מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור דברי הארי בעץ חיים ב קיט

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אברךפשוט

מקור דברי הארי בעץ חיים ב קיט

הודעהעל ידי אברךפשוט » ב' פברואר 21, 2022 3:15 pm

שלום רב. המור יחסית מפורסם על כך שהרמבן וחבריו ידעו בסוד הפרצוף. מישהו יודע מה מקור קטע זה? תודה רבה

אברךפשוט

Re: מקור דברי הארי בעץ חיים ב קיט

הודעהעל ידי אברךפשוט » ב' פברואר 21, 2022 9:56 pm

רק להעיר למנהלים היקרים, שעושים עבודתם קודש, שכמובן אין השאלה היכן מופיעים דברי האר"י, הרי הדבר מצויין בכותרת האשכול, אלא מה הכתב יד שממנו לקח מהר"ם פאפרוש או המדפיס המאוחר יותר את הדברים.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ג' פברואר 22, 2022 5:08 pm

אברךפשוט כתב:שלום רב. המור יחסית מפורסם על כך שהרמבן וחבריו ידעו בסוד הפרצוף. מישהו יודע מה מקור קטע זה? תודה רבה

ראשית, לשון כבודך אינה מובנת. מה פי':
אברךפשוט כתב:המור יחסית מפורסם

?

בהנחה שהבנתי נכון, אתה מתכוין למ"ש בסוף כללי מהרח"ו שבסוף עץ חיים חלק ב'.
אז ככה:
א. ראשית, מניין לך שמידו של הרמ"פ יצא קיבוץ כללים זה? איני בטוח שמהרמ"פ ליקט והכניס כללים אלו (וקצת סיעתא לכך יש במה שבסמוך הובאו כללי מול"מ מהרד"ף, שנולד חמישים שנה ויותר לאחר פטירת הרמ"פ). ויש לבדוק בכת"י מוקדמים של דרך עץ חיים.
ב. בנוסף, לגבי עצם הקביעה הזו, ש"הרמב"ן וחבריו ידעו בסוד הפרצוף", שמעתי מהגרי"מ מורגנשטרן שליט"א, שהכתוב כאן בכללי מהרח"ו, הוא "פירוש" לאמור לעיל בהקדמת הרח"ו לעץ חיים בעניין גדלות הרמב"ן והראב"ד, ותלמידי הרמב"ן רבי עזרא ורבי עזריאל. וראה בספרו של הגאון רבי משה שץ שליט"א, 'מעין משה' (באוצר), ו'תרשיש שהם וישפה' ח"א, שמאריך בזה העניין ומביא מקורות לכל העניין הזה מקבלת רבי עזרא ורבי עזריאל... ועל פי זה יובנו דברי הרח"ו בכלליו ביתר שאת ובמקורם ממש.

אברךפשוט

הודעהעל ידי אברךפשוט » ג' פברואר 22, 2022 7:05 pm

לא הבנתי.. כתבתי את המקור במפורש בכותרת וזה אכן איפה שהפנית. המור זה טעות בהקלדה והכוונה מקור. כתבתי במפורש מהרם פאפרש או המדפיס המאוחר. כתוב שם שזה מהארי.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' פברואר 24, 2022 6:34 am

אברךפשוט כתב:לא הבנתי.. כתבתי את המקור במפורש בכותרת וזה אכן איפה שהפנית. המור זה טעות בהקלדה והכוונה מקור. כתבתי במפורש מהרם פאפרש או המדפיס המאוחר. כתוב שם שזה מהארי.

כנראה אתה שינית לאחר מכן, כשאני כתבתי לא ראיתי את ההודעה השניה שלך.
(בכל אופן - חבל שלא תיקנת בגוף ההודעה שלך).
עכ"פ הבאתי לך הפניות לספרים הדנים בכך בהרחבה.
וכן שלחתי אותך לבדוק האם אכן יצא מעיקרא מתחת ידי הרמ"פ (כיון שבע"ח בדפוסים המאוחרים, בפרט זכר"ת ותרע"א, נוספו כו"כ דברים שלא היו בדע"ח המקורי, כמובן מלבד הפירושים וההגהות), ואם לא, מאיפה הגיעו הכללים האלה בכלל?
(זה שכתוב בכותרתו של דבר-מה שהוא "מהאר"י" - זה לא אומר הרבה...)

אברךפשוט

הודעהעל ידי אברךפשוט » ה' פברואר 24, 2022 8:19 pm

א. לא שיניתי דבר אחרי תגובתך, פשוט פספסת את זה. הגיוני..
זה בהודעה נוספת כי המנהלים העבירו את זה פורום ולכן לא רק שיניתי בגוף הדברים.
ושוב לא הבנתי את התגובה אני שאלתי מה מקור הדברים ואתה אומר כנגדי מהיכן אני יודע מה מקור הדברים.. אני באמת לא יודע ועל כן שאלתי.
אני מכיר את הספר שהפנית אליו ואין שם משהו מוחלט, ולגבי טענת הגרי"מ שליט"א, אמנם אני בטל כעפרא דארעא מצד ידיעותי בהארי ובתורה בכלל לפניו אבל צריך הוכחה לקשר בין הדברים. גם אני כאשר אני לומד עם אנשים את ההקדמה אני מפנה לשם אבל וודאי שזה לא קשר הכרחי.
אני מכיר טענה שזה מכתב שכתב הארי למישהו מדורו ששאל שאלות חריפות אבל גם את המכתב המדובר לא מצאתי..
על כן אחזור על שאלתי הפשוטה, מה המקור של קטע זה בכתבי יד.
(על אף שזה ככל הנראה לא מהרמ"ף, אין בידי סריקה של העץ חיים המורי כידוע מאשכול בקשת סריקות כתבי יד לכן כרגע אין ביכולתי לבדוק אבל מכיוון שזה נוסף אחרי המשפט תם ונשלם יש סבירות שזה לא יצא תחת ידי הרמף

אברךפשוט

הודעהעל ידי אברךפשוט » א' מרץ 06, 2022 9:34 am

בהקדמת מהרי צמח למבוא שערים ציטט חלק מקטע זה: "גם בדרוש הרב זלהה על הרמבן וחבריו כתב וז"ל" כך שהקטע וודאי היה ידוע למהרמפ והוא קדמון..

לחי

הודעהעל ידי לחי » ג' יוני 07, 2022 6:23 pm

מצאתי בכתב יד אחד קדום (שנות ה'ת"י) המעתיק מר' אפרים פנצירי , ושם מופיע קטע זה, ונ"ל שיש לו המשך שם.

אברךפשוט

הודעהעל ידי אברךפשוט » ג' יוני 07, 2022 9:05 pm

לחי כתב:מצאתי בכתב יד אחד קדום (שנות ה'ת"י) המעתיק מר' אפרים פנצירי , ושם מופיע קטע זה, ונ"ל שיש לו המשך שם.

אם כבודו יוכל לזכנו, יבורך מן השמיים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 190 אורחים