מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בשורה: עשרות אלפי כת"י של הרב ריינס בספרייה הלאומית

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

בשורה: עשרות אלפי כת"י של הרב ריינס בספרייה הלאומית

הודעהעל ידי חלמישצור » ש' דצמבר 21, 2019 11:27 pm

20 אלף דפים בכמעט 90 כרכים, מכתב ידו של הרב יצחק יעקב ריינס ז"ל, הועלו לאחרונה לאתר הספרייה הלאומית תחת הכותר "אוסף ריינס", מארכיון מוסד הרב קוק (ומן הסתם יש קשר לזה). כולם סרוקים באיכות מעולה ונגישים לכל אדם ברשת. ראו כאן.

אוסף ריינס כולל 88 כתבי יד שהופקדו בספרייה הלאומית לזכרה של הרבנית עלקה ציפרשטיין. לראשונה, מתאפשרת גישה לכתביו של הרב יצחק יעקב ריינס (1915-1839) שלא פורסמו. הרב ריינס היה תלמיד חכם מבריק ולו מגוון תחומי עניין והשפעה נרחבת. הוא נודע כאחד הרבנים הראשונים שתמכו תמיכה בלתי מסויגת בתנועה הציונית וכמייסד של תנועת "המזרחי" – ארגון בין-לאומי ציוני דתי שתיפקד כחלק מההסתדרות הציונית החילונית. הרב ריינס ייסד ישיבה ששילבה לימוד תלמוד מסורתי אינטנסיבי עם לימודי חול ותוכנית לימודי יהדות רחבה יותר, שכללה גם היסטוריה וספרות יהודית, ועמד בראשה.

אחד עשר הספרים שפרסם הרב ריינס בחייו היו רק מקצת מכתביו, שהיו כתבי יד בלבד. לאחר פטירתו, פרסם בנו ספר נוסף של הרב, ותכנן לפרסם חלק גדול מכתבי היד שלו. עם זאת, המו"ל לא הדפיס את כתבי היד כמובטח, והם נשארו מוסתרים מעין הציבור ונשכחו לעשרות שנים. לאחרונה, צאצאים של הרב ריינס למדו על אודות קיומם של כתבי היד, רכשו אותם ותרמו אותם לספרייה הלאומית, שם הם נסרקו וכעת זמינים בגישה דיגיטלית לציבור. כתבי היד משתרעים על מגוון נושאים רחב, כולל תלמוד והלכה, אגדה, ציונות, פילוסופיה ומחשבה יהודית (אתר הספה"ל).

בעוד מספר שבועות, בי"א טבת, ייערך בספה"ל "אור חדש - ערב עיון לרגל העברת כתבי ידו של הרב ריינס לאוספי הספרייה הלאומית" (למעוניינים).

כתבה בעניין זה שפורסמה השבת (גיליון שביעי, 385; הכתבה המצולמת בה היא מלפני כארבע שנים)
10.png
10.png (320.85 KiB) נצפה 2746 פעמים

שבע

Re: בשורה: עשרות אלפי כת"י של הרב ריינס בספרייה הלאומית

הודעהעל ידי שבע » א' דצמבר 22, 2019 3:22 pm

הכותרת מטעה

20 אלף דפים
אינם עשרות אלפי כת''י

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » א' דצמבר 22, 2019 7:04 pm

אכן הביטוי "כתב יד" בד"כ משמש למחברות, אבל לפעמים לגליונות חלקיים וגם דפים. לכן הכותרת לא שגויה, אלא אולי מטעה את מי שיכול להעלות בדעתו שרי"י ריינס זצ"ל, עם כל גודלו התורני, כתב בחייו עשרות אלפי מחברות בכת"י. אך לא אתנגד לתיקון הכותרת בידי המנהלים הע"י.

אגב, הנה תיאור זמני הכתיבה של ריי"ר, בתוך סדר יומו (מתוך מאמרו הנרחב של משה כהן (קגן), מזכירו החל מאייר תרס"ב כעשר שנים, 'הר"ר יצחק יעקב ריינס (קטעי זכרונות, קוים ושרטוטים לדמותו)', סיני ג, עמ' שנו-שנז)
10.png
10.png (119.81 KiB) נצפה 2501 פעמים

כל יודעי יודעים כי בע"ה הרבה עמלתי ויגעת ושמתי לילות כימים וחפץ ה' הצליח ועלה בידי לכתוב כמה וכמה אלפים בוגין ... ויותר ממה שכתבתי נשארו בלבבי כי לא הספיקה לי העת לכתוב (אור שבעת הימים, ווילנה תרנ"ו, הקדמה, עמ' XVII). נתינת משפט הקדימה להוצאת הספרים האלה לאור, הוא באשר אקוה לה' כי הספרים האלה יסולו לפני דרך להוצאת ספרי בהלכה, שהם הם מטרת תכלית עבודתי הספרותית, כי כשאני לעצמי אבכר את ספרי בהלכה על ספרי באגדה ובדרוש, ואראה אותם ליותר נחוצים ויותר מועילים (שם, עמ' XXI).

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » א' נובמבר 29, 2020 9:57 pm

האם ספריו וספריו נלמדים היום, עכ''פ בחוגי הדת''ל?

והם יש לו צאצאים ידועים כהיום הזה?

שלום

הודעהעל ידי שלום » ב' נובמבר 30, 2020 10:49 pm

פולסברג כתב:האם ספריו וספריו נלמדים היום, עכ''פ בחוגי הדת''ל?

לא ידוע לי שלומדים מה מכתביו.

יש לו צאצאים. הידועים לי הם צאצאי חתן חתנו - הרב אביגדור ציפרשטיין (מח"ס "אמרי אביגדור" הנמצא באוצר). הרב ציפרשטיין גלה מלידא בזמן השואה, יחד עם ישיבת מיר לשנגחאי. ומשם לניו יורק, עם משפחתו. בהם בנו שלמד במיר בשנגחאי, ולימים עו"ד בניו יורק ותלמיד חכם. דברי תורתו כונסו בספר "זכרון נתן צבי" (נמצא באוצר). צאצאיו הידועים לי למדו בישיבות ליטאיות. צאצאים נוספים ראיתי בטקס בבית הספרים.

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' דצמבר 01, 2020 9:40 pm

האם נמצא באוסף זה או במקום אחר מכתבי רבנים אליו?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' דצמבר 01, 2020 9:45 pm

שלום כתב:
פולסברג כתב:האם ספריו וספריו נלמדים היום, עכ''פ בחוגי הדת''ל?

לא ידוע לי שלומדים מה מכתביו.

יש לו צאצאים. הידועים לי הם צאצאי חתן חתנו - הרב אביגדור ציפרשטיין (מח"ס "אמרי אביגדור" הנמצא באוצר). הרב ציפרשטיין גלה מלידא בזמן השואה, יחד עם ישיבת מיר לשנגחאי. ומשם לניו יורק, עם משפחתו. בהם בנו שלמד במיר בשנגחאי, ולימים עו"ד בניו יורק ותלמיד חכם. דברי תורתו כונסו בספר "זכרון נתן צבי" (נמצא באוצר). צאצאיו הידועים לי למדו בישיבות ליטאיות. צאצאים נוספים ראיתי בטקס בבית הספרים.

הרב ציפרשטיין היה חרדי, ויש לו בנים ונכדים חרדים ויראי שמים הממשיכים בדרכו.
ר' אביגדור היה אומר שהוא סובל בכפליים, כשהוא מגיע לאגודת ישראל אומרים לו שהוא נכד של הרב ריינס מהמזרחי, וכשהוא מגיע למזרחי אומרים לו שהוא אגודיסט..

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: גיורא בשמי שמיא ו־ 444 אורחים