מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בשורת ספרים חדשים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
מחפש משמעות

Re: בשורת ספרים חדשים

הודעהעל ידי מחפש משמעות » ו' פברואר 26, 2016 12:32 am

מעניין מאד.
תוכל אולי להסביר בקצרה מה מהות הספר, נשמע מעניין מאד.
ואגב באיזה חנויות אפשר להשיג?

שומר-הגחלת

הודעהעל ידי שומר-הגחלת » ו' פברואר 26, 2016 12:58 am

אפשר להעלות לכאן את הסכמת הראב"ד הגרי"י פישר?
מעניין לראות כיצד הוא מתייחס לסוגיא והצדדים שמביא.
תודה.

לומד_בישיבה

Re: רשימות תלמידים ממרן הגרי"ז הלוי עה"ת- אוסף נדיר ואיכותי!

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' פברואר 26, 2016 9:25 am

מחפש משמעות כתב:השבוע הופיע בחנויות הספרים ספר חדש מלא וגדוש מתורת מרן הגרי"ז הלוי מבריסק על התורה, הספר נקרא 'רשימות תלמידים ממרן הגרי"ז וכו' כולל מאות ווארטים חדשים ושטיקלאך מדהימים מתורת הגרי"ז הלוי מבריסק. לפי הרשום ע"ג הספר יצא לאור ע"י מכון דעת סופרים בארה"ק הפצה: יפה נוף לא היה בידי מעות לרכוש הספר ואינו תחת ידי כעת אבל מי שיוכל לתועלת כולם להעלות את פרטי הספר לפרטיו ומתוך ההקדמה ומהות הכתבים וכו' יהיה זה לתועלת כולם.

הספר הובא אמש אל הגאון בעל מחבר הגדה של פסח מבית לוי, ובדק אותו, לדבריו אין בספר ולו חידוש אחד! הוא ציין בשולי הספר היכן הוא נמצא בכתבים אשר מצויים תחת ידם והוגהו בידי מרן הגריז שליטא, ואגב, שמעתי ממנו, שהשנה כבר הודפסה הגדה של פסח מבית לוי בריסק שתי הכרכים כבר בשתי מהדורות.
הוא שיבח את המול באומרו, הוא לפחות ציין להגדה של פסח ויש כאלו שגם את זה לא עשו.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' פברואר 26, 2016 9:28 am

ואגב, הוא הראה לי שהספר על התורה כבר היה מוכן להדפסה בזמנו לפני עשרות שנים, והסכימו עליו בני מרן הגריז זל, בלעדי רב רפאל זל, ורב רפאל זל כותב לו בזה הלשון. אם תוציא על התורה אצא נגדך בחרב ובחנית, והאדמור מסטריקוב זל, כתב לו שלא להתייחס אליו.
--
וכבר כתבתי בעבר, ואכתוב שוב. בזמנו כאשר התנהל ויכוח בין רב רפאל לבין האדמור מסטריקוב זל, עלו לבית האדמור מסטריקוב זל כמה יודעי דבר, ואני הקטן הצטרפתי אליהם, והאחד מהם השיב להאדמור מסטריקוב זל, נניח שאני מצפצף על רב רפאל זל, אבל הם טוענים שיש להם עוד כמויות אדירות שלא הגענו אליהם, אציין שיש בידם ובמו עיני ראיתים, עשרות מהדורות מתלמידי מרן הגריז שליטא. ורתח האדמור מסטריקוב זל, וצעק בזה הלשון. שלא יספרו לי סיפורי סבתא, אני ראיתי את מרן הגריז כותב על התורה, וכך היה. הוא ישב עם טלית ותפילין והחזיק בידו דף ועט והיה מרוכז, ובהגיע שעת מנחה אני אמרתי לו שצריך להתפלל, איזה כמויות ואיזה בטיח. ואני הקטן מחוצף שאלתי את האדמור מסטריקוב זל, וכמה כתב בסופו של יום, והשיב לי בצעקה רמה, מלה לא!!!!!

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' פברואר 26, 2016 9:40 am

אספר עוד סיפור שאני הקטן שמעתי מפיו של מרן האדמור מסטריקוב זל. בזה הלשון, ממי הוא מפחד, רב יאשע בער כבר אינו בחיים, רב משילם דויד, נו, מילא, אולי הוא חושש מרב חיים זל.
מאז הגיעו כל הכתבים אלי בכספת בנאמנות וחתום על ידי אחד מגדולי הדור שליטא.
פתחתי את הכספת לאחר שנים רבות בזה השבוע לבדוק אם נגעו בזה, ואכן לא נגעו בזה.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' פברואר 26, 2016 9:46 am

אגב, המהדורה שיש בידם מרבי יאשע בער זל, הלוא הוא הגריד, אינו ראוי לדפוס ואני יודע ומכיר את מי שכתבו, חלק מזה נדפס בישורון, וכתוב על זה שהוא מאחד בשם קסלר, אין זה נכון, בידי הכתב יד, וזה לגמרי משוכתב, לא קסלר ולא בטיח.!!!!!!
אני הקטן שיכתבתי את כל המהדורה מחדש כמו שעשו בקובץ ישורון והוא יופיע בעזרת השם בקרוב.
שאר הכתבים של מרן הגריז אינם שייכים אלי, על המהדורה של הגריד שילמתי בזמנו, עשרים אלף דולר, חתום בידי עורך דין!!!. וההסכם היה בבית דין מפורסם.

-:)* האדמור מסטריקוב אמר אולי הוא חושש מחיים, ולא מרב חיים. ודי למבין.
---
אגלה עתה סוד גודל שלא פורסם ברבים.
בבריסק אינם חוששים שידפיסו את הספרים, הם התנגדו לכך, היות והשיעורים של הגריד ועוד כהנה אינם ברמה גבוהה כל כך, על חנוכה ופורים בלבד יש בידי שתי כרכים מהגריד ועבדתי עליהם כמה שנים. זה פשוט ליצנות.
כל מה שהוגה על ידי מרן הגריז שליטא הם ששים ושמחים שיוציאו אותם לאור עולם, ולאחר שיצא לאור הגדה של פסח מבית לוי בריסק, ביקש רב אברהם יהושע שליטא, לעשות רקידה בישיבה, אני הייתי עד לטלפון בשעה שבע ורבע בבוקר, ועל הקו היה איש ואמר בזה הלשון. אני מדבר מהטלפון ציבורי הרגע יצאתי מהסטייפלער זיעא, והוא ביקש לי להתקשר אל המחבר ולומר לו, בזה הלשון, משום אל תמנע טוב אני חב לומר לו יישר כוח. האיש שהיה השליח יושב היום בבית דין חשוב, ואני מכירו. כמו כן, רב שלומקה ברמן זל, אמר לי, שלא ירד ההגדה משולחנו מעולם, ונישק אותי על המצח לאחר שההגדה הופיע לאור עולם.

עוד אספר - שמידי לילה בלילה אני הייתי השליח, וכך היה, במשך היום עבדו גדולי עולם על ההגדה ורב משולם דוד שליטא ביקש לראות את ההתקדמות, ואכן מידי לילה בלילה בשעה שתים עשרה הבאתיו לרב משולם דוד שליטא, - בענין שתיית חלב בפסח, התנהל ויכוח מר לבין רב מיכל פיינשטיין וליבשע ע"ה, וישבו שם כמה מגדולי תלמידי מרן הגריז והתווכחו, וכולם הסכימו עם רב מיכל פיינשטיין ולא כפי שאמרה ליפשע עליה השלום.
--
בנוגע לספר רשימות הנל, אכתוב הערה קטנה, יש שם דבר אחד בשם הגריז ומציין למטה מקור אמרי חן. החזקתי השבוע בידי חבורה על העניין שתי יריעות בכתב ידו של מרן הגריז זל, ומה שהובא שם מאמרי חן הומצא מהשרוול, בעל האמרי חן מזכיר את ההגדה לאורך כל הספר ואני מכיר את כל הספרים שלו ישר והפוך, יש שם דברים טובים ויש שם ליצנות, במקום אחד מביא משהו מהגריז והוא נמצא בספר שם משמואל.
מדוע קיבל הסכמה מהרב שך זל אין לי מושג.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' פברואר 26, 2016 10:52 am

אבקש לציין. שכתבתי את הדברים בכעס!
ואסביר את עצמי, הגאון בעל מחבר הגדה של פסח מבית לוי בריסק הרים עלי צעקות, ואמר לי, אתה מתעצבן משטויות, כי אתה מקשקש בפורום אוצר החכמה, התחל להוציא את הספרים שלך ותעזוב אותך משטויות.
אגב, הוא מתסכל מידי פעם בפורום, והוא גם מכיר כמה נקים שלי.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' פברואר 26, 2016 12:12 pm

היות ואני חייב לעזוב את הפורום על שלל הניקים שלי, אבקש לכתוב עוד סיפור קטן והוא קשור קצת לויכוח כאן.
בזמנו אחד בשם רביצקי, הוא או שותף שלו, גנבו והדפיסו את הגרח על הרמבם, והשמיטו את ההקדמה, הגריז תבע אותו לדין תורה והוא ביקש להתדיין בבית דין של העדה החרדית, הגריז שלח טוען ואמר לו מה לטעון, כשחזר ביקש הגריז שיאמר לו בדיוק איך התנהלו הדברים ומה אמר כל דיין ודיין, כאשר סיים, אמר לו מרן הגריז, אני מפקיר את הספר הגרח על הרמבם, והשליח שאלו, מדוע, והשיב מרן אני כבר רואה את הפסק דין.
עוד סיפור מעניין. ביקשו פעם לעשות חוק בכנסת על עניין מסויים, והגריז ביקש לאחד מהמזרחי שיביא לו את נוסח החוק, כאשר סיים לעיין, אמר לו הגריז עליך להתנגד לחוק, מטרתם עקירת התורה, ושאל את הגריז היכן ראית, הצביע הגריז על סעיף אחד שם, וההוא עיין ואמר לו מה ראית שם עקירת התורה, נעמד מרן הגריז על רגליו, באמרו, איני יכול להסביר לך, נשבע אני שזה מטרת החוק.

כאשר התמנה האדמור מלובאביטש לנשיא ביקש הגריז שיביאו לו את המאמר הראשון שדיבר, וכשסיים לעיין הפטיר ואמר, הוא עוד יאמר שהוא הוא המשיח. ובספרים של חבד הובא הסיפור לראיה שאכן הוא הוא המשיח.

ובזה סיימתי בעזרת השם.

תלמיד בריסק

הודעהעל ידי תלמיד בריסק » ש' פברואר 27, 2016 8:44 pm

משעשע לראות אדם שטוען ל'בעלות' על כל מיני כתבים ובדרך משמיץ את ישיבת בריסק ואת ראשיה מאז ומקדם, ועוד מכריז בזה שהוא עומד להוציא מה שתחת ידו.
אז בבקשה אל תוציא אין לנו חפץ במפוקפקים כמוך, כבר היו בעבר מפוקפקים שהוציאו הציבור לא קנה את זה.
אם אתה רוצה תוציא שיחות של כ"ק אדמו"ר מסטריקוב זצוק"ל נראה שבזה יש לך יותר שייכות.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ש' פברואר 27, 2016 11:26 pm

חוזרני בי, כתבתי בשעת כעס ואולי לא הייתי צריך לפרסם את הדברים.
הייתי עד לביקורי החג כק אדמור מסטריקוב זל אצל יבלחטא רב משולם דוד והוא כיבד אותו ביותר. זה היה הסגנון של האדמור ומי שהכיר אותו יודע למה הכוונה.

אגב, ראיתי בספר עמוד יח הערה כז כתבי תלמידים הערה כח מהגריד טורצין. מי זה הגריד טורצין, כי אצלי זה מופיע במחברת מרב חיים אהרן זל. - כמו כן, לא מובן מדוע פעם כתוב כתבי תלמידים ופעם טורצין, בדקתי והכל זה מהמחברת של רב חיים אהרן טורצין.
יש שם שתי מחברות האחד מרב רפאל הכהן קוק זל והשני מרב חיים אהרן טורצין זל.

עוד אבקש לציין. שאני עומד להכניס לדפוס בסגנון כפי שכתבתי באשכול אחר, כאן ולא סתם מחברות.

עוד אבקש לציין. שמישור והוא במאגר בבר אילן גם הם מחזיקים במהדורה של הגריד סולוביציק, זה שתי מהדורות. ושתיהם בידי. הם עשו שם הרבה שינוים וגם שם יש דברים מגוחכים ממש. לא ברור לי מדוע בר אילן הכניסו את זה.
--
על המחברת של רב רפאל מציין בשולי הגליון, מבעל מחבר קובץ הוספות מבית לוי, על וכמה וכמה דברים, שזה מרב משה, קבענו השבוע להיפגש ולבדוק שוב, הוא יש לו כושר קטלוגי אני לא.
--
בעזרת ה' אכתוב בדיוק שזה תורת הגריז כפי שלמדתי מכל המהדורות, איני מתכוון לשקר חלילה, וניתן לבדוק, הכל בנוי מתורת הגריז, לא תמיד ניתן למצוא אותם באיזה שהוא מקום, כי זה לפי איך שאני הבנתי אותם, חלק נכבד מזה, כבר מסרתי שיעורים ובדיבוק חברים, ונהנו מזה מאוד. אני אמנם לא למדתי בבריסק, אך נמשכתי לתורת הראשי ישיבות ביניהם תורת בריסק, ומי שהכניס אותי לזה, הוא הגאון רב ירוחם קפלן מורי ורבי שליטא, היה לנו שיעור קבוע בשיעורי רב אריה ליב מאלין, ומאז אני עוסק בתורתם של הראשי ישיבות, בזמנו, טרם היה בנמצא רב אריה ליב מאלין, וכאשר הייתי צריך לעיין בזה, הייתי צריך להירשם באוצר בישיבת מיר. היה שם עותק אחד מרב אריה ליב מאלין.
רב ירוחם אז סיפר לי, שבזמנו, כולם ידעו את הגרח בעל פה, לא היה ניתן להשיג את זה, והיה תור וכאשר הגיע תורו של מישהו, היה כה צמא לדעת את זה, וכך כולם היו בקיאים בספרו של מרן הגרח זצל.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' פברואר 28, 2016 9:32 am

לומד_בישיבה כתב:
בעזרת ה' אכתוב בדיוק שזה תורת הגריז כפי שלמדתי מכל המהדורות, איני מתכוון לשקר חלילה, וניתן לבדוק, הכל בנוי מתורת הגריז, לא תמיד ניתן למצוא אותם באיזה שהוא מקום, כי זה לפי איך שאני הבנתי אותם, חלק נכבד מזה, כבר מסרתי שיעורים ובדיבוק חברים, ונהנו מזה מאוד.

ראוי שתקרא לזה חידושי ר' מיילך צוויגנבוים, או איך שקוראים לך, ולא חידושי הגרי"ז.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » א' פברואר 28, 2016 9:35 am

נגמרו המלים מתחיל השמצות -:)

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' פברואר 28, 2016 11:57 am

נראה לי שלכל השיטות חרגתם מעניינו של האשכול. מכיוון שנראה לי שאני לא היחיד שרואה זאת כך, אני רואה לנכון להזמינכם להמשיך את הדיון במקום אחר.

איסור והיתר

הודעהעל ידי איסור והיתר » א' פברואר 28, 2016 1:26 pm

עדיאל ברויאר כתב:נראה לי שלכל השיטות חרגתם מעניינו של האשכול. מכיוון שנראה לי שאני לא היחיד שרואה זאת כך, אני רואה לנכון להזמינכם להמשיך את הדיון במקום אחר.

גאמ"ל

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' פברואר 28, 2016 10:16 pm

'ערכאות בהלכה' מהרב חיים בניש.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' פברואר 28, 2016 10:16 pm

אולי נבקש מהרב הקי"ק שיספר לנו על הספר 'יוסף אומץ' שנערך מחדש.

קאצק

הודעהעל ידי קאצק » א' פברואר 28, 2016 10:34 pm

יצא לאור ספר חדש, 'אבני נזר - פורים'. ב' חלקים בכרך אחד, כ- 550 עמודים. קנקן חדש מלא ישן. בחלק א' מלוקטים מתורת האבני נזר כל דברי תורתו, בהלכה - חסידות - נגלה ונסתר. הליקוט הוא מתוך ספרי נאות הדשא ג"ח, מתוך ספרי שמ"ש עה"ת ומועדים, ומתוך ספרי תלמידים, כתבי עת, כת"י ועוד. חלק ב' הוא י"ז תשובות של האבנ"ז על פורים מגילה עמלק והמסתעף, התשובות מבוארות [בנוסח שוטנשטיין], עם הערות והארות השלמות והשוואות. סך הכל הספר מתאים לבעלי ניחוח פולין של פעם, המעונינים בספר ברמה גבוהה. הקהל מוזמן להכנס לחנותו של בשם, ולבית היין, להריח ולהשתכר מאורה זו תורה. [אגב על חלק ב' חתום העורך הרב גבריאל אילוביטש, ואילו על חלק א' אין עורך נגלה. כל היודע מי עשה וערך לתפארת, מתבקש לגלות לציבור הקוראים].

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' פברואר 29, 2016 12:26 am

מגילת אסתר עם פירוש קרן ישועה להבן איש חי מכת"י על הרב יוסף חיים מזרחי.
פירוש נפלא על תומר דבורה ממכון סימנים, תומר דבורה - בשפה ברורה.
נערך לאחרונה על ידי נהר שלום ב ב' פברואר 29, 2016 3:25 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ב' פברואר 29, 2016 12:43 am

נהר שלום כתב:מגילת אסתר עם פירוש קרן יהושע להבן איש חי מכת"י על הרב יוסף חיים מזרחי.

צ"ל קרן ישועה.
זה ספר שהודפס לפני שנים רבות.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' פברואר 29, 2016 3:24 am

ישראל אליהו כתב:
נהר שלום כתב:מגילת אסתר עם פירוש קרן יהושע להבן איש חי מכת"י על הרב יוסף חיים מזרחי.

צ"ל קרן ישועה.
זה ספר שהודפס לפני שנים רבות.

נדפס מחדש מכתב יד

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' פברואר 29, 2016 9:24 am

גימפעל כתב:אולי נבקש מהרב הקי"ק שיספר לנו על הספר 'יוסף אומץ' שנערך מחדש.

למיטב ידיעתי ביום רביעי אמור להיערך בעז"ה ערב לימוד לכבוד הוצאת הספר
אולי אפשר יהיה להעלות את התוכנית לכאן

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 29, 2016 6:18 pm

ספר מעדני שלמה שהוזכר למעלה, הוא מתורת הגרש"ז שכתב ר' ירחמיאל פריד מארה"ב מח"ס הידוע יו"ט שני כהלכתו וממקורבי הגרשז"א

ג' פנינים
על 'אבן תקומה' למקשה לילד אמר שהיא בעיקר תקומה להמוכרים
פעם סיפר לו שת"ח אחד דרש ברבים ש'מקובל בשערי חסד' בשם הגר"א שיש שני ימים בספירת העומר שאין לומר בהם תחנון, ואחר בירור התברר שהימים האלו הם ה' וכ"ח אייר... והגרשז"א שחק טובא ואמר לו 'תיכף תראה המנהג בשערי חסד' (שהיה ביום הנ"ל ואמרו תחנון) וגם אחר זמן שאלו "האתה זה שסיפר את השמועה בשם הגר"א" ושחק זמן רב
על 'שיטת מרכז הרב' אמר שאף שאין דרכם הדרך הנכונה מ"מ אינו אוהב שמדברים בגנות ציבור מכיוון שתמיד יש יחידים טובים, ואמר שכמו"כ על המזרחי לא אוהב שמדברים על הציבור אע"פ 'שמה שאומרים עליהם קרוב לאמת'
כ"ז כתבתי באאלטיו"ת מתוך הזכרון
וזה רק פנינים אבל העיקר שם הרבה הלכות מפיו ומפי כתבו (אלא שאינני יודע האם הכל חדש ומן הסתם נדפס לפחות חלק בהליכו"ש ושולח"ש)

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ב' פברואר 29, 2016 7:54 pm

יוסף אומץ
הספר 'יוסף אומץ' חובר ע"י רבי יוסף יוזפא האן נוירלינגן, ראש הדיינים בפרנקפורט, בשנת ש"צ (1630). זהו ספר הכולל פסקים ומנהגים לפי סדר ימות השנה, ומתאר את מנהג אשכנז בכלל ומנהג עירו פפד"מ בפרט, וכולל גם ענייני מוסר ויראת שמים. המחבר לא הספיק להדפיס את ספרו, והספר עבר בכת"י בין צאצאיו ובני עירו; רק בשנת תפ"ג (1713) נדפס הספר ע"י אחד מניניו של המחבר, ואח"כ שוב כמה פעמים. הדפוס שהיה קיים עד עצה הוא צילומי פפד"מ תרפ"ח. הספר יצא לאור עתה מחדש על פי שני כתבי יד הכתובים כנראה בכתב ידו של המחבר, שנמצאים היום האחד באוקספורד והשני בהמבורג, ועוד כמה כתבי יד חלקיים והדפוס הראשון, עם מקורות והשוואות לפוסקי אשכנז האחרים ועד לפוסקי זמננו. נוספו לו הגהות והערות לאורך כל הספר מאחד מחכמי מקומו וזמנו רבי חיים אולמא, אחת מהם מוזכרת בחוות יאיר כאילו היא מדברי יוסף אומץ עצמו. המהדיר הוא הרב עמיחי כנרתי, חוקר ותיק במכון שלמה אומן שמשמש עתה כר"מ בישיבת איתמר, והוא כולל מבוא, הערות וציונים, מפתחות ונספחים. גם אני הקטן השתתפתי בעבודת הההדרה והעריכה. הספר יצא לאור בימים אלו, והוא כולל למעלה מ-600 עמודים.
קבצים מצורפים
יוסף אומץ.jpg
יוסף אומץ.jpg (258.85 KiB) נצפה 14675 פעמים

הקיק

הודעהעל ידי הקיק » ב' פברואר 29, 2016 7:57 pm

היום מלאו 400 שנה להצלת קהילת פפד"מ מהצורר וינצנץ, שבעקבותיו תוקן 'פורים פרנקפורט'. רצ"ב הסימן ביוסף אומץ שעוסק בזה, מהמהדורה החדשה. הק' יואל
קבצים מצורפים
יוסף אומץ כ אדר ראשון.pdf
(370.47 KiB) הורד 316 פעמים

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 29, 2016 8:06 pm

ברכות להוצאת הספר.

האם הכינוס ישודר בשידור חי? או לאחר זמן?

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' מרץ 01, 2016 12:21 am

סו"ס יצא לאור ספר העקידה ע"י עוז והדר.
6 כרכים מפוארים כולל חיבורו על המגילות.
בפתיחתו מבוא לתורת העקידה ואורחות חייו. חלוקה לקטעים, אלפי מראי מקומות וכותרות משנה. אותיות ברורות ונעימות לעין.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' מרץ 01, 2016 12:25 am

שומר-הגחלת כתב:אפשר להעלות לכאן את הסכמת הראב"ד הגרי"י פישר?
מעניין לראות כיצד הוא מתייחס לסוגיא והצדדים שמביא.
תודה.

בבקשה. זהו מכתבו של הג"ר יעקב ישראל פישר זצ"ל:

"הן בא לפני הרבני הנגיד מו"ה אליעזר פישר שליט"א ובידו ספר אשר קיבץ בתוכו כל מקום שנזכר בש"ס ופוסקים ובראשונים בעניני איצטגנינות, מדברי רש"י והאבן עזרא והרמב"ן ורבינו בחיי וכו'. והנה ספר כזה אינו צריך להסכמות. אולם עצם הדפסת ספר בענינים אלו בזמן הזה, הוא בסימן שאלה, כי אף דברבינו בחיי פרשת נח נראה דס"ל דמה שאמרו חז"ל דף ע"ה דמצוה לחשב בתקופות ומזלות קאי נמי אידיעת השפעת הכוכבים והמזלות כיצד הן פועלות פעולות בשפלים, מ"מ דברי רבנו בחיי צ"ע מהא דאמר שמואל במדרש דברים דלא תמצא התורה באסטורולגין ולא באיצטגנינין, הרי מבואר דאין להתעסק בזה ואילו היה מצוה אמאי אסור להתעסק בזה, הרי מקיים מצוה בהתעסקותו בדברים אלה. ובאמת רבינו בחיי בפרשת נצבים הביא בעצמו דברי שמואל וכתב שם רבנו בחיי וז"ל: ומכאן שאין להתעסק בשאר החכמות אלא ביקר שהיא תורתנו הקדושה, וצא ולמד משמואל שלא היה מתעסק בהם אלא במקום שאסור לדבר בהם דברי תורה, וזה סתירא למש"כ בפרשת נח. ועכצ"ל לרבנו בחיי חזר בו שם בפרשת ניצבים ובודאי אין כלל מצוה להתעסק בעניני חוכמות וההשפעות הכוכבים והמזלות כיצד הן פועלו, וכל המצוה הוא רק כלשון הגמ' עצמה לחשב בתקופות ומזלות והיינו החשבונות הנוגעין לעיבור החודש והשנה, וא"כ להתעסק בעניני ההשפעת הכוכבים והמזלות אסור להתעסק בהם אלא במקום שאסור לדבר שם דברי תורה. וא"כ גם מי שיעסוק רק כדי להבין את החשבונות, יכול להמשיך אח"כ גם ללמוד את כח השפעתם בתחתונים וזה שאלה של ביטול תורה. ע"כ נראה לדעתי שגם בענין החשבונות, אף שהוא מצוה, אסור להתעסק בו עד שימלא כרסו בש"ס ובפוסקים. דהוי בכלל מה שאמרו חז"ל ומנעו בניכם מן ההיגיון. ובענין ידיעת השפעת הכוכבים והמזלות כיון דלאו מצוה ואיכא איסורא דביטול תורה, אסור להתעסק בם כי אם שנהג שמואל. ולכן ספרו דמר, אף דבודאי מותר ללמוד בו, כי הוא דברי חז"ל והראשונים המבארים את תורתנו הקדושה, מ"מ ובסימן שאלה אי כדאי היה להדפיסו ובהדפסת דברי אלו יתוקן".

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' מרץ 01, 2016 4:38 pm

'הרי"ף' - בין ספרד לאשכנז
השתשלות ההלכה ודרכי הלימוד בספרד ובאשכנז,
ומקומו של הרי"ף כמגשר ביניהם,
עמנואל אלאלוף - ירושלים התשע"ו.

מעט מים

הודעהעל ידי מעט מים » ג' מרץ 01, 2016 9:49 pm

ראיתי בחנות שיצא לאור מחדש שו"ת שאילת יעב"ץ ג' כרכים גדולים

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ג' מרץ 01, 2016 10:40 pm

מעט מים כתב:ראיתי בחנות שיצא לאור מחדש שו"ת שאילת יעב"ץ ג' כרכים גדולים

מי המו"ל? זכרון אהרן?

מעט מים

הודעהעל ידי מעט מים » ג' מרץ 01, 2016 11:56 pm

לא מישהו הרב בערגשטיין מארה"ב

שמואל בארג

הודעהעל ידי שמואל בארג » ד' מרץ 02, 2016 5:40 am

הרב יעקב בערגשטיין רב מנעבליץ במונרו נ.י.
תלמיד מובהק מהגר"י רוטה מקארלסבורג.

כנראה מונח שם עבודה רבות בשנים, זה כמה שבועות מעת שהכרשתי הספר, וראיתי בו דברים נפלאים, בכלל הם ספרי היעב"ץ מלא תוכן מכל הענינים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מרץ 02, 2016 11:26 am

התקבל בתיבת הניהול
"שערי הזמנים"
ספר חדש וייחודי השופך אור חדש על ימי הפורים וחודש אדר
מתוך שפע חבורים על המועדים רבי האיכות והכמות שהתברך בהם דורנו מצטיין בתוכנו העשיר הספר "שערי הזמנים פורים - להתעלות ולהתרומם בזמני קודש". מאת המשגיח הגאון הצדיק רבי אליהו אליעזר דסלר שליט"א.
הספר שהופיע ויצא לאור בימים אלו, הינו הכרך השני בסידרת "שערי הזמנים - להתעלות ולהתרומם בזמני קודש" שיופיע אי"ה על כל מועדי השנה.
כרך זה המכיל כאמור פרקי הדרכה לעבודת ימי הפורים, נכתב ונערך ע"י שומעי לקחו של המשגיח שליט"א מתוך השיחות שנמסרו בישיבת פוניבז' במשך עשור השנים האחרונות. הספר נערך במתכונת של הספר הנודע "שערי הישיבה - לדרכו של בן ישיבה".
בעלעול בין פרקי הספר נוכחנו לראות כי מתבאר בו באופן ברור במיוחד - התוכן הפנימי של ימי הפורים, ההכנה הרוחנית הנדרשת, ההרגשות המרוממות הצריכות להתלוות אל מצוות היום, הדרך לבקוע בו שערי שמים, והלקחים ממנו לימים יבואו בענייני השקפת חיים וטהרת המידות, דבר דבר על אופנו ועל מקומו, מן הקל אל הכבד.
הפצה ראשית "יפה נוף".
דוגמא משערי הזמנים פורים.pdf
(2.11 MiB) הורד 551 פעמים

שומר-הגחלת

הודעהעל ידי שומר-הגחלת » ד' מרץ 02, 2016 5:00 pm

יצא לאור
"הגדה של פסח משלחנו של בעל כף החיים"
אוצר פירושים וחידושים, מנהגים ופסקים, משלים וסיפורים, אמרות טהורות והנהגות טובות
מתורתו של בעל כף החיים.

בסוף הספר כ-40 עמו' מתולדותיו.

הפצה: יפה נוף.

פרטים נוספים בהמשך.

סה"כ 640 עמ'

סמל אישי של המשתמש
מחפש משמעות

הודעהעל ידי מחפש משמעות » ד' מרץ 02, 2016 6:37 pm

ספר חדש!!!
חידושי רבינו חיים הלוי זיע"א על הרמב"ם
עם הערות ועם הרחבה על גליונות החזו"א ועוד ספרים.
ראיתי היום בחנות הספרים- נראה שעשו עבודה טובה אך לא היה בזמני לעיין בו הייטב, מי שראה/יודע/מכיר/שמע
שיעלה לכאן לכבוד התורה ולומדיה'

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ד' מרץ 02, 2016 7:18 pm

שומר-הגחלת כתב:יצא לאור
"הגדה של פסח משלחנו של בעל כף החיים"
אוצר פירושים וחידושים, מנהגים ופסקים, משלים וסיפורים, אמרות טהורות והנהגות טובות
מתורתו של בעל כף החיים.

בסוף הספר כ-40 עמו' מתולדותיו.

הפצה: יפה נוף.

פרטים נוספים בהמשך.

סה"כ 640 עמ'

ראיתי את הספר, תיכף עברתי על החלק העוסק בקורות חייו של הכף החיים, נשמט משם כל ענין הצלתו מרעידת האדמה שפקדה את ירושלים והאגדה על שהוא הציל את הגר"ע יוסף מרעידת האדמה.

שומר-הגחלת

הודעהעל ידי שומר-הגחלת » ד' מרץ 02, 2016 7:31 pm

סיפור זה לא נשמט, הובא בתוך ההגדה בעמוד שע"ג

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ד' מרץ 02, 2016 7:43 pm

שומר-הגחלת כתב:סיפור זה לא נשמט, הובא בתוך ההגדה בעמוד שע"ג

שם מוזכר על תלמוד תורה שהתקיים במקום. שמו של הגרע"י הוא כנראה 'הוספה מאוחרת'?!

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ד' מרץ 02, 2016 7:49 pm

ספר חדש: 'רבי חיים' מאמרים ומכתבים ממרן הגר"ח קניבסקי שליט"א.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' מרץ 02, 2016 10:36 pm

צולניק כתב:ספר חדש: 'רבי חיים' מאמרים ומכתבים ממרן הגר"ח קניבסקי שליט"א.

ספר ?
אתה קורה לשטות הזו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליהו חיים ו־ 340 אורחים