מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אנצי' לרבנים, ראשי קהל וכו'

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חד ברנש

אנצי' לרבנים, ראשי קהל וכו'

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' יולי 15, 2019 1:21 pm

האם יש איזו אנציקלופדיה לרבנים, ראשי קהל ובעלי תפקידים קהילתיים מהמאה ה-18 ואילך בקיסרות האוסטרו-הונגרית?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: אנצי' לרבנים, ראשי קהל וכו'

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 15, 2019 1:23 pm

איני יודע אם זה מה שאתה מחפש אבל יש את אוצר הרבנים של הרב פרידמן נמצא באוצר.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' יולי 15, 2019 1:52 pm

כן. משהו כזה. אבל מעט יותר מורחב.
ועכ"פ יותר ממוקד על הונגריה והסביבה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 15, 2019 1:57 pm

תתחיל עם חכמי הונגריה של ר' יוסף יצחק כהן וקהילות אוסטריה של ר' שלמה שפיצר. שניהם בחבילת מכון י-ם.

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ג' יולי 16, 2019 1:44 pm

איש_ספר כתב:תתחיל עם חכמי הונגריה של ר' יוסף יצחק כהן וקהילות אוסטריה של ר' שלמה שפיצר. שניהם בחבילת מכון י-ם.

ומה עם המרכזים הצפוניים של הקיסרות, מורביה ובוהמיה? (כיום -בשינויים מתבקשים- צ'כיה וסלובקיה )?

זה תמיד מדהים אותי מחדש איך אין כמעט מחקר מסודר על המרכזים היהודיים בארצות אלו. טלו למשל עיר כמו פראג, חוץ מכמה פנקסי קברים אין שום ספר לזכרה ולהנצחתה. וק"ו על ערים פחות ידועות (חפשו מידע על רבני ניקלשבורג למשל).

אני מכיר מעט מחקרים של גב' רות גלדשטיין קסטנברג, ואולי קצת אחרים וזהו.

האגדה מספרת שהרב אברהם בנדיקט (חת"ס ב"ב) שבקי היטב בקורות קהילות אלו ניסה פעם לכתוב אנציקלופדיה או משהו כעין זה אבל ירד מהרעיון מתוך עיסוקיו התורניים.
אולי יקום מישהו אחר וירים את הכפפה?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יולי 16, 2019 2:26 pm

אותי מדהים מחדש עד כמה, כמעט בכל תחום תורני או סמי-תורני, אין כמעט מחקר מסודר, מדויק ואמין.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יולי 16, 2019 2:27 pm

איש ספר,
רוב תודות על ההפניות!

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ד' יולי 17, 2019 2:27 am

בתוך הגולה כתב:
איש_ספר כתב:תתחיל עם חכמי הונגריה של ר' יוסף יצחק כהן וקהילות אוסטריה של ר' שלמה שפיצר. שניהם בחבילת מכון י-ם.

ומה עם המרכזים הצפוניים של הקיסרות, מורביה ובוהמיה? (כיום -בשינויים מתבקשים- צ'כיה וסלובקיה )?

זה תמיד מדהים אותי מחדש איך אין כמעט מחקר מסודר על המרכזים היהודיים בארצות אלו. טלו למשל עיר כמו פראג, חוץ מכמה פנקסי קברים אין שום ספר לזכרה ולהנצחתה. וק"ו על ערים פחות ידועות (חפשו מידע על רבני ניקלשבורג למשל).

אני מכיר מעט מחקרים של גב' רות גלדשטיין קסטנברג, ואולי קצת אחרים וזהו.

האגדה מספרת שהרב אברהם בנדיקט (חת"ס ב"ב) שבקי היטב בקורות קהילות אלו ניסה פעם לכתוב אנציקלופדיה או משהו כעין זה אבל ירד מהרעיון מתוך עיסוקיו התורניים.
אולי יקום מישהו אחר וירים את הכפפה?

פראג זוהי אחת הדוגמאות הכי לא טובות... בדיוק שמעתי ממש לא מזמן ממעלת הדוקטור מעוז כהנא כי פראג הינה אחת מהקהילות היהודיות שנשאר מהן הכי פחות תיעוד ורישום מה שמקשה את מחקרה ההיסטורי עשרות מונים לעומת קהילות אחרות זניחות יותר, וזה בא ממישהו שחוקר את פראג כבר המון זמן...
תמיד תלוי בנסיבות ההיסטוריות, מה נשאר ומי כתב, ישנן קהילות זניחות מאוד יחסית לפראג ושכמותה בעלות פנקס קהל מסודר ומתוארך וכדומה, אי אפשר להכליל, ובודאי לא לאחר השקת מאגר פנקסי קהילות של הספריה הלאומית זה לא כביר.
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ד' יולי 17, 2019 2:35 am

חד ברנש כתב:האם יש איזו אנציקלופדיה לרבנים, ראשי קהל ובעלי תפקידים קהילתיים מהמאה ה-18 ואילך בקיסרות האוסטרו-הונגרית?

אם יורשה לי לשאול מה רע בספרי שם הגדולים מארץ הגר של רבי פנחס זעליג שווארץ?
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ד' יולי 17, 2019 4:51 am

א גאליציאנער כתב:
חד ברנש כתב:האם יש איזו אנציקלופדיה לרבנים, ראשי קהל ובעלי תפקידים קהילתיים מהמאה ה-18 ואילך בקיסרות האוסטרו-הונגרית?

אם יורשה לי לשאול מה רע בספרי שם הגדולים מארץ הגר של רבי פנחס זעליג שווארץ?
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

מצאתי גם רשום אצלי ספרו של ר"מ קאופמן ׳מורשת רבני הונגריה׳ ושם יש גם ממדינות נוספות בסמוך.
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ה' יולי 18, 2019 10:41 am

א גאליציאנער כתב:פראג זוהי אחת הדוגמאות הכי לא טובות... בדיוק שמעתי ממש לא מזמן ממעלת הדוקטור מעוז כהנא כי פראג הינה אחת מהקהילות היהודיות שנשאר מהן הכי פחות תיעוד ורישום מה שמקשה את מחקרה ההיסטורי עשרות מונים לעומת קהילות אחרות זניחות יותר, וזה בא ממישהו שחוקר את פראג כבר המון זמן...
תמיד תלוי בנסיבות ההיסטוריות, מה נשאר ומי כתב, ישנן קהילות זניחות מאוד יחסית לפראג ושכמותה בעלות פנקס קהל מסודר ומתוארך וכדומה, אי אפשר להכליל, ובודאי לא לאחר השקת מאגר פנקסי קהילות של הספריה הלאומית זה לא כביר.
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

התשובה אולי הגיונית ונכונה אבל אינה מספקת.
אילו היו עימנו כיום צאצאים הנושאים בגאון את מורשת פראג וכו' האם לא היו טורחים בחורים ובסדקים כדי להנציח בצורה מכובדת את עירם?
לענ"ד גם בזה יש חלק מניצחונה של פרשבורג (במובן ההונגרי שלה) על פראג.

לגבי פנקסי הקהילות. במקרה הזדמן לי אמש לקרוא כתבה בשבועון מרכז העניינים (עמ' 30-31) על פנקסי הקהילות ומיזם פנקסי הקהילות של הספרה"ל (אף שהיא לא מוזכרת בכתבה...). לפי הנאמר שם פנקסה של קהילת פראג השתמר אף הוא (תקנות מתקופת הנוב"י מוזכרות שם במסגרת השמאלית).

אגב. בדף המיזם נכתב כי
האתר מציע כרגע מבחר ראשון של פנקסים שנסרקו, קטלוג של הפנקסים ששרדו ורשימה ביבליוגרפית של ספרות המחקר בתולדות השלטון העצמי היהודי באירופה בעת החדשה המוקדמת
אבל לצערי לא מצאתי הפניה לקטלוג הזה. וצריך אני למודיעי.

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ג' יולי 23, 2019 12:26 pm

בתוך הגולה כתב:
א גאליציאנער כתב:פראג זוהי אחת הדוגמאות הכי לא טובות... בדיוק שמעתי ממש לא מזמן ממעלת הדוקטור מעוז כהנא כי פראג הינה אחת מהקהילות היהודיות שנשאר מהן הכי פחות תיעוד ורישום מה שמקשה את מחקרה ההיסטורי עשרות מונים לעומת קהילות אחרות זניחות יותר, וזה בא ממישהו שחוקר את פראג כבר המון זמן...
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

התשובה אולי הגיונית ונכונה אבל אינה מספקת.
אילו היו עימנו כיום צאצאים הנושאים בגאון את מורשת פראג וכו' האם לא היו טורחים בחורים ובסדקים כדי להנציח בצורה מכובדת את עירם?
לענ"ד גם בזה יש חלק מניצחונה של פרשבורג (במובן ההונגרי שלה) על פראג.

לגבי פנקסי הקהילות. במקרה הזדמן לי אמש לקרוא כתבה בשבועון מרכז העניינים (עמ' 30-31) על פנקסי הקהילות ומיזם פנקסי הקהילות של הספרה"ל (אף שהיא לא מוזכרת בכתבה...). לפי הנאמר שם פנקסה של קהילת פראג השתמר אף הוא (תקנות מתקופת הנוב"י מוזכרות שם במסגרת השמאלית).

אגב. בדף המיזם נכתב כי
האתר מציע כרגע מבחר ראשון של פנקסים שנסרקו, קטלוג של הפנקסים ששרדו ורשימה ביבליוגרפית של ספרות המחקר בתולדות השלטון העצמי היהודי באירופה בעת החדשה המוקדמת
אבל לצערי לא מצאתי הפניה לקטלוג הזה. וצריך אני למודיעי.

דוקטור מעוז כהנא ושכמותו טרחו גם טורחים, והניצחון של פרשבורג על פראג כבר הנציחו בנמלצות נפלאה מהר"ם שפירא בכתבתו הנאה שהתפרסמה בצרפת, וכמובן, גם לאחר שנשאר פנקס קהילה של פראג, לעומת מה שאמור היה להישאר, ההעדר הינו רב ועצום, אתה שוכח שמורשתה ההיסטורית של פראג היהודית אינה מיזם משפחתי של נכדים של גדול אחד שנשכח בתהומות נשיית ההיסטוריה, אלא מקום נכבד להתגדר בו מחקרית, ואשר על כן יש תקציבים, יש מענקים וכו', ולכן גם אם היו נכדים שהיו מחפשים בחורים וסדקים, לא נראה שהיו יכולים להפיק הרבה חומר.
באשר למאגר הפנקסים - בבקשה
https://web.nli.org.il/sites/nlis/he/pinkas
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' יולי 23, 2019 3:36 pm

אפרופו פנקסי קהילות, ממש מעניין אותי לדעת למה פרויקט הדגל "פנקס הקהילות" שהושקע בו לבטח ממון רב, בוצע בצורה כה מאכזבת? כמעט על כל יישוב יהודי שמסוקר בו, ואין הרבה הבדל בין הכרכים השונים, אתה רואה על נקלה שחסר המון חומר שלא היה לנגד עיני הכותבים. מסתמכים על זכרונות של תושבים מהתקופה האחרונה וכהנה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 302 אורחים