מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השמת ידיים מאחרי הגב?

חיפושי מקורות וכדומה
איתן נוי
שם מלא: k1100

השמת ידיים מאחרי הגב?

הודעהעל ידי איתן נוי » ג' דצמבר 21, 2021 11:34 pm

האם יש מקור למה שיש מקפידים לא לשום הידיים מאחרי הגב?

מענה איש

Re: השמת ידיים מאחרי הגב?

הודעהעל ידי מענה איש » ג' דצמבר 21, 2021 11:36 pm

איתן נוי
שם מלא: k1100

הודעהעל ידי איתן נוי » ב' ינואר 17, 2022 10:23 pm

מענה איש כתב:https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=39696

סיכום קצר בעניין (לא שלי, של ידיד)
בס"ד. טבת תשפ"ב.
ראה ראיתי נוהגים להקפיד שלא להשים הידיים אחורי הגב. ומקור למנהג זה מצינו בדברי הרב בא"ח ש"ש פ' פנחס סי"ח שכתב וז"ל:
כתוב בשער רוה"ק לרבינו האר"י ז"ל... וטוב לפשוט זרועותיו תמיד לצד פנים שלא יהיו זרועותיו לאחוריו, וטוב לו בזה. עכ"ל. ולא ברר לנו הרב זצוק"ל טעמו של דבר.
אמנם מקורו טהור כמבואר בדבריו בשער רוח הקדש, וזה"ל שם (סוף דרוש א, דף ה.): גם צריך האדם בכל יום לפשוט זרועותיו תמיד, כדי שיכנס קשרי הזרועות כלפי הגוף בצדו, בסוד וכל אחוריהם ביתה (מלכים א ז) הנזכר בזוהר בפרשת ויצא (קנד.) ולא יהיו כפופים באופן שיצאו הקשרים לצד אחורי הגוף. עכ"ל. הרי דעיקר הקפידה משום המרפקים ('קשרים') שלא יהיו אחורי הגב. [וראיתי לגרב"צ מוצפי בספר ארחות ציון (ח"ג עמ' לג) שכתב בקצרה טעם טעם הדבר עפ"י הזוהר הנז', שהמרפקים רומזים לב' שבטים מבני השפחות, ואף הם צריכים להיות ביתה, מצד פנים, ע"ש].
ונ"ל בס"ד לומר אולי עוד טעם לדבר, עפ"י מש"כ הזוהר הקדוש ריש פרשת שמות, בענין בני ציון היקרים המסולאים בפז שירדו בגלות, וז"ל: "והשתא הוו נחתין בגלותא בריחיא על קדליהון 'וידיהון מהדקן לאחורא'. ע"כ [וכן בזוהר ויקרא דף כ: איתא, הכי תנינן דבההוא יומא דאתחרב בי מקדשא לתתא וישראל אזלו בגלותא ריחיין על צואריהון וידיהון מהדקן לאחורא. וכן כמה דוכתי איתא לשון זה בזוה"ק]. ובפרוש מתוק מדבש שם פירש בהא דידהון מהדקין לאחורא שהוא רומז על כך שהשפעת תרי דרועין משפיעה כעת לבחינת אחוריים. ע"ש. ונראה לומר בס"ד דגם זה טעם למנהג שלא לסמן כי האי סימנא.
עוד יש להמתיק עפ"י גמ' דשבת י. רבא שדי גלימיה ופכר ידיו ומצלי אמר כעבד קמיה מריה ע"כ. וכתב הר"ן בחידושיו שם, פי' הרמב"ם ז"ל נותן יד שמאל בשל ימין. ור"ח ז"ל פי' נותן ידיו לאחוריו 'כעבד נפיק בקולר'. ע"כ. וחזינן דהאי סימנא לאו טבא הוא, ובשלמא בשעת תפילה שפיר דמי לשום עצמו כעבדא דנפיק וכו' כדי שישבר לבו ותקובל תפילתו, אבל בעלמא לא מסמנא האי מילתא. ועי' ב"י סי' צה שכתב, וכתב רבינו הגדול מהר"י אבוהב ז"ל שהכל כמנהג המקום, שיש מקומות שחובקין היד והזרוע ימין תחת אציל שמאל ושמאל תחת אציל ימין כשמדברים עם המלך וזהו מנהג ארץ אדום, ויש מקומות שחובקין ידיהן באצבעותיהן, ויש מקומות 'משימים ידיהם לאחוריהם' וכן מנהג ארץ ישמעאל, ומכוונים לרמוז כאילו אין להם ידים, כלומר שאין להם יכולת זולתו. עכ"ד [וע"ע שו"ת ציץ אליעזר ח"ט סי' ד].
והשי"ת יעב"א.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 18, 2022 10:07 am

המלמד שלי הרה"ג ר' ראובן אליעזר שטיינהויז אמר לי כשהייתי בן י"ב, שזה דרך גאוה.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ג' ינואר 18, 2022 2:04 pm

הבית ישראל מגור
קבצים מצורפים
הבית ישראל.jpg
הבית ישראל.jpg (5.12 KiB) נצפה 566 פעמים

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ג' ינואר 18, 2022 2:38 pm

זכורני שחכם מרוקאי יקר ר' יצחק זגורי ז"ל בטירת כרמל כשראה אותי הולך הולך כך[לפני כ20 שנה] נגע בי בידיים במקלו והעיר לי אל תלך כך אנחנו בני חורין.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 24 אורחים