מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מי הם ארבעת הצדיקים שהובאו מחו"ל וקבורים בקרית מלאכי?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
פרץ מוצקין

מי הם ארבעת הצדיקים שהובאו מחו"ל וקבורים בקרית מלאכי?

הודעהעל ידי פרץ מוצקין » א' דצמבר 11, 2011 10:03 am

שמעתי ע"כ לפני הרבה שנים (אולי עשרים) אבל עתה הייתי על ש"ק בקרית מלאכי, ובמוצ"ש ראיתי את האהל ובו מצבה לארבעת צדיקים שהביא הרב חיים שי' פינטו, שאת שמם אינו מוכן לספר.
סביב המצבה היה איזה מלווה מלכה, שאלתי שם אם יודעים מי הנקברים, וכולם ממלאים פיהם מים, אחד אמר לי, הרב אומר שעדין לא הגיע הזמן לספר. מי יכול להוסיף פרטים בזה

חכם באשי

Re: מי הם ארבעת הצדיקים שהובאו מחו"ל וקבורים בקרית מלאכי?

הודעהעל ידי חכם באשי » א' דצמבר 11, 2011 10:21 am

אם הוא לא מוכן לספר מי קבור שם, אולי באמת אף אחד לא קבור שם?...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' דצמבר 11, 2011 10:39 am

מויקי:
"בשנות השבעים התמנה לתפקיד רבה של קריית מלאכי, במקום הרב יוסף עזרן שהתמנה להיות רבה של ראשון לציון. עם זאת הוא המשיך לגור גם בעיר אשדוד. לאחר מינויו הוא עורר סערה ואת זעמה של העדה החרדית כשהודיע שהעלה לקבורה בקריית מלאכי ארבעה קברי צדיקים מסוריה וממרוקו, בהם הרב חיים ויטאל והרב חיים פינטו הראשון[דרוש מקור]. בהמשך חזר בו והוא אינו מוכן לגלות מי קבור בקברים אלה. הוא עורך מידי שנה הילולה גדולה לכבוד רבי חיים ויטאל בסמוך לאחד הקברים, ובה הוא רומז שמדובר ברב חיים ויטאל."

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 11, 2011 12:14 pm

ומאידך 'אהלי צדיקים' מכחישים, והוכחתם שהרי המצבה העתיקה עדיין על מכונה! הרי לכם, מצבה כנגד מצבה, פה להם ולא ידברו, אך קול רב משמיעות הן גם משמיעות. סוף דבר: אוקי דבר אחזקתיה, ועד שלא יבורר שאכן קבור שם מי שאמרו, אין לתלות דבר מפי שמועה ולהעלותו בחזקת ודאי.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 11, 2011 6:52 pm

לענ"ד יש כאן מישהו שמנסה להרויח מהעמימות הזו סביב זהות הנקברים שם. ונוח לו עם ההילה שנוצר סביב המקום והדיבורים שהרח"ו קבור שם.
באחריות מלאה אני יכול לומר שהרח"ו לא קבור שם וכל הנקברים שם הובאו ממרוקו. לפני כמה שנים שמעתי גם מר' דוד שמידל שלפי הבדיקות שלו מצבת הרח"ו שלימה. אבל א"צ לסמוך על שום שמועה, שורו וראו:

הדפים דלהלן הם מתוך הספר של העיתונאי אהוד מיכלסון, שולשלת בית פינטו, הרצליה תשנ"ב:
ששששששש.jpg
ששששששש.jpg (161.05 KiB) נצפה 16245 פעמים
ננננננ.jpg
ננננננ.jpg (145.71 KiB) נצפה 16245 פעמים
עעעעע.jpg
עעעעע.jpg (151.88 KiB) נצפה 16245 פעמים

ראשית הספר הזה י"ל בתיאום עם המשפחה. העותק שבידי מוקדש לרב פלוני ע"י הרב חיים פינטו.

ובכן כאן מפורש שמו של אחד הנקברים, ה"ה הנזיר. סיפורו של 'הנזיר' מופיע בספר במקום אחר, ושם נכתב שהוא בנו של ר' אברהם כליפה ממוגדור שבמרוקו ושנהרג בחתונתו ל"ע.
הרי לנו גילוי מפורש שהנקברים הוצאו מקברם שבמרוקו. עוד מבואר כאן שבית הקברות נהרס אחר מבצע חילוץ העצמות, ובכן בית הקברות בדמשק בו קבור הרח"ו עומד על תילו לא תיגע בו יד. אבל א"צ בראיות מפולפלות: בעמוד השני בקטע אחד לפני האחרון, נפלט לעיתונאי שמה של המדינה, היא מרוקו!

העולה מכל זה שמהרח"ו על משכבו ינוח בשלום, והרב פינטו מעולם לא הוציא נפטרים מדמשק. למרות כל הרמזים העבים שיש מי שמנסה לפזר, אולי מתוך מחשבה שאם יידעו מי קבור שם, זה לא ימשוך מספיק המונים משום שאינם ידועים מספיק בשמם הטוב.

חלק מההטעיה, היא בכך שאנשים משייכים את משפחת פינטו לסוריה, בשל הדמות הכי מפורסמת ממשפחת פינטו, ה"ה ר' יאשיהו פינטו בעל הפירוש המכונה הרי"ף, על העין יעקב. אבל באמת משפחת הרבנים פינטו הידועה בימינו, היא מרוקאית ואין להם שום מושג איך והאם הם משתשלים מהרי"ף. והקורא היטב את הפרסומים הרבים יראה שמעולם הם לא יכתבו עליו זקיננו או כיו"ב. לכן כשהרב פינטו הולך להציל את קברי אבותיו, אין לו מה לחפש בסוריה אלא במרוקו. ופשוט.

ועוד אגב, אפילו אם משפחת פינטו היו צאצאים של הרי"ף אין להם קשר לרח"ו, הקשר בין הרח"ו לפינטו הוא בכך שר' שמואל ויטאל היה חתן של הרי"ף.

בקיצור, לא ברור מי מרויח מהרמיזות המטעות האלו, אבל ברור שלא היו דברים מעולם והרח"ו טמון בדמשק חיים עד העולם.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 11, 2011 7:53 pm

מצבת קדש הרח"ו בדמשק
ללא שם.JPG
ללא שם.JPG (195.1 KiB) נצפה 16231 פעמים
תמונה משנת תר"צ בערך. התפרסמה גם בספרו של וילנאי (ואולי נלקחה משם)
---------
ומי יודע מה הקשר של איש זה לאשכול?
אחד.jpg
אחד.jpg (27.15 KiB) נצפה 16231 פעמים

הירשערס

הודעהעל ידי הירשערס » א' דצמבר 11, 2011 8:38 pm

אדג כתב:ומאידך 'אהלי צדיקים' מכחישים, והוכחתם שהרי המצבה העתיקה עדיין על מכונה! הרי לכם, מצבה כנגד מצבה, פה להם ולא ידברו, אך קול רב משמיעות הן גם משמיעות. סוף דבר: אוקי דבר אחזקתיה, ועד שלא יבורר שאכן קבור שם מי שאמרו, אין לתלות דבר מפי שמועה ולהעלותו בחזקת ודאי.

ברור שבמקום שיש עניין לשמר את הדבר בסוד, הרי שניתן לעשות זאת גם באופן שהמצבה הראשונה תיוותר על מכונה, ואדרבה דווקא באופן שהמצבה הראשונה תיוותר על מכונה, (וזאת מבלי להתייחס לעצם הנושא האם במקרה זה גופו השמועות נכונות אם לאו).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 11, 2011 9:01 pm

הירשערס כתב:
אדג כתב:ומאידך 'אהלי צדיקים' מכחישים, והוכחתם שהרי המצבה העתיקה עדיין על מכונה! הרי לכם, מצבה כנגד מצבה, פה להם ולא ידברו, אך קול רב משמיעות הן גם משמיעות. סוף דבר: אוקי דבר אחזקתיה, ועד שלא יבורר שאכן קבור שם מי שאמרו, אין לתלות דבר מפי שמועה ולהעלותו בחזקת ודאי.

ברור שבמקום שיש עניין לשמר את הדבר בסוד, הרי שניתן לעשות זאת גם באופן שהמצבה הראשונה תיוותר על מכונה, ואדרבה דווקא באופן שהמצבה הראשונה תיוותר על מכונה, (וזאת מבלי להתייחס לעצם הנושא האם במקרה זה גופו השמועות נכונות אם לאו).

אני לא חושב שעוד יש מקום לספק אחרי כל מה שהבאתי, אבל לגבי טענתך ראוי להדגיש, שאין המדובר במצבה העומדת על מכונה, אלא ביציקת בטון שנעשתה למנוע חילול, שנותרה בשלימותה עד עצם היום הזה. וזה אי אפשר לפתוח הקבר בלי לשוברה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' דצמבר 11, 2011 9:05 pm

לאור צילומי הספר שהביא בטובו איש ספר יש לברר שתים:
א. מדוע נאספו רק גולגלות המתים? האם עצמות שאר הגוף אינן מספיק קדושים או שהם לא שרדו?
ב. מה טיבו של הגולם שברא הקבור שם? האם הוא אחד מארבעת הקבורים או חמישי?

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' דצמבר 11, 2011 9:13 pm

לגבי מהרח"ו

יש מעשה ידוע (הוא מובא בספר מצא חיים - בסוף ספר עט סופר, נמצא באוצר), שהיה בית ע"ז בדמשק וכל לויה שהיתה עוברת שם היה הע"ז צועק וזועק וכו' וכו', ומהרח"ו ביטל אותה וביקש להיטמן מול אותו מקום, כדוגמת משה רבינו וכו'.
אני לא יודע אם זה נכון או לא, אבל מה שידוע לי שהסורים פינו את בית הקברות שבו היה מהרח"ו, והעתיקו את קברו, ובדיוק באותו זמן הרב פינטו, כביכול העלה עצמות מסוריה, את עצמות מהרח"ו ועצמות זקנו. ולמה זה בסוד? בזה לא אוכל לפרט.

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » א' דצמבר 11, 2011 11:31 pm

באשי

תקרא שוב ותראה שאכן אסף את כל העצמות ולא רק הגולגולת

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 12, 2011 12:14 am

מורה צדק כתב:לגבי מהרח"ו

יש מעשה ידוע (הוא מובא בספר מצא חיים - בסוף ספר עט סופר, נמצא באוצר), שהיה בית ע"ז בדמשק וכל לויה שהיתה עוברת שם היה הע"ז צועק וזועק וכו' וכו', ומהרח"ו ביטל אותה וביקש להיטמן מול אותו מקום, כדוגמת משה רבינו וכו'.
אני לא יודע אם זה נכון או לא, אבל מה שידוע לי שהסורים פינו את בית הקברות שבו היה מהרח"ו, והעתיקו את קברו, ובדיוק באותו זמן הרב פינטו, כביכול העלה עצמות מסוריה, את עצמות מהרח"ו ועצמות זקנו. ולמה זה בסוד? בזה לא אוכל לפרט.

נבצר מבינתי מה המעשיה הזו קשורה לנידון כאן.
לענין עצמו, במקור שהבאתי כתוב דברים ברורים שהארבעה היו ממרוקו. ואכן בקרית מלאכי מציינים שיש שם ארבעה נפטרים. לדבריך, היה מאורע נוסף שבו העלה נפטרים מסוריה, ואיש לא ידע את קבורתם עד היום הזה.
אפשר ללמוד לקח מכאן באיזה מהירות יש אנשים שקונים בלופים (שאפילו לא סיפרו להם אלא רק רמזו להם !) ומנסים בכל טצדקי לקיימם.
באשי, הגולם לא שייך לענין הוא סיפור בפנ"ע. וכנראה הכדים נשארו שם.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ב' דצמבר 12, 2011 8:06 am

אני עדיין לא קניתי את הבלוף הזה, למרות שאנכי הקטן שמעתי מהרב פינטו רמזים כבדים בעניין שהביא קברים מסוריה, וכבר זה נזכר לעיל באשכול זה.
אך בהיות ומדובר בגברא רבה, אני מאמין שזה יכול לקרות.

הירשערס

הודעהעל ידי הירשערס » ב' דצמבר 12, 2011 9:03 am

אתה אישית שמעת ממנו שהביא מסוריה?

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ב' דצמבר 12, 2011 6:15 pm

מסופקני אם שמעתי את זה ממנו ישירות או שראיתי זאת כתוב בראיון איתו , ככל הנראה ביום ליום.

ירושלמי

הודעהעל ידי ירושלמי » ד' דצמבר 14, 2011 12:23 am

איש_ספר כתב:ומי יודע מה הקשר של איש זה לאשכול?
אחד.jpg (27.15 KiB) נצפה 184 פעמים

memberlist.php?mode=viewprofile&u=3020

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' ינואר 26, 2017 10:50 pm

מורה צדק כתב:מסופקני אם שמעתי את זה ממנו ישירות או שראיתי זאת כתוב בראיון איתו , ככל הנראה ביום ליום.

אחרי כל הפולמוס הגדול מה נשאר מי קבור שם האם המרח"ו?

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' מאי 04, 2017 4:40 pm

בעמ' 5-8 מאמר על קברו של מהרח"ו, ובסופו הובאה איזו אמירה עמומה מהגר"מ שטרנבוך
האם אכן הגר"מ שטרנבוך היה בסוד הענינים כדבריהם, וא"כ האם יש מי ששמע ממנו דברים יותר ברורים בזה?

באר בשדה 74.pdf
(3.51 MiB) הורד 976 פעמים

מענה

הודעהעל ידי מענה » א' יוני 04, 2017 8:42 pm

אני שמעתי שאחד החכמים הוא ר' שלום בוזגלו בעל מקדש מלך. כך הודיעני מישהו ששמע מהרב חיים פינטו עצמו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' יוני 05, 2017 8:51 am

ראיתי כמה פעמים בלוויות ב"מ בהר הזיתים שבשעה שהגיעה המיטה למרגלות ההר החלו נושאיה לרוץ במהירות, איני יודע מפני מה [ ולא מצאתי לעת עתה דברים כתובים על זה, לפי המובא כאן יתכן שזה משום בתי העבודה זרה המצויים שם משני צדי הדרך, הם אכן זו הסיבה לכך?

שערי חכמה

הודעהעל ידי שערי חכמה » ב' יוני 05, 2017 9:10 pm

ידוע לי בידיעה ברורה מאחד מגדולי המקובלים שהיה בסוד הענינים והיה שותף לתכנית בזמן אמת, שאכן עצמותיו של מהרח"ו הובאו מדמשק ונקברו שם, והדבר ברור ללא פקפוק.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' יוני 05, 2017 9:28 pm

גביר כתב:

ראיתי כמה פעמים בלוויות ב"מ בהר הזיתים שבשעה שהגיעה המיטה למרגלות ההר החלו נושאיה לרוץ במהירות, איני יודע מפני מה [ ולא מצאתי לעת עתה דברים כתובים על זה, לפי המובא כאן יתכן שזה משום בתי העבודה זרה המצויים שם משני צדי הדרך, הם אכן זו הסיבה לכך?

בלוויות ירושלמיות עושים 'רינגל' סביב המיטה, דהיינו שמקיפים את המיטה בעודם נותנים את ידם איש לרעהו וכך רצים עד למעלה ההר.
הטעם לכך שמעתי פעם אגדה ירושלמית שפעם אחת הלכו שם בניחותא בלא הקפת המיטה ויצאה יד מן האדמה ותפשה את המת לתוך קרבה, יד זו היתה מכוחות הטומאה.

מכל מקום גיא בן הינום היה מקום משכן הטומאה עוד מזמן הנביאים ועד היום, ויש שאמרו ששם נמצא פתח הגיהנם שבירושלים.
ולכן ככל הנראה רצים במהירות בעוברם במקום זה כדי שלא יהיה שליטה לכוחות הטומאה על המת, שברצונם לשכון בו (וכדברי האוה"ח הידועים בתחילת פר' חוקת).

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' יוני 06, 2017 8:15 am

מסתמא כוונתו דמר להאי דאיתא בגמ' עירובין דף יט עמוד א אמר רבי ירמיה (בר) [בן]+ אלעזר: שלשה פתחים יש לגיהנם, אחד במדבר ואחד בים ואחד בירושלים. במדבר, דכתיב ווירדו הם וכל אשר להם חיים שאלה, בים דכתיב זמבטן שאול שועתי שמעת קולי, בירושלים דכתיב חנאם ה' אשר אור לו בציון ותנור לו בירושלים. ותנא דבי רבי ישמעאל: אשר אור לו בציון - זו גיהנם, ותנור לו בירושלים - זו פתחה של גיהנם. ותו ליכא? והאמר רבי מריון אמר רבי יהושע בן לוי, ואמרי לה תנא רבה בר מריון בדבי רבי יוחנן בן זכאי: שתי תמרות יש בגי בן הנום ועולה עשן מביניהן, וזו היא ששנינו ציני הר הברזל כשירות, וזו היא פתחה של גיהנם! - דילמא היינו דירושלים. אף אני שיערתי כך, אולם לא מצאתי לכך מקור, חשבתי גם שאולי הדברים קשורים למקום הטינופת אשת הזימה המצוי שם [מצד שמאל לבאים מכיוון העיר], מכל לעת עתה אין בידי אלא השערות ושמועות גרידא, האם נכתב על כך או יש ששמעו את הדברים מתלמיד חכם הבקיא בעניינים אלה או שיש בידם מסורת משפחתית או קהילתית מבוססת בנושא?

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ג' יוני 06, 2017 9:01 am

שערי חכמה כתב:ידוע לי בידיעה ברורה מאחד מגדולי המקובלים שהיה בסוד הענינים והיה שותף לתכנית בזמן אמת, שאכן עצמותיו של מהרח"ו הובאו מדמשק ונקברו שם, והדבר ברור ללא פקפוק.

נראה לך שמישהו השתכנע?

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יוני 06, 2017 2:37 pm

גביר כתב:

האויבער חכומים אוהבים לומר, שזה מפני שמהקלויסטער היו זורקים אבנים, לכן היו בורחים מהם, ומזה נהיה "מנהג ירושלים".

שערי חכמה

הודעהעל ידי שערי חכמה » ג' יוני 06, 2017 8:48 pm

שמחו כתב:
שערי חכמה כתב:ידוע לי בידיעה ברורה מאחד מגדולי המקובלים שהיה בסוד הענינים והיה שותף לתכנית בזמן אמת, שאכן עצמותיו של מהרח"ו הובאו מדמשק ונקברו שם, והדבר ברור ללא פקפוק.

נראה לך שמישהו השתכנע?

לא דחוף לי לשכנע איש, וגם אם לא תאמין לי אני יישן טוב בלילה...
ולשאר החברים: אם למישהו יש ענין מיוחד בנושא, יוכל לפנות אלי באישי.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' אפריל 12, 2021 1:35 pm

איש_ספר כתב:מצבת קדש הרח"ו בדמשק
ללא שם.JPG
תמונה משנת תר"צ בערך. התפרסמה גם בספרו של וילנאי (ואולי נלקחה משם)
---------
ומי יודע מה הקשר של איש זה לאשכול?
אחד.jpg

זה נראה הגר"ס מוצפי זצוק"ל.

ישיבה בחור

הודעהעל ידי ישיבה בחור » ב' אפריל 12, 2021 2:49 pm

בתוך המתחם יש את החדר הגדול והמרכזי שם יש מצבה גדולה ללא שם ובחדר נוסף וקטן יש כמה מצבות כך שהסיפור במרוקו לא סותר את הטענה עם ר חיים ויטאל
בנוגע לדעת מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א ביררתי הדברים והוא רק התרשם מהרב פינטו שאכן מהרח"ו הועבר לקריית מלאכי אך לא שמע ממנו מפורשות שזה כך
ואם יש לאחרים ראיות שזה לא כך יתכן שהם צודקים

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' אפריל 12, 2021 3:15 pm

יוצא פוניבז' כתב:בעמ' 5-8 מאמר על קברו של מהרח"ו, ובסופו הובאה איזו אמירה עמומה מהגר"מ שטרנבוך
האם אכן הגר"מ שטרנבוך היה בסוד הענינים כדבריהם, וא"כ האם יש מי ששמע ממנו דברים יותר ברורים בזה?

באר בשדה 74.pdf

שאלתי פעם את הגאון המקובל ר' אברהם אביש ציינווירט שליט"א מישיבת אנשי מעמד והוא נוהג ללכת לשם ע"פ עדות ששמע מהגר"מ שטרנבוך שליט"א.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 180 אורחים