מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אודות הספר 'בעצתך תנחיני' והפולמוס סביבו

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בעלזער

Re: אודות הספר 'בעצתך תנחיני' והפולמוס סביבו

הודעהעל ידי בעלזער » א' מאי 06, 2012 12:27 pm

רב אברהם לא דיברתי על תמריץ כלכלי, דיברתי על האכזבה שקורה לאחר הוצאת הספר ועל המשבר, שאנשים לא תמיד מעריכים את העבודה שלך.
וחוצמה שאני לא מדבר על ספרים כמו מעט צרי שזה לחם.
ואם כבר מדברים, אז אומר לך שוב שאין בזה כל מירשם על איזה ספר כדאי לעבוד ומה אמור להצליח, הוצאתי כבר איזה שש ספרים, ודווקא הספרים שהייתי בטוח שזה יילך הישר למחסן להם יש כל הזמן ביקוש, אז לך תדע משהו.
מוקירך, בעלזער.

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ב' מאי 07, 2012 8:36 am

בעלזער כתב:רב אברהם לא דיברתי על תמריץ כלכלי, דיברתי על האכזבה שקורה לאחר הוצאת הספר ועל המשבר, שאנשים לא תמיד מעריכים את העבודה שלך.

ובכן, כמו שכתבת, זה די צפוי שלא יעריכו עקב ריבוי הספרים והמחברים, מכאן ואילך אין אכזבה ואין משבר, יש רק אתגר גדול לכתוב ספר מקיף ויסודי.

בעלזער כתב:הוצאתי כבר איזה שש ספרים, ודווקא הספרים שהייתי בטוח שזה יילך הישר למחסן להם יש כל הזמן ביקוש, אז לך תדע משהו.

היית בטוח שילכו למחסן, ובכל זאת הוצאת אותם.
הרי לך, שלא הייתה מטרתך בהכרה ציבורית אלא בעצם הוצאת הספר לשמו.

אברהם כתב:[ד. בשולי הדברים, מהתגובות דלעיל נלמד כמה יקר למחברים לקבל משוב מהלומדים, וכמה חסד נעשה אם נרים טלפון או נשלח מכתב למחבר שנהנינו מספרו.
מכיר אני ת"ח גדול שחיבר קונטרסים נכבדים על תרגום אונקלוס, והוא מיצר על כך שאף אחד לא קורא והוגה בדבריו. כשסיפרתי לו שבעיני ראיתי אנשים רבים לומדים את דבריו כסדר, בכל שבוע, ממש ויפג ליבו כי לא האמין לי. לאחרונה ראיתי אברך אחד מעביר הסדרה שמו"ת כשהוא משתמש בחיבור הנ"ל, פניתי אליו וביקשתיו להתקשר ולהודות ולמחבר, אבל הוא סירב מפני הבושה... אוי לאותה בושה.
- ותוך כדי הדברים עולה ברעיוני, האם ישנה אפשרות שתוכנת האוצר תזהה [ע"י הנתונים במקוון, וכן ע"י העדכונים וכדו'] כמה 'כניסות' היו לכל ספר בשנה, ויוכל המחבר לדעת כמה אנשים עיינו בספרו, ויהי לו למשיב נפש..]

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' מאי 07, 2012 8:52 am

ותוך כדי הדברים עולה ברעיוני, האם ישנה אפשרות שתוכנת האוצר תזהה [ע"י הנתונים במקוון, וכן ע"י העדכונים וכדו'] כמה 'כניסות' היו לכל ספר בשנה, ויוכל המחבר לדעת כמה אנשים עיינו בספרו, ויהי לו למשיב נפש..

כמובן שבעדכונים אי אפשר לעשות זאת שכן זו פגיעה קשה בפרטיות של המשתמשים, באתר זה מצב אחר שכן כל הנכנס לאתר יודע שהוא משתמש בשרת המסוגל לאסוף מידע על דרכי השימוש בו, עם זאת, כמובן וכמו שהזכרתי כבר, אין אנחנו משתמשים במידע על השימוש באופן הפוגע בפרטיות המשתמש, אלא לצורך סטטיסטיקות כלליות, או אם יש לנו חשד לשימוש לא תקין במערכת
ומאחר שמבחינה כמותית רוב בני התורה משתמשים בדיסק ולא באתר, אני מסופק אם סטטיסטיקה כזאת מהאתר תמלא את הייעוד שחשבת עליו.

לומד

הודעהעל ידי לומד » ב' מאי 07, 2012 9:58 am

אבל גם אם פתרון טכני אין, פתרון מוסרי יש ויש, כמו שהזכירו פה, להחדיר למודעות ולחנך לזה שצריך להכיר תודה בפה מלא לאלו שמימיהם אנו שותים! ואם תבוא לאדם איזו תועלת מספר ראוי לו לכתוב או להרים טלפון למחבר ולהודיעו, ואין טעם להכביר בסיפורים כשכל אחד יכול להבין לבדו חשיבות הענין, אם רק ידמה בעצמו שהוא הוא המחבר שאינו מקבל כל תגובה.... וכהיום בעידן האימיילים הדבר קל יותר. ואי"צ בפתיחה גדולה ומהודרת, ואפשר אפילו לשלוח ד"ש ע"י אחר.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' מאי 07, 2012 10:16 am

צודק, וזה נותן פתח מבחינתנו לרעיון שאפשר באמת לשקול אותו לאפשר לאנשים לכתוב הערות ותודות שיופנו אל המחבר הרוצה בכך, ואז לאסוף את זה בשעת העדכון ולהעביר למחברים, אבל כמובן זה צריך שיקול דעת היטיב כי יש לזה שני צדדים לטוב ולמוטב.

לומד

הודעהעל ידי לומד » ב' מאי 07, 2012 10:50 am

מה הצד הפחות חיובי? שאנשים יצפו לתגובות ולא יקבלו?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' מאי 07, 2012 11:36 am

כן או שאנשים ינצלו את הכלי לתגובות לא ראויות

נהנה מהאוצר

הודעהעל ידי נהנה מהאוצר » ב' מאי 07, 2012 11:38 am

בענין הוצאת הספרים נכון שמי שמחכה שיתפרסם שמו וספרו מרבית הסיכויים שינחל אכזבה גדולה

אבל הרוצה לברר דברים בכתב כדי שתתבהר לו הסוגיא שעוסק בה, ויהיה לו תועלת שלא יאבדו לו דברים אשר יגע ועמל עליהם, יהיה לו אושר רב מזה

ומי יודע ואולי זכות יהיה לו שלבסוף תתרבה הדעת בזכותו

וראה בהקדמה לספר עולת שלמה על קדשים דברים מפעימי לבבות בענין זה, עד כמה שנראה לו תמוה להוציא ספרו לאור ומסתמא עד פטירתו לחיי עולם לא השתנה המצב המתואר שם, אבל לבסוף אחרי שנים שפתי המחבר דובבות בקבר מחמת ריבוי הלומדים ומעיינים בספרו

ואכן כמו שכתבו לעיל גם אני בחיפושי באוצר החכמה הגעתי רבות לספרי אברכים מחברי זמנינו שלא הייתי חושב להסתכל בהם, וכיון שעלו בתוצאות החפוש מצאתי בהם לפעמים מרגליות יקרות עד מאד מאד

לומד

הודעהעל ידי לומד » ב' מאי 07, 2012 1:50 pm

אוצר החכמה כתב:כן או שאנשים ינצלו את הכלי לתגובות לא ראויות

לא כ"כ סביר, האם החשש הוא שיכתבו מהשרוול תגובות תוקפניות? (טוקבקים בלע"ז)?

מכל מקום אפשר שיהא סינון ידני, אמנם זו תוספת עבודה, אבל נדמה לי שלא כל כך הרבה עבודה. וזה גם פיתוי למחברים להכניס ספריהם למאגר, כדי לקבל תגובות. ואולי הצר שווה בנזק.

צניעומעלי

הודעהעל ידי צניעומעלי » ד' מאי 09, 2012 8:58 pm

ואם נתגלגלו הדברים לחיבור והוצאת ספרים, והודאה למחבר עליהם, אולי ניתן להציע הצעה, לפתוח אשכול מיוחד של דברי הודאה למחברי ספרים, כגון ספר בנושא מסוים שפלוני נעזר בו, ומכאן יעברו הדברים למחברים באופן כלשהו. אא"כ יש לחוש שכל אחד יפאר ויעטר את ספרו של קרובו או אפי' של עצמו...

ואצטרף שוב לדברי המגיבים שעודדו בכל לב את ענין חיבור ספרים והוצאתם לאור, שלא יגרם ח"ו רפיון למאן דהו בענין זה בעקבות דברים שנכתבו לעיל.

חזקי

הודעהעל ידי חזקי » ג' מאי 15, 2012 12:46 am

התבקשתי על ידי ידידי מחבר הספר 'בעצתך תנחני', אחרי שהובא לידיעתו הפולמוס המתארך כאן בעקבות ספרו, ודברים שונים שנכתבו כאן, להעלות לכאן את תגובתו המצורפת.
קבצים מצורפים
בעצתך תנחני.pdf
(138.2 KiB) הורד 816 פעמים

לומד

הודעהעל ידי לומד » ג' מאי 15, 2012 1:24 am

תגובה מכובדת ומנומקת

שמואל מאיר

הודעהעל ידי שמואל מאיר » ה' מאי 17, 2012 2:09 pm

דומה כי הנקודה העיקרית אותה יש להדגיש היא, שהספר אינו מציג סילוף קל בעבודת השם, כדי להגיע לעליה. אלא מציג את דרך עבודת השם כפי שהיא צריכה להיות לכתחילה.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' מאי 17, 2012 3:41 pm

חזקי כתב:התבקשתי על ידי ידידי מחבר הספר 'בעצתך תנחני', אחרי שהובא לידיעתו הפולמוס המתארך כאן בעקבות ספרו, ודברים שונים שנכתבו כאן, להעלות לכאן את תגובתו המצורפת.

בהחלט יפה מאוד, פשוט וברור.
מי זה הצדיק הרב י. ר. שליט"א?

לבב

הודעהעל ידי לבב » ה' מאי 17, 2012 5:30 pm

תגובתו של המחבר - אצילית.
יורשה לי לנחש שאותו מתקיף לא הוציא מעולם שום ספר... ואצלי זה ברור למעלה מכל ספק, שאין דבריו באים אלא מקנאה, וייתכן שהיא בתת מודע וייתכן שהיא ברורה אצלו.
למרר לשני את החיים, ועוד באיצטלה של קנאות, זה ברור מקנאה...
והלוואי שיעביר מאן דהוא למחבר את דברינו שאל יבוש מפני המלעיגים עליו וימשיך במלאכת הקודש.

אגב, מה בדיוק הכוונה באותו שר מסכים, שמסכים ומתחרט, כותב מכתב ומתחרט... מה בדיוק עמדתו הברורה, נכון לרגע הבא?....

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' מאי 17, 2012 5:33 pm

לבב כתב:יורשה לי לנחש שאותו מתקיף לא הוציא מעולם שום ספר...

דווח לי כעת כי הוא הוציא קונטרסים, שהמפורסם מביניהם [ודי רב מכר] הוא על ענייני תשעה באב ודוק.
לבב כתב:אגב, מה בדיוק הכוונה באותו שר מסכים, שמסכים ומתחרט, כותב מכתב ומתחרט... מה בדיוק עמדתו הברורה, נכון לרגע הבא?....

בריוני דאית בן לא שבקינן...
[מנין שהוא התחרט? מישהו מוסמך חתם על זה?]

לבב

הודעהעל ידי לבב » ה' מאי 17, 2012 5:40 pm

אם אכן המתקיף הנ"ל הוציא ספר או אפילו קונטרס - יהיה באמת מעניין לבדוק את תכונות הנפש שלו על מה ראה לנכון ללחום במחבר כ"כ,
שהרי לכו"ע אין כאן כפירה או אפיקורסות.

ובעניין המתחרט

אדרבה, איך באמת נדע את דעתו? ילמדנו רבינו, הרוצה לדעת את דעתו - מה יעשה?

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' מאי 17, 2012 5:48 pm

לבב כתב:אם אכן המתקיף הנ"ל הוציא ספר או אפילו קונטרס - יהיה באמת מעניין לבדוק את תכונות הנפש שלו על מה ראה לנכון ללחום במחבר כ"כ,
שהרי לכו"ע אין כאן כפירה או אפיקורסות.

תנסה כאן [לא על אחריותי, ככה הבנתי מהודעה שקבלתי בפרטי]
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?144381&
לבב כתב:ובעניין המתחרט
אדרבה, איך באמת נדע את דעתו? ילמדנו רבינו, הרוצה לדעת את דעתו - מה יעשה?

יש כאן כמה חזקות [אצל המחבר, הרב [שלא] 'מתחרט', ולמקום פרסום החרטה וכו']

מעלות התורה

הודעהעל ידי מעלות התורה » ה' מאי 17, 2012 7:17 pm

הגאון רבי שמואל אויערבאך שליט"א בכנס כוללי ביה"ז מודיעין עילית – ט' בניסן תשע"ב

קשה לדבר על דברים כאלו. אחד מגדולי החסידות אמר זה על החסידות וזה נוגע גם לישיבות הקדושות. כשהיצה"ר רואה שלא הולך לפגוע בתורה, יש את ראשי הישיבות הגדולים שמסרו נפשם על כל קוצו של יוד של התורה להבין ולהשכיל. וכשהיצה"ר רואה שאינו יכול, הוא התחיל להרחיב ולפתוח שיכנסו עוד גם אלו שאינם ראויים, יש בזה מעלה גדולה שנוספו ספסלים אבל מגיעים כאלו שאינם זוכרים את המעמד הר סיני ואת הקולות ואת הברקים (כמו שנתבאר בשיחה בארוכה) שיש לנו את כל הראשונים עד רעק"א קצה"ח ונתיהמ"ש ועד הראשי ישיבות נורא נורא נוראות, ויש מי שלא השיג את זה ויושב ולומד בקיואות, קצת גמרא, ואינו מבין, ואח"כ מתחיל לדרוש ברבים שלא צריך שום דבר, הכל בתמימות, הוא באמת לא יודע משום דבר, הוא לא יודע מהקולות וברקים, הוא לא יודע מכל הגילוי תורה הנורא נוראות (כמש"נ בשיחה) והוא אומר שאפשר לשבת ליד הגמרא ולא צריך שום דבר. הוא יכול לגלג על הישיבישע רייד, גם בזמן אביי ורבא היו שאמרו על הוויות דאביי ורבא שלא צריך לטחון כל כך ותמיד יש אנשים שלא מרגישים סיפוק כל כך והנחשלים נתפסים לזה. היצר הרע כל העיסוק שלו הוא לבטל תורה כמו שאמרנו מקודם.

מעלות התורה

הודעהעל ידי מעלות התורה » ו' מאי 18, 2012 12:38 am

על אף הדברים דלעיל, אני רואה צורך לומר שמי שהתחיל לתת אופי פומבי להתגדות לספר הנ"ל ,ע"י שהלך לרבנים להביא לידיעתם את הכתוב בו וע"י שאר הפעולות כגון ההתנצחות בפורום זה-הוא נתן פרסומת אדירה לספר הנ"ל . אילולא היו יוצאים נגד הספר ,מקסימום חמישים אברכים היו קונים אותו ושמתוכם מיעוט היו קוראים אותו רציני [כך שמיעוט שבמיעוט היו נחשפים לתוכנו].והספר היה נעלם אט אט בתהום הנשיה [כמו רוב הספרים היוצאים בדורנו].אך עכשיו אלפים רבים יודעים על הספר וכמהים לקוראו מתחילתו ועד סופו ובלי לראות את הספר נחשפו לדעותיו. ברגע שהמחבר שליט"א יחליט עפ"י עצת רבותיו למכור את הספר -הוא ימצא לו קונים רבים. זה מזכיר לי מעשה שהיה לפני כ-25 שנה במדינה הציונית, על עובד זוטר בשב"כ[שירות הביטחון הכללי] שפוטר מעבודתו. הנ"ל עבר לגור בקנדה וכתב ספר על השב"כ ,וכיון שידע מעט מאוד כתב הרבה חצאי אמיתות ודמיונות לרוב. ראש הממשלה דאז כשהוא שמע על כוונות האיש ,ביקש מממשלת קנדה למנוע מהאיש להוציא את הספר . הממשלה הקנדית כצפוי דחתה את פניית הממשלה מטעמים של חופש הביטוי. ביום אחד הספר והמחבר שלו הפכו למפורסמים בכל העולם והספר שהוציא נהיה לרב מכר. וכ"ז בטיפשותה של הממשלה הישראלית . קשה שלא לעשות הקבלה לנידון דידן. ההתנגדות הפומבית גרמה לכך שהספר יתפרסם עשרת מונים והוא לא ישכח במהרה. אם המתנגדים היו מצליחים לכבוש את "יצר הקנאות" הספר היה נשכח במהרה ומעטים היו יודעים עליו. עכשיו מחבר הספר פגוע ביותר, הספר שלו התפרסם ביותר,שעות רבות של ביטול תורה התבזבזו על הפולמוס הנ"ל. להבא כדאי לסגור ענינים בחשאי [כאלה שהם אינם פגיעה בעיקרי הדת ]ואם לא מצליחים אז לוותר. ולפחות לעשות שאלת רב רצינית לפני שעושים התנגדות פומבית כנ"ל.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' מאי 18, 2012 12:51 am

מעלות התורה כתב:על אף הדברים דלעיל, אני רואה צורך לומר שמי שהתחיל לתת אופי פומבי להתגדות לספר הנ"ל ,ע"י שהלך לרבנים להביא לידיעתם את הכתוב בו וע"י שאר הפעולות כגון ההתנצחות בפורום זה-הוא נתן פרסומת אדירה לספר הנ"ל.

אשריו ואשרי חלקו, ומתוך שלא לשמה בא לשמה.
מעלות התורה כתב:אילולא היו יוצאים נגד הספר ,מקסימום חמישים אברכים היו קונים אותו ושמתוכם מיעוט היו קוראים אותו רציני [כך שמיעוט שבמיעוט היו נחשפים לתוכנו].והספר היה נעלם אט אט בתהום הנשיה [כמו רוב הספרים היוצאים בדורנו].

לא נכון עובדתית. הספר היה לרב מכר ממש, עוד הרבה לפני המצפצפים [שאולי היו עסוקים ב'פניות' קודמות].
וידוע לי על כך ממוכרי ספרים.

בן ארי

הודעהעל ידי בן ארי » ב' מאי 21, 2012 9:39 am

לאחר שהמחבר שליט"א שלח תגובה מכובדת ומנומקת, והבהיר את הטעות בגישתם של מתנגדיו, מן הראוי היה שכל היוצאים נגדו בפורום זה יתייחסו לתגובתו.

בר אוריין תנינא

הודעהעל ידי בר אוריין תנינא » ב' מאי 21, 2012 11:53 am

זה זמן רב חורה ליבי בקרבי למשמע ה"פולמוס" הנזכר, בין כותלי בית המדרש הנפלא בו אני הוגה במה שליבי חפץ, שבין כתליו מסתופפים מרבית נשואי אשכול זה. שבתי במיוחד לירכתי הפורום לאחר הפסקה ארוכה, כדי לתנות צערי ברבים על אשר מתרחש. ואפרש שיחתי.

הנה זה ברור ומוסכם שהאברך היקר מחבר הספר לא שלף דברים מכריסו והפיצם ברבים על מנת להרעיל את אברכי ישראל במים עכורים. יודע אני ומכיר היטב את חששו של הכותב מכל מילה פן לא תהיה במקומה, לשם כך הפיצם תחילה במהדורה "עלונית", וביקש מכל הקוראים ביקורת על הדברים. כמו כן העבירם תחת שבט ביקורתם של תלמידי חכמים מופלגים בעלי חוש ביקורת, ותיקן כל דבר כפי אשר הורו לו. הרב קסלר רבה של קרית ספר היה בסוד הענין במשך כל הזמן ושב וביקר ותיקן ושוב תיקן, ונתן לעוד חכמים ונבונים לעבור ולבקר. המחבר בגודל זהירותו פן יצא תחת ידו דבר שאינו מתוקן לא חשך במאמצים והתיעץ שוב ושוב עם אחדים מגדולי ראשי הישיבות והמשגיחים כפי שאפשר לראות בהסכמות ובמעלה אשכול זה. רבים מהם שיבחו עד למאוד את הרעיון הכללי של הספר ואת תוכנו. עד אשר ברכו על המוגמר והסכימו להוציאו לאור עולם.

עד כאן הדברים ידועים ולא חזרתי ושחתי בהם אלא כהקדמה לאשר כואב לי באמת, כדלהלן:

רעה חולה התפתחה בדור האחרון בחוגים מסוימים אשר הרבה יש להרחיב על מקורותיה, והיא: "השתלטות על מרחב הדעה הציבורית", במילים אחרות ועדינות קצת פחות קוראים לזה "סתימת פיות". היינו, אין זכות לאף אחד שלא לחשוב כמוני, להבין כמוני ולהתנהג כמוני. אם נתבונן רגע במה שהתרחש הרי כך היו הדברים: ראה רי"ר את הספר הנ"ל ובהיותו איש מוסרי מאוד (בעל כולל ערב ללימוד המוסר) צרמו לו חלק מהדברים ולא נעמו לאזניו, זכותו. מה עשה? כתב את כל מה שהיה נראה לו להעיר ושלח אל המחבר. עד כאן הכל טוב ויפה וכן ראוי לעשות. אלא שמה לעשות? המחבר לאחר התייעצות, ולפי שכאמור כל הספר נכתב עם הרבה ביקורת, לא ראה לנכון להסכים עם כל דברי הרב המעיר. כאן מתחילה המערכה עליה אני מבכה. רי"ר הולך לרבו הגר"ש שליט"א והוא מצדיק את הביקורת. (אגב, מי אמר שדברי הגר"ש בקרית ספר היו נגד הספר הנזכר, כך עכ"פ לדברי מקורביו, הרי כל קורא בספר אינו מוצא ביקורת על העיון אלא עצות למי שלא מוצא טעם בזה, אני דווקא סברתי כל העת שהגר"ש דיבר נגד התוכניות של "דרשו"...) מהרגע הזה ניתן האות והחלה מלחמה. מכאן ואילך צריך לרדת לחיי המחבר, להשפיל אותו ולבזות אותו, אין למחבר, לרבותיו ולכל מסכימיו זכות קיום. יש לגנוז את הספר ואולי אפילו לשרוף אותו. ולא נחו עד שביזו (כן ,זה ביזיון!) את זקן המשגיחים, ולמרות שהספר מאד יקר וחשוב לליבו, אילצו אותו לחזור בו ממכתב ההסכמה ברבים. למה, אסור לו לחשוב אחרת מכם? למה, דעתם של כל המבקרים והבודקים חשובה פחות מדעתכם? עם כל הכבוד, יש זכות לעוד אנשים גדולים בתורה, שאגב, אינם זקוקים להסכמתכם, לחשוב באופן אחר ובצורה אחרת גם בדברים שנראה לכם שהם עיקרי הדת.
מדרך התורה לנהוג כבוד זה בזה, לכבד זה את זה, גם במקומות שאין דעותינו מסכימות. אין חובה להסכים, אדרבה, החובה להתווכח, אולם מתוך כבוד הדדי, מתוך ענוה ונתינת מקום לדעותיו של השני גם כשאני חולק עליו. אין צורך להכביר בציטוטים בענין, הדברים פשוטים וברורים, אלא שמתוך הפולמוס משתכחים הדברים, וחבל.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' מאי 21, 2012 12:01 pm

בר אוריין תנינא כתב:זה זמן רב חורה ליבי בקרבי למשמע ה"פולמוס" הנזכר, בין כותלי בית המדרש הנפלא בו אני הוגה במה שליבי חפץ, שבין כתליו מסתופפים מרבית נשואי אשכול זה. שבתי במיוחד לירכתי הפורום לאחר הפסקה ארוכה, כדי לתנות צערי ברבים על אשר מתרחש. ואפרש שיחתי.

הנה זה ברור ומוסכם שהאברך היקר מחבר הספר לא שלף דברים מכריסו והפיצם ברבים על מנת להרעיל את אברכי ישראל במים עכורים. יודע אני ומכיר היטב את חששו של הכותב מכל מילה פן לא תהיה במקומה, לשם כך הפיצם תחילה במהדורה "עלונית", וביקש מכל הקוראים ביקורת על הדברים. כמו כן העבירם תחת שבט ביקורתם של תלמידי חכמים מופלגים בעלי חוש ביקורת, ותיקן כל דבר כפי אשר הורו לו. הרב קסלר רבה של קרית ספר היה בסוד הענין במשך כל הזמן ושב וביקר ותיקן ושוב תיקן, ונתן לעוד חכמים ונבונים לעבור ולבקר. המחבר בגודל זהירותו פן יצא תחת ידו דבר שאינו מתוקן לא חשך במאמצים והתיעץ שוב ושוב עם אחדים מגדולי ראשי הישיבות והמשגיחים כפי שאפשר לראות בהסכמות ובמעלה אשכול זה. רבים מהם שיבחו עד למאוד את הרעיון הכללי של הספר ואת תוכנו. עד אשר ברכו על המוגמר והסכימו להוציאו לאור עולם.

עד כאן הדברים ידועים ולא חזרתי ושחתי בהם אלא כהקדמה לאשר כואב לי באמת, כדלהלן:

רעה חולה התפתחה בדור האחרון בחוגים מסוימים אשר הרבה יש להרחיב על מקורותיה, והיא: "השתלטות על מרחב הדעה הציבורית", במילים אחרות ועדינות קצת פחות קוראים לזה "סתימת פיות". היינו, אין זכות לאף אחד שלא לחשוב כמוני, להבין כמוני ולהתנהג כמוני. אם נתבונן רגע במה שהתרחש הרי כך היו הדברים: ראה רי"ר את הספר הנ"ל ובהיותו איש מוסרי מאוד (בעל כולל ערב ללימוד המוסר) צרמו לו חלק מהדברים ולא נעמו לאזניו, זכותו. מה עשה? כתב את כל מה שהיה נראה לו להעיר ושלח אל המחבר. עד כאן הכל טוב ויפה וכן ראוי לעשות. אלא שמה לעשות? המחבר לאחר התייעצות, ולפי שכאמור כל הספר נכתב עם הרבה ביקורת, לא ראה לנכון להסכים עם כל דברי הרב המעיר. כאן מתחילה המערכה עליה אני מבכה. רי"ר הולך לרבו הגר"ש שליט"א והוא מצדיק את הביקורת. (אגב, מי אמר שדברי הגר"ש בקרית ספר היו נגד הספר הנזכר, כך עכ"פ לדברי מקורביו, הרי כל קורא בספר אינו מוצא ביקורת על העיון אלא עצות למי שלא מוצא טעם בזה, אני דווקא סברתי כל העת שהגר"ש דיבר נגד התוכניות של "דרשו"...) מהרגע הזה ניתן האות והחלה מלחמה. מכאן ואילך צריך לרדת לחיי המחבר, להשפיל אותו ולבזות אותו, אין למחבר, לרבותיו ולכל מסכימיו זכות קיום. יש לגנוז את הספר ואולי אפילו לשרוף אותו. ולא נחו עד שביזו (כן ,זה ביזיון!) את זקן המשגיחים, ולמרות שהספר מאד יקר וחשוב לליבו, אילצו אותו לחזור בו ממכתב ההסכמה ברבים. למה, אסור לו לחשוב אחרת מכם? למה, דעתם של כל המבקרים והבודקים חשובה פחות מדעתכם? עם כל הכבוד, יש זכות לעוד אנשים גדולים בתורה, שאגב, אינם זקוקים להסכמתכם, לחשוב באופן אחר ובצורה אחרת גם בדברים שנראה לכם שהם עיקרי הדת.
מדרך התורה לנהוג כבוד זה בזה, לכבד זה את זה, גם במקומות שאין דעותינו מסכימות. אין חובה להסכים, אדרבה, החובה להתווכח, אולם מתוך כבוד הדדי, מתוך ענוה ונתינת מקום לדעותיו של השני גם כשאני חולק עליו. אין צורך להכביר בציטוטים בענין, הדברים פשוטים וברורים, אלא שמתוך הפולמוס משתכחים הדברים, וחבל.

דפח"ח. כל מילה זהב.

צh33

הודעהעל ידי צh33 » ב' מאי 21, 2012 12:32 pm

כיהודה ועוד לקרא לדברי הטעם של בר אוריין הרי גם אחר שהגר"ש הסכים עמו הרי מידת היושר היתה שיוציא גם הוא ספר שיבאר בו את שיטתו שלו כי הרי סו"ס גם לדרכו ע"כ למחבר יש שר המסכים.(ובוא נראה אותו מוציא ספר וישב שבעה נקיים על כל מילה...) לעומת זאת סתם לצאת במסע שמועות נבוב הרי חוץ מכהנ"ל יש כאן גם בזיון לאינטליגנציה הפשוטה של אנשים. והמ"י.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ב' מאי 21, 2012 3:22 pm

מעלות התורה כתב:זה מזכיר לי מעשה שהיה לפני כ-25 שנה במדינה הציונית, על עובד זוטר בשב"כ[שירות הביטחון הכללי] שפוטר מעבודתו. הנ"ל עבר לגור בקנדה וכתב ספר על השב"כ ,וכיון שידע מעט מאוד כתב הרבה חצאי אמיתות ודמיונות לרוב. ראש הממשלה דאז כשהוא שמע על כוונות האיש ,ביקש מממשלת קנדה למנוע מהאיש להוציא את הספר . הממשלה הקנדית כצפוי דחתה את פניית הממשלה מטעמים של חופש הביטוי. ביום אחד הספר והמחבר שלו הפכו למפורסמים בכל העולם והספר שהוציא נהיה לרב מכר.

כן היה אצל רב אחד מבני ברק זצ"ל שהתיר כיבוי גז ביום טוב
ואמר אח"כ שהוא חייב הכרת הטוב לסטיפלר שבזכות מה שיצא נגדו קנו את ספרו

גליל העליון

הודעהעל ידי גליל העליון » ב' מאי 21, 2012 3:27 pm

נכונים דברי בר אורין תנינא ועשוי לנחת.
הרבנים התומכים בספר הביעו דעתם בכתב ואילו על הרבנים המתנגדים לספר יש רק שמועות קלוטות מן האויר, מדוע שלא יחשפו בשמם ובכבודם ובמעמדם ובדברים שבכתב? גם ניקים הכותבים באתר המכובד כאן תחת שמם המלא עדיין אין להם כתב הרשאה ושליחות מאותם רבנים המתנגדים.

ובדרך אגב, מה שמשתמשים בשיחה שמסר הגר"ש אויערבאך בקרית ספר, וטוענים שהודפסה בהסכמתו ולאחר שעבר עליו, גם אם העובדות נכונות לא נכתב שם בדיוק על מי מדובר ואני שמעתי מנאמן ביתו שהדברים היו מכוונים על הגרי"ג אדלשטיין.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ב' מאי 21, 2012 3:36 pm

המשיגים על הספר כנראה סבורים כי הוא מהווה הרס התורה ובני התורה, וחייבים לצאת נגד זה בחרב ובחנית. לדידם הרבנים המסכימים הוטעו, ואם לא הוטעו ברי שטעו, עכ"פ בשיקול הדעת.

ומה שלא יצאו המתנגדים בשמם, יתכן שכדי לשוות לספר זה משקל עד שמצדיק יציאה רשמית נגדו, מלבד הגר"ד יפה שמכיון שנתן הסכמתו על הספר נאלץ הוא למושכה בכתב.

גליל העליון

הודעהעל ידי גליל העליון » ב' מאי 21, 2012 3:56 pm

שיבר כתב:המשיגים על הספר כנראה סבורים כי הוא מהווה הרס התורה ובני התורה, וחייבים לצאת נגד זה בחרב ובחנית. לדידם הרבנים המסכימים הוטעו, ואם לא הוטעו ברי שטעו, עכ"פ בשיקול הדעת.

ומה שלא יצאו המתנגדים בשמם, יתכן שכדי לשוות לספר זה משקל עד שמצדיק יציאה רשמית נגדו, מלבד הגר"ד יפה שמכיון שנתן הסכמתו על הספר נאלץ הוא למושכה בכתב.

נא לשמור על כתיבה מכובדת. אתה תאמר שהמסכימים הוטעו והצד השני יאמר שהמתנגדים הוטעו, וכך זה יהפך למלחמת בחירות ביתרית רדודה.

הגר"ד יפה לא מתנגד אלא משך את הסכמתו בגלל כל מיני פניות ואם אתה קורא לזה התנגדות ומלחמה בחרב ובחנית זה ממש דמגוגיה זולה.

להשתדל לדייק ולהגיב לגופם של דברים ומבלי הסחפות לקנאות מיותרת.

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ב' מאי 21, 2012 5:37 pm

גליל העליון כתב: גם ניקים הכותבים באתר המכובד כאן תחת שמם המלא עדיין אין להם כתב הרשאה ושליחות מאותם רבנים המתנגדים.
ן.

מי הם הניקים שמצאת כאן עם שם מלא?

הרי רוב אלה שיורדים לחיי הרב המחבר מסתתרים ומכים רעם בסתר מתוך קנאה ושנאה וחוסר הכרה בכך שיכול להיות שגם השני צודק, ולא תמיד רק הם צודקים, או למצער שניהם צודקים

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' מאי 21, 2012 6:09 pm

ציבור כתב:
גליל העליון כתב: גם ניקים הכותבים באתר המכובד כאן תחת שמם המלא עדיין אין להם כתב הרשאה ושליחות מאותם רבנים המתנגדים.
ן.

בעיקר פותח האשכול, שמוטב ונחשוב כי העלמותו מהפורום בימים אלו היא עקב החיזוק של ערב מתן תורה כדרכו מאז. אשריו ואשרי חלקו...

שמואל מאיר

הודעהעל ידי שמואל מאיר » ב' מאי 21, 2012 8:02 pm

ציבור כתב:
ן.

הרי רוב אלה שיורדים לחיי הרב המחבר מסתתרים ומכים רעם בסתר מתוך קנאה ושנאה וחוסר הכרה בכך שיכול להיות שגם השני צודק, ולא תמיד רק הם צודקים, או למצער שניהם צודקים

אף כי דעתי היא שטעות של ממש ביד המתנגדים לספר, אני סבור שיש טעות במשפט הנ"ל. שורש המלחמה בספר היא בהשקפה מוטעית, לפיה נמסרה התורה ביד רב אחד, והרבנים האחרים אך 'יודעי תורה' הם, אבל המלחמה, לפחות בחלקה, נעשית מתוך אמונה בצדקת הדרך, ולא מתוך צרות עין.

שמואל מאיר

הודעהעל ידי שמואל מאיר » ב' מאי 21, 2012 8:03 pm

עשוי לנחת כתב:
ציבור כתב:
ן.

בעיקר פותח האשכול, שמוטב ונחשוב כי העלמותו מהפורום בימים אלו היא עקב החיזוק של ערב מתן תורה כדרכו מאז. אשריו ואשרי חלקו...

אם יש בידי הרשות למחות, הריני מוחה.

שמואל מאיר

הודעהעל ידי שמואל מאיר » ב' מאי 21, 2012 8:05 pm

מעלות התורה כתב:על אף הדברים דלעיל, אני רואה צורך לומר שמי שהתחיל לתת אופי פומבי להתגדות לספר הנ"ל ,ע"י שהלך לרבנים להביא לידיעתם את הכתוב בו וע"י שאר הפעולות כגון ההתנצחות בפורום זה-הוא נתן פרסומת אדירה לספר הנ"ל .

יכולים הנלחמים להתנחם בכך שבעקבות פעולותיהם לא נמכר הספר בחנויות, והשם הטוב יכפר בעדם.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' מאי 21, 2012 8:22 pm

שמואל מאיר כתב:אם יש בידי הרשות למחות, הריני מוחה.

הריני מחוי. חילך לאורייתא.
שמואל מאיר כתב:יכולים הנלחמים להתנחם בכך שבעקבות פעולותיהם לא נמכר הספר בחנויות, והשם הטוב יכפר בעדם.

כוונתך שמרוב הפרסומת שעשו לספר, כל ההדפסות נמכרו. אולי באמת תמשיכו ביתר שאת להלחם, כשהספקים ישמעו על הביקוש הרב בחנויות, אולי יועיל המחבר בטובו להדפיס כמות נוספת.

שמואל מאיר

הודעהעל ידי שמואל מאיר » ב' מאי 21, 2012 9:11 pm

עשוי לנחת כתב:
שמואל מאיר כתב:יכולים הנלחמים להתנחם בכך שבעקבות פעולותיהם לא נמכר הספר בחנויות, והשם הטוב יכפר בעדם.

כוונתך שמרוב הפרסומת שעשו לספר, כל ההדפסות נמכרו. אולי באמת תמשיכו ביתר שאת להלחם, כשהספקים ישמעו על הביקוש הרב בחנויות, אולי יועיל המחבר בטובו להדפיס כמות נוספת.

טעות בידך...
אינני מהנלחמים, רחוק מכך.
הם עושים עוול גדול, גם למחבר, וגם לצבור שזקוק לספר.
אבל בגללם הספר אינו נמכר בחנויות, ואף אם הוא נמכר גם כך, עדיין יש כאן נזק למחבר ולספר.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' מאי 21, 2012 10:40 pm

שמואל מאיר כתב:
עשוי לנחת כתב:

טעות בידך...
אינני מהנלחמים, רחוק מכך.
הם עושים עוול גדול, גם למחבר, וגם לצבור שזקוק לספר.
אבל בגללם הספר אינו נמכר בחנויות, ואף אם הוא נמכר גם כך, עדיין יש כאן נזק למחבר ולספר.

מתנצל אם חלילה היה נשמע מדברי שהנך מהמתנגדים שי"ב.
ראה בדברי פניה לאלו המתנגדים.

מעלות התורה

הודעהעל ידי מעלות התורה » ד' מאי 30, 2012 7:59 pm

יש להצר על כך שבירור רחב של אברכים ורבותיהם בענין חובתינו בעולמו של הב"ה נהיה סתימת פיות ובזיון ת"ח של רבינו הגר"ד יפה. הרב יוסף רובינשטיין (מח"ס "ובא לציון גואל") נמנע מהצגת כתבי הבקורת מחמת כבוד ידידו הרב הגאון רבי יעקב צבי בוצ'קובסקי נבקש ממי שיוכל להשפיע עליו להוציא לציבור לכה"פ מהדורה מצונזרת של החומר כדי שנוכל לראות את שני הצדדים. כמו כן נבקש ממי שיוכל להשיג את הקונטרס של הרב יעקב רובין בו מבאר את המקורות בדברי הראשונים שלא כדברי הספר (הקונטרס מעוטר בהסכמותיהם של הרב יעקב סטפנסקי והרב טוביה נוביק). הרב מאיר קסלר טוען בשם הגראי"ל שטינמן שליט"א כי הספר מזיק לרבים נבקש ממי שיוכל לברר אצל הגראי"ל שטינמן שליט"א את דעתו בענין. הגר"ד יפה שליט"א שולח כל מי שרוצה לבר את צדדי הנידון (קודם חזרה, אחר חזרה ואחר דאחר) אל בנו ר' מרדכי נבקש ממי שיוכל לברר את הענין. לדעתי נראה כי הגר"ד יפה והגר"צ גרינהויז מסכימים לעצות המחבר ולכך שלא כל מוסכמה שיצר משגיח זקן וקהה שכל יש לקדש, אמנם כיון שחלק (ולדעתי רוב) המוסכמות של המשגיחים וראשי הישיבות הם מדברי חז"ל, ראשונים רמח"ל הגר"א. מי שבא ללעוג ולסתור את כל המוסכמות שבעולם הישיבות והכוללים לא ימלט שיסתור גם דברי חז"ל והראשונים, ועל כן נאלצו למשוך את הסכמתם. כמו כן נבקש ממי שיוכל להשפיע על הרב הגאון המחבר לפרסם את מכתב העידוד שכתב לו הגר"ד יפה אחר המכתב בשבועון (החינמון) החרדי הנפוץ, כדי שנוכל לראות את שני הצדדים.

נהנה מהאוצר

הודעהעל ידי נהנה מהאוצר » ד' מאי 30, 2012 8:33 pm

וכמו כן נבקש ממי שטורח ומבקש

שיביא ראיות לכל מה שהוא כתב, שצריך לבקש מפלוני ומפלוני

לבל נחשוב שח"ו עסוק הוא בכתיבת פשקוויל בחירות הנגזר משם ניקו

נהנה מהאוצר

הודעהעל ידי נהנה מהאוצר » ד' מאי 30, 2012 8:38 pm

גליל העליון כתב:נכונים דברי בר אורין תנינא ועשוי לנחת.
הרבנים התומכים בספר הביעו דעתם בכתב ואילו על הרבנים המתנגדים לספר יש רק שמועות קלוטות מן האויר, מדוע שלא יחשפו בשמם ובכבודם ובמעמדם ובדברים שבכתב? גם ניקים הכותבים באתר המכובד כאן תחת שמם המלא עדיין אין להם כתב הרשאה ושליחות מאותם רבנים המתנגדים.

ובדרך אגב, מה שמשתמשים בשיחה שמסר הגר"ש אויערבאך בקרית ספר, וטוענים שהודפסה בהסכמתו ולאחר שעבר עליו, גם אם העובדות נכונות לא נכתב שם בדיוק על מי מדובר ואני שמעתי מנאמן ביתו שהדברים היו מכוונים על הגרי"ג אדלשטיין.

לא מאמין שבאי ביתו לא חסים על כבוד מרן הגר"ש שליט"א ומבארים את מה שהוא אמר
יש מי שלא השיג את זה ויושב ולומד בקיואות, קצת גמרא, ואינו מבין, ואח"כ מתחיל לדרוש ברבים שלא צריך שום דבר, הכל בתמימות, הוא באמת לא יודע משום דבר על מרן הגרי"ג שליט"א

אם הוא אמר על אברך שלא השיג וישב ולמד קצת בקיאות, זה משפט מסתבר ואפשרי, [בלי לדון ח"ו לגוף הנידון איני מכיר את הרב המחבר בעצתך תנחני, ומסתבר שקטנו עבה ממתני] אבל לומר כך על ראש ישיבה זקן מרביץ תורה שנות דור [ישב למד בקיאות קצת גמרא בלי להבין], זה משפט תמוה, ורק מי שלא חש כלל וכלל לכבוד ת"ח יכול לומר שת"ח גדול יגיד משפטים משונים כאלו, ועוד לומר על אנשים כאלו שהם 'באי ביתו'

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 322 אורחים