מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שלמה המלך ושבעת הרועים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
zsg

שלמה המלך ושבעת הרועים

הודעהעל ידי zsg » ד' יוני 23, 2010 9:24 pm

זה זמן שאני נבוך בענין.
מחד אנו יודעים ששבעת הרועים הם: אברהם יצחק יעקב משה אהרן יוסף דוד, ואין שלמה המלך - המאוחר בדור אחד- בכללם.
וכן אנו מוצאים את שבעת האושפיזין שהם שבעת האישים הנ"ל. (להאריז"ל יש כמובן סדר שונה) ושלמה אף הוא לא ביניהם. (יש בנותן ענין להביא את דברי בעלי החסידות כמדומה בשם האמרי אמת והרב מפשיסחא וכן הובא (למיטב זכרוני) בספרי ר' צדוק מלובלין [אולי בהמשך אביא מקורות מפורשים.] שיומא דאושפיזא דשלמה המלך הוא בשמיני עצרת, הרי נפש לן דהוא השמיני, אך אינו שייך לשבעת הרועים.

מאידך בברכת מי שברך לחולה אנו אומרים: מי שברך אבותינו אברהם יצחק ויעקב משה אהרן דוד ושלמה וכו' הרי דעייל שלמה ואפיק יוסף, ולבד מה שצריך טעם למה נשתנה יוסף דוקא לגורעו מהרשימה, עכ"פ נראה ששלמה שייך לאותה רשימה של "אבותינו" וא"כ אמאי בסוכות לא נחשב בין השבעה לגבי האושפיזין.

ובדרך אגב יש להבין מי אלו הראויים לתואר הזה ומה הנקודה המשותפת בין כולם? וכן מה נושא תואר זה בחובו ולמאי נפק"מ מלבד האושפיזין? ומהו ענין השם "רועים", ובפרט שזה מיוחס כלפי מעלה "אנו צאנך ואתה רועינו".

בחכת "אוצר החכמה" הצנועה העליתי את הקובץ המצורף המבאר מדוע נשמט יוסף מברכת החולה, אולם חוץ מזה שאר התמיהות נשארו במקומן.
קבצים מצורפים
wotzar...pdf
(168.48 KiB) הורד 452 פעמים

תולדות אדם

Re: שלמה המלך ושבעת הרועים

הודעהעל ידי תולדות אדם » ה' יוני 24, 2010 9:43 am

כידוע כי ז' אלו מכוונים כנגד ז' מידות, והביאור ע"פ ספרי החסידות שאלו השלימו מדות אלו בשיא השלימות ומהם אנו שואבים את הכח לעבוד במידות אלו ולכן נקראו "רועים". ואילו שלמה הוא השלימות הכללית שהוא פועל יוצא משלימות ז' המידות, לכן אנו צריכים לתקן ז' המידות בכח ז' הרועים ובכך נגיע לתיקון השלם שהוא כנגד שלמה וזה יהיה בגאולה השלמה בב"א.{אני מתנצל על שאין לי מ"מ ברורים כי אמנם אני זוכר עניינים ויסודות בכללות אך חלש אני בזכירת מ"מ. וכתבתי דברים שהם ברורים וחקוקים בזכרוני ואולי זה יועיל לאלו שזכרונם במ"מ חזק יותר}

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ה' יוני 24, 2010 10:59 am

זה ששלמה נחשב לשלימות ישראל, מוזכר בהרבה מקומות, שהוא 'סיהרא בשלימותא' שהיה דור ט"ו, כלבנה במילואה, ועם ישראל נמשל ללבנה.

סמל אישי של המשתמש
בוצינא

הודעהעל ידי בוצינא » ד' אוקטובר 25, 2023 12:26 pm

https://tablet.otzar.org/#/book/608508/ ... end/1330/c
https://tablet.otzar.org/#/book/605708/ ... end/1285/c
עיין במקורות המצורפים שכל אחד כתב תירוץ נוסף
ולענ"ד אפשר לומר באופן פשוט שמייסד המי שברך סבר כשיטת בעל המדרש המונה את שלמה במקום יוסף (ראה זוהר חדש יתרו נה.).

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 327 אורחים