מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רמב"ם מבואר - עוז והדר

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
yankev

רמב"ם מבואר - עוז והדר

הודעהעל ידי yankev » א' יוני 06, 2021 3:42 pm

האם יש מי שיוכל לחוות דעת בעניין רמב"ם מבואר עוז והדר? ישנם הרבה רמב"מים מבוארים בתקופה האחרונה, אבל על פי הנפח נראה שהוא לכל הפחות עולה על כולם בכמותו. חוץ ממדורי עיונים (בדומה למתיבתא) שמסתמא יש במהדורה כזאת מה עוד יש שם שאין ברמב"ם המבואר מהדורת חיטריק (שגם שם יש מדור עיונים)?

לפי הקטלוג עד היום יצאו כ' כרכים של רמב"ם מבואר מתוך מ"ח שעתידים לצאת לאור.
אחד מהכרכים נקרא 'תפילין' ולא ברור אם זה כולל את כל הלכות סת"ם או רק את ארבעת הפרקים הראשונים בלבד ברמב"ם. בתפילה הם כתבו תפילה א' ותפילה ב', מדע א' ומדע ב', מכירה א' ומכירה ב'. כאן כאמור זה לא ברור ויש לראות שאלה זו כהערה גם כן לעורכים להבהיר את הנושא. אשמח לקבל מידע ממי שכן ברור לו הנושא.
תודה מראש!

אבני גזית

Re: רמב"ם מבואר - עוז והדר

הודעהעל ידי אבני גזית » א' יוני 06, 2021 9:11 pm

ולמה לא תפתח את הכרך הזה ותראה מה יש בו?

yankev

הודעהעל ידי yankev » א' יוני 06, 2021 10:27 pm

היכן שאני גר אין מקום שבו יש ספר זה כלל. אני מזמין בדואר.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 12:21 am

yankev כתב:האם יש מי שיוכל לחוות דעת בעניין רמב"ם מבואר עוז והדר? ישנם הרבה רמב"מים מבוארים בתקופה האחרונה, אבל על פי הנפח נראה שהוא לכל הפחות עולה על כולם בכמותו. חוץ ממדורי עיונים (בדומה למתיבתא) שמסתמא יש במהדורה כזאת מה עוד יש שם שאין ברמב"ם המבואר מהדורת חיטריק (שגם שם יש מדור עיונים)?

אחד מהכרכים נקרא 'תפילין' ולא ברור אם זה כולל את כל הלכות סת"ם או רק את ארבעת הפרקים הראשונים בלבד ברמב"ם. בתפילה הם כתבו תפילה א' ותפילה ב', מדע א' ומדע ב', מכירה א' ומכירה ב'. כאן כאמור זה לא ברור ויש לראות שאלה זו כהערה גם כן לעורכים להבהיר את הנושא. אשמח לקבל מידע ממי שכן ברור לו הנושא.
תודה מראש!

יש לי רמב"ם מבואר של עוז והדר כמה כרכים וכן רמב"ם מבואר של מהדורת חיטריק על שבת כך שלא אוכל לעשות לך ממש השוואה אבל עכ"פ אציין כמה הבדלים.

בעוז והדר יש:
1)בתחילת הכרך רמב"ם ללא פירוש עם הנושאי כלים כסף משנה לחם משנה רמ"ך מגיד משנה מגדל עוז הגהות מימוניות(ובסופו הגהות מימונית דפוס קושטא) משנה למלך ובתחתית העמוד מקורות וציונים לדברי הרמב"ם.
2)לפני הרמב"ם המבואר ערכו הקדמה נרחבת לפרקי הרמב"ם כדרכם במשנה ברורה עוז והדר ובמתיבתא.
3)הביאור כולל לפני כל פרק מעין תוכן עניינים לכל הסעיפים בפרק ולפני כל הלכה הקדמה קצרה.
4)גוף דברי הרמב"ם.
5)למעלה לידו השוואות לפסקי השו"ע והרמ"א
6)באמצע ביאור משולב.
7)הערות שהם או מקורות הרמב"ם או דיון בקושיות בלשון הרמב"ם קצת ראשונים אחרים וכדו' לפעמים בקצרה לפעמים באריכות.
8)בסופו בדומה לילקוט ביאורים של המתיבתא ולא לילקוט עיונים כמו שכתבת. ובו מקורות מהגמרא או הפסוקים עד לדעות שונות בראשונים ואחרונים ולפעמים גם מפוסקי דורנו.
הילקוט ביאורים נוגע בכל סעיף וסעיף ברמב"ם ובתחילתו תוכן עניינים מפורט. ותופס כחצי מהספר ויותר.

תפילה (א) ותפילה(ב) כולל את כל הלכות תפילה. גם מדע(א) ומדע(ב) כולל הכל. אין לי על תפילין.
מה שכתבת 48 כרכים לענ"ד זה יסתיים ביותר שכן הם שיארו חלוקה מסויימת ויוצא להם חלוקה ליותר כרכים בפועל.

מהדורת חיטריק:
1)גוף דברי הרמב"ם למעלה(לא ציינתי אבל בעוז והדר הפונט גדול מאוד ובחיטריק הוא בגודל בינוני).
2) בצד בקורות דברי הרמב"ם מהגמר וכדו'.
3)ביאור משולב.
4)הערות מקורות ודיונים בלשונות הרמב"ם וקושיות בדבריו. לפעמים בארוכה לפעמים בקצרה.
5) מדי פעם נוסף בתחתית העמוד הלכה למעשה שעניינו נושאי הכלים מגן אברהם ט"ז שו"ע והם מקפידים להביא על הרוב שו"ע הרב גם להלכה וגם לביאורי מלים או עניינים. והרבה פעמים דנים בהלכה לימינו כמו הריגת כינים בשבת.
6)עיונים בסוף הספר(כחמישית מעובי הכרך) יש עיונים על כל פרק אך לא על כל סעיף, העיונים הם בעיקרם דיונים בדברי הרמב"ם ספרים שדנו בדבריו וכדו' וגם דיונים בהרחבה לימינו.

אם יש לך שאלות נוספות אשמח לנסות לעזור.
נערך לאחרונה על ידי נוריאל עזרא ב ב' יוני 07, 2021 8:54 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' יוני 07, 2021 8:39 am

yankev כתב:האם יש מי שיוכל לחוות דעת בעניין רמב"ם מבואר עוז והדר? ישנם הרבה רמב"מים מבוארים בתקופה האחרונה, אבל על פי הנפח נראה שהוא לכל הפחות עולה על כולם בכמותו. חוץ ממדורי עיונים (בדומה למתיבתא) שמסתמא יש במהדורה כזאת מה עוד יש שם שאין ברמב"ם המבואר מהדורת חיטריק (שגם שם יש מדור עיונים)?

תודה מראש!

לדעתי המהדורה של עוז והדר היא כישלון, ויעידו המכירות בחנויות הספרים,
א. זה לא במקום רמב"ם פרנקל, ולכן אני לא חושב שיהיו מספיק ארונות ספרים לבתי הכנסת לאכלס את מאות כרכי הרמב"ם,
ב. ציבור לומדי ומעייני הרמב"ם הישבתיים הם ציבור שמרני ולא כ"כ מהר יתלהבו מהביאור המשולב ברמב"ם, ויעיד ע"כ ישיבות בריסק שאפילו מסתייגים מרמב"ם פרנקל,
ג. הציבור לא טיפש וקולט האם המהדירים והעורכים מונחים בתוך הספר או שמדובר באברכי כולל שאין להם טעם בלימוד ומקבלים ע"כ שכר מינימום.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 8:52 am

יש עוד מהדורות ואציין גם עליהם

יש מהדורא שמובא בא רק הפירוש המשולב של מכון הרמב"ם המבואר(מה שקראנו למעלה "חיטריק") ללומדי הפרק היומי שיוצא ע"י מכון "שיננא".

יש את הרמב"ם המבואר של קורן(לפני זמנים א שבת, עירובין). שם לשון הרמב"ם במרכז בצד ימין הביאור(לפעמים הביאור לא כולל את כל הסעיפים ולפעמים בתוך הסעיף הוא רק על חלק מהסעיף)
ולמטה בהערות זה השוואות מול השו"ע והרמ"א.(ביותר אריכות קצת בהשוואה למה שמופיע בעוז והדר).
ובסוף הספר עיונים(חלק זה לא כל כך קשור לרמב"ם עצמו ולא דן בדבריו אלא הוא דיון בנושאים הקשורים לימינו כמו שעון שבת וכדו' מפוסקי דורנו). אחר כך מופיעה רשימת ספרים(שמותם שם המחבר זמנו וכדו' ) שנזכרו מרמב"ם קורן ור"ת לכל ספר זמנים.

יש את מהדורת "מפעל משנה תורה" שדומה קצת בסגנון הביאור לקורן הביאור מובא למטה וגם הוא לא מבאר הכל ממש רק את הנצרך ביאור. בסוף הכרך שלפני(זמנים א, שבת עירובין שביתת עשור) מפתח עניינים לפי סדר א-ב לספר אחר כך קונטרס הצומח בספר זמנים ביאור המונחים בכל הקשור לצומח המובא ברמב"ם בקצרה תוך השוואה בינהם לאלו המובאים גם בערבית בפירוש המשניות וספר ביאור התרופות. מאת פרופ' זוהר עמר. אחר כך מובא מידות ומשקלות לכל ספר משנה תורה.

יש מן העניין לעשות השוואה גם לאיורים המובאים בספרים.

יש עוד פרט שנוגע לכל המהדורות שנזכרו והוא דברי הראב"ד

בעוז והדר מבארים אותו ישירות בביאור המשולב ודנים בו גם בהערות.

בחיטריק הוא אמנם מובא בגוף הטקסט למעלה אך לא מבואר בביאור המשולב והם דנים בדבריו בהערות

בקורן הוא מובא כלשונו בצד או מתחת לרמב"ם אך לא מבארים אותו ולא דנים בדבריו בהערות.

במפעל משנה תורה הראב"ד כלל לא מובא.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יוני 07, 2021 9:00 am

מהדורא מבוארת נוספת היא סדרת 'יד פשוטה', להגרנ"א רבינוביץ (ונכב"ב).

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 9:08 am

גימפעל כתב:לדעתי המהדורה של עוז והדר היא כישלון, ויעידו המכירות בחנויות הספרים,
א. זה לא במקום רמב"ם פרנקל, ולכן אני לא חושב שיהיו מספיק ארונות ספרים לבתי הכנסת לאכלס את מאות כרכי הרמב"ם,
ב. ציבור לומדי ומעייני הרמב"ם הישבתיים הם ציבור שמרני ולא כ"כ מהר יתלהבו מהביאור המשולב ברמב"ם, ויעיד ע"כ ישיבות בריסק שאפילו מסתייגים מרמב"ם פרנקל,
ג. הציבור לא טיפש וקולט האם המהדירים והעורכים מונחים בתוך הספר או שמדובר באברכי כולל שאין להם טעם בלימוד ומקבלים ע"כ שכר מינימום.

מכירות זה לא עדות לטיב הביאור כמובן.
לדעתי הביאור מוצלח והאברכים והכותבים עשו עבודה טובה.(אף שלפעמים יש מה להעיר[ואני מאמין שזה נכון גם לייתר המהדורות] ואף עשיתי כן לפעמים וכתבתי להם והם מתייחסים די מהר בחפץ לב).

ובעיקר מי שקונה צריך לדעתי לבדוק ראשית מה מטרתו האם הוא מחפש רק ביאור קל לרמב"ם יכול להיות שמספיק לו קורן או של מפעל משנה תורה.
אם הוא רוצה ביאור משולב יש לו את המהדורא של הרמבם המבואר( מה שמכונה חיטריק) שמובא משיננא שזה רק המשולב.

אם הוא רוצה גם הערות והרחבות זה עוז והדר אל מול חיטריק.

פה נכנס פן נוסף אם הוא מעוניין שיהיה גם את הרמב"ם עם הנושאי כלים בתחילת הכרך זה עוז והדר כמו כן אם הוא מעוניין בילקוט ביאורים כדוגמת זה במתיבתא זה עוז והדר.
אך אם אין לו צורך בזה(בפרט שזה מרבה את הכרכים וההוצאות ותופס מן הסתם מקום רב) ודי לו בביאור וההערות והרחבות בסוף הספר הדנים בחלק מדברי הרמב"ם הנצרכים הרחבה חיטריק זה בשבילו.

ואם הוא מעוניין בציון לשו"ע הרב גם זה נמצא בחיטריק שמקפידים בהערות להלכה ולמעשה למטה לציין אליו, וכנזכר לעיל.

אני למשל בכיוון של לרכוש ביאור קצר וקל נגיד קורן על הכל וכרכים מסוימים(או כי אני עוסק בזה או מסיבות אחרות) לרכוש עוז והדר.
או לחלופין לרכוש את חיטריק חלק, וחלק עוז והדר לפי העניין שאני אהיה מעוניין יותר בהרחבות אז עוז והדר.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 9:09 am

לבי במערב כתב:מהדורא מבוארת נוספת היא סדרת 'יד פשוטה', להגרנ"א רבינוביץ (ונכב"ב).

ייש"כ לא הכרתי, תודה.
כעת אני רואה שפירוש זה הוא גם יצא בהוצאת קורן אז אני מסייג את דבריי בהודעות הקודמות שכשכתבתי "קורן" כוונתי לזה מאת הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ.

yankev

הודעהעל ידי yankev » ב' יוני 07, 2021 9:30 am

תודה רבה הרב נוריאל על הסקירה המועילה.

כמו כן אני ממתין לקבל מידע ממי שיודע על כרך תפילין אם כולל רק ארבעה פרקים ראשונים או כל הלכות סת"ם.
בעוז והדר אין מי לדבר לצערי. ענתה לי אישה ואמרה שלא מבינה בזה אלא רק במכירות. ביקשתי טלפון של העורכים וכדו' ואמרה לי שאין להo, יש רק פקס, אבל אין לי פקס. שלחתי אימייל לפי מה שראיתי באתר שלהם ולא נעניתי.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' יוני 07, 2021 1:43 pm

yankev כתב:תודה רבה הרב נוריאל על הסקירה המועילה.

כמו כן אני ממתין לקבל מידע ממי שיודע על כרך תפילין אם כולל רק ארבעה פרקים ראשונים או כל הלכות סת"ם.
בעוז והדר אין מי לדבר לצערי. ענתה לי אישה ואמרה שלא מבינה בזה אלא רק במכירות. ביקשתי טלפון של העורכים וכדו' ואמרה לי שאין להo, יש רק פקס, אבל אין לי פקס. שלחתי אימייל לפי מה שראיתי באתר שלהם ולא נעניתי.

הגודל של מהד' עוז והדר - הוא בערך כמו מתיבתא מהדורת פנינים.

~~~~
בעניין אחר: לגבי הביאור של מפעל משנה תורה, וההוצאה בכלל, אמת שהם עשו עבודה יפה מאוד, והעיצוב גם נאה למדי, אך לענ"ד היא (ושאר ספרי הוצאה זו) תתאים רק למי שרוחו נוחה עם ביאורי הר"י קאפח, על כל המשתמע (והשמטת הגהות הראב"ד כמשל, וד"ל).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' יוני 07, 2021 2:18 pm

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 3:04 pm

אי אפשר לשלוח לך הודעות בפרטי אני רוצה לתת לך מייל של העורך.
תכתוב לי למייל nurielezra@gmail.com ואשלח לך.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 3:46 pm

נוריאל עזרא כתב:

שלחת לי הודעה בפרטי אבל אני לא יכול לשלוח לך בחזרה.

yankev

הודעהעל ידי yankev » ב' יוני 07, 2021 4:15 pm

נוריאל עזרא כתב:
נוריאל עזרא כתב:

תודה רבה. כבר נעניתי על ידם ואכן יש שם את כל הלכות סת"ם + ציצית.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' יוני 07, 2021 4:27 pm

yankev כתב:
נוריאל עזרא כתב:
נוריאל עזרא כתב:

תודה רבה. כבר נעניתי על ידם ואכן יש שם את כל הלכות סת"ם + ציצית.

ב"ה

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 378 אורחים