מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגהות והערות לספרים היו"ל ע"י מכון זכרון אהרן

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

Re: "זכרון אהרן" דפוס או מכון לעריכה?

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' אוגוסט 09, 2020 5:22 pm

עמקן כתב:לא ברור למה נטפלין דוקא לזכרון אהרן, כשכך נוהגים בכל המכונים, כפי שנתברר לי יותר מפעם אחת.
לדוגמא, במכון מכובד ומיוחצ"ן, שהכתירו את עצמם ממלכת עולם התורה, הם כותבים להדיא שהם השוו לכת"י ודפוסים ישנים. אבל נתברר לי, שלמרות הצילומים שהם מציגים של כת"י ודפוסים ישנים שהם השתמשו בהם, הם השתמשו בהם לכל היותר במקומות בודדות, כדי להראות שהם עשו את זה. אבל באופן כללי הם לא עשו יותר מלהעתיק מדפוס וילנא.
אמרתי לבכיר במכון מכובדת ומפורסמת, מהוותיקין בעולם החרדי, שאני מוציא טעויות אצלם תמיד, ואם הם יפרסמו כותבת מייל עבור זה, אשמח לשלוח להם. והוא אמר לי להדיא שהם לא מעוניינים, זה יעלה להם יותר מדאי לטפל בזה.

אם אינני טועה בהבנת כבודו על שם המכון הרי שמנסיוני אם תשלח הודאה דרך צור קשר באתר שלהם הם יפנו את דבריך לעורך האחראי על אותו ספר והוא יחזור אליך מהמייל שלו.
לא מזמן שלחתי להם הערות על שני ספרים שונים(וגם עורכים שונים) וכל חלק בהודעה ששלחתי נשלח לעורך האחרי של הספר הנדון וחזרו אלי ואני מאז שולח מדי פעם ישירות אליהם והם משיבים לי.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ו' אוגוסט 21, 2020 1:04 pm

העתקת אותיות גדולות גם קשה ?!
ספר שני משאלות ותשובות, אך במקור ספר שלישי
אולי הכל בשיטת העתק-הדבק...

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' אוגוסט 21, 2020 2:05 pm

הלינק שנתת הוא למהדורת צילום שלכאורה פוצלה. וכנראה במקור חלק ב הוא עבה ובמהדורת הצילום פיצלוהו לשני כרכים וחלקו הראשון של כרך מפוצל זה הוא חלק ב וחלקו השני הוא חלק ג.
יש הפיצול הנ"ל בכמה ספרים כמו ספר פתח הדביר בדפוס הצילום, ויוצר זה הרבה תוהו. דומני באוצר לא ממהרים לתקן כבדפו"ר.
אם כנים הדברים הרי כי פה לשם שינוי המכון הנ"ל דייק.

האמת כי הם עצמם במהדורה החדשה שמו הצילום של השער של דפוס הצילום ובו "חלק שלישי". ובכותרת שם השנה היא תש"ל! לא פחות ולא יותר. הסנגוריא קצת מתכהה.

מכיון שלא העמקתי כראוי בכל הענין הנני מסייג כל הדברים, וא"ש את"מ.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ד' אוקטובר 07, 2020 12:19 am

האם ידוע עד איזה סימן "זכרון אהרן" הדפיסו את הספר מלבושי יו"ט [לבעל התוס' יו"ט] על הלבוש, ומדוע לא הדפיסו כולו?
כעת ראיתי מציינים על סי' תרסד, ובלבוש זכרון אהרן לא מצאתיו, אך בספר הדברים מופיעים, וכן הועתקו באליה זוטא ואליה רבה.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' אוקטובר 07, 2020 12:44 am

יהודה בן יעקב כתב:האם ידוע עד איזה סימן "זכרון אהרן" הדפיסו את הספר מלבושי יו"ט [לבעל התוס' יו"ט] על הלבוש, ומדוע לא הדפיסו כולו?
כעת ראיתי מציינים על סי' תרסד, ובלבוש זכרון אהרן לא מצאתיו, אך בספר הדברים מופיעים, וכן הועתקו באליה זוטא ואליה רבה.

בדפוס ז"א שבידי (תשס"ד) נמצא במקומו (עמ' תקב).

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ד' אוקטובר 07, 2020 12:50 am

צודק. טעות שלי, כפי הנראה לא חיפשתי במקום הנכון

גימפעל

ספרי מכון זכרון אהרן

הודעהעל ידי גימפעל » ש' דצמבר 12, 2020 7:41 pm

הרבה פירושים, זה יפרנס את בתי הדין הרבה הרבה שנים.
Tanna Devei Eliyahu2.jpeg
Tanna Devei Eliyahu2.jpeg (764.71 KiB) נצפה 6853 פעמים
נערך לאחרונה על ידי גימפעל ב א' דצמבר 13, 2020 1:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » א' דצמבר 13, 2020 1:40 am

ספר בינה לעיתים עם הגהות ותוספת חידושים מרת הרב וכו' מוהר"ר בנימין זאב מזוזה נ"י

אגב, שם המשפחה מאד מעניין, האם נכתב אודותיו?

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' דצמבר 13, 2020 1:43 am

יהודה בן יעקב כתב:ספר בינה לעיתים עם הגהות ותוספת חידושים מרת הרב וכו' מוהר"ר בנימין זאב מזוזה נ"י

אגב, שם המשפחה מאד מעניין, האם נכתב אודותיו?

הוא קיבל הסכמה מרש"ק. וכן בשו"ת טוטו"ד יש תשובה אליו.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' דצמבר 13, 2020 1:51 am

יהודה בן יעקב כתב:ספר בינה לעיתים עם הגהות ותוספת חידושים מרת הרב וכו' מוהר"ר בנימין זאב מזוזה נ"י

עוד זאת בעמוד השער:
תלמידו רבינו המחבר. נחסרה תיבת של.
שנת ההדפסה היא 'בינה לעתים', חסר. ולא 'לעיתים'.
[והיא שנת תרי"ז, ולא תרט"ז כפי שכתבו בפנים הספר עמ' 6, כנר' ע"ס ההסכמות].

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' דצמבר 13, 2020 1:17 pm

מעיון נוסף על השער של תנא דבי אליהו,
אני רואה שצירפו את רמתיים צופים שקשה להגדיר אותו כפירוש על תנדב"א,
וכן מיהו המשנת אליהו שליט"א שמופיע שם.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' דצמבר 13, 2020 10:32 pm

גימפעל כתב:מעיון נוסף על השער של תנא דבי אליהו,
אני רואה שצירפו את רמתיים צופים שקשה להגדיר אותו כפירוש על תנדב"א,
וכן מיהו המשנת אליהו שליט"א שמופיע שם.

נראה שהכוונה לזה.
קבצים מצורפים
תנא דבי אליהו עם משנת אליהו.pdf
(18.76 MiB) הורד 169 פעמים

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' מרץ 11, 2021 1:47 pm

כעת העירני מישהו לעמוד השער, בו נכתב בטעות: "נפתלי חירץ" במקום "נפתלי הירץ".
ללמדך, שאפילו עמוד השער, ה'פנים' של הספר, לא עבר ההגהה מספקת.
20210311_132339.jpg
20210311_132339.jpg (2.74 MiB) נצפה 6153 פעמים

סליחות

הודעהעל ידי סליחות » ה' יולי 15, 2021 1:06 am

האמת היא שאין דעתי נוחה מהאשכול הזה, זכרון אהרן מדפיס ספרים רבים באותיות נאות, וכנראה יש מקום לשפר בהגהה ועדיין עדיף מדפוסים עם אותיות שמזיקות לעיניים. אולי ראוי להם להקים אתר עם דיווח על שגיאות וזה יהיה גלוי לכולם וכך גם יהיה קל לדווח על כל ספר וספר בצורה מסודרת ובבוא העת לשלבם במהדורות החדשות. הקמה של אתר כזה לא מסובכת והלוואי ויאותו לקחת עצה זאת. (יהיה שם רשימה של ספרים שעליהם אפשר ללחוץ ולכתוב הערה: עמוד שורה והטעות).

תיתי להו שהוציאו לאור את הספר 'בראשית זוטא' ומוכרים את רוב ספריהם במחירים סבירים ולא מוגזמים כשאר ההוצאות.
יחד עם זאת, אם העתיקו את מהדורתם (של בראשית זוטא) ממהדורת מוסד הרב קוק (ברשות! כפי שמובא בהקדמה והסמל שמתנוסס על השער), היה להם להעתיק גם המפתח או לפחות להסיר ההפניות למפתח זה במבוא שאותו העתיקו...

הנה צילום מתוך ההקדמה למדרש 'בראשית זוטא' לר"ש מסנות בהוצאה המכובדת.
בהערות 112, 115 ו-117 מציינים למפתחות שכלל לא קיימים בספרם! דפדפתי שוב ושוב ושוב כדי לבדוק שאני לא טועה.
האם העתיקו את המבוא ושכחו להעתיק את המפתח או שהיה קשה לסנכרן את המפתח עם העימוד המחודש?
היכן המפתחות.jpeg
היכן המפתחות.jpeg (155.1 KiB) נצפה 5737 פעמים
נערך לאחרונה על ידי סליחות ב ה' יולי 15, 2021 1:45 am, נערך 4 פעמים בסך הכל.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ה' יולי 15, 2021 1:38 am

עם כל הכבוד נראה לי שזה די מוגזם
קם אדם ובמשך שנים רבות פועל לההדיר עשרות ספרים ישנים
האם במצטבר אין לפחות מאות או אלפי שעות לימוד באותם ספרים בזכות כך
האם אין מי שנהנה לפחות פעם או פעמיים או עשר בלבוש עם אליה רבה
ולא לדבר על עשרות השותים הישנים שתיכף יהיה אותם בתוכנת חיפוש ש-95% הנגשה וודאי יש כאן
סליחה מכל המגיבים באשכול כאן (בכללם אני בתחילת האשכול)
אך אחרי עמוד 1 2 3 שבענו, סליחה
האמת היא שבכלל אני לא מבין את העמדה שאחרי שיצא ספר ע"י מכון כל שהוא, כאילו נחסמה הדרך בפני אחרים להוציא באופן המתוקן יותר. מי מונע ממי לעשות זאת ויש מקום לכולם ואין שום בעיה בכפל מהדורות. סך הכל, יחסית לששים רבוא ישראל בכל דור, אין כל כך הרבה ספרים...

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' יולי 15, 2021 7:48 am

האם זה מקרי שבדיוק היום התעוררו הסניגורים ?

לגופה של תגובה,
האם כל מכון מקבל כ"כ הרבה גינויים או שחובבי הספרים יודעים להעריך עבודה טובה,
ולכן המסקנה המתבקשת היא כשם כותרת האשכול שהוא דפוס לגריפת רווחים ולא מכון לעריכה ולהדרת ספרים.

וריבוי הדפים תוכיח שזו לא טעות מקרית אלא צורת עבודה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' יולי 15, 2021 9:58 am

הוגה כתב:עם כל הכבוד נראה לי שזה די מוגזם
קם אדם ובמשך שנים רבות פועל לההדיר עשרות ספרים ישנים
האם במצטבר אין לפחות מאות או אלפי שעות לימוד באותם ספרים בזכות כך
האם אין מי שנהנה לפחות פעם או פעמיים או עשר בלבוש עם אליה רבה
ולא לדבר על עשרות השותים הישנים שתיכף יהיה אותם בתוכנת חיפוש ש-95% הנגשה וודאי יש כאן
סליחה מכל המגיבים באשכול כאן (בכללם אני בתחילת האשכול)
אך אחרי עמוד 1 2 3 שבענו, סליחה
האמת היא שבכלל אני לא מבין את העמדה שאחרי שיצא ספר ע"י מכון כל שהוא, כאילו נחסמה הדרך בפני אחרים להוציא באופן המתוקן יותר. מי מונע ממי לעשות זאת ויש מקום לכולם ואין שום בעיה בכפל מהדורות. סך הכל, יחסית לששים רבוא ישראל בכל דור, אין כל כך הרבה ספרים...

במצטבר עדיף היה לו למכון זה שלא נברא משנברא.
טעויות הדפוס שלו מרובות ביותר. ההתעלמות מהערות אלו היא התנשאות או חוצפה או רצון הרבות ממון.
אחרי שיוצא ספר קשה להוציא שוב. יעידו אלפי ההסכמות בימים עברו אודות שלא ידפיסו ספר במשך כו"כ שנים.
אילולי ז"א לא היה שולח יד בקדשים היו והיו מי שמוציאים ספרים אלו באופן נכון.

התועלת לא חשובה כמו הנזק.
הלבוש הוא בדיוק דוגמא שהפרסום שלו היה יעיל יותר מהוצאה אחרת יחד עמו באותה עת, אף שההיא טובה משל ז"א במאה אלף מונים! רק התלמיד חכם ההוא ז"ל לא עסק בשיווק, וממילא לא יכל להפיצה כראוי ונשכחה אל הנשיה.

ועל אודות מש"כ גיפעל, אפילו הכותרת סלחנית. גם דפוסים איכותיים משתדלים בנושא הזה, כמו ווגשל, אשכול. וז"א בושה גדולה.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ה' יולי 15, 2021 11:59 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ה' יולי 15, 2021 10:40 am

סליחות כתב:אולי ראוי להם להקים אתר עם דיווח על שגיאות וזה יהיה גלוי לכולם וכך גם יהיה קל לדווח על כל ספר וספר בצורה מסודרת ובבוא העת לשלבם במהדורות החדשות. הקמה של אתר כזה לא מסובכת והלוואי ויאותו לקחת עצה זאת.

אילו הכיר כבודו את המציאות היה יודע שתיקונים לא מעניינים אותם כלל וכלל. וכמו שכתב הרב קו ירוק.

כנראה כבודו לא קרא את כל האשכול הנוכחי בו מצוטט בין השאר את ראש המכון אומר "והוא בדעה שעדיף ספר עם טעויות מאשר שלא יהיה הספר קיים כלל. לטענתו, הרי גם בספרים הישנים היו טעויות, אז למה יגרע חלקם של הספרים החדשים? ואף על פי שבמהדורותיו הוא מוסיף עוד ועוד טעויות, מ"מ עדיין עדיף מאשר שהספר לא יהיה בנמצא, או נמצא במהדורה הקשה לקריאה"

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' יולי 15, 2021 11:58 am

סליחות כתב:האמת היא שאין דעתי נוחה מהאשכול הזה, זכרון אהרן מדפיס ספרים רבים באותיות נאות, וכנראה יש מקום לשפר בהגהה ועדיין עדיף מדפוסים עם אותיות שמזיקות לעיניים. אולי ראוי להם להקים אתר עם דיווח על שגיאות וזה יהיה גלוי לכולם וכך גם יהיה קל לדווח על כל ספר וספר בצורה מסודרת ובבוא העת לשלבם במהדורות החדשות. הקמה של אתר כזה לא מסובכת והלוואי ויאותו לקחת עצה זאת. (יהיה שם רשימה של ספרים שעליהם אפשר ללחוץ ולכתוב הערה: עמוד שורה והטעות).

האם היה איזו טעות שהם תיקנו בהדפסה חוזרת?
(למעט "מבול של מליצות נפוחות", למי שזוכר)

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ה' יולי 15, 2021 2:59 pm

לצערי עברתי פה על אבק לשון הרע כשספרתי בשבחו של אדם בפנינו, ואני מבקש סליחה כפולה.

אני התפתיתי לכך, לפי שלמעלה באשכול זה לימדתי חובה בכמה דוגמאות, ולכן הרגשתי חובתי לומר: הבננו. האדם לא עשה לנו כל רע, אלא להפך, וזכותו המלאה להוציא ספרים כרצונו, ומה עינינו צרה. יש לנו תלונות? וואל קאם בואו נוציא אנחנו את הספרים מחדש באופן היותר משוכלל ומוגה לפני ראות עינינו. אין שום בעיה בכפל מהדורות. כעת, האם יש לך כח להוציא שו"ת מהרשד"ם ומהר"י די בוטון? אם כן, תוציא (ותשתדל לעבוד טוב כדי שלא נעשה עליך אשכול...). ואם לא, תגיד תודה. מצאנו טעויות בכל ספר שהוא? נשלח. אם מקבל ומתקן, כל הכבוד לו. אם לא, זכותו המלאה לעשות כרצונו. חוץ מזה מה אנחנו יודעים מה הוא מתכנן בשלב הבא לתקן, אולי הוא שומר את זה לשלב ב' אחרי שיסיים כך וכך ספרים. איזו הצדקה יש לנו להמשיך לכבס הכל בחוץ כאילו מי יודע מה. בסופו של דבר, האם ההוצאת ספרים הנ"ל עשתה לנו רע או טוב?

תודה!
נערך לאחרונה על ידי הוגה ב ה' יולי 15, 2021 10:26 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' יולי 15, 2021 3:21 pm

הוגה,
תורתנו והספרים של רבותינו אינם ירושתו האישית של מו"ל 'זכרון אהרן', ואסור לו --כן, אסור לו-- לעשות בהם כרצונו!!

ואגב,
אם תתן לי את התקציב של ז"א (שלדעתי הוא משיגו במרמה-חלקית, כי התורם לא יודע איזו עבודה גרועה הוא עושה), אצליח הרבה יותר ממנו, בכמות ובעיקר באיכות!

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ה' יולי 15, 2021 3:27 pm

הוגה כתב:לצערי עברתי פה על אבק לשון הרע כשספרתי בשבחו של אדם בפנינו, ואני מבקש סליחה כפולה.

אני התפתיתי לכך, לפי שלמעלה באשכול זה לימדתי חובה בכמה דוגמאות, ולכן הרגשתי חובתי לומר: הבננו. האדם לא עשה לנו כל רע, אלא להפך, וזכותו המלאה להוציא ספרים כרצונו, ומה עינינו צרה. יש לנו תלונות? וואל קאם בואו נוציא אנחנו את הספרים מחדש באופן היותר משוכלל ומוגה לפני ראות עינינו. אין שום בעיה בכפל מהדורות. כעת, האם יש לך כח להוציא שו"ת מהרשד"ם ומהר"י די בוטון? אם כן, תוציא (ותשתדל לעבוד טוב כדי שלא נעשה עליך אשכול...). ואם לא, תגיד תודה. מצאנו טעויות בכל ספר שהוא? נשלח. אם מקבל ומתקן, כל הכבוד לו. אם לא, זכותו המלאה לעשות כרצונו. חוץ מזה מה אנחנו יודעים מה הוא מתכנן בשלב הבא לתקן, אולי הוא שומר את זה לשלב ב' אחרי שיסיים כך וכך ספרים. איזו הצדקה יש לנו להמשיך לכבס הכל בחוץ כאילו מי יודע מה. בסופו של דבר, האם ההוצאת ספרים הנ"ל עשתה לנו רע או טוב?

תודה!

תנוח דעתך. לא סיפרת בשבחו של איש, אלא ניסית ללמד עליו זכות בצורה מגוחכת. מכאן למדנו שאם לא ניתן ללמד זכות, עדיף לשתוק ולא לנסות בכוח.
לעצם העניין, נורא נחמד להתייצב לימין "נרדף" במעטה צדקנות וגלגול עיניים, באמצעות עיצוב הדיון בצורה כזאת: יש את הנקרנים שמעניין אותם רק שיקולי "דיוק" ו"מחקר", ומאידך קיימים אוהבי תורה שמעוניינים רק בריבוי "מאות ואלפי שעות לימוד" (כאילו יש בכלל מתח בין שתי המטרות). ממילא הצדקת את המדפיס הרשלן, אך האשמת את כל שאר המבקרים והחזקת אותם לרודפים במקרה הטוב ולקטנוניים במקרה הפחות טוב.
אך האמת היא שהמדפיס הרשלן (בכוונה תחילה) אינו נרדף אלא רודף. משל למה הדבר דומה, לאותו גביר שמגיע לכיכר השבת בשעה שמתקיימת שם עצרת, ומרוב טוב לב עולה לגג בנק לאומי וזורק קופסאות שימורים מלאים כל טוב על ראשי הנאספים. צועקים לו: רוצח, למה אתה ממית בנו?! ואתה נענה לעומתם שצריך לראות את התועלת הנצמחת מאותן קופסאות מלאות מזון, שיש בהן כדי להאכיל מאות ואלפי פיות של תשב"ר וכו', ואם מישהו רוצה שיחלק מזון בדרך הנראית לעיניו.
והנמשל הוא, שיש בין אותם לומדים, שבמצטבר הגו בספרים מאות ואלפי שעות, הרבה שנפלו ברשת הטעות ובמלכודת השגיאה שאותו מדפיס פרס לרגליהם, ולכן לא מצאו ידיים ורגליים בלימודם והשחיתו שעות רבות על גרסה שגויה שאין לה פשר ולא מוצא. ואם הלומד לא שם לבו לטעות, הדבר חמור עוד יותר! הלא תדע על מה נאמר בתלמודנו אל תשכן באהליך עולה. האין זה מעשה רע?

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ה' יולי 15, 2021 4:34 pm

ידידיי היקרים!
אני חושב שהיתה כאן טעות. אגיד לכם את האמת האמיתית. אני בן אדם רגיל עם תחושות ואני לא הייתי רוצה שיעשו לי ככה. בביקורת קטלנית אפשר לפוצץ כל ספר או מאמר. אלו הם המניעים שלי כדי לבקש שנוריד קצת את מפלס הביקורת שיהיה לך ולך ולי חיים קצת יותר טובים, ותודה לה' שהם טובים. אני מבקש סליחה על השיח הזה היום. לחיים טובים ולשלום ושבת שלום.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יולי 16, 2021 12:47 am

האשכול בשופו"א לא מיועד לעסוק באישים אלא בספרים, אך מכיון שלאורכו מפוזרות רמיזות שונות, חשוב לי לכתוב את הדברים הבאים.
פגשתי לפני שנה ויותר את הרב יונתן בלייער מי שעומד בראש ההוצאה ונושא בעולה. ופגשתי איש עדין ואציל נפש באופן יוצא מן הכלל.
מתוך הדברים התרשמתי שכוונתו היא רק להרבות תורה ואין לו שום ענין מסחרי בכל ההוצאה הזו. יש לו עסקים מניבים ממנה, ואעפ"כ הוא מקדיש לה זמן יקר ומשאבים רבים.
אני לא כותב את הדברים כמענה לביקורת שהוטחה כאן, אבל אני כן מבקש להודיע, במקום שאין מכירים, שבחו של איש צנוע ויקר זה.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ו' יולי 16, 2021 3:25 pm

גם עורכי המכון ידם רב להם, וחלקם יושבים ראשונה בעולם העריכה התורנית. הכותרת של האשכול מהדהדת מסקנה שלילית על כל עבודות המכון, ולא היא. יש טובים יותר ויש פחות, והפלוס הגדול הוא כשמתקנים במהדורות החדשות.

דוב גרין

הודעהעל ידי דוב גרין » ג' יולי 20, 2021 9:35 pm

בשו"ת מהר"ם די בוטון שהדפיסו לאחרונה סי' נ"ב: "עלז לבי אף רוחי בקרבי עם מגילה עפה וסיר מעליה, צעיפה חשף חשפה, והנה צניפה כלה יפה בי"ג נפה". הקורא אינו מבין פשרו של הסיר העומד מעל המגילה.
אבל בדפוס הישן הוא לנכון, והפיסוק כך: "עלז לבי אף רוחי בקרבי עם מגילה עפה, ואסיר מעליה צעיפה, חשף חשפה, והנה צניפה, כלה יפה, מנופה בי"ג נפה".

ואגב, באמת כתוב 'בקרבי' עם בי"ת.
תשובה זו מוזכרת במבואו של הריש"ש (עמ' 29) ויש שם ט"ס וצ"ל סימן נ"ב במקום נ"ז.
קבצים מצורפים
מהרם די בוטון זכרןו אהרן.jpg
מהרם די בוטון זכרןו אהרן.jpg (189.86 KiB) נצפה 5190 פעמים
מהרם די בוטון.jpg
מהרם די בוטון.jpg (15.78 KiB) נצפה 5190 פעמים

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ג' יולי 20, 2021 9:46 pm

יפה.
טעותם בנוגע ל- בקרסי-בקרבי נובעת כנראה ממה שהשתמשו במהדורת צילום שאינה ברורה דיה:

צילום.png
צילום.png (30.3 KiB) נצפה 5181 פעמים

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' יולי 20, 2021 9:55 pm

אשמח לקבל דרך תקשורת עם העומדים בראש המכון.
תודה.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יולי 20, 2021 9:56 pm

גם בהתחלה יש טעות בפיסוק. למה לעשות צל על כל שכיות החמדה?
כך צ"ל: מלא חכמה וכליל יופי, יפה ענף וחרש מצל, על כל שכיות החמדה ידו הדה...
והכל לישנא דקראי.

יהושפט

Re: מכון זכרון אהרון

הודעהעל ידי יהושפט » ה' יולי 29, 2021 9:15 am

חבר שקנה את אוצר מדרשי איכה של זכרון אהרן העירני לענין המופלא הבא:
במדרש איכה רבתי שהו"ל בובר, הוא מתעתק בהערותיו ליוונית את המילים היווניות שנזכרו במדרש. באוצר מדרשי איכה של זכרון אהרן גזרו צילום של המילים היווניות מבובר והדביקו בתוך המהדורה החדשה [כאילו קשה להשיג גופן ביוונית..], אלא שלגודל טורח מלאכת ההעתק-הדבק הם התעצלו לגזור כל פעם מחדש את המילה הרלוונטית, ולכן פשוט הדביקו את אותה מילה בכל הספר!
הנה דוגמא אחת מיני רבות מאד, ואידך ליצנותא זיל גמור
אוצר מדרשי איכה.png
אוצר מדרשי איכה.png (189.09 KiB) נצפה 4845 פעמים

אחר החיפוש ראיתי שעמד על זה בקצרה הרב הוד והדר בהודעה הבאה, אבל אינה דומה שמיעה לראיה
הוד_והדר כתב:עוד דבר הבחנתי באוצר מדרשי איכה

בהערות מביא כמה מלים ביוונית וכו', וכולם ראה זה פלא ממש אותו דבר, פשוט העתיק היוונית מאחד להשני,

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' יולי 29, 2021 10:44 am

כמדומה שבזיון כזה עוד לא נראה! זה ממש עושה מלאכתו רמיה!
אין המטרה מקדשת את האמצעים תהיינה הסיבות אשר תהיינה.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' יולי 29, 2021 10:56 am

יהושפט כתב:אלא שלגודל טורח מלאכת ההעתק-הדבק הם התעצלו לגזור כל פעם מחדש את המילה הרלוונטית, ולכן פשוט הדביקו את אותה מילה בכל הספר!

גם כשטרחו להבדיל בין המלים לא הקפידו שתהיה זו המלה השייכת לכאן...
מדרש תהלים מזמור עט:
בובר.PNG
בובר.PNG (25.79 KiB) נצפה 4804 פעמים

IMG_0035.JPG
IMG_0035.JPG (5.11 MiB) נצפה 4804 פעמים

מזמור פא:
בובר פא.PNG
בובר פא.PNG (99.08 KiB) נצפה 4804 פעמים

IMG_0036.JPG
IMG_0036.JPG (5.02 MiB) נצפה 4804 פעמים

IMG_0037.JPG
IMG_0037.JPG (4.9 MiB) נצפה 4804 פעמים

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' יולי 29, 2021 11:18 am

דוגמא נוספת ממזמור קטז:
קטז.PNG
קטז.PNG (35.25 KiB) נצפה 4788 פעמים

IMG_0039.JPG
IMG_0039.JPG (5.75 MiB) נצפה 4788 פעמים

בדקתי בעוד כמה מקומות במדרש תהלים (הן כשיש כמה מלים יווניות סמוכות והן במלים בודדות), ובכולם שיבשו, ומסופקני אם יש מקום שאין בו טעות.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ה' יולי 29, 2021 1:41 pm

מה שנכון נכון כתב:
יהושפט כתב:אלא שלגודל טורח מלאכת ההעתק-הדבק הם התעצלו לגזור כל פעם מחדש את המילה הרלוונטית, ולכן פשוט הדביקו את אותה מילה בכל הספר!

גם כשטרחו להבדיל בין המלים לא הקפידו שתהיה זו המלה השייכת לכאן...

שלך קשה משלי, אני עוד המלצתי עליהם "זכות" שהם התעצלו מלהעתיק, אבל במה שהבאת, הם הרי כבר טרחו להעתיק, ובכל זאת הדביקו את המילים בלי קשר, פשוט סתם זלזול וחוסר עניין בספר ובקוראים. מביש. אף אחד לא ביקש מהם לעסוק בההדרה, אם לא מתאים להם לעשות מינימום של עבודת ההעתקה, שילכו למכור חצילים, כולם ייצאו נשכרים מהענין
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ה' יולי 29, 2021 1:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' יולי 29, 2021 1:44 pm

קבלתי באישי:
און די אלע זאכען העלפען גארנישט ס'רירט עהם גארנישט !

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' יולי 29, 2021 4:04 pm

דוקא כן.
לא מאתמול אני מרגיש ריחוק מכל ספר שמתנוססת עליו חתימתו של זכ"א.
יש להניח שככל שהביקורת עליו תגבר הוא יצא מחוץ למחנה או ישנה דרכו.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' יולי 30, 2021 12:50 am

אני לא יודע אם להזדעזע או להיגעל
זה פשע שאין כדוגמתו

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' יולי 30, 2021 12:55 am

בודאי שיש כאן איזה 'עצלות' מצידם, אשר שלא שמו לב לטרוח למקם מילים יווניות אלו במקומם כראוי וכנכון לכבודה של תורה....
אבל למה יצא הקצף דייקא על הקשקושים הללו??
וכי אחד מכם מבין כתב היווני הזה??
מבחינה שלי, הייתי שמח יותר אם היו משמיטים לגמרי הקשקושים מן טקסט הספר, אשר סתם מפריע רצף הקריאה..

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יולי 30, 2021 12:58 am

אראל כתב:הייתי שמח אם היו משמיטים לגמרי
לו היו נוהגים כך (ומודיעים את הדבר כראוי, בהקדמת הספר) - לא הי' איש מזדעק לעומתם; עתה, משבכרו להתפאר בכתר השלמות - מצופה כי יעשו זאת כדבעי.

אישית, ביכלתי לקרוא - דרך־כלל - אותיות יוניות.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' יולי 30, 2021 1:00 am

כמדומני שרובא דרובא הקונים שלהם, אין רואים שום צורך במילים אלו....,
ועאכו"כ, שאי"צ להתמלא חימה כ"כ ע"ז... [איך אומרים כאן? .. big deal?]
לי מפריע יותר כשהם מחליפים בי"ת בכ"ף או גימ"ל בנו"ן בגופן שלנו....

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 190 אורחים