מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מיהו מחבר ספר ילקוט יוסף?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

מיהו מחבר ספר ילקוט יוסף?

הודעהעל ידי מגדל » ה' אוגוסט 08, 2019 10:27 pm

לחכמי הפורום שלום ברכה,

רציתי לשאול יודעי דבר, האם ספר ילקוט יוסף אכן נכתב ע"י הרהמ"ח עצמו, או שמא אין הוא אלא עומד בראש מכון מסויים, כך נטען כאן באשכול קודם, ומאידך קמו אחרים והכחישו, ולעת עתה נאלצתי לאוקי תרי בהדי תרי ולאוקי מחברא בחזקת מדפיסיה.

אני שואל מכיוון שלאחרונה נדפסו כמה כרכים עבי כרס בצורה חריגה, בתדירות אשר מעלה תמיהה גבי זהות מחברם.

וטרם יסבוני נוערים כדבורים, ויאשימו אותי בהתרסה כנגד מאורן של ישראל וכו' וכו' וכ"כ וכ"כ, הריני מגלה דעתי דדוקא לכבודו של הרהמ"ח אני שואל, דאילו נצטרך לומר שהוא אכן כתב ולמד כל הסוגיות הנ"ל בעיון המתבקש בפרק זמן שכזה, הרי זו תהיה נתינת דופי באיכות הכתבים לעילא ולעילא מלומר דאינו מחברם אלא עובר עליהם.
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב ה' אוגוסט 08, 2019 11:22 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.
סיבה: שיפור הכותרת

עזריאל ברגר

Re: מיהו מחבר ספר ילקוט יוסף?

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוגוסט 08, 2019 11:30 pm

נא להיזהר בהלכות לשה"ר וכו', ולא חרבה ירושלים אלא על שביזו בה תלמידי חכמים.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' אוגוסט 08, 2019 11:36 pm

לא מובן הדיון.
לכאורה הפסקים הם מהמחבר, ומסתמא מסייעים על ידו בעריכה ומראי מקומות ואין זה מוריד כלל מגדלותו התורנית ומהתמסרותו לכלל ישראל.

שומר

הודעהעל ידי שומר » ה' אוגוסט 08, 2019 11:48 pm

שמעתי דיון דומה על ספר הלכה ברורה של אחיו הגרד יוסף אבל על ילקןט יוסף לא שמעתי

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' אוגוסט 08, 2019 11:50 pm

מגדל כתב:
וטרם יסבוני נוערים כדבורים, ויאשימו אותי בהתרסה כנגד מאורן של ישראל וכו' וכו' וכ"כ וכ"כ, הריני מגלה דעתי דדוקא לכבודו של הרהמ"ח אני שואל, דאילו נצטרך לומר שהוא אכן כתב ולמד כל הסוגיות הנ"ל בעיון המתבקש בפרק זמן שכזה, הרי זו תהיה נתינת דופי באיכות הכתבים לעילא ולעילא מלומר דאינו מחברם אלא עובר עליהם.

איזו פקחות לנסח ככה את השאלה, יומיים לפני תשעה באב.
לסובב את הפגיון בלב הזולת ולברר עד היכן הגבול שאם יסובב יותר, שם ימות.

בזבוז של כישרון.

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ה' אוגוסט 08, 2019 11:57 pm

מה ששמעתי שלא רק שהוא המחבר, אלא גם המעמד

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אוגוסט 08, 2019 11:59 pm

מגדל כתב:לחכמי הפורום שלום ברכה,

רציתי לשאול יודעי דבר, האם ספר ילקוט יוסף אכן נכתב ע"י הרהמ"ח עצמו, או שמא אין הוא אלא עומד בראש מכון מסויים, כך נטען כאן באשכול קודם, ומאידך קמו אחרים והכחישו, ולעת עתה נאלצתי לאוקי תרי בהדי תרי ולאוקי מחברא בחזקת מדפיסיה.

אני שואל מכיוון שלאחרונה נדפסו כמה כרכים עבי כרס בצורה חריגה, בתדירות אשר מעלה תמיהה גבי זהות מחברם.

זה שהכרכים עבי הכרס הו''ל רק לאחרונה, אי''ז מורה על כך שהם נלמדו רק לאחרונה, כ''א רק על כך שהם הושלמו או נערכו באופן סופי לאחרונה. וק''ל. וקושיא מעיקרא ליתא.

ולא חרבה ירושלים אלא על שביזו בה ת''ח. וה' יזכנו לשוב לפניו בתשובה שלימה ובלצ''ג ולשפב''י.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' אוגוסט 09, 2019 12:07 am

שומר כתב:שמעתי דיון דומה על ספר הלכה ברורה של אחיו הגרד יוסף אבל על ילקןט יוסף לא שמעתי

בהלכה ברורה בכמה חלקים בעמוד הפנימי כתוב "השתתפו בכרך זה" ושם רשימה של ת"ח.

לגבי הילקו"י, כמדומה כי בספרו שו"ת הראשון לציון שמשיב לשאלות שנשאל על הילקו"י, והעירו לו על טעויות וכו', השיב בפירוש שזה נגרם היות והכל מוטל עליו הכתיבה והעריכה וההגהה ואין מי שעוזר בעדו. משהו כזה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' אוגוסט 09, 2019 12:10 am

האשכול ננעל, לפחות עד אחרי תשעה באב.

מי שסבור שטעיתי בנעילה זו - מוזמן לפנות אלי בהודעה פרטית, או בדוא"ל azrielb@gmail.com או באופן אחר כםי שיראה לנכון.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 12, 2019 8:45 am

עזריאל ברגר כתב:האשכול ננעל, לפחות עד אחרי תשעה באב.

מי שסבור שטעיתי בנעילה זו - מוזמן לפנות אלי בהודעה פרטית, או בדוא"ל azrielb@gmail.com או באופן אחר כםי שיראה לנכון.

קיבלתי כמה תגובות.
חלקן נזעמות, חלקן ברורות ומבארות (וד"ל...).
לאחר שיקול דעת נוסף החלטתי לפתוח בחזרה את האשכול (ולהקפיצו בהודעתי זו), אך באזהרה:
אם יהיו כאן מעתה ואילך הודעות שמבזות תלמידי חכמים (כולל את חברי/מנהלי הפורום) - אעשה כהבנתי (מחיקת/עריכת הודעות, מחיקת/נעילת האשכול, חסימת/מחיקת משתמש, וכל כיו"ב) ללא התראות נוספות!

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ב' אוגוסט 12, 2019 11:41 am

אני חושב שיש לשים לב לכל כרך בפנ"ע.
אם תקחו לדוגמא את הכרך האחרון של בין המצרים, מאד מובן כיצד הגיע לעובי שכזה - רבות מההערות כמובן בנויות ומועתקות (כדרכו, וזה בסדר!) מחזו"ע, יחו"ד ויבי"א. הפרק אודות קדושת הכותל והר הבית, הן העתקות מקבצים השמורים מסתמא במחשבו, מתשובות והערות שכתב ברבות הימים בעקבות הפולמוסים הבלתי נגמרים אליהם נדרש בהיותו רב ראשי, וקונטרס גדול של הלכות אבלות, שלקוח רובו ככולו מספרו ילקו"י על הלכות אבלות.
התווספו עוד הרבה חידושי דינים והוספות כאלו ואחרות בגוף הספר, אך אין בהם כדי לתמוה כיצד הספיק הרב המחבר לכתוב ולהדפיס במרחק כמה חודשים מהספר הקודם.

מי שילמד בספריו יראה שבכל כרך שיצא בשנים האחרונות ניתן לומר ולראות את הנ"ל.

לגבי ספר הלכה ברורה, הלא כתוב במפורש בראש כל כרך את רשימת העורכים...

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 12:43 pm

שייף נפיק כתב:לא מובן הדיון.
לכאורה הפסקים הם מהמחבר, ומסתמא מסייעים על ידו בעריכה ומראי מקומות ואין זה מוריד כלל מגדלותו התורנית ומהתמסרותו לכלל ישראל.

אכן, כמו שכבר כתבתי, לא באתי "להוריד" מ"גדולתו התורנית והתמסרותו לכלל ישראל", אלא פשוט התעניינתי, כי להבדיל מספרי אחיו הרב דוד, הוא לא מציין לעורכים\מסייעים\כותבים זולתו.

שומר כתב:שמעתי דיון דומה על ספר הלכה ברורה של אחיו הגרד יוסף אבל על ילקןט יוסף לא שמעתי

אין צורך לדון, שכן מפורש בספריו.
אבני גזית כתב:
מגדל כתב:

איזו פקחות לנסח ככה את השאלה, יומיים לפני תשעה באב.
לסובב את הפגיון בלב הזולת ולברר עד היכן הגבול שאם יסובב יותר, שם ימות.

בזבוז של כישרון.

אינני יודע מה אתה שח.

ארזי הלבנון כתב:אני חושב שיש לשים לב לכל כרך בפנ"ע.
אם תקחו לדוגמא את הכרך האחרון של בין המצרים, מאד מובן כיצד הגיע לעובי שכזה - רבות מההערות כמובן בנויות ומועתקות (כדרכו, וזה בסדר!) מחזו"ע, יחו"ד ויבי"א. הפרק אודות קדושת הכותל והר הבית, הן העתקות מקבצים השמורים מסתמא במחשבו, מתשובות והערות שכתב ברבות הימים בעקבות הפולמוסים הבלתי נגמרים אליהם נדרש בהיותו רב ראשי, וקונטרס גדול של הלכות אבלות, שלקוח רובו ככולו מספרו ילקו"י על הלכות אבלות.
התווספו עוד הרבה חידושי דינים והוספות כאלו ואחרות בגוף הספר, אך אין בהם כדי לתמוה כיצד הספיק הרב המחבר לכתוב ולהדפיס במרחק כמה חודשים מהספר הקודם.

מי שילמד בספריו יראה שבכל כרך שיצא בשנים האחרונות ניתן לומר ולראות את הנ"ל.

לגבי ספר הלכה ברורה, הלא כתוב במפורש בראש כל כרך את רשימת העורכים...

אכן, חלק ניכר מאוד מספריו מועתק מתוך ספרי אביו ז"ל, כניכר לכל מי שלמד באמת את דברי שניהם, ואינני אומר זאת לגריעותא. ואכן, כמובן שאם היה מדובר בספר ליקוטים והעתקות, לא היה הדבר לפלא בעיניי. אך מכיוון שבסוף היום הרי הרב המחבר אף מוסיף מדיליה, וכמו כן אני יוצא מנקודת הנחה שאף את הקטעים אשר הוא מעתיק מכתבי אביו, הוא לומד כדין וכדת, ומעיין היטב בדברים, קצת תימה בעיניי ההספק הלא רגיל, שכן ללא שום קשר לעד כמה טרח ויגע במלאכת הכתיבה, הדבר רחוק בעיניי לימוד מעמיק די הצורך כדי להורות הלכה למעשה, של כלכך הרבה סוגיות, בפרק זמן קצר שכזה. ויצא לי להכיר מקרוב כמה וכמה גדולי ישראל היושבים על מדין, ומימי לא נתקלתי בהספק הדומה לדבר הזה.

מה שכן שמעתי מאיזה יהודי בזמן שאשכול זה היה נעול, הוא שסדרת ילקוט יוסף למעשה כבר תמה ונשלמה מזמן, ועתה אין היא יוצאת אלא בעריכה מחודשת, תיקון טעויות וציונים למראי מקומות (סגנון ה"וכן כתב" הידוע), ולכן עתה הספרים יוצאים בקצב כזה, ובזה למעשה דיי נחה דעתי.
יישר כח לכל המשיבים.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 12, 2019 12:53 pm

תגובה שקיבלתי בהודעה פרטית מת"ח חשוב החפץ בעילום שמו:
סיפור קטן: פעם שמעתי שיעור מהרב יצחק יוסף בהלכות שבת, שיעור שקפץ מנושא לנושא בצורה שנראתה לא מתוכננת מראש. הרב ישב ללא ספרים, ואני החזקתי את הילקוט יוסף. הרב אמר בע"פ את כל או כמעט כל האחרונים שהוזכרו בספר!

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ב' אוגוסט 12, 2019 12:59 pm

סיפר לי פעם שכנו של הראשל"צ איך זה נראה כשהוא כותב.
הוא יושב עם 2 מחשבים נפרדים, בא' כל המאגרים התורניים ובשני הוא רק כותב. הוא סיפר שזה מחזה מאד מעניין לראות אותו שקוע בעבודתו.
לגבי הספרים שיוצאים - פשוט שהצדק עם מה שנכתב שכעת יוצאים כרכים 'משופצים' ממה שכבר נכתב בעבר. רק כדאי לציין שחלק מהכרכים המקוריים נכתבו לפני למעלה מ-30 שנה ע"י אברך צעיר בן 30 פלוס, עם ידע חובק עולם. אפשר להתווכח על הסגנון ועל המסקנות, אבל לראות אברך כה צעיר עם ידיעות בכזה סדר גודל [לפני המאגרים] זה לא משהו שרואים כל יום, אם בכלל. הוא בוודאי 'ברא כרעא דאבוה' במלוא מובן המילה. [כמובן שלמי שיש ביקורת על האב - גם בזה הוא 'ברא', אבל כדאי להסתכל על חצי הכוס המלאה]

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 12:59 pm

עזריאל ברגר כתב:תגובה שקיבלתי בהודעה פרטית מת"ח חשוב החפץ בעילום שמו:
סיפור קטן: פעם שמעתי שיעור מהרב יצחק יוסף בהלכות שבת, שיעור שקפץ מנושא לנושא בצורה שנראתה לא מתוכננת מראש. הרב ישב ללא ספרים, ואני החזקתי את הילקוט יוסף. הרב אמר בע"פ את כל או כמעט כל האחרונים שהוזכרו בספר!

כבוד הרב עזריאל ברגר, אני מבקש למחות על העולה מרוח דבריך הראשונים והאחרונים, בין מנעילת האשכול, ובין מן התגובה אשר הגבת כעת, ניכר בעליל כי אתה מפרש את השאלה שלי כזלזול או משהו דומה, ולכן אתה מבקש או לנעול את האשכול, או לבוא ולהעיד על הנידון שהוא בקיא בספריו וכדומה.

כבר ידעתי מתחילה כי בכל דבר אשר קשור למשפחת יוסף, אשר אהובים וחבובים על בעלי המזג החם, על כל דבר מלבד קילוס מתעוררים הנוערים. ואני רואה שלמרות ששבתי ופרשתי את דבריי כבר קרוב לשלוש פעמים, עדיין ממשיכים להוציא דבריי מכוונתם המקורית, ולכן עתה אני פונה אלייך בבקשה, שוב על הראשונות ונעל את האשכול בשנית. גם ככה כמו שכבר כתבתי, את התשובה לשאלתי קיבלתי כבר במקום אחר.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 12, 2019 1:04 pm

א. מאוד ממליץ לכו"כ מהכותבים לעיין בפירוש הרמב"ם על "אל תאמר דבר שא"א לשמוע שסופו להישמע".
ב. אינני ממהר לחסום אשכולות, וע"כ אם ימשיך האשכול להתנהל מתוך כבוד לתורה ולמלמדיה - אינני רואה צורך לנעול אותו.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 1:14 pm

עזריאל ברגר כתב:א. מאוד ממליץ לכו"כ מהכותבים לעיין בפירוש הרמב"ם על "אל תאמר דבר שא"א לשמוע שסופו להישמע".
ב. אינני ממהר לחסום אשכולות, וע"כ אם ימשיך האשכול להתנהל מתוך כבוד לתורה ולמלמדיה - אינני רואה צורך לנעול אותו.

עד שאתם רצים לכבד התורה ומלמדיה, כבדוני לכל הפחות כאדם הנברא בצלם, ואל תתלו בי דברים דלית בי.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ב' אוגוסט 12, 2019 1:16 pm

לגבי ההלכה ברורה, האם באמת העורכים שמשתתפים בכרך סייעו בסדר גודל משמעותי, או שמא הם רק סייעו בהבאת המקורות לשער הציון, שכידוע מקיף ומביא את כל הראשונים החל מרב נטרונאי גאון ועד לתלמיד ר' שלמה בן היתום וכו', וכן באחרונים מביא הוא את האחרונים המדברים בעניין, זה בהחלט יתכן שנעזר באברכים נוספים, אך מן הסתם הבירור הלכה נכתב ע"י הרב דוד בעצמו. וזה ניכר לכל מי שלומד והוגה בספר.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 12, 2019 2:51 pm

מחקתי כאן 3 הודעות שעסקו בביזוי חכמים ותלמידיהם (ואני מדגיש: בעיני כל הכותבים בפורום מוחזקים כ"תלמידי חכמים", ולכן אני מתייחס לכתיבה פוגענית כאל "ביזוי תלמידי חכמים").
אני סבור שהאשכול יכול להמשיך לפרוח בצורתו הנכונה, ולדון בשאלה: האם הרבנים למשפחת יוסף כותבים את ספריהם בעצמם או ע"י צוות?

בינתיים הובא שהגרד"י כותב ע"י צוות ומצהיר על כך במפורש, אבל הגרי"י - ע"פ הדברים העולים מכאן - נראה שהוא כותב בעצמו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 12, 2019 4:10 pm

לפני כחודשיים פתחתי אשכול שנושאו ספרים שלא נכתבו ע"י מי שנכתב בדף השער שהם המחברים. האשכול הוסר תוך זמן קצר ולא הבנתי מדוע, והנה כאן יש דיון ארוך על הנושא ונראה שקשה לקבל שאדם אחד כותב כ"כ הרבה ספרים. אך בכל אופן יש ספרים שידוע שנכתבו בשכירות והדוגמא שהבאתי היא אוצר פלאות התורה שידוע ומפורסם שלא נכתב ע"י ר' זיכרמן המופיע בדף השער.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 4:13 pm

יש מאות ספרים כאלה [בלי קשר לרבי יצחק יוסף].
ולגבי מחיקות אין שאלות כאן בפורום למה מוחקים זה התקן.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 5:03 pm

עני בן פחמא כתב:לגבי ההלכה ברורה, האם באמת העורכים שמשתתפים בכרך סייעו בסדר גודל משמעותי, או שמא הם רק סייעו בהבאת המקורות לשער הציון, שכידוע מקיף ומביא את כל הראשונים החל מרב נטרונאי גאון ועד לתלמיד ר' שלמה בן היתום וכו', וכן באחרונים מביא הוא את האחרונים המדברים בעניין, זה בהחלט יתכן שנעזר באברכים נוספים, אך מן הסתם הבירור הלכה נכתב ע"י הרב דוד בעצמו. וזה ניכר לכל מי שלומד והוגה בספר.

קצת קשה לי לקבל את הדיכוטומיה שלך בין המקורות לבין ה"סברות".
הרי הפסקים והסברות צריכות להישען על המקורות, כך היא דרכה של תורה.
לפי דבריך הרב המחבר בודה סברות מלבו ונותן לעובדי המכון שלו לחפש מקורות מתאימים?

אני כשלעצמי מתאר לעצמי שכולם אוספים לו את המקורות ומביאים לו לעיון, או שהם אפילו כותבים בעצמם את פסקי ההלכה, שכן כמעט תמיד הוא מקיים פסקי אביו ז"ל, ואם כן לאחר שהחץ נורה לא נותר אלא לסמן את המטרה מסביב, והיכא דהרב המחבר חולק על אביו (למעשה אינני בקיא בספרי הר' דוד, אך שמעתי שלהבדיל מאחיו הוא כן בעל דעה עצמאית, ולעתים מרשה לעצמו לכתוב את דעתו) אזי הוא עורך את הדברים אחרת.

זאב ערבות כתב:לפני כחודשיים פתחתי אשכול שנושאו ספרים שלא נכתבו ע"י מי שנכתב בדף השער שהם המחברים. האשכול הוסר תוך זמן קצר ולא הבנתי מדוע, והנה כאן יש דיון ארוך על הנושא ונראה שקשה לקבל שאדם אחד כותב כ"כ הרבה ספרים. אך בכל אופן יש ספרים שידוע שנכתבו בשכירות והדוגמא שהבאתי היא אוצר פלאות התורה שידוע ומפורסם שלא נכתב ע"י ר' זיכרמן המופיע בדף השער.

להבדיל, כן היה גם ברקוויאם של מוצארט ;)

עזריאל ברגר כתב:מחקתי כאן 3 הודעות שעסקו בביזוי חכמים ותלמידיהם (ואני מדגיש: בעיני כל הכותבים בפורום מוחזקים כ"תלמידי חכמים", ולכן אני מתייחס לכתיבה פוגענית כאל "ביזוי תלמידי חכמים").
אני סבור שהאשכול יכול להמשיך לפרוח בצורתו הנכונה, ולדון בשאלה: האם הרבנים למשפחת יוסף כותבים את ספריהם בעצמם או ע"י צוות?

בינתיים הובא שהגרד"י כותב ע"י צוות ומצהיר על כך במפורש, אבל הגרי"י - ע"פ הדברים העולים מכאן - נראה שהוא כותב בעצמו.

לעתים יותר מדי זה פחות מדי וד"ל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 12, 2019 5:11 pm

מגדל כתב:
זאב ערבות כתב:לפני כחודשיים פתחתי אשכול שנושאו ספרים שלא נכתבו ע"י מי שנכתב בדף השער שהם המחברים. האשכול הוסר תוך זמן קצר ולא הבנתי מדוע, והנה כאן יש דיון ארוך על הנושא ונראה שקשה לקבל שאדם אחד כותב כ"כ הרבה ספרים. אך בכל אופן יש ספרים שידוע שנכתבו בשכירות והדוגמא שהבאתי היא אוצר פלאות התורה שידוע ומפורסם שלא נכתב ע"י ר' זיכרמן המופיע בדף השער.

מה אתה מנסה לומר בהערה מבדחת זו? כעת אני צריך לחפש בוויקיפדיה מה זה רקוויאם ומה זה מוצארט, או שמא אתה סבור שחברי הפורום הם כולם בעלי השכלה כללית רחבה ומתמצאים בהוויות העולם, בפרט בכל מיני דברים בעלי שמות מוזרים שאוזן לא שמעה.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:12 pm

מגדל כתב:
עני בן פחמא כתב:לגבי ההלכה ברורה, האם באמת העורכים שמשתתפים בכרך סייעו בסדר גודל משמעותי, או שמא הם רק סייעו בהבאת המקורות לשער הציון, שכידוע מקיף ומביא את כל הראשונים החל מרב נטרונאי גאון ועד לתלמיד ר' שלמה בן היתום וכו', וכן באחרונים מביא הוא את האחרונים המדברים בעניין, זה בהחלט יתכן שנעזר באברכים נוספים, אך מן הסתם הבירור הלכה נכתב ע"י הרב דוד בעצמו. וזה ניכר לכל מי שלומד והוגה בספר.

קצת קשה לי לקבל את הדיכוטומיה שלך בין המקורות לבין ה"סברות".
הרי הפסקים והסברות צריכות להישען על המקורות, כך היא דרכה של תורה.
לפי דבריך הרב המחבר בודה סברות מלבו ונותן לעובדי המכון שלו לחפש מקורות מתאימים?

אני כשלעצמי מתאר לעצמי שכולם אוספים לו את המקורות ומביאים לו לעיון, או שהם אפילו כותבים בעצמם את פסקי ההלכה, שכן כמעט תמיד הוא מקיים פסקי אביו ז"ל, ואם כן לאחר שהחץ נורה לא נותר אלא לסמן את המטרה מסביב, והיכא דהרב המחבר חולק על אביו (למעשה אינני בקיא בספרי הר' דוד, אך שמעתי שלהבדיל מאחיו הוא כן בעל דעה עצמאית, ולעתים מרשה לעצמו לכתוב את דעתו) אזי הוא עורך את הדברים אחרת.

עזריאל ברגר כתב:מחקתי כאן 3 הודעות שעסקו בביזוי חכמים ותלמידיהם (ואני מדגיש: בעיני כל הכותבים בפורום מוחזקים כ"תלמידי חכמים", ולכן אני מתייחס לכתיבה פוגענית כאל "ביזוי תלמידי חכמים").

לעתים יותר מדי זה פחות מדי וד"ל.

אולי תפרש את הקודים הסתומים שלך.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 5:13 pm

זאב ערבות כתב:
מגדל כתב:

מה אתה מנסה לומר בהערה מבדחת זו? כעת אני צריך לחפש בוויקיפדיה מה זה רקוויאם ומה זה מוצארט, או שמא אתה סבור שחברי הפורום הם כולם בעלי השכלה כללית רחבה ומתמצאים בהוויות העולם, בפרט בכל מיני דברים בעלי שמות מוזרים שאוזן לא שמעה.

אני מתנצל, ושיג ושיח קצר שהיה לנו בעבר קיבלתי את הרושם שהנך בעל השכלה כללית, אך אני מניח ששגיתי, ואתי תלון משוגתי.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:14 pm

יושב סתר כתב:סיפר לי פעם שכנו של הראשל"צ איך זה נראה כשהוא כותב.
הוא יושב עם 2 מחשבים נפרדים, בא' כל המאגרים התורניים ובשני הוא רק כותב. הוא סיפר שזה מחזה מאד מעניין לראות אותו שקוע בעבודתו.
לגבי הספרים שיוצאים - פשוט שהצדק עם מה שנכתב שכעת יוצאים כרכים 'משופצים' ממה שכבר נכתב בעבר. רק כדאי לציין שחלק מהכרכים המקוריים נכתבו לפני למעלה מ-30 שנה ע"י אברך צעיר בן 30 פלוס, עם ידע חובק עולם. אפשר להתווכח על הסגנון ועל המסקנות, אבל לראות אברך כה צעיר עם ידיעות בכזה סדר גודל [לפני המאגרים] זה לא משהו שרואים כל יום, אם בכלל. הוא בוודאי 'ברא כרעא דאבוה' במלוא מובן המילה. [כמובן שלמי שיש ביקורת על האב - גם בזה הוא 'ברא', אבל כדאי להסתכל על חצי הכוס המלאה]

לאבוה היה אוצר במוח. מחילה אתה מרחיק לכת.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:15 pm

מגדל כתב:
זאב ערבות כתב:
מגדל כתב:

אני מתנצל, ושיג ושיח קצר שהיה לנו בעבר קיבלתי את הרושם שהנך בעל השכלה כללית, אך אני מניח ששגיתי, ואתי תלון משוגתי.

השכלה? זה הרמה להביא מויקפדיה דברים שטותיים?

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 5:18 pm

נחלי אפרסמון כתב:אולי תפרש את הקודים הסתומים שלך.

לא מצאתי בדברי קוד ולא חצי קוד. אני מניח שאתה מתכווין לדברי האחרונים שהופנו לכבוד הרב עזריאל.
כוונתי הייתה לומר (מבלי להיכנס לדיון על האם נכון לצנזר ולסתום פיות, שדעתי בעניןי רחוקה מאוד מדעת הרב עזריאל שליט"א) שגם הדוגל במשטר "קומוניסטי" כעין זה המושלט כאן, צריך לפעמים לעשות חושבים האם לא יוצא שכרו בהפסדו, שבכך שהוא מחליט מה ייאמר ומה לא ייאמר ומתי ייאמר, בעוד שבא כיבכול להנמיך את הלהבות, הרי הוא רק מגביר אותם.
בדידי הווה עובדא שהוא נעל את האשכול לפני שהספקתי לבאר דבריי היטב שלא התכוונתי לזלזל בבני משפחת יוסף, אלא באמת למצוא מענה לתמיהתי גבי פרסום הספרים האחרונים, ולעניות דעתי כן הוא גם עתה כאשר הוא צנזר כשלוש הודעות, וטרח להודיע שהוא צנזרם, והודיע ברבים דנימוקו הוא משום ביזוי תלמידי חכמים נורא ואיום שהתרחש כאן, ולדעתי כל אדם שיקרא את הדברים, ובפרט מחסידי משפחת יוסף הלהוטים, דמו יחם בקרבו, בעוד שכמי שקרא את אותן ההודעות המחוקות גלוי וידוע לפני שאף אם מקצת מן המקצת היה בהן, בוודאי אין מדובר במשהו שראוי למחוק מקירות הפורום.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 12, 2019 5:19 pm

נחלי אפרסמון כתב:
מגדל כתב:
זאב ערבות כתב:
מגדל כתב:

השכלה? זה הרמה להביא מויקפדיה דברים שטותיים?

ראשית, אינני יודע מדוע אתה סבור שהבאתי הדברי מוויקיפדיה, האם חיפשתי יצירות מזוייפות והרקוויאם של מוצרט עלה בתוצאה ראשונה?
שנית אני אכן סבור שאין מדובר כאן בהשכלה גדולה אלא ידיעות עוה"ז בסיסיות, אך מכיוון שבפורום זה נמצאים אנשים מכל גווני הקשת, והרב זאב ערבות גילה דעתו דלדידו מדובר ב"השכלה" וממילא יש להניח שבדבר פסול ומיותר, התנצלתי. אך איך שלא יהא, וודאי שלא באתי לעטר עצמי ב"השכלה" בציון עובדה שולית זו. (שלא הייתה כי אם בדיחה)

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:24 pm

מגדל כתב:
נחלי אפרסמון כתב:אולי תפרש את הקודים הסתומים שלך.

לא מצאתי בדברי קוד ולא חצי קוד. אני מניח שאתה מתכווין לדברי האחרונים שהופנו לכבוד הרב עזריאל.
כוונתי הייתה לומר (מבלי להיכנס לדיון על האם נכון לצנזר ולסתום פיות, שדעתי בעניןי רחוקה מאוד מדעת הרב עזריאל שליט"א) שגם הדוגל במשטר "קומוניסטי" כעין זה המושלט כאן, צריך לפעמים לעשות חושבים האם לא יוצא שכרו בהפסדו, שבכך שהוא מחליט מה ייאמר ומה לא ייאמר ומתי ייאמר, בעוד שבא כיבכול להנמיך את הלהבות, הרי הוא רק מגביר אותם.
בדידי הווה עובדא שהוא נעל את האשכול לפני שהספקתי לבאר דבריי היטב שלא התכוונתי לזלזל בבני משפחת יוסף, אלא באמת למצוא מענה לתמיהתי גבי פרסום הספרים האחרונים, ולעניות דעתי כן הוא גם עתה כאשר הוא צנזר כשלוש הודעות, וטרח להודיע שהוא צנזרם, והודיע ברבים דנימוקו הוא משום ביזוי תלמידי חכמים נורא ואיום שהתרחש כאן, ולדעתי כל אדם שיקרא את הדברים, ובפרט מחסידי משפחת יוסף הלהוטים, דמו יחם בקרבו, בעוד שכמי שקרא את אותן ההודעות המחוקות גלוי וידוע לפני שאף אם מקצת מן המקצת היה בהן, בוודאי אין מדובר במשהו שראוי למחוק מקירות הפורום.

חבל לאכול את הלב על מחיקות יש לי רשימה של הרבה ד"ת שנמחקו על חינם.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ב' אוגוסט 12, 2019 5:25 pm

נחלי אפרסמון כתב:לאבוה היה אוצר במוח. מחילה אתה מרחיק לכת.

יצא לי פעם להתלוות אליו לפני כארבע עשרה שנה לשיעור באיזה מקום (כעין השתלמות תורנית) וכשהגיע למקום שאל אותם על איזה נושא הלכתי הרבנים שקדמו לו דיברו, ותיכף ומיד עלה לדרוש כל השיעור מהגמרא ראשונים ואחרונים וכו' (אם זכרוני אינו מטעני כל מה שכתב בספריו מונח לו בראשו) כאילו בקשת להפעיל טייפ עם שיעור לפי בחירתך.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:26 pm

נחלי אפרסמון כתב:
יושב סתר כתב:סיפר לי פעם שכנו של הראשל"צ איך זה נראה כשהוא כותב.

לאבוה היה אוצר במוח. מחילה אתה מרחיק לכת. אביו היה יודע הכל בע"פ.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:27 pm

אישצפת כתב:

יצא לי פעם להתלוות אליו לפני כארבע עשרה שנה לשיעור באיזה מקום (כעין השתלמות תורנית) וכשהגיע למקום שאל אותם על איזה נושא הלכתי הרבנים שקדמו לו דיברו, ותיכף ומיד עלה לדרוש כל השיעור מהגמרא ראשונים ואחרונים וכו' (אם זכרוני אינו מטעני כל מה שכתב בספריו מונח לו בראשו) כאילו בקשת להפעיל טייפ עם שיעור לפי בחירתך.

אל תרגיז אותי שלא אכתוב לך דברים קשים אנא!
בישול. בורר. מעשה שבת. ברכות התורה. ואידך ז"ג.
הגדרה של טייפ היה אחיו ר' יעקב זצ"ל.
נערך לאחרונה על ידי נחלי אפרסמון ב ב' אוגוסט 12, 2019 5:30 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 12, 2019 5:30 pm

כבר הזהרתי שאני הולך למחוק גם הודעות שמבזות תלמידי חכמים, דהיינו חברי הפורום, ונהגתי בהתאם.

כמה מההודעות האחרונות שנכתבו כאן - גם גובלות בזה, או בביזוי החכמים עצמם, ובינתיים אני מעדיף להיות "מתון מתון".

ואדגיש:
א. אין לי שום דבר אישי/קהילתי בעד הגרי"י יותר מאשר בעד כל אחד מהרבנים המפורסמים בדורנו, ונזעקתי לכבודו באותה המידה שהייתי נזעק לכבודם של גדולי הדור האחרים.
ב. אני סבור שהרב "מגדל" הבהיר את עצמו כמה פעמים באופן ברור ביותר, והצטרפתי להבהרתו: האשכול הזה נפתח וקיים כדי לברר מידע, ולא כדי לזלזל.
ג. מי שיש לו מה להגיד לגופו של דיון - מוזמן להגיב בשמחה אך בזהירות ע"פ כללי ההלכה כנ"ל. ומי שאין לו - מוזמן לקיים "סייג לחכמה וכו'".
ד. אפשר לפנות אלי בהודעות פרטיות וכו', וגם בסלולרי 0545678218.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ב' אוגוסט 12, 2019 5:35 pm

נחלי אפרסמון כתב:
אישצפת כתב:

אני מבין שיש לכבודו הרבה בבטן עליו. לידיעתך השיעור לא היה בכלל חלק מאלה שכתבת. אבל אם אתה מחפש להכפיש אותו בכל אשכול או במה אפשרית אז תהנה ויערב לך רק אל תשכח את דברי שלמה ודע כי על כל אלה יביאך האלהים במשפט.
אני כאן סיימתי, אין לי מטרה להכפיש שום רב מאיזו עדה שתהיה ומאיזו מפלגה שתהיה ואין זה מעניין אותי מהי דרך פסיקתו.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:37 pm

אישצפת כתב:
נחלי אפרסמון כתב:
אישצפת כתב:

אני מבין שיש לכבודו הרבה בבטן עליו. לידיעתך השיעור לא היה בכלל חלק מאלה שכתבת. אבל אם אתה מחפש להכפיש אותו בכל אשכול או במה אפשרית אז תהנה ויערב לך רק אל תשכח את דברי שלמה ודע כי על כל אלה יביאך האלהים במשפט.
אני כאן סיימתי, אין לי מטרה להכפיש שום רב מאיזו עדה שתהיה ומאיזו מפלגה שתהיה ואין זה מעניין אותי מהי דרך פסיקתו.

ומי שאומר על רב גדול הדור פאר הדור שקרן יבא במשפט?????????????????????????????????????????????.

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ב' אוגוסט 12, 2019 5:38 pm

בלי קשר לנושא האשכול: יש מחברי הפורום שיש להם הרשאות לצנזר הודעות ככל העולה על רוחם?
ואנכי לא ידעתי.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ב' אוגוסט 12, 2019 5:43 pm

נחלי אפרסמון כתב:
אישצפת כתב:
נחלי אפרסמון כתב:
אישצפת כתב:

ומי שאומר על רב גדול הדור פאר הדור שקרן יבא במשפט?????????????????????????????????????????????.

כאשר חכמים יותר גדולים ממני מתכתשים איני מכניס ראשי ביניהם, ומה שבטוח לא מתיר לעצמי לדבר עלאחד מהם כפי שהתבטא עליו חבירו.

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:44 pm

אישצפת כתב:
נחלי אפרסמון כתב:
אישצפת כתב:
נחלי אפרסמון כתב:
אישצפת כתב:

כאשר חכמים יותר גדולים ממני מתכתשים איני מכניס ראשי ביניהם, ומה שבטוח לא מתיר לעצמי לדבר עלאחד מהם כפי שהתבטא עליו חבירו.

לך תלמד

נחלי אפרסמון

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ב' אוגוסט 12, 2019 5:48 pm

הקרבנות הרב משה לוי .הרב סופר .הרב ברדא. הרב מזוז . הרב אופיר מלכה .ויש עוד רשימה ארוכה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 232 אורחים