מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ר' יוסף גרובער משיח הרוחני

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

ר' יוסף גרובער משיח הרוחני

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' פברואר 01, 2022 7:41 pm

בשנת תרפ"ח הדפיס ר' יוסף גרובער משערי חסד שבירושלים את ספרו המשיח הרוחני. הספר מצוי כאן https://www.hebrewbooks.org/39040
תוכנו מבואר שם. המחבר מתהדר ביכולתיו לפוצץ את כל התיבות שבעולם, היינו לדרוש נוטריקו"ן שלהם, ובכך לדעתו מתגלת עומק קדושת וחכמת התורה ולשה"ק. ספרו נטול הסכמות. 

ועתה בא לידי הדפס, לא מצאתי רישומו בשום מקום ואפשר שהוא יחיד בעולם. לפי ההסכמות שבו הוא משנת תרפ"ט. תוכן הספר. תחילה הסכמה מחכמי ירושלים המפורסמים, הגריח"ז והגר"א קלצקין מתייחסים רק למצבו השפל, והגראי"ה והגרימ"ח מוסיפים איזה תיבות על תוכן ספריו, תוך כדי שהם רומזים על החובה לברור מוץ מן התבן...(ל"מ את ההסכמה בספר הסכמות הראי"ה).

אחריהם באות שתי הסכמות מעולפות סוד ואפופות מסתורין כמו הספר עצמו. האחד מר' יהושע אלטר ווילדמאן, מחבר מפורסם שישב בירושלים, בתוך הסכמתו הוא כותב: והנה הביא לי ידידי ר' זושא ברנדווין את החזון מבכיות הכותל, נבעתי נבהלתי ורעיוני יבהלוני. אחריו באה הסכמה עוד יותר סתומה וחתומה, והיא מאת שני האחים ר' זושא ור' יוסף שמואל בני ר' נפתלי ברנדווין. (ר' יוסף שמואל התפרסם אח"כ כאדמו"ר מסטרטין, שינה את שמו למוריה והיה חבר של אנשי המחתרות הרווזינסטי"ן, בנו ז"ל התגורר בשכונתי וממנו שמעתי הרבה על אביו), בהסכמה הם מודיעים שאין בהם גאות כלל, מה שנראה ממי שמסכים לספר חשוב שכזה, אלא אחת רצונם להנציח את אביהם שלא השאיר אחריו כתובים, וספר זה הוא האופן הטוב ביותר להנציחו, וע"כ בהמשך. בתוך ההסכמה כותבים האחים בהתרגשות בלתי מסותרת: אשרי לעיר האליוב  מולדתו שלא ידעו עד לעת כזאת מהאליוב וכמו מברטנורה...!

תכלית כל ההדפס הוא הקדמתו של המחבר, אחרי ההתנצלות על השם משיח רוחני ממנו הוא חוזר בעקבות נזיפת כמה חברים, הוא מודיע על תכניתו לדרוש כל תיבות שבעולם, מלבד מגילת אסתר אשר היא חתומה לפניו, אנכי אסתר הסתיר. א"סתר ס"תומה ת"עלומה ר"שומה. דבריו אינם ברורים כה"צ אבל נראה שכוונתו לפוצץ תיבות השמות של כל רבני ופרנסי העיר, ואולי אז יבקע גם כיסם ועיטורין יעטרון לו בזהובי"ם. 

ע"כ דברי הבאי ובטלה אל אחד הספרים היותר תמוהים שנזדמנו לי, וכיון שמדובר בהדפס יחיד בעולם, אולי הדברים באים לכלל חקירה ביבליוגרפי"ת...

בספה"ל ראיתי שיש דף נוסף, אלא שבלתי ניתן לצפות בו כי אם מכתלי הספריה. 
ההסכמות.jpg
ההסכמות.jpg (119.44 KiB) נצפה 1105 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: ר' יוסף גרובער משיח הרוחני

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' פברואר 01, 2022 7:46 pm

ההסכמות 2.jpg
ההסכמות 2.jpg (208.23 KiB) נצפה 1097 פעמים
ההסכמות 3.jpg
ההסכמות 3.jpg (203.08 KiB) נצפה 1097 פעמים
ההסכמות 4.jpg
ההסכמות 4.jpg (156.27 KiB) נצפה 1097 פעמים

הורודנאי

הודעהעל ידי הורודנאי » ג' פברואר 01, 2022 10:59 pm

ר' זושא ברנדווין היה לייצן ידוע כידוע כאן בירושלים, כל הזקנים בני 90 ומעלה של השנים האחרונות ידעו לספר ממנו בדיחות ומעשי קונדס וכו' שעשה בירושלים. היה יהודי מאוד חשוב אבל במקביל היה איש מלא שמחה והומור.

גם הר' וולדמן, כנראה היה יהודי תמים כי ראיתי עוד מכתבים ממנו, וכידוע הדפיסו אז כל מיני ספרונים ליהודים טובים שבאו מהגולה והתיישבו בארץ על מנת שיהיה להם קצת הכנסה. קראו לזה ספרי "קבלה".. מלשון לקבל על זה כמה אגורות.

אני מניח שספר זה גם מדובר באיזה יהודי תמים כאן בירושלים, שהיה צריך מקור הכנסה של כמה פרוטות, וזה הסיפור וסיפור ההסכמות וכו'. ממתי ר' זושא ור' יוסף שמעלקא נתנו הסכמות? וכו' וכו'. גם כל נוסחואות ההקדמות וכו'.
זה מה שמריח לי. לא יודע האם אני צודק,

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' פברואר 03, 2022 10:49 am

הורודנאי כתב:ר' זושא ברנדווין היה לייצן ידוע כידוע כאן בירושלים, כל הזקנים בני 90 ומעלה של השנים האחרונות ידעו לספר ממנו בדיחות ומעשי קונדס וכו' שעשה בירושלים. היה יהודי מאוד חשוב אבל במקביל היה איש מלא שמחה והומור.

גם הר' וולדמן, כנראה היה יהודי תמים כי ראיתי עוד מכתבים ממנו, וכידוע הדפיסו אז כל מיני ספרונים ליהודים טובים שבאו מהגולה והתיישבו בארץ על מנת שיהיה להם קצת הכנסה. קראו לזה ספרי "קבלה".. מלשון לקבל על זה כמה אגורות.

אני מניח שספר זה גם מדובר באיזה יהודי תמים כאן בירושלים, שהיה צריך מקור הכנסה של כמה פרוטות, וזה הסיפור וסיפור ההסכמות וכו'. ממתי ר' זושא ור' יוסף שמעלקא נתנו הסכמות? וכו' וכו'. גם כל נוסחואות ההקדמות וכו'.
זה מה שמריח לי. לא יודע האם אני צודק,

נראים דבריך. יש"כ.

נחוניא

הודעהעל ידי נחוניא » ב' פברואר 21, 2022 11:54 pm

זקיני ר' יוסף גרובער נולד בחאליוב בשנת תרל"ה. בעת מלחמת העולם הראשונה עבר לווינא. בשנת תרפ"ג עלה לארץ הקודש.
נפטר בירושלים ב' אב תרצ"ה ומנו"כ על הר הזיתים. על מצבתו נכתב: פ'נ הר'הג ר' יוסף ב'ר שמעון גרובר נ' ב' מנ'א תר'צה תנצ'בה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 339 אורחים