מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

נחרבנו בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
גימפעל
הודעות: 3090
הצטרף: ש' דצמבר 11, 2010 10:35 pm

נחרבנו בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם

הודעהעל ידי גימפעל » ו' יולי 24, 2015 12:10 pm

המשפט המפורסם: "אם נחרבנו בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם",

אמירה זו יוחסה להראי"ה קוק. אכן מדובר בטעות. הרב קוק בסך הכל ציטט אותו,
ומי באמת אותו חידש אמרה זו? היו שתלו אמרה זו בתורת הרבי מקוזמיר או החוזה מלובלין. אמנם הם דיברו על אהבה באופן כללי (גם אם השתמשו בביטוי 'אהבת חינם') ולא הסבירו שהתיקון הוא דוקא בכך שהאהבה היא "חינם", כפי שהחורבן היה בשנאת "חינם" דוקא. מהיכן אם כן לקח הראי"ה את אמרתו, הנזכרת בשמונה קבצים (ומשום ב'אורות הקודש')?
הנה לפניכם עדות המסבירה את גלגולה של האמרה.


"לידידי ומכובדי מר מ. מייזלש-עמישי.

חן חן על מכתבך המלבב, שיחת קודש של תלמיד חכם.

המימרה "בית שני נחרב בשל שנאת חינם, בית שלישי ייבנה בזכות אהבת חינם", היא של זקני ז"ל, האדמו"ר ר' חיים מאיר יחיאל שפירא מדרוהוביץ'. שמעתיה מפיו לפני שבעים שנה, כילד, כאשר חיבר את ספרו "שלום ואחדות", המיוסד על אותו רעיון. והוא חזר על מימרה זו כמעט בכל "תורה" שלו, ב"שלוש סעודות". אין זאת והרב קוק ז"ל שמע אותה מפיו – ששניהם היו ידידים קרובים, והתראו הרבה בביתנו בירושלים – ואין לי ספק, שהרב הגאון ציטט את המימרה מפי סבא ז"ל, בהבאת שם אומרה, אלא שמקורביו של הרב שכחו זאת וייחסו את המימרה אליו...

(ספר מכתבים, ש' שלום, עמ' 224).

מקורhttp://www.orhaorot.022.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=1342283


תוך כדי דיבור
הודעות: 1347
הצטרף: ה' מאי 20, 2010 1:59 pm

Re: נחרבנו בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' יולי 26, 2015 11:33 pm

נו, נו, מישהו מצא איזה מכתב ורץ תיכף לעשות רעש, תוך שהוא דורס בדרך את העובדות. כמאחז"ל איסטרא בלגינא וכו'. האמת היא, ובכן, שהדברים ב'שמונה קבצים' נכתבו כמה וכמה שנים עוד לפני שהראי"ה נפגש עם האדמו"ר מדרוהוביטש...

והבה נראה מי הם אותם ש"היו שתלו אמרה זו בתורת הרבי מקוזמיר", והאם יש איזה מקום לחילוק הדק-מן-הדק שנטען. ובכן כך כותב האדמו"ר רבי שאול ידידיה ממודז'יץ בספרו ישא ברכה פרשת ואתחנן: "ואמר אאמו"ר זצוק"ל על פי דברי אא"ז זצוק"ל מקאזמיר, שכיוון שבית המקדש נחרב מפני שנאת חנם, לכך התקון, תשובת המשקל, אהבת חנם". חבל שזה הורס את ה"סקופ ההיסטורי" מהמכתב של ש. שלום, אבל מישהו מוצא באמת משהו שקשור לדברי הראי"ה שאין בציטוט הזה וישנו במכתב הנ"ל?

(אגב, גם ציטוט זה ומקבילותיו לא היו עדיין בנמצא כשכתב הראי"ה את דבריו ב'שמונה קבצים'. ממש כשם שגם רבי חנוך צבי לוין מבענדין לא ראה את דברי הראי"ה כשכתב כך בספרו יכהן פאר בדרוש לשבת הגדול: "וצריכים לראות באלו הימים לעבוד לבא לכח אהבה, תמורת שנאת חינם אהבת חינם, אפילו ממי שאין לו שום טובה לאהוב אותו כנפשו ולבא לכח אהבה ואחדות, ועל ידי זה נזכה לגאולה". אכן, קורה הדבר, שיותר מאדם אחד הוגה מטבע לשון מתבקשת כנגד שנאת חינם...).


חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 107 אורחים