מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דעת מרן הגרע"י בענין סב"ל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אורח

הודעהעל ידי אורח » ה' אפריל 30, 2020 9:56 am

כנודע הרדב"ז סובר דכל שנחלקו הפוסקים אם לברך או לא אומרים סב"ל, אבל אם המחלוקת במצוה (כגון אם אתרוג זה כשר או פסול) בכה"ג לא אומרים סב"ל, ואם פסקו שהאתרוג כשר גם מברכים עליו דהברכה נמשכת אחר המצוה. והמחבר ז"ל בשו"ע אין דעתו כך אלא גם באופן זה אומרים סב"ל.

וח"א אמר לי שמרן הגרע"י זל העלה דהלכה כרדב"ז, ונחוץ לי לדעת היכן כתב כן, כי לי ידוע שהוא עשה כעין פשרה שאם המחלוקת במצוה ודעת המחבר בשו"ע לברך יכולים לברך, וגם על זה יש חולקים.

היכן מצינו שהגרע"י ז"ל פסק כרדב"ז?

כמעיין המתגבר

Re: דעת מרן הגרע"י בענין סב"ל

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ו' מאי 01, 2020 9:39 am

דעת רבים מהפוסקים שלא קיבלו כלל כלל זה, - עי' בשדי חמד (אס"ד מע' ברכות סי' א' אות יח סק"ו) ובשו"ת אור לי (בהשמטות דף קמה) הוכיח דלא קיבלו כלל זה.

ודעת מרן הרב עובדיה, היא ההיפך ממה שאמרו לך, תראה בזה בשו"ת יביע אומר (ח"י סי' כ ובכ"מ), שלדעת מרן אין העיקר בזה כהרדב"ז, ולכן הברכה אינה נגררת אחר המצוה, ורק מרן החיד"א עשה פשרה כאשר בלאו הכי דעת מרן הש"ע לברך, ורק אנו עושים סב"ל מטעם שב ואל תעשה גרידא, והרי המברך כמרן אין מזניחין אותו, רק בזה אם המחלוקת תהיה במצוה ולא בברכה, נסמוך על הרדב"ז להחזיר את ההוראה לכתחילה כמרן הש"ע לברך, שהרי בלאו הכי קיבלנו הוראותיו והעושה כדבריו אין מזניחין אותו.
וגם תראה בשו"ת יביע אומר (ח"ה ס"ס מב ועו') וכן בספר עין יצחק.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' מאי 01, 2020 10:59 am

יש סתירה בזה במשנתו של מרן הרב עובדיה וכבר האריך בזה בספר שלום יעקב למו"ר היח"ס שליט"א אשמח אם מאן דהוא יעלהו.
וע"ע בהשמטות ליבי"א חלק י' מה שנתחבט בסתירה בדברי עצמו.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' מאי 01, 2020 11:02 am

כמעיין המתגבר כתב:דעת רבים מהפוסקים שלא קיבלו כלל כלל זה, - עי' בשדי חמד (אס"ד מע' ברכות סי' א' אות יח סק"ו) ובשו"ת אור לי (בהשמטות דף קמה) הוכיח דלא קיבלו כלל זה.

ודעת מרן הרב עובדיה, היא ההיפך ממה שאמרו לך, תראה בזה בשו"ת יביע אומר (ח"י סי' כ ובכ"מ), שלדעת מרן אין העיקר בזה כהרדב"ז, ולכן הברכה אינה נגררת אחר המצוה, ורק מרן החיד"א עשה פשרה כאשר בלאו הכי דעת מרן הש"ע לברך, ורק אנו עושים סב"ל מטעם שב ואל תעשה גרידא, והרי המברך כמרן אין מזניחין אותו, רק בזה אם המחלוקת תהיה במצוה ולא בברכה, נסמוך על הרדב"ז להחזיר את ההוראה לכתחילה כמרן הש"ע לברך, שהרי בלאו הכי קיבלנו הוראותיו והעושה כדבריו אין מזניחין אותו.
וגם תראה בשו"ת יביע אומר (ח"ה ס"ס מב ועו') וכן בספר עין יצחק.

מרן החיד"א לא ס"ל הכי כמבואר בקונטרס זכרון משה.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 01, 2020 2:33 pm

האריכו בדעת הגרע"י זצ"ל בירחונים ובקבצים שונים, מה שאני זוכר אריכות בנושא זה בקובץ משנת יוסף.
אבל בודאי גם באו"ת יתד המאיר ואבזרייהו האריכו.

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » א' מאי 03, 2020 12:43 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:יש סתירה בזה במשנתו של מרן הרב עובדיה וכבר האריך בזה בספר שלום יעקב למו"ר היח"ס שליט"א אשמח אם מאן דהוא יעלהו.
וע"ע בהשמטות ליבי"א חלק י' מה שנתחבט בסתירה בדברי עצמו.

איזה סימן?

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' מאי 03, 2020 12:58 pm

מסימן ה' ואילך.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 390 אורחים