מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגר"ח מוואלאזין בירך על נס שנעשה עם אמו של הגר"א

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
מיללער

הגר"ח מוואלאזין בירך על נס שנעשה עם אמו של הגר"א

הודעהעל ידי מיללער » ד' דצמבר 29, 2021 7:57 pm

בעברי בין כתבי הגרמ"א האברמאן אב"ד גאליגורי ובסו"י בניו יורק (מח"ס מראה החודש) מצאתי תשובה שדן בדיני ברכת הנס שנעשה עם רבו וז"ל תחלת התשובה מהתאריך אור ליום ג' שמות תש"ה (הכת"י מונח בJTS בנ"י):

שמעתי מאחד מאנשי ליטא שמקובל בידם שהגאון מהר"ח מוואלאזין זי"ע הי' נוסע בכל שנה קודם פסח לאתר ראמאנאוו ששם נעשה נס לאמו של הגר"א זי"ע בהיותה מעוברת עמו שנצולה מסכנת השטף מים. ובירך בכל שנה ברוך א"י שעשה נס לרבי במקום הזה כבאו"ח סי' רי"ח סעיף ו'.

ואני אומר אם קבלה הוא נקבל וח"ו להרהר אחר גאון עוזנו מהר"ח זצ"ל. ואם לא אלא לדין יש תשובה, כי הרי עובר אינו חשוב איש בפ"ע אלא כאחד מאיברי אמו וא"כ היה נס שנעשה לאמו של הגאון רא"וו ז"ל והוא היה נכלל אז בכלל איבריה והיא לא היתה רבו.

הגאון ממשיך לברר את הדין (עי תשובה המלאה המצורף פה)

אולם במקו"א מצאתי העובדא בשונה לגמרי, בהגהות הרד"ל על הספר עליות אליהו כתב בזה"ל (נעתק בקובץ גנזי הלכה שהועלתה פה על אתר):

'
סיפר לי הרה"ג מ' זלמן זאב נ"י וכו' אשר הגאון חמי זקני מו"ה חיים מוולאזין נ"ע אמר כי בבואו לגשר העובר על נהר סמוך ראמנאווע הסמוכה לסלוצק צריך
לברך ברוך שעשה לי נס במקום הזה, כי שמה עברה זקנתו של הגאון עם בתה היא אם הגאון אשר היתה אז ילדה מוטלת בכר עריסה, ונפלו למים, וברוב עמל הצילו דרך נס אך את הכר עם התינוקת אשר צפה למעלה וכו'. והוא כמ"ש בש"ע
(סי' רי"ח ס"ו) ע"פ הירושלמי לברך על נס רבו. ולא הוצרך לדברים אלו רק לבאר שאף על נסי אבותיו של רבו צריך לברך'
.

מהו המקור הראשון להנס ולברכת הגר"ח?
קבצים מצורפים
HebrewManuscripts_org_1758.pdf
(490.56 KiB) הורד 50 פעמים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 303 אורחים