מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספרים שנאסרו לקריאה על ידי רבי נחמן מברסלב

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

Re: ספרים שנאסרו לקריאה על ידי רבי נחמן מברסלב

הודעהעל ידי מגדל » ד' יולי 05, 2023 6:02 pm

תא חזי כתב:הבלים. איני נצרך לספרי ולו מקובל אחד, כדי להוכיח כי תפיסת הרח"ו את עצמו ואת רבו (או לחלופין את סיפורי הרש"ש), השפיעה על החסידות באופן קיצוני.
מספיק לקרוא מהחל עד כלה את שבחי האר"י (להר"ש שלומל).

האמנם אגרות הר"ש שלומיל, שלאחר זמן נדפסו בשינוי צורה בשם "שבחי האר"י", הם מקור ללמוד ממנו את תורת האר"י והרח"ו?
"הבלים".

תא חזי כתב:את ספר החזיונות מכתיבת יד מהרח"ו (הגע עצמך - האם מהרח"ו לא תפס את עצמו משיח? לא הלך ודרש בגורלות ובפלילים (שאגב, בנו מהרש"ו כותב כנגדם בשו"ת שלו) ובחולמי חלום לענין זה? האר"י לא רמז להחברים שהוא משיח בן יוסף (פרי עץ חיים שער העמידה פרק י"ט, וסיפור פטירת האר"י)? היש לך אתוס 'צדיק' גדול מזה? שניים לו הם רק דברי הבעש"ט (במסורת) שאמר שהוא נשמת מהרח"ו, וחיליה (מלבד ההשגה כמובן) משער הגלגול הקדמה ל"ו - שהאר"י אמר (למהרח"ו - שאגב, כנודע המיר את כל סיפיה דשער הגלגול (כל או רוב קונטרס 'שורש נשמתי') מכתיבה בגוף ראשון לגוף שלישי על מנת להצניע הדברים!) "למי כל חמדת ישראל - הלא לך" בעניין שמואל הנביא. שני להם בתפיסה העצמית, לטעמי, הוא רק רבי נחמן מברסלב, או הרבי מליובאוויטש. כך שזה אכן רק עניין של אמונה, ולא טענות ממין העניין. שכן גם מחכמת הקבלה גופא, עוד טרם החסידות, נפיק מינה חורבא וצחנה טובא, למן קושטא ועד צ'נסטחובה... ולמה כאן לסנגר ושם לזרוק צרורות?

טוב, זה כבר קצת יותר קשה, משום שקשה מאוד להבין מה אתה רוצה כאן (סוגריים שלא נסגרים, פונטים שונים), ניכר שהכתיבה יצאה בשצף קצף. אך אם אני מבין אותך נכונה, ותקן אותי אם אני לא, אתה רוצה לומר שהואיל ולרח"ו היו נטיות משיחיות שאי אפשר להתעלם מהן, אזי יש בכך הכשר למודל הצדיק של החסידות?
אבהיר את דברי עוד יותר.
כשאני מדבר על מודל הצדיק בחסידות, אינני מדבר על "גדולת הצדיק", ובוודאי שלא על המנהג הבזוי של ההתפארות העצמית אשר מקנה לבעליו הכל מלבד פאר. כשאני מדבר על מודל הצדיק, אני מדבר על התפיסה לפיה המודל של עבודת ה' איננו האדם מול בוראו אלא האדם מול "צדיקו" וצדיקו מול בוראו, או לחלופין - ב'עדינות' יותר שבחסידויות - האדם מול בוראו באמצעות צדיקו.
למשל: הצדיק מתקן אותך. צריך להתוודות אל מול הצדיק. צריך להתפלל במחיצת הצדיק. צריך להתפלל לצדיק. צריך להתפלל לקב"ה שיזכה אותי להתקרב לצדיק. צריך להקשר לצדיק. האדם איננו שלם בלי הצדיק. הצדיק הוא פקטור בדרגה הרוחנית שלך - הוא יקח את מעשיך המכוערים ויבנה מהם בניינים מכוערים עוד יותר. הוא ימשה אותך ממצלות הגהנם לשהות במחיצתו. ועוד רבות. לרעות חולות אלו אין מקור בדברי רח"ו.
וכמו שכתב רבינו מאור ישראל בספרו נפש החיים שער ג' פ"י:
ואפילו להשתעבד ולהתדבק באיזה עבודה לבחי' רוה"ק שבאיזה אדם נביא ובעל רוה"ק. גם זה נקרא עכומ"ז ממש. כמו שמצינו בנבוכדנצר שהשתחוה לדניאל. ג"כ לא בעבור שהחזיקו לאלוה בורא כל. א'. לא שכיון בהשתחויתו להשתעבד ולהתדבק לרוח הקדש שבו. כמ"ש (דניאל ב') באדין מלכא נבוכדנצ' נפל על אנפוהי ולדניאל סגיד ומנחה ונחחין וכו' מן קשוט די אלהכון הוא אלם אלהין כו' וגלה רזין. די יכלת למגלא רזא דנה ושם (סי' ד') ועד אחרין על קדמי דניאל כו' ודי רוח אלהין קדישין בי' וכו'. ורז"ל אמרו (סנהדרין צ"ג א') הטעם שלא היה דניאל בעת ציווי ההשתחוי' לצל' שאמר דניאל איזיל מהכא דלא לקיים בי פסילי אלהיהם תשרפון. ונ"נ אמר ג"כ יזיל דניאל מהכא דלא לימרו קליי' לאלהי' בנורא. וע' ז"ח רות ס' ע"ב. ובב"ר פ' ל"ו ובתנחומא ר"פ ויחי וכן אתה מוצ' בדניאל וכו' מה כתיב באדין מלכא נבוכדנצ' וכו' ומנחה ונחחין אמר לנסכא לי' אבל דניאל לא קיבל למה שכשם שנפרעין מעובדי עכומ"ז כך נפרעין מהעכומ"ז עצמה. וכן אמרו שם זה הטע' גם על יעקב אבינו ע"ה שלא רצה ליקבר במצרים הרי שקראו ז"ל ענין זה עכומ"ז. אף שהכוונה היתה לרוח אלהין קדישין דבי'. וי"ל עפ"ז הכתוב לא יהיה לך אלהים אחרים על פני. ר"ל שלא לכוין ח"ו בשום דבר לאיזה בחי' וכח פרטי אפי' אם יהיה אותו הכח בחי' פני היינו אפי' לפרט רו"הק שבאיזה אדם או פרט בחי' הקדושה שבאיזה כח עליון שבעליונים וכענין מאמרם ז"ל (ר"ה כ"ד ב') על לא תעשון אתי אפי' דמות שמשי המשמשין לפני במרום כגון אופנים ושרפים וחיות הקדש. ועם כי עיקר אזהרת הכתוב על כל העכומ"ז הנ"ל היינו בארבע עבודות דוקא אמנם עתה שעבודת התפלה בהשתעבדות כוונת הלב הוא במקום עבודת הקרבן. ודאי גם ע"ז שייך האזהרה:
וזש"ה זובח לאלהים יחרם בלתי לה' לבדו. היינו שלא לכוין ח"ו בשום עבודה וענין לאיזה כח פרטו מכחות שקבע הבורא יתב' (כי שם אלקים משותף לכל בעל כח פרטי שיהיה כידוע וכמש"ל). רק לכוין לשם העצם המיוחד לו יתברך לבד שפירושו מהוה הכל היינו כללא ומקורא דכל הכחות כולם כנ"ל (וזהו שמע ישראל ה' אלקינו ה' אחד. ר"ל שכל הכחות פרטים שנמשכים מהוי' ב"ה. המה מאוחדים ונקבצים בכחו ית"ש כלל מקור אחדותו). והוא מצד התחברותו יתב' עם העולמות ולזאת בכל מקום שצותה התורה על ענין הקרבנות ביארה בפ' לה' דוקא. וכאמרם ז"ל (סוף מנחות) בא וראה מה כתיב בפ' קרבנות שלא נאמר בהם לא אל ולא אלקים אלא לה' שלא ליתן פ"פ לבעל הדין לחלוק. וע' ז"ח בראשית ו' ע"ד וז' ע"א וע"ב הענין יותר מבואר:

נין נינו של ק"ו בין דוגמאות הנפש החיים לבין המקרה דנן.

מלבד שלא הבנתי מה מצאת בדברי רח"ו על למי כל חמדת ישראל, ואפילו לשיטתך; האמירה כי רח"ו המיר את לשונות יומנו שבסוף שער הגלגולים (בהם הפסקה על למי חמדת ישראל) אומרת הרבה מאוד על הבנתך בטיבם של כתבים אלו, ואינני תמה כלל וכלל כי רצית ללמוד את דעת האר"י מאגרות הר"ש שלומל.

תא חזי כתב:מעמק המלך ועד הר"י גינזבורג

והוא רחום יכפר עון.

תא חזי כתב:למותר לציין, שכמקושר לתורת הקבלה והחסידות, אני מאמין לכל אות שיצאה תחת ידי הרח"ו. אך ברצוני רק להמחיש למעיינים כיצד מי שכביכול אובייקטיבי, מסלק עינו ממה שאינו נראה לו).

אינני יודע מדוע הנך תחת הרושם כי לדידי דברי הרח"ו נתנו מסיני.
אם זה לא היה ברור עד כאן בעשרים הפעמים שהגבתי למק"מ על טענות וטוענים. לטוען אין שום חשיבות בעיניי. אם חלילה הייתה עבודה זרה יוצאת מקולמוסו של רח"ו, הייתי מתייחס אליה בדיוק כשם שאני מתייחס אל העבודה הזרה שבחסידות.

ומשום כבודם של חכמים ראוי להדגיש שחלילה לחשוב כפי שניסית לרמוז שהרי רח"ו זלה"ה כהרי מנהיגי ברסלב ולובאוויטש, אוי לעיניים שכך רואות.
וכאן נחזור לטעותך מריש ההודעה. רח"ו לא שילב את הקטעים המדוברים בשער הגלגול, חס וחלילה חס ושלום. אמנם האמין בהם רח"ו ואמנם העלם על הכתב, אך ביומנו. מי שנתן לדברים דרור והראם אור הוא בנו הר"ש ויטאל, כפי שכתב והודיע בתחילתם:
אמר שמואל, עד כה עזרני ה' להשלים סיפרי הרב הגדול זלה"ה, דבר לא נעדר מהם מקטון ועד גדול, מוגהים כיד ה' הטובה עלי.
ואח"ך מצאתי באמתחותי קונטריסים ג"כ מכתיבת יד אבא מארי ז"ל מדברים הנוגעים אליו לשרש נשמתו, מצואות שצוהו הרב הגדול המשביר ז"ל. וכמדומה לי שהרב אבי זלה"ה רצה להסתיר אותם לרוב ענוותנותו ושלא להודיע שורש נשמתו לביריות, ואני בעוניי פחדתי פן אחרי יהיה הלקט ההוא שכחה, לכן גמרתי בלבי לעבור על רצונו ועמו הסליחה וגו'.

ואתה, בגודל חסידותך-חסידות של שטות, רצת אצת לדמות מאור ישראל שלתורתו וגדולתו עדים בכתובים, ואשר לרוב השתוקקותו להשגה ולגאולה דימה בנפשו שזו עומדת אחורי הפתח ולו יהא חלק בה, הואיל שכך הבין את רמזי רבו, ושמר דברים אלו בצנעא לעצמו, לאחרים אשר הפיצו הם בעצמם סיפורים ומעשיות, הזיות ובדיות אודות גדולתם ומשיחיותם לאין תכלה ולאין קץ, אשר היתה תחילתם נעוצה בסופם וסופם שזור בתחילתם.
פשוט עשן לעיניים.
וה' יסלח לנשמתך.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' יולי 05, 2023 7:07 pm

תא חזי כתב:
מקדש מלך כתב:כאן אני עושה תרגיל אחר. אני מנסה להבין מה עבר בראשם של מאות ואולי אלפי אנשים, חלקם תלמידי חכמים, חלקם חכמי רזים, חלקם טיפשים, שקיבלו החלטה קשה. זו לא סתם החלטה איזה עמדה הם ינקטו בפורום אוצר החכמה, אלא החלטה משנה חיים, ומשנה גם את חינוך הילדים שלהם.

בה בעת, קיימים המון אנשים מחוגים אחרים, אדמורי"ם ורבנים, שעדים לתופעה, ומן הסתם מקבלים אותה במידה של הבנה.
זה היה לפני דור ה"שתוק לי ואשתוק לך"...

התינח שמדובר בדור שבו בנקל לעבור מרבי לרבי, או שמדובר במעבר לאיזו חסידות מושמצת (שאז המאמץ הרוחני רב מימדים ומשמעות), אבל בדורנו, וגם בדור-שניים הסמוכים לו, ידיהם של החסידים כבולות.
ולהכי אין זו ראיה או סניף לראיה לשום הסתכלות ושכנוע עצמי.

הטיעון הזה הרי נכתב לגבי הינוקא, ולא לגבי דורינו.

גם בדור שלנו, ידי החסידים אינן כבולות כלל וכלל.
ההבדל הגדול בין החסידות לקבלה, היא העובדה שהקבלה מבוססת על אמונה נטו. ואילו החסידות היא דבר חי, שאת תועלתה או נזקה יכול כל אדם לבחון על בשרו.
פריחתה של חצר או שקיעתה, היא תולדה של הבנה אישית של חבריה.
חצר יכולה להפוך בקלות ל"שלד בורסאי", בקול דממה דקה, בתהליך איטי, ולהיפך.

מקדש מלך כתב:כל דברי ימי החסידות, עד ימינו, מלאות פולמוסים חריפים על דרכי הנהגה. בין אדמורי"ם, ובין גדולי החסידים. רבים מאוד מהם מתועדים בכתב.
האם מצינו אי פעם שהטענה "הרי עשרה אנשים מאמינים בו" תופסת מקום בדיון, אפילו בתור שיקול? שלא לדבר על טענה מכריעה?

יש פולמוס על צורת הנהגתו של המגיד ממעזריטש .... וכו' וכו', עד ימינו אנו.
תמיד הויכוח הוא מושכל.

א. מצינו טענות כאלו לעתים. לא על עשרה, אלא על אלף, ועשרת אלפים וכו'.
ב. ישנו כלל בקבלה - ככל שהאור יורד יותר למטה, כך הוא מתגשם יותר ויותר. הדוגמאות שהבאת הן ההדגמה הטובה ביותר לכלל הזה, ברישא בתחילת החסידות המחלוקת היתה (לכה"פ בפנים החסידות, ויש מי שיאמר גם בין החסידים למתנגדים (מבחינה רעיונית, לא מבחינת הווי המחלוקת)) דקה מן הדקה. עמקות מול פשטות, האדרת 'נשמת' הצדיק מול צדקות בפועל ומעשה, יחיה-יחַיה, שושלות מול צדיקים שצמחו מלמטה, וכו' וכו',
הבעיה שה'וכו' וכו'' הזה ככל שהשתלשלו הדורות - כך הוא הלך ונתעבה, עד שהגיע לסכסוכים מביכים, והכסות הרעיונית ה"מתוחכמת" שניתנה להם עוד יותר מביכה ומסוכנת.

אני לא מכיר פולמוס שהרבבות תופסים בו משקל, אלא אם כן מדובר בחלק מהרצאת דברים, או שלרבבות יש משמעות הגיונית כחלק מהטיעון עצמו.
אדרבה. תפרט ונבחן יחד.

כשאתה מדבר על "סכסוכים מביכים", אתה מדבר מן הסתם על סכסוכי ירושה. סכסוכים אלו אינם רעיוניים כלל. הם קיימים בכל מקום, אלא שבחסידות השיח והסגנון יהיה חסידי.
הסכסוכים הרעיוניים שבחסידות אינם מביכים. יש בהם טיעונים מושכלים, לפה ולשם, עד ימינו.

ושוב, אתה מוזמן לתת דוגמאות מוגדרות כדי שנוכל לבחון אותם יחד.

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ד' יולי 05, 2023 8:29 pm

viewtopic.php?t=53933
[עצה טובה קמ''ל: מי שנהנה מאשכול זה, כדי לשמור אותו בבית נכותו, ויפה שעה אחת קודם].

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ד' יולי 05, 2023 9:20 pm

מגדל כתב:ואתה, בגודל חסידותך-חסידות של שטות, רצת אצת לדמות מאור ישראל שלתורתו וגדולתו עדים בכתובים, ואשר לרוב השתוקקותו להשגה ולגאולה דימה בנפשו שזו עומדת אחורי הפתח ולו יהא חלק בה, הואיל שכך הבין את רמזי רבו, ושמר דברים אלו בצנעא לעצמו, לאחרים אשר הפיצו הם בעצמם סיפורים ומעשיות, הזיות ובדיות אודות גדולתם ומשיחיותם לאין תכלה ולאין קץ, אשר היתה תחילתם נעוצה בסופם וסופם שזור בתחילתם.
פשוט עשן לעיניים.
וה' יסלח לנשמתך

זיל"ש, רווי משטמה, איני צריך בדל סליחה מאף אחד על דבריי, ובוודאי הגמור שלא ממך ולא מהדעות הכזביות ומהסטנדרטים הכפולים שנובעים מדבריך באשכול זה, תיתי לי לדרכי דרך המיצוע שאני נדוך בין שני אבנים, מקדשא דלעילא ומגדל מלתתא, חב"ד מימינא וברסלב משמאלא, ובינייהו כלה ונחרצה.
יש עמדי כהנה וכהנה לענותך, אבל אני חס על הנייר, שכן כל אשכול זה אחת דינו להמחק ככל הנראה, במוקדם או במאוחר, ולשם מה להתווכח עם זר מנוזר לחינם וללא סיבה.
ולסיכום, אין לך פרופורציות, וגם כשרק מעמידים מראה מול עיניך [שזו הייתה כל מטרת דבריי, ולא כמו שאתה מנסה לומר כאילו אני מנסה לדחוף את האר"י והרח"ו לקלחת הביקורת ח"ו, ואף אם ייתכן וטעיתי בפרט אחד, עכ"פ ההשפעה על החסידות קיימת גם קיימת, כמה שתנסה להכחיש אותה], אתה משתולל ולא עונה לעניין.
(כמו כן ניכר לדעתי שלא קראת את הודעותיי ל'מקדש מלך', שכן לו היית קורא היית מבין שאני רואה עין בעין עמך בדברים מסויימים לגבי תקופות מסויימות, אך "הוא באחד, ומי ישיבנו אמרים", ולא ניסית להבין מה אני מנסה לטעון. לכן הדיון איתך, שחשבתי שהוא יילבן אפעס איזה ניואנסים דקים ואת מסגרתו של הדיון (שהתחיל, למען השם, בביקורת שלי (!!!) על החסידות, על כתבי/כותבי ברסלב) - חסר משמעות ותוחלת)
וכבר אמר מי שאמר דהכופר בנסתר בגלוי כופר בנגלה בסתר. ונראה מה יהיו חלומותיך בענייני חכמת הקבלה בעוד כך וכך שנים.

נ.ב. השתדלתי הפעם למעט בסוגריים, כדי שגם כבודך יוכל לקרוא מבלי להתייגע.

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ד' יולי 05, 2023 10:01 pm

תא חזי כתב:
מגדל כתב:ואתה, בגודל חסידותך-חסידות של שטות, רצת אצת לדמות מאור ישראל שלתורתו וגדולתו עדים בכתובים, ואשר לרוב השתוקקותו להשגה ולגאולה דימה בנפשו שזו עומדת אחורי הפתח ולו יהא חלק בה, הואיל שכך הבין את רמזי רבו, ושמר דברים אלו בצנעא לעצמו, לאחרים אשר הפיצו הם בעצמם סיפורים ומעשיות, הזיות ובדיות אודות גדולתם ומשיחיותם לאין תכלה ולאין קץ, אשר היתה תחילתם נעוצה בסופם וסופם שזור בתחילתם.
פשוט עשן לעיניים.
וה' יסלח לנשמתך

זיל"ש, רווי משטמה, איני צריך בדל סליחה מאף אחד על דבריי, ובוודאי הגמור שלא ממך ולא מהדעות הכזביות ומהסטנדרטים הכפולים שנובעים מדבריך באשכול זה, תיתי לי לדרכי דרך המיצוע שאני נדוך בין שני אבנים, מקדשא דלעילא ומגדל מלתתא, חב"ד מימינא וברסלב משמאלא, ובינייהו כלה ונחרצה.
יש עמדי כהנה וכהנה לענותך, אבל אני חס על הנייר, שכן כל אשכול זה אחת דינו להמחק ככל הנראה, במוקדם או במאוחר, ולשם מה להתווכח עם זר מנוזר לחינם וללא סיבה.
ולסיכום, אין לך פרופורציות, וגם כשרק מעמידים מראה מול עיניך [שזו הייתה כל מטרת דבריי, ולא כמו שאתה מנסה לומר כאילו אני מנסה לדחוף את האר"י והרח"ו לקלחת הביקורת ח"ו, ואף אם ייתכן וטעיתי בפרט אחד, עכ"פ ההשפעה על החסידות קיימת גם קיימת, כמה שתנסה להכחיש אותה], אתה משתולל ולא עונה לעניין.
(כמו כן ניכר לדעתי שלא קראת את הודעותיי ל'מקדש מלך', שכן לו היית קורא היית מבין שאני רואה עין בעין עמך בדברים מסויימים לגבי תקופות מסויימות, אך "הוא באחד, ומי ישיבנו אמרים", ולא ניסית להבין מה אני מנסה לטעון. לכן הדיון איתך, שחשבתי שהוא יילבן אפעס איזה ניואנסים דקים ואת מסגרתו של הדיון (שהתחיל, למען השם, בביקורת שלי (!!!) על החסידות, על כתבי/כותבי ברסלב) - חסר משמעות ותוחלת)
וכבר אמר מי שאמר דהכופר בנסתר בגלוי כופר בנגלה בסתר. ונראה מה יהיו חלומותיך בענייני חכמת הקבלה בעוד כך וכך שנים.

נ.ב. השתדלתי הפעם למעט בסוגריים, כדי שגם כבודך יוכל לקרוא מבלי להתייגע.

את הודעתך המקורית קראתי ולא ראיתי צורך להגיב עליה, במיוחד במצב הרגיש שנוצר, אך באשר למה שהוספת עתה בעריכה:
אני מודה שלא התעמקתי בהודעותיכם, אבל כן ראיתי מקופיא, אלא שזה לא רלוונטי לי.
ואני באמת עומד תמה על דבריך, אני 'משתולל ולא עונה לעניין'? הרי עניתי על דבריך דבר דבור על אופניו.
טענתך על כפירתי בנסתר בכלל מעוררת תמיהה, וכי החסידות ערש הנסתר היא? עיסוקי בנסתר ידוע ברבים.
ובאשר למראה שאתה טוען שהצבת, הגבתי לך על זה כבר בתחילת האשכול, למרות דמיונות חיצוניים, אין שום קשר בין החסידות לקבלה, בפרט בנקודות הבעייתיות שבחסידות. וגם כאן, עניתי לך לגופו של עניין: מלבד שלא הבנת את כוונתי במודל הצדיק והתייחסת לנקודה אחרת לחלוטין, גם בנקודה זו יש הבדל תהומי בין שלושת האישים שהזכרת. והדברים נכוחים למבין.
אני מודה לך על מיעוט הסוגריים, אך אין לי בעיה עם סוגריים כל עוד מקפידים לסוגרם.
תיקון: עתה אני רואה שההודעה הייתה קשה לקריאה משום שקראתי אותה מתוך הציטוט בתגובה, ושם הפונט יצר סוגריים, והגדול יצר סוגריים, והסוגריים סגרו עליי מכל מקום. אתה כתבת כהוגן. עמך הסליחה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 05, 2023 11:24 pm

מקדש מלך כתב:זו גם הסיבה שהבית החסידי הגוראי חשוף כל כך בפני המדריך, ובפני החברים.
יש כזה ביטוי "רשות היחיד - לטומאה".
לכן גם הבית ישראל [דייקא, ולא שום רבי אחר] היה יכול לערוך ביקורי פתע אצל אברכים, ולפתוח את כל הארונות בבית.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 05, 2023 11:26 pm

מקדש מלך כתב:זה התפקיד שהטילו עליו.
הרי הציבו אותו במצב הזה.

מי הציב אותו?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 05, 2023 11:28 pm

איש_ספר כתב:א. לדידי פשוט בלא שום תפונה, שהרבי לא התייפח ע"כ שהדוקטור מאוכזב ממנו, אלא שראה בכך השגח"פ, וכמאמר שאומרים מהבעש"ט שיש ללמוד הוראה והשגחה אפילו מקול גלגלי המרכבה, ונראה איפוא שהרבי ביקש/דימה/ לשמוע כאן שמייסרים אותו מן השמים ש'מאוכזבים ממנו'. ולכן אין כאן שום גוזמא ושום תימה.

עוד אפשר שכאב לו חילול השם [שם שמים, שם היהדות, שם התורה, שם החסידות, שם הצדיקים] שבא/נגרם על ידו.
ועכ"פ שכפי ערכו ומושגיו החשיב זאת לחילול השם נורא.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 05, 2023 11:32 pm

מקדש מלך כתב:כידוע לך, אני נמצא בחצר שמצנזרים בנחרצות כל דבר שמריח מוזרות, שלא לדבר על מוזר ממש...

שמעתי סיפורים מהקו"פ על הימצאות בשני מקומות בו זמנית [אגב, יש מזה בדברי מוהר"ן], ושבן הרבי התבטא ע"ז "שוב אבי הק' עושה את הקונצים שלו".

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 05, 2023 11:36 pm

איש_ספר כתב:תינוק הדורך על רגל זקן המתאנח בלבו על טורח הקהל הממתין לתינוק, שמי שמכשיר את המעשה משום השגח"פ, יצא חוץ לדעתו ודתו.

החלף את המילים ל-"רבי הדורך על רגל חסיד המתאנח בלבו על טורח הקהל הממתין לרבי" - ולא רק שלא יצא חוץ לשום דבר אלא שעוד הפך ליסוד החסידות והיהדות.
אלא שאתה רואה בו תינוק, והם ראו/רואים בו רבי. זה כל החילוק, והוא מסביר את כל הסיפורים.
אז אין מה להביא סיפור כזה או אחר, אפשר רק לדבר על הנקודה/עיקרון עצמה: "תינוק רבי - כן או לא".

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' יולי 05, 2023 11:47 pm

מקדש מלך כתב:גם בדור שלנו, ידי החסידים אינן כבולות כלל וכלל.

נו באמת.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 374 אורחים