מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

לסמוך על כשרות בעל הבית - דעת הגרש"ז אוירבך

איתור מקורות נעלמים, מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

לסמוך על כשרות בעל הבית - דעת הגרש"ז אוירבך

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' ספטמבר 18, 2019 5:12 pm

בכמה מקומות בספר "ועלהו לא יבול" הובאו הנחיות מר' שלמה זלמן אוירבך בדבר הנהגת הכשרות הראויה בשעת התארחות.
לשאלתי אודות תלמידות מחוץ לארץ, המתארחות לסעודות שבת אצל משפחות שונות, כיצד ינהגו בעניני כשרות - השיבני בהחלטיות: "תגיד להן שכל הכשר הוא טוב", אם כי ודאי שכל אחד רשאי להחמיר לעצמו. מפי הרב שלמה גוטל (ועלהו לא יבול ב, עמ' סו)

אחרי שהתחתנתי באתי אל הרב ושאלתיו: בבית הורי ואצל חותני אוכלים דברים שהם בהשגחת רבנויות שונות בארץ שאינני אוכל מהם בביתי. כיצד עלי לנהוג כשאני מתארח אצלם?

וענה: ספרו לי שני עדי ראיה שהיו נוכחים ברית של משפחה ספרדית, והרב יוסף חיים זוננפלד שהיה נוכח שם אכל מהבשר שהיה משחיטה של ספרדים. כשאתה מתארח אצל משפחתך או אצל אנשים אחרים שהינם יראי שמים אתה צריך לאכול מכל מה שנותנים לך, הרי לא מאכילים אותך נבלות וטרפות! מעיקר הדין כל ההכשרים הם טובים [היה מדובר על הכשרים של רבנויות ידועות בארץ], אלא שבהכשרים מסויימים מחמירים בדברים שונים שאינם נוגעים לעיקר הדין.

העזתי מעט את פני ושאלתיו: האם גם הרב נוהג כך בעצמו? וענה: בודאי! כשאני נמצא בחתונה, אני אוכל גם עוף בהכשר כזה שבבית אני לא מכניס. שמעתי מהרב מ. ס. (שם)

ר' מאיר חזוני שאל את הרב: אצל חותני שהינו ספרדי אוכלים באותן צלחות זכוכית גם בשר וגם חלב (כמובן אחרי שטיפה ביניהם), גם מאכלי חמץ כל השנה וגם אוכל בפסח - 1. כיצד אני צריך לנהוג כשאני נמצא אצלם? 2. כיצד על אשתי לנהוג?

תשובה: 1. במשך כל השנה תאכל אצלם באותם כלים, אך בפסח תחמיר ואל תאכל בכלים אלו - הם יבינו את זה, כי בפסח הרבה אנשים מחמירים בדברים שונים. 2. לאשתך תתן לעשות מה שהיא רוצה כשהיא נמצאת בבית הוריה, וגם בפסח אם תרצה לאכול באותם כלים אל תעיר לה על כך, ושתעשה מה שהיא רוצה. כמובן שבביתך שלך תסדר שיאכלו בכלים נפרדים (שם א, עמ' קסז).

הבאתי לרב משלוח מנות, וביקשתי ממנו שיאמר לי דבר תורה בקשר לפורים. הרב אמר לי: בפורים כל אחד לוקח מחבירו משלוח מנות ואין בודקים אחד לשני איזה הכשר יש למאכלים. אם כל אחד ידחה את המשלוח מנות של חברו בגלל שהוא מחמיר שלא לאכול מהכשרים מסויימים, אי אפשר יהיה לקיים את מצות משלוח מנות איש לרעהו כמו שצריך, ותהרס שמחת החג (שם, עמ' רמח).

אשמח מאוד לשמוע אם לעדויות אלה הדים בכתבי הרב הנדפסים ובספרים הנערכים מתורתו, בהדרכות בניו ותלמידיו הקרובים, בעדויות וב"מעשה רב" נוספים ממנו ומפיו.

ייש"כ גדול למסייעים.

דרופתקי דאורייתא

Re: לסמוך על כשרות בעל הבית - דעת הגרש"ז אוירבך

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' ספטמבר 18, 2019 9:05 pm

שמעתי כיוצא בזה על מרן הגר"ש אויערבאך זיע"א.

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' ספטמבר 19, 2019 10:43 am

תודה רבה. כמדומה שהרב הנוטר שליט"א כבר העיר בזה, שהעולם אינם יודעים שלעתים יפה כוחא דהיתרא דהבן אפילו יותר משל האב.

בזכות הערתך מצאתי כעת כאן
סגן אלוף כתב:בעיקר הענין העיר לי ידיד שדעת הגר"ש אויערבאך (שליט"א) [זצ"ל] לא לדקדק בהכשרים כיון שזה נכלל בכלל דין התורה של עד אחד ומה לנו לדקדק, אמנם כפי מה שנתבאר כבר לעיל הרי אם ימצא שהכשילו העד האחד הרי חייב קרבן ובודאי שראוי ליר"ש להשמר מזה ודברי הגאון הנ"ל צריכים בירור ואולי שמע השומע וטעה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ספטמבר 19, 2019 11:22 pm

אני יכול רק לספר שסבתי ע''ה רטנה פעם קצת בפני הרבנית חיה רבקה אויערבאך ע''ה (רעייתו הצדקנית של רבן של ישראל מרן הגרש''ז נ''ע), על כך שהרבנית נזהרת ומקפידה הקפדה יתירה (כביכול) בעניין הכשרויות וכדו', היא שאלה את הרבנית- וכי ההורים שלנו זצ''ל דקדקו עד כ''כ בכל זה?
והרבנית השיבה לה בנחת ובטוטו''ד מה נשתנה מזמן הוריהן לזמנן, שבימינו הכל מתועש ונעשה בכמויות מסחריות ובכל מוצר הכי פשוט מעורבים עשרות רבות של רכיבים שיוצרו לעיתים כאו''א בארצות שונות ובקצוות תבל, ואם אין השגחה קפדנית ומקצועית מאד, כמעט לא ימלט שיבואו לידי מכשולות רבים וכו' וכו'.

ובאמת העדויות המובאות לעיל אודות הנהגת רבינו הגרש''ז זי''ע מחוץ לבית (ואת הסיפורים אודות הנהגת בנו הגר''ש זי''ע בעניין זה גם אני שמעתי), הן פלא בעיניי. אני לא אומר שהן לא נכונות. אבל לענ''ד הן צ''ע וצ''ב טובא מכמה וכמה סיבות. וכאמור, בבית רבינו הגרש''ז נ''ע היו מודעים היטב למורכבות של נושא הכשרות בזמננו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' ספטמבר 19, 2019 11:35 pm

בנוגע למו"ר הגר"ש בהגרש"ז זצ"ל,
רק בחודש האחרון שמעתי סיפורים מבהילים ומדויקים
איך שהתארח אצל תלמיד בשם הרב ארי דהן (למד בתקופתי בישיבה, צרפתי שגר היום ברמות),
ושאל על איזה דבר מאכל לבעה"ב, ואכן התברר שלא היה בסדר.

ובכלל, כבר העדתי כאן שהיו שינויים גדולים בזה בשנים האחרונות,
שהקפיד הרבה יותר הן על בשרי והן על שאר דברים.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ו' ספטמבר 20, 2019 11:09 am

אולי המקור לזה הוא היתר פת נכרי במקום איבה (יו"ד קיב יג. שם, טו). ולכן הגרש"ז כתב שבפסח, שרגילים שלאנשים יש חומרות, לא יאכל.
נערך לאחרונה על ידי פלוריש ב א' ספטמבר 22, 2019 12:48 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ש' ספטמבר 21, 2019 9:38 pm

תודה חמה לעונים.

פרנקל תאומים כתב:ובאמת העדויות המובאות לעיל אודות הנהגת רבינו הגרש''ז זי''ע מחוץ לבית (ואת הסיפורים אודות הנהגת בנו הגר''ש זי''ע בעניין זה גם אני שמעתי), הן פלא בעיניי. אני לא אומר שהן לא נכונות. אבל לענ''ד הן צ''ע וצ''ב טובא מכמה וכמה סיבות. וכאמור, בבית רבינו הגרש''ז נ''ע היו מודעים היטב למורכבות של נושא הכשרות בזמננו.

מאוד אשמח אם כת"י יוכל לפרט.

אגב היה מי שהפנה אותי אל פרק י"ב בספר "דרכי נעם" לר"ד סתר. באמת שם הביא, כדרכו, מכל הבא ליד הנהגות בזה. אבל כמדומה שעוד נותר הרבה להתגדר בבקעה זו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 43 אורחים