מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תורה בתו של הקב"ה

חיפושי מקורות וכדומה
חיים סופר

תורה בתו של הקב"ה

הודעהעל ידי חיים סופר » ו' מרץ 17, 2023 4:48 am

משפט הזה נמצא בכמה מקומות , ואכן מצינו במדרשי חז"ל כמה פעמים "ענין" זה אך עדיין לא מצאתי מקור הראשון ללשון זה

צופה_ומביט

Re: תורה בתו של הקב"ה

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' מרץ 17, 2023 7:57 am

מה כוונתך שמצינו בחז"ל רק "ענין" זה, לאפוקי מה, שיכתבו להדיא "תורה בתו של הקב"ה" בלי לשון "משל"? תמיד זה יהיה כתוב בלשון "משל למלך", ופשוט, שהרי באמת כל הדימויים הללו הם רק "משל", ורק כך זה יימצא כתוב.
ולדוגמה במדרש הידוע ריש תרומה, משל למלך שחיתן את בתו וכשעמד החתן לקחת אותה עמו וללכת אמר המלך לפרוש הימנה איני יכול וכו', כך הקב"ה מיד אחרי מתן תורה לישראל אמר ועשו לי משכן ושכנתי בתוכם, ובתוך המשכן בקה"ק נמצאת התורה וכו'. כלומר, המשילו כאן להדיא את התורה לבתו של הקב"ה.

חיים סופר

הודעהעל ידי חיים סופר » ו' מרץ 17, 2023 6:19 pm

כוונתי שלשון הנמצא באופן שווה מאות פעמים בספרי קודש יש לרובם מקור קדום - דאם לא כן אין שני נביאים מתנבאים בסגנון א' ואני מחפש מקור הקדום ללשון זה שעדיין לא מצאתי

איש-קראקא

הודעהעל ידי איש-קראקא » ש' מרץ 18, 2023 10:04 pm

שמות רבה (וילנא) פרשת תרומה פרשה לג סימן א
א [כה, ב] ויקחו לי תרומה, הה"ד (משלי ד) כי לקח טוב נתתי לכם תורתי אל תעזובו, אל תעזובו את המקח שנתתי לכם, יש לך אדם שלוקח מקח יש בו זהב אין בו כסף, יש בו כסף אין בו זהב, אבל המקח שנתתי לכם יש בו כסף שנאמר (תהלים יב) אמרות ה' אמרות טהורות כסף צרוף, יש בו זהב שנאמר (שם /תהלים/ יט) הנחמדים מזהב ומפז רב, יש אדם לוקח שדות אבל לא כרמים, כרמים ולא שדות, אבל המקח הזה יש בו שדות ויש בו כרמים שנא' (שיר /השירים/ ד) שלחיך פרדס רמונים, יש לך אדם לוקח מקח ובני אדם אינן יודעין מהו אבל משכר הסרסור נתודע מה לקח, כך התורה אין אדם יודע מה היא אלא משכר שלקח משה שנאמר (שמות לד) ומשה לא ידע כי קרן אור /עור/ פניו בדברו אתו, ויש לך מקח שמי שמכרו נמכר עמו אמר הקדוש ברוך הוא לישראל מכרתי לכם תורתי כביכול נמכרתי עמה שנאמר ויקחו לי תרומה, משל למלך שהיה לו בת יחידה בא אחד מן המלכים ונטלה ביקש לילך לו לארצו וליטול לאשתו אמר לו בתי שנתתי לך יחידית היא, לפרוש ממנה איני יכול, לומר לך אל תטלה איני יכול לפי שהיא אשתך אלא זו טובה עשה לי שכל מקום שאתה הולך קיטון אחד עשה לי שאדור אצלכם שאיני יכול להניח את בתי, כך אמר הקדוש ברוך הוא לישראל נתתי לכם את התורה לפרוש הימנה איני יכול, לומר לכם אל תטלוה איני יכול אלא בכל מקום שאתם הולכים בית אחד עשו לי שאדור בתוכו שנאמר ועשו לי מקדש.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 34 אורחים