מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רשימת ספרים ללא שם המחבר

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
כרמל בצקלונו

רשימת ספרים ללא שם המחבר

הודעהעל ידי כרמל בצקלונו » א' דצמבר 24, 2017 10:01 pm

בשנים האחרונות יוצאים לאור יותר ויותר ספרים, קונטרסים, מאמרים וכו' המופיעים בעילום שם מחברם (ניתן לצרף לרשימה גם שמות בדויים שזה אף יותר גרוע כיון שמדובר בגניבת דעת!). נניח לרגע את ההצדקה לכך (עניוות וכו'), מן הראוי לעשות רשימה מסודרת של ספרים אלו, ואפילו כאלו שכבר נודע שם מחברם, שכן ספר עלום שם מחברו, או שם המופיע בראשי תיבות שציבור מסויים יודע מיהו, ציבור אחר לא יודע במי המדובר. גילוי שם המחבר יועיל לנפשו בבא העת ששפתותיו ידובבו בקבר, וכן יועיל למען ידעו הדורות הבאים.
נערך לאחרונה על ידי כרמל בצקלונו ב ד' ינואר 10, 2018 7:19 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

ושא_נס

Re: רשימת ספרים ללא שם המחבר

הודעהעל ידי ושא_נס » א' דצמבר 24, 2017 10:25 pm

יוזמה מצויינת וברוכה, אלא שצריך שכל פתרון יגובה בהוכחות נצחות, שלא יהיה פתחון פה למערערים עתידיים.
וביותר מכך, אפילו במפעל הביבליוגרפיה העברית, שדייקנותו מן המפורסמות, לעתים כתבו שמות מחברים ופרטים נוספים בלא שציינו מקורם, ולהם זה היה ברור וידוע ואפשר אפילו מפי השמועה, וכעת לא ברור מה מקור המידע שם.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' דצמבר 24, 2017 11:09 pm

ספר בנין עולם (מוסר לבני ישיבות )חיברו כמדומה הרב אברהמי

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוקטובר 21, 2018 5:26 am

באשכול זה viewtopic.php?f=67&t=41867 פורסמה ההודעה הבאה מהרב שייף נפיק:
הרב תוכן פרסם כאן שמחפש את הספר ברית מנוחה עם פירוש רמ"מ משקלוב. מכיון שבספר מוזכר שזה קשור לרב בנימין וויס (שם בדוי) וחשבתי שאני מכיר אותו, אמרתי לרב תוכן שאדבר עם הרב בנימין הנ"ל. עברו כמה ימים ולא הצלחתי להגיע להנ"ל, ובספר כתוב שזה קשור לישיבת תורת חכם של הרב מורגנשטרן ואני עובר שם החלטתי שאלך לשם. שם אמרו שאין קשר לבנימין הנ"ל וזה בכלל מישהו אחר. והם הפנו אותי לאנשים שלא קשורים. כמעט שהתייאשתי, אלא שהרב תוכן אמר שזה קשור איך שהוא לכולל שבעיר העתיקה, מכיון שיש לי קרוב משפחה שהסתובב שנים אצל הרב יצחק שלמה זילברמן, אמרתי שאדבר איתו, התקשרתי אליו אם הוא מכיר וכו', התברר לא פחות ולא יותר שזה הוא בעצמו! הוא מהדיר הספר! בספר כתוב שהוא גר בירושלים וזה היה תיכף אחר חתונתו, הוא גר שם תקופה קצרה ומשם עבר לעיר רחוקה, ולכן לא תיארתי לעצמי שזה הוא! היו לו ב' עותקים אחרונים, שאחד מהם הוא נתן לידידנו הרב תוכן במתנה!
כמדומה שבלי שסברתי שזה בנימין וויס הנ"ל (שבאמת זה בכלל לא השם שלו אלא שטעיתי) לא היה מגיע הרב תוכן אל אותו אדם!

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוקטובר 21, 2018 5:41 am

שם בדוי זה מוזר וחשש לשקר,עילום שם זה רצון המחבר למה לפרסם את שמו? רצונו של אדם זה כבודו.
נערך לאחרונה על ידי עובדיה חן ב ו' אוקטובר 26, 2018 7:49 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוקטובר 21, 2018 5:59 am

עובדיה חן כתב:שם בדוי זה מוזר וחשש לשקר,עילום שם זה רצון המחבר למה לפרסם את שמן? רצונו של אדם זה כבודו.

בעיקרון אתה צודק, אז מדוע פרסם הנ"ל מה שנודע לו באופן פרטי?
בזמנו יצא לאור ספר בשם בלבבי בעילום שם המחבר. הספר עשה רעש ונחטף ויצא ספר נוסף בסדרה ועוד אחד ועוד אחד, יום אחד הופיע במונסי הודעה מקומית שהרב כך וכך מחבר הסדרא בלבבי ישא מדברותיו עם שמו המלא! האם כעת יש רשות לפרסם את שמו כאן?
בקיצור יש כל מיני מצבים ששם המחבר כבר ידוע, כמו מחבר עלי שור, ועוד כל מיני מצבים, אז יעשה כל אחד כחכמתו ויפרסם מה שנראה שכבר פקיע שמיה כיון שיש הרבה שעדיין לא יודעים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 21, 2018 12:20 pm

ישנו ספר מפורסם (עד עתה לא היה באוצר) והייתם קדושים על מצות עונה והמסתעף. יש בו חלק הלכתי שמצוטט אפילו באוצר הפוסקים. ס
הספר יצא בעילום שם ולכן לא ניתן היה להכניסו לאוצר
הקשתי את שמו באוצר ומצאתי את זהות מחברו ז"ל ומכאן נסללה הדרך.

ליכא מידי וגו'...

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » א' אוקטובר 21, 2018 2:38 pm

יש להוסיף ספר "אורה ושמחה" ק"ק, אשר כמה מרבני משפחת פאלאג'י כינוהו "לא נודע למי". אך ידוע מי המחבר. יעויין במפעל הביבליוגרפיה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 07, 2018 2:08 am

דעת הגרח"ק בענין כתיבת ספרים בעילום שם. מופיע בספר הספרים
קבצים מצורפים
ספר בעילום שם.jpg
ספר בעילום שם.jpg (74.76 KiB) נצפה 3497 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' דצמבר 16, 2018 4:21 am

עובדיה חן כתב:שם בדוי זה מוזר וחשש לשקר,עילום שם זה רצון המחבר למה לפרסם את שמו? רצונו של אדם זה כבודו.

מצאתי זאת באשכול זה: viewtopic.php?f=7&t=8572&hilit=%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%91%D7%A2%D7%A6%D7%AA%D7%9A&start=40#p76632
ישראל הר כסף כתב:את ה'בלבבי משכן אבנה' חיבר הרב איתמר שוורץ שליט"א. עוסק בקשר עם הקב"ה והדבקות בו. בסגנון פנימיות התורה בצורה מעובדת קצת.
את הספר 'בעצתך תנחיני' כתב הרב ישראל בוצ'קובסקי שליט"א. עוסק בקושי של הרבה אברכים במציאת סיפוק בעבודת ה' ובהרגשת התקדמות ועליה שחסרה לרבים. וגם או בעיקר- בלחץ הנפשי סביב עבודת ה'.
את הספר פלס מעגל רגלך כתבנו לעיל מי חיבר ועוסק באותם הענינים.
בהצלחה.
אם אין לך בעיה אתה לא נורמלי...
אשריך ואשרי חלקך- תחזור לבית מדרש ואל תתעסק בכגון דא.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' דצמבר 16, 2018 8:14 am

פעמים בשעת קטלוג כאשר ספר מופיע בעילום שם, ולי שם המחבר ידוע בידע אישי, אני מתלבט אם מן הראוי לכתוב זאת בקטלוג או שמא רצונו של המחבר להישאר בעילום שם. כיוצא בזה, פעם אחת הגיע אלי ספר שעסק בקבוצה מסוימת בעלת גוון חסידי, לבקשת בני הקבוצה העלים מחבר הספר [שבא מתחום מדעי החברה] את שמה, אלא שאני זיהיתי אחרי כמה שורות באיזו קבוצה מדובר [זוהי קבוצה ייחודית מאד, כמה מחבריה התגוררו בסמוך לישיבה"ק ולמכירים אותה קל מאד לזהות שמדובר בה], בכל זאת נמנעתי מלציין זאת בקטלוג, כך גם נהגתי בדיסרטציה שעסקה ביחסים החברתיים בקיבוץ מסוים בלא להזכיר את שמו למרות שלפי התמונות והרמזים הדקים כקורת בית הבד שנכללו בה ניתן לזהות בנקל באיזה קיבוץ מדובר. האם ישנם הסוברים שיש לנהוג בצורה שונה?

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » א' דצמבר 16, 2018 8:31 am

זאב ערבות כתב:
ישראל הר כסף כתב:את ה'בלבבי משכן אבנה' חיבר הרב איתמר שוורץ שליט"א. עוסק בקשר עם הקב"ה והדבקות בו. בסגנון פנימיות התורה בצורה מעובדת קצת.
את הספר 'בעצתך תנחיני' כתב הרב יעקב בוצ'קובסקי שליט"א. עוסק בקושי של הרבה אברכים במציאת סיפוק בעבודת ה' ובהרגשת התקדמות ועליה שחסרה לרבים. וגם או בעיקר- בלחץ הנפשי סביב עבודת ה'.
את הספר פלס מעגל רגלך כתבנו לעיל מי חיבר ועוסק באותם הענינים.
בהצלחה.
אם אין לך בעיה אתה לא נורמלי...
אשריך ואשרי חלקך- תחזור לבית מדרש ואל תתעסק בכגון דא.

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » א' דצמבר 16, 2018 8:16 pm

אני לא יודע אם מותר לספר,
אבל מאד מסקרן אותי מי חיבר את הארחותיך למדני
מסתמא דיברו על זה כאן בפורום בעבר

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » א' דצמבר 16, 2018 10:14 pm

זאב ערבות כתב:דעת הגרח"ק בענין כתיבת ספרים בעילום שם. מופיע בספר הספרים

זכורני (אני כמעט בטוח בזה, אך אין לי זמן לחפש) שבנו של רבינו הח"ח בספרו החשוב על אביו, סיפר שגם לאביו הייתה התלבטות שלא לרשום את שמו, ולבסוף כתבו כדי שידעו למי לפנות ולהעיר וכו'. [כך בערך].

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 216 אורחים