מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם יש מקור שסנדקאות מעשירה?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
ירח מלא

האם יש מקור שסנדקאות מעשירה?

הודעהעל ידי ירח מלא » ג' מאי 06, 2014 1:10 am

ברצוני לדון לפני ציבור מה המקור של הנאמר כי סנדקאות מעשירה
אבהיר כי יתרון אחד עמד לי על מצוקי תבל נוחם עדן בכך שלפני היה את לשונו של רבינו פרץ (מתוך ספרו הנפלא של הרב יונגרמן זצ"ל קובץ שיטות קמאי).
"זה לשון רבינו פרץ "יש במדרש טעם שיש לאדם לדחוק את עצמו להיות בעל ברית לפי שדומה אותה מצוה לקטרת כדאמרינן בשעה שמל אברהם את עצמו ואת בני ביתו ירד הקב"ה לשם אמרו לו מלאכי השרת ומה לך לפנות אל גבעות הערלות כלומר מקום מטונף הוא מפני הערלות אמר להם חביבים עלי כקטורת דבחד קרא כתיב גבעות הערלות ובחד קרא כתיב גבעת הלבונה וילפינן מהדדי ולכך מנהג שלנו שלא ישנה אדם להיות בעל ברית משני תינוקות לאחד כדאמרינן גבי קטורת שלא שנה בה אדם".
והגר"א חלק וכתב שדברים אלו אין להם שחר שא"כ אין לאדם להיות סנדק פעמיים לעולם דומיא דקטורת שמעולם לא שינה אדם בה, וכן לא שמענו מעולם סנדק שמתעשר, רק המנהג הוא ע"פ צוואת רבי יהודא החסיד.
הנודע ביהודה (יו"ד פ"ו) דן באחד שלא היה לו למי לתת סנדקאות רק למי שכבר קיבל אצלו.
וכתב שדבר זה (סנדקאות) אין לו עיקר מן הש"ס (וכ"כ מנחת יהודה תלמיד לתלמידי הגר"ח זיע"א מוולאזין, קידושין ע"ב:) ורבינו פרץ כתב רק אסמכתא בעלמא למנהג שאין נותנים סנדקאות שני אחים לאותו אדם.
הנה רבינו פרץ עצמו לא כתב במפורש שהסנדקאות מעשרת, רק כתב לבאר את המנהג שלא לתת שני ילדים לסנדק אחד כיון שמילה דומה לקטורת טבקטורת יש דין חדשים לקטורת ואולי בסנקאות יש ענין של חדשים לקטורת מחמת גודל חשיבותה, וגם הרמ"א לא כתב כן. נראה שדבר כזה היה צריך להאמר יותר במפורש, עי' להלן בדברי הערוך השלחן.
אך בספר מהרי"ל הביא בשם רבינו פרץ שהקטורת מעשרת "לפיכך בכל פעם היו מעשרין כהן אחר הכי נמי לא שנא". מכאן אפשר אולי לדייק שהסנקאות מעשרת אך כמובן לא נוכיח יסודות כאלו חשובים מדקדוק לשון של בעל ליקוטי מהרי"ל, ובפרט שלפנינו הלשון ברבינו פרץ שאינו כן.
אמנם החתם סופר (או"ח קנ"ח) האריך דהמילה מעשרת, אך לא רק הסנדקאות אלא גם המוהל.
ונסיים בדברי הערוך השלחן (רס"ה ל"ד) שהביא את עיקרי העניין עי"ש וז"ל "וליבי אומר לי דעיקר העניין הוא מהרברים הנעלמים דמצינו לר"י החסיד בצוואותיו שלא יתן לאחר סנדק לשני בניו אא"כ מת אחד מהם עכ"ל וכן ידוע שרבינו פרץ שממנו מקור דין זה היה חכם גדול בחכמת הנסתר וגם רבינו הרמ"א כן והיה להם דבר זה ע"פ סוד אך שבדינים לא יאות להורות מתוך חכמה מסותרת והנגלות לנו ולבנינו לכן עילה מצאו לתלות טעם בקטורת וגם זה אמת ולכן אינו מהראוי לעבור על דברי רבינו הרמ"א".
[/b]

משולש

Re: האם יש מקור שסנדקאות מעשירה?

הודעהעל ידי משולש » ג' מאי 06, 2014 1:13 am

ראה בספר "ברית אברהם הכהן" סיפור על הגר"ח קרייזווירטה זצ"ל שהעשיר מסנדקאות.

סמל אישי של המשתמש
ירח מלא

הודעהעל ידי ירח מלא » ג' מאי 06, 2014 1:29 am

נראה לי שהיה שם סנדקאות מיוחדת [כולל קוואטר ועמידה לברכות וגו']

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ג' מאי 06, 2014 5:17 am

אכן, בצירוף עמידה לברכות. כך שמעתי מהרב קריסווירטה עצמו.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' מאי 06, 2014 6:30 am

ירח מלא כתב:נראה לי שהיה שם סנדקאות מיוחדת [כולל קוואטר ועמידה לברכות וגו']

זה לא 'מיוחדת' כי אם סנדקאות 'שלמה', העמידה לברכות נקראת סנדק מעומד ומשלימה את הסנדקאות בישיבה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' מאי 06, 2014 7:14 am

שמעתי פעם ששאלו את הגרח"ק מדוע לא התעשר מכל הסנדקאות שנותנים לו, והשיב שוודאי התעשר, שבשבילו אין עושר גדול מכל הספרים שזכה להוציא.

שרוליק

הודעהעל ידי שרוליק » ג' מאי 06, 2014 8:11 am

יהודי אחד סיפר לי, שהוא עשה ברית לבנו וכיבד את האדמו"ר מטאלנא זצ"ל להיות הסנדק, אחרי הברית אמר לו האדמו"ר זצ"ל: שהיות וסנדקאות זה סגולה לשני דברים - עשירות ומחילת עוונות, לכן מחילת עוונות הוא משאיר לעצמו כיון שהוא צריך את זה אבל את העשירות הוא נותן לו במתנה.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' מאי 06, 2014 9:14 am

אוצר החכמה כתב:שמעתי פעם ששאלו את הגרח"ק מדוע לא התעשר מכל הסנדקאות שנותנים לו, והשיב שוודאי התעשר, שבשבילו אין עושר גדול מכל הספרים שזכה להוציא.

הספור מובא כבר על אביו. [כמדומני בפניני רבנו].

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' מאי 06, 2014 12:42 pm

סנדקאות מעשירה שהכוונה ברוחניות, מטי משמיה מכמה גדולים.

אני שמעתי בעצמי פעם מהגר"ח קרייזוירטה, שהרבה שנים חשב על זה שכבר היה לו הרבה סנדקאות ומעולם לא העשיר, עד שיום אחד עלה במחשבתו שאולי הכוונה לסנדקאות שלימה, היינו גם בעמידה, ופעם איקלע לידו איזה מכיר אחד שיוכל לבקש ממנו לתת לו את שני חלקי הסנדקאות, ואכן באותו יום נפל לחיקו איזה ענין והרוויח 100 אלף דולר, או אולי אמר ליש"ט, לא זוכר הסכום במדוייק, וראה בחוש שהכוונה להמקבל סנדקאות בשלימות

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ג' מאי 06, 2014 1:55 pm

הוד_והדר כתב:סנדקאות מעשירה שהכוונה ברוחניות, מטי משמיה מכמה גדולים.

אני שמעתי בעצמי פעם מהגר"ח קרייזוירטה, שהרבה שנים חשב על זה שכבר היה לו הרבה סנדקאות ומעולם לא העשיר, עד שיום אחד עלה במחשבתו שאולי הכוונה לסנדקאות שלימה, היינו גם בעמידה, ופעם איקלע לידו איזה מכיר אחד שיוכל לבקש ממנו לתת לו את שני חלקי הסנדקאות, ואכן באותו יום נפל לחיקו איזה ענין והרוויח 100 אלף דולר, או אולי אמר ליש"ט, לא זוכר הסכום במדוייק, וראה בחוש שהכוונה להמקבל סנדקאות בשלימות

מספרים ששאל את הלב שמחה מגור למה אינו מתעשר והשיב לו שיקח סנדקאות שלימה וכו'

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ג' מאי 06, 2014 3:10 pm

אוצר החכמה כתב:שמעתי פעם ששאלו את הגרח"ק מדוע לא התעשר מכל הסנדקאות שנותנים לו, והשיב שוודאי התעשר, שבשבילו אין עושר גדול מכל הספרים שזכה להוציא.

הגרח"ק זכה לעושרר רב, לחתן את כל נכדיו, אולם אין צורך לתות זאת בסגולת סנדקאות.

קולמוס הסופר

הודעהעל ידי קולמוס הסופר » ג' מאי 06, 2014 8:43 pm

בס"ד
ברית אפרים 337.JPG
ברית אפרים 337.JPG (55.56 KiB) נצפה 6332 פעמים

פולישער

הודעהעל ידי פולישער » ב' מאי 12, 2014 11:31 am

וידוע שהאמרי אמת הסכים לוותר על כל כיבודיו כרב עיר, לבד מסנדקאות.

וילנאי

הודעהעל ידי וילנאי » ד' מאי 21, 2014 5:32 pm

לאחרונה ביררתי שיש כל מיני יהודים שאין להם כסף, ולכן הם מוכרים את הסנקאות לכל המרבה במחיר, אז מי שמעוניין להתעשר שיחפש לעצמו ברית כזה..

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' מאי 21, 2014 7:48 pm

וילנאי כתב:מי שמעוניין להתעשר שיחפש לעצמו ברית כזה..

כלומר, כשעושה ברית יחפש לעצמו סנדק כזה.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ד' מאי 21, 2014 10:56 pm

וילנאי כתב:לאחרונה ביררתי שיש כל מיני יהודים שאין להם כסף, ולכן הם מוכרים את הסנקאות לכל המרבה במחיר, אז מי שמעוניין להתעשר שיחפש לעצמו ברית כזה..

אני מכיר יהודי שקנה סנדקאות כזו (אם אני זוכר נכון - דרך ארגון ברית יצחק), ודרש שהסנדקאות תכלול גם את הקוואטער ועמידה בברכות, ואכן התעשר תוך זמן קצר.

סמל אישי של המשתמש
ירח מלא

הודעהעל ידי ירח מלא » ו' מאי 30, 2014 5:41 pm

רבותי נראה לי שסטינו מהשאלה המקורית. אנא במקום לספר סיפורים ולחלק בין סנדקאות שלמה לחצויה, תתחילו לחפש מקור מפורש קדום שהסנדקאות מעשירה לאחר שרבינו פרץ (המקור הראשון) לא כתב כן מפורש ואפשר בהחלט להבין אחרת וכפי שכתב הערוך השלחן שלא זה כוונת רבינו פרץ.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' מאי 23, 2018 11:30 am

אחי התלבט אם לתת סנדקאות לאבי מורי או לחמיו ושכנעתי אותו לתת לאבי, האם מגיע לי אחוזים..?!

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' מאי 23, 2018 11:39 am

קראקובער כתב:אחי התלבט אם לתת סנדקאות לאבי מורי או לחמיו ושכנעתי אותו לתת לאבי, האם מגיע לי אחוזים..?!

כאשר יתעשר, נדון בכך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' מאי 23, 2018 11:47 am

סגולה זו סגולה, הכל טוב ויפה, אבל צריך לעשות גם השתדלות. צריך לקבל סנדקאות שלימה, וגם לעבוד במרץ, ואז מן הסתם יתעשר.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' מאי 23, 2018 2:53 pm

תוכן כתב:סגולה זו סגולה, הכל טוב ויפה, אבל צריך לעשות גם השתדלות. צריך לקבל סנדקאות שלימה, וגם לעבוד במרץ, ואז מן הסתם יתעשר.

בנדה ע: כתוב אחרת:
מה יעשה אדם ויתעשר אמר להן ירבה בסחורה וישא ויתן באמונה אמרו לו הרבה עשו כן ולא הועילו אלא יבקש רחמים ממי שהעושר שלו שנאמר (חגי ב, ח) לי הכסף ולי הזהב מאי קמ"ל דהא בלא הא לא סגי.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' מאי 23, 2018 3:00 pm

קראקובער כתב:
תוכן כתב:סגולה זו סגולה, הכל טוב ויפה, אבל צריך לעשות גם השתדלות. צריך לקבל סנדקאות שלימה, וגם לעבוד במרץ, ואז מן הסתם יתעשר.

בנדה ע: כתוב אחרת:
מה יעשה אדם ויתעשר אמר להן ירבה בסחורה וישא ויתן באמונה אמרו לו הרבה עשו כן ולא הועילו אלא יבקש רחמים ממי שהעושר שלו שנאמר (חגי ב, ח) לי הכסף ולי הזהב מאי קמ"ל דהא בלא הא לא סגי.

אני רואה שהיום החלטת לסתור כל דברי, לא משנה מה אומר. אין לי בעיה, רק תסביר לי מה עוול מצאת במה שכתבתי, ואיך הוא נסתר מהגמרא שהבאת?

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' מאי 23, 2018 3:16 pm

בגמרא כתוב יבקש רחמים ואתה הסתפקת בסנדקאות, זה הכול.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מאי 23, 2018 3:39 pm

היימישער כתב:
וילנאי כתב:לאחרונה ביררתי שיש כל מיני יהודים שאין להם כסף, ולכן הם מוכרים את הסנקאות לכל המרבה במחיר, אז מי שמעוניין להתעשר שיחפש לעצמו ברית כזה..

אני מכיר יהודי שקנה סנדקאות כזו (אם אני זוכר נכון - דרך ארגון ברית יצחק), ודרש שהסנדקאות תכלול גם את הקוואטער ועמידה בברכות, ואכן התעשר תוך זמן קצר.

אני לא מבין. אם אין להם כסף, לא יהיה יותר רווחי מצידם לקחת את הסנדקאות לעצמם או אפי' לקנות סנדקאות אצל אחרים ולהתעשר ממש, תחת למכור את הסנדקאות של התינוק שלהם תמורת תשלום חד פעמי שמסתמא לא ממש יעשיר אותם...

וצ"ל שכנראה הם בעצמם לא מאמינים בכוחה של הסגולה הזאת... והם רק משתמשים בה לעקוץ את כספם של אחרים.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' מאי 23, 2018 3:45 pm

כנראה שהם אוחזים שקצת מזומן מהגר"א עדיף מצ'ק גדול של הרמ"א..

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 385 אורחים