מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ברכות השחר לפני התיבה - בכל מחיר?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מעיין

ברכות השחר לפני התיבה - בכל מחיר?

הודעהעל ידי מעיין » ג' מרץ 05, 2024 9:23 pm

בבית המדרש שאני רגיל להתפלל בימות החול, יש מנינים בכל חמש עשרה דקות, ומסודר להש"ץ לומר ברכות השחר לפני העמוד בעשרה דקות לפני אמירת הודו, ולמעשה הרבה פעמים מזדמן שהציבור מתקבץ ואומרים קרבנות שלפני התפלה וכו' ואז כשתי דקות לפני אמירת הודו בשעת שהציבור עומדים באמצע אמירת קרבנות וכו' אז ניגש חיוב לפני העמוד ומתחיל בברכות השחר במתינות מה שלוקח עכ"פ כמה דקות, ותיכף אח"כ מתחיל ר' ישמעאל והודו.
וזה על חשבון תפלה בצבור, כי משום כך הצבור המשתתפים מחסירים את דקות האלו הכה נחוץ להם, ומשלימים את הקרבנות לפני התפלה אח"כ, ואין מתחילים הודו עם הבעל תפלה, ולכך במשך התפלה אין הש"ץ ביחד עם עשרה מתפללים, עד שבאים לצור ישראל אז מסתובב הבעל תפלה ומחפש אחר ששה מתפללים.
ושאלתי אם הקפידא לאמירת ברכות השחר לפני העמוד היא בכל מחיר גם אם התאחר ולא בא עד כשני דקות לפני אמירת הודו [נניח שהוא לעצמו אמר סדר הקרבנות וכו' לעצמו בביתו] או דבכהאי גוונא ידלג על ענין זה ומי שדוקא רוצה לזכות באמירת אמן על ברכות השחר ישמע זאת במנין אחר או מחבירו במנין אחר.

אראל

Re: ברכות השחר לפני התיבה - בכל מחיר?

הודעהעל ידי אראל » ד' מרץ 06, 2024 12:02 am

מעיין כתב:בבית המדרש שאני רגיל להתפלל בימות החול, יש מנינים בכל חמש עשרה דקות, ומסודר להש"ץ לומר ברכות השחר לפני העמוד בעשרה דקות לפני אמירת הודו, ולמעשה הרבה פעמים מזדמן שהציבור מתקבץ ואומרים קרבנות שלפני התפלה וכו' ואז כשתי דקות לפני אמירת הודו בשעת שהציבור עומדים באמצע אמירת קרבנות וכו' אז ניגש חיוב לפני העמוד ומתחיל בברכות השחר במתינות מה שלוקח עכ"פ כמה דקות, ותיכף אח"כ מתחיל ר' ישמעאל והודו.
וזה על חשבון תפלה בצבור, כי משום כך הצבור המשתתפים מחסירים את דקות האלו הכה נחוץ להם, ומשלימים את הקרבנות לפני התפלה אח"כ, ואין מתחילים הודו עם הבעל תפלה, ולכך במשך התפלה אין הש"ץ ביחד עם עשרה מתפללים, עד שבאים לצור ישראל אז מסתובב הבעל תפלה ומחפש אחר ששה מתפללים.
ושאלתי אם הקפידא לאמירת ברכות השחר לפני העמוד היא בכל מחיר גם אם התאחר ולא בא עד כשני דקות לפני אמירת הודו [נניח שהוא לעצמו אמר סדר הקרבנות וכו' לעצמו בביתו] או דבכהאי גוונא ידלג על ענין זה ומי שדוקא רוצה לזכות באמירת אמן על ברכות השחר ישמע זאת במנין אחר או מחבירו במנין אחר.

איפה ראית זאת??
הלוא אני מתפלל עמך באותו ביהמ"ד בכל יום..... הנה מה שאני רואה ...., החדר כמעט ריק לחלוטין, אין שם כי אם בקושי ששה אנשים, אצל הפתח עומד מישהוא וצועק 'הודו הודו הודו', גורר עמו עוד ארבע אנשים ומרמז להבע"ת להתחיל, הבעל תפלה [בחור'ל צעיר המתקשה להתעטף עם הטלית הנגרר אחריו מימין ומשמאל כמעט שנופל מכתפיו....] מתחיל תיכף 'עד שבא הכתוב השלישי ויכריע ביניהם יתגדל ויתקדש וכו'.........

לא ברכות השחר, ולא מנין שיאמרו ברייתא דר"י (לומר קדיש אח"ז).... ולא כלום.....

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' מרץ 06, 2024 12:11 am

מחלוקת במציאות... הפלא ופלא.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' מרץ 06, 2024 12:15 am

דרומי כתב:מחלוקת במציאות... הפלא ופלא.

הוא כותב 'בכל מחיר'......
מנסה אני לחתור, אם אכן יש 'מחיר' ע"ז, למי שאומר ברכות השחר לפני העמוד.... אולי אפשר לתבוע תשלום ה'מחיר' מן הגבאי.....

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 319 אורחים