מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"היהודים האלה" - מהודו ועד כוש

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אשי ישראל

Re: "היהודים האלה" - מהודו ועד כוש

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 12:15 pm

סגי נהור כתב:
עקביה כתב:מה האמת לגבי גירי צה"ל - האם זה נכון שרובם ככולם לא משנים כלום מאורחות חייהם לאחר הגיור?

לא זו אף זו, גם בגיורי הרבנות כן הוא (ונכב"ב).

מנין שרובם לא משנים מאורחות חייהם? [אני שואל הן על גיורי הרבנות והן על הגיורים בצה"ל].
עסקתי קצת בתחום, ואני מנסה להבין מנין הידע שלך? סתם התרשמות? עיתונות? דיבורים במקווה? או משהו רציני יותר. אם כן אשמח להפניה.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 12:16 pm

תוכן כתב:ב. כל הגיורים האלו של שבטים נדחים, ושל רוסים, ושל עולים, חזקתם שמחפפים והופכים את כל התהליך לבדיחה.
.

זאת מנין? בדקת? אתה יודע בוודאות? אשמח למקור.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' מרץ 03, 2021 12:19 pm

מהכרות אישית עם כו"כ מגרי הצדק בני שבט המנשה ההודי: הם יהודים יראי שמיים ושומרי הדת ועדינות נפשם נשקפת מפניהם ופני זרעם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מרץ 03, 2021 12:24 pm

אשי ישראל כתב:
סגי נהור כתב:
עקביה כתב:מה האמת לגבי גירי צה"ל - האם זה נכון שרובם ככולם לא משנים כלום מאורחות חייהם לאחר הגיור?

מנין שרובם לא משנים מאורחות חייהם? [אני שואל הן על גיורי הרבנות והן על הגיורים בצה"ל].
עסקתי קצת בתחום, ואני מנסה להבין מנין הידע שלך? סתם התרשמות? עיתונות? דיבורים במקווה? או משהו רציני יותר. אם כן אשמח להפניה.

כתבתי את הדברים על סמך הנסיון, מכל המקרים שבהם אני ורבים מידידיי היינו בקשר עם מתגיירים, קשר שנותק באחת ברגע שהם השיגו את התעודה המקווה.
מה שמאלץ אותנו, אגב, לסרב לכל בקשה ללוות מתגיירים, לארח אותם בבית או לסייע להם בתהליך בכל סיוע שהוא.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מרץ 03, 2021 12:28 pm

האתיופים עברו תהליך, הזקנים שבהם דגלו לשיבה מלאה לדת ישראל, קבלת פסקי שו"ע וכו'. הצעירים מרדו, השפילו את הזקנים, רובם לא מתעניינים בכלל בדת, ואותם שכן, רבים מהם, דוגלים בשימור המסורת שלהם, ובחוסר רצון לבטל את מנהגיהם גם כשהם אינם עולים בקנה אחד עם ההלכה.(המחבר של מסיני לאתיופיה, עשה התרת נדרים על קבלת פסקי השו"ע, כנראה שבל יחל אפילו על הנהגה של מצוה, נהג בחבש...). רבים מאותם שבעטו לגמרי בדת, נגועים בשנאה אנטישמית ממש ליהודים לבנים ורואים בעצמם את היהודים המקוריים והעליונים. דווקא הפלאשמורה, שהיו מושפלים במקומם, עולים לארץ מתוך הכרת טובה גדולה למי שמעלה אותם, הם מקבלים בהבנה את הצורך בגיור ועושה רושם שהגיור שלהם לא רע בכלל. המצב היום שסתם אתיופי דתי לרוב הוא מבני הפלאשמורה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' מרץ 03, 2021 1:45 pm

איש_ספר כתב:האתיופים עברו תהליך, הזקנים שבהם דגלו לשיבה מלאה לדת ישראל, קבלת פסקי שו"ע וכו'. הצעירים מרדו, השפילו את הזקנים, רובם לא מתעניינים בכלל בדת, ואותם שכן, רבים מהם, דוגלים בשימור המסורת שלהם, ובחוסר רצון לבטל את מנהגיהם גם כשהם אינם עולים בקנה אחד עם ההלכה.

דומני שזה הפוך. הזקנים לא הסתגלו לשינוי ודבקו במנהגיהם מאתיופיה, ואילו הצעירים, אלה מהם שנכנסו כאן למוסדות לימוד דתיים, התחנכו על כך שמורשת הזקנים אינה אלא טעות, ובעטו בה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מרץ 03, 2021 1:49 pm

זה לא נכון. הזקנים הבינו שקליטה נכונה תבוא רק בקבלת מסורת ישראל, והצעירים ראו בזה השפלה והשתיקו את אותם זקנים והעמידו כנגדם אחרים. והזכרתי את הספר מסיני לאתיופיה והוא אינו יחיד.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 1:59 pm

סגי נהור כתב:כתבתי את הדברים על סמך הנסיון, מכל המקרים שבהם אני ורבים מידידיי היינו בקשר עם מתגיירים, קשר שנותק באחת ברגע שהם השיגו את התעודה המקווה.
.

אצפה גם לתשובתו של 'תוכן'.

ולגבי תשובתך -
אתה בעצם אומר שלא בדקת, לא בהיקף צר ובוודאי לא בהיקף רחב, אלא אתה נסמך על הנסיון שלך עם המתגיירים בסביבתך.
ראשית, אני משער שאתה וחבריך לא ליוויתם יותר ממאה אנשים. להבנתי על סמך זה לא ניתן לדעת, ובוודאי לא ראוי לפרסם בציבור (כאן בפורום) בוודאות (!) שהגיורים לא רציניים ושהגרים אינם שומרי מצוות.
שנית, התופעה של ניתוק הקשר ידועה ומוכרת. אבל השאלה היא האם הם הפסיקו לשמור מצוות כשהם ניתקו את הקשר? אם אני מבין אותך נכון אין לך שום מושג על כך.
ניתוק קשר נגרם, לטענת חלק מהמבינים בתחום, בגלל תופעה פשוטה: אדם לא אוהב שכל רגע יש מישהו ש"בוחן אותו" עד כמה הוא מקפיד במצוות. אדם גם לא אוהב להסתובב במקום שבו הוא "מסומן" כגוי לשעבר (האם חילוני שחזר בתשובה והתחרד שומר על קשר עם אלו שהחזירו אותו בתשובה?! נוח לו להסתובב במחיצתם?! אינני יודע).

אדגיש: אני לא חושב שכל מי שניתק קשר שומר מצוות, אני גם לא יודע מה הנורמה. אני רק תמה על הקולות כאן בפורום שטוענים נחרצות שהגיורים "לא רציניים", בלי לבדוק זאת כמו שצריך.
לא עשיתי בעצמי בדיקה. תחושתי היא שרבים מהמתגיירים ברבנות כן שינו את אורח חייהם. אני לא יודע עד כמה השינוי עמוק. נראה לי שרובם שומרים שבת וכשרות וטהרת המשפחה. אך זו רק תחושה.

כמובן שיש כאן נושאים נוספים חשובים, אליהם נראה לי שכלל לא התייחסו כאן -
האם בשעת הגיור חשבו המתגיירים שהם יפסיקו לשמור מצוות אחרי הגיור? (להערכתי רובם המוחלט לא חשבו כך). אם הם התכוונו בשעת הגיור לשמור מצוות כראוי, האם הגיור טוב, למרות שבפועל אחרי הגיור הם הפסיקו לשמור מצוות?

אני מוסיף שאם הציבור הדתי והחרדי היה מקרב את העולים החדשים והמתגיירים ומקים להם בתי כנסת ומשלב אותם בקהילות ודואג להם לליווי אולי המצב היה שונה. אינני יודע. להערכתי רבים מהם שהפסיקו לשמור מצוות עושים כך בגלל שזו החברה שבתוכה הם חיים, והם לא מצליחים להשתלב בתוך החברה הדתית והחרדית. יקבלו את ילדיהם לבתי הספר ותלמודי התורה? ...

ועוד הערה לסיום -
התחושה שלי היא שבציבור הרחב, וגם בין תלמידי החכמים, מי שלא נתקל בבעיה - קל לו להחמיר ולצאת נגד הגיורים, ומי שהבעיה ממש מציקה לו - נוטה מאוד לגייר.
(שמועה שמעתי, ממישהו די אמין, על ת"ח גדול, מקהילה מאוד סגורה ומחמירה, שנכדתו הסתובבה עם גוי, ובית הדין של הקהילה גייר אותו במהירות. אני מנסה לא להאמין אבל אני חושב שהשמועה באה ללמד על הלך הרוח עליו דיברתי).
מי שמכיר אישית אשה שחיה עם גוי, או איש שחי עם גויה, והיהודים האלו קרובים ללבו, הוא מנסה להציל אותם מהחטא, ומי שחי בקהילה שבה אין סכנות כאלו מחמיר בגיור, כי מה יש לו להפסיד.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 2:01 pm

חרסון כתב:מהכרות אישית עם כו"כ מגרי הצדק בני שבט המנשה ההודי: הם יהודים יראי שמיים ושומרי הדת ועדינות נפשם נשקפת מפניהם ופני זרעם.

כך גם ההיכרות שלי עמם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מרץ 03, 2021 2:14 pm

אשי ישראל כתב:ולגבי תשובתך -
אתה בעצם אומר שלא בדקת, לא בהיקף צר ובוודאי לא בהיקף רחב, אלא אתה נסמך על הנסיון שלך עם המתגיירים בסביבתך.
ראשית, אני משער שאתה וחבריך לא ליוויתם יותר ממאה אנשים. להבנתי על סמך זה לא ניתן לדעת, ובוודאי לא ראוי לפרסם בציבור (כאן בפורום) בוודאות (!) שהגיורים לא רציניים ושהגרים אינם שומרי מצוות.
שנית, התופעה של ניתוק הקשר ידועה ומוכרת. אבל השאלה היא האם הם הפסיקו לשמור מצוות כשהם ניתקו את הקשר? אם אני מבין אותך נכון אין לך שום מושג על כך.
ניתוק קשר נגרם, לטענת חלק מהמבינים בתחום, בגלל תופעה פשוטה: אדם לא אוהב שכל רגע יש מישהו ש"בוחן אותו" עד כמה הוא מקפיד במצוות. אדם גם לא אוהב להסתובב במקום שבו הוא "מסומן" כגוי לשעבר (האם חילוני שחזר בתשובה והתחרד שומר על קשר עם אלו שהחזירו אותו בתשובה?! נוח לו להסתובב במחיצתם?! אינני יודע).

לא מדובר על הגרים "בסביבתי", אלא על אותו סיפור מוכר שחוזר על עצמו בכל חלקי הארץ: מתגיירים שמתנדנדים בתפילה ושואלים היאך מעשרים את המלח ואת התבן, מבקשים ליווי ומכתבי המלצה, ורגע לאחר הגיור פורחים ונעלמים (כנראה הולכים להתפלל בבית הכנסת אחר). הבלוף כל כך שקוף שחבל להאריך.
זה המצב השכיח, ואילו גרי צדק אמיתיים שממשיכים להיות חלק מקהילה שומרת מצוות הם המקרה הנדיר והבלתי מצוי.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' מרץ 03, 2021 2:17 pm

אשי ישראל כתב:
חרסון כתב:מהכרות אישית עם כו"כ מגרי הצדק בני שבט המנשה ההודי: הם יהודים יראי שמיים ושומרי הדת ועדינות נפשם נשקפת מפניהם ופני זרעם.

כך גם ההיכרות שלי עמם.

גם אני נתקלתי בישיבה לבע"ת שבשכונתי בכמה גרים משבט המנשה, חדשים מקרוב באו, לא ידעו כמעט או בכלל עברית, והם היו שומרי מצוות לגמרי.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' מרץ 03, 2021 2:38 pm

אשי ישראל כתב:כמובן שיש כאן נושאים נוספים חשובים, אליהם נראה לי שכלל לא התייחסו כאן -
האם בשעת הגיור חשבו המתגיירים שהם יפסיקו לשמור מצוות אחרי הגיור? (להערכתי רובם המוחלט לא חשבו כך). אם הם התכוונו בשעת הגיור לשמור מצוות כראוי, האם הגיור טוב, למרות שבפועל אחרי הגיור הם הפסיקו לשמור מצוות?

זו השאלה העיקרית והחשובה על הגיורים האלה.
משמועות פורחות הבנתי שכל אווירת הלימוד לקראת הגיור היא כזו שאורח חיים חילוני לאחר הגיור הוא הדבר היותר טבעי ומובן.
וכן שהמציאות הרווחת היא שכולם כמעט ממשיכים כחילונים, מה שמעיד שמעולם לא הייתה כוונה לקבל עול מצוות.

אילו בשעת הגיור הייתה כוונה לשמור מצוות הגיור חל אע"פ שאח"כ הפסיקו לשמור. הטענה היא שאלה דברים שבלב המתגייר ובלב כל אדם שלא הייתה כוונה לשמור מצוות.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' מרץ 03, 2021 3:04 pm

אשי ישראל כתב:
סגי נהור כתב:כתבתי את הדברים על סמך הנסיון, מכל המקרים שבהם אני ורבים מידידיי היינו בקשר עם מתגיירים, קשר שנותק באחת ברגע שהם השיגו את התעודה המקווה.
.

שנית, התופעה של ניתוק הקשר ידועה ומוכרת. אבל השאלה היא האם הם הפסיקו לשמור מצוות כשהם ניתקו את הקשר?
לא עשיתי בעצמי בדיקה. תחושתי היא שרבים מהמתגיירים ברבנות כן שינו את אורח חייהם. אני לא יודע עד כמה השינוי עמוק. נראה לי שרובם שומרים שבת וכשרות וטהרת המשפחה. אך זו רק תחושה.

כמובן שיש כאן נושאים נוספים חשובים, אליהם נראה לי שכלל לא התייחסו כאן -
האם בשעת הגיור חשבו המתגיירים שהם יפסיקו לשמור מצוות אחרי הגיור? (להערכתי רובם המוחלט לא חשבו כך).

אני מוסיף............... שלהערכתי רבים מהם שהפסיקו לשמור מצוות עושים כך בגלל שזו החברה שבתוכה הם חיים, והם לא מצליחים להשתלב בתוך החברה הדתית והחרדית. יקבלו את ילדיהם לבתי הספר ותלמודי התורה? ...

ועוד הערה לסיום -
התחושה שלי היא ......................
מי שמכיר אישית אשה שחיה עם גוי, או איש שחי עם גויה, והיהודים האלו קרובים ללבו, הוא מנסה להציל אותם מהחטא, ומי שחי בקהילה שבה אין סכנות כאלו מחמיר בגיור, כי מה יש לו להפסיד.

מחשבותיך והערכותיך ובעיקר "תחושותיך" מאפיינים אדם טוב, הומאני, הוגן, אופטימי, הלוואי והייתי שכנך ואפילו אולי מחותנך.
אבל לצערי הרב בנוגע לגיורי הרבנות, חבל שחלומך הוורוד מנופץ בסלעי המציאות.
אתה יכול לחלוק עלי, מפני שאני ניק עלום שם, אבל לא תוכל להתעלם מגדולי וותיקי מערכת הגיור של הרבנות [לא של צה"ל] מרנן ר' חיים דרוקמן ור' יוסי אביאור, שבראיון לעיתון חילוני מצוטטים באריכות ובלי מקום לטעות בהבנה או הוצאת משפט מהקשרו, והם מודים שאינם דורשים קבלת מצוות ממי שבס"ה עובר גיור מתקן, כגון שהסבא או הסבתא מצד האבא היו יהודים, או ממי שכבר מעורה בעם ישראל ע"י החבר או החברה ויתחתנו בלאו הכי.
ואמרו בהודאת בעל דין כמאה עדים שאין בכלל וכלל כיום גירי צדק של "רות המואביה"!!
ולגבי תחושותיך:
ה"גרים" לא נטמעים בחברה חילונית אחרי שלא הצליחו בחברה דתית או חרדית, הם פשוט הישר מקבלת התעודה עפים במרץ לאן שתיכננו מראש.
הכרתי מאות. האינדיקציה היא ודאית.
אין צל של ספק שתכנית זו היתה מראש, ושאכן גם בשעת "קבלת" המצוות הם לא תיכננו קבלה אמיתית.
לכן גם אם ה"גר" הוא חבר של יהודיה, או "גרה" חברה של יהודי, ואפי' ממשפחה מיוחסת - אין שום תועלת ב"נטיה להקל" לגייר אותו/אותה, מפני שאליבא דאמת הם ישארו גויים גמורים כפי שהיו קודם ה"גיור".

כל זה לגבי דבריך, אבל לא לגבי נשואי אשכול זה - הגרים מהפלאשמורה, שהם נכנעים וכנים במנטליות שלהם, ואם אומרים להם לקבל מצוות ומה הם המצוות, הם תוכם כברם.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מרץ 03, 2021 3:13 pm

אשי ישראל כתב:(שמועה שמעתי, ממישהו די אמין, על ת"ח גדול, מקהילה מאוד סגורה ומחמירה, שנכדתו הסתובבה עם גוי, ובית הדין של הקהילה גייר אותו במהירות. אני מנסה לא להאמין אבל אני חושב שהשמועה באה ללמד על הלך הרוח עליו דיברתי).
.
יתכן שהשמועה ששמעת נכונה, ובכ"ז זה הזכיר לי את האשכול הזה

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 53#p110953

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' מרץ 03, 2021 3:15 pm

אקצר:
א. מי שרוצה להוציא שם רע על 'בני מנשה' המתגיירים כהלכה, ובפועל קהילה קטנה וחלשה (כלכלית ומנטלית) בארץ, שיעשה זאת אחרי בדיקה ואחרי מוכנות לשאת בעונש של הוצאת שם רע.
ב. אני לא מתלהב (בלשון המעטה) מהגיורים הצה"ליים ומתוצאותיהם, ולמרות זאת אציין שמדובר בקורס שרק 20% מסיימים אותו, כך שזה בחלט לא חיפוף.
ג. לגבי חתונות אחרי גיורים המוניים (כמו מה שהביא תוכן לעיל), הדבר מתוזמן ותלוי בפרידה של בני זוג טרם גיורם, ולפעמים עם ילדים בבית, כך שאי אפשר לגייר אדם אחד, ושיחכה עד ששאר בני משפחתו יתגיירו. אני אף מכיר גיורת (במקרה, אתיופית) שכדי לצמצם בטבילות, היא הוכרחה לטבול לשם גיורה + לחתונתה באותו יום, שהיה ערב ראש השנה... כיום, אם זה מעניין מישהו היא שותו"מ כהלכה

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ד' מרץ 03, 2021 3:25 pm

סגי נהור כתב:

יש כאן כשל בטיעון. כיוון שאם זה רק רוב, ממילא אין אנן סהדי שסותר את הקבלה שבפה, ושוב אמרינן שמחשבותיו שבליבו הוו דברים שבלב.
כל זאת, מבלי להיכנס לעובי הקורה ההלכתית וההכרעה למעשה. ובעיקר, מבלי להיכנס לשאלה האם המדיניות הנכונה הינה לגייר כאשר יודעים שרבים רבים לא ישמרו תומ"צ.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מרץ 03, 2021 3:30 pm

בן אליהו כתב:
סגי נהור כתב:

יש כאן כשל בטיעון. כיוון שאם זה רק רוב, ממילא אין אנן סהדי שסותר את הקבלה שבפה, ושוב אמרינן שמחשבותיו שבליבו הוו דברים שבלב.
כל זאת, מבלי להיכנס לעובי הקורה ההלכתית וההכרעה למעשה. ובעיקר, מבלי להיכנס לשאלה האם המדיניות הנכונה הינה לגייר כאשר יודעים שרבים רבים לא ישמרו תומ"צ.

אתה מניח כדבר פשוט ששייך דברים שלב אינם דברים לעניין קבלת גירות. וכידוע רבים החולקים של"ש במקום שעיקרו קבלה בלב.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 3:43 pm

סגי נהור כתב:לא מדובר על הגרים "בסביבתי", אלא על אותו סיפור מוכר שחוזר על עצמו בכל חלקי הארץ: מתגיירים שמתנדנדים בתפילה ושואלים היאך מעשרים את המלח ואת התבן, מבקשים ליווי ומכתבי המלצה, ורגע לאחר הגיור פורחים ונעלמים (כנראה הולכים להתפלל בבית הכנסת אחר). הבלוף כל כך שקוף שחבל להאריך.
זה המצב השכיח, ואילו גרי צדק אמיתיים שממשיכים להיות חלק מקהילה שומרת מצוות הם המקרה הנדיר והבלתי מצוי.

א- לטענתך הסיפור חוזר על עצמו "בכל חלקי הארץ". זאת מנין לך? שמועות? בדיקה? עד כמה רחב נסיונך בתחום

ב- לא התייחסת למה שטענתי בהמשך: גרים שפורחים אין זה מוכרח שהם לא שומרים תומ"צ. אז זאת מנין לך? (ואם אתה לא בטוח, אלא רק משער, אז האם מותר והאם ראוי לכתוב בודאות ולהוציא שם רע בלי בדיקה? אולי מותר, אך תחושתי שזה לפחות לא ראוי. אפשר פשוט לכתוב בצורה פחות נחרצת, או לבדוק)

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 3:45 pm

עקביה כתב:משמועות פורחות הבנתי שכל אווירת הלימוד לקראת הגיור היא כזו שאורח חיים חילוני לאחר הגיור הוא הדבר היותר טבעי ומובן.

מנסיוני [שאיננו רחב] זה כלל לא נכון [אני מדבר על הגיור האזרחי. אין לי נסיון בגיור הצבאי]

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' מרץ 03, 2021 3:49 pm

אגב, ישנם כמה וכמה שנשרו מתהליך הגיור הצה"לי, וגם ברבנות לא הסכימו לקבלם, אז הם הלכו לבית הדין של הרב קרליץ וגיירום...

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 3:50 pm

הוה אמינא כתב:מחשבותיך והערכותיך ובעיקר "תחושותיך" מאפיינים אדם טוב, הומאני, הוגן, אופטימי, הלוואי והייתי שכנך ואפילו אולי מחותנך.
אבל לצערי הרב בנוגע לגיורי הרבנות, חבל שחלומך הוורוד מנופץ בסלעי המציאות.
אתה יכול לחלוק עלי, מפני שאני ניק עלום שם, אבל לא תוכל להתעלם מגדולי וותיקי מערכת הגיור של הרבנות [לא של צה"ל] מרנן ר' חיים דרוקמן ור' יוסי אביאור, שבראיון לעיתון חילוני מצוטטים באריכות ובלי מקום לטעות בהבנה או הוצאת משפט מהקשרו, והם מודים שאינם דורשים קבלת מצוות ממי שבס"ה עובר גיור מתקן, כגון שהסבא או הסבתא מצד האבא היו יהודים, או ממי שכבר מעורה בעם ישראל ע"י החבר או החברה ויתחתנו בלאו הכי.
ואמרו בהודאת בעל דין כמאה עדים שאין בכלל וכלל כיום גירי צדק של "רות המואביה"!!

ה"גרים" לא נטמעים בחברה חילונית אחרי שלא הצליחו בחברה דתית או חרדית, הם פשוט הישר מקבלת התעודה עפים במרץ לאן שתיכננו מראש.
הכרתי מאות. האינדיקציה היא ודאית.
אין צל של ספק שתכנית זו היתה מראש, ושאכן גם בשעת "קבלת" המצוות הם לא תיכננו קבלה אמיתית.

א - אין לי חלום ורוד, בכלל לא, ואכמ"ל, אני בסך הכל אומר שיש להבדיל בין תחושות ושמועות לבין דבר בדוק. ומי שכותב בנחרצות שהכל שקר, שיסביר מנין לו זאת. אני הייתי קצת בתחום ואני לא יודע בוודאות מה המצב בשטח.

ב. הייתי בכמה וכמה גיורים אזרחיים, ומה שכתבת ש"והם מודים שאינם דורשים קבלת מצוות ...ממי שכבר מעורה בעם ישראל ע"י החבר או החברה ויתחתנו בלאו הכי" הוא לגמרי לא נכון, במקרים בהם נכחתי.
מה שאומר שיש לך בעיה עם המקורות מהם אתה שואב את ידיעותיך, ואין בזה פלא, כי עיתון, ובוודאי עיתון חילוני איננו מקור שניתן לסמוך עליו.

ג. כתבת ש"הכרת מאות". אשמח להבין מה רמת ההיכרות, איך אתה יודע שהם 'פרחו', והאם יש לך מידע לגבי שמירת המצוות שלהם, ומהיכן. זה באמת מעניין לדעת.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' מרץ 03, 2021 3:51 pm

אשי ישראל כתב:
תוכן כתב:ב. כל הגיורים האלו של שבטים נדחים, ושל רוסים, ושל עולים, חזקתם שמחפפים והופכים את כל התהליך לבדיחה.
.

זאת מנין? בדקת? אתה יודע בוודאות? אשמח למקור.

קראתי... יצאו על זה אין סוף קונטרסים, מאמרים ומחקרים. מן הסתם, כולם אינם טועים.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 4:02 pm

הוה אמינא כתב:הכרתי מאות. האינדיקציה היא ודאית.
.

ועוד שאלה אליך, בתור מי שהכיר מאות מתגיירים:
האם יש מצוות שהם כן שומרים לאחר הגיור: טהרת המשפחה? כשרות? שבת? תפילות?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' מרץ 03, 2021 4:03 pm

בן אליהו כתב:
סגי נהור כתב:

כבר כתבתי שלר' בנציון אבא שאול יש תשובה נפלאה (כדרכו) על גרים אלו, ושם הוא מאריך שאפילו אם מקבלים מצוות בפירוש וגם אם נאמר שדברים שבלב אינם דברים, מכל מקום אמרינן הוכיח סופו על תחילתו, וא"כ אם מפסיק לשמור תומ"צ אחרי הגירות, כל הגירות היא כחרס הנשבר.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מרץ 03, 2021 4:05 pm

אשי ישראל כתב:
סגי נהור כתב:לא מדובר על הגרים "בסביבתי", אלא על אותו סיפור מוכר שחוזר על עצמו בכל חלקי הארץ: מתגיירים שמתנדנדים בתפילה ושואלים היאך מעשרים את המלח ואת התבן, מבקשים ליווי ומכתבי המלצה, ורגע לאחר הגיור פורחים ונעלמים (כנראה הולכים להתפלל בבית הכנסת אחר). הבלוף כל כך שקוף שחבל להאריך.

א- לטענתך הסיפור חוזר על עצמו "בכל חלקי הארץ". זאת מנין לך? שמועות? בדיקה? עד כמה רחב נסיונך בתחום

אני שותף למערכת ארגונית שחבריה פרוסים בכל חלקי הארץ, והמידע הזה מגיע ממקומות רבים.

אשי ישראל כתב:ב- לא התייחסת למה שטענתי בהמשך: גרים שפורחים אין זה מוכרח שהם לא שומרים תומ"צ. אז זאת מנין לך? (ואם אתה לא בטוח, אלא רק משער, אז האם מותר והאם ראוי לכתוב בודאות ולהוציא שם רע בלי בדיקה? אולי מותר, אך תחושתי שזה לפחות לא ראוי. אפשר פשוט לכתוב בצורה פחות נחרצת, או לבדוק)

אתה רשאי להאמין שלאחר הגרות הם הולכים להתפלל במקום אחר ומכינים צ'ולנט לפי מתכון אחר. לדעתי זאת עצימת עיניים, וכפי שכתבתי וכתבו אחרים, הבלוף הוא שקוף. ולשאלתך, אכן מותר ואף ראוי להתריע על הפרצה הזאת בחומות עם ישראל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' מרץ 03, 2021 4:09 pm

הרב אשי ישראל, להלן דברי חיים אמסלם, וכדבריו אפשר למצוא באין ספור מאמרים ומחקרים:

הליטאים צודקים. המציאות והעובדות מראים כי המתגיירים, בכל המסגרות, ברבנות הראשית או הצבאית ואפילו בבתי הדין הפרטיים החרדיים, רובם ככולם לא מתכוונים לנהל אורח חיים חרדי למהדרין, אפילו לא חרד"לי או דתי-לאומי.

חבל להתעקש על דעה שאפשר לסתור אותה עם מקורות והוכחות בלי סוף.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' מרץ 03, 2021 4:29 pm

תוכן כתב:הרב אשי ישראל, להלן דברי חיים אמסלם, וכדבריו אפשר למצוא באין ספור מאמרים ומחקרים:

א. אינני רואה שאני מתעקש, וגם לא אמרתי אחרת מדבריך. רק אמרתי שאין לי [ונראה שגם לך] מידע בדוק.
אני בסך הכל טוען שצריך בדיקה ובירור. איך אתה מגיב? ראיה מכתבה עיתונאית...
אם יש "מקורות והוכחות בלי סוף" אשמח שתעלו אותם. כשעסקתי בנושא [מעט] ניסיתי [רק קצת] למצוא חומר בדוק בנושא ולא מצאתי. אדרבא, אשמח שתעלה.

ב. סגי נהור - אתה כותב לי בסגנון "זו עצימת עיניים".
אך זו בדיוק שאלתי: מתשובותיך בינתיים לא ראיתי מנין הידע שלך בתחום. כוונתי לידע בדוק.
נראה לי [בינתיים, ואולי אני טועה] שאתה נסמך על תחושות של אנשים. ועל פיהם ברור לך שמי שמטיל ספק בנתונים שלך, הוא "תמים" ו"נהנה לעצום עיניים".

ג. שאלה לי אליכם:
האם מישהו מכם ליווה מתגיירים לאורך תקופה ארוכה. נגיד חצי שנה. דהיינו: אירח אותם לשבתות, סייע להם בהעברת ילדיהם לבית ספר דתי, סייע להם במעבר דירה למקום בו מתגוררים דתיים, סייע להם במציאת משפחה מלווה, וכן במציאת מקום עבודה חדש שבו אין חילול שבת, סייע להם להתגבר ולאזור אומץ להיכנס לבית כנסת [למרות שזה מביך לעמוד בגיל 30 בבית כנסת ולבקש מילדים בני 5 שיראו לך איפה החזן נמצא, והגר גם בטוח שכולם נועצים בו עיניים?]
בוודאי יצא לכם ללוות בעלי תשובה [יהודים] בתחומים האלו. האם יצא לכם גם ללוות גרים? מה מספר הגרים שליויתם? והאם התחושה שלכם היתה שהם שקרנים, ותיכננו להיעלם מיד אחרי הגיור, וגם להפסיק לשמור מצוות מיד אחרי הגיור?
מעניין לשמוע [בהנחה שאתם אכן בעלי נסיון בתחום].

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' מרץ 03, 2021 4:49 pm

הרב הראשי גורן נשאל פעם איך אפשר לגייר מישהו שהולך לגור בקיבוץ חילוני וברור שלא ישמור מצוות וענה משהו בסגנון שיש כאלו שהם חללי צהל, (אאל"ט זה מוסרט באיזה תוכנית בטלוויזה) ובקיצור שיטתו כמו המוקיון אמסלם שלא צריך קבלת מצוות.

לגבי שמירת המצוות של האתיופים איני יודע אבל דבר אחד ברור שהגירה מעולם השלישי אף פעם לא נגמר טוב, סתם להביא גויים גם אם יתגיירו כהלכה זו שטות מוחלטת.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ד' מרץ 03, 2021 5:32 pm

דרומי כתב:היא הנותנת. אמנם מבחינת המדינה כבר התחלף הרב הראשי, אבל היה רצון להדגיש שבאמת הוא הוא ה'ראשון לציון' האמיתי.

גועל נפש.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' מרץ 03, 2021 5:49 pm

דרומי כתב:היא הנותנת. אמנם מבחינת המדינה כבר התחלף הרב הראשי, אבל היה רצון להדגיש שבאמת הוא הוא ה'ראשון לציון' האמיתי.

זה יכול להיות פרוייקט מרתק - לעבור על עשרת כרכי יביע אומר ולהצביע איזה רצון ואינטרס עמד מאחורי כל תשובה, וכמה שוחד שילמו לו על כל פסק.
אחר כך נעבור ביחד על האיגרות קודש ועל איגרות בעל התניא. כשהפרוייקט יתרחב נעבור לתשובות הרשב"א וכתבי הרמב"ם.
זכור לי שקרן ג'ורג' סורוס מממנת גופי מחקר כאלה.

אלמלי עדינותך הידועה, הייתי מוסיף עוד משפט על הארסיות במשפט שכתבת, אבל מניח שלא הבנת היטב מה אתה כותב.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' מרץ 03, 2021 5:50 pm

אשי ישראל כתב:
תוכן כתב:הרב אשי ישראל, להלן דברי חיים אמסלם, וכדבריו אפשר למצוא באין ספור מאמרים ומחקרים:

א. אינני רואה שאני מתעקש, וגם לא אמרתי אחרת מדבריך. רק אמרתי שאין לי [ונראה שגם לך] מידע בדוק.
אם יש "מקורות והוכחות בלי סוף" אשמח שתעלו אותם. כשעסקתי בנושא [מעט] ניסיתי [רק קצת] למצוא חומר בדוק בנושא ולא מצאתי. אדרבא, אשמח שתעלה.

הנה עוד ציטוט מר' דוד סתיו מובא בכתב עת המעין, שאני מניח שאינו נחשב לדעתך, ל'כתבה עיתונאית'.

רוב המתגיירים אינם שומרים תורה ומצוות. כשאתה רואה את התוצאה הזאת במבחן הסטטיסטיקה יש ויכוח אם זה 60% או 70% או 80%, זה לא כל כך משנה. ובגיורים הצבאיים, אני מקוה שאני לא פוגע באף אחד, אני מוכן להמר שזה לא 60% ולא 70% אלא 90% שאינם שומרים תורה ומצוות.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' מרץ 03, 2021 6:37 pm

אשי ישראל כתב:

אך זו בדיוק שאלתי: מתשובותיך בינתיים לא ראיתי מנין הידע שלך בתחום. כוונתי לידע בדוק.
נראה לי [בינתיים, ואולי אני טועה] שאתה נסמך על תחושות של אנשים. ועל פיהם ברור לך שמי שמטיל ספק בנתונים שלך, הוא "תמים" ו"נהנה לעצום עיניים".

ג. שאלה לי אליכם:
האם מישהו מכם ליווה מתגיירים לאורך תקופה ארוכה. נגיד חצי שנה. דהיינו: אירח אותם לשבתות, סייע להם בהעברת ילדיהם לבית ספר דתי, סייע להם במעבר דירה למקום בו מתגוררים דתיים, סייע להם במציאת משפחה מלווה, וכן במציאת מקום עבודה חדש שבו אין חילול שבת, סייע להם להתגבר ולאזור אומץ להיכנס לבית כנסת [למרות שזה מביך לעמוד בגיל 30 בבית כנסת ולבקש מילדים בני 5 שיראו לך איפה החזן נמצא, והגר גם בטוח שכולם נועצים בו עיניים?]
בוודאי יצא לכם ללוות בעלי תשובה [יהודים] בתחומים האלו. האם יצא לכם גם ללוות גרים? מה מספר הגרים שליויתם? והאם התחושה שלכם היתה שהם שקרנים, ותיכננו להיעלם מיד אחרי הגיור, וגם להפסיק לשמור מצוות מיד אחרי הגיור?

כמתבונן מן הצד, איני מבין כל כך את טענותיך.
מה שייך "מידע בדוק" על אשר עושים בית ישראל איש בחדרי משכיתו? ואם יש למישהו מידע, האם יכול לסדר זאת בטבלאות אקסל מספריות מדויקות?

אנשים טוענים לך שמכל מפגש שלהם עם הנושא הרושם היה שמדובר בבדיחה, ועל כך אתה מגיב שלוית כמה מקרים שבהם לא היה מדובר בבדיחה.
אז יש לנו כאן את הטענה שלך, מול הטענה שלהם.
באופן אישי אני משתכנע יותר מדברי הרב סג"נ, כי אני מאמין שהאינדקציה שלהם רחבה בהרבה.
אבל הדרישה ל"מידע בדוק" אינה הוגנת בעיני. ולהיפך, לא אאמין למי שינסה למכור לי על מידע כזה.

ולהמחשה. שאלה לי אליכם, מה מצב ההקפדה בציבור החרדי על דיני ממונות? אני דורש רק "מידע בדוק" ולא סתם התרשמות.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' מרץ 03, 2021 6:57 pm

לייטנר כתב:ב. אני לא מתלהב (בלשון המעטה) מהגיורים הצה"ליים ומתוצאותיהם, ולמרות זאת אציין שמדובר בקורס שרק 20% מסיימים אותו, כך שזה בחלט לא חיפוף.

עריכת הצגות היא מלאכה מתסכלת, בפרט למי שמטבעו אינו נהנה מלשקר את זולתו

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מרץ 03, 2021 7:29 pm

הקישון33 כתב:הרב הראשי גורן נשאל פעם איך אפשר לגייר מישהו שהולך לגור בקיבוץ חילוני וברור שלא ישמור מצוות וענה משהו בסגנון שיש כאלו שהם חללי צהל, (אאל"ט זה מוסרט באיזה תוכנית בטלוויזה) ובקיצור שיטתו כמו המוקיון אמסלם שלא צריך קבלת מצוות.

חוץ מזה שזה לא מה שהוא השיב- אלא השיב שהוא יכול לשמור שם מצוות אם הוא רוצה.
(אינני אומר שזו סברא מוצקה כ"כ להלכה, אבל לדייק צריך)

שמש

הודעהעל ידי שמש » ד' מרץ 03, 2021 7:59 pm

מכתב הרה''ר לדייני הגיור (אגב גם ראש מערך הגיור חרדי).
קבצים מצורפים
WhatsApp-Image-2021-03-03-at-3.49.21-PM-727x1024.jpeg
WhatsApp-Image-2021-03-03-at-3.49.21-PM-727x1024.jpeg (77.65 KiB) נצפה 3589 פעמים

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' מרץ 03, 2021 8:17 pm

אשי ישראל כתב:[א] . . אתה בעצם אומר שלא בדקת, לא בהיקף צר ובוודאי לא בהיקף רחב, אלא אתה נסמך על הנסיון שלך עם המתגיירים בסביבתך.
[ב] ראשית, אני משער שאתה וחבריך לא ליוויתם יותר ממאה אנשים. להבנתי על סמך זה לא ניתן לדעת, ובוודאי לא ראוי לפרסם בציבור (כאן בפורום) בוודאות (!) שהגיורים לא רציניים ושהגרים אינם שומרי מצוות.
[ג] שנית, התופעה של ניתוק הקשר ידועה ומוכרת. אבל השאלה היא האם הם הפסיקו לשמור מצוות כשהם ניתקו את הקשר? אם אני מבין אותך נכון אין לך שום מושג על כך.
[ד] . . האם בשעת הגיור חשבו המתגיירים שהם יפסיקו לשמור מצוות אחרי הגיור? (להערכתי רובם המוחלט לא חשבו כך). אם הם התכוונו בשעת הגיור לשמור מצוות כראוי, האם הגיור טוב, למרות שבפועל אחרי הגיור הם הפסיקו לשמור מצוות?
[ה] אני מוסיף שאם הציבור הדתי והחרדי היה מקרב את העולים החדשים והמתגיירים ומקים להם בתי כנסת ומשלב אותם בקהילות ודואג להם לליווי אולי המצב היה שונה. אינני יודע. להערכתי רבים מהם שהפסיקו לשמור מצוות עושים כך בגלל שזו החברה שבתוכה הם חיים, והם לא מצליחים להשתלב בתוך החברה הדתית והחרדית. יקבלו את ילדיהם לבתי הספר ותלמודי התורה? ...
[ו] . . התחושה שלי היא שבציבור הרחב, וגם בין תלמידי החכמים, מי שלא נתקל בבעיה - קל לו להחמיר ולצאת נגד הגיורים, ומי שהבעיה ממש מציקה לו - נוטה מאוד לגייר.
. . מי שמכיר אישית אשה שחיה עם גוי, או איש שחי עם גויה, והיהודים האלו קרובים ללבו, הוא מנסה להציל אותם מהחטא, ומי שחי בקהילה שבה אין סכנות כאלו מחמיר בגיור, כי מה יש לו להפסיד.
אחלק את התגובה (שאינה באה כדברור בשם הרב 'סגי נהור', אלא מידיעתי האישית) כפי סדר הסעיפים שציינתי בגוף ההודעה דלעיל:
א־ב. כאמור, לא שייך בנושאים כאלו מחקר אמפירי. עכ"פ: מדובר בידיעות מבוססות ומוצקות על אלפי יחידים ומשפחות מרחבי תבל, כשבכולן חוזר ונשנה אותו דפוס־פעולה קבוע. בד"כ גם נפגשים בהמשך החיים עם אותם האנשים, והמציאות היא חדה וזועקת.
ג. היות והאנשים מהם מגיע המידע האמור עוסקים בקביעות בקירוב אחינו התועים למסגרת חיי תומ"צ מלאים - ניתן לומר בוודאות כי מר טועה בהנחתו; בד"כ נותר המתקרב במסגרת שבה התחזק באופן מכריע, ואף אם ביכר לחיות במחנה אחר - הדבר מגיע לידיעת המקרב הראשון, בפרט אם ליוה אותו באופן כה קרוב (כתיאור מר).
ד. הדבר הי' בדעתם, ללא שום ספק וספק־ספקא. זוהי תוכנית ברורה ומסודרת, בבחינת 'החתם וסע'.
ה. היות ומדובר בקהילות המתאימות לאופיים, בהן מתקבל למוסדות כל ילד יהודי ללא יוצא מן הכלל - טענת מר פשוט שגוי' מיסודה וחסרת בסיס מציאותי.
ו. כאמור, כיון שבקהילות שבסגנונם עסקינן - מצויים שם רבים החיים (ל"ע) עִם בת עַם נכר, ולכן שוב נשמט בסיס טענת מר מעיקרו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מרץ 03, 2021 8:56 pm

אשי ישראל כתב:

ג. שאלה לי אליכם:
בוודאי יצא לכם ללוות בעלי תשובה [יהודים] בתחומים האלו.
האם יצא לכם גם ללוות גרים? מה מספר הגרים שליויתם? והאם התחושה שלכם היתה שהם שקרנים, ותיכננו להיעלם מיד אחרי הגיור, וגם להפסיק לשמור מצוות מיד אחרי הגיור?

ממש כך.

מו''ח שליט''א אכן אירח בשבתות במשך תקופה ''מועמד לגיור'' עולה מחבר העמים, וגם ליווה אותו לביהכ''נ וכיו''ב. באחת ההזדמנויות האלה אף אני התארחתי עם משפחתי בבית מו''ח בשבת. המועמד הנ''ל היה נחמד ומנומס וגם קצת התעניין.
מיד לאחר שהגיור התבצע בפועל. האיש נעלם. לא ניתן היה כבר ליצור עמו קשר, הוא לא הגיע שוב לא לביהכ''נ ולא להתארח בסעודות, לא אצל מו''ח ולא אצל אחרים שקירבו אותו. נעלם. מו''ח משוכנע לחלוטין שהאיש פשוט עשה עליהם סיבוב.

גם קרוב משפחה אחר שלי, המשתייך לציבור הדת''לי העממי, סיפר לי שהוא וחברי קהילתו אירחו כמה וכמה פעמים בשבתות ''מועמדים לגיור'' צה''ליים. והוא אמר לי שלאחר מעשה ובעקבות האירוחים וההיכרות שלו עם אותם מועמדים, הוא לא מאמין שמישהו מהם התכווין אפילו לרגע אחד לשמור ולו את המצוות הבסיסיות.

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' מרץ 03, 2021 9:09 pm

בברכה המשולשת כתב:
הקישון33 כתב:הרב הראשי גורן נשאל פעם איך אפשר לגייר מישהו שהולך לגור בקיבוץ חילוני וברור שלא ישמור מצוות וענה משהו בסגנון שיש כאלו שהם חללי צהל, (אאל"ט זה מוסרט באיזה תוכנית בטלוויזה) ובקיצור שיטתו כמו המוקיון אמסלם שלא צריך קבלת מצוות.

יהודי מדין מיגו...
אגב, זה לא סתירה הוא גם אמר שהם מוסרים נפשם למען המולדת, את זה שמעתי, אולי בצירוף למיגו הנ"ל ואולי בהזדמנות אחרת אמר ככה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מרץ 03, 2021 9:42 pm

הקישון33 כתב:
בברכה המשולשת כתב:

יהודי מדין מיגו...
אגב, זה לא סתירה הוא גם אמר שהם מוסרים נפשם למען המולדת, את זה שמעתי, אולי בצירוף למיגו הנ"ל ואולי בהזדמנות אחרת אמר ככה.

לא מדין מיגו, אלא כי הגר עצמו אמר לבית הדין שישמור מצוות, וכל ההסבר היה איך זה שייך.
עניין מסירות הנפש כתר"ה שמע בעצמו?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' מרץ 03, 2021 10:06 pm

ישנה תפיסה, אולי אפילו רווחת, בקרב אזור מסוים באורתודוקסיה המודרנית הגורסת שהיות ועניין הגיור הוא הצטרפות לעם ישראל, כהיום הזה עם ישראל אינו מוגדר דווקא ע"י תורה ומצוות, אלא ע"י (או עכ"פ גם ע"י) מדינת ישראל, וכיון שכך הצהרת אמונים למדינה שוות ערך לקבלת עול תורה ומצוות. ואין כמו שירות בצה"ל להוכיח את רצינותו של המתגייר.

איני יודע האם אנשים אלה עוסקים בגיור בפועל, אבל הם כותבים מאמרים ומפרסמים את דעתם, ואני חושש שרעיונות כאלה מנחים כמה מן העוסקים בגיור.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 289 אורחים