מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יצא לאור: "תורה שבעל פה"

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
יעקובי

Re: יצא לאור: "תורה שבעל פה"

הודעהעל ידי יעקובי » ד' יוני 10, 2015 11:51 pm

אום אני חומה כתב:אם הוא צודק וחלק מהאב-טיפוס הליטאי זה למחוק דעות ואישים שלא נראים לך אז ממילא פלוני הוא 'לקטן הונגרי' ורעהו 'מפגר' וכו' וכו'.
אינני רואה עצמי ראוי להתווכח עם ת"ח עצום ממני ללא השוואה כדוגמת הרב ענבל שליט"א אבל דווקא הזכרת דמותו של הח"ח לכ' היא מעשה לסתור,
נכון שהח"ח יצא נגד רובינשטיין ועוד, אבל ככלל הח"ח לא היה מדבר נגד אנשים וסובביו ידעו שמי שהוא מדבר בשבחו כנראה שהוא אוחז ממנו ומי שלא מזכירו -כנראה שלא.
וגם כלפי החזו"א, לא זו הדמות שהועברה לדורות הבאים, כפי שכתב הרב ענבל, ואדרבה עליו להביא ראיות מנין לו שלא כך.

קטונתי מלהתערב בזה, בכל זאת כשקראתי את דברי הרב ענבל, ההתרשמות שלי היתה שהוא מפרש בדרכו שלו את מאמר החזו"א: "כפי שהורונו רבותינו אין לנו לעזוב את שימוש השכלי, ועלינו ליסד את משקל הגדול על היקש השכלי שהוא המלאך בין היוצר והיצור".

והגם שהמדובר במשקל הכרעה בעניני הלכה, מסתמא טמון גם מעבר לזה...

לא שההשתמשות הראויה באותו מלאך שבין היוצר והיצור מכריחה לנקוט בביטויים כאלה ואחרים, מ"מ מן הסתם פעמים וההשתמשות בביטויים מכריחה כי ראוי שלא לשכוח את המלאך. ועכ"פ בין אם התכוין לכך הרב ענבל או לא, מסתמא דברי החזו"א הנ"ל הם לב הענין. כבר אמרתי התרשמות שלי.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יוני 10, 2015 11:55 pm

חושבני שלא נזכר בשום מקום תנאים או הגבלות לפריבלגיה לשמוע [ולכאורה ה"ה לקרוא] בזילותא דת"ח ולא למחות. כך שזהות ורמת המזלזל או המוחה אינה מגוף הענין, אף שודאי שבנו"ט לפגם כי הדיוט כמוני יקפוץ בראש.

לא אתאפק מלעורר עוד נקודה למחשבה. כמי שבא מעט בסודם של חכמי התורה שהוזכרו באיגרת, ועירני לשיגם ושיחם, מוזר בעיני להפוך ביטוי קיצוני שנאמר בשעת כעס, ותוך כדי העלמת השם המפורש של מושא הדברים, או תגובות ביקורתיות שנאמרים בחוג מצומצם, לאיזו שהיא 'שיטה' שכביכול יש לה בית אב ושרשים עמוקים. יתירה מזו, אם בעל האיגרת אינו מוכן לכוף עצמו בפני הגרד"ל שליט"א בעיקרי ההשקפה הנידונים במאמריו ולהכרעותיו בהלכות 'אוי לי אם אומר אוי לי אם לא אומר' בנושאים עדינים אלו, מה לו כי יכפה עלינו את חקיינותו לדרך הבעת הביקורת הנוקבת והחריפה, אשר לעיתים נראית בעיני השומע הלא מצוי כסויבקטיבית ולא רציונלית בעליל.

הנקיטה בשולי גלימת מרן החזו"א, מכח ציטוטים כאלו ואחרים, אף היא אינה אלא תליה באילן גדול.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ה' יוני 11, 2015 4:37 pm

ציבור כתב:לכן העלה הרב יו"ד את אגרת הקי"ד יחד עם החוברת על דרכי חיבור המ"ב,
כדי שנראה וניקח מוסר ללמוד כי רק מי שבכוחו לחבר כזה חוברת ויש לו ידע מקיף ומבהיל בכל מקצועות התורה
יכול להגיב על דבריו.
ודומני שהרבה מהכותבים כאן אינם מגיעים לקרסולי הרב הכותב בידענותו ובקיאותו גם כד ניים ושכיב, ואין להחציף פנים עם 'עתים חלים' וכו'.

עיין בויקרא רבה א, טו
(כשקריתי באגרת השלוחה לקטאלוניה נזכרתי באגדתא עתיקתא. מעשה בפלוני שפגע בו הקי"ד וביקש לשרפו בהבל פיו "מדוע אמרת כך וכך?", השיב פלוני "ה' אמר לי לומר כך", צווח עליו הקי"ד "איך תאמר כן? אף פעם לא אמרתי זאת".)

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' יוני 11, 2015 6:39 pm

כתב לי ת"ח שאכתוב עבורו. איני מחווה דעתי על דבריו.

מרוב עצים לא רואים את היער. אבל כדי שלא יאמרו מדשתקי וכו'.
לא קראתי את הספר ואף לא קראתי ביסודיות את המאמרים שצורפו כאן. יתכן מאוד שדעתי כדעת הרב המחבר שליט"א והכינויים ה'מכובדים' דלהלן הולמים גם אותי, אולם ברצוני לחזור על כמה עובדות היסטוריות ברורות, שהרב יורה דעה, כאחד מתוכנו, יודע אותן בעצמו, ומיתמם:
כל הגדולים הליטאיים בעלי מורשת הגר"א והחזון איש, והגרחי"ם גריינמן קנייבסקי סולובייצ'יק [ולא רק ההונגרים ורמ"ג, ולא רק ר' ברוך בער, ולא רק חסידי קומרנא], כולם ללא יוצא מן הכלל סברו ואחזו שמי שאומר שחז"ל לא יכלו לעשות ניסים, שחז"ל לקחו דברים מאומות העולם, שחז"ל טעו, וכל הדברים בסגנון זה, פחות מזה או יותר מזה, הוא מין ואפיקורס גמור ויינו יין נסך. וכבר הביאו כאן מקורות ברורים לדעת החזו"א בזה.
לא היתה שום מחלוקת בענייני האמונות והדעות הנ"ל בין הגדולים בעלי המורשת הנ"ל, והתשובה הפחות ממעליבה, שנחלקו הגרי"ז והחזון איש בענייני בטחון - אוי לו לבראון אם היה אומרה...
אני חוזר ואומר - איני בא לומר מה דעתי בנושאים שעליהם כתב, אלא אך להזכיר מה היו בעלי המורשת אומרים על כל הנ"ל. וכל נסיון להסיט את הענין לכיוון נתי גרוסמן או אוצר לעזי רש"י או הבורקס של הגרד"ל, הוא בריחה מהתמודדות עם הנ"ל. מה הבעיה לומר בפשטות: דעתי שונה ולא אכפת לי לבל תשתו מייני?

טרם הפרסום שלחתי את הדברים להרב המחבר באישי, וזה אשר השיב:

שלום רב
אין לי מושג מה שייכות הדברים שכתב לנושא שלנו. וכי אני טענתי באיזה מקום שחז"ל לא עשו נסים, או שחז"ל טעו?
רק מי שקרא את הדמיונות של הרב קלמן במקום את הספר יכול לקשר את הרעיונות האלו לספר. בהקדמה כתוב שמטרת הספר "להוכיח אמיתת כל דברי חז"ל ושצדקו בכל דבריהם", אני מביא בספר דעות הרבה חכמי ישראל, ולא מנסה להכריע ביניהם, וכמובן מביא את דעת החזו"א ומאריך בהסברתה ובביסוסה. ולא ידענא מאי קאמר מר.
בברכה

והרב הכותב הראשון חזר וכתב:

אני יכול להבין את הדברים כך:
"כתבתי באיזה מקום או טענתי שהקב"ה לא היה ולא נברא? אני מביא בספר דעות של הרבה חכמים, ולא מנסה להכריע ביניהם, וכמובן אני מביא את הדעה שיש ה' בעולם ומאריך בהסברתה וביסוסה."
אם אכן כך, הביקורת שלי במקומה.

שלח

הודעהעל ידי שלח » ה' יוני 11, 2015 7:27 pm

בגלל שהרב אבי קלמן הזכיר את הלשם
אני מביא פה את דבריו המתוקים של הלשם שאומר שניסי הצדיקים כפשט
http://www.otzar.org/aspcrops/103375_33_358699421943-1162015.asp
קבצים מצורפים
הלשם אות ט על הנסים כפשט.pdf
(4.27 MiB) הורד 442 פעמים

לוי

הודעהעל ידי לוי » ו' יוני 12, 2015 12:49 am

אינני מצליח להבין מה רוצה אותו תלמיד חכם אלמוני, שביקש שיכתבו עבורו את ביקורתו, כדי שלא יאמרו מדשתקי רבנן ש"מ ...

הוא מקדים ואומר שלא קרא בכלל את הספר, ואף לא קרא ביסודיות את המאמרים שצורפו כאן, אבל קובע בנחרצות כי המחבר "מיתמם", ואחר כך עובר להתקפה: מי שאומר שחז"ל לא יכלו לעשות ניסים הוא מין ואפיקורס, ואסור לשתות מיינו. ולא נתקררה דעתו עד שטען שהיה לו למחבר לומר: כך דעתי ולא איכפת לי לבל תשתו את ייני.

המחבר משיב לו בצורה ברורה ופשוטה: מעולם לא כתבתי חס וחלילה שחז"ל לא יכלו לעשות ניסים. ורק מי שלא קרא את הספר אלא את דברי הביקורת לבדם, יכול לקשר את הרעיונות האלו לספרי.

בתגובה, אותו תלמיד חכם, שכאמור לא קרא כלל את הספר, חוזר וקובע מסמרות: הביקורת שלי במקומה!!!

בעוניי, לא הצלחתי לירד לסוף דעתו של אותו תלמיד חכם אלמוני.

פרטיזן

הודעהעל ידי פרטיזן » ו' יוני 12, 2015 9:40 am

יישר כח ל"אבי קלמן" על ביקורתו שהרגיזה את הקי"ד וגרמה לו להנפיק לנו את האיגרת העסיסית שהתמוגגתי כמו כולם לקוראה...
היה שוה לקרוא את כל הביקורת הארכאית רק בשביל לקבל את האיגרת.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ו' יוני 12, 2015 9:57 am

ג"א לא קראתי כבר הרבה זמן דבר שחצני כמו האיגרת הזאת.

קומי_אורי

הודעהעל ידי קומי_אורי » ו' יוני 12, 2015 9:57 am

לוי כתב:אינני מצליח להבין מה רוצה אותו תלמיד חכם אלמוני, שביקש שיכתבו עבורו את ביקורתו, כדי שלא יאמרו מדשתקי רבנן ש"מ ...

ואני לא כל כך הצלחתי להבין איך אדם אלמוני שאף אחד לא יודע מי הוא ואפילו ניק אין לו כאן, חרד כל כך שיאמרו עליו "מדשתקי רבנן וכו'"...
ולגבי מה ששולח המחבר בהודעה שצוטטה לעיל להקדמתו, נראה לי שהיא מובאת בעמוד הראשון של האשכול בתור PDF להורדה, אולי מי שיש לו הידע הטכני יכול להכניס אותה לכאן

קומי_אורי

הודעהעל ידי קומי_אורי » ו' יוני 12, 2015 10:43 am

ונראה לי שזה גם חלק מהמסר: השחצנות הידועה של החזו"אים, היא לא במקרה, אלא חלק מהתרבות הליטאית, וגם הרבנים הליטאים האחרים היו חלק מתרבות של התנשאות, אלא שחלק מהם עושים את זה באלגנטיות. והאמת שבבחינה מסויימת זה די נכון, הבריסקאים לא מתנשאים? הרב שך באופן אישי לא היה מתנשא, אבל סך הכל של החינוך הליטאי והישיבות זה התנשאות ומשהו שנראה כמו שחצנות. רואים את זה בכל תחום של התנהגות, במוסדות חינוך, וכו'. הענין שכשאנחנו כחניכי ישיבות מתנשאים על ספרדים חסידים בעלי בתים וכו' זה נסלח כי כולנו באותה סירה, אבל אם תלמיד של ר' חיים גרינמן יתנשא עלינו, זה כבר יעצבן.... אולי כדאי להכיר במציאות, או להאמין לדעה שהתרבות הזו נכחדת.

סמל אישי של המשתמש
ירח מלא

הודעהעל ידי ירח מלא » ו' יוני 12, 2015 2:02 pm

מי זה רבינו שבתאי מעולם ההלכה?

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ו' יוני 12, 2015 2:15 pm

ירח מלא כתב:מי זה רבינו שבתאי מעולם ההלכה?
נראה לי שהכוונה לש"ך.

יעקובי

הודעהעל ידי יעקובי » ו' יוני 12, 2015 2:17 pm

אני הבנתי שהכונה לרבינו שבתאי כהן בעל שפתי כהן. וכנראה שהרב יורה_דעות מרבה ללמדו, כנראה כאן. יתקנוני אם טעיתי.

שו"ר שקדמוני

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ו' יוני 12, 2015 2:46 pm

קומי_אורי כתב:
לוי כתב:אינני מצליח להבין מה רוצה אותו תלמיד חכם אלמוני, שביקש שיכתבו עבורו את ביקורתו, כדי שלא יאמרו מדשתקי רבנן ש"מ ...

ואני לא כל כך הצלחתי להבין איך אדם אלמוני שאף אחד לא יודע מי הוא ואפילו ניק אין לו כאן, חרד כל כך שיאמרו עליו "מדשתקי רבנן וכו'"...
ולגבי מה ששולח המחבר בהודעה שצוטטה לעיל להקדמתו, נראה לי שהיא מובאת בעמוד הראשון של האשכול בתור PDF להורדה, אולי מי שיש לו הידע הטכני יכול להכניס אותה לכאן

הוא לא חרד שיאמרו עליו! הוא דואג לך. לדעתו משום שאתה שותק יאמרו מדשתקי רבנן ולכן הוא לוקח על עצמו את המשימה למחות.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ו' יוני 12, 2015 2:49 pm

יעקובי כתב:אני הבנתי שהכונה לרבינו שבתאי כהן בעל שפתי כהן. וכנראה שהרב יורה_דעות מרבה ללמדו, כנראה כאן. יתקנוני אם טעיתי.

שו"ר שקדמוני

שמו של הש"ך לא היה שבתאי, שהרי כתבו התוס' בגיטין (יא, א) "דשבתי שם ישראל הוא בכמה מקומות אבל שבתאי הוא רוח רעה".

יעקובי

הודעהעל ידי יעקובי » ו' יוני 12, 2015 3:09 pm

נכון, וצריך לתקן. (קושטא קאמינא שלפני שכתבתי, התלבטתי אם לכתוב 'שבתי' כדקדוקי הסופרים, או להמשך אחר הכותב בהודעה הנ"ל שרשם 'שבתאי', ושורשו כבר באגרת הקי"ד שג"כ לא דייק בזה. ולבסוף נמשכתי לשם הבהירות אחר הודעת הנ"ל. אבל לאחר דברי התוס' שהציג מר מתברר שלא היה ראוי להתלבט כלל. יישר חיליה).

אגב, מלבד השינוי בכתיבה האם ישנו שינוי כל שהוא גם בהיגוי? קצת נפק"מ להבנת פשט התוס'.

קומי_אורי

הודעהעל ידי קומי_אורי » ו' יוני 12, 2015 4:11 pm

העיר לי צדיק אחד שכתבתי שהחזואי"ם שחצנים, והוא צודק שאינו הגון לכתוב כך בהכללה. אבל עיקר כוונתי היתה "מתנשאים", ומבחינתם לא בהכרח באופן שלילי, כמו שהרב שך חשב שהוא זה שקובע לספרדים לרב עובדיה ולרב שלום כהן וכו' אם להיות בקואליציה, ולחסידים כל מיני דברים, ולשאר העדות כאן שחובה לשמוע לדרך שבחר. והסטייפלר חשב שאם מישהו מציע שהאגודל הוא ברוחב יש להתייחס אליו בצורה מתנשאת (שוב, לא חס וחלילה באופן שלילי על הגה"ק הנ"ל), וכך התייחס גם לרח"נ, אולי זה באמת חלק מהדרך הליטאית, מותר לאדם לחשוב שהוא יותר חכם מאחרים, וחלק מקבוצה שיותר חכמה, ושאינו מקבל הרבה דעות. זאת זכותו. עכ"פ אם בדברי יש משמעות למשהו שלילי, בודאי אין הכוונה לכל הת"ח הידועים והמפורסמים שקטונתי מלשופטם.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יוני 12, 2015 5:01 pm

האשכול הולך ומסתאב, השפה הולכת ומתדרדרת, המקום כולו מזדהם.

יכול להיות שהיה ראוי להתיישב ולכתוב דברים פשוטים, ולהזכיר לכולנו מה ה' אלוקיך שואל מעמך כי אם ליראה וכו', ולבאר בטוב מה בין עובד אלוקים --- למשל ר' מרדכי גרוס (שאין חובה להתחבר לסגנונו, ומותר גם לחלוק על הוראותיו כולן ועדיין), שעובד את השם מעת לעת, במתח מתמיד, במחשבה רצופה מה ניתן לתקן, איזה עוד הנהגה טובה אפשר לאמץ, ועוד פרט במצוה שאפשר לשכלל, שאינו מניח שום הנהגה טובה, ולא מפסיד שום יום מסוגל, ואכן אינו רואה פחיתות לקבל מכל אחד ---- לאשר לא עבדו.

וכמובן שרמ"ג אינו נושא האשכול ואף אינו העילה היחידה להודעה זו.

אבל כיון שאין בכוחי, הריני מודיע כי מכאן והלאה, אין משוא פנים לא לגאונים ולא לחברים, לא לעילויים ולא למטורפים. סגנון שיש בו פגיעה בת"ח, יטופל לאלתר וישורש כמצוות ביעור ע"ז בארצינו.
וכבר מילתנו אמורה כי אין אנו חוששים לביטולו של מקום זה, אבל חרדים אנו שלא תצא מכשלה מתחת ידינו ח"ו בכל חטאי הלשון.

שבת שלום.

קומי_אורי

הודעהעל ידי קומי_אורי » ש' יוני 13, 2015 10:24 pm

לא עיינתי בגיטין, אבל לכאורה תמוה שיהיה הבדל בין שם של יהודי לבין שם של גוי, כשאין ההבדל ניכר בהגיה, כי שבתי נשמע כמו שבתאי. ולכן לכאורה מסתבר שהתוס' התכוונו לא' שנשמעת בהגיה. או שהיא נהגית בחיריק ולא בשוא נח דהיינו נעלמת או שהיא מודגשת באיזו צורה, אבל בזמננו הוספת הא' באה בתור פתח כמו שהיו כותבים גרמאניה פראנק מאטל וכיו"ב.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ש' יוני 13, 2015 10:42 pm

כ"כ מהרי"ט ששם העכו"ם הוא שיבתאי (ש' בחיריק), אבל כשהש' בפתח אין בין שבתי ושבתאי ולא כלום, וכ"ה בגירסא דידן בב"ק קיב אמר רב אשי א"ר שבתאי, ובתוס' נזיר ג הר"ר שבתאי, והאריכו בזה בספרי שמות גיטין

פרטיזן

הודעהעל ידי פרטיזן » א' יוני 14, 2015 9:24 am

מי שיעיין לעומק באיגרתו המופלאה של הקי"ד יבין שאין כוונתו במילה רבי שבתאי למאן דהוא מסוים אלא השתמש במילה כמטאפורה, העמקתי הרבה בנידון ולא הצלחתי להבין למה כוונתו, אך ודאי שלא לפוסק מסוים. כך דעתי.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' יוני 14, 2015 10:02 am

והסטייפלר חשב שאם מישהו מציע שהאגודל הוא ברוחב יש להתייחס אליו בצורה מתנשאת (שוב, לא חס וחלילה באופן שלילי על הגה"ק הנ"ל), וכך התייחס גם לרח"נ, אולי זה באמת חלק מהדרך הליטאית, מותר לאדם לחשוב שהוא יותר חכם מאחרים, וחלק מקבוצה שיותר חכמה, ושאינו מקבל הרבה דעות. זאת זכותו.

אחר המחילה רבה גם אחר ההתנצלות דבריך אינם ראויים. בעניין הסטייפעלער. בכל הדורות כשחלקו תלמידי חכמים זה על זה בהלכה היו התבטאויות חריפות ומבטלות מצד מי שחשב שדעתו נכונה והשני טועה לחלוטין ואף אחד לא האשים את כל הגדולים שנהגו כך ב"השתייכות לחברה מתנשאת", בפרט שכאן הסטיפעלער אפילו לא נלחם רק על דעתו אלא על דעת החזו"א, וודאי שאם חשב שהחזו"א גדול מהגרח"נ וודאי אין בזה משום "התנשאות".

קומי_אורי

הודעהעל ידי קומי_אורי » א' יוני 14, 2015 11:12 am

אני ממש לא רוצה להמשיך בסגנון הלא נעים, כפי שכתב המנהל לפני. לא התכוונתי ח"ו להעביר ביקורת או לשפוט את הסטייפלר (אני לא מספיק ליטאי כנראה), וגם כנראה לא הבנת את הנושא של האגודל, הכוונה להצעה של ד"ר גרונפלד שהאגודל נמדד ברוחב, כמובן שד"ר גרונפלד לא בר פלוגתא של החזו"א, אבל אדם הציע הצעה בצורה מכובדת, והסטייפלר הגיב לו בסגנון מאד חריף, לא כדרכם של ויכוחים, אלא המסר היה שאין לו זכות בכלל להתערב בנושא שגדול עליו (וזה כנראה נכון. מה שרציתי לציין הוא שהסטייפלר לא רק חשב כך, אלא גם ציפה מגרונפלד שיבין את זה בעצמו, שהוא "מתחת" ושלא יתערב).

שלח

הודעהעל ידי שלח » א' יוני 14, 2015 12:04 pm

כמה דפים מהספר תורה שבעל פה
קבצים מצורפים
נפש ונשמה בחזל.pdf
(242.2 KiB) הורד 414 פעמים
על הנס של עפר נחום איש גמזו.pdf
(210.97 KiB) הורד 471 פעמים
נס רשבי בקעה זהב.pdf
(211.05 KiB) הורד 376 פעמים
על התארים של הרבנים וינברג הרב הגאון הרב וינברג.pdf
(219.6 KiB) הורד 428 פעמים

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ב' יוני 15, 2015 6:36 am

בנוגע לטענות שהועלו באשכול אודות הספר,
כמה דברים מוזרים נראו כאן:

בכל ביקורת נורמאלית קוראים את הספר או חלק מייצג ממנו, ואח"כ מעבירים בשבט הביקורת.
ואילו כאן, רוב המבקרים הקולניים העידו על עצמם שכלל לא ראוהו,
והגדיל לעשות "המבקר האלמוני" שאפילו את התגובות להערות לא טרח לראות.

ובעיקר, חלק נכבד מהביקורת ה"קטלנית", אינה על דברי הספר,
אלא על עצם הזכות/רשות לחשוב באופן מסויים, וק"ו על החוצפה לכתוב דברים אלו עלי ספר.

והנה, ניחא אילו היו המבקרים הנכבדים מביאים ראיות ברורות לדבריהם ש"אסור לחשוב כך" וכו',
אך הסגנון הינו בהטלת רפש ו"עליהום".
ואלו מן ההלכות שנתחדשו כאן:
פתיחת ניק חדש לתקוף בלבד, שליחת גידופים דרך צד שלישי,
וכתיבה על המחבר ש"יינו יין נסך", ומחשיב עצמו לאלוהים...

ועל האשמת ה"שחצנות", משום מה זה מזכיר לי איזו פרובינציה במזרח התיכון שתוקפים אותה ללא הרף,
וכאשר היא מגיבה, מאשימים אותה בתוקפנות...

המחבר במפורש ייעד את ספרו למי שנחשף להשגות המדע על דברי התורה וחכמים,
ועונה על כך ע"י "גזילת החנית מיד המצרי".
עם זאת, הוא משתמש בדעות שנקראות "רציונליות", שרבים וטובים סברו וכתבו הרבה מעבר לזה.
המחבר כתב שהספר אינו מיועד ל"ישיבות ובתי מוסר",
והוציא את ספרו ב"מוסד הרב קוק", (ואחד המבקרים גייר אותם לחומרא כהוצאה חרדית...)

אם יש להאשים מישהו בשחצנות, זה לא את מי שכותב ספר ואינו כופה את דעתו על אף אחד,
אלא את מי שבא להכריח את השני מה לכתוב בספרו ובעיקר מה לא. (ומן הפרט ניתן להקיש אל הכלל...)
ואדרבה, יתכבד הרב מכה רעהו בסתר, ויכתוב ספר בענייני "דע מה שתשיב" כפי ההשקפה הראויה לדעתו,
וכמובן יזהר עד למאוד בכלענייני התוארים, שעליהם יקום או יפול דבר, ויזהר מבל תוסיף יותר מבל תגרה...

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' יוני 15, 2015 6:50 am

האם
אתה
קראת
את
איגרת
הקי"ד????

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ב' יוני 15, 2015 6:56 am

המעיין כתב:האם
אתה
קראת
את
איגרת
הקי"ד????

בוודאי, למה?
(ואם תשאלני, לא נראה לי שהחזונישניק המצוי עונה להגדרה של הליטאי מהזן הנכחד שמבכה אותו הקיר"ה)
נערך לאחרונה על ידי צונאמי ב ב' יוני 15, 2015 7:11 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יוני 15, 2015 7:06 am

שלח כתב:כמה דפים מהספר תורה שבעל פה

מה הבעייה בקטעים האלה כפי שהובאו?

התירוץ שכנראה ענה על נקדימון בן גוריון, אם הבנתי נכון, נראה קצת עלוב, אבל להקשות מהפסוק מיהושע בהחלט אפשר.

גם לגבי תחיית המתים (ושוב אני מתייחס רק לעמוד שהובא) אפשר לשאול בהחלט למה שיהיה שינוי טבע גדול מאד בלי סיבה מוצדקת ולתרץ שהיה רק נוטה למות ולא היה כאן שינוי טבע גדול מאד. נס זה בכל מקרה לא?

בעניין נפש ונשמה איני יודע מה רוצה בדיוק מאמר הפרופסור , אבל מה הבעייה בדברים?

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' יוני 15, 2015 7:07 am

צונאמי כתב:בוודאי, למה?
(ואם תשאלני, לא נראה לי שהחזונישניק המצוי עונה להגדרה של הליטאי מהזן הנכחד שמבכה אותו הקיר"ה)

ולא ראית בכלל שהמאמר הזה כתוב באופן שחצני ?

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ב' יוני 15, 2015 7:28 am

המעיין כתב:
צונאמי כתב:בוודאי, למה?

ולא ראית בכלל שהמאמר הזה כתוב באופן שחצני ?

אני הצבתי את טיעון השחצנות שנטען לעיל על הק"יד, למול השחצנות של המעירים שיאמרו מה תעשה ומה תפעל,
לאדם שגדול מהם בחכמה ובמנין ובשימוש חכמים (אביו, רבו הגריי"פ, הגרד"ל, הגרח"ג).

וא"ת, שהאגרת עצמה (שעברתי עליה שוב), כתובה באופן שחצני?
וי"ל היא הנותנת, הקי"ד לא בא לומר שדרכו של הרמ"ג שגדול ממנו אינה נכונה
אלא בסה"כ הסביר את הבדלי ההשקפה שבין הליטאי מהזן הנכחד (שמייצגו הגרד"ל, עיין בסיפור המובא בגוף האיגרת),
לבין הגישה האחרת "סינתזה" (שבאיגרת מייצגה הרמ"ג).
ומה שיש עוד לומר בזה אנצור משום כבוד חכמים וגו'

וכולנו מסכימים לדברי הרב איש ספר שליט"א
איש_ספר כתב: --- למשל ר' מרדכי גרוס (שאין חובה להתחבר לסגנונו, ומותר גם לחלוק על הוראותיו כולן ועדיין), שעובד את השם מעת לעת, במתח מתמיד, במחשבה רצופה מה ניתן לתקן, איזה עוד הנהגה טובה אפשר לאמץ, ועוד פרט במצוה שאפשר לשכלל, שאינו מניח שום הנהגה טובה, ולא מפסיד שום יום מסוגל, ואכן אינו רואה פחיתות לקבל מכל אחד ---- לאשר לא עבדו.
נערך לאחרונה על ידי צונאמי ב ב' יוני 15, 2015 7:47 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' יוני 15, 2015 7:40 am

לא הבנתי מה שכתבת בעניין היא הנותנת. אבל כיוון שאני סתם יהודי פשוט ולא ליטאי מהזן הנכחד אז לא חשוב.

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ב' יוני 15, 2015 1:07 pm

פרטיזן כתב:מי שיעיין לעומק באיגרתו המופלאה של הקי"ד יבין שאין כוונתו במילה רבי שבתאי למאן דהוא מסוים אלא השתמש במילה כמטאפורה, העמקתי הרבה בנידון ולא הצלחתי להבין למה כוונתו, אך ודאי שלא לפוסק מסוים. כך דעתי.

צריך להיות מישהו בסדר גודל של החזו"א.
אגרת הקי"ד כתב:ועוד צימוק אחד: בעולם ההלכה יש לשים לב לרבינו שבתאי, לא לגאונות ולכשרון וכו', גאונים ומפלפלים היו גם בפולין ובגליציה וקצת גם בעוד ארצות, אלא למה שאדם אחד עשה מעולם ההלכה.
ובקרוב יתפרסם מאמרי בענינו, שיבאר קצת מתכונת איש הענקים הזה שמעניק חמה בקומתו, ולא קם אחריו כמותו, אין לו דמות הגוף ולא יחוד כיחודו.

???

אולי הרב שבתאי = שבת"א יפו? (שבתולדות אברהם יצחק)
ומדשתקי רבנן ש"מ שאינם יודעים.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ב' יוני 15, 2015 5:17 pm

קראתי עתה את האגרת השניה, ומשום מה היא נראית לי דומה להבהרות של מנכ"ל אורנג'.
אמנם אם אני הוא הטועה והמחבר לא כתב מתוך גאוה ויהירות והתנשאות ולא זלזל בת"ח וצדיקים (באגרת הראשונה ובבמות אחרות), אני מבקש ברבים סליחה ומחילה.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' יוני 15, 2015 5:29 pm

לא ראיתי קודם שיש איגרת שנייה אבל אחר דבריך חיפשתי וראיתי.
דווקא לי נראית האיגרת השנייה מיושבת וראוייה.

אמסטרדם

הודעהעל ידי אמסטרדם » ב' יוני 15, 2015 7:23 pm

אפשר לקבל מידע על הריי"פ על קצה המזלג?

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » ב' יוני 15, 2015 7:27 pm

חבל שהדיון על הספר הפך לדיון על המתודה ביחס לדברי חכמים.
לא הבנתי את אלו שנזעקו על כבודו של הרמ"ג שבוקר כאן ולא הוכפש, ולא נזעקו על הציטוט מפגר על אחד מגדולי הת"ח בדורינו, ולא משנה מי המצוטט.
עכ"פ הסיפורים מהחזו"א הם ראי' לסתור, שהחזו"א לא ביזה אדם בפניו וגם לא את רבותיו של אדם בפניו, ורק אחר שיצא אמר לתלמידיו מה שאמר, ולא כן נוהג המחבר.
בליטא שאני מכיר כבדו ת"ח באופן מופלג מאוד, וגם בנ"א פשוטים קראו א' לשני 'אתם' בלשון כבוד, ולא כדברי המחבר שחוש הביקורת הביא לחרפות וגידופים.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' יוני 15, 2015 7:40 pm

אגב, האם יש למישהו תמונת המחבר שליט"א (למקרה שאפגוש אותו ברחוב, שאדע במי מדובר).

עומרי הגר

הודעהעל ידי עומרי הגר » ב' יוני 15, 2015 7:40 pm

כנסת ישראל כתב:בליטא שאני מכיר כבדו ת"ח באופן מופלג מאוד, וגם בנ"א פשוטים קראו א' לשני 'אתם' בלשון כבוד, ולא כדברי המחבר שחוש הביקורת הביא לחרפות וגידופים.

היש כאן כותבים שגילם למעלה מ75 שנים?!

געצל

הודעהעל ידי געצל » ב' יוני 15, 2015 9:47 pm

אמסטרדם כתב:אפשר לקבל מידע על הריי"פ על קצה המזלג?

גם אני מצטרף

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יוני 15, 2015 10:19 pm

עומרי הגר כתב:
כנסת ישראל כתב:בליטא שאני מכיר כבדו ת"ח באופן מופלג מאוד, וגם בנ"א פשוטים קראו א' לשני 'אתם' בלשון כבוד, ולא כדברי המחבר שחוש הביקורת הביא לחרפות וגידופים.

היש כאן כותבים שגילם למעלה מ75 שנים?!

הוא לא התכוון ללשון יודעה ומכירה קאמינא של הגמרא, הוא מכיר מסיפורים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 407 אורחים