מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגריד"ס מבוסטון - שיעוריו במרחבי הרשת

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
גיורא בשמי שמיא

Re: שיעורים של הגריד"ס ברשת - עזרה

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ב' ספטמבר 04, 2023 1:40 am

ייש"כ.
אכן כמות נכבדה, אך ידוע לי שיש עוד אלפים רבים של הקלטות, ומהם הרבה שהומרו לקבצים אלקטרוניים (למרות שלפי השערתי נשארו רובם בקלטת). עשרות שנים של שיעורים בישיבה, וכן שיעורי הבעה"ב ע"ס הש"ס (ידוע לי על מס' ברכות ומגילה ומסתבר לי שיש עוד הרבה), ועל הפרשה (אשר כמאה מהם נמצאים באתרים שלונקקו, במקום אלפים שמסר), ושיעורי היא"צ המפורסמים, ועוד ועוד. וכ"ז מה שידוע לי בבירור, ואני לא מתלמידיו ולא מתלמידי תלמידיו. (היו לו תלמידים שהקליטו כמעט כל שיעור במשך עשורים!)
לי הקטן נדמה שאחרי שלשים שנה מאז סילוקו של הגאון הגיע הזמן להעלות את רובי תורותיו, למען יהנו רבים ותגדיל תורה ותאדיר. (אלא שכנראה יורשו היחיד שיחי' אינו חושב כמוני, וחבל.)

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ספטמבר 04, 2023 2:21 am

יבנה כתב:https://www.yutorah.org/search/?teacher=80186
https://outorah.org/author/884
https://torahdownloads.com/s-46-rabbi-y ... tchik.html

תודה רבה ויש"כ!

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' ספטמבר 04, 2023 3:32 am

גיורא בשמי שמיא כתב:ייש"כ.
אכן כמות נכבדה, אך ידוע לי שיש עוד אלפים רבים של הקלטות, ומהם הרבה שהומרו לקבצים אלקטרוניים (למרות שלפי השערתי נשארו רובם בקלטת). עשרות שנים של שיעורים בישיבה, וכן שיעורי הבעה"ב ע"ס הש"ס (ידוע לי על מס' ברכות ומגילה ומסתבר לי שיש עוד הרבה), ועל הפרשה (אשר כמאה מהם נמצאים באתרים שלונקקו, במקום אלפים שמסר), ושיעורי היא"צ המפורסמים, ועוד ועוד. וכ"ז מה שידוע לי בבירור, ואני לא מתלמידיו ולא מתלמידי תלמידיו. (היו לו תלמידים שהקליטו כמעט כל שיעור במשך עשורים!)
לי הקטן נדמה שאחרי שלשים שנה מאז סילוקו של הגאון הגיע הזמן להעלות את רובי תורותיו, למען יהנו רבים ותגדיל תורה ותאדיר. (אלא שכנראה יורשו היחיד שיחי' אינו חושב כמוני, וחבל.)

הרי יורשו כותב באחת מהקדמותיו שהקסטות נעלמו?

חרט

הודעהעל ידי חרט » ב' ספטמבר 04, 2023 4:27 am

אולי החלפת עם קונטרסי שיעורים" לרי"ז גוסטמן זצ"ל?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ספטמבר 04, 2023 9:36 am

אולי גם הם נעלמו,
אבל פרופ' סולובייצ'יק (אינני יודע מה הטעם להעלים את שמו, אין בזה שום לשה"ר) אכן כתב באחת מהקדמותיו (או ליתר דיוק, בהקדמה שראיתי, אולי יש בעוד הקדמות) שאכן נעלמו קלטות.
לפני הרבה מאוד שנים, סמוך להסתלקות הגרי"ד הלוי זצ"ל, הייתה הוצאה (כמדומני ששמה נוראות הרב או נפלאות הרב) שהוציאה קונטרסים מודפסים שתומללו מקלטות.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' ספטמבר 04, 2023 2:34 pm

כיו"ב שמעתי גם אני, מאחד מתלמידיו המובהקים. דובר על "בית מלא קלטות", שכולם נעלמו ביום אחד...

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ב' ספטמבר 04, 2023 4:03 pm

בברכה המשולשת כתב:אבל פרופ' סולובייצ'יק (אינני יודע מה הטעם להעלים את שמו, אין בזה שום לשה"ר) אכן כתב באחת מהקדמותיו (או ליתר דיוק, בהקדמה שראיתי, אולי יש בעוד הקדמות) שאכן נעלמו קלטות.

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ב' ספטמבר 04, 2023 4:29 pm

בכל זאת ידוע לי על הימצאם של אלפי הקלטות, חלקם אף בידי המשפחה, וכאמור חלק רב מהם כבר הומרו לדיגיטלי. תנו עיניכם בתמונה משיעורו, ותראו כמה הקלטות נעשו בכל שיעור. מסתבר לי שבין התלמידים והמשפחה לא יקשה להם להשיג שיעורי העיון ע"ס המסכתות, ושיעורי הבעה"ב ע"ס המסכתות, מה שעדיין לא נמצא ברשת.
אגב, יש לאזן מש"כ בנו,
אין בכוחנו איפא להציג בפניכם את דמותו בשנים שהגיע למלוא שיעור קומתו, נוכל רק לשרטט את דיוקנו בטרם מלאו לו ארבעים שנה

שאם כי כלפי הנהגת הציבור נתמלא שיעור קומתו בשנות הכ' עד שנות המ', בכל זאת, בלימוד, הרי השיעורים מצעירותו הרבה יותר מלאים וחריפים מאלו שבשנותיו האחרונות. בשנות הי' הוא מדבר באידיש מהיר כבזק, ואילו בשנותיו המאוחרות האט את הקצב, צמצם את הגאונות, ובאיזה שלב עבר לאנגלית. כפי ששמעתי קפצה עליו זקנה בהדרגה בשנים אלו, מה שלא היה ניכר להציבור הרחב בגלל כוחותיו העילויים, שאף בהחלשותם זרחו אור גדול.
נערך לאחרונה על ידי גיורא בשמי שמיא ב ד' ספטמבר 06, 2023 6:03 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ספטמבר 04, 2023 4:51 pm

גיורא בשמי שמיא כתב: בלימוד, הרי השיעורים מצעירותו הרבה יותר מלאים וחריפים מאלו שבשנותיו האחרונות. בשנות הי' הוא מדבר באידיש מהיר כבזק, ואילו בשנותיו המאוחרות האט את הקצב, צמצם את הגאונות, ובאיזה שלב עבר לאנגלית. כפי ששמעתי קפצה עליו זקנה בהדרגה בשנים אלו, מה שלא היה ניכר להציבור הרחב בגלל כוחותיו העילויים, שאף בהחלשותם זרחו אור גדול.

אני שמעתי וקראתי שזה גם הרבה בגלל התלמידים

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' ספטמבר 04, 2023 7:28 pm

בברכה המשולשת כתב:
גיורא בשמי שמיא כתב: בלימוד, הרי השיעורים מצעירותו הרבה יותר מלאים וחריפים מאלו שבשנותיו האחרונות. בשנות הי' הוא מדבר באידיש מהיר כבזק, ואילו בשנותיו המאוחרות האט את הקצב, צמצם את הגאונות, ובאיזה שלב עבר לאנגלית. כפי ששמעתי קפצה עליו זקנה בהדרגה בשנים אלו, מה שלא היה ניכר להציבור הרחב בגלל כוחותיו העילויים, שאף בהחלשותם זרחו אור גדול.

ממרן הגר"א שפירא זצ"ל שמענו כמה פעמים ששיעוריו של הגרי"ד שמסר בירושלים בעת שביקר בארץ ישראל, היו טובים יותר מדברי הגר"ח בספר.

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ב' ספטמבר 04, 2023 8:51 pm

יצאנו ממטרת האשכול.
ובכל זאת, להשיב:
בברכה המשולשת כתב:

אני שמעתי וקראתי שזה גם הרבה בגלל התלמידים

ברור שזו עיקר הסיבה, וייש"כ. נשמטה בטעות (אף שכן משמע בין השיטין, כי ברור שלעבור מאידיש לאנגלית היתה מעמסה בשבילו, ונעשה כדי להקל על התלמידים ולא עליו...).
כאשר ישיבת רי"א היתה הישיבה המובילה בארה"ב, בתחילת כהנותו, משכה אליה את בחירי וטובי הבחורים (כגון אלו ממשפחות מהגרות שהיה להם רקע תורני), אך בהמשך כאשר נוסדו עוד הרבה ישיבות חשובות, התדרדרה רמת התלמידים ברי"א (ככלל, וכמובן היו יוצאים מן הכלל).
וע"פ המכלול
הרב היה ער לשינויים שחלו בחברה היהודית ובשנת 1960 שינה את שפת הרצאותיו ושיעוריו מיידיש לאנגלית.

ודרך אגב, נכון שהיה ער לירידת רמת התלמידים, ומתאונן על זה מאוד, אך אולי לא היה ער למציאות העובדתית בקהילה החרדית בארה"ב. ידידו עמיתו הג"ר ירוחם גארעליק שאל אותו פעם למה הוא לא עוזב את רי"א, ומקים לעצמו ישיבה, וינהרו אליו טובי הלומדים לשמוע שיעוריו (הגאוניים והברורים אשר לא היה להם אח ורע בחצי הכדור המערבי). ענה הרב והפטיר סופית: "זיי וועלן ניט קומען" (הם לא יבואו). כנראה שראה את עצמו מעורב מדי ב'מזרחי' עד שנפסל ע"י בני התורה, ואם כי במידה מסויימת היה צודק, אך בגדול היו מגיעים, כי מה איכפת בחור אמעריקאי פשוט (בשנות השישים, ולא ממוצא הונגארי) מה הן דעותיו הפוליטיים של רבו. הרי באו ללמוד תורה מפיו.
אומרים שבסוף ימיו התחרט שלא נמשך לזרם הימני (מה שהיה כל כך רחוק מהמציאות בשטח בשנות הצ' עד שנות הל'), "ר' אהרן איז געווען גערעכט" (ר' אהרן [קוטלר] צדק). (אל תתקיפו אותי, כך השמועה הרווחת בישיבות ארה"ב, לא תורה מסיני, ובכל זאת, כמובן לא אמר כן למי שהיה נפגע מזה, ולכן אל תביאו ראי' לסתור מהגרא"ל ומתלמידיו ברי"א, אולי מענפים החרדים ממשפחתו, או מתלמידים החרדים כהגרמ"מ והגרמז"ש והגרח"א שליט"א. ואפי' אם הם מכחישים, עדיין לא שמענו אינו ראי' -במחכ"ת ובמחילה מחברנו הצדיק באמונתו יחי').

בן אליהו כתב:ממרן הגר"א שפירא זצ"ל שמענו כמה פעמים ששיעוריו של הגרי"ד שמסר בירושלים בעת שביקר בארץ ישראל, היו טובים יותר מדברי הגר"ח בספר.

אני לא בא להכניס את ראשי בדיון (שנשמע לי קצת 'טענו בחיטין והודה לו בשעורין'), אך לזכור שספרו של רבינו חיים הלוי לא הופיע עד תרצ"ו, זאת אומרת שבפשטות ההשוואה נעשה כעבור שנה (או כמה שנים) לאחר השיעורים, ולא בשעת מעשה (אם כי היו מבדרין מיליה בבתי המדרשות אף לפני כן...), ושהגר"ח בספרו זיקק את האמור, והשמיט כל המסתובב, מה שיכול להשפיע על עסיסות וטיב השיעור, וכמובן שאין ענין להשמיט בשיעור על פה, משא"כ בכתב (אשר לכן זה 'טענו בחיטין' כנ"ל).
וכאן תיאור מהמכלול
בשנת 1935 ביקר בארץ ישראל, נפגש עם הרב קוק, והעביר שיעור בישיבת מרכז הרב שאליו הגיעו ותיקי ישיבת וולוז'ין ואפילו תלמידים מישיבת חברון. הרב משה צבי נריה תיאר שיעור זה: "זכרה של וולוז'ין קם וניצב לנגד עינינו במלוא יפעתו והודו... ברחבות, בביטחון, התחיל את קושיותיו על הגמרא, על הרמב"ם... אכן 'בית הלוי' לא איכזב".
... היה זה ביקורו היחיד של הגרי"ד בארץ

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' ספטמבר 05, 2023 12:55 am

יש להעיר רבות, אך קשה להאריך, לכך רק שתי הערות;

"אחת כי מה איכפת בחור אמעריקאי פשוט ... מה הן דעותיו הפוליטיים של רבו". בלתי מדויק כלל לענ"ד, כי אין המדובר ב"דעות פוליטיות" אישיות, אלא מדובר במשרתו ומעמדו הרשמי המפורסם: יושב ראש תנועת המזרחי שבארה"ב, על כל המשתמע. הבדל כבין השמים לארץ.

על ההשוואה לחידושי הגר"ח, פשיטא, ספר מרן ר"ח הינו ספר קשה, צריך להתייגע, לעמול להבין. השיעור של הגרי"ד היה אטרקציה של ממש, מרתק לגמרי. (אישית, שמעתי אותו, וגם בחנני על לימודיי, אך לא עמדתי במבחן... גם שמעתי שיחה מעניינת בין הגאון ר"י קמינצקי זצ"ל לבינו. משפחתית, אני קשור אל משפחת סולובייצ'יק משני כיוונים שונים).

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ג' ספטמבר 05, 2023 6:57 am

א. ראשית, לא אני הסובר כן, אלא הגר"י גארעליק סבר כן, והוא כן היה בב' העולמות (רי"א וזכרון משה בברונקס ואח"כ בס. פולסבורג) כמו שידוע למר. אני באתי רק להסביר עמדתו.
אני דברתי, על דרך משל, על כגון בחור שלמד בח"ב אצל אחיו הגר"א, האם זה שהגרי"ד היא ראש תנועת המזרחי היה מונעו מלדרוש תורה מפי אחי רבו? ובפרט אם היה רבו ממליץ עליו (מה שבלי ספק היה קורה, אם היה לאחיו ישיבה מעצמו). הרבה מהבחורים שהלכו לישיבות אחרות היו ממשפחות 'מזרחי' במדות הדרגה שונות. בכל אופן, לפסוק נחרצות שלא היו מגיעים, הוא קצת פטליסט וקצת לא מדוקדק. הרי לשיעורי מוריה ושיעורי היאה"צ היו מגיעים בני הישיבות. ואם היה לו ישיבה רגילה, למה שלא יהיו מגיעים? והגע בעצמך, אם הגרמז"ש שליט"א היה יכול ללמוד אצלו (מבית התלמוד!!), אפי' ברי"א, אז אם היה לו ישיבה, נוכל לשער שעוד בני תורה היו מגיעים. אם הגאון בעל נר שמואל הציע לו להגרמז"ש שליט"א שיהיה הוא ה'שגריר' להביא תורת הגרי"ד לבני הישיבות, אז אם היה לו ישיבה רגילה, היו הבני הישיבות הולכים בעצמם לשמוע. אל תשכח:
באמונתו כתב:השיעור של הגרי"ד היה אטרקציה של ממש, מרתק לגמרי.

ב.
באמונתו כתב:גם שמעתי שיחה מעניינת בין הגאון ר"י קמינצקי זצ"ל לבינו.

זכור למר משהו שיכול לשתף? אני משער שעוד מעט יהפך אשכול זה לאשכול על הגרי"ד (לא מצאתי כעת אשכול מיוחד עליו, אם כי באו הרבה דברים באשכול על אביו הגאון ועוד אשכולות) ויועבר ל'משפחות', ואם כן אין מן הנמנע להביא כאן דברים השייכים אליו.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' ספטמבר 05, 2023 7:09 am

ר' ברל ויין כותב שרי"ד אמר לו בסוף שנות השבעים שתלמידים כמו שיש לו עתה מעולם לא היה לו. כלומר יותר מעולים מאי פעם.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' ספטמבר 05, 2023 7:13 am

באמת פלא על חוג תלמידיו, שלא חשודים על בטלנות בעניני טכנולוגיה, שלא העמידו אתר ראוי לשמו המנגיש את המון שיעוריו ודרשותיו

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ג' ספטמבר 05, 2023 8:32 am

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ג' ספטמבר 05, 2023 3:00 pm

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ג' ספטמבר 05, 2023 3:06 pm

יבנה כתב:פרטים על העלמות הקסטות [באנגלית]
https://hakirah.org/ShurinArchive/DOC0185.PDF
https://www.nytimes.com/1999/05/22/arts ... words.html

להאמור שם ריד״ס הקליט את כל שיעוריו בצורה מסודרת במשך עשרות שנים והיו אלפי קלטות. הוא הפקיד אותם בידים של עו״ד יוליוס ברמן. ברמן מודה שהעתיק את הקלטות לעצמו, וגם ר׳ עמנואל הולצר העתיק אותם. כשחיים סולובייצ׳יק ביקש אותם חזרה לאחר מות אביו, הוא הצליח להוציא מהם רק כ300 קלטות, וברמן טען שלא היו יותר. בכתבה הזכירו שהיה סכסוך משפחתי בין חיים לשתי אחיותיו שיש להם קשר ארוך שנים עם ברמן, ולא היו מעוניינות לעזור לו. בנוסף ר״א ליכטנשטיין כתב בכתבה אחרת https://www.nytimes.com/1999/05/29/opin ... 13685.html שזה לא כזה הפסד שהקלטות נעלמו. חיים תבע את ברמן בבית משפט בענין.
מסתבר שהקלטות עדיין קיימות אצל הנ״ל ומסיבות מסוימות הם עדיין לא מעוניינים שזה יתפרסם. השאלה היא האם באיזה שלב ישנו את דעתם.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ג' ספטמבר 05, 2023 3:21 pm

עוד כתבה באנגלית על העלמות הקלטות:
https://hakirah.org/ShurinArchive/DOC0160.PDF

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' ספטמבר 05, 2023 3:33 pm

ג"א שמעתי מתלמידיו שהוקלט בשיטתיות [דבר שכאן בא"י טרם היה מקובל אז].

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' ספטמבר 05, 2023 3:47 pm

גיורא בשמי שמיא כתב:א. ראשית, לא אני הסובר כן, אלא הגר"י גארעליק סבר כן, והוא כן היה בב' העולמות (רי"א וזכרון משה בברונקס ואח"כ בס. פולסבורג) כמו שידוע למר. אני באתי רק להסביר עמדתו.
אני דברתי, על דרך משל, על כגון בחור שלמד בח"ב אצל אחיו הגר"א, האם זה שהגרי"ד היא ראש תנועת המזרחי היה מונעו מלדרוש תורה מפי אחי רבו? ובפרט אם היה רבו ממליץ עליו (מה שבלי ספק היה קורה, אם היה לאחיו ישיבה מעצמו). הרבה מהבחורים שהלכו לישיבות אחרות היו ממשפחות 'מזרחי' במדות הדרגה שונות. בכל אופן, לפסוק נחרצות שלא היו מגיעים, הוא קצת פטליסט וקצת לא מדוקדק. הרי לשיעורי מוריה ושיעורי היאה"צ היו מגיעים בני הישיבות. ואם היה לו ישיבה רגילה, למה שלא יהיו מגיעים? והגע בעצמך, אם הגרמז"ש שליט"א היה יכול ללמוד אצלו (מבית התלמוד!!), אפי' ברי"א, אז אם היה לו ישיבה, נוכל לשער שעוד בני תורה היו מגיעים. אם הגאון בעל נר שמואל הציע לו להגרמז"ש שליט"א שיהיה הוא ה'שגריר' להביא תורת הגרי"ד לבני הישיבות, אז אם היה לו ישיבה רגילה, היו הבני הישיבות הולכים בעצמם לשמוע. אל תשכח:
באמונתו כתב:השיעור של הגרי"ד היה אטרקציה של ממש, מרתק לגמרי.

ב.
באמונתו כתב:גם שמעתי שיחה מעניינת בין הגאון ר"י קמינצקי זצ"ל לבינו.

זכור למר משהו שיכול לשתף? אני משער שעוד מעט יהפך אשכול זה לאשכול על הגרי"ד (לא מצאתי כעת אשכול מיוחד עליו, אם כי באו הרבה דברים באשכול על אביו הגאון ועוד אשכולות) ויועבר ל'משפחות', ואם כן אין מן הנמנע להביא כאן דברים השייכים אליו.

על הראשון, לא לשכוח שגדול הדור באמריקה, היה הרי מרן הגר"א קוטלר זצ"ל. אחרי כל המעשיות, אמירות (ותמונות) שביניהם (אין טעם להתחיל עכשיו בזה), הרי הייתה לו בנושא זה עמדה ברורה ומפורשת (כידוע לתלמידיו, ואין עניין להתעסק גם בזה). אף אחרי פטירתו, הרי ידעו דעתו בדבר. אם ישנם אנשים יוצאים מן הכלל, שהלכו ולמדו מפי הגאון רי"ד, הרי יש סיבות מסוימות לדבר. כללית, רבי אהרן הוא זה שקבע.
לא מדובר בשמיעת שיעור באופן חד פעמי (כפי ששאל הגאון רא"ב פינקל זצ"ל את מרן הרב שך זצ"ל, עת שנסע לארה"ב, אם יכול ללכת אליו ולשמוע השיעור. רב שך זצ"ל הרשה לו במוריה, ולא ברי"א, קשה להאריך) רק לימוד קבוע.

על האחרון, הגאון רי"ד הגיע למונסי לסנדקאות (כמדומני, אצל בן נכדו הקדוש ר"מ טברסקי הי"ד). רבי יעקב גר שם. רי"ד התחיל אז במחלתו האחרונה הקשה ל"א. רבי יעקב ביקש לעודדו, והחזיק ידו את יד הרי"ד כל עת השיחה!
רבי יעקב שאלו בין השאר, שאומרים בשם מרן הגאון ר"ח זקינו זצ"ל, על שלושה שהיו גדולי הדור הקודם: אביו בית הלוי, מהרי"ל דיסקין, רבי ישראל מסלנט (ידוע הנוסח המוסיף בזה, ואכ"מ).
תמה רבי יעקב, כיצד צירף ר"ח זקינו את רבי ישראל מסלנט בחדא מחתא עם בית הלוי ומהרי"ל דיסקין?? (היום מבינים פחות תמיהה הזאת, אבל רבי ישראל אכן הסתיר כוחו בגאונות, רוב מדברותיו היו במוסר בלבד).
השיב לו הרי"ד (בשפה בריסקאית חד וקולע): ווייל ער האט איהם גיקאנט (= מפני שהכירו). ר"ל שר"ח הכיר את כוחו של רבי ישראל בגאונות, אעפ"י שהעולם ידע פחות.
אגב, הגאון רי"ד זכר סבו מרן ר"ח היטב, ועוד למדו ביחד. כמה מעשיות יש עליהם, ואכמ"ל.
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ה' ספטמבר 07, 2023 11:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' ספטמבר 06, 2023 11:50 pm

ידידי הרב פרופ' חיים סולוויצ'יק שיח' כתב לי את המכתב הבא בהקשר למקצת מן הדברים הנאמרים באשכול זה

לכבוד...
שלום רב.
אם מדובר בשיעורים בבית הכנסת מוריה, הם לא 'טובים'. אבי זצ"ל דיבר לבעלי בתים בליל יום רביעי, כשהם באו עייפים מיום שלם של עבודה. אבי 'עיגל' דברים, פשט אותם, עבור שומעיו, ויתר על הדיוק עבור הרעיון המרכזי. גם השיערום מתשכ"א ואילך באו 'לא מן המוכן'. מהרגע שאמי ז"ל חלתה בסרטן אבי היה כל כך טרוד בשלומה שהוא לא היה מסוגל להתרכז להכין שום דבר. נשמע אבסורד, אך לצערי זה אמת. קיימים די הרבה אנשים שזוכרים תקופה זו והם יכולים לאשר דברי.
יש בישיבה אוניברסיטה טייפים של שיעורי אבי זצ"ל משנות החמישים, הטייפים הללו משקפים נאמנה את האיש. ידוע לי שקיים שוק שלם של טייפים של אבי זצ"ל משנות החמישים. אני אישית לא מכיר את הטייפים הללו, אבל קל למצוא אותם באינטרנט.
כל טוב,
חיים סולובייצ'יק

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' ספטמבר 07, 2023 12:09 am

מלבד ההקלטות הנ״ל שניתן להוריד בחינם, יש עוד כמה מאות הקלטות הנמכרות ע״י ספריית הטיפים של ר׳ מילטין נורדליכט המוזכר כאן http://www.therav.site/p/recordings.html, אך הם לא שיעורים על הגמ׳. רשימת ההקלטות נמצאת כאן https://web.archive.org/web/20110909153 ... v-tape.txt.

משום מה, כשבודקים בתאריכים קודמים יש שם יותר קלטות כולל של שיעורי גמ׳ https://web.archive.org/web/20011119153 ... herav6.htm, https://web.archive.org/web/20011119153 ... herav1.htm.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' ספטמבר 07, 2023 6:49 am

כשהדפיסו את חי' מרן רי"ז הלוי עם המכתבים בסוף, הושמטו הפתיחות של המכתבים, כידוע כמה מהמכתבים הם לרי"ד
שמעתי שרי"ד עצמו אמר שהשמיטו את הפתיחות כי לא רצו שיראו את התארים המופלגים שכתב עליו דודו..
בין אם זה אמת או אגדה, היה מעניין לראות את המכתבים האלו בשלימותם, מן הסתם העותקים המקוריים בגנזי פרופ' חיים הלוי (אם כי יתכן שהגרי"ז שמר העתק לעצמו ורי"ד לא)

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' ספטמבר 07, 2023 1:03 pm

איש_ספר כתב:ידידי הרב פרופ' חיים סולוויצ'יק שיח' כתב לי את המכתב הבא בהקשר למקצת מן הדברים הנאמרים באשכול זה

לכבוד...
שלום רב.
אם מדובר בשיעורים בבית הכנסת מוריה, הם לא 'טובים'. אבי זצ"ל דיבר לבעלי בתים בליל יום רביעי, כשהם באו עייפים מיום שלם של עבודה. אבי 'עיגל' דברים, פשט אותם, עבור שומעיו, ויתר על הדיוק עבור הרעיון המרכזי. גם השיערום מתשכ"א ואילך באו 'לא מן המוכן'. מהרגע שאמי ז"ל חלתה בסרטן אבי היה כל כך טרוד בשלומה שהוא לא היה מסוגל להתרכז להכין שום דבר. נשמע אבסורד, אך לצערי זה אמת. קיימים די הרבה אנשים שזוכרים תקופה זו והם יכולים לאשר דברי.
יש בישיבה אוניברסיטה טייפים של שיעורי אבי זצ"ל משנות החמישים, הטייפים הללו משקפים נאמנה את האיש. ידוע לי שקיים שוק שלם של טייפים של אבי זצ"ל משנות החמישים. אני אישית לא מכיר את הטייפים הללו, אבל קל למצוא אותם באינטרנט.
כל טוב,
חיים סולובייצ'יק

הערה לגופם של דברים.
כשמדובר על דמות כהגריד"ס, ודאי יש מה לשמוע גם בשיחת חולין, עאכו"כ בשיעורי תורה, גם אם נמסרו לבעלי בתים (ואדרבה, יש מן הענין לשמוע כיצד פישט את הדברים עבורם) או שלא הוכנו כל צרכם.
אלא מאי? בשיעורים אלה הוא לא יהיה 'במיטבו', משמע, השומע לא יתפעל מהדמות כפי שהיה מתפעל משמיעת השיעורים שמסר כשהיה במלוא אונו
(כאותו חזן שכובד בשירת "מי אדיר" תחת החופה, והתחזן פעמיים, פעם אחת כפי קולו וכוחו, ופעם אחת נוספת "ווי איך האב געקענט אמאל").
אבל מה בכך? האם המטרה היא ההתפעלות מגדולתו של הדובר, או התועלת שיפיק מכך השומע?

ובשולי הדברים, למה חשוב לכותב להדגיש שההקלטות של שנות החמישים אינן מוכרות לו אישית?

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' ספטמבר 07, 2023 2:10 pm

את החילוק בין שיעוריו לבע"ב לבין שיעוריו בישיבה שמעתי לפני שנים מתלמידיו. בזמנו הגיע לאוצה"ס של השיבה"ק ספר של שיעורים שלו והיו שחשו אכזבה מסוימת. שאלתי תלמידים שלו ואמרו לי שספר זה נערך משיעוריו לבע"ב וא"א לעמוד מתוכו על גדלותו האמתית כיוון שהיה הבדל גדול בין שיעוריו העמוקים בישיבה לבין שיעוריו לציבור הרחב שהיו פשוטים יותר.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ה' ספטמבר 07, 2023 2:20 pm

לגבי הספרים, כמדומני שיש 3 סדרות עיקריות:
רשימות שיעורים (בעריכת הרב רייכמן)
שיעורי הרב (יו"ד, גיטין ועוד)
שיעורי הגרי"ד (מוסה"ק)
על מה מתבססים הספרים? חלקם על סיכומי תלמידים, אבל האם גם על הקלטות? מאלו שנים?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' ספטמבר 07, 2023 2:43 pm

כמו שכתבתי לעיל, נוראות הרב מבוסס על הקלטות
רשימות שיעורים (למיטב ידיעתי) מבוסס על סיכומי השיעורים בכתב
השאר אינני מכיר (אך שמעתי פעם שיש שיעורים שיצאו על פי סיכומיו של גדול תלמידיו שליט"א הגאון רבי צבי שכטר. אינני יודע באיזה סדרה.)
בקבצי בית יצחק של ישיבת רי"א יש גם הרבה ממנו, חלק מהדברים כתוב במפורש שזה מסיכומי שיעורים

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ה' ספטמבר 07, 2023 5:19 pm

פלוריש כתב:לגבי הספרים, כמדומני שיש 3 סדרות עיקריות:
רשימות שיעורים (בעריכת הרב רייכמן)
...
על מה מתבססים הספרים? חלקם על סיכומי תלמידים, אבל האם גם על הקלטות? מאלו שנים?

שלחתי מייל לבנו של הרב רייכמן (שגר ברמת בית שמש, ומשמש כר"מ בישיבת תורת שרגא בירושלים) והזמנתי אותו להגיב.

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ה' ספטמבר 07, 2023 10:18 pm

אין לי כח לתרגום את זה ללה"ק הלילה, אבל זה מה שכתב לי בנו של הרב רייכמן:
In terms of the Reshimos Shiurim series - the seforim are based primarily on my father's notes as well as a number of sets of notes from other prominent talmidim who were in the shiur at the time.(Depending on the masechta- for example maseches Brachos is primarily based on other talmidim notes as the Rov taught it in the 1950's before my father was in the shuir, whereas the seforim on Bava Kama, Sukah, Yevamos, Shevuos-Nedarim, they are based primarily on my father's own notes and supplemented by other talmidim's notes for corroboration and accuracy).
My father was a talmid who attended the shuir for over 20 yrs (from 1962 - 1984) and before he became a Rosh Yeshiva at RIETS served as the official chozer for Rav Soloveitchik's shuir (taking over from Rav Herschel Shechter shlita when he was appointed Rosh Yeshiva at RIETS, and he was succeeded in that position by Rav Aharon Kahn shlita- who later became Rosh Yeshiva and Rosh Kollel at RIETS).
In addition to his own notes has a very large collection of notes from other talmidim from the various tekufos the Rov zt"l gave shuir. The seforim are based on a very careful comparison of the various sets of notes from the shuir and of any recordings that are available. On average every sefer is based on a comparison of at least 4 different sets of notes., and alot of time and effort is invested to accurately convey the Chidushei Torah Rav Soloveitchik gave over in his Gemara shuir.
In addition to the YUTORAH.org and OU websites the Bergen County Beis Medrash BCBM.org has a large number of recordings from various shiurim of Rav Soloveitchik zt"l from the Nordlichit collection which are available online and can be downloaded.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' ספטמבר 07, 2023 10:41 pm

ר_חיים_הקטן כתב:
In addition to the YUTORAH.org and OU websites the Bergen County Beis Medrash BCBM.org has a large number of recordings from various shiurim of Rav Soloveitchik zt"l from the Nordlichit collection which are available online and can be downloaded.

בעבר היו שם שיעורים ממנו, אך כעת לא נמצא ממנו כלום.
https://web.archive.org/web/20110725051 ... /index.htm

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' ספטמבר 08, 2023 12:18 am

אשתו של הגאון רי"ד נפטרה בשנת תשכ"ז. נו, מה עשה הרב משנת תשכ"ז עד תשמ"ו (בה חלה)??
יש הבדל בין רטוריקה ותוכן. התוכן רק התחזק. חידושים מפליאים, יסודות מקיפים.

אגב, רי"ד גדל כמובן על "רמב"ם" (אפילו מתנת הבר מצווה שלו מזקנו הגדול מרן הגאון ר"ח היה סט רמב"ם ...). ידע לחזור על כל המשנה תורה בע"פ מילה במילה. הכיר כל אות כתובה שיצאה אי פעם מעטו של הרמב"ם, בתוספת חידושיו המעמיקים בהם.

אבל בשלב מסוים בחייו הבוגרים, שהרגיש מיצוי מסוים, עשה מעבר, והחליט להתחיל ללמוד "רמב"ן". "רמב"ן" המשמעות - כל תורת הרמב"ן. עשרות שניו האחרונות, אכן הקדיש ללימוד הרמב"ן. על בעל המאור ומלחמות אחד לדוגמה, היה יכול לפעמים להעביר שיעור של שש שעות רצופות ...

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ו' ספטמבר 08, 2023 2:18 am

באמונתו כתב:אבל בשלב מסוים בחייו הבוגרים, שהרגיש מיצוי מסוים, עשה מעבר, והחליט להתחיל ללמוד "רמב"ן". "רמב"ן" המשמעות - כל תורת הרמב"ן. עשרות שניו האחרונות, אכן הקדיש ללימוד הרמב"ן. על בעל המאור ומלחמות אחד לדוגמה, היה יכול לפעמים להעביר שיעור של שש שעות רצופות ...

רמז לזה ר' מיכל שורקין (ליגיעה ברמב"ן) בהקדמה להררי קדם

באמונתו

Re: הגריד"ס מבוסטון - שיעוריו במרחבי הרשת

הודעהעל ידי באמונתו » ו' ספטמבר 08, 2023 4:55 pm

שמעתי בשם הגאון רל"ק (ר"י תורת אמת - קמינץ) זצ"ל, שאמר בחיי הרי"ד, שבימי הרב מלבי"ם, אמרו מרבני הדור בצחות, שיש להתפלל שלא יעזוב רבינו מלבי"ם את מפעלו המקראי, כי אם יחזר לחבר חיבורים מעין ארצות החיים, חידושים ושותי"ם, לא תהיה לנו הרמת ראש, שכל חכמי ישראל דומין עליו כקליפת השום.
אף כלפי הגאון רי"ד, כל ראשי הישיבה צריכים לקוות שלא יחזור בו חלילה, ויחליט לעזוב שיטותיו, בהיות ובמידה וזה יקרה, נפשוט רגל כולנו. עכ"ל.

ביחס אל מכתבי מרן הגרי"ז זצ"ל, שמעתי הנוסח שאמר רי"ד ז"ל: מסכן רבי יחזקאל אברמסקי, מדוע צריך להפסיד מחמתי ... (כפי הנראה, חלק המכתבים ממוענים אליו, עם תארים מכובדים מאוד).

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ו' ספטמבר 08, 2023 7:00 pm

באמונתו כתב:ביחס אל מכתבי מרן הגרי"ז זצ"ל, שמעתי הנוסח שאמר רי"ד ז"ל: מסכן רבי יחזקאל אברמסקי, מדוע צריך להפסיד מחמתי ... (כפי הנראה, חלק המכתבים ממוענים אליו, עם תארים מכובדים מאוד).

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 48#p786348

פרופ' סולובייצ'יק כתב:אני אישית לא מכיר את הטייפים הללו, אבל קל למצוא אותם באינטרנט.

כזה תשובה! לא פיללתי ולא דימיתי שהוא כזה בריסקאי!
"דער טאטע האט אליין געהאט טייפס, נישט יענע טייפס. איך ווייס נישט. בא אונז איז נאר דא דעם טייפס פון טאט'ן, און די האט מען געגאנוועט... אז אנדערע האב'ן טייפס, איז פאר זיי גוט, אבער מיר ווארטען אויפ'ן טאטענ'ס."

שיעורי הגרי"ד (מוסה"ק), השיעורים על עבודת יוה"כ נכתבו בחייו, ונערכו על ידי חתנו הגרא"ל, השיעורים לזכר אבא מארי גם הם נכתבו בחייו, ונערכו ע"י חתניו, מתוך רשימות ההכנה. השיעורים על תפילין סתם וציצית נערכו לאח"מ ע"י תלמידי הרב מנחם יאיר קאהן, בהסבססו בעיקר על הקלטות משנת תשמ"א). את השיעורים עמ"ס כריתות אין לי בבית.

שיעורי הרב (כנראה) נערכו בעיקרם מכתבי תלמידו הגרצ"ש שליט"א, ולא מתוך ההקלטות.

אני שמעתי פעם מישהו (שאני לא מכיר, חוץ מהשם שלו) שהתפאר על שיש ברשותו אלפי הקלטות שהוא בעצמו הקליט במשך עשורים. יתכן שהגזים, אך מי שחושב שיהיה לתועלת לדעת מי הוא, אולי יחוס ויסכים להעלות אותם לתועלת הרבים, אני מוכן למסור שמו בפרטי.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ש' ספטמבר 09, 2023 10:56 pm

פרטים רבים ממכתבי הרב מבריסק, כעת מופיעים בספר "אגרות מרן רי"ז הלוי". ישנו באוצר.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » א' ספטמבר 10, 2023 9:54 am

סגי נהור כתב:
איש_ספר כתב:ידידי הרב פרופ' חיים סולוויצ'יק שיח' כתב לי את המכתב הבא בהקשר למקצת מן הדברים הנאמרים באשכול זה

לכבוד...
שלום רב.
כל טוב,
חיים סולובייצ'יק

הערה לגופם של דברים.
כשמדובר על דמות כהגריד"ס, ודאי יש מה לשמוע גם בשיחת חולין, עאכו"כ בשיעורי תורה, גם אם נמסרו לבעלי בתים (ואדרבה, יש מן הענין לשמוע כיצד פישט את הדברים עבורם) או שלא הוכנו כל צרכם.
אלא מאי? בשיעורים אלה הוא לא יהיה 'במיטבו', משמע, השומע לא יתפעל מהדמות כפי שהיה מתפעל משמיעת השיעורים שמסר כשהיה במלוא אונו
(כאותו חזן שכובד בשירת "מי אדיר" תחת החופה, והתחזן פעמיים, פעם אחת כפי קולו וכוחו, ופעם אחת נוספת "ווי איך האב געקענט אמאל").
אבל מה בכך? האם המטרה היא ההתפעלות מגדולתו של הדובר, או התועלת שיפיק מכך השומע?

כאן יש חוות דעת הפוכה על אותם שיעורים בבית כנסת מוריה.
viewtopic.php?f=19&t=18483&hilit=%D7%91%D7%99%D7%9F+%D7%99%D7%A9%D7%9F+%D7%95%D7%97%D7%93%D7%A9#p179747
וכמדומני שחלקים מהם שולבו לתוך הספרים האחרונים בסדרת 'מאוצר הרב'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' ספטמבר 10, 2023 1:51 pm

בברכה המשולשת כתב:אולי גם הם נעלמו,
אבל פרופ' סולובייצ'יק (אינני יודע מה הטעם להעלים את שמו, אין בזה שום לשה"ר) אכן כתב באחת מהקדמותיו (או ליתר דיוק, בהקדמה שראיתי, אולי יש בעוד הקדמות) שאכן נעלמו קלטות.
לפני הרבה מאוד שנים, סמוך להסתלקות הגרי"ד הלוי זצ"ל, הייתה הוצאה (כמדומני ששמה נוראות הרב או נפלאות הרב) שהוציאה קונטרסים מודפסים שתומללו מקלטות.

ההקלטות הועלמו על ידי אחד שהיה סבור שאין לפרסם מתורתו. הם נמצאו. כך שמעתי.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 10, 2023 3:17 pm

תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:אולי גם הם נעלמו,

ההקלטות הועלמו על ידי אחד שהיה סבור שאין לפרסם מתורתו. הם נמצאו. כך שמעתי.

ייש"כ.
אז כדאי להודיע את זה לפרופ' סולובייצ'יק

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 319 אורחים