מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור מצות הביטחון

חיפושי מקורות וכדומה
ישא ברכה

מקור מצות הביטחון

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' ינואר 19, 2016 9:33 pm

הקב"ה ברא את העולם ובכלל זה בנ"א שנבראו עם צרכים מסוימים.
עומד האדם ושואל, האם הקב"ה מעונין שאני יעשה את כל צרכיי לבדי או שהוא ידאג לי. [ז"א מה הבורא חפץ. אולי הוא נתן לי להסתדר לבד. ואולי הוא אמור לסדר אותי ואינני צריך לעשות כלום].

דרך היהודים נוחלי דת האמת היא דרך אמצעית, [וזו מוסכמה אצל כל חכמינו ז"ל] כי על האדם להשתדל להשיג את צרכיו, אבל ישנו קו גבול. ואם עשה את ההשתדלות הנכונה דיו ואינו צריך עוד.

מה המקור בתורתינו לדרך זו? בנביאים אפשר למצוא מקורות, ובמיוחד בתהילים. אבל אני מחפש מקור בתורה שבכתב.

חובב_ספרים

Re: מקור מצות הביטחון

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ג' ינואר 19, 2016 9:50 pm

לא ברור שזה מוסכם אצל כל חכמינו. יעי' מש"כ בבית הלוי בתחילת פרשת מקץ, שחיוב השתדלות תלוי במרדרגת האדם, ובעל הטחון גדול יותר צריך להשתדל פחות ואף נענש אם הוא משתדל יותר מהראוי למדרגתו. ומשמע שהשתדלות הוא רק לבעלי מדרגות פחותות ואינו דרך המובחר. דומני שהרמב"ן כתב משהו כעין זה לגבי רפואות.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' ינואר 19, 2016 9:53 pm

חובב_ספרים כתב:לא ברור שזה מוסכם אצל כל חכמינו. יעי' מש"כ בבית הלוי בתחילת פרשת מקץ, שחיוב השתדלות תלוי במרדרגת האדם, ובעל הטחון גדול יותר צריך להשתדל פחות ואף נענש אם הוא משתדל יותר מהראוי למדרגתו. ומשמע שהשתדלות הוא רק לבעלי מדרגות פחותות ואינו דרך המובחר. דומני שהרמב"ן כתב משהו כעין זה לגבי רפואות.

זה נושא אחר. אבל לכו"ע כל אדם מחויב בדאגה לצרכיו בשיעור מסוים, ומעבר לכך אינו מחויב. [ואדרבא אסור! - לכאו']. וע"ז שאלתי מנ"ל.
דבריך הם בשלב גבוה יות, האם יש כאלו שאפי' מקצת השתדלות אי"צ לעשות.

יתכן מאוד שהשכל האנושי מחייב את ההנהגה הזו. אבל אני מחפש מקור בתורה הקד' כי ממנה תוצאות חיים.

החתן סופר

הודעהעל ידי החתן סופר » ג' ינואר 19, 2016 10:23 pm

רבי אברהם בן הרמב״ם בספר המספיק לעובדי ה׳ פרק ח׳- הביטחון, האריך מאוד לדבר על הדרך הנכונה.
ובדיוק יש שם לגבי שאלתך- על יעקב שאמר מתי אעשה גם אנוכי לביתי, בהוצאת פלדהיים עמ׳ 156.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ד' ינואר 20, 2016 12:10 am

לענין פרנסה תנן קידושין פב.-
"רבי מאיר אומר לעולם ילמד אדם את בנו אומנות נקיה וקלה ויתפלל למי שהעושר והנכסים שלו שאין אומנות שאין בה עניות ועשירות שלא עניות מן האומנות ולא עשירות מן האומנות אלא הכל לפי זכותו רבי שמעון בן אלעזר אומר ראית מימיך חיה ועוף שיש להם אומנות והן מתפרנסין שלא בצער והלא לא נבראו אלא לשמשני ואני נבראתי לשמש את קוני אינו דין שאתפרנס שלא בצער אלא שהורעתי מעשי וקפחתי את פרנסתי"
וכן באבות פרק ב' מ"ב
"רבן גמליאל בנו של רבי יהודה הנשיא אומר יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ שיגיעת שניהם משכחת עון וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עון"
ובברכות לה: מסקי אביי ורבא כר' ישמעאל שהנהג בהן מנהג דרך ארץ.
מבואר שצריך לטרוח בפרנסתו.
מאידך בסוטה מח. תנן משחרב בית המקדש פסקו אנשי אמנה, ובגמ' עמ' ב' פירשו - "ופסקו אנשי אמנה אמר רבי יצחק אלו בני אדם שהן מאמינין בהקב"ה דתניא רבי אליעזר הגדול אומר כל מי שיש לו פת בסלו ואומר מה אוכל למחר אינו אלא מקטני אמנה והיינו דאמר ר' אלעזר מאי דכתיב כי מי בז ליום קטנות מי גרם לצדיקים שיתבזבז שולחנן לעתיד לבא קטנות שהיה בהן שלא האמינו בהקב"ה"
ובירו' סוטה פ"ט הי"ג- "ופסקו אנשי אמנה אמר רבי זעירא אנשי אמנה תורה כהדא חד רבי הוה קרי ליה לאחוה בצור והוון צווחין בפרגמטי' והוה אמר לית אנא מבטלה ענתי אין חמי למיתי מיתי הוא."
שמענו שיש בזה מעלה לחסידים לא לטרוח בזה יותר מדי, אך לא אמרו בזה איסור, ואדרבה מפורש שאחרי החורבן בטלו אנשים כאלו.
ועצם הענין של בטחון הוא דבר מאד מוזר איך יתכן לסמוך על ה' שיעשה לו כפי רצונו בלי הבטחת נביא ובלי זכויות מיוחדות. והבודק בתנ"ך יראה שהרבה צדיקים פחדו מרעות שיקרו להם, וחלקם התממשו.
ולעיקר ענייני בטחון יש את ספר החזו"א אמונה ובטחון, וספר מצוות הבטחון מר' שמואל הומינר.

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ד' ינואר 20, 2016 7:11 am

ישא ברכה כתב:מה המקור בתורתינו לדרך זו? בנביאים אפשר למצוא מקורות, ובמיוחד בתהילים. אבל אני מחפש מקור בתורה שבכתב.

עי' מש"ח דברים י' כ'

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ד' ינואר 20, 2016 9:17 am

כשבקש יוסף משר המשקים להזכירו לפני פרעה, נאמר 'וישכחהו', וכמדומני שמקובל על פי הפשט
שהבעיה היתה שלפי דרגתו היתה זו השתדלות מעל ומעבר, כלומר שהיה לו לבטוח.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ד' ינואר 20, 2016 8:13 pm

זקן ששכח כתב:כשבקש יוסף משר המשקים להזכירו לפני פרעה, נאמר 'וישכחהו', וכמדומני שמקובל על פי הפשט
שהבעיה היתה שלפי דרגתו היתה זו השתדלות מעל ומעבר, כלומר שהיה לו לבטוח.

כ"כ הבית הלוי שציינתי בפר' מקץ.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 14 אורחים