מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קפה לפני שחרית

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
עפר תחת רגליכם

קפה לפני שחרית

הודעהעל ידי עפר תחת רגליכם » ג' מרץ 14, 2017 8:38 am

עיי' יביע אומר ח"ד או"ח סי' יא-יב. הרב מתיר שתיית קפה עם סוכר ועם חלב לפני שחרית. הדיון מתחיל בגמרא ברכות י:, האוסרת הכל. ואני שואל (מבלי חס וחלילה חס ושלום לערער על הכותב): מה עומד מאחורי הרצון להקל? מה מביא אותו לרצות להקל כך?

שיף

Re: קפה לפני שחרית

הודעהעל ידי שיף » ג' מרץ 14, 2017 11:14 pm

עוד הרבה מגדולי הפוסקים התירו זאת
וכנראה שיש סיבה טובה לזה...

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מרץ 15, 2017 1:45 pm

עפר תחת רגליכם כתב:עיי' יביע אומר ח"ד או"ח סי' יא-יב. הרב מתיר שתיית קפה עם סוכר ועם חלב לפני שחרית. הדיון מתחיל בגמרא ברכות י:, האוסרת הכל. ואני שואל (מבלי חס וחלילה חס ושלום לערער על הכותב): מה עומד מאחורי הרצון להקל? מה מביא אותו לרצות להקל כך?

במחילה, קפה מוזכר בפוסקים להקל ומה שהפוסקים החמירו בסוכר רק מפני שבזמנו סוכר היה דבר חשוב מאוד, אין שום הבדל עקרוני בין קפה בלי סוכר וחלב לקפה עם סוכר וחלב.
אפשר למצוא סיבות יפות להקל אבל ההיתר מבוסס בפוסקים היטב. (והוא לא המצאה של היבי"א).

עפר תחת רגליכם

הודעהעל ידי עפר תחת רגליכם » ד' מרץ 15, 2017 3:56 pm

אולי שאלתי בצורה לא ברורה..... ברור לי שהיב"א לא "המציא", אלא הוא מתבסס על פוסקיים רבים. אני מנסה להבין מדוע יש חתירה ברורה כל כך להיתר. הרי מדברי הגמרא ברור לגמרי שאין לאכול ולשתות כלום. האם ירידת הדורות גרמה לפוסקים לשב על המדוכה ולהסיק שקפה אין בו גאווה? האם סיבה אחרת?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' מרץ 15, 2017 4:01 pm

במחילה מכבוד תורתו, עצם השאלה של פסק 'יביע אומר' מול גמרא מפורשת נראה מוזר. יש כל כך הרבה חיבורים בדרך, בין הגמרא לבין היביע אומר... האם בדקת ברמב"ם? ברא"ש? בטור? תראה מה הם אומרים ותהיה אולי מופתע לכיוון השני

דורש מבקש

הודעהעל ידי דורש מבקש » ד' מרץ 15, 2017 11:57 pm

חיפש להתיר. כי גם הנך וכמותך שותים קפה עם סוכר לפני שחרית....

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 298 אורחים