מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספריית האדמו"ר מקרלין-סטולין

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
פלגינן

ספריית האדמו"ר מקרלין-סטולין

הודעהעל ידי פלגינן » א' ספטמבר 04, 2016 8:59 pm

הנני מתעניין בספריית האדמו"ר מקרלין-סטולין הכוללת כת"י רבים [לפי קצב הפרסום בקבצי באו"י].
מנין לאדמו"ר חסידי כזו משיכה לתחום ומהיכן כזה שפע של כתבי יד? מהו בעצם ההיקף של הספרייה? האם הוא עצמו בקיא ומומחה בכל העניינים הכרוכים בכתבי-יד?
וקצת יותר טכני, איך הספרייה מתוחזקת, מי עובד שם ואיך ומה עושים?
שמא נכתב על כך אי פעם?

מחולת המחנים

Re: ספריית האדמו"ר מקרלין-סטולין

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' ספטמבר 04, 2016 9:04 pm

למיטב ידיעתי האיש שממונה להשיג את הספרים והכת"י הנדירים עבור האדמו"ר שליט"א הוא ר' שמעון שווארץ, שמתמחה מאד בתחום זה, בזכרוני שהוא נמצא מדי יום בביהכנ"ס קרלין סטולין ברח' אבינועם ילין.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » א' ספטמבר 04, 2016 10:41 pm

מטבע הדברים, כמנהג קרלין, הידיעות בענין אינן מרובות. גם בקרלין פנימה מעטים יודעים פרטים על זה. אבל נראה לי שאנשים העוסקים בכת"י יוכלו לשפוך קצת אור על הענין.

הגה"ח ר' שמעון אכן עוסק בזה, אבל אני חושב שהוא לא כ"כ בקו הבריאות לאחרונה. בנו ר' יהודה אשר נחשב ידען גדול ג"כ. ר' שמעון הוא ידען עצום בתחום הכת"י. ספריית האדמור מונה כת"י רבים מגדולי עדות המזרח, ואם נשפוט לפי היבול בקובאו"י, נראה שזה חלק גדול בספריה, ואני משער שלאדמו"ר שליט"א יש התעניינות מיוחדת בפינה זו של עולם כתבי היד. גם לר' שמעון הנ"ל יש ידע רב מאוד בתחום זה בפרט.
לגבי התיחזוק והקיטלוג, כמדומה אני ששמעתי שבין העוסקים בזה נמנה הרה"ח ר' אביש שור, חוקר היסטוריית החסידות, וחסידות סטולין קרלין בפרט.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' ספטמבר 04, 2016 11:17 pm

יישר כח.

קיבלתי באישי:
ההתעניינות בכת"י וכדו' ואסיפתם כבר התחילו אצל הבית אהרן. בימי הינוקא האוצר בסטולין היה שם דבר. לדאבוננו נעלם הכול בשנות הזעם. האדמו"ר אוסף בעצמו והוא מתעניין בנושאי כת"י באופן אישי, וגם רוצה לקדם הוצאת כתבי יד לאור, ולכן אפשר להשיג אצלו מיקרופילם של כתבי היד שברשותו במטרה להוציאם לאור, למרות שזה מפחית את ערך הכת"י שברשותו. הוא רואה את שמירת כת"י לצורך סחורה והעלאת שוויותו - כרגיל אצל אספנים וסוחרים - כעוולה גדולה על חשבון הפצת התורה בישראל.

יבואו היודעים ויוסיפו.

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' ספטמבר 04, 2016 11:38 pm

כידוע בסטולין היה לפני השואה אוצר גדול של כת"י עתיקים, ביניהם כתב התקשרות של תלמידי האריז"ל, וכת"י של הה"ק ר' יהושע? צורף ועוד, קריתי ע"ז ב'החסידות הליטאית' של זאב רבינוביץ (אינו באוצר)

תנא קמא

הודעהעל ידי תנא קמא » ב' ספטמבר 05, 2016 12:01 am

באוצר של האדמו"ר יש גם פריטים או רק כת"י?

יוסף אזולאי

הודעהעל ידי יוסף אזולאי » ב' ספטמבר 05, 2016 1:41 am

אכן באוצר של האדמו"ר ישנם כת"י שלא יסולא מפז, כגון הרמב"ם שעל גליוניו כתב המשנה למלך את הגהותיו ורואים בבירור שגם חותנו הגאון ר' אברהם רוזאניס כתב עליו הגהותיו כמו שכתב הגה"ק החיד"א ז"ל, וכמו שנתבאר באריכות באחד מגליוני בית אהרן וישראל.
גם תשובות ר' שלמה ברוך מארטה ובו יש תשובות חדשות ממרן הבית יוסף, ועוד הרבה כת"י נפלאים.

יצוין שהרבה מן הכתבים שנמצא באוצרו של האדמו"ר, נקנה ככת"י בלי שם מחברו עליו, ורק הודות למומחיותו ומסירותו וגאונותו של הרב שמעון שוורץ נ"י נתברר מה נמצא בו ומי הוא מחברו.

ידוע לי כמה פעמים שר' שמעון הנ"ל זיהה כת"י ע"י שצירף לשונות של חיבורים נדפסים וכיוצא.
פעם היה ספר עם הקדשה של ג"ע החיד"א ז"ל שיר שלם, ושלחו את הספר לר' שמעון לפענח, הוא פיענח מה שכתוב וראה שהחיד"א כותב שקנה בעת היותו בתוניס ביום פלוני לשנה פלוני, אבל במעגל טוב לא כתוב שהוא היה אז בתוניס, ומיד תפס ר' שמעון שאותו הזמן שכתוב בהקדשה הוא הוא מהשני דפים החסרים במעגל טוב.

יוסף אזולאי

הודעהעל ידי יוסף אזולאי » ב' ספטמבר 05, 2016 1:45 am

אראל כתב:כידוע בסטולין היה לפני השואה אוצר גדול של כת"י עתיקים, ביניהם כתב התקשרות של תלמידי האריז"ל, וכת"י של הה"ק ר' יהושע? צורף ועוד, קריתי ע"ז ב'החסידות הליטאית' של זאב רבינוביץ (אינו באוצר)

שמעתי פעם שכמה כתבי יד מסטולין ובתוכם כתבי יד הצורף נמצא ברשות האדמו"ר מטשערנוביל בבני ברק, שנתנו לו למשמרת, מי שיודע יותר פרטים שיודיע לנו.

בספריית האדמו"ר ישנם גם כת"י גם פריטים נדפסים וגם ספרים יקרי המציאות.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' ספטמבר 05, 2016 3:27 am

למיטב ידיעתי - לספר הצורף היו ב' עותקים ידועים, כאשר אחד היה באוצר בסטולין ונעלם עם כל החומר בימי מלחה"ע השניה, והשני הוא זה שנמצא כיום אצל האדמו"ר מטשרנוביל.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ספטמבר 05, 2016 7:48 am

כמדומני שמיקרו פילים של הכת"י נמצאים גם בספריה הלאומית.

אגב גם לאדמור"י בית חב"ד היה משיכה גדולה לכת"י ולאוספים.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ב' ספטמבר 05, 2016 8:36 am

גימפעל כתב:כמדומני שמיקרו פילים של הכת"י נמצאים גם בספריה הלאומית.

אכן, יש שם כת"י רבים מספרייתו. אלא שהסרוקים שביניהם אינם זמינים מחוץ לספרייה, ואולי היה מקום לבקש מהאדמו"ר לדרוש מהספרייה הנגשה מלאה לכתבי היד דרך האתר. שהרי כפי שצוין הוא רוצה מאוד להפיץ תורה ולפרסם חידושי תורה.

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » ג' ספטמבר 06, 2016 3:29 pm

יוסף אזולאי כתב:פעם היה ספר עם הקדשה של ג"ע החיד"א ז"ל שיר שלם, ושלחו את הספר לר' שמעון לפענח, הוא פיענח מה שכתוב וראה שהחיד"א כותב שקנה בעת היותו בתוניס ביום פלוני לשנה פלוני, אבל במעגל טוב לא כתוב שהוא היה אז בתוניס, ומיד תפס ר' שמעון שאותו הזמן שכתוב בהקדשה הוא הוא מהשני דפים החסרים במעגל טוב.

האם יש לך יותר פרטים על הסיפור המעניין הזה?
האם הסיפור התפרסם בדפוס?
איזה ספר זה היה?
האם שני הדפים החסרים במעגל טוב קשורים לתוניס (או למצרים)?

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ג' ספטמבר 06, 2016 4:12 pm

ישבב הסופר כתב:מטבע הדברים, כמנהג קרלין, הידיעות בענין אינן מרובות. גם בקרלין פנימה מעטים יודעים פרטים על זה. אבל נראה לי שאנשים העוסקים בכת"י יוכלו לשפוך קצת אור על הענין.

הגה"ח ר' שמעון אכן עוסק בזה, אבל אני חושב שהוא לא כ"כ בקו הבריאות לאחרונה. בנו ר' יהודה אשר נחשב ידען גדול ג"כ. ר' שמעון הוא ידען עצום בתחום הכת"י. ספריית האדמור מונה כת"י רבים מגדולי עדות המזרח, ואם נשפוט לפי היבול בקובאו"י, נראה שזה חלק גדול בספריה, ואני משער שלאדמו"ר שליט"א יש התעניינות מיוחדת בפינה זו של עולם כתבי היד. גם לר' שמעון הנ"ל יש ידע רב מאוד בתחום זה בפרט.
לגבי התיחזוק והקיטלוג, כמדומה אני ששמעתי שבין העוסקים בזה נמנה הרה"ח ר' אביש שור, חוקר היסטוריית החסידות, וחסידות סטולין קרלין בפרט.

לי נראה, שלא מדוייק לומר שיש לו התעניינות מיוחדת, ולכן יש לו הכתבי יד הללו.
אלא, אם כן, כנראה ההיפך הוא הנכון.
קודם רכש כתבי יד כאלו, של חכמי הספרדים, בעיקר ירושלמים, או כאלו, שכתבי היד שלהם היו בירושלים, מהסיבה הפשוטה, שאלו הכתבי היד שהיו זמינים לרכישה בקלות, ויתכן שאחר כך אכן קיבל התעניינות מיוחדת בכתבי יד של חכמים ספרדים.

אומנם, יש גם כתבי יד נוספים, כמו ארכיון ממשפחת הנודע ביהודה, שרכש באוקראינה, [משם הכתבי יד בענין פולמוס הגט המפורסם], ועוד.

ושא_נס

ספריית הרבי מקרלין סטולין

הודעהעל ידי ושא_נס » ג' ינואר 09, 2018 10:38 pm

טובת עין נהג הרבי מקרלין שיחיה בכך שכתבי היד שלו לפחות בחלקם מצולמים במכון לתצלומי כתבי יד עבריים בירושלם.
לאחרונה ראיתי שכמה וכמה מהם אף נסרקו מהמיקרופלם, כמובן אין להשוות האיכות והבהירות בין סריקה ממיקרופלם ובין סריקה מהמקור ובצבע, אך כמובן עדיף מכלום.
וכאן שאלתי: אני מחפש כ"י מאוספו מספר 640 (נזכר באחד מקבצי "בית אהרן וישראל"), ואיני מוצאו בקטלוג מכון תצלומי כתבי היד.
האם לא כל הכתבי יד צולמו במכון לתצלומי כתבי יד? האם כל מה שצולם במיקרופלם נסרק גם מהמיקרופלם ועלה לאתר הספריה?
תודה למשיבים

הוגה ומעיין

Re: ספריית הרבי מקרלין סטולין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ג' ינואר 09, 2018 11:36 pm

יש באוסף 840 כתבי יד, ונסרקו בינתיים 85%.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ד' ינואר 10, 2018 1:38 am

פלגינן כתב:
גימפעל כתב:כמדומני שמיקרו פילים של הכת"י נמצאים גם בספריה הלאומית.

אכן, יש שם כת"י רבים מספרייתו. אלא שהסרוקים שביניהם אינם זמינים מחוץ לספרייה, ואולי היה מקום לבקש מהאדמו"ר לדרוש מהספרייה הנגשה מלאה לכתבי היד דרך האתר. שהרי כפי שצוין הוא רוצה מאוד להפיץ תורה ולפרסם חידושי תורה.

בספרייה הלאומית אמרו לי בנוגע לכת"י אחרים, כי הם עובדים על הנגשה של הכתבי יד, גם מחוץ לספרייה, באמצעות האתר, ותוך שנתיים הדבר יעלה לאויר.

טשרנוביץ

הודעהעל ידי טשרנוביץ » ו' יולי 07, 2023 12:29 am

תנא קמא כתב:באוצר של האדמו"ר יש גם פריטים או רק כת"י?

אם הכוונה לפריטי לבוש או גביעים וכדומה .? למיטב ידעתי התשובה היא לא. הוא לא מאמין. בפריטי לבוש .שזיופם ושייוכם יותר קל מכת"י .יש לו פה ושם חפצים .כמו מלבוש של האוהב ישראל מאפטא..פריטים בודדים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 117 אורחים