מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הכוכבים בספר נועם אלימלך

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
שלח

הכוכבים בספר נועם אלימלך

הודעהעל ידי שלח » ה' מאי 09, 2013 4:01 pm

ראיתי שיש הוצאות של ספר נועם אלימלך,ויש טיפות דיו בין השורות מה ההסבר?שמעתי שיש ענין בדבר
--
תוקנה כותרת

מרחביה

Re: טיפות הדיו בספר נועם אלימלך

הודעהעל ידי מרחביה » ה' מאי 09, 2013 4:06 pm

כוונתך לכוכביות?

שלח

הודעהעל ידי שלח » ה' מאי 09, 2013 4:12 pm

כן כוכביות,האם יש רב גדול שדיבר בענין?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' מאי 09, 2013 4:28 pm

יש סיפור על אחד שרצה להדפיס את הספר בלא הכוכביות, ונתגלה לו בחלום שעל כל כוכבית תלויים סודות גדולים.
הרוצה להאמין בסיפור יאמין. עכ"פ כבר הוכיחו שבית הדפוס שהדפיס לראשונה את 'נועם אלימלך', הדפיס ספרים נוספים וגם בהם יש כוכבים...
כדומני שכתב בעניין ר' יהושע מונדשיין.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ה' מאי 09, 2013 4:52 pm

אולי נתחלף לך י"מ ברח"ל רבו, שכתב על כך באוהל"ו ח"א עמ' 63 והלאה (ישנו באוצר ובה"ב).

כהן

הודעהעל ידי כהן » ה' מאי 09, 2013 4:59 pm

אגב, שמעתי מהגר"א וייס דהנה ידוע שרבים משתמשים בספר נועם אלימלך כסגולה למקשה לילד ולכא' הא אסור להתרפאות בד"ת ואמר די"ל דעיקר כונתם לכוכביות ודוק

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ה' מאי 09, 2013 5:08 pm

הוציאם מכלל מתרפאים בדברי תורה, והכניסם בכלל עובדי כוכבים...

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' מאי 09, 2013 5:31 pm

הוגה,
תודה על התיקון וההפנייה המדוייקת.
מדהים להיווכח, שוב ושוב, כי את אמונת הפתיים קשה לבטל, ואפילו עם עובדות מוצקות (שכתב חוקר חסידות, חסידי ויר"ש!)

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' מאי 09, 2013 8:05 pm

את ההפניה לעיל לא הבנתי, אולי יואיל מאן דהו לבארה.
ועכ"פ שמעתי מהגה"צ רא"מ רוטנר שמרן מהר"א מבעלזא זצוק"ל לא הרשה - כשבאו לשואלו ע"כ - למחוק את הכוכביות, ואמר בזה דברים גדולים (אינני בטוח ולכן אני כותב זאת במאמר המוסגר - למיטב זכרוני היו דבריו שבכל מקום שבשעת האמירה/כתיבה היה לרר"א זיע"א עליית נשמה ציינו זאת בכוכבית), הרי שלא מדובר מסתם אמונת פתיים.

לו הייתי עדיין גר בירושלים הייתי ניגש לשאול אותו שוב מה בדיוק היה, ואולי יש מבין הרואים הודעה זו אחד שיוכל לשאול אותו ולעדכן את כולנו.

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ה' מאי 09, 2013 8:10 pm

שמעתי מזקיני שביקש פעם את הרה"ק ר' איציקל מפשעווארסק שיסביר לו דברי הנועם אלימלך במקום אחד שהיה מתקשה בה, ואחר שנסה ליישבו אמר לו, שאין אנו משיגים את דבריו, והביא לו ראיה בדרך צחות, דהלא הכוכבים שבספרו מרמזים על ענינים גדולים, ואם כן היה עולה על הדעת שבפרשיות השובבי"ם בודאי יהיו הרבה כוכבים, ואינו כן, והרי שאין לנו שום השגה בדבריו.

הוצאת-אמת

הודעהעל ידי הוצאת-אמת » ה' מאי 09, 2013 8:15 pm

מחקר לחוד ואמונה חסידית לחוד, אכן כבר הוכח שהיה דפוסים שהשתמשים עם כוכביות וכו', אבל למעשה אצל חסידים היו הכוכביות בנועם אלימלך מקודש מאוד, ר' איציקל מפשעווארסק ראה פעם דפוס אחד של נועם אלימלך (כמדומני שנדפס במרובעות) שהוציאו ממנו את הכוכביות וציוה להוציא את הספר מביתו

מה שכן מעניין שישנם כאלו שכל עבודתם ומהותם בעלמא הדין זה רק להוכיח שבכל דבר שמקודש אצל עם ישראל מקורה בשגיאה או דמיון וכו', הנח להם לישראל

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' מאי 09, 2013 8:21 pm

שמעתי שהיה איזה מדפיס שרצה להוציא חומש עם נועם אלימלך או משהו דומה, והורו לו כמה אדמו"רים בשום אופן לא להשמיט את הכוכביות.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' מאי 09, 2013 8:45 pm

הוצאת-אמת כתב:מה שכן מעניין שישנם כאלו שכל עבודתם ומהותם בעלמא הדין זה רק להוכיח שבכל דבר שמקודש אצל עם ישראל מקורה בשגיאה או דמיון וכו', הנח להם לישראל

אמור כן: מעניין שישנם כאלו, שכל עבודתם ומהותם בעולם הזה, לדבוק בטעות ולהפוך אותה ל'אמונה', אע"פ שהמציאות מוכיחה להפך.
אחרי שתסבירו לי מדוע הכוכביות מופיעות גם בספרים אחרים שמחבריהם לא היו חשודים ב'סודות' ו'עליית נשמה', אוכל להאמין.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' מאי 09, 2013 8:49 pm

אולי תוכל לבאר לי את ההפניה דלעיל?!

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ה' מאי 09, 2013 8:54 pm

היימישער כתב:אולי תוכל לבאר לי את ההפניה דלעיל?!

סך הכל משא ומתן בחדרי חרדים כמו כאן בלי שום חידוש יותר מכאן, הכל שנאמר פה נאמר שם

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' מאי 09, 2013 8:58 pm

כוונתי להפניה זו:
הוגה ומעיין כתב:אוהל"ו ח"א עמ' 63 והלאה (ישנו באוצר ובה"ב).

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ה' מאי 09, 2013 9:05 pm

היימישער כתב:כוונתי להפניה זו:
הוגה ומעיין כתב:אוהל"ו ח"א עמ' 63 והלאה (ישנו באוצר ובה"ב).

אהל רחל ח"א (חיים ליברמאן)

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' מאי 09, 2013 9:06 pm

תודה רבה.

אצרף את הנ"ל, הוכחות גדולות אין שם.
ל.pdf
(103.24 KiB) הורד 682 פעמים

הוצאת-אמת

הודעהעל ידי הוצאת-אמת » ו' מאי 10, 2013 2:04 am

חכם באשי כתב:
הוצאת-אמת כתב:מה שכן מעניין שישנם כאלו שכל עבודתם ומהותם בעלמא הדין זה רק להוכיח שבכל דבר שמקודש אצל עם ישראל מקורה בשגיאה או דמיון וכו', הנח להם לישראל

אמור כן: מעניין שישנם כאלו, שכל עבודתם ומהותם בעולם הזה, לדבוק בטעות ולהפוך אותה ל'אמונה', אע"פ שהמציאות מוכיחה להפך.
אחרי שתסבירו לי מדוע הכוכביות מופיעות גם בספרים אחרים שמחבריהם לא היו חשודים ב'סודות' ו'עליית נשמה', אוכל להאמין.

תשמע יהודי כמו ר' איציקל מפשעוורסק היה איש קדוש ונכד הנועם אלימלך, וא"א להגיד עליו כדלדעיל, וכו', וכשתעיין אצל ליברמן תראה שמצא עוד ספר או שנים שיש בהם כוכביות וכו' לא כאילו שהיה נפוץ בכל הספרים באותם השנים

חכם באשי

Re: הכוכבים בספר נועם אלימלך

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' מאי 10, 2013 2:20 am

מספיק ספר אחד או שניים, בנוסף על ה'נועם אלימלך', כדי להפריך את הכל.
ואין כל ראייה מר' איציקל מפשעוורסק. אילו הוא ידע על אותם ספרים נוספים בעלי כוכבים, הייתה דעתו שונה. זה ברור.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' מאי 10, 2013 5:27 am

מ'אניה בלב ים':
http://www.otzar.org/aspcrops/15841_45_ ... 052013.asp

אמנם הכוכביות שם אינן באותו גודל ואינן באותה כמות (אלא מעט ומה שהבאתי הוא מהמקומות הבודדים).

יושבספר

הודעהעל ידי יושבספר » ו' מאי 10, 2013 1:12 pm

הכוכביות נמצאות גם בהסכמות.

פניני

הודעהעל ידי פניני » ש' מאי 11, 2013 12:41 am

חכם באשי כתב:מספיק ספר אחד או שניים, בנוסף על ה'נועם אלימלך', כדי להפריך את הכל.
ואין כל ראייה מר' איציקל מפשעוורסק. אילו הוא ידע על אותם ספרים נוספים בעלי כוכבים, הייתה דעתו שונה. זה ברור.

אני בעצמי אולי מסכים איתך אבל נראה לי ברור שאפילו ר איצקל הוה ידעת מאותם ספרים אכתי היתה הדברים מקודשים אצלו

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ש' מאי 11, 2013 10:10 pm

הפניה שנתן מרחביה, מובאים דבריו של מציץ ומליץ:
שמעתי ממקור די אמין (אני מדגיש, לגודל החידוש שבדברי) שהוא סוחר גדול שכל הדבר הגדול אליו יביאון, שיש בידי מישהו ג' דפין מנועם אלימלך בעצם כתי"ק של בנו של המחבר - ר' אלעזר. ויש שם בין המילים עשרות סימונים כעין הכוכבים.

אחר הגיב לו ע"כ:
גם אני דברתי עם אותו סוחר והוא הבהיר לי שיש כת"י של הצעטיל קטן בכתי"ק של ר' אלימלך
ושם למרבה הפלא יש סימונים בכת"י כעין כוכבים. הכת"י היה עד לאחרונה בידי אחד מאדמור"י שושלת רוזין
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ש' מאי 11, 2013 10:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ש' מאי 11, 2013 10:15 pm

לייטנר כתב:הפניה שנתן מרחביה, מובאים דבריו של מציץ ומליץ:
שמעתי ממקור די אמין (אני מדגיש, לגודל החידוש שבדברי) שהוא סוחר גדול שכל הדבר הגדול אליו יביאון, שיש בידי מישהו ג' דפין מנועם אלימלך בעצם כתי"ק של בנו של המחבר - ר' אלעזר. ויש שם בין המילים עשרות סימונים כעין הכוכבים.

מישהו בדק אם הם באותם מקומות של הכוכביות בדפוס??

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ש' מאי 11, 2013 10:24 pm

כמדומני שמעתי פעם שמישהו חיבר ביאור על הספר (אולי בן המחבר) והכוכבים הם ציונים לקטעים שבביאור אך עצם הביאור נשרף ומעולם לא יצא לאור.

חיס

הודעהעל ידי חיס » א' מאי 26, 2013 2:03 pm

בענין הכוכבים בספר הקדוש "נועם אלימלך"

ראה באריכות בגליון "היכל הבעש"ט" גליון כ"ט (ניסן תש"ע עמוד רמח) מאת הרב גמליאל הכהן רבינוביץ מח"ס גם אני אודך.
ושם בגליון ל (תשרי תשע"א עמוד רמו-) תגובה נפלאה מאת הרב רן יוסף חיים מסעוד אבוחצירא מח"ס מריח ניחוח, ועוד שם תגובה מאת הצב"י מרדכי חיים נר"ו עורך הגליון פנינים.
ובגליון לב (עמוד רכו) מאת הנ"ל.
ויונעם לכם

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ש' פברואר 22, 2014 7:38 pm

לא מצאתי גליונות אלו באוצה"ח.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ש' פברואר 22, 2014 8:09 pm

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ש' פברואר 22, 2014 8:19 pm

גליונות אלו לא נמצאים בגירסא אוצה"ח שלי ואיני יכול לצפות בלינקים הללו משום שהקטעים המדוברים הם לאחר הארבעים עמודים הראשונים.

מתעמק

הודעהעל ידי מתעמק » א' פברואר 23, 2014 10:48 am

היכל הבעש"ט גליון כט לא נמצא באוצר, ובטעות נמצא במקומה גליון כה (פעמיים, כגליוון כה וכט).

לגוף הענין, המעיין בדברי ר"ח ליברמאן, לא כתב שאין מקור לזה, וגם לא הוכיח כלום נגד זה. כל דבריו ששמע מחסידי פולין קבלה כזו, ואין שום אחד שידע לפרש יותר. גם העיר שמאחר שיש דפוס לקוטי שושנה של הנוע"א בצירוף האותיות דרבי עקיבא, ומאחר שגם באותיות דרבי עקיבא שבלקוטי שושנה הנ"ל יש כוכבים, משמע שאין זה שייך לתורתו של הנועם אלימלך. גם העיר שמצא בספרים אחדים שנדפסו בפיורדא כשלשים שנה לפני זה, שהשתמשו בכוכבים במקום נקודות.
אין צריך לפנים שאין דברי רח"ל בזה מכריעים, ואף הוא עצמו לא התכוון לכך אלא להעיר. שהרי מה הוכחה היא זו מפיורדא תקט"ז ללבוב תקמ"ח, לא המקום אחד ולא הזמן אחד, שנימא שגורם אחד לשניהם. גם האותיות דרבי עקיבא נדפס לא במקרה עם הלקוטי שושנה, אלא בכוונה תחילה כמפורש הטעמים בהקדמת הרר"א שהעתיק שם בעצמו, ואחד מהם, על אשר מפורש בו סודות וחידושים ע"פ הקבלה האמיתית. מה גם שיתכן שאכן בספר אותיות דרבי עקיבא אינם אלא מעשה המדפיס, לאשר אחז כבר תבנית הכוכב ברובו של הספר, לקוטי שושנה של הנועם אלימלך, השתמש בה גם במקום נקודות בהמשכו.
גם יש להעיר שבאותה שנה עצמה הדפיס המגיד מקרעמניץ ספרו שפת אמת על ספר משלי, באותה בית דפוס (ר' שלמה יאריש בלבוב), ואין בה כוכבים, רק נקודות רגילות, זולת במקום הדגשה, כגון בר"ת הוי"ה שבריש ההקדמה, וכן באמצע הספר במקומות כאלו, (גם יש איזה פעמים שבטעות שמו כוכב במקום נקודה, אך כאמור ניכר שזה נעשה בטעות). כך שקשה לייחס הדבר למעשה הדפוס בלבד.

יתירה מזו, ראה בהיכל הבעש"ט גליון יז, שגילה והדפיס שם ברוך וואלף קונטרס "אגרת הקודש" מהנועם אלימלך שנדפס כבר בחייו. ושם בעמוד קנה העיר מר וואלף הנ"ל שני נקודות חשובות.
א) באגרת הקודש דפוס ראשון הנ"ל, ישנם גם נקודות מיוחדים שלא נמצאו שם רק במקום שבדפו"ר של הנוע"א נדפסו הכוכבים, והלא דבר הוא.
ב) הדפוס הראשון בה שבו הכוכבים למקומם, היה דפוס קראקא תרנ"ו, ומאחר שבהסכמת הדברי יחזקאל משינאווא לדפוס הנ"ל נזכר שהוא הסכים על מנת שהדפיסה תדפיס בהידור ולא בטשטוש ושהיא הסכימה ואף הוסיפה לומר שתדפיס כמתכונת דפוס ראשון, ומזה יש קצת משמעות שעל דעת הדברי יחזקאל נעשה הדבר להחזיר המתכונת לכמות שהיה בדפוס ראשון, כולל הכוכבים. [ויש להוסיף, שאם כנים הדברים, מסתבר שגם האדמו"ר מפשעווארסק קיבלו מהדברי יחזקאל, בהתחשב עם העובדא שהוא נתגדל בביתו (היה בן אחות הרבנית האחרונה), והיה בפרק הדפסת הנוע"א הנ"ל כבן י"ד).

ואחר כל זה אוסיף, לפלא שלא ראיתי לע"ע מי שיעיר, שעצם המושג לסמן בנקודות או כוכבים מקומות עמוקים ביותר, נמצא גם בספה"ק מאיר עיני חכמים, ספר חסידי על חנוכה, כמדומה תלמידו של המאור עינים זצ"ל. ושם בהקדמה כותב בזה"ל:
והנה שרשמתי בחיבורי בנקודת סגול למעלה בכמה תיבות שידוע שאמר שלמה המלך ע"ה תורי זהב נעשה לך עם נקודת הכסף. כי ידוע שהנקודות הם בכל מקום נפש וחיות לאותיו'. לכן ימצא המעיין שרשמתי על כמה תיבות נקודת סגול ֶ להשכיל המעיין שימצא סגולת וחביבות וחיות התיבה הרשומה ממה שהכתיבה מגשם המחשבה ורשמתי על התיבה נקודת הכסף [על גבי תיבות נקודת הכסף נדפס סגול כבטעמי המקרא] ותשוקתה המכונה בשם כסף: כמש"ה כי נכסף נכספתי לכן בקשתי מכל מעיין שבכל מקום בואו למקום נקודות הכסף ישום מחשבתו ורעיונו בזאת התיבה ובוודאי יהי' לו לנחת אי"ה ולנבון נקל.
לפועל לא נדפסו בתוך הספר סימני הסגול הנ"ל, אלא סימני ר"ת וכדומה (כמדומה שפעם אף מסומן בכובב מלמעלה, הגם שבדרך כלל בספר הנ"ל הכוכב מסמן הערה לציון מ"מ).
ושוב לא רחוקה היא שגם בספה"ק נועם אלימלך נרשמו סימני כוכבים מטעמים דומים

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » א' פברואר 23, 2014 4:22 pm

כמדומני שכיום הזה כבר יצא לאור נועם אלימלך "מתוקן" בלי הכוכבים - ידוע למישהו?

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » א' פברואר 23, 2014 4:23 pm

היימישער כתב:את ההפניה לעיל לא הבנתי, אולי יואיל מאן דהו לבארה.
ועכ"פ שמעתי מהגה"צ רא"מ רוטנר שמרן מהר"א מבעלזא זצוק"ל לא הרשה - כשבאו לשואלו ע"כ - למחוק את הכוכביות, ואמר בזה דברים גדולים (אינני בטוח ולכן אני כותב זאת במאמר המוסגר - למיטב זכרוני היו דבריו שבכל מקום שבשעת האמירה/כתיבה היה לרר"א זיע"א עליית נשמה ציינו זאת בכוכבית), הרי שלא מדובר מסתם אמונת פתיים.

לו הייתי עדיין גר בירושלים הייתי ניגש לשאול אותו שוב מה בדיוק היה, ואולי יש מבין הרואים הודעה זו אחד שיוכל לשאול אותו ולעדכן את כולנו.

להלן מוגדל לטובת קשיי הראיה...:
(אינני בטוח ולכן אני כותב זאת במאמר המוסגר - למיטב זכרוני היו דבריו שבכל מקום שבשעת האמירה/כתיבה היה לרר"א זיע"א עליית נשמה ציינו זאת בכוכבית)

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » א' פברואר 23, 2014 4:25 pm

כמדומה שלא הרר"א בעצמו כתב הספר. אני עצל לעיין כעת ב'התנצלות' בנו.

הפלא ופלא

הודעהעל ידי הפלא ופלא » א' פברואר 23, 2014 5:05 pm

אמסטרדם כתב:כמדומה שלא הרר"א בעצמו כתב הספר. אני עצל לעיין כעת ב'התנצלות' בנו.

כתב זאת בנו הרה"ק רבי אלעזר זי"ע

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » א' פברואר 23, 2014 5:57 pm

(אינני בטוח ולכן אני כותב זאת במאמר המוסגר - למיטב זכרוני היו דבריו שבכל מקום שבשעת האמירה/כתיבה היה לרר"א זיע"א עליית נשמה ציינו זאת בכוכבית)

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' פברואר 25, 2014 6:31 am

עי' דברת שלמה להגה"ק ר' שלמה לוצקער הוצאה חדשה ושם בהקדמה של המו"ל מביאים שהורה להם הרה"ק מבעלז שלא לשנות את הסימנים שנדפסו בדפו"ר כנקודות בתוך הספר עיי"ש
וע"ע בספר תולדות שמואל (קליין) על תרי"ג מצוות מצוה ל"ט (דף רי"ט ע"ב), מש"כ להביא ראי' מאלו הכוכבים שבספר נועם אלימלך וכתב שם בזה"ל שקבלה בידינו שהספה"ק נוע"א הנדפס ראשון נדפס בכוונה מכוונת עם הרבה כוכבים מפוזרים בתוך התבות ... והביא שם ראי' לענין האיסור לעשות צורות כוכבים והכריח מזה כשיטת הגה"ק מקאמארנא עיי"ש באריכות

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' פברואר 25, 2014 6:15 pm

IMG00187-20140225-0930.jpg
IMG00187-20140225-0930.jpg (348.37 KiB) נצפה 12708 פעמים

IMG00188-20140225-0930.jpg
IMG00188-20140225-0930.jpg (406.74 KiB) נצפה 12708 פעמים

תולדות שמואל.jpg
תולדות שמואל.jpg (300.08 KiB) נצפה 12708 פעמים

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ג' פברואר 25, 2014 8:43 pm

תמונות הראשונות הם מדברת שלמה - האומנם?
האם גם שם יש כוכבים?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' פברואר 25, 2014 8:57 pm

מעיין כתב:עי' דברת שלמה להגה"ק ר' שלמה לוצקער הוצאה חדשה ושם בהקדמה של המו"ל מביאים שהורה להם הרה"ק מבעלז שלא לשנות את הסימנים שנדפסו בדפו"ר כנקודות בתוך הספר עיי"ש
וע"ע בספר תולדות שמואל (קליין) על תרי"ג מצוות מצוה ל"ט (דף רי"ט ע"ב), מש"כ להביא ראי' מאלו הכוכבים שבספר נועם אלימלך וכתב שם בזה"ל שקבלה בידינו שהספה"ק נוע"א הנדפס ראשון נדפס בכוונה מכוונת עם הרבה כוכבים מפוזרים בתוך התבות ... והביא שם ראי' לענין האיסור לעשות צורות כוכבים והכריח מזה כשיטת הגה"ק מקאמארנא עיי"ש באריכות

ההודעה מעליה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 276 אורחים