מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קריאת שמע על המיטה מנהג חסידים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בני ברקי

קריאת שמע על המיטה מנהג חסידים

הודעהעל ידי בני ברקי » ג' אוגוסט 19, 2014 9:19 pm

שמעתי שחסידים(יוצאי פולין) לא קוראים קריאת שמע על המיטה.
האם יש לזה מקור? ואיזה קהילות אכן נוהגים לא לקרות קראית שמע על המיטה?

מחשבה אחת

Re: קריאת שמע על המיטה מנהג חסידים

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ג' אוגוסט 19, 2014 9:41 pm

בני ברקי כתב:שמעתי שחסידים (יוצאי פולין) לא קוראים קריאת שמע על המיטה.
האם יש לזה מקור? ואיזה קהילות אכן נוהגים לא לקרות קראית שמע על המיטה?

נדמה לי שיש מקומות שמקפידים שלא לשכב לישון בכוונה תחילה, אלא נרדמים מאונס, כך שאין חיוב של ק"ש שעל המיטה. מכל מקום, לעניין ברכת המפיל כבר רבו הדעות ובחסידות קרלין אין מברכין ברכה זו כפי שנאמר בספר מחשבות בעצה סי' ד.

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ג' אוגוסט 19, 2014 10:43 pm

ע"פ האר"י ז"ל זה ענין גדול מאוד ובהחלט שבכלליות החסידים כן קוראים קרי"ש. [ומצאה חן בעיני מה שבסידור עבודת השם יש לשם יחוד לפני קריאת שמע שעל המיטה].

וולףאנטפלעקונג

הודעהעל ידי וולףאנטפלעקונג » ד' אוגוסט 20, 2014 5:20 pm

שמעתי על אחד ששאל את אחד מגדולי הדור שלא הולך לישון בכוונה תחילה ולא יודע מתי לו לומר קריאת שמע והורה לו לומר לאחר תפילת מעריב

א)האם יש לזה מקור בפוסקים?

מחשבה אחת כתב:נדמה לי שיש מקומות שמקפידים שלא לשכב לישון בכוונה תחילה, אלא נרדמים מאונס, כך שאין חיוב של ק"ש שעל המיטה.

ב)כנ"ל

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ד' אוגוסט 20, 2014 5:25 pm

וולףאנטפלעקונג כתב:שמעתי על אחד ששאל את אחד מגדולי הדור שלא הולך לישון בכוונה תחילה ולא יודע מתי לו לומר קריאת שמע והורה לו לומר לאחר תפילת מעריב

מחשבה אחת כתב:נדמה לי שיש מקומות שמקפידים שלא לשכב לישון בכוונה תחילה, אלא נרדמים מאונס, כך שאין חיוב של ק"ש שעל המיטה.

ב)כנ"ל

..ואני הכרתי אדם זקן ז"ל שהיה "יעקע" ומנצל כל רגע מיומו במלוא המובן ולאחר שסיים שמו"ע של ערבית ועד שהתחיל הש"ץ לומר קדיש כבר הספיק לקרוא קרי"ש שעל המיטה...

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ד' אוגוסט 20, 2014 8:21 pm

ואם נשאר זמן אמר גם "מודה אני"?...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' אוגוסט 20, 2014 10:08 pm

אמסטרדם כתב:ע"פ האר"י ז"ל זה ענין גדול מאוד ובהחלט שבכלליות החסידים כן קוראים קרי"ש. [ומצאה חן בעיני מה שבסידור עבודת השם יש לשם יחוד לפני קריאת שמע שעל המיטה].

היו בחב"ד (ואולי בעוד חסידויות) שתלו גם את מעשיהם הגופניים במצוות, למשל כשרצו להגיד שהגיע הזמן ללכת לישון, היו אומרים: "הגיע הזמן לומר קרי"ש על המיטה", כאילו השינה היא רק היכי תמצי לאמירת קרית שמע.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ד' אוגוסט 20, 2014 11:03 pm

לייטנר כתב:
אמסטרדם כתב:ע"פ האר"י ז"ל זה ענין גדול מאוד ובהחלט שבכלליות החסידים כן קוראים קרי"ש. [ומצאה חן בעיני מה שבסידור עבודת השם יש לשם יחוד לפני קריאת שמע שעל המיטה].

היו בחב"ד (ואולי בעוד חסידויות) שתלו גם את מעשיהם הגופניים במצוות, למשל כשרצו להגיד שהגיע הזמן ללכת לישון, היו אומרים: "הגיע הזמן לומר קרי"ש על המיטה", כאילו השינה היא רק היכי תמצי לאמירת קרית שמע.

מצחיק, כך הוא מטבע הלשון השגור בפי, ומעולם לא חשבתי על משמעות הדברים. יישר כח.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 21, 2014 12:00 am

בתולדות אדם מספר על ר' זלמלה שמעולם לא ביקש צרכי גופו בפה אלא כשהיה רוצה לאכול היה מתחיל ללמוד הלכות אכילה וע"י זה היו יודעים כוונתו.

סמל אישי של המשתמש
צוות האוצר
מנהל האתר

הודעהעל ידי צוות האוצר » ה' אוגוסט 21, 2014 12:06 am

יש ספר באוצר בשם 'שכב כארי' כולו עוסק בענין. נראה לי שתמצאו בו הרבה מקורות לכל מיני עניינים בנושא הזה.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' אוגוסט 21, 2014 9:10 am

לייטנר כתב:

וכעי"ז מסופר על רבי יהושע העשיל אייזן ז"ל שבקש מבנו שיביא לו בשר, ואמר לו בנו שהבשר כמעט מקולקל ובכמות קטנה, ולא שוה להתבשר על זה. אמר לו רבי יהושע העשיל, אני רוצה דווקא בשר בשביל לזכור 6 שעות מהקב"ה, מה אכפת לי איזה בשר זה.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ה' אוגוסט 21, 2014 9:16 am

לייטנר כתב:היו בחב"ד (ואולי בעוד חסידויות) שתלו גם את מעשיהם הגופניים במצוות, למשל כשרצו להגיד שהגיע הזמן ללכת לישון, היו אומרים: "הגיע הזמן לומר קרי"ש על המיטה", כאילו השינה היא רק היכי תמצי לאמירת קרית שמע.

וכעי"ז מובא בבארת המים על סועדים בו לברך שלש פעמים

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' אוגוסט 21, 2014 12:04 pm

אמסטרדם כתב:
וולףאנטפלעקונג כתב:שמעתי על אחד ששאל את אחד מגדולי הדור שלא הולך לישון בכוונה תחילה ולא יודע מתי לו לומר קריאת שמע והורה לו לומר לאחר תפילת מעריב

ב)כנ"ל

..ואני הכרתי אדם זקן ז"ל שהיה "יעקע" ומנצל כל רגע מיומו במלוא המובן ולאחר שסיים שמו"ע של ערבית ועד שהתחיל הש"ץ לומר קדיש כבר הספיק לקרוא קרי"ש שעל המיטה...

אני הכרתי זריז ממנו שעד שאמר הש"ץ קדיש הספיק כבר להרדם...

עולה ומרגיז

הודעהעל ידי עולה ומרגיז » ה' אוגוסט 21, 2014 3:35 pm

ואני הכרתי זריז מזה ומזה אשר עשה ק"ש של ערבית ק"ש על המיטה להחמיר שיטת רש"י ז"ל.
ועשה את תפילת העמידה להשכבה לקיים אמרם ז"ל ובשכבך ובקומך בשעה שבני אדם וכו'

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' אוגוסט 21, 2014 3:38 pm

עולה ומרגיז כתב:ואני הכרתי זריז מזה ומזה אשר עשה ק"ש של ערבית ק"ש על המיטה להחמיר שיטת רש"י ז"ל.

לפי האין קשר בין מילה למילה הייתי חושב שאתה חלוחיל שבע רוגז, אבל הוא לפחות כותב בחרוזים.

סמבטיון

הודעהעל ידי סמבטיון » ה' אוגוסט 21, 2014 3:56 pm

צופר הנעמתי כתב:
עולה ומרגיז כתב:ואני הכרתי זריז מזה ומזה אשר עשה ק"ש של ערבית ק"ש על המיטה להחמיר שיטת רש"י ז"ל.

לפי האין קשר בין מילה למילה הייתי חושב שאתה חלוחיל שבע רוגז, אבל הוא לפחות כותב בחרוזים.

לאו דוקא

שש משזר

הודעהעל ידי שש משזר » ו' אוגוסט 22, 2014 4:48 am

מחשבה אחת כתב: מכל מקום, לעניין ברכת המפיל כבר רבו הדעות ובחסידות קרלין אין מברכין ברכה זו כפי שנאמר בספר מחשבות בעצה סי' ד.

שמעתי שהחזו"א לא אמר ולא אחז מאמירת המפיל. האם יש מקור לזה?!

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ו' אוגוסט 22, 2014 7:14 am

אמסטרדם כתב:[ומצאה חן בעיני מה שבסידור עבודת השם יש לשם יחוד לפני קריאת שמע שעל המיטה].

שלח לי אחד החברים הח' דפה - כתגובה להנ"ל - מה שמצא בסידור ישן ברכה שמברכים לפני קרי"ש שעל המיטה. ות"ל שמיד תפסנו שאין זה על התקנה של קרי"ש שעל המיטה אלא על מצות קריאת שמע של ערבית וכמו שהזכיר הרב המרגיז
עולה ומרגיז כתב:...אשר עשה ק"ש של ערבית ק"ש על המיטה להחמיר שיטת רש"י ז"ל.

- כדאי' ברש"י ריש ברכות, ובתוס' שם חזינן דלשי' רש"י [י"א] שמברכים על קרי"ש שעהמ"ט "ברכת המצוות". [ואני מקווה שאנחנו צודקים בזה].
ולהלן נוסח הברכה היקרה: בא"י אמ"ה אקב"ו לקרות את שמע ? להמליכו ולעבדו בלבב שלם וליחדו בנפש חפיצה.
קבצים מצורפים
אוצר.PNG
אוצר.PNG (652.63 KiB) נצפה 6171 פעמים

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ו' אוגוסט 22, 2014 10:18 am

שש משזר כתב:
מחשבה אחת כתב: מכל מקום, לעניין ברכת המפיל כבר רבו הדעות ובחסידות קרלין אין מברכין ברכה זו כפי שנאמר בספר מחשבות בעצה סי' ד.

שמעתי שהחזו"א לא אמר ולא אחז מאמירת המפיל. האם יש מקור לזה?!

הזוי. "לא אמר" עוד אפשר למצוא סיבות, אבל "לא אחז"?! הרי זו גמרא מפורשת!

תשבי

הודעהעל ידי תשבי » ו' אוגוסט 22, 2014 11:10 am

אכן לא אחז נשמע הזוי וכפי שהעיר לנכון אפרקסתא.
אמנם חשבתי שאפשר שהוקשה לו לחזו"א ממה שכתבו התוס' ברכות י"א עמוד ב' מדוע אין מברכין על שינה בסוכה, כלומר, בכל פעם שהולך לישון בסוכה ותירצו שם התוס' משום שמא לא יישן והוי ברכה לבטלה יעוי"ש וכבר הקשו האחרונים א"כ איך אנו מברכין המפיל ומדוע אין אנו חיישינן שמא לא יישן ותירצו שהמפיל הוא כעין ברכת השבח ולא דווקא על שינתו אמנם מדברי הגר"א או"ח תלב משמע שלא סבר כן, דהעיר במש"כ הרמ"א שם, דיש נוהגים להניח פתיתי חמץ לפני הבדיקה, כדי שימצאם הבודק ולא תהיה ברכתו לבטלה, ואם לא נתן לא עכב שדעת המברך לבער אם ימצא חמץ, וכתב על זה הגר"א שיש ראיה שאין צריך להניח מברכת המפיל, עכ"ד. ולכאורה קשה דמה הדמיון, והרי ברכת המפיל היא ברכת השבת על כן אפילו אם לא יישן שפיר. וכו'.
ויש הרבה להאריך בזה.

תשבי

הודעהעל ידי תשבי » ו' אוגוסט 22, 2014 11:14 am

מה שהובא למעלה שהשינה הוא רק היכי תמצי כן מצאתי שבוע שעבר בכתבי המשגיח רב ירוחם לגבי האכילה ובזה כותב ליישב בטוב טעם מהו שאמרו בגמ' שצריך לברך ברכה לפני האכילה מכ"ש שאם התורה חייבתו על ברכת המזון לאחר שהוא שבע כל שכן שיש לו לברך לפני האכילה ולכאו' אין לדברי הגמ' פשט.

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ו' אוגוסט 22, 2014 6:22 pm

בעלים לתרופה הובא פעם שהבעש"ט ז"ל אמר שקרי"ש שעהמ"ט צריך לקרוא עם אבנט.

שש משזר

הודעהעל ידי שש משזר » ו' אוגוסט 22, 2014 11:34 pm

תשבי כתב:אכן לא אחז נשמע הזוי וכפי שהעיר לנכון אפרקסתא.
אמנם חשבתי שאפשר שהוקשה לו לחזו"א ממה שכתבו התוס' ברכות י"א עמוד ב' מדוע אין מברכין על שינה בסוכה, כלומר, בכל פעם שהולך לישון בסוכה ותירצו שם התוס' משום שמא לא יישן והוי ברכה לבטלה יעוי"ש וכבר הקשו האחרונים א"כ איך אנו מברכין המפיל ומדוע אין אנו חיישינן שמא לא יישן ותירצו שהמפיל הוא כעין ברכת השבח ולא דווקא על שינתו אמנם מדברי הגר"א או"ח תלב משמע שלא סבר כן, דהעיר במש"כ הרמ"א שם, דיש נוהגים להניח פתיתי חמץ לפני הבדיקה, כדי שימצאם הבודק ולא תהיה ברכתו לבטלה, ואם לא נתן לא עכב שדעת המברך לבער אם ימצא חמץ, וכתב על זה הגר"א שיש ראיה שאין צריך להניח מברכת המפיל, עכ"ד. ולכאורה קשה דמה הדמיון, והרי ברכת המפיל היא ברכת השבת על כן אפילו אם לא יישן שפיר. וכו'.
ויש הרבה להאריך בזה.

אכן זה מה ששמעתי, שהחזו"א היה חושש שמא לא ירדם, ולכן אמר שרק אם ממש מרגיש שעיניו יעצמו ובודאי יישן, אזי יאמר ברכת המפיל ואם לא לא.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' אוגוסט 24, 2014 12:46 am

שש משזר כתב:
תשבי כתב:אכן לא אחז נשמע הזוי וכפי שהעיר לנכון אפרקסתא.
ויש הרבה להאריך בזה.

אכן זה מה ששמעתי, שהחזו"א היה חושש שמא לא ירדם, ולכן אמר שרק אם ממש מרגיש שעיניו יעצמו ובודאי יישן, אזי יאמר ברכת המפיל ואם לא לא.

על הגרי"ז מבריסק מסופר שלא היה נוהג לומר ברכת "המפיל" מחשש שמא לא יירדם.
לילה אחד החליט הגרי"ז לומר "המפיל", ובאותו לילה לא הצליח להירדם מרוב דאגה...

גם בבית אבותי המנהג שאין אומרים "המפיל", פעם שאלתי רב על כך והוא אמר לי שכתוב במקובלים שהשוכב לאחר חצות הלילה לא יאמר ברכת "המפיל", ואולי מכאן נובע המנהג.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' אוגוסט 24, 2014 12:48 am

עיין בכ"ז ביחו"ד ד,כא.
הובא כאן.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 154 אורחים