מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אבן הטועין ואבן הטועים - על פריטים המוצעים למכירה בבתי המכירות הפומביות וטיבם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
נופל וקם

אבן הטועין ואבן הטועים - על פריטים המוצעים למכירה בבתי המכירות הפומביות וטיבם

הודעהעל ידי נופל וקם » ג' מאי 07, 2019 4:16 pm

עודכנה כותרת. אי"ס.

שלום רב לחברי הפורום היקרים.
רציתי להפנות את תשומת ליבכם למכירה פומבית שתערך ביום שני הבא ח' אייר, המכירה היא של בית המכירות הפומביות "מורשת".
במכירה ישנם כמה וכמה ספרים ופריטים מעניינים ביותר. בין השאר תימכר שם תגלית היסטורית חשובה ביותר ממש אור חדש בעולם ההלכה!
מדובר בספר שולחן ערוך חלק אבהע"ז עם הערותיו והגהותיו של הסמ"ע שלא נדפסו מעולם!
כמו כן ימכרו שם עוד כמה פריטים היסטוריים ומרגשים ביותר כמו: הקמע של הרה"ק ר' שייעלע מקרעסטיר זצוק"ל (שהשבוע חל היארצייט שלו!), הקאפעטע של האדמו"ר איציקל מפשעווארסק זצוק"ל, ועוד הרבה ספרים נדירים ופריטים נדירים מהשואה ועוד...

נראה לי יהיה מעניין ומחכים מאוד אם חברי הפורום דנן יוכלו להוסיף מידיעותיהם הרחבות עוד מידע מעניין על פריטים שנמצאים במכירה (וכמובן שגם יוכלו להחכים מהדברים המפורטים על הפריטים במכירה) שכידוע וכנהוג במכירות פומביות חלק ניכר מהפריטים מופיעים לזמן קצר ואז נעלמים אחרי שמישהו קונה אותם ומי יודע מתי יבוא לידנו שוב ואם כן זו ההזדמנות לראות ולהחכים (ואף לקנות!).

כמו כן כל חברי הפורום היקרים מוזמנים למכירה עצמה שתערך במרכז אחים בבני ברק (בנין מכבי) ביום שני ח' אייר , 13.5.19 בשעה 19:00. כמו כן ניתן לבוא לראות את הפריטים ולהתרשם בתצוגה במשרד ברחוב הרב קוק 10 בני ברק.

הקישור לקטלוג באתר בידספיריט - https://il.bidspirit.com/ui/catalog/auc ... /1?lang=he

כרמי שלי

Re: תגלית היסטורית בעולם ההלכה במורשת מכירות פומביות.

הודעהעל ידי כרמי שלי » ג' מאי 07, 2019 4:34 pm

נופל וקם כתב: . . בין השאר תימכר שם תגלית היסטורית חשובה ביותר ממש אור חדש בעולם ההלכה!
מדובר בספר שולחן ערוך חלק אבהע"ז עם הערותיו והגהותיו של הסמ"ע שלא נדפסו מעולם!

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 46#p540846

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' מאי 07, 2019 4:42 pm

שאלה של צעיר חסר הבנה:
לאחר המכירה תהיה דרך לדעת מי הוא הרוכש על מנת ליצור איתו קשר, או שקיימת במה מסויימת שניתן להציע למוכר הצעה שאם תיראה לו יוכל ליצור קשר חזרה?

ממזרח שמש

הודעהעל ידי ממזרח שמש » ג' מאי 07, 2019 6:46 pm

כתב יד הגאון רבי שלמה קלוגר נדפס כבר?

זרע הארץ

הודעהעל ידי זרע הארץ » ג' מאי 07, 2019 10:12 pm

האם מדובר בהגהות בעלת משמעות הלכתית?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מאי 07, 2019 10:18 pm

למיטב ידיעתי הזיהוי של ההגהות עם הסמ"ע מפוקפק בלשון המעטה.
מובן מאליו שלא הייתי כותב דבר כזה לולי שהערעור מבוסס מאד. וג"ז בלשון צנועה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מאי 07, 2019 10:45 pm

הנה כתב ידו של הסמ"ע בהסכמתו לסידור רש"ס.

IMG-20190507-WA0208.jpg
IMG-20190507-WA0208.jpg (408.1 KiB) נצפה 13443 פעמים

והנה כתב יד של הרב המגיה

030.jpg
030.jpg (235.68 KiB) נצפה 13353 פעמים

ולא קרב זא"ז כלל וכלל.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ג' מאי 07, 2019 11:30 pm

איש_ספר כתב:למיטב ידיעתי הזיהוי של ההגהות עם הסמ"ע מפוקפק בלשון המעטה.
מובן מאליו שלא הייתי כותב דבר כזה לולי שהערעור מבוסס מאד. וג"ז בלשון צנועה.

מתוך תיאור הפריט בקטלוג:
מצורף אישור מומחה של הרב שמעון שווארץ.

כרכי השולחן ערוך שלפנינו היו ספונים שנים ארוכות מאד ולא נודע מי כתב את ההערות הרבות שנמצאו בו, הם התגלגלו לידיו של החוקר הרה"ח ר' שמואל זנוויל כהנא ז"ל, בסבלנות אין קץ עבר על כל ההערות וההגהות רשם אותם בכתב, כרך את הספרים בכריכה חדשה ולאחר מספר שנים של השוואות כתבי יד הגיע למסקנה כי אכן מדובר בכתב ידו של הסמ"ע הק'. וכך הוא מציין במסמכים הנלווים: "עדות הראשונה על אמיתות הערות הסמ"ע, ה"עיין בביאורי" הנמצאות בחלק אבן העזר אין להם על מה שיסמוכו אם לא היה החלק חושן המשפט עם עשרות "עיין בביאורי" הנמצאות בתחום ובתוך הסמ"ע בחלק החושן משפט". הרב כהנא לא חסך מזמנו וצירף הוכחות כתובות עם סימוכין לדברי רבינו בספרו על חושן משפט וכך הוא מוסיף וכותב: "בכל מקום שנמצא איזה הערה או עיין בביאורי נמצא העניין בסמ"ע וכולם באותו סגנון ולשון, עשרות פעם". בשונה מכתבי יד חשובים ורבים אחרים בהם סחר בימי חייו, הרב כהנא ייחס חשיבות רבה מאד לאוצר שהתגלגל לידו ואף כתב בשער הספר: "אם השם יתן כח אני אעזור לו לגמור את השו"ע חושן משפט ואבן העזר", בשנותיו אחרונות עסק בדבקות במחקר זה שראה בו היגלות נגלות אור עולם, לצערנו לא זכה לראות בחייו את המפעל רואה אור עולם.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ג' מאי 07, 2019 11:39 pm

.
נערך לאחרונה על ידי נופל וקם ב ד' מאי 06, 2020 11:18 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מאי 07, 2019 11:42 pm

מי זה החוקר הרה"ח ר' שמואל זנוויל כהנא ז"ל? אני מאד מאד רוצה לקוות שלא מדובר בשז"ך ז"ל

הראיות שהובאו כאן - במידה והן נכונות - מדברות על זיהוי תוכן ההגהות כהגהות הסמ"ע ולא על כותבן.
ככל שכתב ידו של הסמ"ע יוצא ממקום אחר - והוא יוצא ממקום שהובא ועוד - יש להשוות את כתב ההגהות לאותו כתב. זו הדרך ואין בלתה.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ג' מאי 07, 2019 11:43 pm

ממזרח שמש כתב:כתב יד הגאון רבי שלמה קלוגר נדפס כבר?

איני יודע. אך תוכל לבדוק זאת נראה לי די בקלות ע"י אוצר החכמה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מאי 07, 2019 11:43 pm

נופל וקם כתב:הראי"ס היקר איני יודע מה אתה שח, אם רצונך לטעון טענות של ממש אנא טען, אך אם אינך מפרש דבריך הרי אתה כהולך רכיל ומוציא לעז (סליחה ומחילה על הלשון החריפה).

ועכשיו לגופם של דברים: דוקא מקטע הצילום שהראי"ס העלה נראה ברור ללא צל של ספק לכל בר בי רב דחד יומא שכתב היד הוא אכן של הסמ"ע! (שימו לב בעיקר לדמיון בצורת האותיות ג' ו- ע'.)
.

אדרבה !

הצג נא קטע מלא מהגהות השו"ע לצד התמונה שהעליתי ותן לצופים להחליט אם יש דמיון.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ג' מאי 07, 2019 11:46 pm

ארזי הלבנון כתב:שאלה של צעיר חסר הבנה:
לאחר המכירה תהיה דרך לדעת מי הוא הרוכש על מנת ליצור איתו קשר, או שקיימת במה מסויימת שניתן להציע למוכר הצעה שאם תיראה לו יוכל ליצור קשר חזרה?

בודאי שאין דרך לדעת אחרי המכירה מי הוא הרוכש, אסור לבית המכירות בשום אופן למסור על כך מידע!
הדרך היחידה להציע הצעות כלשהן היא אך ורק דרך בית המכירות.

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ג' מאי 07, 2019 11:48 pm

האיך זה ברי אם הכתב לא דומה ?????
"והמומחה " ר' שמעון שוורץ במכתבו כותב שאין ידוע לו כת"י מהסמ"ע ועל סמך זה כותב . זה מומחה ?
נערך לאחרונה על ידי מהעבר ב ג' מאי 07, 2019 11:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ג' מאי 07, 2019 11:49 pm

איש_ספר כתב:
נופל וקם כתב:הראי"ס היקר איני יודע מה אתה שח, אם רצונך לטעון טענות של ממש אנא טען, אך אם אינך מפרש דבריך הרי אתה כהולך רכיל ומוציא לעז (סליחה ומחילה על הלשון החריפה).

ועכשיו לגופם של דברים: דוקא מקטע הצילום שהראי"ס העלה נראה ברור ללא צל של ספק לכל בר בי רב דחד יומא שכתב היד הוא אכן של הסמ"ע! (שימו לב בעיקר לדמיון בצורת האותיות ג' ו- ע'.)
.

אדרבה !

הצג נא קטע מלא מהגהות השו"ע לצד התמונה שהעליתי ותן לצופים להחליט אם יש דמיון.

אין לי צורך לעשות זאת, כל אחד יכול לעשות זאת בקלות במחשבו, פשוט לפתוח במקביל את התמונות בבידספיריט.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מאי 07, 2019 11:50 pm

אם אפשר למלא את בקשתי הצנועה ולגלות לי הק' מי הוא החוקר הרה"ח ר' שמואל זנוויל כהנא ז"ל

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ג' מאי 07, 2019 11:58 pm

איש_ספר כתב:מי זה החוקר הרה"ח ר' שמואל זנוויל כהנא ז"ל? אני מאד מאד רוצה לקוות שלא מדובר בשז"ך ז"ל

הראיות שהובאו כאן - במידה והן נכונות - מדברות על זיהוי תוכן ההגהות כהגהות הסמ"ע ולא על כותבן.
ככל שכתב ידו של הסמ"ע יוצא ממקום אחר - והוא יוצא ממקום שהובא ועוד - יש להשוות את כתב ההגהות לאותו כתב. זו הדרך ואין בלתה.

תנוח דעתך לא מדובר בשז"ך ז"ל.

על איזה "מקום שהובא ועוד" אתה מדבר?

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 12:01 am

איש_ספר כתב:אם אפשר למלא את בקשתי הצנועה ולגלות לי הק' מי הוא החוקר הרה"ח ר' שמואל זנוויל כהנא ז"ל

אף אני איני יודע עליו יותר מדי, חוץ מזה שאנשים כשרים ומביני עניין העידו לי עליו שהוא בר סמכא, רק אני יודע שהוא היה מתגורר בקרית ספר (אאל"ט).
בכל אופן אשתדל לברר זאת מחר ביתר בירור ולהודיעך.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 12:07 am

.
נערך לאחרונה על ידי נופל וקם ב ד' מאי 06, 2020 11:33 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' מאי 08, 2019 12:16 am

תסתכל על האות "ע" האם נראים דומין? בעיני לא

נפש החיים

הודעהעל ידי נפש החיים » ד' מאי 08, 2019 12:16 am

במחכ"ת ואולי כספו של בעל ההגהות במכירת מורשת .
מצ"ב עוד צילום של כתב יד קדשו של בעל הסמ"ע והוא מחדושיו על המרדכי אשר שוכן כבוד בביהמ"ל ניו יורק .
והנה בא הרוג ברגליו שמגחיך את כל הסברות כרס הנ"ל
כתב יד קדשו של הסמע.jpg
כתב יד קדשו של הסמע.jpg (1.12 MiB) נצפה 13291 פעמים
וכל מי שעדיין מתעקש לחשוב שיש כאן דמיון בכתב פשוט אינו מכיר כתבי יד מתקופות ה'שין וה'תיו (וזה עוד בגדר לימד זכות כי לאחרונה נפרץ הסכר ומתגלים כל מיני הגהות מגדולי ומצוקי ארץ לא פחות מב"ח ,מהרש"ל, אור החיים הק' וכל זה על סמך סברות ודמיון של אות עין או גימל - שערוריה!).

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 12:16 am

נופל וקם כתב:
איש_ספר כתב:מי זה החוקר הרה"ח ר' שמואל זנוויל כהנא ז"ל? אני מאד מאד רוצה לקוות שלא מדובר בשז"ך ז"ל

תנוח דעתך לא מדובר בשז"ך ז"ל.

על איזה "מקום שהובא ועוד" אתה מדבר?

כמובן, עכשיו נפל לי האסימון שהתכוונת לצילום הכת"י שהעלת, וכנראה זה היה נראה מגוחך מה בדיוק לא הבנתי בכל אופן כנראה בגלל שאני טרוד במקביל בעוד עניינים נעלם ממני כוונת דבריך הפשוטים ועל כך סליחה.
ועכשיו שהבנתי אוכל להשיבך שבהחלט כפי שידוע לי בבירור כתה"י הושווה לצילומי כת"י הסמ"ע ואדרבה גם לפי השוואה זו נקבע הזיהוי!

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ד' מאי 08, 2019 12:18 am

כל מי שמכיר את הכתב מאותה תקופה רואה מיד שאין קשר
הב' היותר מרובע בהגהות מאשר במכתב
הנון הגדול בהגהות מול הנון הקטן יותר
העין שחוזר
הפ' בהגהות עם נקודה ובמכתב זה פס

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ד' מאי 08, 2019 12:32 am

מהעבר למה זה תתעבר על ריב לא לך!?

ריב לא לי ???
להחליט על הגהות מא' ממוסרי התורה ללא האחריות והזהירות הנדרשת מהחלטה כזה גורלית
בלי אפי' לבדוק אם יש דמיון לכת"י
בשביל כסף ?? זה פשע

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' מאי 08, 2019 12:55 am

אם מה שמציין הסמ"ע 'בביאורי' זה נמצא בכת"י, אזי אשאל, אולי זה כת"י מעתיק?
[ובעיני, הכת"י של ההסכמה וכת"י ההגהות דומים מאוד, וסביר שנכתבו ע"י אדם אחד, אך במרחק של תקופות ביניהם]
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' מאי 08, 2019 12:59 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נפש החיים

הודעהעל ידי נפש החיים » ד' מאי 08, 2019 12:59 am

מתגובתך ניכר שגם אם יבוא בעל הסמ"ע עצמו ויכחישך תסרב לקבל את הדין כי הרי ממונו גבך .

וז"ל ר' שמעון שוורץ כפי שפורסם באתר המכירה " לפי הנראה והדעת נותנת שהוא כתיבת ידי הסמ"ע זלל"ה בעצמו מפני שרובם של הערות אלו וכו " והנה אחר הלימוד זכות ברור שנתעלמה ממנו קיום הכתבים הנ"ל שהרי אילו ידע על קיומם היה צריך בראש ובראשונה להביא ראיה מדמיון הכתב (אם זה חד משמעי) ורק אח"כ להביא ראיות גם מהתוכן . וכך נוהג הרב שוורץ בעצמו באישורים אחרים ,שכותב להדיא שהוא מאשר קודם כל כי הכתב דומה וכו - ואילו לפנינו רק אישר מדין הדעת נותנת . והאמת שכל מי שסומך על הרב שוורץ אשר רבים זכויותיו מניח מעותיו על קרן צבי כי כבר פקע שמייהו כזקן ששכח ... ומכשיל את הרבים באונס .וכבר רבו האישורים שכתב לעת זקנותו שהצנעה יפה להם ולאו עכברא גנב אלא השואלים שדוחקים באדם זקן וחלש להוציא אישורים כלבבם.

וכן המקום לבקש ממנהלי הפורום לפתוח אשכול מיוחד לנושא חשוב זה . דהיינו אימות וזיהוי כתבי יד - בו יוכלו לשאול ,להשוות ,ולהעמיד למבחן כל כתב יד או הגהות מרב פלוני (ידוע)או מרב אלמוני (לא ידוע) ויתבררו הדברים לעיני כל .

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 1:53 am

.
נערך לאחרונה על ידי נופל וקם ב ד' מאי 06, 2020 11:38 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 2:01 am

.
נערך לאחרונה על ידי נופל וקם ב ד' מאי 06, 2020 11:39 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' מאי 08, 2019 6:25 am

בס"ד

באשכול סמוך כתבתי: "כעת כשעלעלתי בש"ע מהדורת מכון ירושלם לצורך הענין הנ"ל, ראיתי בח"א של או"ח מזכירים הגהות הסמ"ע שהגיעו לידיהם בגליונות ש"ע כ"י. ולא כותבים מאיפה הגיעו לידיהם. וכמעט ודאי בס"ד יודע אני באיזה עותק מדובר ומאיזה מקור הגיע אליהם".

לצערי כשראיתי הספר הנ"ל לא היה בידי פנאי לצלמו, ואיני יכול להעלות כעת תמונות מהמהדורה הנ"ל.
למיטב זכרוני המדובר בכרך אחד שיש בו ארבעה חלקי ש"ע, והוא דפוס מאוחר לדפוס קראקא ש"ם ושנ"ד.
אם באמת העותק הנ"ל יש בו ארבעה שלחנות, הרי כי לחלק חו"מ יש הגהות סמ"ע פעמיים, בעותק הנ"ל שממנו הדפיסו מכון ירושלם, וכן בעותק הנ"ל שנתגלה ועומד כעת למכירה.
שמא אפשר לבקש מאנשי מכון ירושלם צילום של עמ' או יותר ממה שיש בידם מהנ"ל, בין אה"ע ובין חו"מ, או אפילו או"ח, וכך אפשר יהיה להשוות ההגהות מצד תוכנן ומראן. דומני אפילו יש במהדורתם צילום של עמ' אחד באיכות לא הכי טובה, ושמא אפשר בכל זאת להבנות ממנו ולצרפו לכאן לבדוק אם יש דמיון עם צילומי כתבי היד שהועלו כאן לעיל.
שמא ושמא הגהות סמ"ע על ש"ע היו פופולריות והועתקו בכמה עותקים? צ"ע להכריע בזה. ואולי גם יש לדון ולבדוק אם ההגהות שנדפסו במהדורת מכון ירושלם הן באמת לסמ"ע, וכעת לא עיינתי בהוכחות ובראיות שהביאו לדבריהם.

*
ש"ע משנות השי"ן עם הגהות אשכנזיות - זוהי תופעה לא הכי נדירה, וראיתי כמה וכמה עותקים כאלו, ולא היה בידי פנאי לברר ההגהות וטיבן.

דרך משל רצו"ב מעותק שמצולם אצלי עם הגהות ואיני יודע מי כתבן, ולא נפניתי לבדוק זה כלל.
קבצים מצורפים
שלחן.jpg
שלחן.jpg (6.22 MiB) נצפה 13167 פעמים
שלחן ערוך.jpg
שלחן ערוך.jpg (4.57 MiB) נצפה 13167 פעמים

ממזרח שמש

הודעהעל ידי ממזרח שמש » ד' מאי 08, 2019 8:18 am

נופל וקם כתב:
ממזרח שמש כתב:כתב יד הגאון רבי שלמה קלוגר נדפס כבר?

איני יודע. אך תוכל לבדוק זאת נראה לי די בקלות ע"י אוצר החכמה.

אמנם לא הכל נדפס אבל כנראה נמצא תחת ידי המדפיסים.

מתעמק

הודעהעל ידי מתעמק » ד' מאי 08, 2019 12:12 pm

בוא ונעשה קצת סדר בדברי הרב נופל וקם
שייכות למכר
משנה ראשונה
נופל וקם כתב:ואם כן זו ההזדמנות לראות ולהחכים (ואף לקנות!).

כמו כן כל חברי הפורום היקרים מוזמנים למכירה עצמה שתערך במרכז אחים בבני ברק (בנין מכבי) ביום שני ח' אייר , 13.5.19 בשעה 19:00. כמו כן ניתן לבוא לראות את הפריטים ולהתרשם בתצוגה במשרד ברחוב הרב קוק 10 בני ברק.

משנה אחרונה
נופל וקם כתב:גילוי נאות: איני בעלי הספרים עם ההגהות וגם איני מבעלי בית המכירות כך שאין לי אף נגיעה ממונית בעניין לא של רווח ולא של הפסד. העליתי את הדברים כדי להגדיל תורה ולהאדירה.

זיהוי כתב היד בוודאות
משנה ראשונה
נופל וקם כתב:דוקא מקטע הצילום שהראי"ס העלה נראה ברור ללא צל של ספק לכל בר בי רב דחד יומא שכתב היד הוא אכן של הסמ"ע! (שימו לב בעיקר לדמיון בצורת האותיות ג' ו- ע'.)

נופל וקם כתב:(ועוד אני יודע שכמה וכמה מביני עניין ומומחים בתחום ראו את כתב היד ואף הם סמכו ידיהם על יחוסו לסמ"ע)

נופל וקם כתב:הכתב כפי שהבעתי את דעתי דעת הדיוט אכן דומה וכך קבעו כפי שהבאתי אף גדולים ממני.

נופל וקם כתב:ועכשיו שהבנתי אוכל להשיבך שבהחלט כפי שידוע לי בבירור כתה"י הושווה לצילומי כת"י הסמ"ע ואדרבה גם לפי השוואה זו נקבע הזיהוי!

משנה אחרונה
נופל וקם כתב:אף אני איני בטוח במאת האחוזים שזהו אכן כתב יד הסמ"ע רק באתי לעורר שכך קבעו כמה מביני עניין ואף לי נראה דמיון בין כתב ידו הידוע לכתב זה.
אמנם אכן יש אי אלו הבדלים קלים בצורת האותיות ויתכן מאוד שהם נובעים מכך שבהגהות בניגוד למכתב שהעלה הראי"ס ובניגוד לחיבור שהעלה נפש החיים צריך לכתוב יותר בקטן בשולי הספר ולכן עקב כך הצורה אכן משתנה מעט. וא"כ אין לי ולא יהיה לי אף צורך להודות משום שמעולם לא אמרתי שאני בעצמי טוען שברי לי שזהו כת"י הסמ"ע.

אותיות ג' ו' ק'
משנה ראשונה
נופל וקם כתב:דוקא מקטע הצילום שהראי"ס העלה נראה ברור ללא צל של ספק לכל בר בי רב דחד יומא שכתב היד הוא אכן של הסמ"ע! (שימו לב בעיקר לדמיון בצורת האותיות ג' ו- ע'.)

משנה אחרונה
נופל וקם כתב:טענתי מקודם שיש דמיון בין האותיות ע' ו- ג', וציינתי בדווקא אליהם משום שכוונתי הייתה להטעות מעט כדי לבדוק האם ישימו לב החברים כאן, שדוקא האות ע' בעיקרה אכן דומה אך יש הבדל במשיכה שיש בה בסופה

ר' שמואל זנוויל כהנא
משנה ראשונה
נופל וקם כתב:איך שלא יהיה כפי שכתוב בסקירה של "מורשת" הספרים הגיעו מעיזבונו של החוקר המנוח הרב שמואל זנוויל כהנא ז"ל שעמל על כתב היד שנים רבות וחקר אותו והוא שגילה שכתב היד שייך לסמ"ע. וחוץ מזה מצורף לשני כרכי השו"ע גם כל חומר המחקר על כתב היד של הרב כהנא ז"ל והקונה המאושר יקבל אף את דפי המחקר לידיו!

נופל וקם כתב:תנוח דעתך לא מדובר בשז"ך ז"ל.

משנה אחרונה
נופל וקם כתב:אף אני איני יודע עליו יותר מדי, חוץ מזה שאנשים כשרים ומביני עניין העידו לי עליו שהוא בר סמכא, רק אני יודע שהוא היה מתגורר בקרית ספר (אאל"ט).
בכל אופן אשתדל לברר זאת מחר ביתר בירור ולהודיעך.

עדות ר' שמעון שוורץ
משנה ראשונה
נופל וקם כתב:מצורף גם אישור על הכתב היד מהמומחה הידוע הרה"ח ר' שמעון שוורץ שידוע בזהירותו בעניינים אלו.

נופל וקם כתב:מה שאתה מצטט מדבריו של ר' שמעון שוורץ כביכול הוא כתב במכתבו שאין ידוע לו כת"י מהסמ"ע זה שקר וכזב לא כתוב כך ואף לא קרוב לכך באף מקום במכתב.
אני רק יכול ללמד עליך סנגוריה שכנראה אף את הכתב במכתבו אתה מתקשה לזהות ולקרוא.

נופל וקם כתב:עוד דבר "נפש החיים": לא דייקת כלל בדבריך, האישור הוא גם "לפי הנראה" כפי שציינת שתי שורות קודם והשמטת תיכף בסמוך!
וחוץ מזה לגבי טיב ואיכות הבדיקה של ר' שמעון שוורץ איני יודע עד כמה אתה צודק או טועה משום שאיני מכירו אישית רק אני יודע שרבים מחשיבים מאוד את דעתו על אף זיקנותו.

ולמי שלא הבין, הרב נופל וקם טוען שמאחר שרש"ש כותב "לפי הנראה", הכוונה ש"נראה" כתב היד דומה למשנהו...

וכעת לה"עיין בביאורי" שמנפנפים בזה.
מקודם נעתיק דברי רש"ש
היה למראה עיני ספר שו"ע חשן משפט (קראקא ש"א) ושו"ע אהע"ז (קראקא שנ"ד), שעל גליונותיהם נמצאים שני סוגי כתיבת יד, האחד כתיבה קצת יותר גדולה והוא לפי הנראה והדעת נותנת שהיא כתיבת ידו של הסמ"ע זלה"ה בעצמו מפני שרובם של הערות האלו נכתבו כעין טיוטא והנך מוצא אותו בדפוס עם קצת שינוי לשון, בנוסף על הסיום "ועיין בביאורי" המופיעה הרבה פעמים בספר שמייחסו אל עצמו. והכתיבת יד הקטנה יותר והם ציונים יוצא מתחת יד אחד מבית מדרשו של הסמ"ע זלה"ה.

הרי שרש"ש בנה יסודו אך ורק על ההנחה שמאחר שהדברים נמצאים בסמ"ע, וכאן נראה לו שנכתבו אותן דברים "כעין טיוטא", הרי שהסמ"ע עצמו כתבם. נוסף לזה מה שכתב "ועיין בביאורי" שבזה מייחס הכותב לעצמו דברים שבספר סמ"ע. וכל זה לגבי הכתיבה ה"קצת יותר גדולה",
אבל "כתיבת יד הקטנה יותר" היא לאחד מתלמידי הסמ"ע. הרש"ש לא גילה מאין לו שזה תלמיד הסמ"ע ולא תלמיד הרמח"ל, אך כנראה בנה יסודו על מה שהרבה מהציונים דומים לציוני מ"מ שבסמ"ע דפוסים ראשונים בצידי השו"ע. אך אם צודקים דברינו שעל זה בנה חילו, שוברו בצידו, הרי סוף סוף הן הסמ"ע בציוניו והן אלמוני המציין בכתב יד, שניהם מציינים על השו"ע, ולמה שיהיה ביניהם שינוי. מה גם שהמציין בכת"י מקדים כמעט לכל ציון "ב"י", כלומר שמקור הציון על פי דברי הבית יוסף על אתר. אין כאן חכמה ובקיאות, אלא בדיקה בב"י על אתר, אז למה באמת שיציין אחרת ממה שציין?

אך דברי הרב ודברי התלמיד דברי מי שומעים, נעסוק ב"הגהות הסמ"ע" בעצמו.
שני דברים יוצאים מדברי הרש"ש בנוגע לזיהוי הכת"י ככתב ידו של הסמ"ע. א) רק כתב יד הגדול היא של הסמ"ע ורק בתוכה נמצא ה"עיין בביאורי". ב) ה"עיין בביאורי" מתאים בכל מקום להיות טיוטא של דברי הסמ"ע.
בין כל הצילומים שהובאו שם באתר, ישנם רק שנים בהם יש "עיין בביאורי", האחד לסימן ע"ה סעיף י"ג, והשני לסימן קכ"ט סעיף י"ב בהג"ה. לכן בידינו לבדוק רק שני צילומים אלו לנסות להוציא מהן מסקנא הנ"ל.

על סימן ע"ה סעיף י"ג כתב המגיה (בכתב יד הקטן):
הדין דפרעתיך מביא ב"י בשם הרמב"ם ומגיד עיין בביאורי הפירושו

והנה חוץ ממה שזה לא נמצא בכת"י הגדול רק בקטן, הרי אין בדברים אלו שום הכרח לייחסם דווקא להסמ"ע (ס"ק ל"א), כשהדברים האלו נידונים בכל המחברים, בב"ח וש"ך וכו'. כולם מציינים למקור ברמב"ם ומגיד משנה, וכולם דנים בפירוש הדברים.

על דברי הרמ"א סימן קכ"ט סעיף י"ב כתב בהגהות כתב יד זה, בשני גדלים כדלהלן:
תשו' מיימוני סוף ספר משפטים עיין בביאורי שהדין זה תמוה מאוד ואין נכון להורות כן כ"כ רמ"י בספרו ומ"ו מיישבו ועיין בביאורי

כפי מה שאפשר להווכח, ה"עיין בביאורי" מצוי בהערה זו, הן בכת"י הגדול והן בקטן, כך שבזה לבד נהרס הנחותיו של הרש"ש. אך אפשר לדחוק שבכתב יד הגדול כתוב "עיין בביאורו" וקאי על ה"מ"ו" כלומר שזה הוספת תלמיד הסמ"ע. אך עדיין זה היפוך דברי הרש"ש, שכת"י הגדול הוא של הסמ"ע והקטן של התלמיד.
אך נעיין נא בדברי הסמ"ע ס"ק ל"ד שלזה שימשה כביכול הערה זו כטיוטא.
ובכן מפורש שם דווקא להיפוך, הוא מצטט מהעיר שושן (היינו רבי מרדכי יפה בעל הלבושים), המתמה על הרמ"א בזה, והסמ"ע משיבו שנעלם ממנו שמקור הדברים מתשו' מיימוני והמעיין שם בפנים יראה דלק"מ. א"כ איך משמשת הערה זו כטיוטא להיפכה?

סוף דבר, לע"ע אין שום סיבה לייחס הערות אלו להסמ"ע, אף לא תוכנם, וכש"כ להחליט היותם עצם כתב ידו. והרש"ש שכתב כן, מוכח מדבריו שלא השוה לכתב ידו של הסמ"ע היוצא ממקום אחר.
קבצים מצורפים
סימן עה.jpg
סימן עה.jpg (5.78 KiB) נצפה 13066 פעמים
סימן קכט.jpg
סימן קכט.jpg (33.84 KiB) נצפה 13066 פעמים

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ד' מאי 08, 2019 12:52 pm

מתעמק.
שמך נאה לך ואתה נאה לשמך.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מאי 08, 2019 2:48 pm

יש"כ של רבינו מתעמק !

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 4:21 pm

הרב "מתעמק" לפני הכל ישר כחך על הטירחה בבירור הדברים.
לגבי טענותיך עלי כביכול יש לי משנה ראשונה ואחרונה הרי ברור לכל קורא -אף שהוא לא מתעמק גדול- של הציטוטים שהבאת שברובם המוחלט אין סתירה כלל בין הדברים רק הרחבה ובירור של מה שקיצרתי בהתחלה.
מה שהזמנתי את חברי הפורום למכירה לדוגמה אין זה סותר כלל למה שכתבתי מיד אחר כך שאיני קשור ואין לי אינטרס כי איני בעלים של הפריט וגם לא בעלים של הבית מכירות, רק פשוט יש לי היכרות עם בית המכירות ובעליו כך שאני פירסמתי את ההזמנה על דעתם.
וכן הלאה עם שאר טענותיו של מתעמק למשנה ראשונה ואחרונה ההסברים פשוטים למדי ואין לי כח כרגע להסביר כל אחד כי הדברים נראים לי פשוטים ביותר וגם רבים הם מלפרטם וכפי שאמרתי אין לי כח וגם לא פנאי לכך.
רק במקום אחד אכן הפרזתי על המידה ובאמת נראה שיש סתירה בדברי, וזה בציטוט הראשון שלי שהביא מתעמק תחת הכותרת זיהוי כתב היד בודאות שם אני כותב "נראה ברור ללא צל של ספק", ובכן אני אכן חוזר בי מהודאות הזו ואפשר לראות מיד אחר כך שאני לא נוקט כבר בכזו ודאות, ובכל אופן כתבתי כך בנחרצות רק כלפי תגובתו של הראי"ס שאף הוא כתב בנחרצות יתרה ואגב כך הגיע לידי גם שבשתא בלשון. בכל אופן "מתעמק" זה שלקחת את הציטוט הזה בלי להביא בתגובה למה זה נכתב פשוט משבש את היכולת להבין!
כל שאר הציטוטים אינם סותרים כלל.

ולגבי הטענות ההגיוניות שהעלה מתעמק אחר כך לערער על היחוס ובכן אלו טענות יפות אך לא מוכרחות ויש בהחלט מה להשיב עליהם ולרוב אריכות הדברים אין בכוחי לכתוב בזה עוד.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' מאי 08, 2019 4:27 pm

מתעמק, עבודה חשובה. משנה אחרונה: נופל. משנה ראשונה: וקם.

כמי שמצוי בענף התמונות, הוצעה לי תמונה, המתיימרת להיות 'תצלום האדמו"ר רבי אהרן רוקח מבעלז על הרכבת בעת שנפרד מעדתו בעת בריחתו מצפרני הנאצים, שנות ה -40'.

כמובן שהרבי מבעלז לא הצטלם כשנפרד מחסידיו.
הוא בכלל ברח באישון לילה. לא הייתה אפשרות לצלמו
הוא לא היה בבגדי שבת, כפי שנראה בתמונה.
והעיקר:
התמונה הזאת ידועה מאוד וצולמה הרבה לפני המלחמה. חותמת הצלם המפורסם ממארינבאד מתנוססת, [אגב הוא עצמו היה נאצי] ויתכן שאף היא עצמה לא מקורית אלא העתק מאוחר.
בבית המכירות שפרסם זאת, לא השיבו לי על זה, אז אני מפרסם את המידע כאן, בתקווה שלפחות חו"ר האוצר כאן, לא יתפתו לרוכשה ובתקווה קלושה שיושם סוף להגזמות וההטעיות בתחום.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 4:37 pm

עכשיו העבירו לי מ"מורשת" מה שכתב להם אדם ת"ח -שקורא בפורום אך לא חבר בו- להפריך טענותיו של "מתעמק" ואדרבה לחזק יחוס כתב היד לסמ"ע! (וביקש לפרסם בפורום)
והנה הדברים:
כנראה ראיתם כבר את מה שכתבו איזה חכמים בפורום של אוצר החכמה אודות פריט זה. אני ממש לא מבין בכתבי יד, ואין לי שום מושג איך לדמות כתב לכתב וכו', כך שאני ממש לא מבין בזה. ובלאו הכי גם אין לי חמישים אלף דולר, אז זה לא רלוונטי בשבילי...
אני רק רוצה להעיר שאחת הטענות האחרונות שהם העלו שם נגד הייחוס של ההגהות האלו - היא ממש טענה שטותית, ואני לא מצליח להבין איך אף אחד שם לא תפס את זה. הייתי כותב את זה שם, אבל אני לא חבר בפורום, ואני רק קורא הודעות, אז אין לי יכולת להגיב שם.
כוונתי היא למה שהם כתבו לפקפק אפילו בייחוס תוכן ההגהות לסמ"ע, בזה הלשון: "אך נעיין נא בדברי הסמ"ע ס"ק ל"ד שלזה שימשה כביכול הערה זו כטיוטא. ובכן מפורש שם דווקא להיפוך, הוא מצטט מהעיר שושן (היינו רבי מרדכי יפה בעל הלבושים), המתמה על הרמ"א בזה, והסמ"ע משיבו שנעלם ממנו שמקור הדברים מתשו' מיימוני והמעיין שם בפנים יראה דלק"מ. א"כ איך משמשת הערה זו כטיוטא להיפכה? סוף דבר, לע"ע אין שום סיבה לייחס הערות אלו להסמ"ע, אף לא תוכנם". סוף ציטוט.
ובכן, הם כנראה לא תפסו את מה שהם כותבים. הרי מה שנכתב בהערה זו ממש דומה למה שמופיע בדברי הסמ"ע הנדפסים. והפירוש פשוט. וזהו לשון ההגהה עם תופסות שלי בחצאי ריבוע: "תשו' מיימוני סוף ספר משפטים [שם הוא מקור דברי הרמ"א, כמש"כ הסמ"ע בס"ק לד שם], עיין בביאורי [ס"ק לד שם] שהדין זה תמוה מאוד ואין נכון להורות כן כ"כ רמ"י בספרו [היינו שב"בביאורי" של הסמ"ק הוא מביא שם את מה שכתב הלבוש בספרו שהדין שכתב הרמ"א תמוה מאוד ושאין נכון להורות כן], ומ"ו מיישבו ועיין בביאורי [כלומר שבסמ"ק שם מיישב את הרמ"א, והיינו כנ"ל מחמת שמקור הדברים הוא בתשובות מיימוני שם וכו', וכמ"ש שם הסמ"ק]".
נמצא שזה ממש כמו שכתב הסמ"ק בפועל, והדברים פשוטים.
ושוב, זהו רק מצד תוכן ההגהות, ואין לזה קשר עם הכתב עצמו - שבזה אין בכחי לחוות דעה כי אין לי שום מושג בזה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' מאי 08, 2019 4:42 pm

לא ידען כתב:מתעמק, עבודה חשובה. משנה אחרונה: נופל. משנה ראשונה: וקם.

כמי שמצוי בענף התמונות, הוצעה לי תמונה, המתיימרת להיות 'תצלום האדמו"ר רבי אהרן רוקח מבעלז על הרכבת בעת שנפרד מעדתו בעת בריחתו מצפרני הנאצים, שנות ה -40'.

והעיקר:
התמונה הזאת ידועה מאוד וצולמה הרבה לפני המלחמה. חותמת הצלם המפורסם ממארינבאד מתנוססת, [אגב הוא עצמו היה נאצי] ויתכן שאף היא עצמה לא מקורית אלא העתק מאוחר.
בבית המכירות שפרסם זאת, לא השיבו לי על זה, אז אני מפרסם את המידע כאן, בתקווה שלפחות חו"ר האוצר כאן, לא יתפתו לרוכשה ובתקווה קלושה שיושם סוף להגזמות וההטעיות בתחום.

כמדומני שאתה טועה
לפי זכרוני, המכירה היה על פספורט [דרכון] שהכינו החסידים [אאל"ט רח"ש פר"מ] עבור הה"ק מבעלזא כתכנית בריחה בתקופת המלחמה, ובמקום התמונה שמו החסידים תמונה הנ"ל שצולמה כמה שנים קודם
והכל על מקומו בא בשלום, ודברי שניהם אמת

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' מאי 08, 2019 4:47 pm

לא לא. מדובר בתמונה. היא נמכרת כעת באתר מכירות פומביות בבית מכירות חדש. לא ציינתי את שמו באשר לא קיבלתי את תגובתם, למרות ניסיונות רבים.

נופל וקם

הודעהעל ידי נופל וקם » ד' מאי 08, 2019 4:51 pm

לא ידען כתב:מתעמק, עבודה חשובה. משנה אחרונה: נופל. משנה ראשונה: וקם.

והעיקר:

משנה ראשונה: ידען. משנה אחרונה: לא. (תשובת המשקל)
ואחרי שיצאתי ידי חובת ענה ... כאיוולתו-
מה שהעלת לגבי תמונת הבעלזא רבה, הדברים ידועים ופשוטים לכל מי שקצת מצוי בתחום ובכל אופן ישר כח שהעלת את המודעות לעניין!
אך מה לזה ולעניינינו כאן אלו שני עניינים שונים.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' מאי 08, 2019 4:55 pm

אהבתי את התגובה החריפה והמהירה.

אתה צודק זה עניין אחר. שניהם צריכים להיכנס לאשכול שהיה פעם על זיופים וטעויות של חלק מבתי המכירות הפומביות. פשוט לא מצאתי את האשכול הזה, ואשכול זה שלנו, התחיל אמנם כבכותרת הראשית, אלא שהמשכו היה ממש באותו עניין של האשכול האובד והחשוב.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 236 אורחים