם השני' מדברי מוהר"ן זצוק"ל

בית הגנזים

הודעהעל ידי בית הגנזים » א' יולי 02, 2023 10:13 pm

תא חזי כתב:אבל הכותרות של תפילינסקי כן יכולות לשכתב... להפוך את כ"ק מוהר"ן לעם הארץ שנגד לימוד משנה תורה להרמב"ם זה הגיוני מבחינתך? (האם רבך לא כתב השכים והעריב בכל קונטריסיו על 'סדר דרך הלימוד' שצריך ללמוד גם רמב"ם תמידין כסדרן? לצד הגמרא והשו"ע וספרי רבינו?)

לא חשבתי שיש צורך להגיב למי שנתפס לכותרת "רמב"ם" כשתוך כדי דיבור מפורש שהכוונה לכמה פרקים בודדים, ובונה על זה הרים וגבעות שלא עלו לא על דעת הכותב ולא על דעת מי שקרא את הרשימה מלבד הוא עצמו.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » א' יולי 02, 2023 10:40 pm

תא חזי כתב:(למותר לציין, למי שלא יודע, שכמה וכמה מהחריפים במשפיעי ברסלב של דורנו, בשונה מהדור שקדם לשואה והסמוך לאחריה, לומדים גם לומדים בלחישו "מתחת לשולחן" ספרי חקירה ופילוסופיה ופסיכולוגיה, ממורה הנבוכים ועד ספרי השיווק העצמי של דייל קרנגי... שוין... פרסום של שקר...)

ספרי חקירה הם לומדים אולי מחמת שלדעתם הגיעו למדרגות צדיק גדול שהוא בחי' משה (כמובן בליקו"מ תורה סד).
ולגבי ספרי מודעות עצמית וכו', על שום מה אינם מותרים כמו חכמה בגוים תאמין? האם נאסרו כמו ניגון ממנגן שאינו כשר?

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » א' יולי 02, 2023 10:42 pm

פלוריש כתב:
תא חזי כתב:(למותר לציין, למי שלא יודע, שכמה וכמה מהחריפים במשפיעי ברסלב של דורנו, בשונה מהדור שקדם לשואה והסמוך לאחריה, לומדים גם לומדים בלחישו "מתחת לשולחן" ספרי חקירה ופילוסופיה ופסיכולוגיה, ממורה הנבוכים ועד ספרי השיווק העצמי של דייל קרנגי... שוין... פרסום של שקר...)

ספרי חקירה הם לומדים אולי מחמת שלדעתם הגיעו למדרגות צדיק גדול שהוא בחי' משה (כמובן בליקו"מ תורה סד).
ולגבי ספרי מודעות עצמית וכו', על שום מה אינם מותרים כמו חכמה בגוים תאמין? האם נאסרו כמו ניגון ממנגן שאינו כשר?

על שמיעת ניגון ממנגן רשע יש תיקון, ללמוד גמרא בלילה (תורה ג'), אבל על קריאת ספרים של גוים לא מצאנו...
נערך לאחרונה על ידי ישראליק ב א' יולי 02, 2023 11:18 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' יולי 02, 2023 11:10 pm

בית הגנזים כתב:לא חשבתי שיש צורך להגיב למי שנתפס לכותרת "רמב"ם" כשתוך כדי דיבור מפורש שהכוונה לכמה פרקים בודדים, ובונה על זה הרים וגבעות שלא עלו לא על דעת הכותב ולא על דעת מי שקרא את הרשימה מלבד הוא עצמו.

לא את תגובתך ביקשתי, ידידי המלומד (וכי לא ראיתי שתוכ"ד הוא סותר את עצמו? וכמדומני שכתבתי את זה באחת מהודעותיי להדיא). אלא להסב תשומת לב המעיינים לאבסורד (או כמורגל בפי אנ"ש דברסלב "חילול שם רבינו"...).
ולהכי אני דן את הדבר על שם סופו.

פלוריש כתב:ולגבי ספרי מודעות עצמית וכו', על שום מה אינם מותרים כמו חכמה בגוים תאמין? האם נאסרו כמו ניגון ממנגן שאינו כשר?

נו נו, אילו לא היו אוסרים לחסידיהם, החרשתי.

ישראליק כתב:על שמיעת ניגון ממנגן רשע יש תיקון, ללמוד גמרא בלילה (תורה ג'), אבל על קריאת ספרים של גוים לא מצאנו...

ובכל זאת.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 02, 2023 11:33 pm

תא חזי כתב:
יהושפט כתב:
ישראליק כתב:מראה מקום בנושא האשכול:
ספר אשר בנחל חלק כא, מכתב ג' קה

ואגב, בנוגע לרמב"ם לא הובא כאן מה שפקפק מוהר"נ על דברי האר"י בשבח הרמב"ם [כמדו' נמצא רק בחיי"מ כת"י]: "שמה שמובא בספר הגלגולים שהרמב"ם היה פאת שמאל של משה רבינו, אינו יודע אם יצאו דיבורים אלו מפי האר"י ז"ל, ולדעתו אינו מפי האר"י ז"ל".

אגב, לגופם של דברים, יצאו גם יצאו דיבורים אלה מתחת קולמוסו של הרח"ו, סופרו הנאמן של האר"י. (בכתב היד של שער הגלגול דף רפ"ט ע"א, במהד' אהבת שלום עמ' פ"ט).

ידעתי גם ידעתי. אבל כמדומה שהפקפוק הזה מלמד על היחס של מוהר"נ לרמב"ם יותר מכל שאר הציטוטים שהובאו, שכן לדברי הרמב"ם ע"פ פילוסופיה התנגדו רבים וטובים אבל אצל רובם [אם כי לא אצל כולם ואכמ"ל] גם אחרי התנגדות זו גדול שמו ומהולל עד לאין שיעור, וממילא אין שום מקום לפקפק בדברי האר"י הנ"ל בשבחו, ומכלל הן אתה שומע לאו, ודו"ק. אשמח לשמוע [באמת] פרשנות אחרת לענין.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' יולי 02, 2023 11:45 pm

יהושפט כתב:ידעתי גם ידעתי. אבל כמדומה שהפקפוק הזה מלמד על היחס של מוהר"נ לרמב"ם יותר מכל שאר הציטוטים שהובאו, שכן לדברי הרמב"ם ע"פ פילוסופיה התנגדו רבים וטובים אבל אצל רובם [אם כי לא אצל כולם ואכמ"ל] גם אחרי התנגדות זו גדול שמו ומהולל עד לאין שיעור, וממילא אין שום מקום לפקפק בדברי האר"י הנ"ל בשבחו, ומכלל הן אתה שומע לאו, ודו"ק. אשמח לשמוע [באמת] פרשנות אחרת לענין.

נכון מאוד. אני לדידי שמעתי רק פרשנות אחת ויחידה - של הגרי"מ מורגנשטרן שליט"א - והיא בוודאי מנוגדת לפשוטם של דברי מוהר"ן (הוא דורש את המימרא הנ"ל למעליותא, וכרגע איני מוצא את הדברים לפני).

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' יולי 03, 2023 9:42 am

תא חזי כתב:
מגדל כתב:ג. הרמיזות לדמיון כל שהוא בין היהדות הספרדית והקבלה לבין החסידות מרפסן איגרי.
הדמיון היחיד בין אלו הוא אלמנטים "לא רציונליים" אך הדמיון ביניהם יותר "לא רציונלי" משניהם יחד.

כספרדי, די לי בפולמוס האינדולקו וכו', שנחפזו האשכנזים (והגרי"ח מבבל זיע"א, שהיה מושפע רבות מספרות הדרש והקבלה האשכנזית, לרבות החסידית, והמכחיש זאת עינים לו ולא יראו אזניים) להציל את הספרדים מעצמם. אי-הרציונליות קיימת גם קיימת אצל הספרדים בשיעור מכובד מאוד ומתחרה עם עדות החסידים, ההבדל היחיד הוא שהחכמים בחלקם נתעלו מעל זה בספריהם, או הפרידו בין אחד לשני היטב, משא"כ אצל החסידים.
הרומנטיזציה המרומזת והמוגזמת של יהדות ספרד, תוכ"ד הטלת הרפש על החסידים (אשר לדידי הם (בשורש ובמהות, לא בהתפחויות וההסתעפויות - ואולי אפשר למצוא איזה רמזים לכך בדברי החיד"א בשם הגדולים) אך נגזרת של הספרדים, הלא תנועת הבעש"ט החלה בראש ובראשונה סמוך ונראה להיות פודוליה ודרום מזרח אירופה כבושים תחת יחד האימ' העותמאנית, על כל השפעותיה).

מגדל כתב:אני מרשה לעצמי להניח בזהירות שלו יקום אדם וינסה להכין חיבור כזה ע"פ דברי הפילוספים, המקובלים, הספרדים, האשכנזים, הליטאים, הוא לא יצליח להגיע לאוסף כלכך מזעזע ורחב יריעה.

לגבי סוף דבריך, גם כאן אני מסכים. בתחילה הבנתי שהדברים נשמעים כלכך הזויים שזה נשמע כמו פארודיה, אבל עתה אני מבין שלא כיוונת אלא לליקוט השיטתי. לדעתי גם בזה וגם בזה יש מן האמת.

למה להניח, אם אדון רובין הידוע עושה זאת בהצלחה מפקידה לפקידה ומספר לספר?!?

הרב תא חזי אני חושב שלא הבנת את דבריי.
אכן, גם בקבלה וגם בחסידות יש דברים לא רציונלים, אך מכאן ועד לדמות את החסידות לקבלה ישנה דרך ארוכה.

באשר לרובין ופרל, לא קרב זה אל זה כל הלילה, כשם שלא קרבה החסידות אל הקבלה.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' יולי 03, 2023 9:52 am

מכיוון שפנו אלי בהודעה פרטית כבר שני אנשים בנוגע לספר מגלה טמירין.
ספר מגלה טמירין נדפס מחדש ונמכר כיום ע"י הוצאת ביאליק. סריקה של מהדורה קודמת (כמדומני הראשונה, ואין לי הכח והעניין לבדוק) זמינה באתר גוגל ספרים.

ומדוע מחקו הלינק שצירפתי?
נערך לאחרונה על ידי מגדל ב ב' יולי 03, 2023 1:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ב' יולי 03, 2023 10:16 am

תא חזי כתב:
מקדש מלך כתב:חידושו העיקרי של הרב עובדיה הוא החזרה ל'דינא דגמרא'. ולכן אין זו דרך חדשה משלו, אלא דרך כל הספרדים מאז חתימת התלמוד ועד להתפשטות תורת רבינו האר"י ז"ל (לפני כמאתיים וחמישים שנה, בחלק מארצות המזרח).
לאחר שלא נותרה דרך פסיקתית חיה ובר קיימא בצורה הזאת (לכל הפחות בארצות בבל וארץ ישראל בהן הוא התגורר)

נשארה גם נשארה, הלא מה עשו כל הפוסקים מאז ימי הגמרא ועד ימי הגרע"י זצ"ל, בעניין אבן העזר וחושן משפט, שבהם לא נגעה ולא פגעה השפעת הקדוש האר"י ז"ל (גם לא ברוב ענייני יו"ד)? הרב עובדיה פשוט החיל מחדש את התפיסה והשיטה הפסיקתית שבחו"מ יו"ד אה"ע, על ענייני או"ח (אגב, הא גופא לא היה זר לגמרי, והיה קיים אצל חלק מחכמי הספרדים אף לאחר האר"י, דוגמת חלק מחכמי מקנאס, והרב כנה"ג, ועוד). זה במובן של דחיית פסקי האר"י (שכנראה מפריע לרב מגדל). לגבי שאר הדברים אכן הרב עובדיה יצר שיטה חדשה (ובזה הגדיל לעשות אחד מבניו שליט"א).

אם היה דוחה את כל פסקי האר"י, היה מובן. בדיני כפרות הגר"ע הולך כהאר"י, בברכות התורה למי שהיה ער כל הלילה כהאר"י, בברכות השחר למי שלא התחייב כהאר"י, בהנחת תפילין בת"ב שחרית כהרש"ש, בברכת הנותן ליעף כח כהאר"י (אמנם תירץ שני תירוצים, אולם במחכ"ת אינם נכונים, כמו שכתבתי כאן במק"א. קישור מצורף להלן), בהנחת תפילין (מיושב ושבע כריכות קודם הנחת ש"ר) כהאר"י, בעטיפת הטלית כהאר"י. וכל זה רשימה מקופיא.
גם 'קבלת הוראות מרן' על כל פרטיה ודקדוקיה ותוקפה [הרבה יותר בתוקף ממה שנהגו רוב הספרדים], זו דרך חדשה של כמה מאות השנים האחרונות (אם בכלל), למה בזה הוא לא הלך כפי 'דרך כל הספרדים מאז חתימת התלמוד' ועד להתפשטות תורת רבינו השו"ע, למה שלא נפסוק כ'דינא דגמרא'?
ומה עם 'סב"ל במקום מנהג לא אמרינן'? מדוע שלא נלך עד 'דינא דגמרא'.

מה שהפריע לחכמי ישראל בזמנו, זה שלא יתכן שיבוא חכם בן זמנינו וימחוק מסורת של מאות שנים. אשר חכמי ישראל בדורות אלו חשבו והתבוננו והיפכו בכל הנהגה עד אשר החליטו להנהיגה.

למשל בפולמוס הידוע לגבי ברכה אחר הדלקת נרות, מה שלא נעשה יש לנו התכווצות של הלכה אחת כלפי חברתה. אם תברך קודם ההדלקה היא נכנסת לחשש חילול שבת להסוברים בדעת בה"ג שקיבלה שבת בברכה, ואם תברך אחר ההדלקה היא נכנסת לבעיה של עובר לעשייתן. יש כאן שיקול דעת מה להעדיף על פני מה. וכאן באו כבר הראשונים והחליטו שעדיף 'להתכווץ' מעט ב'עובר לעשייתן', ע"י שתניח את היד על העינים ותהנה רק אח"כ 'וזה נקרא עובר לעשייתן' (מהרי"ו). וכל עדות הספרדים כולל בא"י נהגו כך בכמה מאות השנים האחרונות, בכדי להחמיר את שיטת הבה"ג. ודבר זה הונהג אחרי שיקול דעת והפיכה של הענין מכל צדדיו ע"י כל גדולי הספרדים בכל מקומות פזוריהם במשך מאות שנים! בא הגרע"י וטוען שע"פ שיקול דעתו עדיף איפכא, להכנס לחשש חילול שבת מאשר חשש ברכה לבטלה. וע"ז הקפידו החכמים הנ"ל. [ואגב ביחו"ד ב ד כתב סברא הפוכה, שאיסור דאורייתא של הנחת תפילין חמורה יותר מברכה לבטלה]. במחכ"ת.

viewtopic.php?f=17&t=42864&hilit=%D7%94%D7%A0%D7%95%D7%AA%D7%9F+%D7%9C%D7%99%D7%A2%D7%A3+%D7%9B%D7%97+%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%93#p499756

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 03, 2023 11:10 am

חיפשתי משל ומצאתי קצת דמיון. כבר נזכר כאן בפורום פעם על חסידות אחת, שאחד מצדיקיה היה מתפלל בהשתפכות הנפש, ואגב כך היה כופל תיבותיו, למשל בנשמת הן הם הן הם יודו ויברכו, או מהר מהר והבא עלינו חיים וכו', והלכו כמה חכמים בעינהם והדפיסו סידור בנוסח אותו צדיק ובו קבעו תיבות אלו! תיכף יבואו חסידי קלויזנבורג וידפיסו סידור עם תפילת עמידה וקרה"ת הכולל כל ההוספות בלשון אשכנז שהשפע חיים היה משלב בתפילתו, ומי יודע אם חד מנכדי הרה"צ מקרעטשינוף לא הדפיס כבר ברכון ובו שהחיינו שהחיינו שהחיינו. (ובאזני שמעתי חסיד שוטה אחד המברך בנוסח זה)...

ואגב וורטים חסידים, סיפור נאה. לפני כמה שבועות הייתי בחנות לממכר אוכל בער"ש, המוכרים כולם היו חסידים, בדלפק לפני הקופה עמדתי אני ולצידי אדם עם שיער ארוך וכיפה קטנה לא מקורית, דיבר ביידיש ירושלמית והיה ברור שהוא מקולקל בשיעור כזה או אחר, המוכר (ואני מלמד זכות שעשה כן כדי להאיר לו פנים) אמר לו, תשמע א גוט וורט מהיליגע ריז'נער: למען אנסנו, היינו להגביהו ולרוממו מלשון נס להתנוסס, הילך בתורתי אם לא, זה כבר לא נפק"מ, כן ילך לא יילך, העיקר שיהיה גבוה. המוכר סיים את הרצאת הוורט והביט גם בפני, ואני פני חתומות, שואל המוכר, מה יש, לא מוצא חן בעינך? אמרתי לו, עם השקפה כזו, אני רק יכול לצפות שאתה לא המופקד על כשרות המוצרים כאן. אמר המוכר, אתה מדבר נגיד הריזינער? אמרתי לו אני לא מכיר את הריז'ינער, אני רק שואל, איך אפשר להיות "אנסנו" בלי תורה ומצות, אולי עם מדורות ל"ג בעומר?! אמר המוכר, שוין התחלת עם ההיליגע ר' ועברת לרשב"י... ובזה הסתיימה השיחה. הלכתי לביתי ניגשתי לאוצר לבדוק מה מקור הוורט הזה. מצאתי בסיפורי חסידים של הרב זווין, שפעם אחת בא כפרי אחד לריזינער ואמר שהם זקוקים שם במקומם לגשמים ואיין, אמר לו הריזינער, נו, אם בחוקתי תלכו ונתתי גשמיכם בעיתם, אמר לו הכפרי, אני מבקש גשם ואתם אומרים לי תורות?! יצא הריזינער בחרי אף מן החדר, רץ אחריו אותו כפרי ואמר לו, רבי יש לי ראיה מן המקרא לדברי, ואז אמר לו את הוורט הנזכר עה"פ למען אנסנו. ראה הריזינער איזה נבער עומד כנגדו, נתפייס לו ובירכו. ובכן יחי ההבדל, בין הריזנער לבין הכפרי מהקולחוז. אכן שמחתי לא היתה שלימה, הראה לי ידיד שבעקבי אבירים, מובא המעשה שהיה כן אצל אדמוה"ז מסד"ג, שהגיע כפרי וכו' וככל המעשה הנ"ל, אדמוה"ז יצא בחרי אף, ואחד מהחסידים הידועים שנזכר שם בשמו, חשש שאותו כפרי ינזק מן קפידתו של אותו צדיק, ומיהר אחרי אדמוה"ז ואמר לו את אותו וורט ובשם רמ"מ רימינובער! ונתפייס לו. אמנם הרב זווין זקן וחכם יותר מעקבי אבירים, אבל האחרון נכד ובעל מסורה גדול יותר בריזין מאשר הרב זווין, ועוד שבלא"ה בספרו 'סיפורי חסידים' שבקיה הרב זווין לגאונותו... וצ"ע....

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' יולי 03, 2023 11:18 am

איש_ספר כתב:ח[/size]

נהדר!

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' יולי 03, 2023 11:30 am

איש_ספר כתב:תשמע א גוט וורט מהיליגע ריז'נער: למען אנסנו, היינו להגביהו ולרוממו מלשון נס להתנוסס, הילך בתורתי אם לא, זה כבר לא נפק"מ, כן ילך לא יילך, העיקר שיהיה גבוה... אני רק שואל, איך אפשר להיות "אנסנו" בלי תורה ומצות, אולי עם מדורות ל"ג בעומר?!

איני יודע מדת דיוקו של מוכר המעדנים לשבת, אבל עכ"פ כיון שעיין מר אח"כ בספרים הנזכרים, הרי גם בווארט חסידי צריך לדייק. תוכן הווארט: בין אם ילך בתורתי ובין אם לא ילך, אנסנו, היינו יתן לו הקב"ה צרכיו, וכמפורש במעשה הנזכר: גשם. וכשאיפת הכפרי הלז (ואגב, לכאורה אינו ענין לקולחוז של ימי סטאלין). ולפי זה אזלא הקושיא ממדורות ל"ג בעומר.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' יולי 03, 2023 11:32 am

להעיר,שבזמן הריז'ינער לא היו קולחוזים, הללו הם משקים שיתופיים [מעין קיבוצים או מושבים שיתופיים] שהוקמו בידי הקומוניסטים בתקופת סטלין.

ולנושא האשכול - אזכיר שוב את שאלתי דלעיל בעניין היחס לספורנו בברסלב.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 03, 2023 11:52 am

[אמר הגאוותן, ידעתי שקולחוז הוא יצירה מאוחרת אבל לא ידעתי איך לכנות יהודי היושב במושבה חקלאית בשנים ההם, לכן בחרתי כינוי מאוחר...]

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 03, 2023 11:58 am

סגי נהור כתב:
איש_ספר כתב:תשמע א גוט וורט מהיליגע ריז'נער: למען אנסנו, היינו להגביהו ולרוממו מלשון נס להתנוסס, הילך בתורתי אם לא, זה כבר לא נפק"מ, כן ילך לא יילך, העיקר שיהיה גבוה... אני רק שואל, איך אפשר להיות "אנסנו" בלי תורה ומצות, אולי עם מדורות ל"ג בעומר?!

איני יודע מדת דיוקו של מוכר המעדנים לשבת, אבל עכ"פ כיון שעיין מר אח"כ בספרים הנזכרים, הרי גם בווארט חסידי צריך לדייק. תוכן הווארט: בין אם ילך בתורתי ובין אם לא ילך, אנסנו, היינו יתן לו הקב"ה צרכיו, וכמפורש במעשה הנזכר: גשם. וכשאיפת הכפרי הלז (ואגב, לכאורה אינו ענין לקולחוז של ימי סטאלין). ולפי זה אזלא הקושיא ממדורות ל"ג בעומר.

עיינתי כעת, ברב זווין כתוב כדבריך והצדק עמך שלא דקתי, אבל בעקבי אבירים (תש"ע עמ' 97 מעמודי האוצר) קרוב לגירסת מוכר המעדנים... עי"ש. ואגב שיטוט באוצר מצאתי בספרי זקיני ר' יעקב חיים רוטר (פירוש עה"ת ע"פ סיפורי חסידים דברים עמ' קכז), כל אותו סיפור על החוזה מלובלין ושאף הדרוש ממנו יעו"ש... (וגם שם בנוסח הרב זווין).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' יולי 03, 2023 12:05 pm

איש_ספר כתב:עיינתי כעת, ברב זווין כתוב כדבריך והצדק עמך שלא דקתי, אבל בעקבי אבירים (תש"ע עמ' 97 מעמודי האוצר) קרוב לגירסת מוכר המעדנים... עי"ש
ואגב שיטוט באוצר מצאתי בספרי זקיני ר' יעקב חיים רוטר, כל אותו סיפור על החוזה מלובלין ושאף הדרוש ממנו יעו"ש... (וגם שם בנוסח הרב זווין).

לפענ"ד גם בעקבי אבירים הכוונה כנ"ל (ראה גם תשנ"ה עמ' 264 מדפי האוצר), ועובדא גופא מוכחא כן לכאורה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' יולי 03, 2023 12:35 pm

גם אם יש ווארט כזה והוא מבורר בעצמו וממקור נאמן - כמובן שצודק הרב איש ספר שכשאומרים אותו ובפרט ברבים מוכרחים להוסיף תוכ"ד ביאור בהיר ומובן הכיצד אינו סתירה גמורה למפורש בתורה בכמה פרשיות שהשפע לישראל תלוי בעשיית רצונו של מקום בתורה ומצוות, ולכל הרעיון של שכר ועונש בעולם הזה שמפורש בתנ"ך ובחז"ל ובכל הספרים.

אפילו להניח את הווארט בסתם עם אמירה ש"יש יישובים הכיצד אינו סותר לפרשיות הנ"ל ולדברי חז"ל וכל הספרים" - אינו די, שכן אצל השומע נקבעת השקפה לא נכונה בזה, כי הווארט דיבר ברור - והצד השני סתום ונעלם. וככל שמתפרסם יותר המעשה והווארט - מתהפכת ההשקפה, ופרשיות התורה ודברי חז"ל נעשים ווארטים סתומים ואילו הווארט הסתום הופך להיות "השקפת היהדות" ו"הדרך המסורה לנו מרבותינו", וכל מי שיקשה ע"ז "הכא במאי עסקינן" יאמרו לו שהוא "מחקר" וש"הלכה כבתראי" ו"כך פסקו צדיקים" ולא יכניס ראשו לברר העניין.

ועל כל כה"ג כבר לימדנו הרמח"ל במאמר על ההגדות, שאחת מדרכי ההעלמה של הסודות היא העלמת תנאי המאמר, שאומרים מאמר במוחלט ובאמת יש לו הרבה תנאים "הכא במאי עסקינן", ובלי לדעת את התנאים הרי המאמר ההוא סותר למאמרים אחרים שנאמרו גם הם בהחלט, ומי שלוקח את המאמרים כפשוטם במוחלט בוודאי ישתבש. ואם בנגלה מצינו כמ"פ בש"ס על משנה/ברייתא שנאמרה בסתם "הכא במאי עסקינן" - כל שכן בנסתר, עכ"ד ועיי"ש.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יולי 03, 2023 2:46 pm

ישראל אליהו כתב:
תא חזי כתב:

אם היה דוחה את כל פסקי האר"י, היה מובן. בדיני כפרות הגר"ע הולך כהאר"י, בברכות התורה למי שהיה ער כל הלילה כהאר"י, בברכות השחר למי שלא התחייב כהאר"י, בהנחת תפילין בת"ב שחרית כהרש"ש, בברכת הנותן ליעף כח כהאר"י (אמנם תירץ שני תירוצים, אולם במחכ"ת אינם נכונים, כמו שכתבתי כאן במק"א. קישור מצורף להלן), בהנחת תפילין (מיושב ושבע כריכות קודם הנחת ש"ר) כהאר"י, בעטיפת הטלית כהאר"י. וכל זה רשימה מקופיא.
גם 'קבלת הוראות מרן' על כל פרטיה ודקדוקיה ותוקפה [הרבה יותר בתוקף ממה שנהגו רוב הספרדים], זו דרך חדשה של כמה מאות השנים האחרונות (אם בכלל), למה בזה הוא לא הלך כפי 'דרך כל הספרדים מאז חתימת התלמוד' ועד להתפשטות תורת רבינו השו"ע, למה שלא נפסוק כ'דינא דגמרא'?
ומה עם 'סב"ל במקום מנהג לא אמרינן'? מדוע שלא נלך עד 'דינא דגמרא'.

מה שהפריע לחכמי ישראל בזמנו, זה שלא יתכן שיבוא חכם בן זמנינו וימחוק מסורת של מאות שנים. אשר חכמי ישראל בדורות אלו חשבו והתבוננו והיפכו בכל הנהגה עד אשר החליטו להנהיגה.

למשל בפולמוס הידוע לגבי ברכה אחר הדלקת נרות, מה שלא נעשה יש לנו התכווצות של הלכה אחת כלפי חברתה. אם תברך קודם ההדלקה היא נכנסת לחשש חילול שבת להסוברים בדעת בה"ג שקיבלה שבת בברכה, ואם תברך אחר ההדלקה היא נכנסת לבעיה של עובר לעשייתן. יש כאן שיקול דעת מה להעדיף על פני מה. וכאן באו כבר הראשונים והחליטו שעדיף 'להתכווץ' מעט ב'עובר לעשייתן', ע"י שתניח את היד על העינים ותהנה רק אח"כ 'וזה נקרא עובר לעשייתן' (מהרי"ו). וכל עדות הספרדים כולל בא"י נהגו כך בכמה מאות השנים האחרונות, בכדי להחמיר את שיטת הבה"ג. ודבר זה הונהג אחרי שיקול דעת והפיכה של הענין מכל צדדיו ע"י כל גדולי הספרדים בכל מקומות פזוריהם במשך מאות שנים! בא הגרע"י וטוען שע"פ שיקול דעתו עדיף איפכא, להכנס לחשש חילול שבת מאשר חשש ברכה לבטלה. וע"ז הקפידו החכמים הנ"ל. [ואגב ביחו"ד ב ד כתב סברא הפוכה, שאיסור דאורייתא של הנחת תפילין חמורה יותר מברכה לבטלה]. במחכ"ת.

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 93#p499756

לא באתי להצדיק את שיטת חכם עובדיה, ולא להכניס ראשי בכלל בפולמוס הזה. לא בשאלה הכללית האם היה ראוי לשנות מסורת, ולא בשאלות הפרטיות למה כאן הכריע כך וכאן כך והאם צדק בנימוקיו.
באותה מידה שאיני מצדיק אותו, יש ויש עימי הרהורי דברים וכיוונים איך כן להצדיק אותו (בלי לקבוע מסמרות כאחד מן הצדדים). אלא שלא זהו הנושא.

הנושא הוא, שחכם עובדיה לא השלה את עצמו שאינו מחדש, וגם לא ניסה לתת רושם כזה.
הוא בסך הכל היה משווק גאון, ולכן הדגיש את שיבת 'עטרה ליושנה' כשהכוונה למה שביארתי.
ממש ממש לא המשך של הבן איש חי ושל הפסיקה שהיתה רווחת במקומו.
וכמובן, כמשווק חכם וכאדם שמכיר את קהלו, הוא מעולם לא אמר בפה מלא שהוא 'מחדש'. אלא התמקד בצד החיובי של 'עטרה ליושנה'.

והיות וזה מצב הדברים, הרי שהנפנוף בעובדה שהוא היה מחדש הוא בבחינת הצבעה על נקודה שאיננה נוחה עבורו. לא גילוי של שום סוד צבאי, וגם לא פירכא על התיזה שלו.
הסיבה שאנשים רואים בכך טיעון של הפרכה שיש להתמודד איתו, הוא לפעמים מחוסר היכרות עם עולמו של הרב, ולפעמים כעס על האדם שמנסה לנופף בחלק שמבחינתם לא היה אמור לעמוד בחלון הראווה, וכפי שנתבאר.

אני כן רוצה לציין באופן כללי. היהדות מלאה במחדשים. כך שעצם החידוש אינו מופרך. אלא שכמעט תמיד המחדש נתקל בהתנגדות, וזאת מכיוון שהמחדש גבה ליבו בדרכי ה' לחדש, ואילו כל השאר באופן טבעי יאמרו לו "מי שמך לאיש". וההיסטוריה מכריעה, או שהדבר נשאר שנוי במחלוקת...
חידושיו של האר"י ז"ל יוצאים דופן והם כמעט תופעה יחידנית בהיסטוריה, ש(כמעט) ולא נתקלו בהתנגדות. שמעתי פעם אדם שאמר שמבחינתו מדובר במופת כמעט כמו מעמד הר סיני...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יולי 03, 2023 3:11 pm

איש_ספר כתב:חיפשתי משל ומצאתי קצת דמיון. כבר נזכר כאן בפורום פעם על חסידות אחת, שאחד מצדיקיה היה מתפלל בהשתפכות הנפש, ואגב כך היה כופל תיבותיו, למשל בנשמת הן הם הן הם יודו ויברכו, או מהר מהר והבא עלינו חיים וכו', והלכו כמה חכמים בעינהם והדפיסו סידור בנוסח אותו צדיק ובו קבעו תיבות אלו! תיכף יבואו חסידי קלויזנבורג וידפיסו סידור עם תפילת עמידה וקרה"ת הכולל כל ההוספות בלשון אשכנז שהשפע חיים היה משלב בתפילתו, ומי יודע אם חד מנכדי הרה"צ מקרעטשינוף לא הדפיס כבר ברכון ובו שהחיינו שהחיינו שהחיינו. (ובאזני שמעתי חסיד שוטה אחד המברך בנוסח זה)...

ואגב וורטים חסידים, סיפור נאה. לפני כמה שבועות הייתי בחנות לממכר אוכל בער"ש, המוכרים כולם היו חסידים, בדלפק לפני הקופה עמדתי אני ולצידי אדם עם שיער ארוך וכיפה קטנה לא מקורית, דיבר ביידיש ירושלמית והיה ברור שהוא מקולקל בשיעור כזה או אחר, המוכר (ואני מלמד זכות שעשה כן כדי להאיר לו פנים) אמר לו, תשמע א גוט וורט מהיליגע ריז'נער: למען אנסנו, היינו להגביהו ולרוממו מלשון נס להתנוסס, הילך בתורתי אם לא, זה כבר לא נפק"מ, כן ילך לא יילך, העיקר שיהיה גבוה. המוכר סיים את הרצאת הוורט והביט גם בפני, ואני פני חתומות, שואל המוכר, מה יש, לא מוצא חן בעינך? אמרתי לו, עם השקפה כזו, אני רק יכול לצפות שאתה לא המופקד על כשרות המוצרים כאן. אמר המוכר, אתה מדבר נגיד הריזינער? אמרתי לו אני לא מכיר את הריז'ינער, אני רק שואל, איך אפשר להיות "אנסנו" בלי תורה ומצות, אולי עם מדורות ל"ג בעומר?! אמר המוכר, שוין התחלת עם ההיליגע ר' ועברת לרשב"י... ובזה הסתיימה השיחה. הלכתי לביתי ניגשתי לאוצר לבדוק מה מקור הוורט הזה. מצאתי בסיפורי חסידים של הרב זווין, שפעם אחת בא כפרי אחד לריזינער ואמר שהם זקוקים שם במקומם לגשמים ואיין, אמר לו הריזינער, נו, אם בחוקתי תלכו ונתתי גשמיכם בעיתם, אמר לו הכפרי, אני מבקש גשם ואתם אומרים לי תורות?! יצא הריזינער בחרי אף מן החדר, רץ אחריו אותו כפרי ואמר לו, רבי יש לי ראיה מן המקרא לדברי, ואז אמר לו את הוורט הנזכר עה"פ למען אנסנו. ראה הריזינער איזה נבער עומד כנגדו, נתפייס לו ובירכו. ובכן יחי ההבדל, בין הריזנער לבין הכפרי מהקולחוז. אכן שמחתי לא היתה שלימה, הראה לי ידיד שבעקבי אבירים, מובא המעשה שהיה כן אצל אדמוה"ז מסד"ג, שהגיע כפרי וכו' וככל המעשה הנ"ל, אדמוה"ז יצא בחרי אף, ואחד מהחסידים הידועים שנזכר שם בשמו, חשש שאותו כפרי ינזק מן קפידתו של אותו צדיק, ומיהר אחרי אדמוה"ז ואמר לו את אותו וורט ובשם רמ"מ רימינובער! ונתפייס לו. אמנם הרב זווין זקן וחכם יותר מעקבי אבירים, אבל האחרון נכד ובעל מסורה גדול יותר בריזין מאשר הרב זווין, ועוד שבלא"ה בספרו 'סיפורי חסידים' שבקיה הרב זווין לגאונותו... וצ"ע....

אני לא רוצה ויכול כעת להיכנס לכל פרט ופרט. אבל לדידי, באופן כללי, המשגים הטפשיים הללו הם אחד מנקודות העוצמה של החסידות!

ואסביר. החסידות היא דבר חי. ממש כך. כלומר, כשהחסיד מחפש מקום בטיש, זה דחוף לו 'פיזית'. הוא בכלל לא רואה בכך 'חובה', אלא 'צורך' (ויש להאריך הרבה בשיטות החכמות שנעשות בכדי להגיע למצב הזה, וזה נושא בפני עצמו).
משכך, הוא ניצב בפני ניסיון לעשות דברים לא ראויים בכדי להשיג אותו, כמו לגזול מקום של מישהו אחר (ואיש אינו משלה עצמו שזה מעשה ראוי, ודאי שאיש לא יצדיק את האדם שנכשל בזאת ומתרץ עצמו בתירוצים עקומים, כמו כל 'אם ראית גנב ותירוץ עימו'). בדיוק כמו בחיים המציאותיים.

כנ"ל, החסיד חייב להרגיש שהוא ב'חסידישע מצב', וכשהוא מרגיש במצב של 'ספאסט נישט פאר חסידישער יונגרמן' או 'חסידישע בוחער', הוא במצוקה פיזית.
ולכן, לפני שהוא דן האם 'מותר' או 'ראוי' או 'מצווה מן המובחר' לעשות כך וכך, הוא חייב להתמודד עם ההרגשה המציקה, ולפעמים להוציא איזה ווארט מהקשרו, ועדיין הוא מרגיש ב'מצב' המתאים.

זה קצת דומה למצב של בית המקדש הראשון, שאנשים נכשלו בהקרבה בבמות יחיד, או בעירבובים משונים של עבודה זרה עם עבודת ה' (אם כי כמובן בעוצמות אחרות לגמרי).

ברור שחלק עיקרי מעבודת ה' היא הציות למצוות התורה. אלא שהחסידות נתנה גם את הרגשת ה'בן', הרגשת הקשר והקירבה. ולכן יש משגים ויצרים ברוחניות, כמו יצרים גשמיים.
והפתרון לכך הוא יראת שמים והתחזקות בה ובביטול לרצון התורה, בדיוק כמו מול יצרים גשמיים. אבל ברור שהפתרון הוא בשום פנים ואופן לא לכבות את ההרגשות הללו, כך שהם לעולם לא יעשו שום בעיות...

באותו דרך ובאותה מידה החסידות דיברה גם ללבבות של אנשים נבערים, שחיו את העניין, על פי שכלם המשובש. השיבוש היה שם מקודם, אלא שכעת המשובש היה לאיש רוחני, שחי ומרגיש ענינים שבקדושה. ואילו הלמדן והירא שמים, התעלה ממדרגתו שלו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 03, 2023 3:28 pm

מקדש מלך כתב:
איש_ספר כתב:חיפשתי משל ומצאתי קצת דמיון. כבר נזכר כאן בפורום פעם על חסידות אחת, שאחד מצדיקיה היה מתפלל בהשתפכות הנפש, ואגב כך היה כופל תיבותיו, למשל בנשמת הן הם הן הם יודו ויברכו, או מהר מהר והבא עלינו חיים וכו', והלכו כמה חכמים בעינהם והדפיסו סידור בנוסח אותו צדיק ובו קבעו תיבות אלו! תיכף יבואו חסידי קלויזנבורג וידפיסו סידור עם תפילת עמידה וקרה"ת הכולל כל ההוספות בלשון אשכנז שהשפע חיים היה משלב בתפילתו, ומי יודע אם חד מנכדי הרה"צ מקרעטשינוף לא הדפיס כבר ברכון ובו שהחיינו שהחיינו שהחיינו. (ובאזני שמעתי חסיד שוטה אחד המברך בנוסח זה)...

אני לא רוצה ויכול כעת להיכנס לכל פרט ופרט. אבל לדידי, באופן כללי, המשגים הטפשיים הללו הם אחד מנקודות העוצמה של החסידות!

ואסביר. החסידות היא דבר חי. ממש כך. כלומר, כשהחסיד מחפש מקום בטיש, זה דחוף לו 'פיזית'. הוא בכלל לא רואה בכך 'חובה', אלא 'צורך' (ויש להאריך הרבה בשיטות החכמות שנעשות בכדי להגיע למצב הזה, וזה נושא בפני עצמו).
משכך, הוא ניצב בפני ניסיון לעשות דברים לא ראויים בכדי להשיג אותו, כמו לגזול מקום של מישהו אחר (ואיש אינו משלה עצמו שזה מעשה ראוי, ודאי שאיש לא יצדיק את האדם שנכשל בזאת ומתרץ עצמו בתירוצים עקומים, כמו כל 'אם ראית גנב ותירוץ עימו'). בדיוק כמו בחיים המציאותיים.

כנ"ל, החסיד חייב להרגיש שהוא ב'חסידישע מצב', וכשהוא מרגיש במצב של 'ספאסט נישט פאר חסידישער יונגרמן' או 'חסידישע בוחער', הוא במצוקה פיזית.
ולכן, לפני שהוא דן האם 'מותר' או 'ראוי' או 'מצווה מן המובחר' לעשות כך וכך, הוא חייב להתמודד עם ההרגשה המציקה, ולפעמים להוציא איזה ווארט מהקשרו, ועדיין הוא מרגיש ב'מצב' המתאים.

זה קצת דומה למצב של בית המקדש הראשון, שאנשים נכשלו בהקרבה בבמות יחיד, או בעירבובים משונים של עבודה זרה עם עבודת ה' (אם כי כמובן בעוצמות אחרות לגמרי).

ברור שחלק עיקרי מעבודת ה' היא הציות למצוות התורה. אלא שהחסידות נתנה גם את הרגשת ה'בן', הרגשת הקשר והקירבה. ולכן יש משגים ויצרים ברוחניות, כמו יצרים גשמיים.
והפתרון לכך הוא יראת שמים והתחזקות בה ובביטול לרצון התורה, בדיוק כמו מול יצרים גשמיים. אבל ברור שהפתרון הוא בשום פנים ואופן לא לכבות את ההרגשות הללו, כך שהם לעולם לא יעשו שום בעיות...

מה שצרם לאוזני זה לא הדרשנות, אלא הרעיון שנלווה אליה. המדרג הרוחני. וכמתואר, הדברים נאמרו לאזנו של עבריין.

יצירת הזהות לחיים רוחנים עד כדי תחושה של 'כי הם חיינו ואורך ימינו', אינה המצאה של החסידות. מי לא חונך על דברי הרמב"ם בדבר תלמיד שגלה וכו' כי חיי בעלי החכמה ומבקשיה בלא תלמוד תורה כמיתה חשובים, ועוד משפטים כיו"ב. החסידות אולי המציאה שיטות חדשות וחפרה אפיקים חדשים כדי להגיע לאותה נקודה, בין היתר ע"י התקשרות לצדיק, התלכדות לעדה וכו'. בסופו של דבר אדם צריך לבחון את עצמו, כמה ממעשיו הם כדי לשרת ולהעצים את הממוצע (צדיק/עדה/מפלגה/קבוצה) וכמה ממעשיו מגיעים בסוף לנקודת האמת. אם החיבור לאמצעים מסוימים מביאים אותו לסך גדול של לאוין ועשין של בין אדם לחבירו ובין אדם למקום, הרי שאם בסופו של דבר הוא הופך לבר מעלה, אז אולי זה חוסה תחת ההגדרה הבעיתית של 'עבירה לשמה', אבל אם הוא נשאר עם השיבושים והבמות יחיד, אבל הוא רחוק מעבודת ה' אלוקינו ה' אחד, אז זו עבירה לשם עבירה.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יולי 03, 2023 3:41 pm

אם להתייחס לנושא הספציפי שהעלית, קודם כל יתכן שההוא דיבר שטויות.
לגבי הווארט עצמו, הרב סגי נהור ביאר אותו באופן לא רע.

אבל לענ"ד 'למען אנסנו' יכול להיות גם שירגיש קשר והשתוקקות ורצון, גם אם במציאות אינו מצליח ללכת בתורתי.
החסידות נותנת מדרג של 'קשר' ולא רק של 'מצוות'.
כך שמחד, בפולין הקומדאנט צעק על הבחור שקרא בבית עיתון חרדי, שאולי זה מותר, אבל לפחות שיודה שבשעה שהוא קורא עיתון הוא 'נפרד' (במלעיל...).
ומאידך, הבית ישראל בירר בפרטות על מצבו אברך שנפל בחטאים (בענינים של הב"י...), עד שאמר שגם בשעה שחטא, עדיין נמנע מלעשות 'גרובער עבירות', ואז אמר על כך הרבי: 'לא הביט אוון ביעקב... ה' אלוקיו עימו ותרועת מלך בו', שעבירות כאלו נחשבות לעבירה שיש עימה קבלת עומ"ש והיא אינה פוגמת כל כך.

לעניין החידוש שבדברים הללו. ברור שאין בכך חידושים אלא דגשים וכו' (ככלל, לחסידות אין עניין לטעון שהיא מחדשת. מי שטען שיש כאן חידושים הם אלו שהתנגדו לאותם דברים. וראה בהודעתי לעיל לעניין חכם עובדיה...).

כעת שמתי לב שלא התייחסתי לסיום הדברים. ככלל, כל עניין הרגש והקשר, מלבד שהוא עניין לעצמו, הרי שעיקר חשיבותו נודעת לו בכך שזוהי הערובה לשמירת התורה. והדברים הללו ברורים ככלל. ויכוחים ספציפיים תמיד יתכנו, אבל לא נכנסתי לכך.
(ברם, לא אמנע מלציין בדרך אגב דוגמא חביבה מאוצרו של רבי גודל אייזנר זצ"ל. לאחר השואה, פגש רבי גודל אברך מן הניצולים, שסיפר לו בשמחה שמצא את זיווגו, שיקצע ל"ע. רבי גודל הבין מיד שתוכחות על עוון לא יעזרו כאן. הרי התורה היה דבר מפעם, מלפני המלחמה (הרי האיש ידע שיש כזו עבירה, אלא שחלקו היה עם רבים מאוד מהניצולים, שלא חזרו מיד לחיי מצוות אחרי חמש שנים של צלמוות גמור. שלא לדבר על אלו שלא חזרו כלל, וגם אותם לא נוכל לדון כמובן). במקום זאת ענה לו בחכמתו: "לצערי, כבר זמן רב לא פתחתי שו"ע אה"ע, אבל זאת אוכל להגיד לך בבטחה. סאיז' פאסט נישט פאר א חסידישע יונגערמן"... ובמילים אלו עורר בו שוב את הניצוץ).
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ב' יולי 03, 2023 4:31 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' יולי 03, 2023 3:49 pm

מקדש מלך כתב:

באותו דרך ובאותה מידה החסידות דיברה גם ללבבות של אנשים נבערים, שחיו את העניין, על פי שכלם המשובש. השיבוש היה שם מקודם, אלא שכעת המשובש היה לאיש רוחני, שחי ומרגיש ענינים שבקדושה. ואילו הלמדן והירא שמים, התעלה ממדרגתו שלו.

כדאי היה כל האשכול וכל הויכוחים כדי להגיענו להודעה זו, ועוד מפי הסנגור. חזק וברוך מקדש מלך!

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 03, 2023 4:16 pm

מגדל כתב:כדאי היה כל האשכול וכל הויכוחים כדי להגיענו להודעה זו, ועוד מפי הסנגור. חזק וברוך מקדש מלך!
באמת הגיע הזמן להוציא מגלה טמירין שני. אני מתרשם שיש לך לא מעט חומר ולו מאשכול זה בלבד!

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יולי 03, 2023 4:20 pm

איש_ספר כתב:
מגדל כתב:כדאי היה כל האשכול וכל הויכוחים כדי להגיענו להודעה זו, ועוד מפי הסנגור. חזק וברוך מקדש מלך!
באמת הגיע הזמן להוציא מגלה טמירין שני. אני מתרשם שיש לך לא מעט חומר ולו מאשכול זה בלבד!

במילים פשוטות יותר. ההודעה שלי מבטאת את מה שלדעת מגדל היא הבערות העבודה זרה זרה והטירוף שבחסידות, וכעת הידד! אין צורך להשיג את המהדורה המוערת של מגלה טמירין. אלא יש ביד כל קורא כלי פשוט בעזרתו יוכל להחליט באיזה צד נמצאים הבערות והטירוף. והבוחר יבחר...
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ב' יולי 03, 2023 4:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' יולי 03, 2023 4:20 pm

איש_ספר כתב:

אכן, חומר לא חסר.
נעדרים המה רק הזמן והכשרון.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 03, 2023 4:39 pm

מגדל כתב:
איש_ספר כתב:

אכן, חומר לא חסר.
יש חומרים שאולי כדאי לא להתקרב אליהם כשיש סימן שאלה על הכשרון. ואני אומר זאת גם לעצמי.
ועוד משהו, ישנם חומרים/דיבורים שאפשר לדרוש אותם לשבח ואפשר לגנאי, הם בעלי שפה עמומה ומשמעות כפולה. הטוב ביותר זה לבחון את מידת השפעתם. להיכן הם הובילו את אלו שהיו תחת רושם של אותם דיבורים.
קח דוגמא. סיפורי החסידים שיש בקרלין, הם מהמוגזמים והפראיים ביותר. (עי' פרי ישע אהרן ב"כ, בעיקר במערכה על הפרנקפורטער ותשתומם), ועתה צא וראה איזו קהילה חסודה ומעוטרת היא עדת חסידי קרלין. וד"ב לע"ע.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' יולי 03, 2023 4:53 pm

איש_ספר כתב:
מגדל כתב:
איש_ספר כתב:

אכן, חומר לא חסר.
יש חומרים שאולי כדאי לא להתקרב אליהם כשיש סימן שאלה על הכשרון.

הכשרון אחד לך אס"י?
ישנם דברים רבים שניתן לעשות עם חומרים רבים, ואלו תלויים כולם בכשרונות רבים.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יולי 03, 2023 4:58 pm

מקדש מלך כתב:אבל לענ"ד 'למען אנסנו' יכול להיות גם שירגיש קשר והשתוקקות ורצון, גם אם במציאות אינו מצליח ללכת בתורתי.
החסידות נותנת מדרג של 'קשר' ולא רק של 'מצוות'.
כך שמחד, בפולין הקומדאנט צעק על הבחור שקרא בבית עיתון חרדי, שאולי זה מותר, אבל לפחות שיודה שבשעה שהוא קורא עיתון הוא 'נפרד' (במלעיל...).
ומאידך, הבית ישראל בירר בפרטות על מצבו אברך שנפל בחטאים (בענינים של הב"י...), עד שאמר שגם בשעה שחטא, עדיין נמנע מלעשות 'גרובער עבירות', ואז אמר על כך הרבי: 'לא הביט אוון ביעקב... ה' אלוקיו עימו ותרועת מלך בו', שעבירות כאלו נחשבות לעבירה שיש עימה קבלת עומ"ש והיא אינה פוגמת כל כך.

וכי אינך רואה שזה חוכא ואטלולא?! אם כבר, זה לדעתי אחד החסרונות הגדולים בחסידות העממית (שפשה אגב גם בשאר מגזרי היהדות הנאמנה (וגם זו שפחות), או שמא זה בכוונת מכווין, כי זה כלי אדיר בשירות כל אידאולוגיה...) - חוסר היכולת (ולעתים קיימת היכולת, רק פשוט זה יותר נוח) מלהבחין בין עיקרים לבין ס'פאסט נישט.
אצל ראשוני החסידים והצדיקים, לא היו קיימים שגיונות בסדרי גודל שכאלה (אין כוונתי על חידוש הקפדות ודרכי דביקות, אלא על חוסר אבחנה שאחריתו מי ישורנו (האמת, שאנחנו 'ישורנו' אותו טוב מאוד מאוד...)), ועל אלה אני בוכיה.

ולציין, שכאשר נתוודעתי ראשונה לספר הטמא מג"ט, אמר לי המוכר "יותר ממה שהספר (אינו) מעיד על ההווי החסידי לכשעצמו בתקופה המדוברת, ויותר משהשפיע על המשכילים בהתנגדותם, השפיע עשרות מונים על החסידים המאוחרים בחסידותם" ודפח"ח.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יולי 03, 2023 5:02 pm

אני חייב לציין שמה שכתבתי כאן הוא לא משגה (כמו המשגים שכתבתי קודם) אלא מהיסודות הכי מושכלים שבחסידות!
ולא רק זה, אלא שמדובר בעיקר גדול ביהדות!

כעת, כדי שנוכל לנהל דיון, תנמק מה בדיוק לדעתך כאן חוכא ואיטלולא, כדי שאוכל להשיב דבר.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יולי 03, 2023 5:05 pm

החוכא ואטלולא הוא שאינך רואה לאן זה מוביל. גם אם לפני 50 ו60 שנה הסיטואציות הנ"ל הובילו לתכלית הנרצית (ותוסיף על כך שנאמרו מפי חכמים מחוכמים, במילי דשמיא ומילי דארעא, ובהבנת נפש האדם, ובהתאמה לסיטואציה. אבל אז הולכים הסובבים כרכיל מגלה סוד, ומשליכים מ"מעשה" אחד למשנהו ולסיטואציות שלא קשורות כלל, ולא קרב זה אל זה. ובאמת אני משתדל לכתוב ממקום של כבוד גדול, שלא כאחרים באשכול זה), הנה זה עתה הן מובילות אל וכו' (דברים שאין הפורום, ולא שום פורום אחר, הוא מקום לכתבם) וכדי בזיון וקצף, והנך, שבר דעת גדול אתה, יודע היטב במה מדובר.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יולי 03, 2023 5:07 pm

תא חזי כתב:
מקדש מלך כתב:אני חייב לציין שמה שכתבתי כאן הוא לא משגה (כמו המשגים שכתבתי קודם) אלא מהיסודות הכי מושכלים שבחסידות!
ולא רק זה, אלא שמדובר בעיקר גדול ביהדות!

כעת, כדי שנוכל לנהל דיון, תנמק בבקשה מה היה כאן חוכא ואיטלולא, כדי שאוכל להשיב דבר.

החוכא ואטלולא הוא שאינך רואה לאן זה מוביל. גם אם לפני 50 ו60 שנה הסיטואציות הנ"ל הובילו לתכלית הנרצית, הנה זה עתה הן מובילות אל וכו' (דברים שאין הפורום, ולא שום פורום אחר, מקום לכתבם) וכדי בזיון וקצף, והנך, שבר דעת גדול אתה, יודע היטב במה מדובר.

זה הוביל ליצירת האנשים הכי איכותיים שאני מכיר! הן פעם והן היום!

במקום לדבר עמומות, תדבר גלויות. ונראה דבר מי יצדק. אני מוכן להיכנס לפרטי פרטים.

ככלל. הכיוון נראה די ברור: לרמוז למריבה בגור. גאוני! ולפי טיבה של מריבה אחת שאינך מכיר, חרצת את גורלה של דרך שלמה של רבבות, שגם אותם אינך מכיר, ולא השוות מעולם את מצבם הרוחני שלהם לעומת הקהילה שלך או קהילות אחרות, וגם אין לך כלים לעשות זאת (זהו טיעון פסול, מהרבה סיבות. אבל אני מוכן להתמודד אפילו איתו. אם הוא ייכתב בצורה ברורה).

אבל אני חייב להוסיף עוד דבר. שמה שכתבתי הוא יסוד מוסד בכל החסידויות כולן. אלא שהסיטואציות הספציפיות לקוחות מבית מדרשה של גור (וכאמור, לדעתי מדובר בעיקר יהדות).
ועוד משהו. שהיסוד הזה לא נאמר בפירוש כחומר חינוכי. הוא הבנה שלי, מתוך התבוננות, ומה שלמדתי בספרים.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' יולי 03, 2023 6:20 pm

איש_ספר כתב:בסופו של דבר אדם צריך לבחון את עצמו, כמה ממעשיו הם כדי לשרת ולהעצים את הממוצע (צדיק/עדה/מפלגה/קבוצה) וכמה ממעשיו מגיעים בסוף לנקודת האמת.

רבי גד'ל.jpg
רבי גד'ל.jpg (88.12 KiB) נצפה 1878 פעמים

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ב' יולי 03, 2023 8:20 pm

אשכול מרתק.
התחילו בראשונים שנאסרו ומשם לברסלב, ומברסלב לחסידים ומשכילים, וממשכילים לשיטת הגרע''י ומוכרי טשולנט וחסי''ג, והיה האש מלהטת סביבותיהן, והדברים שמחים כנתינתן.

באשר לספריהם של רשעים: האם מצאנו ראינו שהמשכילים והחילונים זייפו ספרים וציטוטים יותר מהחרדים ? [פעם הובא באיזהו מקומן על דברים חריפים של הראב''ד שכתב עליהם הרגוצובר שהם הוספת המהדיר הכופר, והרמ''מ כשר הוכיח שכבר היו כתובים במקור. וכן נזכרתי עתה מדברי הגר''ע הילדסהיימר על כיסוי הראש בשעת הלימוד]

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יולי 03, 2023 9:19 pm

פולסברג כתב: באשר לספריהם של רשעים: האם מצאנו ראינו שהמשכילים והחילונים זייפו ספרים וציטוטים יותר מהחרדים ? [פעם הובא באיזהו מקומן על דברים חריפים של הראב''ד שכתב עליהם הרגוצובר שהם הוספת המהדיר הכופר, והרמ''מ כשר הוכיח שכבר היו כתובים במקור. וכן נזכרתי עתה מדברי הגר''ע הילדסהיימר על כיסוי הראש בשעת הלימוד]

בשמים ראש
ספרי סטנוב
פירקוביץ (אמנם היה קראי ולא משכיל, אבל היה חברם של המשכילים)
ועוד

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יולי 03, 2023 9:20 pm

מקדש מלך כתב:ככלל. הכיוון נראה די ברור: לרמוז למריבה בגור.

הבל ורעות רוח.
א. הלוואי שבעיה זו היתה נחלת חסידות גור בלבד...... [ראשית - הקטטה בגור מעניינת אותי כשלג דאשתקד, יהי להם אשר להם, ואיחלתי בהצלחה לתלמידי ב' הצדדים שליט"א. אני כאמור מדבר על תופעה יותר רחבה, של חוסר יכולת שיפוט בין עיקר לתפל, וזה נוגע להרבה חסידויות, וגם בציבור הליטאי והספרדי (בהיבטים מסויימים, שלדעתי נלקחו מהציבור החסידי). בנוסף, אתה זה שקפצת משום מה כנשוך נחש, כדאמרי אינשי על ראש וכו']

ב. תן לי את הקרדיט, יש כאן בפורום מספיק אנשים שמכירים אותי אישית, ויודעים שאני מכיר לפני ולפנים ובדרך בלתי אמצעית לא מעט חסידויות, והביקורת נאמרת מאהבה מסותרת (גם הביקורת שממנה התחלתי בשרשור זה - על חסידות ברסלב)...

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 213 אורחים