מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הודעה לנפטר על פטירתו הקרובה?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חד ברנש

הודעה לנפטר על פטירתו הקרובה?

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' נובמבר 07, 2018 10:51 am

האם נזכר במקורות, שקודם הפטירה מודיעים ל'מועמד' (או לנשמתו, מזלו וכיוצ"ב) שהוא הולך למות?

בריושמא

Re: הודעה לנפטר על פטירתו הקרובה?

הודעהעל ידי בריושמא » ד' נובמבר 07, 2018 11:01 am

האם היה להם מוניטור שידע להודיע את ההודעה העצובה והמצמררת?

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' נובמבר 07, 2018 11:03 am

חד ברנש כתב:האם נזכר במקורות, שקודם הפטירה מודיעים ל'מועמד' (או לנשמתו, מזלו וכיוצ"ב) שהוא הולך למות?

האם כוונתך מלבד האמונה העתיקה בדבר הצל או הצלם של ל' יום קודם הפטירה?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 07, 2018 11:03 am

מסתמא ראוי להודיע כדי שיעשה תשובה לפני פטירתו (אם תהיה ושמא תועיל תשובתו).

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' נובמבר 07, 2018 11:19 am

עניין הצלם היורד שלושים יום קודם לפטירה נזכר בזוהר,
אבל השאלה היא, האם הנפטר עצמו מרגיש זאת בעצמו?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 07, 2018 11:30 am

יש מעשים גם בדורינו שאנשים מסויימים הרגישו. בפרט צדיקים.

(זכור לי מקרה לפני כ - 30 שנה, על בחור ישיבה שכתב מכתב שהוא יודע שהולך למות,
איני זוכר בדיוק את הפרטים).

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ד' נובמבר 07, 2018 12:14 pm

יאיר כתב:יש מעשים גם בדורינו שאנשים מסויימים הרגישו. בפרט צדיקים.

(זכור לי מקרה לפני כ - 30 שנה, על בחור ישיבה שכתב מכתב שהוא יודע שהולך למות,
איני זוכר בדיוק את הפרטים).

ראה = הקדוש יוסף דב ויסמן הי"ד.
viewtopic.php?f=7&t=38342#p429819

ואעתיק מהקונטרס בני יחידי אשר אהבתי - מה שכבתב אביו שם בשם האוה"ח:
"והוא פלאי..."
בני הק' נהרג על קידוש השם, ע"י מחבלים, זדים ארורים ימ"ש, בפיצוץ אוטובוס בירושלים עיה"ק, ברח' צפניה, בליל ח' אדר א' תשל"ח.
לבני זצוק"ל היה "גילוי" מן השמים, על מותו הקרוב.
אני משתמש במילה "גילוי" אם כי דרך ה"גילוי" הזה וצורתו, אינם ידועים לי, ואינם ידועים כנראה לאיש, את הסוד הזה לקח אתו בני הק' אלי קבר, ולא נדע אותו אלא בתחיית המתים.
על עצם ה"גילוי", נודע מצוואתו, אשר נתגלתה למעלה משלושה חדשים לאחר מותו. הצוואה נמצאה בישיבה, בכרית שמראשותיו, במיטה בה ישן בני. כאשר המיטה נמסרה כמה חדשים לאחר מות לתלמיד אחר, יבל"ח, והתלמיד האחר שכב לישון, הוא הרגיש רשרוש של ניירות בכרית. הוא פתח את רוכסנה, ומצא בה שתי מעטפות. עליהן כתוב "בחדר"ג". (כידוע, זהו סימון ל"חרם דרנו גרשום", שהטיל איסור בחרם על מי שפותח וקורא מכתבו של אחר, בלי רשותו). על כל מעטפה היתה רשומה גם כתובת: על אחת "למשפחתי", על השניה שמותיהם של שניים מראשי הישיבה. משנפתחה המעטפה השנייה, התברר כי היא מכילה מכתב לראשי הישיבה, בו הביע בני הק' את רצונו האחרון בענינים שונים, ואילו במעטפה הראשונה נמצאה "צוואה" למשפחה.
שני המסמכים הכתובים בכתב ידו והחתומים ע"י בני זצוק"ל, נושאים את התאריך מוצש"ק בא, וזהו בדיוק שלושים יום לפני מותו.
הדברים תואמים בדיוק נפלא את דברי בעל "אור החיים" הק', על הפסוק "ויקרבו ימי ישראל למות" שבפרשת ויחי (בראשית מ"ז, כ"ט), המסתמך על ספר הזוהר הק', לפיהם יכול אדם לחוש את בוא מותו, שלושים יום לפני המות. והאוה"ח הק' מוסיף: "והגם כי ידיעה זו משוללת מבני אדם, הצדיקים מרגישים ויודעים" וכו'.
המכתב אל ראשי הישיבה, מתחיל בקטע:
"מאחר ואין אדם יודע יום מותו, ולפעמים מזכים אדם בהרגשה כאילו הולך למות, כדי שיעשה תשובה מיראה (ולא מרוממות), אולי זיכני ה' קצת (הההדגשה במקור), והריני כותב בזאת רצוני".
עצם כתיבת צוואה ע"י אדם בריא וצעיר, שטרם מלאו לו עשרים וחמש שנים, שאינו מתכונן לצאת ח"ו לחזית, או אפילו לנסיעה רחוקה הכרוכה בסיכונים, בודאי שאיננה תופעה רגילה.
בהמשך המכתב, באחד הקטעים כותב בני הק': "בידעי כי יתכן ובקרוב אהי' לפני בי"ד של מעלה" וכו'.
הוא מדגיש במכתבו: "כתבתי זאת בדעה צלולה וברורה", והדגשה זו מופיעה גם בצוואה למשפחה. המתחילה במלים: "הריני כותב דברי, מתוך שיקול דעת בריא ובדעה צלולה". על עצם התוכן של שתי הצוואות, עוד אחזור להלן. כאן אוסיף רק שבצוואה למשפחה, כותב בני על מותו הקרוב כעל דבר שאינו מוטל בספק, כאילו ספרי חיים וספרי מתים נפתחו בפניו, והוא יודע ש"אין אחרי מעשה בי"ד כלום".
כאמור, מכתיבת הצוואות ועד יום מותו עברו שלושים יום, במשך שלושים יום אלה, נשא בני בלבו את סודו המחריד בגבורה נפשית מדהימה, ולא גילה אותו לאיש. הוא המשיך לנהל כלפי חוץ את אורח חייו, כאילו לא קרה שום דבר, ולא ידוע לו שום דבר. מנין שאב בני הק' את הגבורה הנפשית הזאת, את כח המעצור העילאי הזה? בוודאי מאמונתו האיתנה והטהורה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 07, 2018 12:39 pm

בצעירותי היה רב מסויים שנפטר בצעירותו והתלמידים דברו על כך שהיו סימנים לכך שהרגיש בזה שעומד להסתלק וראש הישיבה (יבל"א, שהיה חברו הקרוב של הרב המנוח) אמר שמאידך היו סימנים שהוא כן תכנן את המשך החיים ומכאן שלא ידע מזה. לכן הוא סבר שכנראה הנשמה מרגישה במשהו אבל זו לא ידיעה מבוררת. יתכן כפי שכתבו לעיל שהדבר תלוי בדרגה הרוחנית של האדם

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' נובמבר 07, 2018 12:52 pm

ש"ב שנפטר בבחרותו בתאונת דרכים מחרידה, אמר לי כשבוע לפני פטירתו, שהוא מאוד מפחד אם הוא יעבור את החודש הקרוב.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' נובמבר 07, 2018 2:42 pm

כשהייתי בישיבה בא אלי בחור אחד ואמר לי: "מה ברחת לנו אז בכינרת, אה?" (זה היה בסביבות אדר וכוונתו היתה על הקעמפ האחרון שהיה חצי שנה קודם).
אחרי פחות משבועיים הוא טבע למוות בכינרת.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' נובמבר 07, 2018 4:36 pm

אני מבקש מקורות (מוסמכים). לא סיפורים.
לסיפורים יש פורום מיוחד, איכשר דרא!, ולא לערבב מין בשאינו מינו.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 07, 2018 6:10 pm

אור החיים בראשית מז פס' כט "ויקרבו ימי ישראל למות" ומנין ידע ויש לומר כי הרגיש מהדברים אשר יארעו לאדם קודם מותו, על דרך אומרם ז"ל בספר הזוהר [בשם ר"י] (ח"א ריז:) כי שלשים יום קודם מותו מעבירין ממנו הצלם, ומעשה הובא שם שראה רשב"י רבי יצחק שעבר צלמו ממנו, והגם כי ידיעה זו מושללת מבני אדם, הצדיקים מרגישים ויודעים כל דבר רוחני

הובא כבר לעיל בציטוט viewtopic.php?p=498840#p498840

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' נובמבר 07, 2018 8:00 pm

אמנם ביקשו לא להסיט לכיוון של סיפורים, אך קשה לי שלא לכתוב את הסיפור הבא, שקיבלתי ממקור ראשון:
יהודי חלם חלום שערבים יורים בו יריה קטלנית. התעורר, נרדם, וחלם שוב.
בבוקר הוא נזכר במאמר הגמרא שחלום שחלם פעמיים - קרוב להתקיים, וחשש לנפשו, ועשה כמה ענינים לבטל את רוע הגזירה, וביניהם כתב צוואה.
מאז עברו כ10 שנים, והוא חי לאויוש"ט, בלי שום מקרה שמישהו ניסה לפגוע בו וכדו'.

ייתכן שהחלום היה אמיתי, אבל הוא הצליח לבטל את רוע הגזירה, וייתכן שהחלום היה כולו שקר, וב"ה שהצליח להתעורר מזה לדברים טובים...

עכ"פ הבאתי את הסיפור כאפשרות מענה לשאלה "איך אנשים ידעו שהם הולכים למות".

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' נובמבר 07, 2018 8:13 pm

עזריאל ברגר כתב:יהודי חלם חלום שערבים יורים בו יריה קטלנית. התעורר, נרדם, וחלם שוב.
בבוקר הוא נזכר במאמר הגמרא שחלום שחלם פעמיים - קרוב להתקיים, וחשש לנפשו, ועשה כמה ענינים לבטל את רוע הגזירה, וביניהם כתב צוואה.

מזכיר את הרבי זי"ע שקילל מטוס שנסע בשבת שיפול, ולאחר הפצרת הגבאי על תינוקות שנשבו, נאות הרבי לבטל את הגזרה, וכך הווה, ויהי לפלא.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' נובמבר 07, 2018 8:28 pm

פלגינן כתב:
עזריאל ברגר כתב:יהודי חלם חלום שערבים יורים בו יריה קטלנית. התעורר, נרדם, וחלם שוב.

מזכיר את הרבי זי"ע שקילל מטוס שנסע בשבת שיפול, ולאחר הפצרת הגבאי על תינוקות שנשבו, נאות הרבי לבטל את הגזרה, וכך הווה, ויהי לפלא.

במקרה שסיפרתי - הסיפור אמיתי, ואין לנו אפשרות לדעת אם החלום היה אמיתי וכו'.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' נובמבר 07, 2018 9:56 pm

באשכול פסימי זה ראוי לתבל במילתא דבדיחותא.

גאון וצדיק אחד (כמדומני בעל התורת חסד) הרגיש מה שהרגיש, ואמר למשמשו - שכרגיל בכגון דא לא היה חכם גדול - לאסוף מנין של אנשים שיהיו נוכחים בעת יציאת הנשמה. כשנתקבץ המנין פנה המשמש להרב וזירזו: נו, רבי... יש כבר מנין...

בברכה לחיים טובים, לילה טוב וחלומות נעימים!

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ד' נובמבר 07, 2018 11:01 pm

קהלת פרק ט פסוק יב
כִּ֡י גַּם֩ לֹֽא־יֵדַ֨ע הָאָדָ֜ם אֶת־עִתּ֗וֹ כַּדָּגִים֙ שֶׁנֶּֽאֱחָזִים֙ בִּמְצוֹדָ֣ה רָעָ֔ה וְכַ֨צִּפֳּרִ֔ים הָאֲחֻז֖וֹת בַּפָּ֑ח כָּהֵ֗ם יֽוּקָשִׁים֙ בְּנֵ֣י הָֽאָדָ֔ם לְעֵ֣ת רָעָ֔ה כְּשֶׁתִּפּ֥וֹל עֲלֵיהֶ֖ם פִּתְאֹֽם:

שבת ל.
דאמר רב יהודה אמר רב מאי דכתיב הודיעני ה' קצי ומדת ימי מה היא אדעה מה חדל אני אמר דוד לפני הקדוש ברוך הוא רבונו של עולם הודיעני ה' קצי אמר לו גזרה היא מלפני שאין מודיעין קצו של בשר ודם ומדת ימי מה היא גזרה היא מלפני שאין מודיעין מדת ימיו של אדם
ועי' בדף על הדף שם.

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ד' נובמבר 07, 2018 11:15 pm

בכל זאת עוד סיפור אחד מתוך הספר 'כיפה סרוגה נשק בהצלב' (ספרי חמד תשע"ח) עמ' 71-72, בפרק על אוריאל פרץ הי"ד אחיו הגדול של אלירז פרץ הי"ד:
בחופשה האחרונה שלפני הכניסה ללבנון הוא התקשר לחבר קרוב, וביקש להיפגש איתו. השיחה לא הייתה קלה. 'אני הולך למות בלבנון' אמר. 'מה?' שאל החבר הנדהם. 'אני הולך למות בקו הזה. אני מרגיש את זה. מלבנון אני לא יורד'. 'אם זו התחושה שלך, אם אתה מרגיש שאתה לא יורד, אז אל תעלה! למה אתה עולה ללבנון'? הקשה החבר. 'כי שכנעתי את החיילים שלי שחייבים לעלות ללבנון, וגם את עצמי. אנו מגינים על עם ישראל'...
...בדרך על ציר התנועה למקום המארב טיפס על סלע שבלט בשטח, גם כדי לבחון את המשך התנועה על הציר וגם כדי לבחון את תנועת אנשיו ולבדוק אם הם מקפידים לנוע ברווחים הנכונים. סמל המחלקה שלו, תומר, היה במרחק כמה מטרים ממנו, ואוריאל לחש לו: 'תומר, אם תתקרב אלי הלילה תמות אתי!' הוא לא הספיק לסיים את המשפט וכמה מטעני צד שהוטמנו והוסוו למרגלות הסלע שעליו עמד התפוצצו. אוריאל נהרג במקום...

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' נובמבר 08, 2018 11:14 pm

ב'עלים לתרופה' של השבוע - תולדות, מביאים מדרשות חת"ס על ענין זה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 253 אורחים