מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רמב"ם עם פירוש יד פשוטה - מה טיבו וענינו?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

רמב"ם עם פירוש יד פשוטה - מה טיבו וענינו?

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ספטמבר 16, 2011 6:26 pm

מאת הרב רנ"א רבינוביץ
יש מי שמכיר ויכול לומר כמה מילים?

מרחביה

Re: רמב"ם עם פירוש יד פשוטה - מה טיבו וענינו?

הודעהעל ידי מרחביה » ו' ספטמבר 16, 2011 6:39 pm

[בה"ב מצויה מהדורת סטנסיל על הל' תשובה.]

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » א' ספטמבר 18, 2011 12:51 am

פירוש שמתחקה על מקורותיו של הרמב"ם בגמרא על פי פירושי הגאונים, רבינו חננאל ועוד באופן עקבי כמו כן מנסה לבדוק בחיבורים מקבילים בני התקופה והמקום (רבי פרחיה, רבי ישמעאל בן חכמון), וכן משווה לחיבורי הרמב"ם האחרים וכן חיבורי צאצאיו. ממילא נמנע מלהיכנס לפלפולים ולעימותים עם מפרשים אחרים, ואף השגות הראב"ד לא הודפסו בחלק מן המהדורה (אולי בכולה איו לי כעת את החיבורים לידי).
בספרי מדע ואהבה הנוסח הוא מדוייק עפ"י כת"י אוקספורד ובשאר החלקים יש גם ניסיון להגיע לנוסח מדוייק של הרמב"ם.
זהו על קצה המזלג.

מצאתי באינטרנט סקירה נוספת: http://www.eretzhemdah.org/content.asp? ... pageid=405

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יוני 07, 2021 9:05 am

סקירה נוספת הועלתה באשכול סמוך.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ב' יוני 07, 2021 4:12 pm

מבקש חכמה כתב:פירוש שמתחקה על מקורותיו של הרמב"ם בגמרא על פי פירושי הגאונים, רבינו חננאל ועוד באופן עקבי כמו כן מנסה לבדוק בחיבורים מקבילים בני התקופה והמקום (רבי פרחיה, רבי ישמעאל בן חכמון), וכן משווה לחיבורי הרמב"ם האחרים וכן חיבורי צאצאיו. ממילא נמנע מלהיכנס לפלפולים ולעימותים עם מפרשים אחרים, ואף השגות הראב"ד לא הודפסו בחלק מן המהדורה (אולי בכולה איו לי כעת את החיבורים לידי).
בספרי מדע ואהבה הנוסח הוא מדוייק עפ"י כת"י אוקספורד ובשאר החלקים יש גם ניסיון להגיע לנוסח מדוייק של הרמב"ם.
זהו על קצה המזלג.

מצאתי באינטרנט סקירה נוספת: http://www.eretzhemdah.org/content.asp? ... pageid=405

אינני מבין בזה, ומ"מ אכתוב חלק מתוך מה שאני זוכר ממה ששמעתי מת"ח מפורסם הבקי מאוד בש"ס ובכתבי הרמב"ם.

הוא אמר של'יד פשוטה' של הגרנ"א רבינוביץ זצ"ל יש כמה מעלות, ומהם:
1 - נוסח מדויק של דברי הרמב"ם.
2 - פירוש הרמב"ם ע"פ דברי עצמו במקומות אחרים, ולפי דרכו.
3 - דברי הגאונים ודברי המפרשים שעליהם התבסס הרמב"ם, או ראשונים בני חוגו שפסעו בדרכו. [הם לעיתים פירשו את הגמ' באופן אחר מהמפרשים המצויים בידינו].
4 - דיוק גדול בדברי הרמב"ם ולשונותיו, באופן שיטתי. ביאור גישתו העקרונית של הרמב"ם למקורות ולתוקפם (כגון הלכה למשה מסיני, דברי קבלה, וכו'), כפי שמתבאר מתוך לשונו.
5 - לעיתים הגרנ"א חידש הבנה חדשה בשיטת הרמב"ם.
6 - פירוש בהיר בלשון ברורה, ובדרך קצרה למדי.

זה בערך מה שאני זוכר
נ. ב. הגרנ"א חיבר גם את הספר 'עיונים במשנת הרמב"ם'

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 199 אורחים