מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מכתב של הגריש"א על לבוש מרדכי ושערי ישר

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
דעת_האברך

מכתב של הגריש"א על לבוש מרדכי ושערי ישר

הודעהעל ידי דעת_האברך » ב' ספטמבר 18, 2017 6:24 pm

ראיתי באיזו חוברת שהובאו בה הספדים של הרב דרזי על מרנא ורבנא הגרי"ש אלישיב זצ"ל וכתב שם שבהיות מרן הגרי"ש בן 17 השיג בהשאלה מחברו בישיבת חברון את הספר לבוש מרדכי של הגרמ"מ אפשטיין וכן את הספר שערי ישר של הגרשש"ק ועבר על שניהם מכריכה לכריכה, ואחר כך כתב החזיר מכתב לחברו בחברון עם הגדרות ממצות לשיטת הלימוד של שני הספרים הנ"ל, וכאשר הגרי"ל חסמן ראה את המכתב התפעל מאד מהדברים.
האם מכתב זה קיים ופורסם בבמה כלשהי?

לייטנר

Re: מכתב של הגריש"א על לבוש מרדכי ושערי ישר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' ספטמבר 18, 2017 9:18 pm

בהנחה שהרב אלישיב נולד בשנת תר"ע, הוא לא יכול היה לעיין בשערי יושר בגיל 17...

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ב' ספטמבר 18, 2017 10:53 pm

מהדורה ראשונה יצאה כבר בתרפח כך שהסיפור כלל לא רחוק. אולי היה בן 18 ולא בן 17 ויחי ההבדל הגדול...

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ג' ספטמבר 19, 2017 1:13 am

כמדומה שראיתי את המכתב מודפס בספר משוש דור ודור, וזה לא לחבירו אלא לדודו. (ראיתי רק פעם א' ואולי אני טועה)

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' ספטמבר 19, 2017 8:26 pm

דעת_האברך כתב:ראיתי באיזו חוברת שהובאו בה הספדים של הרב דרזי על מרנא ורבנא הגרי"ש אלישיב זצ"ל וכתב שם שבהיות מרן הגרי"ש בן 17 השיג בהשאלה מחברו בישיבת חברון את הספר לבוש מרדכי של הגרמ"מ אפשטיין וכן את הספר שערי ישר של הגרשש"ק ועבר על שניהם מכריכה לכריכה, ואחר כך כתב החזיר מכתב לחברו בחברון עם הגדרות ממצות לשיטת הלימוד של שני הספרים הנ"ל, וכאשר הגרי"ל חסמן ראה את המכתב התפעל מאד מהדברים.
האם מכתב זה קיים ופורסם בבמה כלשהי?

סוג הסיפורים שאינם ברורים

אני מקבל שהגריש"א
היה צדיק יותר מבני גילו בגיל 17
היה ידען יותר מבני גילו בגיל 17
היה מתמיד יותר מבני גילו בגיל 17

אבל היה למדן יותר מבני גילו? למדן יותר מהצורבים בני 17 דהיום?
ניתוח של הגריש"א בגיל 17 על הספר שערי יושר יש לו ערך ניתוחי יותר מ20 הטובים בפוניבז' וחברון של היום?

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ספטמבר 19, 2017 10:53 pm

ברור שכן. מסופקני אם הבנת את הסיפור, סביר להניח שאין אחד מ-20 הטובים בישיבות שהזכרת שיודע להגדיר גם בצורה לא כ"כ ממצה את שיטת הלימוד של אחד מהספרים הנ"ל. בשביל זה צריך: א. הבנה למדנית מעמיקה ושיטתית באופיה. ב. ראש גדול.

ובעיקר ההנחה, זה שלרשות כל צורב בן 17 עומדת היום "הטכנולוגיה הלמדנית המתקדמת", לא אומר שאכן יודעים להשתמש בה היטב. נהפוך הוא, ברמת הידיעות של בחורים בני 17 היום, מול אלו שהיו לרב אלישיב אז, דומה הדבר להשוואה (להבדיל בין טל"ט) בין ביל גייטס לנער בן טיפש-עשרה, ולגרוס שהאחרון מבין יותר טוב בטכנולוגיה/מחשבים בגלל העובדה שהוא יודע יותר טוב ממנו להשתמש ברשתות החברתיות או לשחק במשחקי וידאו מתוחכמים.

סליחה על המשל הלא-הולם לימים אלו ולאכסניה זו, אבל הייתי חייב להשתמש במשל שיובן ל"צורבים בני 17 דהיום ושלא היה מובן לרב אלישיב"...

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' ספטמבר 19, 2017 11:25 pm

קלונימוס הזקן כתב:ברור שכן. מסופקני אם הבנת את הסיפור, סביר להניח שאין אחד מ-20 הטובים בישיבות שהזכרת שיודע להגדיר גם בצורה לא כ"כ ממצה את שיטת הלימוד של אחד מהספרים הנ"ל. בשביל זה צריך: א. הבנה למדנית מעמיקה ושיטתית באופיה. ב. ראש גדול.

ובעיקר ההנחה, זה שלרשות כל צורב בן 17 עומדת היום "הטכנולוגיה הלמדנית המתקדמת", לא אומר שאכן יודעים להשתמש בה היטב. נהפוך הוא, ברמת הידיעות של בחורים בני 17 היום, מול אלו שהיו לרב אלישיב אז, דומה הדבר להשוואה (להבדיל בין טל"ט) בין ביל גייטס לנער בן טיפש-עשרה, ולגרוס שהאחרון מבין יותר טוב בטכנולוגיה/מחשבים בגלל העובדה שהוא יודע יותר טוב ממנו להשתמש ברשתות החברתיות או לשחק במשחקי וידאו מתוחכמים.

סליחה על המשל הלא-הולם לימים אלו ולאכסניה זו, אבל הייתי חייב להשתמש במשל שיובן ל"צורבים בני 17 דהיום ושלא היה מובן לרב אלישיב"...

הבחורים דהיום עוסקים הרבה בדברי השער"י, מסופקני כמה עסק בזה הגריש"א בבחרותו

פסקיו של הגריש"א מתבדרין בי מדרשא, אדרבא, הראה נא לנו פסק אחד שיש בו ניחוח ר' שמע'נדיק

זה מסוג הסיפורים שמעוררים תחושת אי נוחות, כמה גדול הוא אדם זה שכבר בגיל X Y כתב כך וכך ואמר עליו הגדול הזה והזה כך וכך
בעוד שמהיכרות עם כתביו המאוחרים של אותו אדם גדול אין הוא כלל בסיגנון המסויים הזה

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ספטמבר 19, 2017 11:33 pm

על ראשון ראשון:

א. לוואי יהי כדבריך שהבחורים היום עוסקים הרבה בשער"י. דומני שתתפלא לשמוע שרוב ככל "המתקדמים" כמעט ולא נוגעים בספר וסומכים על מה שמצוטט ממנו (כדי לפרוך אותו בדרך כלל).
ב. בסיפור המקורי הוא קיבל את הספר בהשאלה וקרא אותו פעם אחת, אז אין מקום לספק "כמה עסק בזה", מה שכן הסיפור מכיל את העובדה שפשט ידו בצלחות רבות.
ג. איך העלית מהסיפור שהוא קיבל על עצמו את הגישה שאותה ניתח, כי אם לא קיבל - לא אמור להיות פסק עם ניחוח כזה. זה מלבד העובדה שאני לא בטוח שאין פסק כזה, רבים מהפסקים ד'מתבדרין בבי מדרשא', כלל לא מזכירים את סברתו.
ד. שוב, הוא לא אמור לאמץ את הסגנון, אבל יכולת הניתוח היא זו שנשתבחה שם.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' ספטמבר 20, 2017 12:06 am

אי אפשר לקרוא שער"י בדרך שנפל לידו הספר ועבר עליו ו'ניתח' אותו
'ניתוח' כזה שווה כקליפת השום
הרב אלישיב היה מוכשר מאוד, הוא לא היה ר' עקיבא אייגר, וגם זה לא היה מספיק, לפחות לא בגיל 17
זה ספר שצריך ללמוד, והרבה
שמא לא יגעת בו מספיק

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ד' ספטמבר 20, 2017 12:10 am

בקיצור, אמור מעתה: זה מסוג הסיפורים שמעוררים בי אי נוחות, כי לא נראה לי שבאמת הוא היה כל כך גדול כמו התיאור.

זה באמת עניין להרגשה אישית, אבל לא טענות הביטול המנומקות כביכול שהבאת בתחילת הדברים. כעת עמדתך יותר ברורה לי. כתיבה וחתימה טובה.

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ד' ספטמבר 20, 2017 10:27 am

צורב מתחיל כתב:כמדומה שראיתי את המכתב מודפס בספר משוש דור ודור, וזה לא לחבירו אלא לדודו. (ראיתי רק פעם א' ואולי אני טועה)

נייתי מכתב ונראה!

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ד' ספטמבר 20, 2017 11:03 am

ציבור כתב:
צורב מתחיל כתב:כמדומה שראיתי את המכתב מודפס בספר משוש דור ודור, וזה לא לחבירו אלא לדודו. (ראיתי רק פעם א' ואולי אני טועה)

נייתי מכתב ונראה!

ומה אעשה שאין לי את הספר? (כשיש לי כסף לקנות ספרים אני קונה ספרים יותר קדושים)
בל"נ כשאהיה בבית מכרי שיש לו את הספר הנ"ל אבדוק ואעדכן.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 246 אורחים