מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חזון טברימון - וישם את הי"ם לחרבה!

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

Re: חזון טברימון - וישם את הי"ם לחרבה!

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' פברואר 22, 2022 6:56 am

אילו היה כבודו מתווכח עם לפחות א' מטענות הזיוף מה שנקרא לגופו של ענין לא הייתי חושב שיש לכבודו קשר משפחתי וכיוצא בזה עם הרב טולידאנו אבל כעת...

רציני

הודעהעל ידי רציני » ג' פברואר 22, 2022 8:00 am

הפצת המעיינות כתב:אילו היה כבודו מתווכח עם לפחות א' מטענות הזיוף מה שנקרא לגופו של ענין לא הייתי חושב שיש לכבודו קשר משפחתי וכיוצא בזה עם הרב טולידאנו אבל כעת...

גילית אותי, אני נכדו.
תקרא את חלק ב' ותהיה גם אתה קרובו, כי תלמיד חכם שמת כולם קרוביו.

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ג' פברואר 22, 2022 10:15 am

רציני כתב:תלמיד חכם, רב בכמה קהילות, מחבר ספרים תורנים, עסקן ציבורי למען תורה ומצוות,

מבלי להכנס לויכוח הנ"ל, יש להודות ביושר, שרימ"ט היה עסקן ציבורי וחוקר, הרבה יותר מאשר תלמיד חכם.
וכפי שרמז "איש ספר", לפעמים פסקיו בהלכה היו באיזור צוהר פינת אמסלם.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ג' פברואר 22, 2022 10:46 am

בחזון טברימון עמ' 110, מביא את מה שאירע עם רבי שמעון לביא (בעל "פיוט בר יוחאי" וס' "כתם פז"), בנסיעתו מפאס לארץ ישראל דרך טריפולי, שבראותו את מצבם הרוחני החליט להתיישב שם להרביץ שם תורה, כפי המסופר בספרו של רימ"ט "נר המערב".
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenu ... ook=143970

יש להעיר שהמאורע הזה נכתב הרבה קודם בס' שם הגדולים, בערך מהר"ר שמעון ן' לביא [מע"ג אות ש' סי' קס"ו], עיי"ש.
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenu ... ook=611695

רציני

הודעהעל ידי רציני » ג' פברואר 22, 2022 4:00 pm

פרנצויז כתב:
רציני כתב:תלמיד חכם, רב בכמה קהילות, מחבר ספרים תורנים, עסקן ציבורי למען תורה ומצוות,

מבלי להכנס לויכוח הנ"ל, יש להודות ביושר, שרימ"ט היה עסקן ציבורי וחוקר, הרבה יותר מאשר תלמיד חכם.
וכפי שרמז "איש ספר", לפעמים פסקיו בהלכה היו באיזור צוהר פינת אמסלם.

כתבתי +שו"ת-ים-הגדול באוצר החכמה ויצאו לי 335 תוצאות. דפדפתי קצת ביניהם וראיתי שמביאים אותו בתוך משא ומתן תורני. נראה לי שזה נקרא שהתקבל כתלמיד חכם, ויש לנסות לדונו לכף זכות. [הרבה מהפסקים שקשורים לחשמל בשבת, זה היה דעה שבזמנו היתה קצת יותר מקובלת].

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' פברואר 22, 2022 10:17 pm

רציני כתב:המשכתי לקרוא את הספר.
וזה כבר גוזמא.
יש לנו כלל, תלמיד חכם, רב בכמה קהילות, מחבר ספרים תורנים, עסקן ציבורי למען תורה ומצוות, נפטר, לפני בערך חמישים שנה. מנסים לדון בכף זכות, אם אי אפשר משאירים בצ"ע, אם גם זה אי אפשר אומרים שחזר בתשובה.
אבל לנסות לדון לכף חובה בעל כרחך. מה העניין?
ופתאום אני שם לב שאני מפספס את הספר.
התעודה עם הכי הרבה הוכחות לזיוף [אפשר לראות שהיא אחת שמוקדשים לה הכי הרבה דפים] היא הספר תורה של הר"ן. אולם עם כל ההוכחות החזקות והברורות לא כולם מסכימים לזה וכמו שכתב המחבר בתחילת הפרק שאחרי כל הטענות יש עדיין דיון, אולם הראיה המכרעת שלו שלא דנו מעולם זה שהרי הוא חלק מפריטים של זייפן מקצועי.
ואיך יודעים שהוא היה זייפן מקצועי שהרי יש עוד תעודות מזויפות אולם שאר התעודות המזויפות יש להם פחות ראיות מלספר תורה של הר"ן, ונעשה קל וחומר אם על הראיות הזיוף של ספר תורה של הר"ן בכל זאת יש חולקים אז גם על שאר התעודות פשוט שאפשר לחלוק. אבל גם עליהם נוספה ראיה ניצחת שהיא הרי הוא זייפן מקצועי.
ואם כן הטענה העיקרית של הספר היא שהוא זייפן מקצועי, לכן צריך להוכיח את זה שהוא אדם 1. אינטרסנטי 2. רק חושב על עצמו 3. מזרוחני'ק 4. מטעה את הרבנים 5. מעיף רבנים ממשרתם 6. וחבר של בן גוריון שר"י. ואת כל זה לחפש על פי טעונים פסיכולוגים קלושים.
אחרי כל טענות אלו יש לנו מצוה גדולה להוכיח שכל דבריו מזויפים ואין לו טיפה של נאמנות. ולפי הכלל שזייפן מזייף הרבה דברים. [כלל זה יכול לחול גם על ספר זה וחבל שאם היה ליקוט של כל הטענות בלי טענה זאת של זייפן מקצועי וכו' הוא היה יכול להיות ספר מצויין].
על אחר, לא היו מעיזים לכתוב ספר כזה, אבל מה לעשות שצדק הרה"ג יעקב משה טולידאנו זצוק"ל שנלחם למען אפליית הספרדים, ומסתמא אפילו הוא לא חשב עד כמה צדק שצריך להילחם על זה.

הטענה שהוכחת הזיוף בנויה על הנחה מקודמת, ושכל טענה תלויה בחברתה, נכונה כמו ההצגה של הרימ"ט כפוסק, וההצגה של רימ"ט כאביר הספרדים (לכן למשל הוא דאג לחיסולו של הת"ת הספרדי בטבריה והתנכל לכולל הספרדי הכי חשוב שהיה אז בירושלים), נכונה כמו שהוא היה זצוק"ל!

הס"ת של הר"ן אין שום ספק בזיופו, וזה אפילו לא מחידושי הספר, החידוש בספר זה תיאור והצגת כל ההשתלשלות, מאחורי הקלעים, וכמובן ההקשר המלא של הזיוף.
העובדה שהתיאור ארוך, הוא משום שמדובר בסיפור שיש בו כמה תפניות והתפתחויות, ועוד שהוא אכן בעל ענין לקוראים יותר מאשר הגדת רב חנא בר חנילאי או מגילת רות של רבי דוד ן' שפרוט מקירואן, אף שגם זיופם של אלה אינו מוטל בספק.

בקיצור, לתועלת הדיון אני מציע להתמקד בהצגת טענות לגופם של דברים, ולא השערות וקונספירציות על מניעים ומגמות שאין דרך להוכיחם כמו גם לבטלם.

עץ הזית

הודעהעל ידי עץ הזית » ד' פברואר 23, 2022 2:53 am

אשי ישראל כתב:[אולם, בעקבות פרסום הספר כתב כאן אחד הגולשים שאולי גם האגרת על הסופגנין היא מזוייפת, ועל זה השיבו לו כאן שענין זה נזכר בעוד שני מקורות: ספר עדן מקדם לרבי רפאל משה אלבז, ערך מנהג, בשם כת"י דוד הסבעוני, וגם בקובץ בנתיבות ההלכה יט חנוכה עמ' 38-39 שם כתב הרב נחום זאב רוזנשטיין שכך מובא בכתב יד של ר' יהודה טולדאנו שנכתב במרוקו בשנת תק"מ (שאינו ספרו 'כף אחת), ושם הוא כותב שהעתיק זאת מכת"י של רבי דוד הסבעוני מהעיר סאלי בשם ספר פירוש התפילות לרבי מיימון]

כתב היד הנזכר מר' יהודה טולדאנו היה שייך לרימ"ט, ואף שלא ידוע לנו שזה מזוייף, אבל לכאורה אין להביא ממנו ראיה עד שיוכח שאינו מזוייף.
(אבל הראיה מספר "עדן מקדם" היא לכאורה ראיה)

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' פברואר 23, 2022 3:23 am

רציני כתב:
הפצת המעיינות כתב:אילו היה כבודו מתווכח עם לפחות א' מטענות הזיוף מה שנקרא לגופו של ענין לא הייתי חושב שיש לכבודו קשר משפחתי וכיוצא בזה עם הרב טולידאנו אבל כעת...

גילית אותי, אני נכדו.

משמח שיש לו צאצאים שומתומ"צ..
הרי כל ילדיו התחלנו כמבואר בספר..(אחרי ששלח חלק מהם לאליאנס בפאריז..)

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' פברואר 23, 2022 8:19 am

אליסף כתב:
רציני כתב:

גילית אותי, אני נכדו.

משמח שיש לו צאצאים שומתומ"צ..
הרי כל ילדיו התחלנו כמבואר בספר..(אחרי ששלח חלק מהם לאליאנס בפאריז..)

כמובן שהרב רציני התכוון באירוניה. ואולי גם הכותב כאן.
אכן אין מצאצאי הרימ"ט שומתו"מ.

יגל

הודעהעל ידי יגל » ד' פברואר 23, 2022 9:33 am

וכנראה שרק אני רעדתי מפחד לאורך כל הספר, שמא ישים הכותב גם את כתה"י הרמב"ם של פיהמ"ש כזיוף...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' פברואר 23, 2022 7:01 pm

איש_ספר כתב:
רימ"ט פרסם באוצר גנזים שלו עמ' 17 מעמודי האוצר, אגדה מוזרה על רש"י ונישואיו לנערה. את האגדה הוא פרסם מתוך כת"י של חכמים מן המערב.
מלבד הסיפור המוזר, בעל האגדה מעיז פניו ומוסיף שמשום כך השמיט רש"י דרשת חז"ל עה"כ אל תחלל בתך להזנותה, זה המשיא בתו לזקן. (רימ"ט במבוא שהקדים שם, מונה כמה 'זרויות' שבאגדה, וזו לא אחת מהן, כמו גם עצם נישואיו של רש"י לנערה וכדלהלן). בסוף דבריו מציין רימ"ט שכעת נודע לו שכבר רי"ל מימון פרסם בספר רש"י שלו את האגדה מתוך כת"י מגן וחרב לר"י ממודינא שנמצא באוסף שלו.

ראו זה חדש !
ברש"י ד' נאפולי רנא-רנב
נאפולי.jpg
נאפולי.jpg (65.81 KiB) נצפה 7345 פעמים

ד"א (דבר אחר) זה המשיא בתו לזקן

לידיעה זו הגעתי מתוך עיון בחומש ויקרא עם פירוש רש"י הכולל שנו"ס מארבעים דפוסים וכת"י, מהדורת ר"מ פיליפ (יכנס לאוצר בגי' 21)

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' פברואר 23, 2022 8:19 pm

אמנם בכת"י ליפציג שנחשב כלי שני/שלישי לרש"י זה לא מופיע.
אלא שאין מכך בדל של חיזוק להזיה השפלה הזו.

לא ידעתי

הודעהעל ידי לא ידעתי » ד' פברואר 23, 2022 10:16 pm

יגל כתב:וכנראה שרק אני רעדתי מפחד לאורך כל הספר, שמא ישים הכותב גם את כתה"י הרמב"ם של פיהמ"ש כזיוף...

viewtopic.php?p=254742#p254742

מדבר קדש

הודעהעל ידי מדבר קדש » ה' פברואר 24, 2022 2:23 pm

מישהו שקרא ויכול לתת כמה מלים על כמה מהפרשיות המתבררות בספר?
נראה כי"ם שאין לו סוף, ולקצרים בזמן, דרושה סירה קלה.

עץ הזית

הודעהעל ידי עץ הזית » ו' פברואר 25, 2022 2:41 am

יגל כתב:וכנראה שרק אני רעדתי מפחד לאורך כל הספר, שמא ישים הכותב גם את כתה"י הרמב"ם של פיהמ"ש כזיוף...

חלק מהכרכים היו באוקספורד עוד לפני לידת הרימ"ט. כדי לומר שהכרכים שיצאו מתחת ידי הרימ"ט מזוייפים - צריך לומר שהוא זייפן הרבה יותר מוצלח ממה שמתברר בחזון טברימון.

יהודהא

הודעהעל ידי יהודהא » ג' מרץ 08, 2022 1:41 am

עוד בעניין זיהוי הקברים בטבריה.

הדברים דלהלן שמעתי מבנו של המשגיח בחפירות בטבריה, אפשר שזה ידוע \ואולי הוזכרו בספר שלא קראתיו .

קברו של הדיין רבי מימון אביו של הרמבם.
. .בזמן הפולמוס על החפירות בטבריה נבחר ע"י הגרי"ז אדם חרדי וקבלן במקצועו כדי שיסע להשגיח על העבודות.הנל שהה שם בכל שבוע מיום א ועד חמישי בלילה .ובהגיעו לירושלים היה נכנס להגריז ומוסר דוח מפורט על הקורה בשטח, והרב היה משלם לו את משכורתו עבור כך. כאשר התגלה ממצא מחשיד בעת שהותו שם היה מתקשר לר מנחם פרוש שהיה יורד לגריז לשאול בעצתו ודעתו בעניין.
. .באחד הפעמים הוא דיווח לרב שהתגלה ארון קבורה בשטח והיה חשש שהארכיאולוגים יפגעו בו . על הארון לא היו שום סימני זיהוי או שיוך למאן דהו, הרב הציע לו שיעבור בבתיהכ"נ הספרדיים בעיר ,שהם בעלי רגש חם אוהב ומכבד לגדולי התורה , ויכריז ויפרסם שליד הרמבם מצאו את ארונו של הדיין רבי מימון אבי הרמבם ורוצים לפגוע בו, המשגיח י,ג, עשה כדבריו ,ובעקבות הסערה שהתעוררה לא היתה לארכיאולוגים ברירה והארון הוטמן בשלמותו בחזרה באדמה בסמוך לרמבם, ומאז הוא נתפרסם כקברו של הדיין רבי מימון אבי הרמבם !
נכון או לא, מדוייק או מקוטע-, איני יודע, אבל זאת מה ששמעתי.ואולי זה נותן עוד גוון ידוע פחות למערכה ההיא.

. .לעצם האפשרות על קברו של הדיין רבי מימון בטבריה יש חלוקי דעות בתיאורי הספרים מלפני מאות שנים, ביחוס האבות 1537 מזכירו בטבריה וכך גם ר חיים ויטאל, . לעומת זאת במכתבו של סעדיה אבן דנן מבני דורו של הרמבם משתמע שנקבר בירושלים. מ"מ- שנים רבות וגם לפני מאה שנה לא היה שום ציון מיוחד לקבר הדיין רבי מימון. ונתחדש עפ המעשה לעיל.

יהודהא

הודעהעל ידי יהודהא » ד' מרץ 09, 2022 2:12 pm

בהמשך למה שהבאתי לעיל ראיתי שבאתר של אהלי צדיקים ציינו את דיווחי הנוסעים אבל חשוב לראות את הערה שהוסיפו בסוף.

מיקום וזיהוי הקבר
נזכר אצל הנוסעים עולי הרגל. אולם יש לציין כי ע"פ עדותו של ר"ח ויטאל נראה כי קבורת אבי הרמב"ם הינה ביחד עם הרמב"ם ובצמוד לו באותו ציון, וכ"כ במסעות ירושלים שציונו של הרמב"ם רחב הרבה לפי ששם מנוחת אביו באותו ציון 'יחדיו תואמים הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו',
אולם מקצת עולי הרגל המאוחרים ציינו את מקומו באותה חצר אך לא יחד. יתכן שכיון שנקברו בסמוך כל אחד ציין לפי צורת הדיבור והניסוח שלו.
[יש להעיר כי מה שנראה כיום ציונו בסמוך לחומת החצר זו בנייה מאוחרת יותר (לאחר שחיפשו מקום שאין בו קבר כלל), ולא ע"פ מסורת כלל. בתמונות הישנות אכן אין זכר במקום זה לציון כלשהוא].

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ד' מרץ 09, 2022 3:53 pm

רציני כתב:עברתי לאחרית דבר של הספר. [קפצתי, מה לעשות].
האם מישהו יכול להסביר לי מה הכוונה?
האם הכוונה שאין קיפוח ספרדי וזה רק המצאה שלו ומאז ועד עתה זה ממשיך?
או הכוונה שלא היה קיפוח אבל אחרי שהוא אמר את זה נהיה הקיפוח?
6000000_670.png

עתה הזדמן לקרוא את הציטוט הנ''ל ואנסה לפרש(ן) שיחו אף כי אינו כ''כ מעניין האשכול

אדם מן השורה כי יגש אל אחת ממשפחות האצולה הספרדית (החשובים בלע''ז) וינסה לשוחח אתו על עניין האפליה יתקל בכל מיני תגובות מתפתלות מהסיבה שהם חשים שלא בנוח עם כל העניין הזה מצד אחד הם הרי 'מסודרים' במוסדות האשכנזים כדבעי, ומצד שני האדם הפשוט לא תמיד מצליח להכניס את בניו ובנותיו במוסדות אז יש כמה דרכים איך להתמודד
או לומר 'שהאשכנזים גדולו אותנו (וזה נכון) ושאר תשבחות על חכמי האשכנזים הידועים מקום המדינה או לתת מסה עד כמה העדתיות הוא דבר פסול ורק לעניין הפסק אנו הולכים כמנהג השו''ע וכל מי שמעלה טענה על אפליה או עדתיות הרי מיד טופלים עליו את האשמה המוזכרת שמשתמשים במסכנות ובקורבנות על מנת לקדם אינטרסים פולטיים.

כמובן שהדברי נכתבים לגופה של תופעה ולא לגופו של הכותב
בחזרה לנושא האשכול..

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מרץ 31, 2022 6:52 pm

מוקדש לכל מי שחרד לכבודו של הגה"צ טולידנו.

בשבועון לחייל הדתי, מחניים, אב תשט"ו, התפרסם משאל בנוגע לריקודים מעורבים בצבא, האם מותר הדבר.

הרב זווין: יש לאסור בכל חומר הדין.
הרב ברוט: לפי הדין אסורים ריקודים משותפים.
יעקב דרורי בנ"ע: עת לעשות לה' (לקרב הנוער) הפרו תורתך.

ועתה שורו וראו פסק הלכה מהרב טולידנו. 'רבה הראשי של ת"א יפו'.
טולידנו.jpg
טולידנו.jpg (171.27 KiB) נצפה 6280 פעמים

רציני

הודעהעל ידי רציני » ה' מרץ 31, 2022 8:15 pm

איש_ספר כתב:מוקדש לכל מי שחרד לכבודו של הגה"צ טולידנו.

בשבועון לחייל הדתי, מחניים, אב תשט"ו, התפרסם משאל בנוגע לריקודים מעורבים בצבא, האם מותר הדבר.

הרב זווין: יש לאסור בכל חומר הדין.
הרב טכורש: לפי הדין אסורים ריקודים משותפים.
יעקב דרורי בנ"ע: עת לעשות לה' (לקרב הנוער) הפרו תורתך.

ועתה שורו וראו פסק הלכה מהרב טולידנו. 'רבה הראשי של ת"א יפו'.
טולידנו.jpg

בספר דגל מחנה ראובן עמוד תמד מביא שחזר בו והוא לא רצה שיפרסמו את תשובתו [והמכתב ששלח למחנים כתוב: "מבקש וכו' לא לפרסם את תשובתי הנ"ל בשום אופן". אבל הוא מסיים "שלצערי לא איכשר דרא להביע את האמת"]. עיין שם.
עיין גם במשמרת חומותנו חלק ז עמוד 176-177 מאוצר החכמה מחאה על זה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מרץ 31, 2022 8:29 pm

רציני כתב:בספר דגל מחנה ראובן עמוד תמד מביא שחזר בו והוא לא רצה שיפרסמו את תשובתו [והמכתב ששלח למחנים כתוב: "מבקש וכו' לא לפרסם את תשובתי הנ"ל בשום אופן". אבל הוא מסיים "שלצערי לא איכשר דרא להביע את האמת"]. עיין שם.

למי שלא הבין את דבריו של רציני:

הרב טולידנו לא חזר בו מהפסק אלא רק מפרסום הדברים, משום שלא איכשר דרא לומר את האמת.

הנה נוסח החזרה

דגל.jpg
דגל.jpg (67.27 KiB) נצפה 6215 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' אפריל 01, 2022 12:21 am

העברתי את כל הדיון על הקטע מהכל בו לבית המדרש. שכן אינו נוגע לכאן כלל (וכמ"ש לי חכ"א באישי בלשונו הזהב, וזקקתי מעט...: בא נניח שהיה מי שהתיר מחול, יהיה מי שיהיה, למרות שאינו מובן כלל ואין הלכה כמותו. אז מדובר בריקוד שעושים 'לצאת יד"ח' אחרי סעודת מצווה, שיש לטעון שאין לזה קשר עם יצר הרע. אבל לא יתכן שהתיר את המחולות המדוברים, שהרי ידוע שכל עניינם הוא רק בשביל יצר הרע, וזה תכלית העניין. והשרץ טולידאנו התירם, למרות שנראה שהיה... וידע במה דברים אמורים. ולא זו בלבד אלא שכל דבריו שם ספוגים מינות ואפיקורוסות, כפשוט. ואם יש לי לפקפק הוא הוא רק ברוח האשכול, שמא בזיוף איירי, ולא יצאו הדברים מתח"י...
ויש איתי חדשות בענין ההוא שקבלתי מחכם אחד. מחר יפורסם בעז"ה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' אפריל 01, 2022 7:14 am

מה שכותב טולידאנו 'בשום מקום לא נזכר שהם אסורים בחורים וגם בתולות נאמר'....

אשמיטתיה מ"ש היש"ש (גיטין פ"א סי' יח):
כתבו ודרשו (ירמיה ל"א, י"ב) אז תשמח בתולה במחול בחורים וזקנים יחדיו, משמע דוקא שהבחורים יהיו עם זקנים, ובתולות יהיו במחול לבדן, אפילו לעתיד, קל וחומר האידנא שהשטן מרקד ביותר, והדור פרוץ בחטא, גם אמר הכתוב (תהלים קמ"ח, י"ב) בחורים וגם בתולות, ולא אמר בחורים עם בתולות, כמו שאמר גבי זקנים עם נערים, אלא להשמיע לנו הבדלן,

רציני

הודעהעל ידי רציני » ו' אפריל 01, 2022 7:53 am

איש_ספר כתב: (וכמ"ש לי חכ"א באישי בלשונו הזהב,

אחרי שערכתם לי את ההודעה לעיל, אני מנסה להבין, דנים כאן אדם אחרי מותו, אין לו איך להגיב, ומה כבר כתבתי שאולי המקרה שלנו הוא ש'טוב להניח הדבר' לא הבאתי דברי המהר"י מינץ אלא דברי הכל בו שסיים "טוב להניח הדבר" שהפשטות הוא כדברי הרב משנ"נ שנערכו וז"ל: שעדיף להניח שמועה זו ולא לדון בה, או מפני כבוד מהר"ם או כדי שלא יטעו לסמוך עליו. האם אי אפשר לדון לכף זכות [אולי המכתב שכותב שלא אכשר דרא זה לאותו כתב עת כדי שלא יפרסמו, ובכל זאת לא עזר], האם כדאי להעתיק את כל המצאת התוארים הקשים שכותב 'אותו חכם באישי'.
האם יש לנו את הכלים לדון את אותו דור קשה? שהשתנו טבעי עולם, מלחמות, תרבויות. הרבה שומרי תורה ומצוות התרחקו. היה צריך להמציא כל מיני שיטות כדי להשאיר את הגחלת חמה, והרבנים ניסו, היו כמה שניסו לעשות זאת בשיטת 'הקל הקל תחילה' [וכמה מהם עם הזמן התרגלו ל'בדיעבדים' ונהפכו להם לכתחילה] האם בדורינו אין תופעה זו אצל עולם הקירוב? כל פעם שומעים שם משהו חדש.
האם לפני לכתוב את התוארים הנ"ל כאב לו הלב ל'אותו חכם באישי' על תלמיד חכם שכתב כמה חיבורים וכמה מדבריו כבר נכנסו לתוך ספרים אחרים וכו'. ונשאר לי רק לשער שלא רק לשונו נהפכה לזהב אלא גם ליבו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' אפריל 01, 2022 8:24 am

ראיתי בגיליון החדש של המעיין (הועלה באשכול סמוך ע"י הגאון הרב משנ"ן viewtopic.php?f=7&t=19620&p=752162&hilit=%D7%94%D7%9E%D7%A2%D7%99%D7%9F&sid=74fa8454d6f1b20f04cfaa9e5c517ea8#p752162), שיש סקירה קצרה אך חשובה על הספר חזון טברימון (ובתחילה קצת על מגילות קוצין) מאת הגאון הקיק שליט"א.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' אפריל 01, 2022 11:57 am

רציני כתב:
איש_ספר כתב: (וכמ"ש לי חכ"א באישי בלשונו הזהב,

אחרי שערכתם לי את ההודעה לעיל, אני מנסה להבין, דנים כאן אדם אחרי מותו, אין לו איך להגיב, ומה כבר כתבתי שאולי המקרה שלנו הוא ש'טוב להניח הדבר' לא הבאתי דברי המהר"י מינץ אלא דברי הכל בו שסיים "טוב להניח הדבר" שהפשטות הוא כדברי הרב משנ"נ שנערכו וז"ל: שעדיף להניח שמועה זו ולא לדון בה, או מפני כבוד מהר"ם או כדי שלא יטעו לסמוך עליו. האם אי אפשר לדון לכף זכות [אולי המכתב שכותב שלא אכשר דרא זה לאותו כתב עת כדי שלא יפרסמו, ובכל זאת לא עזר], האם כדאי להעתיק את כל המצאת התוארים הקשים שכותב 'אותו חכם באישי'.
האם יש לנו את הכלים לדון את אותו דור קשה? שהשתנו טבעי עולם, מלחמות, תרבויות. הרבה שומרי תורה ומצוות התרחקו. היה צריך להמציא כל מיני שיטות כדי להשאיר את הגחלת חמה, והרבנים ניסו, היו כמה שניסו לעשות זאת בשיטת 'הקל הקל תחילה' [וכמה מהם עם הזמן התרגלו ל'בדיעבדים' ונהפכו להם לכתחילה] האם בדורינו אין תופעה זו אצל עולם הקירוב? כל פעם שומעים שם משהו חדש.
האם לפני לכתוב את התוארים הנ"ל כאב לו הלב ל'אותו חכם באישי' על תלמיד חכם שכתב כמה חיבורים וכמה מדבריו כבר נכנסו לתוך ספרים אחרים וכו'. ונשאר לי רק לשער שלא רק לשונו נהפכה לזהב אלא גם ליבו.

מתחילה היה לי עוד קצת נקיפות המצפון, על מה שעוללו כאן לרימ"ט. ס"ה רב ומחבר ספרים וכו'.
אכן שמצאתי תשובה זו הגעתי למסקנא. מי שכתב אותה לא היה אדם דתי. זה לא מפיל אותי מהכסא. רוב בני גילו ומקומו, יצאו לתרבות רעה. הוא מצא קריירה ברבנות ובמחקר תורני, אבל שבע תועבות בלבו. ואין אלוה בקרבו. במקרה הזה, אין צורך לתמרונים ופיתולים: מידות מושחתות, התנהגות בלתי מוסרית, ופריקת עול תורה ומצות, החוט המשולש לא ניתק הפעם.

ואתה מר רציני, חדל ממנו. הגדשת את הסאה בדברי שטות והפעם גם בדברי נבלה.
התשובה המלאה של טולידנו מדברת בעד עצמה, מה שעסקן של בני עקיבא מודה, הוא כופר הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' אפריל 01, 2022 12:35 pm

איש_ספר כתב:
רציני כתב:בספר דגל מחנה ראובן עמוד תמד מביא שחזר בו והוא לא רצה שיפרסמו את תשובתו [והמכתב ששלח למחנים כתוב: "מבקש וכו' לא לפרסם את תשובתי הנ"ל בשום אופן". אבל הוא מסיים "שלצערי לא איכשר דרא להביע את האמת"]. עיין שם.

למי שלא הבין את דבריו של רציני:

הרב טולידנו לא חזר בו מהפסק אלא רק מפרסום הדברים, משום שלא איכשר דרא לומר את האמת.

הנה נוסח החזרה

דגל.jpg

לאחר שהרב טולידאנו שגה בדמיונו לחשוב שהנה איכשר דרא, וכבר חזרנו ל"תקופות הזוהר", מלכות דוד ושלמה בעטרה שעיטרה לו אימו, עם הנוער הנפלא שרוקד בריקודים מעורבים, ללא חשש חלילה מפגיעות בצניעות כמו שהיה בגיטו עם ההשפעות הגויות, פתאום הוא נחת לקרקע המציאות המרה. עדיין נותרו להם מעט יהודונים זבי חוטם מהגיטו, המכנים את עצמם "משמרת הצניעות", ונאחזים בקש ופטפוטים. גלות גלות, כמה ארוכה את! לא איכשר דרא!

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

תגלית מדהימה - לנעוץ סופו בתחילתו!

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אפריל 06, 2022 10:14 pm

כתב לי עתה רבי משה שבת הי"ו, מחבר כמה ספרים יקרים על חכמי בבל ועוד

אני שולח לכב' מציאה קולעת על ראשיתו של רימ"ט אשר לדעתי היא היא המעידה והמשליכה על אחריתו.

קבלתי היום (מצורף להלן) צילום של מסמך כנגד מוציאי הדיבה על הרב הבגדאדי-טברייני רבי אברהם צבי (האבצ"ן), אודותיו נכתב בתמצות בח"ב של 'ישיבות בגדאד' ואודות העלילה הנמבזה כנגדו (מצורף להלן דפים מתוך החיבור הנ"ל).

והנה למי אוי ולמי אבוי, מתוך המסמך שנשלח אליי היום מתברר, שרימ"ט תלמידו של האבצ"ן, הוא הוא זה שהוציא ופרסם את הדיבה הבזויה כנגד רבו, והוא כבן 17 בלבד, ועל כך הוחרם וקולל בקללות נוראות ואיומות מכל גאוני קדושי הדור, שכמעט ולא מצאנו להם אח ורע בתולדותינו.

להלן מספר ציטוטים:

רבה של טבריה, רי"ד אבואלעפייא: "ימלא פיהם חצץ ולשונם יאכלמו תולעת כי שקר בפיהם, כי ידעתים לרע ירוצו לדבר תועה על ת"ח כמנהגם... ונידון בצואה רותחת ויוצק זהב רותח לתוך פיו".

הראש"ל הגאון יש"א ברכה: "ועושה הרעה, תלמיד שאינו הגון יעקב טולידאנו, מבעט ברבו שלימדו תורה, משיב רעה תחת טובה לא תמוש רעה מביתו, לא יאבה ה' סלוח לו ומחה ה' את שמו וגו'".

רבינו הר"א מאני: "להרשעים האלה בנפשותם, לא יאבה ה' סלוח להם מקטנם ועד גדולם, לא בעלמא דין ולא בעלמא דאתי, ימחו מספר חיים ועם צדיקים אל יכתבו, ישי מות עלימו ירדו שאול חיים, יכרת ה' כל שפתי חלקות".

הגאון החרי"ף: "על חילול ה' הגדול והנורא הנעשה ע"י שני זנבות האודים, ואו"ד זה מדבר וזה בא תלמיד המבעט ברבו שתו בשמים פיהם ולשונם תהלך בארץ... וכעת יאמר תאלמנה שפתי שקר יהי דרכם חושך ומלאך ה' רודפם, ורבצה בם כל האלה...".

ראב"ד ירושלים רבי רפאל יצחק ישראל: "ואענה גם אנכי חלקי... ועל התלמיד שאינו הגון, המבעט ברבו ומשלם רעה תחת טובה, יעקב ן' חכם יאודה טולידאנו, ואומר כן ראויים המה ראוים להשמיד להרג ולאבד וקנאים פוגעים בהם, ויחולו עליהם ועל זרעם כל הקללות הכתובים בתהילים במזמור קי"ט מתחילה ועד סוף...".

גם גדולי רבני אר"ץ, הגה"ק רבי שלמה צ'פצייה והגר"י לבטון, כתבו כנגד מוציאי הדיבה קללות וחרמות נוראות.

ובא ידידינו הר"מ, ובחזון טברימון בירר הכל כמין חומר, ונבואה נזרקה מפיו לא יאומן כי יסופר.

בברכה רבה
משה שבת
הכרוזים המבהילים נגד רימ''ט.pdf
(2.61 MiB) הורד 264 פעמים
העלילה כנגד הרב אבצ''ן.pdf
(4.46 MiB) הורד 330 פעמים

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' אפריל 06, 2022 10:24 pm

איש_ספר כתב:העברתי את כל הדיון על הקטע מהכל בו לבית המדרש. שכן אינו נוגע לכאן כלל

הכוונה לאשכול שם הנקרא "טוב להניח הדבר"

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' מאי 05, 2022 2:31 pm

הרימ"ט נגד המדינה
001.jpg
001.jpg (252.65 KiB) נצפה 4487 פעמים

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 05, 2022 4:16 pm

עובדיה חן כתב:הרימ"ט נגד המדינה
001.jpg

לא נגד המדינה, כי אם אם נגד פעולות השלטון באותו תקופה בנושא זה.
זה הרי כרוז של המזרחי ושל הרבנות
אם כבר, החידוש (ביחס לאמור בספר) הוא השת"פ עם המזרחי והרבנים.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ה' מאי 05, 2022 4:26 pm

בברכה המשולשת כתב:אם כבר, החידוש (ביחס לאמור בספר) הוא השת"פ עם המזרחי והרבנים.

ברשימה מופיע רב כלשהו שאינו מן המזרחי?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 05, 2022 5:21 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:
בברכה המשולשת כתב:אם כבר, החידוש (ביחס לאמור בספר) הוא השת"פ עם המזרחי והרבנים.

ברשימה מופיע רב כלשהו שאינו מן המזרחי?

לא. כשכתבתי - הרבנים - התכוונתי לרבנים של המזרחי, כפי שעולה מהכרוז עצמו.

יהודהא

הודעהעל ידי יהודהא » ב' מאי 09, 2022 2:20 am

איש_ספר כתב:אם בעבר התמקדו חשיפותיו של הר"מ הלל במחברים וביצירות איזוטריות, הפעם הסיפור שונה לגמרי.

נניח בצד לדמותו של הרימ"ט ומה שהספר הזה מעולל לה (לאחרונה היתה לו קצת עדנה בחוגי הרבנים הספרדים הציונים שהתאגדו להם באיזור בקעה פינת אמסלם, והם מציבים אותו כאחד מהפוסקים המערביים המתונים). גם מי שלא מתעניין בכך, יעמוד כאיש נדהם כאשר ייחשף לתעשיית הזיופים המגוונת והעשירה, זיופים שצלחו כ"כ, שהספר עוד עשוי להתפרש כמי שמבקש לשחוט פרות קדושות, אבל אליבא דאמת אין כאן אלא פרות צנומות שעלו בחלומו של פרעה. בין היצירות שיצאו תחת פטיש חזק זה: ס"ת של הר"ן (זהירות מנאמני הנאמ"ן), מצבתו של הרמח"ל בטבריה (מעניין לקבל את תגובת הרב שריקי), מצבתו של ר"ד הנגיד הנתונה בתיבת זכוכית מחוסמת בטבריה. וזה מקצת מן המקצת מזיופיו של הרימ"ט ואשר על ידו אחיו ר"ב. .....

------------
על הפרכת הציון של קבר הרמחל בטבריה כתב בתקיפות גם הרב מוצאפי ,אמנם הוא שולח אצבע מאשימה לאחד מאנשי אירופה בהפכם גל אבנים שבמקור בא לציין את איזור קברו של ר"ע לקברו המחודש של רמחל.. ואלו דבריו:

.....שאלה - 200640
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם הרמח"ל טמון בטבריה?
והאם זה נכון שמו"ר אביכם התנגד לזה?

תשובה
א, רבנים גדולים וענקים היו העיר טבריה במשך ה - 300 שנים האחרונות, ושום אחד מהם לא הזכיר את קבר הרמח"ל שם, והוא נפטר במגיפה ביום השישי עם כניסת שבת קודש, וקברוהו בכפר יאסיף ליד קבר הגאון רבנו רפאל מלכי ז"ל רבה של צפת.
ב, לפחות בשני ספרים מוסמכים של גדולי טבריה, הגאון הרב משה קלעריס ז"ל טבור הארץ. והגאון הצדיק רבנו רפאל אוחנה ז"ל הידוע בשם "המלאך רפאל". וספרו טובת מראה, לא הזכירוהו ואפילו ברמז.

ג, זכורני כשהייתי ילד קטן כבן 6 שנים, ומור אבי ז"ל נסע עם 150 איש מירושלים ועמו אביו של מרן הרב יעקב עובדיה, ואביו של מורנו הגרב"צ אבא שאול ז"ל הרב אליהו ז"ל, ועוד רבנים וזקנים צדיקים וישישים עם החזן הצדיק הרב מנשה חבה ז"ל בראשם, והיה גל אבנים ניצב כסימן לציונו של רבנו עקיבא זיע"א. ואמר אבי ז"ל להם כי אין לגשת לגל האבנים כי הוא ניצב רק כסימן לאנשי טבריה ולעולי הרגל שמקבר הרמב"ם ז"ל היו מזהים את המקום.
ד, קודם כ-50 שנה אחד מאנשי אירופה כתב על דעת עצמו בצבע על הגל שמו של הרמח"ל ואבי ז"ל מנע מכולם לגשת שם.

ה, זכורני קודם 54 שנה עירית טבריה דאז ניסתה לסלול שביל ליד קבר רבי עקיבא, גם ניסו להתקין גג מביטון מעל ציונו, וחפרו בורות לבנית העמודים, והשליכו עצמות ישראל לאשפה, והגיעו שלוחי בד"ץ העדה החרדית והרסו את היסודות, משום שנתגלו עצמות מתים בבורות והושלכו כדומן על פני השדה, וזאת ראיתי בעיני, מיד הגיעה משלחת של הרבנות הראשית, ופגשתי אותה בהזדמן, בראשה עמד הראשל"צ הרב יצחק נסים ועמו עמיתו הרב איסר יהודה אונטרמן, הרב יעקב עדס, הרב עובדיה הדאיה, הרב שאול ישראלי, הרב יוסף שלום אלישיב ז"ל, ועוד, והורו לעצור את העבודות שם. מפני שעל פי מסורת רבני טבריה 24 אלף תלמידיו קבורים כולם במורד ההר.

ו, חדשים מקרוב באו וסללו כביש אספלט סביב הקבר, והגדילו לעשות עוד ובנו "מציבה" לרמח"ל שלא היתה ולא נבראה, ומתעקשים לומר שזה קברו בעוד שכל אנשי טבריה הוותיקים, ובראשם עטרת ראשינו הגאון רבי מאיר וועקנין ז"ל רב העיר וחביריו, יודעים שאין זה נכון כלל, וחקרתי אותם זה למעלה מחמישים שנה, והעידו שאין זה קברו, ולך תוכיח שלא. והם מתעקשים ל"הוכיח" שזה קברו, ומוכנים להוריד את השמש והכוכבים שיעידו שכך הוא. ואין בי כח לעמוד כנגדם.
זכותו תגן בעדינו.
נערך לאחרונה על ידי יהודהא ב ב' מאי 09, 2022 9:49 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

רציני

Re: תגלית מדהימה - לנעוץ סופו בתחילתו!

הודעהעל ידי רציני » ב' מאי 09, 2022 7:06 am

לעיל נכתב:
כתב לי עתה רבי משה שבת הי"ו, מחבר כמה ספרים יקרים על חכמי בבל ועוד

אני שולח לכב' מציאה קולעת על ראשיתו של רימ"ט אשר לדעתי היא היא המעידה והמשליכה על אחריתו.

קבלתי היום (מצורף להלן) צילום של מסמך כנגד מוציאי הדיבה על הרב הבגדאדי-טברייני רבי אברהם צבי (האבצ"ן), אודותיו נכתב בתמצות בח"ב של 'ישיבות בגדאד' ואודות העלילה הנמבזה כנגדו (מצורף להלן דפים מתוך החיבור הנ"ל).

והנה למי אוי ולמי אבוי, מתוך המסמך שנשלח אליי היום מתברר, שרימ"ט תלמידו של האבצ"ן, הוא הוא זה שהוציא ופרסם את הדיבה הבזויה כנגד רבו, והוא כבן 17 בלבד, ועל כך הוחרם וקולל בקללות נוראות ואיומות מכל גאוני קדושי הדור, שכמעט ולא מצאנו להם אח ורע בתולדותינו.

להלן מספר ציטוטים:

רבה של טבריה, רי"ד אבואלעפייא: "ימלא פיהם חצץ ולשונם יאכלמו תולעת כי שקר בפיהם, כי ידעתים לרע ירוצו לדבר תועה על ת"ח כמנהגם... ונידון בצואה רותחת ויוצק זהב רותח לתוך פיו".

הראש"ל הגאון יש"א ברכה: "ועושה הרעה, תלמיד שאינו הגון יעקב טולידאנו, מבעט ברבו שלימדו תורה, משיב רעה תחת טובה לא תמוש רעה מביתו, לא יאבה ה' סלוח לו ומחה ה' את שמו וגו'".

רבינו הר"א מאני: "להרשעים האלה בנפשותם, לא יאבה ה' סלוח להם מקטנם ועד גדולם, לא בעלמא דין ולא בעלמא דאתי, ימחו מספר חיים ועם צדיקים אל יכתבו, ישי מות עלימו ירדו שאול חיים, יכרת ה' כל שפתי חלקות".

הגאון החרי"ף: "על חילול ה' הגדול והנורא הנעשה ע"י שני זנבות האודים, ואו"ד זה מדבר וזה בא תלמיד המבעט ברבו שתו בשמים פיהם ולשונם תהלך בארץ... וכעת יאמר תאלמנה שפתי שקר יהי דרכם חושך ומלאך ה' רודפם, ורבצה בם כל האלה...".

ראב"ד ירושלים רבי רפאל יצחק ישראל: "ואענה גם אנכי חלקי... ועל התלמיד שאינו הגון, המבעט ברבו ומשלם רעה תחת טובה, יעקב ן' חכם יאודה טולידאנו, ואומר כן ראויים המה ראוים להשמיד להרג ולאבד וקנאים פוגעים בהם, ויחולו עליהם ועל זרעם כל הקללות הכתובים בתהילים במזמור קי"ט מתחילה ועד סוף...".

גם גדולי רבני אר"ץ, הגה"ק רבי שלמה צ'פצייה והגר"י לבטון, כתבו כנגד מוציאי הדיבה קללות וחרמות נוראות.

ובא ידידינו הר"מ, ובחזון טברימון בירר הכל כמין חומר, ונבואה נזרקה מפיו לא יאומן כי יסופר.

בברכה רבה
משה שבת
הכרוזים המבהילים נגד רימ''ט.pdf
העלילה כנגד הרב אבצ''ן.pdf

יש לשאול:
למה לא חתומים החכמים המערבים?
איך יכול להיות שהרב בן ציון אלקעלי והרב יעקב בן כמוהר"ש טולידנו עודדוהו לעשות מעשה כזה?
איך יכול להיות שהרימ"ט סמוך לאותה שנה התחתן עם א' המשפחות המערביות החשובות שבירושלים?
למה היו שתי שליחים של טבריה א' מערבי וא' לעדות מזרח באותו מקום?
איפה נעלמו פתאום כל אותם חרמים מחיי הרימ"ט: רבנות, ספרים, מעמד, וכו'?
למה שיעשה את זה?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

אכלה ואכלה, מחתה פיה ואמרה הכל חלבי.

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 15, 2022 9:49 am

צדיק זה בא לבית מלוני (הלא כשר).jpg
צדיק זה בא לבית מלוני (הלא כשר).jpg (80.1 KiB) נצפה 4002 פעמים

הנה מודעה, הכל כתוב כאן, חוץ מכשר.
פנסיון צוקר.jpg
פנסיון צוקר.jpg (45.97 KiB) נצפה 3941 פעמים

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' אוגוסט 08, 2022 6:44 am

איש_ספר כתב:הופיע ספרו החדש של הרב משה הלל.
ינועו אמות הסיפים לכ'ל הקורא.
האומר לי"ם עד פה תבוא!
פרטים בהמשך.
=====
עדכון: קובץ מלא להורדה כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 50#p746794

ר' משה הלל הוא בנו של הרב הלל מאהבת שלום?
הרי שמו יעקב משה?
קרוב משפחה?

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » ב' אוגוסט 08, 2022 7:41 am

אליסף כתב:
איש_ספר כתב:הופיע ספרו החדש של הרב משה הלל.
ינועו אמות הסיפים לכ'ל הקורא.
האומר לי"ם עד פה תבוא!
פרטים בהמשך.
=====
עדכון: קובץ מלא להורדה כאן viewtopic.php?f=7&p=746850#p746794

ר' משה הלל הוא בנו של הרב הלל מאהבת שלום?
הרי שמו יעקב משה?
קרוב משפחה?

מנהג הבבלים לקרוא את עצמם בשם האב. שמו של הרב - יעקב, ומשה הוא אביו.

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ב' אוגוסט 08, 2022 3:23 pm

אליסף כתב:ר' משה הלל הוא בנו של הרב הלל מאהבת שלום?
הרי שמו יעקב משה?
קרוב משפחה?

לוצאטי כתב:מנהג הבבלים לקרוא את עצמם בשם האב. שמו של הרב - יעקב, ומשה הוא אביו.

viewtopic.php?f=19&t=10797&p=101935&hilit=#p101935
viewtopic.php?f=19&t=30629&p=320650&hilit=#p320650

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 193 אורחים